Μπορούν οι άντρες να φοράνε ροζ;

Μπορούν οι άντρες να φοράνε ροζ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Ναι, φυσικά!

    Ψήφοι: 248 80.8%
  • Όχι βέβαια!

    Ψήφοι: 59 19.2%

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Μήπως είναι γκέι?
Γιατί να είναι γκέυ δηλαδή; Από ένα χρώμα...
Κι ο δικός μου φοράει ροζ μπλουζάκια και δεν είναι καθόλου γκέυ και υποθέτω πως και το αγόρι της Ελένης, μια και είναι μαζί της, μόνο γκέυ δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Αν ηταν γκευ δεν θα φοραγε ροζ θα καλυπτοτανε πισω απο μουστακι με αντριλα.
Ουτε εγω φοραω ροζ απο ανοικτα χρωματα μου αρεσει το κιτρινο πολυ και το ασπρο επειδη ειμαι μελαγχρινος
Απλα μαλλον επειδη το ροζ θεωρειται ερωτικο χρωμα(ειναι και το χρωμα του δερματος) ,οι αντρες προτιμουν να δειχνουν δυναμη και θελουν να το παιζουν δυνατοι στις γυναικες γιαυτο δεν φορανε και εχουν την εντυπωση αυτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Ρε τι διαβάζουμεεεεεεεεεε... Φορέστε ότι θέλετε παιδιά. Το μέσα σας να προσέχετε λίγο παραπάνω μόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ρε τι διαβάζουμεεεεεεεεεε... Φορέστε ότι θέλετε παιδιά. Το μέσα σας να προσέχετε λίγο παραπάνω μόνο


deep για deep


Αν ηταν γκευ δεν θα φοραγε ροζ θα καλυπτοτανε πισω απο μουστακι με αντριλα.
Ουτε εγω φοραω ροζ απο ανοικτα χρωματα μου αρεσει το κιτρινο πολυ και το ασπρο επειδη ειμαι μελαγχρινος
Απλα μαλλον επειδη το ροζ θεωρειται ερωτικο χρωμα(ειναι και το χρωμα του δερματος) ,οι αντρες προτιμουν να δειχνουν δυναμη και θελουν να το παιζουν δυνατοι στις γυναικες γιαυτο δεν φορανε και εχουν την εντυπωση αυτη

Το ροζ είναι το χρώμα του δέρματος; Εσύ τι δέρμα έχεις;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • deep gia deep.jpg
    deep gia deep.jpg
    61.6 KB · Εμφανίσεις: 463
  • pikniee.jpg
    pikniee.jpg
    46.7 KB · Εμφανίσεις: 461
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το ροζ πουκάμισο στον άντρα δεν με χαλάει. Αντίθετα τον κάνει να βγάζει έναν ρομαντισμό. Ωστόσο, αν έβλεπα άντρα με ροζ παπούτσια ή παντελόνι, δεν θα μου άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Οφ τοπικ
Απο το huffpost.com
Η κοινωνία μας λατρεύει τις ταμπέλες και σπεύδει να δώσει ρόλους στους ανθρώπους από την πρώτη στιγμή που έρχονται στον κόσμο. Με το που γεννηθεί ένα μωρό και πριν καλά καλά ανοίξει τα μάτια του, κάποιος θα του φορέσει ένα ροζ φιόγκο στο κεφάλι ή ένα γαλάζιο φορμάκι με ζωγραφισμένα ρομποτάκια επάνω του. (Τα πολυκαταστηματα είναι χωρισμενα σε ροζ και μπλε παιχνίδια) Ο φυλετικός διαχωρισμός δεν σταματά στα ρούχα και τα παιχνίδια αλλά επεκτείνεται σε αντικείμενα που δεν έχουν την παραμικρή σχέση με το φύλο, όπως στα καρότσια, τις πάνες, τα σεντόνια, μέχρι και τα πλαστικά καλαμάκια. Αργότερα, στο σχολείο, τα κορίτσια κυκλοφορούν με πολύχρωμες τσάντες με πριγκίπισσες και τα αγόρια γεμίζουν τα θρανία τους με κασετίνες σε μορφή μαχητικών αεροσκαφών. Στο γυμνάσιο τα κορίτσια βάφουν τα νύχια τους και φτιάχνουν τα μαλλιά τους στις τουαλέτες ενώ τα αγόρια παίζουν οτιδήποτε με μπάλα στο προαύλιο, στο λύκειο όλο και κάποιος καθηγητής θα πετάξει την ατάκα «ε, η θετική κατεύθυνση είναι πάντα το δυνατό σημείο των αγοριών, τα κορίτσια δεν τα πάνε και τόσο καλά με τα μαθηματικά, δε φταίνε αυτές, έτσι είναι» και κάπως έτσι, όταν το παιδί γίνεται ενήλικας και η γνώμη και πράξεις του μέσα στο κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο ζει αποκτούν ειδικό βάρος, έχει μάθει ήδη να ξεχωρίζει ποια πράγματα και, συμπερασματικά, ποιες εργασιακές/κοινωνικές θέσεις είναι «για γυναίκες» και ποιες «για άντρες».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οφ τοπικ
Απο το huffpost.com
Η κοινωνία μας λατρεύει τις ταμπέλες και σπεύδει να δώσει ρόλους στους ανθρώπους από την πρώτη στιγμή που έρχονται στον κόσμο. Με το που γεννηθεί ένα μωρό και πριν καλά καλά ανοίξει τα μάτια του, κάποιος θα του φορέσει ένα ροζ φιόγκο στο κεφάλι ή ένα γαλάζιο φορμάκι με ζωγραφισμένα ρομποτάκια επάνω του. (Τα πολυκαταστηματα είναι χωρισμενα σε ροζ και μπλε παιχνίδια) Ο φυλετικός διαχωρισμός δεν σταματά στα ρούχα και τα παιχνίδια αλλά επεκτείνεται σε αντικείμενα που δεν έχουν την παραμικρή σχέση με το φύλο, όπως στα καρότσια, τις πάνες, τα σεντόνια, μέχρι και τα πλαστικά καλαμάκια. Αργότερα, στο σχολείο, τα κορίτσια κυκλοφορούν με πολύχρωμες τσάντες με πριγκίπισσες και τα αγόρια γεμίζουν τα θρανία τους με κασετίνες σε μορφή μαχητικών αεροσκαφών. Στο γυμνάσιο τα κορίτσια βάφουν τα νύχια τους και φτιάχνουν τα μαλλιά τους στις τουαλέτες ενώ τα αγόρια παίζουν οτιδήποτε με μπάλα στο προαύλιο, στο λύκειο όλο και κάποιος καθηγητής θα πετάξει την ατάκα «ε, η θετική κατεύθυνση είναι πάντα το δυνατό σημείο των αγοριών, τα κορίτσια δεν τα πάνε και τόσο καλά με τα μαθηματικά, δε φταίνε αυτές, έτσι είναι» και κάπως έτσι, όταν το παιδί γίνεται ενήλικας και η γνώμη και πράξεις του μέσα στο κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο ζει αποκτούν ειδικό βάρος, έχει μάθει ήδη να ξεχωρίζει ποια πράγματα και, συμπερασματικά, ποιες εργασιακές/κοινωνικές θέσεις είναι «για γυναίκες» και ποιες «για άντρες».

Κλασσικό άρθρο, με τις γνωστές επιστημονικά ανυπόστατες ανοησίες, πως δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ των δύο φύλων και οποιαδήποτε διαφορά παρατηρείται είναι καθαρά προϊόν κοινωνικού κλιματισμού. Δεν ξέρω για πόσο καιρό ακόμη θα πιστεύουμε και θα αναπαράγουμε αυτά τα πράγματα/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Κλασσικό άρθρο, με τις γνωστές επιστημονικά ανυπόστατες ανοησίες. Δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ των δύο φύλων και οποιαδήποτε διαφορά παρατηρείται είναι καθαρά προϊόν κοινωνικού κλιματισμού. Δεν ξέρω για πόσο καιρό ακόμη θα πιστεύουμε και θα αναπαράγουμε αυτά τα πράγματα/

Βρε φιλαράκι, καλά τα λες στη θεωρία. Θα φορούσες όμως ποτέ ροζ σακάκι; Σίγουρα όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρε φιλαράκι, καλά τα λες στη θεωρία. Θα φορούσες όμως ποτέ ροζ σακάκι; Σίγουρα όχι!

Γιατί να φορέσω ροζ σακάκι ο εθνικός σταρ είμαι? Δεν φοράω ροζ σακάκι για τον ίδιο λόγο που δεν φοράω φουστάνι και που δεν έχω μακρύ μαλλί μπουκλάκι με ανταύγειες, διότι υπάρχουν κάποια κοινωνικά πρότυπα στην ενδυμασία όσον αφορά την ταυτότητα των δύο φύλλων και δεν βλέπω κανένα λόγο για τον οποίο αυτό είναι κακό και θα έπρεπε να περάσουμε σε πιο μεικτές καταστάσεις. Και επειδή ακριβώς το ντύσιμο και η εξωτερική εμφάνιση ενός ανθρώπου λέει αρκετά πράγματα για τον χαρακτήρα του, όταν βλέπω άντρες να θυλυπρεπίζουν ενδυματολογικά τότε τους κατατάσσω κι εγώ στην κατηγορία των θηλυπρεπών. Και δεν αναφέρομαι κατ ανάγκην σε τι χρώματα φοράει ο καθένας αλλά στο γενικότερο στυλ.

Όσον αφορά τώρα το ροζ χρώμα είναι κοινωνικά συνυφασμένο με την θηλυκότητα και δεν βλέπω κανέναν λόγο για τον οποίο κάποιος άντρας θα μπει στην όλη διαδικασία να το φορέσει. Για ποιο λόγο? Για να δείξεις ότι δεν φοβάσαι να φορέσεις ένα γυναικείο χρώμα επειδή είσαι 120% γνήσιο αρσενικό? Αν η επίδειξη δεν προδίδει ανασφάλεια τότε τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Κλασσικό άρθρο, με τις γνωστές επιστημονικά ανυπόστατες ανοησίες, πως δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ των δύο φύλων και οποιαδήποτε διαφορά παρατηρείται είναι καθαρά προϊόν κοινωνικού κλιματισμού. Δεν ξέρω για πόσο καιρό ακόμη θα πιστεύουμε και θα αναπαράγουμε αυτά τα πράγματα/

Τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ των δύο φύλων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωματικές
Ψυχολογικές
Εγκεφαλικές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Για ποιο λόγο? Για να δείξεις ότι δεν φοβάσαι να φορέσεις ένα γυναικείο χρώμα επειδή είσαι 120% γνήσιο αρσενικό? Αν η επίδειξη δεν προδίδει ανασφάλεια τότε τι?
Να στο πω ανάποδα. Για ποιό λόγο να μην φορεσει κάποιος ροζ? Μήπως φοβαται ότι θα σου θιξουν τον αντρισμο? Μήπως κρύβεται το κοριτσάκι που έχει μέσα του πολύ καλά και δεν θέλει να βγει? Αν δεν έχει κάποιος ανασφαλειες για τον εαυτό του, δεν τον ενοχλεί το ροζ. Κι επιτέλους πρέπει να καταργηθουν τα στερεότυπα. Για ποιό λόγο να φοράει το κοριτσάκι ροζ? Πρέπει να του δημιουργουμε τον εμφυλο διαχωρισμό από την μέρα που γεννιεται? Ξέρεις τι ωραία που παίζουν τα αγορακια με τα κουζινικα αν τους τα δωσεις? Έτσι κι αλλιώς η σεξουαλικοτητα δεν είναι επικτητη. Ή είσαι γκευ ή δεν είσαι. Δεν θα σε κάνουν τα κουζινικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Γιατί πρέπει να καταργηθούν τα στερεότυπα?
2) Γιατί πρέπει να ομογενοποιηθούν τα φύλα?
3) Γιατί είναι κακό που οι άντρες συμπεριφέρονται διαφορετικά από τις γυναίκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Τελικα εγω που προχθες πηρα ενα σωβρακο ροζ τι ειμαι? Κατσε γιατι δεν εχω καταλαβει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Weird-bunny

Νεοφερμένος

Η Weird-bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Φυσικα και μπορουν και δεν υπαρχουν ταμπου στα χρωματα και στα φυλα. Αλλα αν φορεσεις ροζ μπλουζακι με βε και κολλητο λευκο παντελονι απο το οποιο φαινεται το τανγκα μην απορησεις γιατι οι αλλοι νομιζουν οτι τη γαρνιρεις την τουρτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 17 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top