• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακτινοβολία από ακτινογραφία: Είναι επικίνδυνη ;

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Πριν λιγο καιρο χτυπησα το ποδι μου και ειχα έντονο πόνο, ετσι σκεφτηκα να παω σε μια κλινική όπου ο ορθοπεδικός μου έγραψε να κανω μια ακτινογραφία γονάτου. Στην ακτινογραφία φάνηκε οτι δεν εχω κατι. Χθες πηγα και σε εναν αλλο γιατρο γιατι η ενόχληση επέμενε παροτι είχαν περασει 2 βδομάδες. Και ο δεύτερος γιατρός ειπε οτι δεν εχω κατι σοβαρό και οτι με τον καιρο θα φτιαξει το γόνατό μου. Μάλιστα βλέποντας την ακτινογραφία μου ειπε το εξής : "τσάμπα ακτινοβολία"... δεν έδωσα σημασια σε αυτη τη φράση εκεινη τη στιγμη, ωστόσο απο χθες το βραδυ την σκεφτομαι και ανησυχω πολυ ! Υπάρχει κίνδυνος να πάθω κατι κακό με την ακτινοβολία της ακτινογραφίας ; (δεν ειμαι φυσικα έγκυος)... ανησυχω πολυ! Να σημειώσω οτι ειμαι γενικα φοβιτσιαρα και αρρωστοφοβικη :(:worry: Στο παρελθόν εχω ξανακάνει ακτινογραφία για να βαλω σιδεράκια, δηλαδη την πανοραμική και την κεφαλομετρική. (Ελπίζω να μην με κοροϊδέψετε για αυτη μου την ανησυχία γιατι εχω αγχωδη διαταραχή με τις ασθένειες :/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,968 μηνύματα.
Αν ηταν με τον παραμικρο πονο να τρέχουμε στους γιατρους στο τέλος θα πέσουμε σε κανεναν απατεώνα θα σου πει ότι κάτι έχεις και θα στα αρπάξει. Και εγω ειχα τις προάλλες έναν πονο στο γονατο (στο μηνισκο) σταμάτησα τα καθίσματα στο γυμναστηριο αλλα όχι τις ασκησεις στα ποδια. Τελικα πέρασε από μονο του.


Η δικη μου γνωμη είναι
- Να μεινεις σε ότι σου ειπαν οι γιατροι.
- Να βρεις ένα αγορι ή να αρχισεις να έχεις αλλα ενδιαφέροντα.


Όπως σου εχω ξαναπει εδώ και καιρο είναι ξεκαθαρο ότι σου λειπει ένα αγορι. Οποτε ασε τα κολληματα στην άκρη και ξεκινα
να έχεις άλλα ενδιαφέροντα. Ειδικά το σέξ είναι ότι πρέπει για τις αγχωδεις διαταραχες και την κατάθλιψη που λές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Αν ηταν με τον παραμικρο πονο να τρέχουμε στους γιατρους στο τέλος θα πέσουμε σε κανεναν απατεώνα θα σου πει ότι κάτι έχεις και θα στα αρπάξει. Και εγω ειχα τις προάλλες έναν πονο στο γονατο (στο μηνισκο) σταμάτησα τα καθίσματα στο γυμναστηριο αλλα όχι τις ασκησεις στα ποδια. Τελικα πέρασε από μονο του.


Η δικη μου γνωμη είναι
- Να μεινεις σε ότι σου ειπαν οι γιατροι.
- Να βρεις ένα αγορι ή να αρχισεις να έχεις αλλα ενδιαφέροντα.


Όπως σου εχω ξαναπει εδώ και καιρο είναι ξεκαθαρο ότι σου λειπει ένα αγορι. Οποτε ασε τα κολληματα στην άκρη και ξεκινα
να έχεις άλλα ενδιαφέροντα. Ειδικά το σέξ είναι ότι πρέπει για τις αγχωδεις διαταραχες και την κατάθλιψη που λές.

Οκ, ευχαριστω για τις συμβουλές... το εκτιμώ παρα πολυ ! Αλλα ρωτησα κατι αλλο για όποιον γνωρίζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,968 μηνύματα.
Οκ, ευχαριστω για τις συμβουλές... το εκτιμώ παρα πολυ ! Αλλα ρωτησα κατι αλλο για όποιον γνωρίζει


Σταμάτα να τα σκέφτεσαι γιατι δεν έχει νόημα. Ακτινογραφια επισης κάνουμε όταν υπάρχει λογος. Την άλλη φορά ειχα 38 πυρετο και μου λεει ενας φιλος πάρε αντιπυρετικο. Του κανω αντιπυρετικο δεν θα πάρω αν δεν πάει στο 39.5 και τοτε θα μπω για ένα μπάνιο προς το παρον είναι ελεγχομενο.


Οντως ετσι ηταν και δεν ανεβηκε ο πυρετος. Μην πηζουμε χωρις λογο. Από που απεκτησες αυτές τις φοβιες , δεν ισχυουν. Ξεπερασε τες. Κίνδυνος θεωρητικά υπάρχει πάντοτε. Και εγω τωρα ή κάποιος άλλος κτυπα ξυλο μπορει να πάθει κάτι ξαφνικα. Δεν το σκέφτεσαι όμως γιατι δεν υπάρχει λογος. Κάνεις ότι καλυτερο μπορεις από διατροφή άσκηση και ψυχικη ηρεμια (δεν τα βάζεις μεσα σου) και τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας δεν υπάρχει από την ακτινοβολία που προέρχεται από 1, 10 ή 100 ακτινογραφίες. Για περισσότερα κάνε αναζήτηση στο Google για "όριο ακτινογραφιών".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Την ίδια ανησυχία με το Evaki έχω κι εγώ όποτε κάνω ακτινογραφίες :worry: Και μετά την ακτινογραφία φοβάμαι ότι κάτι έπαθα ή θα πάθω από την ακτινοβολία :wizard:(πχ σκέφτομαι ότι θα βγάλω καρκίνο στα πνευμόνια όταν κάνω ακτινογραφία θώρακος :P )

Δεν είναι μόνο αυτό, αν πας σε ακτινολογικές αίθουσες (που είναι σκοτεινές και ψυχρές), βλέπεις παντού ταμπέλες ακτινοβολίας και "Προσοχή", παχιές πόρτες, ο υπεύθυνος κλείνεται σε ειδικό δωματιάκι και κάτι τέτοια, πως να νιώθει μετά ο ασθενής που μπαίνει εκεί και στήνεται και στο μηχάνημα :down::down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
ο υπεύθυνος κλείνεται σε ειδικό δωματιάκι και κάτι τέτοια, πως να νιώθει μετά ο ασθενής που μπαίνει εκεί και στήνεται και στο μηχάνημα
Τα μέτρα ασφαλείας είναι για το προσωπικό. Λογικό δεν είναι; Ο ασθενής κάνει μια ακτινογραφία και φεύγει. Αν ο γιατρός δεν έπαιρνε προφυλάξεις, θα δεχόταν καθημερινά την ακτινοβολία από πολλές ακτινογραφίες και θα είχε πρόβλημα.


Η εικονιζόμενη ακτινογραφία ελήφθη στις 23 Ιανουαρίου 1896 και είναι μία από τις πρώτες. Απεικονίζει το χέρι της συζύγου του Βίλχελμ Ρέντγκεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εντάξει, λίγες ακτινογραφιες δεν κάνουν τίποτα. Νομίζω όταν πετας με το αεροπλάνο περισσότερη ακτινοβολία παιρνεις. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι με το παραμικρο πάμε και κάνουμε ακτινογραφιες και αξονικες. Επίσης μια καλή διατροφή βοηθάει. (ροδι με τα σπόρια, ω3, D..) τις ακτινογραφιες τις κάνεις όταν το ωφελος είναι μεγαλύτερο από το "κόστος". μην ξεχνάμε ότι ζούμε σε μια εποχή με κεραίες, wifi κλπ παντού και καλό είναι να αποφευγουμε ο,τι μπορούμε, αλλά κάποιες ακτινογραφιες είναι αναγκαίο κακό.

Πιστεύω κι εγώ ότι απλά δεν σου πάνε καλά τα πράγματα και ανησυχεις για θέματα που υπο φυσιολογικές συνθήκες δεν θα εδινες τόση σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εφοσον ειναι στα ακρα, μην αγχωνεσαι. Η ακτινοβολια ειναι πολυ μικρη. Εγω τις απεφευγα οπως ο διαολος το λιβανι και ακομα και σε σοβαρους τραυματισμους, δεν πηγαινα νοσοκομειο γιατι δεν ηθελα να εκτεθω σε ακτινοβολια. Ελα ομως που απο το να τις αποφευγω τωρα τις εχω λουστει για τα καλα. Τα τελευταια 3 χρονια εχω βγαλει περιπου 10 αξονικες, 10-15 ακτινες, 3-4 μαγνητικες (και αυτες εχουν ακτινοβολια), 1 body scan και 2 fluroscopies (2-3 λεπτα η καθε μια). Με παρηγορει που βλεπω τους ορθοπεδικους χειρουργους να κανουν fluoroscopy με τα χερια τους εκτεθειμενα σε ακτινοβολια σε σχεδον καθημερινη βαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
ας μην συγχέουμε την ιονίζουσα ακτινοβολία (γ, Roentgen) από τις α/α ή τις CT με τις μη ιονίζουσες όπως της MRI ή του WIFI ή του μπλούτουθ. Και ιδίως στα άκρα που αφ΄ενός το πάχος των ιστών είναι συγκριτικά μικρότερο του κορμού, άρα και η εκπεμπόμενη δόση αναλογικά μικρότερη και όπου επίσης δεν υπάρχουν λεμφαδένες που είναι οι πιό ευάλωτοι στην ακτινοβολία. Καταγματίας δηλώνουσα:worry:, τα ξέρετε αρκετά καλά αυτά υποθέτω.
Η άποψη πως το σεξ ή τα άλλα ενδιαφέροντα θωρακίζουν έναντι των επιπτώσεων ακτινοβολίας πάντως, ακούγεται αρκετά καινοτόμα. Να υποθέσει κανείς πως ο υποκείμενος παθοφυσιολογικός μηχανισμός αφορά την βελτίωση του θυμικού και της διάθεσης; Και μέσω αυτών, την ενίσχυση του ανοσοποιητικού μας συστήματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top