Μικρές νομικές γνώσεις

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από g1wrg0s (01001):
Και καλα επικειρωμενο αντιγραφο ;

Δέν νομίζω ένα χαρτί να έχεις μόνο που να φαίνεται η υπογραφή της κάτω απο αυτά που έχετε συμφωνήσει
Μου φαίνεται πολύ ύποπτο να μήν θέλει ο ιδιοκτήτης συμβόλαιο κάτι θέλει να κρύψει σίγουρα, οι ιδιοκτήτες είναι αυτοί που τα χρειάζονται περισσότερο επειδή οι ενοικιαστές μπορούν εύκολα χωρίς συμβόλαιο να την κοπανήσουν χωρίς να πληρώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Θα ρωτούσα εγώ με την σειρά μου, ποια είναι η Νομική άποψη ενός Ισολογισμού Α.Ε., την οποία θα χρησιμοποιήσει ένας Νομικός για να κάνει πράξεις στο καταστατικό της εταιρίας?

Ποια στοιχεία του Ισολογισμού δηλαδή, είναι αυτά που ενδιαφέρουν από Νομικής άποψης εσάς? Η ερώτηση έχει να κάνει με βασικές αρχές Εμπορικού δικαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα ιδιωτικά συμφωνητικά μίσθωσης ακινήτου κανονικά υπογράφονται σε τρία αντίτυπα, εκ των οποίων κρατά ένα ο ιδιοκτήτης, ένα ο ενοικιαστής και ένα κατατίθεται στην εφορία. Κανονικά και τα τρία πάνε και σφραγίζονται στην εφορία.
Ένα ιδιωτικό συμφωνητικό που δεν έχει κατατεθεί στην εφορία ναι μεν ισχύει ως αποδεικτικό μέσο (αρκεί να αναφέρει ημερομηνία, τόπο και εκτός από την υπογραφή να φέρει και ολογράφως το ονοματεπώνυμο των υπογραφόντων), αλλά αν χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί νομικά, σε δικαστήριο δεν θα σταθεί εφόσον δεν έχει περάσει από την εφορία ή αν σταθεί θα επισύρει πρόστιμο. Στην θέση σου θα επεδίωκα να υπογραφεί κανονικά συμβόλαιο με χαμηλότερο ενοίκιο, οπότε σε τέτοια περίπτωση μόνο εκείνη θα έχει θέμα γιατί θεωρητικά θα μπορείς οποτεδήποτε να της καταβάλλεις το ενοίκιο που αναγράφεται στο συμβόλαιο και όχι το κανονικό που έχετε συμφωνήσει. Αν δεν υπάρχει κανένα συμβόλαιο όμως, μπορεί οποτεδήποτε να μπουκάρει στο σπίτι, να καλέσει την αστυνομία να σε βγάλει και γενικώς να σου δημιουργήσει διάφορα προβλήματα που μέχρι να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας, θα έχεις δυσκολέψει πάρα πολύ την ζωή σου.
Ποιος ο λόγος που δεν θέλει να υπογράψει συμβόλαιο έστω και με χαμηλότερο ενοίκιο από το συμφωνηθέν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παιδιά ίσως να μην είναι το καταλληλότερο θέμα , αλλά δε βρήκα κάτι σχετικότερο:

Μπορεί ανήλικος, δίχως συνοδεία γονέων, να πραγματοποιήσει επίσκεψη σε ιατρεία δημόσιου νοσοκομείου;
Προφανώς και δεν αναφέρομαι σε πολύ μικρές ηλικίες, αναφέρομαι σε άτομα άνω των 16 π.χ.

Εγώ κλείνω τα 18 σε μερικούς μήνες (έχει μπει η χρονιά που τα κλείνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν σχετίζεται με νομικές συμβουλές αλλα ήθελα γενικά τη γνώμη σας για το πρόβλημά μου...

Λοιπόν στην πολυκατοικία μου, έχουμε 6 θέσεις parking (4 κάτω στην πυλωτή + 2 θέσεις που έχουμε "νοικιάσει" στον δρόμο) ενώ τα διαμερίσματα είναι 15(!) και είναι 8 αυτοκίνητα. Εννοείται ότι κάθε ένοικος έχει το δικαίωμα για 1 αυτοκίνητο αλλά το ζήτημα είναι το εξής:
ότι 2 αυτοκινητα βρίσκονται το ένα πίσω απο το άλλο, οπότε αυτός που βρίσκεται στην πίσω θεση δίνει το 2ο κλειδί στον μπροστινό ώστε όταν θέλει ο μπροστινός να βγει/μπει στη θεση, να βγάλει το αμάξι του άλλου ένοικου, να βάλει στη θέση του το δικό του και μετά να ξανα βάλει το "ξένο" αμάξι στην πίσω θέση. Αλλάζουμε θέση κάθε μήνα με τη φορά του ρολογιού. Ωστόσο 2 ένοικοι ζητησαν να έχουν μόνιμη θέση αυτές τις νοικιασμένες στο δρόμο ωστε να μην έχουν τη δυσκολία "βάλε-βγάλε" άλλο αμάξι και τις έχουν ήδη αποκλειστικά για την πάρτυ τους.

Έρχομαι λοιπόν εγώ και ζητάω είτε να έχω και εγώ μόνιμη "μονή" θέση είτε να είμαστε όλοι οι ένοικοι στο ίδιο πρόγραμμα με το parking. Δεν μπορώ να βρω μια λύση/άκρη σχετικά με το ζήτημα και θα ήθελα τη γνώμη σας για το πρόβλημα αυτό. Τι μπορώ να κάνω;; Έχω άδικο μήπως; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
έχουμε 6 θέσεις parking (4 κάτω στην πυλωτή + 2 θέσεις που έχουμε "νοικιάσει" στον δρόμο)

Διευκρινισε τι εννοεις με το "νοικιασει".

Τις εχετε οικειοποιηθει, δηλ. τις εχετε καβατζωσει με το ετσι θελω?

Μηπως εχετε βαλει και τιποτα γλαστρες για να μην παρκαρει αλλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν σχετίζεται με νομικές συμβουλές αλλα ήθελα γενικά τη γνώμη σας για το πρόβλημά μου...

Λοιπόν στην πολυκατοικία μου, έχουμε 6 θέσεις parking (4 κάτω στην πυλωτή + 2 θέσεις που έχουμε "νοικιάσει" στον δρόμο) ενώ τα διαμερίσματα είναι 15(!) και είναι 8 αυτοκίνητα. Εννοείται ότι κάθε ένοικος έχει το δικαίωμα για 1 αυτοκίνητο αλλά το ζήτημα είναι το εξής:
ότι 2 αυτοκινητα βρίσκονται το ένα πίσω απο το άλλο, οπότε αυτός που βρίσκεται στην πίσω θεση δίνει το 2ο κλειδί στον μπροστινό ώστε όταν θέλει ο μπροστινός να βγει/μπει στη θεση, να βγάλει το αμάξι του άλλου ένοικου, να βάλει στη θέση του το δικό του και μετά να ξανα βάλει το "ξένο" αμάξι στην πίσω θέση. Αλλάζουμε θέση κάθε μήνα με τη φορά του ρολογιού. Ωστόσο 2 ένοικοι ζητησαν να έχουν μόνιμη θέση αυτές τις νοικιασμένες στο δρόμο ωστε να μην έχουν τη δυσκολία "βάλε-βγάλε" άλλο αμάξι και τις έχουν ήδη αποκλειστικά για την πάρτυ τους.

Έρχομαι λοιπόν εγώ και ζητάω είτε να έχω και εγώ μόνιμη "μονή" θέση είτε να είμαστε όλοι οι ένοικοι στο ίδιο πρόγραμμα με το parking. Δεν μπορώ να βρω μια λύση/άκρη σχετικά με το ζήτημα και θα ήθελα τη γνώμη σας για το πρόβλημα αυτό. Τι μπορώ να κάνω;; Έχω άδικο μήπως; :hmm:


Χωρίς φυσικά να είμαι νομικός απλώς θα εκφράσω την άποψή μου...:D
Από ότι καταλαβαίνω, προφανώς οι θέσεις δεν ανήκουν σε κανέναν δηλαδή δεν έχουν αγοραστεί μία-μία από τον κάθε ένοικο και απλώς προυπάρχουν -είτε ως ''δώρο'' αυτουνού που το έκτισε είτε ως κοινή ιδιοκτησία όλων των ιδιοκτητών (δηλαδή να έχετε πληρώσει μερίδιο για όλες τις θέσεις)!
Σε κάθε περίπτωση αυτό το οποίο μπορείς να κάνεις -αν σε ενοχλεί τόσο πολύ το ζήτημα- είναι να ζητήσεις το καταστατικό της πολυκατοικίας και να δείς αν υπάρχει σχετικός κανονισμός για τις θέσεις πάρκινγκ!:hmm:
Αν υπάρχει κάποιος κανονισμός μη ευνοϊκός τύπου ''όποιος προλάβει παρκάρει'' δεν μπορείς να κινήσεις καμία διαδικασία νομικά ή να διαμαρτυρηθείς σε κάποιον φορέα και απλώς μπορείς να τον ΕΦΑΡΜΟΣΕΙΣ παίρνοντας κάθε φορά την θέση που σου αρέσει!!:D
Σε περίπτωση που υπάρχει κανονισμός ευνοϊκός για εσένα (π.χ. οι παλαιότεροι κάτοικοι έχουν μόνιμες θέσεις ή κάτι παρόμοιο) τότε απαιτείς να εφαρμοστεί ο κανονισμός της πολυκατοικίας και να τονίσεις ότι αλλιώς θα κινήσεις νομικές διαδικασίες ή θα κάνεις καταγγελία σε κάποιον αρμόδιο φορέα!
Τώρα στην περίπτωση που δεν υπάρχει κανονισμός που αναφέρεται στο ζήτημα -στο καταστατικό- τότε θα πρέπει είτε να συνεδριάσετε και να βρείτε μιά κοινή λύση είτε να συμβουλευτείς κάποιον δικηγόρο που ασχολείται με αστικό δίκαιο:hmm: για να σε ενημερώσει για το τι μπορείς να κάνεις αν δεν βρίσκετε μια κοινή λύση ή ακόμη χειρότερα αν οι ''σκληροπυρηνικοί'' γείτονες αρνούνται να συνεδριάσουν και είναι αδιάλλακτοι...

Σε γενικές γραμμές, εγώ συμβουλεύω να επιδιώξεις να βρείτε μιά κοινή λύση και σε περίπτωση που δεν βρείτε κάνε ''εμπάργκο'' και παίρνε την θέση που θές αφού έτσι το θέλουν οι αδιάλλακτοι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Διευκρινισε τι εννοεις με το "νοικιασει".

Τις εχετε οικειοποιηθει, δηλ. τις εχετε καβατζωσει με το ετσι θελω?

Μηπως εχετε βαλει και τιποτα γλαστρες για να μην παρκαρει αλλος?

Η οικοδομή έχει 1 μαγαζί και η θέση μπροστά απο το μαγαζί στον δρόμο ουσιαστικά μας ανήκει . Ενώ η 2η θέση μας την έχουν παραχωρήσει οι γείτονες που λειπουν στο εξωτερικο χρόνια! :D
Χωρίς φυσικά να είμαι νομικός απλώς θα εκφράσω την άποψή μου...:D
Από ότι καταλαβαίνω, προφανώς οι θέσεις δεν ανήκουν σε κανέναν δηλαδή δεν έχουν αγοραστεί μία-μία από τον κάθε ένοικο και απλώς προυπάρχουν -είτε ως ''δώρο'' αυτουνού που το έκτισε είτε ως κοινή ιδιοκτησία όλων των ιδιοκτητών (δηλαδή να έχετε πληρώσει μερίδιο για όλες τις θέσεις)!
Σε κάθε περίπτωση αυτό το οποίο μπορείς να κάνεις -αν σε ενοχλεί τόσο πολύ το ζήτημα- είναι να ζητήσεις το καταστατικό της πολυκατοικίας και να δείς αν υπάρχει σχετικός κανονισμός για τις θέσεις πάρκινγκ!:hmm:
Αν υπάρχει κάποιος κανονισμός μη ευνοϊκός τύπου ''όποιος προλάβει παρκάρει'' δεν μπορείς να κινήσεις καμία διαδικασία νομικά ή να διαμαρτυρηθείς σε κάποιον φορέα και απλώς μπορείς να τον ΕΦΑΡΜΟΣΕΙΣ παίρνοντας κάθε φορά την θέση που σου αρέσει!!:D
Σε περίπτωση που υπάρχει κανονισμός ευνοϊκός για εσένα (π.χ. οι παλαιότεροι κάτοικοι έχουν μόνιμες θέσεις ή κάτι παρόμοιο) τότε απαιτείς να εφαρμοστεί ο κανονισμός της πολυκατοικίας και να τονίσεις ότι αλλιώς θα κινήσεις νομικές διαδικασίες ή θα κάνεις καταγγελία σε κάποιον αρμόδιο φορέα!
Τώρα στην περίπτωση που δεν υπάρχει κανονισμός που αναφέρεται στο ζήτημα -στο καταστατικό- τότε θα πρέπει είτε να συνεδριάσετε και να βρείτε μιά κοινή λύση είτε να συμβουλευτείς κάποιον δικηγόρο που ασχολείται με αστικό δίκαιο:hmm: για να σε ενημερώσει για το τι μπορείς να κάνεις αν δεν βρίσκετε μια κοινή λύση ή ακόμη χειρότερα αν οι ''σκληροπυρηνικοί'' γείτονες αρνούνται να συνεδριάσουν και είναι αδιάλλακτοι...

Σε γενικές γραμμές, εγώ συμβουλεύω να επιδιώξεις να βρείτε μιά κοινή λύση και σε περίπτωση που δεν βρείτε κάνε ''εμπάργκο'' και παίρνε την θέση που θές αφού έτσι το θέλουν οι αδιάλλακτοι!:D
Μάλισταααα... Ευχαριστώ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Η οικοδομή έχει 1 μαγαζί και η θέση μπροστά απο το μαγαζί στον δρόμο ουσιαστικά μας ανήκει . Ενώ η 2η θέση μας την έχουν παραχωρήσει οι γείτονες που λειπουν στο εξωτερικο χρόνια! :D
Τι θα πει "ουσιαστικα σας ανηκει"?:hmm:

Πως γινεται να σας εχουν παραχωρησει οι γειτονες που λειπουν μια θεση που δεν τους ανηκει, ειναι κατι που ξεπερνα την κοινη λογικη - οπως πολλα σε αυτη τη φαιδρη χωρα...:)

Ουσιαστικα, ουτε η θεση μπροστα απο το μαγαζι ανηκει στο μαγαζι. Το πεζοδρομιο ειναι δημοσια περιουσια και ουδεις νομιμοποιειται να την "καπαρωνει" για την παρτη του. Ανηκει σε ολους. Αυτο σημαινει πως ο οποιοσδηποτε μπορει να ερθει να παρκαρει σε μια απο τις δυο θεσεις και κανεις δε μπορει να του πει τιποτα. Το οτι τις εχετε οικειοποιηθει ατυπα, ειναι παρανομο. Δεν υπαρχει εθιμικο ή αλλου ειδους δικαιο ή καποιου ειδους χρησικτησια για το πεζοδρομιο.

Με λιγη καλη θεληση μπορω να δεχθω πως η θεση μπροστα απο το μαγαζι διευκολυνει το μαγαζι στην προμηθεια υλικων, αλλα και παλι, η θεση του πεζοδρομιου δεν του ανηκει. Και δε νομιζω πως του εχει παραχωρησει ο δημος νομιμα (με χαρτια) τη θεση. Αλλα ακομα και να υπαρχει τετοιο σχετικο εγγραφο, που να του κατακυρωνει για την προσωπικη του διευκολυνση τη θεση, δεν του επιτρεπεται να την παραχωρει ουτε αυτπα σε τριτους. Δε χρειαζεται νομικη γνωση, μονο κοινη λογικη για να το αντιληφθει κανεις.

Πρεπει σε αυτη τη χωρα, αν ειναι να αλλαξει κατι, να αλλαξουμε πρωτα νοοτροπια. Ειναι τουλ. τραγικα τραγελαφικο να φιλονικειτε ολοι εκει για πεζοδρομιο που δε σας ανηκει!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Τι θα πει "ουσιαστικα σας ανηκει"?:hmm:

Πως γινεται να σας εχουν παραχωρησει οι γειτονες που λειπουν μια θεση που δεν τους ανηκει, ειναι κατι που ξεπερνα την κοινη λογικη - οπως πολλα σε αυτη τη φαιδρη χωρα...:)

Ουσιαστικα, ουτε η θεση μπροστα απο το μαγαζι ανηκει στο μαγαζι. Το πεζοδρομιο ειναι δημοσια περιουσια και ουδεις νομιμοποιειται να την "καπαρωνει" για την παρτη του. Ανηκει σε ολους. Αυτο σημαινει πως ο οποιοσδηποτε μπορει να ερθει να παρκαρει σε μια απο τις δυο θεσεις και κανεις δε μπορει να του πει τιποτα. Το οτι τις εχετε οικειοποιηθει ατυπα, ειναι παρανομο. Δεν υπαρχει εθιμικο ή αλλου ειδους δικαιο ή καποιου ειδους χρησικτησια για το πεζοδρομιο.

Με λιγη καλη θεληση μπορω να δεχθω πως η θεση μπροστα απο το μαγαζι διευκολυνει το μαγαζι στην προμηθεια υλικων, αλλα και παλι, η θεση του πεζοδρομιου δεν του ανηκει. Και δε νομιζω πως του εχει παραχωρησει ο δημος νομιμα (με χαρτια) τη θεση. Αλλα ακομα και να υπαρχει τετοιο σχετικο εγγραφο, που να του κατακυρωνει για την προσωπικη του διευκολυνση τη θεση, δεν του επιτρεπεται να την παραχωρει ουτε αυτπα σε τριτους. Δε χρειαζεται νομικη γνωση, μονο κοινη λογικη για να το αντιληφθει κανεις.

Πρεπει σε αυτη τη χωρα, αν ειναι να αλλαξει κατι, να αλλαξουμε πρωτα νοοτροπια. Ειναι τουλ. τραγικα τραγελαφικο να φιλονικειτε ολοι εκει για πεζοδρομιο που δε σας ανηκει!!!;)
Το ξαναλέω...

Το καταστημα ειναι της οικοδομής και δεν ειναι απο διπλανη οικοδομή. Το καταστημα το δουλευει ο ιδιοκτητης της πολυκατοικιας μας.

Κι όσο για τη θεση που μας παραχώρησε ο γειτονας, όταν διαθετει θέση γκαραζ, έχει πινακίδες μπροστά απο το γκαράζ του και μας το έχει παραχωρήσει δεν βρίσκω το λόγο να ψάχνεις να βρεις τι κανουμε λάθος. Το ποστ μου γράφτηκε για άλλο λόγο και θελεις να μου αποδείξεις ότι παρανομούμε.

Αυτάαααα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Το ξαναλέω...

Το καταστημα ειναι της οικοδομής και δεν ειναι απο διπλανη οικοδομή. Το καταστημα το δουλευει ο ιδιοκτητης της πολυκατοικιας μας.

Κι όσο για τη θεση που μας παραχώρησε ο γειτονας, όταν διαθετει θέση γκαραζ, έχει πινακίδες μπροστά απο το γκαράζ του και μας το έχει παραχωρήσει δεν βρίσκω το λόγο να ψάχνεις να βρεις τι κανουμε λάθος. Το ποστ μου γράφτηκε για άλλο λόγο και θελεις να μου αποδείξεις ότι παρανομούμε.

Αυτάαααα....
Δε φταιω εγω που δεν αποσαφηνιζεις και παλι τα πραγματα.

Τελικα ο γειτονας σας εχει παραχωρησει πεζοδρομιο (που δεν του ανηκει) μπροστα απο το γκαραζ του ή το ιδιο το γκαραζ του (που του ανηκει)? Δηλ. εχει γκαραζ και σας εχει παραχωρησει το κομματι εκεινο του πεζοδρομιου μπροστα απο την πορτα του? Αυτο καταλαβαινω οτι μαλλον ισχυει και σε αυτην την περιπτωση, οποιος παρκαρει μπροστα απο την πορτα του ειναι τυπικα παρανομος γιατι τον εμποδιζει να μπει/βγει. Φυσικα, εφοσον δε γινεται χρηση του γκαραζ απο τον ιδιο, ο χωρος μπροστα του στο πεζοδρομιο μπορει να καλυφθει ατυπα απο εσας τους γνωριζοντες στην πολυκατοικια - αν και τυπικα ειναι λαθος να φρασσονται οι πασης λογης εισοδοι.;)

Γιατι αν σας εχει διαθεσει νομιμο γκαραζ και οχι πεζοδρομιο, τοτε ολα ΟΚ.

Θελησες μια απαντηση που με βαση οσα κατεθεσες και εγω καταλαβα, θα διαιωνιζε την αθλια νοοτροπια του "καπαρωνειν δημοσιο χωρο για προσωπικη χρηση". Λυπαμαι αν σου χαλασα το ονειρο, αλλα οταν καποιος ειναι παρανομος (λεμε τωρα), δε μπορει να ζητα τροπους ισχυροποιησης της παρανομιας του. Θα υπαρξουν, οσο και αν ενοχλει και αυτοι που θα του δειξουν οτι ειναι φαουλ.

Σε καθε περιπτωση, εσυ ξερεις καλυτερα (αν παρανομεις ή οχι).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
μια απλή ερώτηση.. παραιτήθηκα τηλεφωνικα απο την δουλειά μου την πεμπτη το πρωί. Είμαι υποχρεωμένη να υπογράψω την παραίτηση μου; απο τοτε,δεν εχω ξαναπάει,το οποίο σημαίνει-απ οτι διάβασα-οτι έχω 3 αδικαιολόγητες απουσίες,οπότε αυτομάτως γίνεται διακοπή της σύμβασης.. με οήραν τηλέφωνο να υπογράψω και να μου δώσουν και "κάποια" χρήματα.. (γιατί δεν μου τα βάζουν στο λογαριασμό; ).. γνωρίζει κάποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
μια απλή ερώτηση.. παραιτήθηκα τηλεφωνικα απο την δουλειά μου την πεμπτη το πρωί. Είμαι υποχρεωμένη να υπογράψω την παραίτηση μου; απο τοτε,δεν εχω ξαναπάει,το οποίο σημαίνει-απ οτι διάβασα-οτι έχω 3 αδικαιολόγητες απουσίες,οπότε αυτομάτως γίνεται διακοπή της σύμβασης.. με οήραν τηλέφωνο να υπογράψω και να μου δώσουν και "κάποια" χρήματα.. (γιατί δεν μου τα βάζουν στο λογαριασμό; ).. γνωρίζει κάποιος;

Πιθανότατα θέλουν γραπτή δήλωση ότι παραιτείσαι για να είναι καλυμμένοι μηπως διεκδικήσης καμιά αποζημίωση κ.λπ. Θα σου δώσουν τα λεφτά που έχεις δουλέψεις + επίδομα αδείας που αναλογεί κ.λπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
οκ και γιατί δεν μου τα βάζουν στον λογαριασμό; καλα εγω θα το αποφύγω όσο πάει γιατί δεν θέλω να ξαναδω τα μουτρα τους, αν δεν μπορέσω να το αποφύγω θα πάω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
οκ και γιατί δεν μου τα βάζουν στον λογαριασμό; καλα εγω θα το αποφύγω όσο πάει γιατί δεν θέλω να ξαναδω τα μουτρα τους, αν δεν μπορέσω να το αποφύγω θα πάω..

Γιατί θέλουν να έχουν ένα χαρτί ότι παραιτήθηκες και δεν απολύθηκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
αρα πιθανότατα η αποχή 3 ημερών να μην μετρήσει.. αν δεν παω,ξέρουμε τι μπορεί να γίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι ο εργοδότης θα κάνει καταγγελία της σύμβαση αλλά τότε εκτός από τα δεδουλευμένα σου πρέπει να σου δώσει και αποζημίωση αν δικαιούσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
ε τότς θα είναι στην ουσία απόλυση αν κάνει καταγγελία,ε; οχι δεν δικαιούμαι τίποτα, ημουν για μερικές εβδομάδες στην εταιρεία.. θελω απλα αυτα που δούλεψα και να μην τους ξαναματαδώ!και γω έτσι διάβασα πάντως,οτι έχει δικαίωμα να κάνει καταγγελία σύμβασης (έχει πρακτικα επιπτώσεις αυτό; λογικά όχι).. θα μάθω αύριο βράδυ λογικά απο τον λογιστή μου, αλλά επειδή με τρώει μέρες τώρα,ρωταω μήπως έχει κανεις ανάλογη εμπειρία. ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλους. Όποιος μπορεί θέλω να με βοηθήσει... :)

Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στον Εισαγγελέα Ανηλίκων και στον Εισαγγελέα Πρωτοδικών με απλά λόγια;

Από ότι καταλαβαίνω ο εισαγγελέας ανηλίκων είναι αρμόδιος για υποθέσεις ανηλίκων. Αυτός των πρωτοδικών είναι αρμόδιος για όλες (ανηλίκων και ενηλίκων) ή έχει διαφορετικά καθήκοντα από έναν εισαγγελέα ανηλίκων και ενός "απλού" εισαγγελέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλους. Όποιος μπορεί θέλω να με βοηθήσει... :)

Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στον Εισαγγελέα Ανηλίκων και στον Εισαγγελέα Πρωτοδικών με απλά λόγια;

Από ότι καταλαβαίνω ο εισαγγελέας ανηλίκων είναι αρμόδιος για υποθέσεις ανηλίκων. Αυτός των πρωτοδικών είναι αρμόδιος για όλες (ανηλίκων και ενηλίκων) ή έχει διαφορετικά καθήκοντα από έναν εισαγγελέα ανηλίκων και ενός "απλού" εισαγγελέα;
Γεια σου Σοφία!
Τμήμα ανηλίκων υπάρχει και και για τα πρωτόδικα και στο Εφετείο. Στο Πρωτοδικείο έχει ακριβώς το ίδιο σύστημα μονομελές/τριμελές, απλά εκδικάζει υποθέσεις ανηλίκων.
"Το Τμήμα Ανηλίκων, μία ξεχωριστή και εν μέρει αυτοτελής υπηρεσία της εκάστοτε Εισαγγελίας Πρωτοδικών, αποτελεί το βασικό εγγυητή των δικαιωμάτων των ανηλίκων. Διαδραματίζει έναν σημαντικό προληπτικό και εγγυητικό ρόλο στον κοινωνικό τομέα, καθώς έχει τον ρόλο του συντονιστή της εφαρμογής της προνοιακής πολιτειακής μέριμνας για τον ανήλικο, ενώ κρίσιμος είναι και ο κατασταλτικός του ρόλος."
Τσιαρδακλή/ομιλία
Σε περίπτωση που δεν υπάρχει η δυνατότητα για πρωτοδίκη ανηλίκων, μπορεί να δικαστεί μια υπόθεση από άλλον πρωτοδίκη.
Εισαγγελέας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top