Βατοπέδιο & αρχιμανδρίτης Εφραίμ

Ποια η γνώμη σας για την προφυλάκιση του Εφραίμ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Συμφωνώ

  • Διαφωνώ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τα σκεφτεσαι αυτα που λες ρε συ Φοκο η σου ξεφευγουν??? Εαν πουλουσαν ολο το χρυσο που εχουν...Δεν θα ειχαμε ουτε εναν αστεγο...
Η εκκλησια κανονικα δεν θα επρεπε να εχει περιουσια....
Ναι, η περιουσία της εκκλησίας, θα πρέπει να πάει στους τραπεζίτες για να μας εξασφαλίσουν το ότι θα παίξουν τον ρόλο του θεματοφύλακα του γένους.

Η μεγάλη αφέλεια είναι αυτό ή πολύ μεγάλη απάτη!

Εχεις κάτι ιδέες, μα κάτι ιδέες, που .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
έχεις κάτι συγκεριμένο εναντίων του που να δικαιολογεί την φυλάκιση του ενώ οι κύριοι υπέυθηνοι είναι έξω?

για τον εφραίμ περιμένω απο εσας στοιχεία που να δικαιολογούν την φυλάκιση του(ως πολίτη).
όχι μαλακίες εναντίων του εκκλησίας και των παπάδων..


Έχω το πόρισμα των οικονομικών επιθεωρητών στην υπόθεση του Βατοπεδίου :clapup: Τι κερδίζω? Ένα δείπνο με τον Φόκο? Πλζ!!!
Το οποίο πόρισμα, παρεπιπτόντως, έχει ημερομηνία έκδοσης "5 -12- 2008, Παρασκευή" και θα δινόταν στην δημοσιότητα την Δευτέρα. Στις 6 -12- 2008 και ημέρα Σάββατο δολοφονείται ο Γρηγορόπουλος και τα Μέσα Μαζικής Χειραγώγησης καλώς ή κακώς έχουν να ασχοληθούν με την "οργή" του κόσμου κι έτσι το θέμα ξεχνάται. Απλώς τα θυμήθηκα, μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό! :angel:

Να δώσω κι ένα quiz: Ποιος άγιος της εποχής μας έγινε ηγούμενος μόλις στα 40 πριν 15 χρόνια του σε μεγάλη μονή της Ελλάδος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Με τόσα που διαβάζω από ειδήμονες οι οποίοι ελαφρά την καρδία, ομιλούν εδώ μέσα, έχω κάποιες απορίες όπως:
1. γνωρίζουν τι σημαίνει ορθόδοξη ανατολική εκκλησία;
2. ποιους ενοχλεί τόσο η ορθοδοξία και καταφέρονται με τόσο μένος εναντίον της;
3. η εκκλησία είναι ο εχθρός των Ελλήνων σήμερα ή το τραπεζικό και το χειραγωγούμενο πολιτικό σύστημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Το καινούριο...Ο Εφραίμ αυτοπαρομοιάζεται με τον ...Ιησού, ;)
είναι θέλημα Θεού -λέει- να περάσει και αυτός ανάλογα πάθη με τον Χριστό.... ( :lol: )
Οκ, τα χθεσινά βίντεο του Ραδιο Αρβύλα ήταν επικά, ακόμα δεν έχουν αναρτηθεί ,
οπότε βάζω ένα λίγο πιο μπαγιάτικο...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ουτε τον Μαντελη και το χριστοφορακο δεν συλλαβανε ετσι...

Αστά να πάνε. Οι περισσότεροι που τώρα κράζουν τον Εφραίμ επευθυμούσαν τον Παλαιοκώστα και τον Ριζάι όταν αποδράσανε με το ελικόπτερο, μετά τα ηρωικά ρεποκτάζ του alpha.

χεχεχεχχεχεχε...αυτο..ειναι ανεκδοτο..:loltooth::loltooth::loltooth:
Είναι η αλήθεια. Ο Εφραίμ μετά τη δικαίωση του θα του δοθεί η δυνατότητα να κερδίσει για πάρτυ του πολλά λεφτά. Είμαι σίγουρος πως δεν θα το κάνει.


ok ισως να ειναι υπερβολικη η πραξη αλλα σιγουρα ειναι ακομα πιο υπερβολικη η αντδραση...

ειλικρινα τα επιχειρηματα σου ειναι τα λογια ενος ΦΑΣΙΣΤΑ;;αντε και σε χουντικους (βοριδης)απο αυριο...
Δεν είμαι χουντικός ήμουν αριστερός μέχρι τις προηγούμενες δημοτικές εκλογές και ψήφιζα ΠΑΣΟΚ (χωρίς να είμαι γραμμένος στο κόμμα). Τώρα δεν είμαι τπτ :( και δεν ξέρω τι θα ψηφίσω (πάντως όχι ΛΑΟΣ και ΝΔ). Ότι ο Άδωνης διαβάζει steki και χρησιμοποιεί στις ομιλίες του τα επιχείρηματα του Fockou δεν με κάνει δεξιό.

Η εκκλησία επιβάλλεται να έχει περιουσία και να την αξιοποιεί για καλύψει αρχικά τα λειτουργικά της έξοδα και τα υπόλοιπα να πάνε στην ελεημοσύνη. Η εκκλησία όπως όλες ΜΚΟ έχουν και εργαζόμενους εκτός από εθελοντές. Σίγουρο υπάρχει διαφθορά αλλά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο τα ΜΜΕ την παρουσιάζουν καθώς η εκκλησία έχει αποτελεσματικούς μηχανισμούς να την καταπολεμά.

@πουπουλίνα Τα χρυσά κειμήλια της εκκλησίας είναι κληρονομία από την Βυζαντινή εποχής και η ακρόπολη της αρχαίας Ελλάδας. Και τα δύο έχουν ανεκτίμητη αξία. Κατά τα άλλα η εκκλησία κάνει τεράστιο φιλανθρωπικό έργο χωρίς να ντροπιάζει αυτόν που δέχεται βοήθεια. Δυστυχώς αυτή η εσκέμενη δυσφήμιση που γίνεται τα τελευταία χρόνια έχει περιορίσει αρκετά τα έσοδα της εκκλησίας.



Για όιποιον πιστεύει ότι το ΠΑΣΟΚ δεν είναι αριστερό δείτε τι λέει ένας αριστερός (θάνος Μικρούτσικος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ναι βρε συ..Βαλθηκαν ολοι να συνομοτησουν εναντιον της εκκλησιας...
Κανεις ενα μικρο λαθακι. Η εκκλησια ΕΙΝΑΙ Κυβερνητικη οργανωση, αφου πληρωνεται απο το κρατος...
Ας παραιτηθει απο τον ομφαλιο λωρο της πολιτειας, και μετα ας εχει οση περιουσια θελει. Αλλα σταματηστε να το παιζεται τοσο αθωοι. Ουτε η Βαρδινογιαννη τοση διαφημιση στις φιλανθρωπιες τις δεν εχει κανει...

Οσο για τα κειμηλια, να σου θυμισω οτι σε καιρους εκτακτης αναγκης στο βυζαντιο, τα ελιωναν τα "κειμηλια" για να βοηθησουν τον λαο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οσο για τα κειμηλια, να σου θυμισω οτι σε καιρους εκτακτης αναγκης στο βυζαντιο, τα ελιωναν τα "κειμηλια" για να βοηθησουν τον λαο.
Μέγα λάθος δεν μπορεί αντικείμενα ανεκτίμητης αξίας να πέφτουν θύματα του καπιταλισμού. Νομίζω το καταλαβαίνεις και εσύ αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μέγα λάθος δεν μπορεί αντικείμενα ανεκτίμητης αξίας να πέφτουν θύματα του καπιταλισμού. Νομίζω το καταλαβαίνεις και εσύ αυτό.

Ήταν θέμα επιβίωσης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μέγα λάθος δεν μπορεί αντικείμενα ανεκτίμητης αξίας να πέφτουν θύματα του καπιταλισμού. Νομίζω το καταλαβαίνεις και εσύ αυτό.

Οκ...Οταν θα πεθαινουν σαν τις μυγες απο την ασιτια οι ανθρωποι...Ας πουνε δεν εχουμε αλλα λεφτα...Αλλα τα κειμηλια δεν τα λιωνουμε...

Edit: 666o μηνυμα...Evil!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Είναι η αλήθεια. Ο Εφραίμ μετά τη δικαίωση του θα του δοθεί η δυνατότητα να κερδίσει για πάρτυ του πολλά λεφτά. Είμαι σίγουρος πως δεν θα το κάνει.

Ε ναι, γιατί μέχρι τώρα πεινούσε το καημένο και δεν έπαιρνε καμιά μίζα.

Τελικά τείνω να πιστεύω ακράδαντα ότι ο Χίτλερ θα ζηλεύει που δεν είχε προπαγανδιστές σαν εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isabella

Νεοφερμένος

Η isabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
μα,καλα,κι αυτοι τα χριστουγεννα βρηκαν?:hmm:
δεν ξερω τι γινεται σε μεγαλες εκκλησιες,παντως μη νομιζετε οτι εδω παιρνουν και πολλα οι παπαδες και ολοι αυτοι. τα ξερω απο μεσα τα πραματα...;)
θα μπορουσαν να του τα παρουν απλα(αν γινεται).νομιζω οτι εχει ενα αβανταζ ως παπας,γνωμη μου.:/:
το θεμα ομως ειναι οτι οι πολιτικοι(και μη) που εχουν κανει τις χοντρες μπαζες θα μεινουν απ'εξω και θα τη γλιτωσουν,κλασσικα!!!....:mad:και μετα σου λεει πηγαινε και ψηφισε...τρεχα γυρευε δηλαδη.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τελικά τείνω να πιστεύω ακράδαντα ότι ο Χίτλερ θα ζηλεύει που δεν είχε προπαγανδιστές σαν εσένα.
Δεν μπορείς να κρίνει με τις σημερινές συνθήκες τι θα έκανε κάποιος στο παρελθόν. Οι απόψεις όλων μας θα ήταν διαφορετικές αν ζούσαμε τη συγκεκριμένη περίοδο της ιστορίας.

Στην εποχή που βγήκε ο Χίτλερ η εξουσία οι περισσότεροι από εσάς θα τον υποστηρίζατε γιατί λαίκιζε όπως λαίκιζει τώρα η αριστερά. Ο Χίτλερ ήταν σπουδαίος ρήτορας. Μην ξεχνάς ότι το κόμμα που ανέδειξε τον Χίτλερ ήταν το Γερμανικό Εργατικό Κόμμα (DAP) που αργότερα μεταονομάστηκε σε πλέον Εθνικοσοσιαλιστικό Γερμανικό Εργατικό Κόμμα (NSDAP). Εγώ και κάποιοι άλλοι θα τον κράζαμε πριν ακόμα μπει στην εξουσία.

Τότε η Γερμανία τότε είχε τεράστια οικονομικά προβλήματα, ανεργία και μεγάλες εσωτερικές διαταραχές (σου θυμίζει τπτ;).

Όποιος θέλει να ανέβει την εξουσία γλύφει το λαό είτε είναι δεξιός είτε αριστερός. Στη Γερμανία αυτό το έκανε η δεξιά σε άλλες περιοχές (π.χ. Βόρεια Κορέα) η αριστερά. Στην Ελλάδα το έκανε η δεξιά στο παρελθόν και τώρα υπάρχει κίνδυνο να μπούμε ξανά σε περιπέτειες με τους αριστερούς αμεσοδημοκράτες. Η ιστορία έχει δείξει ότι όποιος πολεμά τη Βουλή πολεμά την δημοκρατία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ουαί τους σκανδαλίζοντες και τους σκανδαλισθέντες!:redface::redface::redface:, λέει η ανθρώπινη πείρα και ιστορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
τα χρυσόβουλα του βυζαντίου και των Οθωμανών αναγνωρίζονται και για άλλον ένα λόγο.
η ορθόδοξη εκκλησία στη ανατολή και το πατριαρχείο, στηρίζουν τις όποιες διεκδικήσεις έχουν στην Τουρκία(θεολογική σχολή χάλκης κτλ) με βάση τέτοια έγγραφα απο την οθωμανική περίοδο. επομένως το να τα αρνηθεί η(ορθόδοξη) Ελλάδα θα ήταν αυτογκόλ.

η λίμνη στην βισθονίδα είναι ένας πολύ καλός τόπος για ιχθυοκαλλιέργειες, και η μονή απο όσο ξέρω την αξιοποιούσε για να παράγει ψάρια..
η ανταλλαγή ήταν φαινομενικά νόμιμη, και οι εξεταστικές που έγιναν στην βουλή ουσιαστικά δέν έδειξαν κατι..



πάντως αυτή είναι η μόνη περίπτωση οπου ενας (ηθικός) αυτουργός διώκετε με ελικόπτερα, λιμενικό, συνοδεία κτλ, και οι (σκετο) αυτουργοί κυκλοφορούν ελεύθεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Δεν είμαι χουντικός ήμουν αριστερός μέχρι τις προηγούμενες δημοτικές εκλογές και ψήφιζα ΠΑΣΟΚ (χωρίς να είμαι γραμμένος στο κόμμα).
οι αποψεις σου παντως δεν συνάδουν με την ψηφο σου νομιζω...
Τώρα δεν είμαι τπτ :( και δεν ξέρω τι θα ψηφίσω (πάντως όχι ΛΑΟΣ και ΝΔ).
ε δεν εισαι ο μονος μην νομιζεις,πολλα ατομα δεν εκπροσωπουμαστε πολιτικα απο τα κομματα...
Ότι ο Άδωνης διαβάζει steki και χρησιμοποιεί στις ομιλίες του τα επιχείρηματα του Fockou δεν με κάνει δεξιό.
:D:clapup::clapup::clapup::clapup:παντα μετριοφρων:P.Τι να σου πω εγω εξακολουθω να διαφωνω αλλα οπως το βλεπει ο καθενας...

Για όιποιον πιστεύει ότι το ΠΑΣΟΚ δεν είναι αριστερό δείτε τι λέει ένας αριστερός (θάνος Μικρούτσικος).
ε οκ κανενας δεν ειπε οτι ειναι καργα αριστερο(αν θες αριστερο πασοκ δες δημοκρατικη συμμαχια περισσοτερο) αλλα και παλι οσο και να 'ναι δεν αποδεικνύει τπτ αυτο.Ασε που ειναι και απαραδεκτο να ακουγονται αυτα τα λογια απο καποιον που επωφελήθηκε απο αυτο το κομμα,δεν τον ψηφισε καποιος τοτε στο υπουργειο πολιτισμου(κατι τετοιο ηταν δεν θυμαμαι ακριβως) αλλα ΤΟΝ ΕΒΑΛΑΝ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Μα τις ικανότητες σου στην προπαγάνδα κρίνω, όχι του Χίτλερ. Με τα αδιάσειστα στοιχεία σου για την αθωότητά του. Να μην αναφέρω τα υπόλοιπα που κάνεις και λες.

Εγώ λοιπόν προειδοποίησα ότι έχω στοιχεία αλλά φαίνεται κάποιοι το πήραν στην πλάκα, κανείς δεν το ζήτησε καν να το δει! Ας το ανεβάσω ολόκληρο αυτήν την φορά (διότι όταν είχα παραθέσει κομμάτια του παλαιότερα πάλι στο ντούκου είχε περάσει) και διαβάζει όποιος θέλει. Ανυπομονώ να δω τι ψέματα θα μας αραδιάσεις πάλι για να αντιταχθείς στα στοιχεία και να υπερασπιστείς τον δύσμοιρο γέροντα.
Βέβαια δεν είσαι ο μόνος. Πραγματικά απογοητεύομαι όλο και περισσότερο όταν βλέπω πόσα δίποδα ενδίδουν τόσο εύκολα στην πλύση εγκεφάλου που τους γίνεται και συνδέουν ένα σκάνδαλο, το οποίο πέρα από τις οικονομικο-πολιτικές πτυχές του έχει και παιχνίδια μυστικών υπηρεσιών (καλέ, πώς κόπτεται έτσι η Ρωσία και τόσοι άλλοι ξένοι??? Ή να θυμήσω την έκρηξη του Σινούκ το 2004? Μπα, άστο, οι περισσότεροι το Σινούκ θα το περάσουν για μάρκα μπάφου.) με την θρησκεία. Αλλά φυσικά τίποτα δεν γίνεται τυχαία. Ξέρουν πόσοι κολλημένοι θρησκόληπτοι υπάρχουν και τυφλωμένοι (ή πληρωμένοι) θα τρέξουν να υπερασπιστούν τον δύσμοιρο μοναχό, ο οποίος ξαναλέω έγινε ηγούμενος στην δεύτερη τη τάξη μεγαλύτερη μονή του Αγίου Όρους στα 40 του έτη! Μιλάμε για μεγάλη καριέρα!

η ανταλλαγή ήταν φαινομενικά νόμιμη, και οι εξεταστικές που έγιναν στην βουλή ουσιαστικά δέν έδειξαν κατι..

Είναι νόμιμο να πουλάς νερό στο κράτος (κάτι που ήδη υποτίθεται ότι του ανήκει) από μια λιμνοθάλασσα και να παίρνεις αντάλλαγμα με την σύμφωνη γνώμη των διοικούντων το κράτος οικόπεδα σε τιμές monopoly για να τα πασάρεις στις offhsore μετά. Αυτό γινόταν κι ας ακούγεται ηλίθιο. Αλλά είπαμε, live your myth in Greece... Εδώ τα πάντα είναι πιθανά.



Δεν υπάρχει για μένα τίποτα πιο επικίνδυνο αυτήν την στιγμή από άτομα τα οποία έχουν λάβει μια άλφα μόρφωση αλλά δεν έχουν την παιδεία και την στοιχειώδη νοημοσύνη να αντιληφθούν τι παιχνίδια παίζονται, αντιθέτως υπερασπίζονται κάθε μορφής λαμόγιο και δοσίλογο με απίστευτο πάθος. Αυτά τα όντα είναι πιο επικίνδυνα κι από τους ανθρώπους που κινούν τα νήματα.

Είναι αυτοί που θα σε πουν ρατσιστή επειδή σε μια χώρα 10εκ ατόμων έχεις 5εκ λαθρομετανάστες και καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν στέκει καλά με το θέμα, πόση φιλανθρωπία πια σε αυτήν την χώρα!

Είναι αυτοί που το παίζουν επαναστάτες και κράζουν αλλά κάθε 4 χρόνια που τους θυμίζουν ότι είναι ο "κυρίαρχος λαός" πάνε και ψηφίζουν τα ίδια κόμματα, είτε για τα βολέματα, είτε λόγω οικογενειακής παραδόσης, είτε λόγω αθεράπευτης ηλιθιότητας.

Είναι αυτοί οι οποίοι έχουν λάβει υψηλή μόρφωση κι όμως, στηρίζουν δοσίλογους εθνοπροδότες (Ντορούλα, Γιωργάκη και λοιπή παρέα. Ναι, έχω δει "εξέχουσες" προσωπικότητες σε αυτό το forum να το κάνουν) είτε επειδή έχουν συμφέρον, είτε επειδή θέλουν να το παίξουν αντικειμενικοί και βλέπουν παντού θεωρίες συνομωσίας και αποφθέγματα, είναι τόσο ανοιχτά μυαλά και φιλελεύθερα όντα που δεν μπορούν να δεχτούν στο high class μυαλό τους ότι τα πάντα είναι οργανωμένο σχέδιο. Ναι, αυτοί που μόλις τρία χρόνια πριν, αν έλεγα ότι θα μας κυβερνά ένας τραπεζίτης που δεν θα τον έχει εκλέξει ο λαός, που δεν θα τον στηρίζουν ούτε οι εκπρόσωποι του λαού (γιατί Σαμαράς και Παπανδρέου δεν τον θέλουν, τους επιβλήθηκε), ούτε διά της τεθλασμένης δεν έχει λαϊκό έρεισμα και θα μας κυβερνά μόνο και μόνο επειδή τον επέλεξαν τα μεγάλα συμφέροντα του τόπου και οι τραπεζίτες - όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε Ισπανία, Ιταλία και θα είναι και πρώην στελέχη της Goldman Sachs και λοιπών- θα το έλεγαν θεωρία συνωμοσίας, ντάξει, καλά αυτά δεν ισχύουν κι ότι εγώ είμαι ένας που διαβάζει πολύ science fiction. Αυτό ζούμε σήμερα παρεπιπτόντως. Αυτοί που ακούνε τον Γιωργάκη να μιλά ανοικτά για παγκόσμια κυβέρνηση, την Μπενάκη να λέει ευθέως στον παλικαρά που το παίζει κι αγωνιστής του 1940 αλλά υπογράφει εξευτελιστικά μνημόνια ότι τα σύνορα της χώρας θα περιοριστούν και σε λένε εθνικιστή και φασίστα που σε τρελαίνουν αυτά τα λόγια. Ναι, μιλάω για τα ίδια άτομα που τώρα που βλέπουν ότι δεν έχει ψωμί εδώ, την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια για έξω (ΜΑΓΚΙΑ τους και ΔΙΚΑΙΩΜΑ τους), αλλά έχουν το θράσος να εκφέρουν άποψη για την χώρα και τα πολιτικά της την στιγμή που εξέλεγαν οι ίδιοι τα διεφθαρμένα κόμματα, με την παρουσία τους ή με την απουσία τους (πιο ηλίθιος είναι αυτός που έκανε αποχή παρά το κομματόσκυλο). Να ακούς τον μετανάστη στην Γερμανία φίλο σου να κράζει για τα όσα γίνονται στην Ελλάδα, αλλά να σου λέει ότι επί φοιτητικών χρόνων ήταν πρόεδρος της ΠΑΣΠ! Για τέτοια άτομα μιλώ.

Είναι αυτοί που είναι αρκετά αμόρφωτοι για να μην μπορούν να διαχωρίσουν την θρησκεία από τους δοσίλογους που φοράνε ράσα ή κουστούμια. Που αν πήγαν στην εκκλησία ανήμερα των Χριστουγέννων ή διάβασαν κάπου αλλού το χριστουγεννιάτικο μήνυμα του δοσίλογου Ιερωνύμου, θα έπρεπε να έχουν τάση προς έμετο με τα όσα έλεγε. Αλλά όχι, αφού τα είπε ο αρχιεπίσκοπός μας, μαμ κακά και νάνι και κάνουμε προσευχές να βάλει το χέρι του ο Θεός!

Άντε, go on τώρα, πατήστε το κουμπάκι για αρνητική ψήφο.
Αλλά πατήστε και να δείτε πώς έπαιζε monopoly από το κελί του ο Εφραίμ. Όταν φυσικά δεν έκανε βόλτες με τα καγιέν και τα ελικόπτερα στον έξω κόσμο.

Edit:
Α, τώρα που το ψαξά λίγο στο wikipedia: "Τον Μάρτιο του 1990, την Κυριακή της Τυρινής γίνεται εκλογή για Ηγούμενο της Ιεράς Μονής Βατοπαιδίου στην οποία εκλέγεται ο Ιερομόναχος Εφραίμ σε ηλικία 34 ετών".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • vato.doc
    302.5 KB · Εμφανίσεις: 471
Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
χωρις τα ιδρυματα της εκκλησιας ποσες χιλιαδες -ελληνες και αλλοδαποι-θα πεινουσαν τωρα,ποσες κακοποιημενες γυναικες δεν θα ειχαν που να πανε κλπ.
Τι λες ρε Άγγελε; Seriosly;
Στην Ελλάδα πλέον έχουμε πρόβλημα αστέγων, αναλογικά ίσως να μοιάζουμε με usa :)
Η Εκκλησία τι κάνει; Συνεργάζεται με το skai και φροντίζει τα φανατικά της πρόβατα;
(Μην παρεξηγηθεί κανένας για το πρόβατα, η εκκλησία μιλάει για βοσκούς και πρόβατα :))

τα χρυσόβουλα του βυζαντίου και των Οθωμανών αναγνωρίζονται και για άλλον ένα λόγο.
η ορθόδοξη εκκλησία στη ανατολή και το πατριαρχείο, στηρίζουν τις όποιες διεκδικήσεις έχουν στην Τουρκία(θεολογική σχολή χάλκης κτλ) με βάση τέτοια έγγραφα απο την οθωμανική περίοδο. επομένως το να τα αρνηθεί η(ορθόδοξη) Ελλάδα θα ήταν αυτογκόλ.

η λίμνη στην βισθονίδα είναι ένας πολύ καλός τόπος για ιχθυοκαλλιέργειες, και η μονή απο όσο ξέρω την αξιοποιούσε για να παράγει ψάρια..
η ανταλλαγή ήταν φαινομενικά νόμιμη, και οι εξεταστικές που έγιναν στην βουλή ουσιαστικά δέν έδειξαν κατι..
Κ-Α-Τ-Ε-Χ-Ε-Ι Λ-Ι-Μ-Ν-Η .-
Εδώ πριν λίγο καιρό χτυπιόμασταν για την πιθανή "πώληση" γεωγραφικών τόπων και μνημείων λόγο της κρίσης και ξαφνικά δεν μας ενδιαφέρει το θέμα επειδή ο κάτοχος είναι η εκκλησία; Τι λογική είναι αυτή;

Το καταλαβαίνετε ότι η Εκκλησία ΔΕΝ είναι δικιά σας; Ότι της ανήκει, δεν σας ανήκει. Και μου είναι εντελώς αδιάφορο αν μας επιτρέπει να το χρησιμοποιούμαι. Με την ίδια λογική ας μπορούσα να αγοράσω την ακρόπολη και σας υπογράφω ότι δεν θα την εκμεταλλευτώ εμπορικά. Αν έχουν τίτλους ιδιοκτησίας οι λίμνες, σε λίγο καιρό θα έχει τίτλο ιδιοκτησίας και ο αέρας.


Πάτερ ημών, Εσύ στον ουρανό
μ’ όλο το σεβασμό μου έχω κάτι να Σου πω
τα κάνανε πλακάκια πολιτεία κι εκκλησία
και το λαό Σου έχουν στήσει φοβισμένο στη γωνία
δεν μιλάνε (αμαρτία!) ίσως να μην Είσαι σπίτι
ή δεν σε νοιάζει που πιστεύουνε τον κάθε λωποδύτη
πόσο κάνει η σωτηρία; Λέω να πάρω μια διπλή
τώρα οικοπεδοφάγοι θα μας σώσουν την ψυχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τι λες ρε Άγγελε; Seriosly;
Στην Ελλάδα πλέον έχουμε πρόβλημα αστέγων, αναλογικά ίσως να μοιάζουμε με usa :)
Η Εκκλησία τι κάνει; Συνεργάζεται με το skai και φροντίζει τα φανατικά της πρόβατα;
(Μην παρεξηγηθεί κανένας για το πρόβατα, η εκκλησία μιλάει για βοσκούς και πρόβατα :))


Κ-Α-Τ-Ε-Χ-Ε-Ι Λ-Ι-Μ-Ν-Η .-..........
Ε, καί;;;;;;;;;
Μήπως θα ήθελες να δώσουν στον κάθε ΤΣΟΥΚΑΤΟ, για να τα τοποθετήσει στα ταμεία του κράτους, όπως τοποθέτησε τα χρήματα απο την SIEMENS στα ταμεία του ΠΑΣΟΚ;
Σε αυτή την ιστορία, δεν έχεις καταλάβει πόσο μικρός είναι ο ρόλος του κομπάρσου; Εδώ, εμπλέκονται κύκλοι που θέτουν ζητήματα όπως : το άβατο του Αγίου Ορους.
Και αν καταλαβαίνουμε την σημασία της λέξης ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΟ του Αγίου Ορους, τότε δεν χρειαζόμαστε ούτε κολαούζο, ούτε κανένας μπορεί να μας παραπλανήσει, σχετικά.
Με γελοίο επιχείρημα τον κήρυξαν προφυλακιστέο και όλοι μικροί και μεγάλοι, αγνοώντας την ουσία, τρέχουν να κάνουν δηλώσεις στα φόρουμ, όπως καλή ώρα εδώ στο στέκι.

Αλλά και οι λογαριασμοί της μονής που είναι δεσμευμένοι;
Μήπως εδώ ξεκινά μια καλοστημένη προσπάθεια για κάτι άλλο ποιο μεγάλο και από την φαντασία μας;
Ναι και την δική μου. Όχι μόνο την δική σας.


Η ΑΓΝΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΜΑΣ.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μήπως εδώ ξεκινά μια καλοστημένη προσπάθεια για κάτι άλλο ποιο μεγάλο και από την φαντασία μας;
Όπως και να έχει,
:( ας κλάψουμε όλοι μαζί :(
για την άτυχη μοίρα που έστειλε στην φυλάκα τον πρώην πνευματικό της Λιάνη, του Ρουσόπουλου, του Πούτιν...



















Υγ.

ΛΑ.Ο.Σ.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η Εκκλησία τι κάνει; Συνεργάζεται με το skai και φροντίζει τα φανατικά της πρόβατα;
εισαι αδικος,,ιδρυματα της εκκλησιας και τοπικες ενοριες ταιζουν αβερτα χιλιαδες μεριδες φαι πολυ πριν τη μοδα του σκαι ελληνες και αλλοδαπους

κακοποιημενες γυναικες βρισκουν καταφυγιο σε ιδρυματα της εκκλησιας..

μην εισαι τυφλά αντιεκκλησιαστικός..(οπως ειναι μοδα τωρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top