Άγρια επίθεση και ξύλο στον Μπουτάρη

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,750 μηνύματα.
Επειδή προφανώς αναφέρεσαι σε εμένα, (μην κρυφτείς πίσω από το δαχτυλό σου, δεν χρειάζεται: ) φυσικά και με ενδιαφέρει το θέμα. Σου θυμίζω ότι το θέμα είναι η επίθεση στον Μπουτάρη. Εγώ είπα ότι δεν με ενδιαφέρει τι είπε το '14 ο Μπουτάρης για τα αγάλματα (προφανώς και δεν είναι αυτός ο λόγος της επίθεσης) όπως δεν με ενδιαφέρουν τα αγάλματα που παρέθεσε ο κύριος πλούτων που έχουν βανδαλιστεί. Εσείς είστε αυτοί που πετάτε μέσα στη συζήτηση άσχετα μπας και σας κάτσει τίποτα, δεν με αφορά όλο αυτό. Και δεν θα μας πεις που θα σχολιάζουμε και που όχι. Αλλά βλέπω το επίπεδο του λόγου σου, τι περιμένω. Ακούς εκεί πορδές. Σε ποιόν νομίζετε ότι μιλάτε κύριε Devil? Στον φίλο σας?
Και για να σε προλάβω, μην και μας το παίξεις ότι εννοούσες τον Μπουτάρη, είπε ποτέ ο Μπουτάρης ότι δεν τον ενδιαφέρουν τα αγάλματα? Ότι δεν τον καίνε? Λολ! Αυτά ηταν τα δικά μου λόγια. Όχι για να μην νομίζουν μερικοί ότι τρώμε κουτόχορτο.


Καμια σχέση Helium. Σου γράφω με πάσα ειλικρινεια οτι δεν αναφερομουν σε σενα. Αναφερομουν στον μπουταρη ο οποιος βγαινει και καταπιάνεται με θέματα που δεν τον αφορουν και για αυτο τωρα καθομαστε και ασχολουμαστε και εμεις και τα δικαστηρια με έναν δημαρχο ο οποιος δέχτηκε επιθέσεις μετα τις δηλώσεις που προκάλεσε και την δυσαρεσκεια που προήλθε απο αυτές. Αμα ηθελα κάτι απο σενα θα έκανα οτι έχω κανει και στο παρελθον. Θα σου απήυθηνα τον λογο άμεσα. Δεν θέλω να σε υποτιμησω σαν συνομιλητη :) απλα σε κάποια θέματα ειναι λογικο να έχουμε τις διαφωνιες μας. Χαιρομαι να κουβεντιάζουμε. Δεν έχω κάποιο προβλημα μαζι σου.



Καμια φορά υπάρχει αντιλογος. Δεν έχω κατι προσωπικο με σένα και υπάρχει αυτος ο αντιλογος προέρχεται απο την ανταλλαγή αποψεων.

Oλα αυτά βεβαια ισχυουν οταν καμια φορά δεν εισαι ειρωνική και μπορουμε να συζητήσουμε χωρις να νομιζεις οτι επειδη ο άλλος έχει άποψη αφαιρει το δικαιωμα σου να έχεις και εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Σας στεναχώρησα, παθιάζομαι συνήθως ... μιλήστε ελεύθερα φεύγω από αυτή την συζήτηση.

Δε με στεναχωρησατε, τί λέτε τώρα; Σας παρακαλώ, γράψτε ο,τι θέλετε.:thumbup:

Πάντως κι εγώ έτσι κατάλαβα, ότι ο Ντεβιλ εννοούσε τον Μπουτάρη.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,750 μηνύματα.
Δε με στεναχωρησατε, τί λέτε τώρα; Σας παρακαλώ, γράψτε ο,τι θέλετε.:thumbup:

Πάντως κι εγώ έτσι κατάλαβα, ότι ο Ντεβιλ εννοούσε τον Μπουτάρη.;)


Δεν έχω κάποιο προβλημα με την Helium. Πιστευω μπορουμε να κάνουμε πολυ καλές κουβεντες (πράγμα που έχει συμβει και στο παρελθον) οταν δεν ειρωνεύεται και έχει καλη διάθεση απεναντί μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Ο,τι και να είπε δεν έχει κανείς δικαίωμα να του ασκήσει βία. Θα κριθεί στις εκλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Για φαντάσου ας πούμε στην ΕΣΣΔ την ημέρα που γιόρταζαν την νίκη επί του Ναζισμού ή την πρωτομαγιά ή την ημέρα που τιμούσαν την Οκτωβριανή επανάσταση κάποιοι να θέλανε να καραγκιζέψουνε με "εκδηλώσεις" τις ημέρες αυτές... τι λες θα το ανεχόταν η ΕΣΣΔ.

Όχι δε θα το ανεχόταν ούτε η ΕΣΣΔ, ούτε η σημερινή Ρωσία. Με τη διαφορά ότι ούτε η ΕΣΣΔ ούτε η Ρωσία του Πούτιν δε φημίζονται για τη δημοκρατία τους, και σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να ζήσω σε αυτές. Με άλλα λόγια για μένα τόσο η πρώην ΕΣΣΔ, όσο και η σημερινή Ρωσία είναι παραδείγματα προς αποφυγή και όχι προς μίμηση!

Επειδή προσπαθούν να βρουν ποιοι προσέβαλαν τα άγια των αγίων του συστήματος δηλαδή τον Μπουτάρη. Μπορεί κάποιος να μου πει αν τακτοποίησαν αυτούς τους προοδευτικούς;

Δεν ξέρω αν τους τακτοποίησαν ή όχι αλλά προσωπικά ασφαλώς και θα ήθελα να δω να τους τακτοποιούν. Όταν λέμε ότι είμαστε κατά της βίας, είμαστε κατά της βίας οποιουδήποτε. Και προφανώς δε θεωρώ "μωρά" τους πάσης φύσεως Ρουβικώνες που πρέπει να ωριμάσουν, ούτε δικαιολογώ τη βία επειδή μπορεί να προέρχεται από οποιοδήποτε χώρο.

Όσον αφορά το δήμαρχο Θεσσαλονίκης, παρατηρώ μια προσπάθεια συνεχούς διαστρέβλωσης των λόγων και των πράξεων του, το χειρότερο ψέμα είναι η μισή αλήθεια και αυτό συμβαίνει στις πειρισσότερες περιπτώσεις.

grtt η μέρα ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑΣ των ποντιων ειναι ημέρα εθνικου πένθους και λύπης δεν μπορει την ιδια μέρα να βάζεις παρελάσεις με ανθρωπους οι οποιοι βγαινουν έξω γυμνοι και παρελαύνουν για τα δικαιωματα τους στο κρεβατι και αλλού. Θέλει πολλη σοφεια για να το αντιληφθει κάποιος ηγέτης αυτο;

Αφενός εφόσον γίνονται σε διαφορετικούς χώρους και σε διαφορετικές ώρες, ο καθένας μπορεί να πάει εκεί που θέλει και επιθυμεί, δεν ήταν την ίδια ώρα και στον ίδιο χώρο, αφετέρου έτσι κι αλλιώς στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ίσχυε κάτι τέτοιο καθώς ούτε ζητήθηκε, ούτε δόθηκε από το δήμο τέτοια άδεια....

Στιο μεταξυ αυτον που θα παρελάσει για την διαφορετικοτητα του και θα πετάξει τα μπουτια έξω ή θα κατεβει με ζαρτιέρες στο Συνταγμα (δεν υποτιμάω προφανως τα φορανε αυτα και τα γουστάρουν) τον αποδεχομαστε και λέμε ειναι δικαιωμα του αλλα αν κάποιος στρέητ πχ βγει και πει πηγα με μια τοτε και πηγα με άλλη μετά τοτε αμεσως ο έτσι ο ανηθικος ο ψευτης ο φιδεμπορας κτλπ.

Βρε δεν πάει να κάνει ο καθένας στο κρεββάτι του ό,τι θέλει, οι μόνοι που μπορούν να τον κρίνουν είναι οι κοντινοί του άνθρωποι, ούτε παππάδες, ούτε δικαστές είμαστε.

Στο μεταξύ η μήνυση εναντίον του Μπουτάρη θα καταπέσει. Ούτε εξύβρισε κανέναν (μήνυση 11 μήνες μετά, επειδή χέστηκε δηλαδή απλά αδιαφορεί για κάτι και μάλιστα μέσα στο ευρύτερο πλαίσιο όσων είπε), ούτε έχει σχέση με τον αντιρατσιστικό νόμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,750 μηνύματα.
Και γιατι να καταπέσει; δεν θέλετε να δουμε αν τελικά αυτες οι δηλώσεις ειναι νομιμες ή οχι;


αφου ειστε τοσο σιγουροι για την νομιμοτητα τους τοτε γιατι σπέυδετε να υποστηριξετε οτι πρέπει να μην τεθούν καν ενωπιον ακροατηριου;


ο καθενας κρινει καμια φορά με βάση τα δικά του προτυπα και ιδέες δεν σημαινει οτι επειδη κρινει με τέτοιο τροπο ειναι δικαιος και αμεροληπτος.
Οι συγκεκριμενες δηλώσεις για μενα ειναι προσβλητικές για πολυ κοσμο και προκλητικές. Και άκυρες τι δουλεια εχει ο Μπουταρης και ο Φιλης και ο ενας και ο άλλος να πιάνουν στο στομα τους τις γενοκτονιες και τους "συνωστισμους" δηλαδη και λιγος σεβασμος δεν βλάπτει στο παρελθον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
ο καθενας κρινει καμια φορά με βάση τα δικά του προτυπα και ιδέες δεν σημαινει οτι επειδη κρινει με τέτοιο τροπο ειναι δικαιος και αμεροληπτος.
Οι συγκεκριμενες δηλώσεις για μενα ειναι προσβλητικές για πολυ κοσμο και προκλητικές. Και άκυρες τι δουλεια εχει ο Μπουταρης και ο Φιλης και ο ενας και ο άλλος να πιάνουν στο στομα τους τις γενοκτονιες και τους "συνωστισμους" δηλαδη και λιγος σεβασμος δεν βλάπτει στο παρελθον.

Ασφαλώς και έτσι είναι, όταν κάποιος κρίνει με βάση τα δικά του πρότυπα σαφέστατα και δεν είναι απαραίτητα δίκαιος και αμερόληπτος. Η διαφορά μας είναι ότι εσείς δε του αναγνωρίζετε το δικαίωμα να κρίνει με βάση τα δικά του κριτήρια και λέτε τι δουλειά έχει να κρίνει; Ενώ εγώ λέω ότι έχει το δικαίωμα της ελευθερίας της έκφρασης και αυτό δε μπορεί να προσβάλλει τον οποιοδήποτε, ειδικά, δε, όταν αναφερόμαστε σε ιστορικά γεγονότα. Όποιος θέλει μπορεί να αντικρούσει αυτά που λέει ο οποιοσδήποτε με στοιχεία, αποδείξεις και γεγονότα. Επιπλέον, δε, εφόσον αυτοί που θεωρητικά θα μπορούσαν να προσβληθούν δε βρίσκονται εν ζωή, δε μπορούμε να πούμε ότι κάποιος φέρθηκε μεροληπτικά εναντίον τους. Ο δήμαρχος ούτε τη γενοκτονία αμφισβήτησε, ούτε αδιαφόρησε γενικά γι αυτή, είπε ότι ανεξάρτητα από το τι έγινε στο παρελθόν εκείνον τον ενδιαφέρει το μέλλον και ο τουρισμός της πόλης. Το είπε λίγο άκομψα αλλά κατά την καθαρά προσωπική μου άποψη αυτό δεν είναι ποινικά κολάσιμο.
Ας εκδικαστεί, λοιπόν, η υπόθεση να δούμε τι θα γίνει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,750 μηνύματα.
Ασφαλώς και έτσι είναι, όταν κάποιος κρίνει με βάση τα δικά του πρότυπα σαφέστατα και δεν είναι απαραίτητα δίκαιος και αμερόληπτος. Η διαφορά μας είναι ότι εσείς δε του αναγνωρίζετε το δικαίωμα να κρίνει με βάση τα δικά του κριτήρια και λέτε τι δουλειά έχει να κρίνει;


Προσωπική μου άποψη ειναι να θεωρω οτι μπλέκτηκε σε μια διαμάχη απο την οποια δεν υπάρχει κανενα νόημα. Να εμπλακώ σε μια διαμάχη αν κάποιος υπονομεύει τα συμφεροντά μου , μου κλέψει την κοπελα , χάσω λεφτά , κινδυνέψει η δουλειά μου και ολα αυτα. Να αρχισω να βγαινω να επιτιθεμαι σε ιστορικά γεγονοτα που για κάποιους ειναι ιερά σε τι αποσκοπει; εχεις μια απάντηση σε αυτο;



Ενώ εγώ λέω ότι έχει το δικαίωμα της ελευθερίας της έκφρασης και αυτό δε μπορεί να προσβάλλει τον οποιοδήποτε, ειδικά, δε, όταν αναφερόμαστε σε ιστορικά γεγονότα. Όποιος θέλει μπορεί να αντικρούσει αυτά που λέει ο οποιοσδήποτε με στοιχεία, αποδείξεις και γεγονότα. Επιπλέον, δε, εφόσον αυτοί που θεωρητικά θα μπορούσαν να προσβληθούν δε βρίσκονται εν ζωή, δε μπορούμε να πούμε ότι κάποιος φέρθηκε μεροληπτικά εναντίον τους. Ο δήμαρχος ούτε τη γενοκτονία αμφισβήτησε, ούτε αδιαφόρησε γενικά γι αυτή, είπε ότι ανεξάρτητα από το τι έγινε στο παρελθόν εκείνον τον ενδιαφέρει το μέλλον και ο τουρισμός της πόλης. Το είπε λίγο άκομψα αλλά κατά την καθαρά προσωπική μου άποψη αυτό δεν είναι ποινικά κολάσιμο.
Ας εκδικαστεί, λοιπόν, η υπόθεση να δούμε τι θα γίνει....


H ελευθερια της έκφρασης δεν έχει κάποιο οριο; Βρισκονται εν ζωή οι συγγενεις του οι οποιοι μπορούν να απαιτησουν σεβασμο , το άκομψα που γράφεις δεν κρυβει κάποια εμπαθεια; μήπως κάποια ασέβεια; το χέστηκα δεν ειναι απλα μια άκομψη έκφραση. Επειδη υπάρχουν και περιπτώσεις που επαγγελματιας έκανε αγωγή επειδη κάποια ειπε πως δεν πρέπει να προτιμάτε τον συγκεκριμενο στην εργασια του ..... τα ορια της ελευθεριας της έκφρασης καμια φορά δεν ειναι πάντοτε σαφή. Κάποιος δικηγορος θα μπορουσε να μας πει συμφωνα με τον αστικο κώδικα (γιατι δεν ειναι μονο το ποινικο κομμάτι) ποια ακριβως ειναι τα ορια της ελευθεριας της έκφρασης ως προς το δικαιωμα ενος πολιτικού ενάγων να αποκατασταθει για την ηθική βλάβη που του προκάλεσαν ισχυρισμοι απο τον εναγομενο οι οποιοι συμφωνα με την κριση του τελευταιου κινήθηκαν στο πλαισιο της "ελευθεριας της έκφρασης".


Να εκδικαστει ναι γιατι σαν πολλά έχουν μαζευτει τα περιστατικά ασεβειας προς το παρελθον. Ελεος άλλοι έδωσαν τη ζωη τους για να ειμαστε εμεις σημερα στη καλοπέραση και την χαλαροτητα του σπιτιού μας τις βολτες μας τα σαββατοκυριακα τις εκδρομες το φεησμπουκ το ινσταγκραμ κτλπ. τουλαχιστον ας μην γινομαστε προκλητικοι.


Εκτος απο το να σπαταλάμε και να ζουμε στην καλοπέραση τι έχουμε κάνει απο το 1970 και μετά; ουτε Χουντα ζησαμε ουτε Εμφυλιους ουτε Μικρασιατικη Καταστροφη ουτε τιποτα. Μια σημαια πάνε να σηκώσουν σε ενα δικο μας νησι και χέζονται απο το φοβο τους μην κακοκαρδισουμε τους απέναντι και γινει κανας πολεμος. Και σαν να μην έφτανε αυτο βγαινει ο καθενας και πετάει τα δικά του χωρις να σέβεται και αν ποτέ μιλησεις εσυ ακομψα για μια δικιά του αξια ή ιδανικο τοτε ειναι έτοιμος να σε κρεμάσει. Οχι ρε φιλε. Δικαστηριο κανονικά να δουμε επιτέλους πως εφαρμοζεται ο νομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Καταρχήν οι απόψεις του δημάρχου δε μπορούν να βλάψουν κανέναν ζώντα πολίτη, με δεδομένο ότι ούτε επαγγελματικά, ούτε οικονομικά, αλλά θα έλεγε κανείς, ούτε ηθικά τον βλάπτουν άμεσα. Επομένως η σύγκριση με τη συκοφαντική δυσφήμιση που υπέστη κάποιος επαγγελματίας και την επαγγελματική βλάβη δεν είναι άμεσα συγκρίσιμες με την άποψη γύρω από ένα ιστορικό γεγονός.
Ας μιλήσουμε για την αδιαφορία. Αν διεξαχθεί ένα γκάλοπ σήμερα, σχετικά με τη γενοκτονία των Ποντίων, τι ακριβώς έγινε και πότε εορτάζεται, πόσοι θα απαντήσουν σωστά; Προσωπική μου άποψη είναι ότι ούτε το 5% των ερωτηθέντων. Τι να κάνουμε με το υπόλοιπο 95% που αδιαφορεί ή έχει άγνοια για το γεγονός, να το στείλουμε στην πυρά; Δε θέλω να στεναχωρήσω τον οποιοδήποτε αλλά η μέρα της γενοκτονίας των Ποντίων είναι σχετικά άγνωστη στο ευρύ κοινό και μάλλον δε θα είχε πάρει καμία ιδιαίτερη διάσταση, αν δεν είχαν γίνει τα συγκεκριμένα γεγονότα. Στην πραγματικότητα τα ΜΜΕ αδιαφόρησαν παντελώς για την εκδήλωση και το τι έγινε τότε και κάλυψαν την επίθεση εναντίον του Μπουτάρη (άλλη μία παρενέργεια της δράσης των ανεγκέφαλων δραστών). (Δε θα μπω στη συζήτηση να πω ότι για κάποιους είναι υπερβολή να μιλάμε για ξεχωριστή γενοκτονία των Ποντίων η οποία μπορεί να ενταχθεί στο γενικότερο πλαίσιο των διωγμών των Ελλήνων της Μικράς Ασίας και ότι ουσιαστικά ως επέτειος καθιερώθηκε πάνω από 70 χρόνια μετά τα ιστορικά γεγονότα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,750 μηνύματα.
Καταρχήν οι απόψεις του δημάρχου δε μπορούν να βλάψουν κανέναν ζώντα πολίτη, με δεδομένο ότι ούτε επαγγελματικά, ούτε οικονομικά, αλλά θα έλεγε κανείς, ούτε ηθικά τον βλάπτουν άμεσα. Επομένως η σύγκριση με τη συκοφαντική δυσφήμιση που υπέστη κάποιος επαγγελματίας και την επαγγελματική βλάβη δεν είναι άμεσα συγκρίσιμες με την άποψη γύρω από ένα ιστορικό γεγονός.
Ας μιλήσουμε για την αδιαφορία. Αν διεξαχθεί ένα γκάλοπ σήμερα, σχετικά με τη γενοκτονία των Ποντίων, τι ακριβώς έγινε και πότε εορτάζεται, πόσοι θα απαντήσουν σωστά; Προσωπική μου άποψη είναι ότι ούτε το 5% των ερωτηθέντων. Τι να κάνουμε με το υπόλοιπο 95% που αδιαφορεί ή έχει άγνοια για το γεγονός, να το στείλουμε στην πυρά; Δε θέλω να στεναχωρήσω τον οποιοδήποτε αλλά η μέρα της γενοκτονίας των Ποντίων είναι σχετικά άγνωστη στο ευρύ κοινό και μάλλον δε θα είχε πάρει καμία ιδιαίτερη διάσταση, αν δεν είχαν γίνει τα συγκεκριμένα γεγονότα.


Έχεις διαβάσει τον αντιρατσιστικό νομο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,750 μηνύματα.
grtt θα μου απαντήσεις; επειδη έγραψες πριν οτι τα ψάχνεις και οτι δεν σ αρέσει η παραπληροφορηση. Η απαντηση που μου έδωσες ειναι με βάση τον αντιρατσιστικο νομο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
grtt θα μου απαντήσεις; επειδη έγραψες πριν οτι τα ψάχνεις και οτι δεν σ αρέσει η παραπληροφορηση. Η απαντηση που μου έδωσες ειναι με βάση τον αντιρατσιστικο νομο ;

Είπα σήμερα που είναι Σάββατο να πιω το καφεδάκι μου με την ησυχία μου και να χαλαρώσω αλλά θέλω να...αγιάσω μα δεν μπορώ! Ας είναι... Πρώτα το άρθρο 2 του αντιρατσιστικού νόμου:

«Άρθρο 2
Δημόσια επιδοκιμασία ή άρνηση εγκλημάτων
1. Όποιος με πρόθεση, δημόσια, προφορικά ή δια του τύπου, μέσω του διαδικτύου ή με οποιοδήποτε άλλο μέσο ή τρόπο, επιδοκιμάζει, ευτελίζει ή κακόβουλα αρνείται την ύπαρξη ή τη σοβαρότητα εγκλημάτων γενοκτονιών, εγκλημάτων πολέμου, εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας, του Ολοκαυτώματος και των εγκλημάτων του ναζισμού που έχουν αναγνωριστεί με αποφάσεις διεθνών δικαστηρίων ή της Βουλής των Ελλήνων και η συμπεριφορά αυτή στρέφεται κατά ομάδας προσώπων ή μέλους της που προσδιορίζεται με βάση τη φυλή, το χρώμα, τη θρησκεία, τις γενεαλογικές καταβολές, την εθνική ή εθνοτική καταγωγή, το σεξουαλικό προσανατολισμό, την ταυτότητα φύλου ή την αναπηρία, όταν η συμπεριφορά αυτή εκδηλώνεται κατά τρόπο που μπορεί να υποκινήσει βία ή μίσος ή ενέχει απειλητικό ή υβριστικό χαρακτήρα κατά μίας τέτοιας ομάδας ή μέλους της, τιμωρείται με τις ποινές της παραγράφου 1 του προηγούμενου άρθρου.»

Υποθέτω λοιπόν, ότι οι μηνυτές θα σταθούν στην ευτέλιση της γενοκτονίας των Ποντίων καθώς είναι προφανές ότι ούτε την επιδοκίμασε, ούτε την αρνήθηκε κακόβουλα. Το θέμα είναι πώς θα αποδείξουν την ευτέλιση αυτή. Αν ήμουν συνήγορος υπεράσπισης του δημάρχου (να τονίσω ότι δεν είμαι νομικός) θα παρουσίαζα το βίντεο της -προ ενδεκαμήνου- συνέντευξης του και θα έλεγα ότι αυτό που ουσιαστικά είπε μέσα στο γενικότερο πλαίσιο, δηλάδή ότι στα πλαίσια της τουριστικής ανάπτυξης της πόλης δεν τον απασχολούν τα ιστορικά γεγονότα, δε μπορεί να θεωρηθεί ευτελισμός οποιουδήποτε γεγονότος. Επιπλέον η επίδειξη αδιαφορίας κάποιου, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι είναι γενικότερη, και όχι ειδική, όπως εδώ σε σχέση με τον τουρισμό, δε μπορεί να θεωρηθεί ότι στρέφεται κατά συγκεκριμένης ομάδας ή ότι ευτελίζει ένα γεγονός.

Πέρα φυσικά από το γεγονός ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση, εκ των πραγμάτων, δεν αναφέρθηκε στους Πόντιους έτσι κι αλλιώς αλλά στα γενικότερα γεγονότα της Μικράς Ασίας, και άρα όχι στην γενοκτονία των Ποντίων ειδικότερα για να θεωρηθεί ευτελισμός της γενοκτονίας. Αντιθέτως μάλιστα, θα μπορούσε να ισχυριστεί η υπέρασπιση, ότι η παρουσία και μόνο του δημάρχου στις εκδηλώσεις μνήμης, αποδεικνύει πως όχι μόνο δεν ευτελίζει τη γενοκτονία αλλά τιμά και την ημέρα μνήμης της.

(Υποσημειώση: Το συγκεκριμένο άρθρο του αντιρατσιστικού νόμου έχει επικριθεί περισσότερο από όλα τα άλλα καθώς έχει θεωρηθεί σε σημεία του προβληματικό. Το σκεπτικό και η αιτιολογία των προβληματισμών που έχουν αναπτυχθεί μπορεί κανείς να τα ψάξει με μια έρευνα στο διαδίκτυο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Είπα σήμερα που είναι Σάββατο να πιω το καφεδάκι μου με την ησυχία μου και να χαλαρώσω αλλά θέλω να...αγιάσω μα δεν μπορώ!

You can check out any time you like but you can never leave ;)

Συγγνώμη για το οφ τοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,750 μηνύματα.
grtt ωραια το γνωριζεις επειδη ετσι οπως το έγραψες χθες ειναι σαν να καταλαβαινει κάποιος οτι δεν υπάρχει καν νομικό πλαισιο απο πισω για την παρούσα μήνυση. Προφανως και υπάρχει. Και ειναι αυτος ο νομος ο 4285/2014. Αλλα υπάρχουν και άλλα πολλά βιντεάκια οπως το παρακάτω:


https://www.youtube.com/watch?v=gea3M1XwjVg


O τυπος απο οτι καταλαβαινω εγω το έχει παγια τακτικη να προσπαθει έμμεσα να υποτιμήσει οτιδηποτε έχει σχέση με το στρατο με την ιστορια με την πατριδα και το έθνος. Τη μια χέστηκε αν ο Κεμάλ σκοτωσε την άλλη αποκάλεσε τις στολές "χουντικο καρακιτσαριο" και οταν ο Άδωνις (τον οποιο δεν υποστηριζω) του λέει οτι Κυριε μη λέτε τέτοια αυτα γινονται σε ολες τις χωρες και κυριως στις ΗΠΑ ... γυρνάει και του ανταπαντάει "Να πάτε στις ΗΠΑ τοτε κυριε" Οχι ρε φιλε δεν θα μου πεις εσυ που θα πάω. Θα προσέχεις τι λές ενωπιον τηλεορασης και τύπου


Για αυτον ακριβως το λογο υποστηριζω και την παρουσα μήνυση. Ο καθενας θα τα καταπιει τα κολληματα του και τα απωθημενα του και θα σέβεται την ιστορια το έθνος και το παρελθον. Αν δεν θέλει ας πάει με το παρέακι του που εχουνε τις ιδιες αποψεις να κράζουν οσο θέλουν. Δημοσια ομως και με αυτο το αξιωμα θα πρέπει να προσέχει ο καθενας πως τοποθετειται, δεν υπάρχει δεν βαριέσαι εδω βλέπω απο ολες τις μπάντες υπάρχει οργανωμενο σχέδιο. Χθές πάλι κάηκε η Πατησιων. Προσωπικα θα ειχα ηδη στειλει την αναφορά στον εισαγγελέα αφου άλλοι αδιαφορούν.


https://www.protothema.gr/greece/article/791055/nuhta-epeisodion-polemos-me-molotof-stin-patision/


"Ας κάνουν ότι νομίζουν, προειδοποιούμε όμως τους πάντες ότι αν έχουμε ατύχημα στο οποίο θα χτυπήσει συνάδελφος ή αν τραυματισθεί πολίτης και κατηγορηθεί η διμοιρία, θα συγκεντρώσουμε όλες τις έγγραφες υπομνήσεις μας και τις καταγγελίες των συναδέλφων και θα τις στείλουμε στον Εισαγγελέα. Και ας εξηγήσουν εκεί τι εξυπηρετεί η συγκεκριμένη τακτική»


εδω επισης διαφωνω και γιατι να περιμενεις να κτυπησει κάποιος ή να έχεις θύματα. Απευθειας αναφορά στον εισαγγελέα. Μπουμπουνητο απευθειας. Αλα Τράμπ. Που βγαινει και λέει "Κάτι πρέπει να γινει με το Χ ή το Ψ" και το επομενο βράδυ φεύγουν πυραυλοι τομαχοκ. Αρκετά με την απάθεια. Πρέπει να γινουν κινησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Το βιντεάκι σε εμένα τουλάχιστον δεν παίζει.
Εκείνο που είχα πει, επειδή είχε γίνει μία σύγκριση με κάποιον εργαζόμενο που συκοφαντήθηκε, είναι ότι είναι άλλη περίπτωση.
Επίσης ότι ο δήμαρχος αδιαφορεί για κάτι, αλλά η αλήθεια είναι ότι για τα ιστορικά γεγονότα, και όχι φυσικά για τη γενοκτονία των Ποντίων μόνο, αδιαφορεί και η πλειοψηφία των συμπολιτών μας, δε γίνεται να τους στείλουμε όλους στο δικαστήριο.
Τέλος, ανεξάρτητα από το αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τη μήνυση και το ποια πρέπει να είναι η έκβασή της, θα πω όμως, ότι αυτός είναι ένας θεμιτός τρόπος διαμαρτυρίας για το τι πρέπει να κάνει κάποιος αν θεωρήσει ότι θίγεται. Η χειροδικία, όμως, δεν είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,750 μηνύματα.
Το βιντεάκι σε εμένα τουλάχιστον δεν παίζει.
Εκείνο που είχα πει, επειδή είχε γίνει μία σύγκριση με κάποιον εργαζόμενο που συκοφαντήθηκε, είναι ότι είναι άλλη περίπτωση.
Επίσης ότι ο δήμαρχος αδιαφορεί για κάτι, αλλά η αλήθεια είναι ότι για τα ιστορικά γεγονότα, και όχι φυσικά για τη γενοκτονία των Ποντίων μόνο, αδιαφορεί και η πλειοψηφία των συμπολιτών μας, δε γίνεται να τους στείλουμε όλους στο δικαστήριο.
Τέλος, ανεξάρτητα από το αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τη μήνυση και το ποια πρέπει να είναι η έκβασή της, θα πω όμως, ότι αυτός είναι ένας θεμιτός τρόπος διαμαρτυρίας για το τι πρέπει να κάνει κάποιος αν θεωρήσει ότι θίγεται. Η χειροδικία, όμως, δεν είναι....


Οι συμπολιτες δεν βγηκαν να κάνουν προκλητικές δηλώσεις έχει διαφορά. Ο ένας ειναι δημοσιος λειτουργος οπως και στη νομοθεσια το ξεχωριζει γιατι ο νομοθέτης γνωριζει οτι ο δημοσιος λειτουργος και ένας άνθρωπος με τοσο μεγάλο αξιωμα μπορει να κατευθυνει συνειδησεις και την κοινη γνώμη. Δεν ειναι ένας τυχαιος πολίτης.



Το βιντεο ειναι αυτο https://www.youtube.com/watch?v=gea3M1XwjVg


προσωπικα αν ήμουν συνηγορος θα ειχα και αυτο το βίντεο στα πρακτικά μου. Θα ειχα μαζέψει υλικό καλό.

Η υποτιμηση της ιστοριας και του παρελθοντος θα λήξει ακομα και με μηνύσεις.



Οπως εγω σέβομαι τα δικά τους ιδανικα οποια και αν ειναι αυτα (παρελάσεις - διαφορετικοτητα - σεξουαλικος προσανατολισμος - αριστερη ιδεολογια κτλπ) ετσι και αυτοι θα σέβονται τα δικά μας ειδαλλως οποιαδήποτε κινηση θεωρειται εχθρική ενεργεια. Οποιαδήποτε ... χλευασμος , έμμεση υποτιμηση κτλπ.


Θα σέβονται τιποτα άλλο. Ακομα και με δικαστηρια αν χρειαστει. Περιμενω την αποφαση του δικαστηριου.



Δεν θα μου βγαινεις εσυ σε μια τέτοια περιοδο που οι Τουρκοι ειναι πιο επιθετικοι απο ποτε και τραβάνε με χειροπέδες δυο έλληνες στρατιωτικούς και τους ευτελιζουν απο δικαστηριο σε δικαστηριο ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΗΤΗΡΙΟ επιτηδες 2-3 μηνες και βάλε και θα βγαινεις να εξυμνείς τον Κεμάλ. Δεν κάνεις που δεν κάνεις τιποτα ο άλλος βγαινει και λέει "Αγνωστο ποτε θα γυρισουν οι 2 στρατιωτικοι" ε βεβαια αγνωστο οταν δεν κάνεις τιποτα για αυτο τι βγαινεις και μας το λές κιολας;

Τι ειναι αυτα; ελεος. Τον υποστηριζουν και κάποιοι. Αν ειναι δυνατον. Ε μετα απορουμε γιατι ειμαστε υπο την επιτηρηση των ξενων. Οταν ειμαστε 3 λαλούν και 2 χορεύουν. Λυπάμαι. Γενικά οχι για σένα που σε παραθέτω.


YΓ Αν διαβάσεις το άρθρο με προσοχη δεν λέει ΜΟΝΟ για εγκληματα γενοκτονιων λέει γενικά για εγκληματα πολεμου ο Κεμάλ έκανε εγκληματα πολέμου και ο χαρακτηρισμος χέστηκα ειναι ευτελιστικος οταν κάποος τον χρησιμοποιει για να πει δεν με αφορά τι έκανε ο Κεμάλ.



Άρθρο 2
Δημόσια επιδοκιμασία ή άρνηση εγκλημάτων
1. Όποιος με πρόθεση, δημόσια, προφορικά ή δια του τύπου, μέσω του διαδικτύου ή με οποιοδήποτε άλλο μέσο ή τρόπο, επιδοκιμάζει, ευτελίζει ή κακόβουλα αρνείται την ύπαρξη ή τη σοβαρότητα εγκλημάτων γενοκτονιών, εγκλημάτων πολέμου,


Καλα και μονο με αυτη την αναφορά θα έπρεπε να φυγει άμεσα απο Δήμαρχος. Αν θες τη προσωπικη μου άποψη. Δεν γινεται να εισαι στην 2η μεγαλυτερη πολη της χώρας και να λές τέτοια. Απλα δεν γινεται αλλα στην ελλάδα τελικα ολα γινονται.


Ειναι ξεκάθαρο οτι θα καταδικαστει θα πρέπει να ειναι πολυ τυχερος αν τη γλιτώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,625 μηνύματα.
Αυτο είναι το άγαλμα στην πόλη της Θεσ/νικης
Ωραία τα fake news κάποιων <<σαιτ>> .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • images.jpg
    images.jpg
    12.2 KB · Εμφανίσεις: 150
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν τους τακτοποίησαν ή όχι αλλά προσωπικά ασφαλώς και θα ήθελα να δω να τους τακτοποιούν. Όταν λέμε ότι είμαστε κατά της βίας, είμαστε κατά της βίας οποιουδήποτε. Και προφανώς δε θεωρώ "μωρά" τους πάσης φύσεως Ρουβικώνες που πρέπει να ωριμάσουν, ούτε δικαιολογώ τη βία επειδή μπορεί να προέρχεται από οποιοδήποτε χώρο.

Καλόπιστα θέλω να το δεχτώ, αλλά έχεις κάποιο αποδεικτικό καταδικασμού τέτοιων ενεργειών από post σου σε αυτό το φόρουμ ή κάποιο άλλο ή το youtube όπου με ανάλογο σθένος όπως εδώ να βάλλεις εναντίον τους; Θα ήθελα να μας το παραθέσεις.

Ενώ εγώ λέω ότι έχει το δικαίωμα της ελευθερίας της έκφρασης και αυτό δε μπορεί να προσβάλλει τον οποιοδήποτε, ειδικά, δε, όταν αναφερόμαστε σε ιστορικά γεγονότα. Όποιος θέλει μπορεί να αντικρούσει αυτά που λέει ο οποιοσδήποτε με στοιχεία, αποδείξεις και γεγονότα. Επιπλέον, δε, εφόσον αυτοί που θεωρητικά θα μπορούσαν να προσβληθούν δε βρίσκονται εν ζωή, δε μπορούμε να πούμε ότι κάποιος φέρθηκε μεροληπτικά εναντίον τους. Ο δήμαρχος ούτε τη γενοκτονία αμφισβήτησε, ούτε αδιαφόρησε γενικά γι αυτή, είπε ότι ανεξάρτητα από το τι έγινε στο παρελθόν εκείνον τον ενδιαφέρει το μέλλον και ο τουρισμός της πόλης. Το είπε λίγο άκομψα αλλά κατά την καθαρά προσωπική μου άποψη αυτό δεν είναι ποινικά κολάσιμο.
Ας εκδικαστεί, λοιπόν, η υπόθεση να δούμε τι θα γίνει....
Σχετικά με την ελευθερία έκφρασης και άσχετα από το θέμα που συζητάμε, ποια είναι η γνώμη σου όσον αφορά την εφαρμογή της στην αποδοχή ή άρνηση γενοκτονιών από μερίδα κόσμου; Η στην αποδοχή ή άρνηση ιδεολογιών; Πρέπει να είναι ποινικά κολάσιμο κάτι τέτοιο σαν αντίληψη; Εντάσσεται στην ελευθερία έκφρασης; Εν τέλει τι είναι αυτή η περίφημη ελευθερία έκφρασης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,625 μηνύματα.
Σχετικά με την ελευθερία έκφρασης και άσχετα από το θέμα που συζητάμε, ποια είναι η γνώμη σου όσον αφορά την εφαρμογή της στην αποδοχή ή άρνηση γενοκτονιών από μερίδα κόσμου; Η στην αποδοχή ή άρνηση ιδεολογιών; Πρέπει να είναι ποινικά κολάσιμο κάτι τέτοιο σαν αντίληψη; Εντάσσεται στην ελευθερία έκφρασης; Εν τέλει τι είναι αυτή η περίφημη ελευθερία έκφρασης;

Γιατί να είναι ποινικά κολάσιμο κάτι τέτοιο ; Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν στον συνωστισμό της Σμύρνης. Πού είναι το κακό ; Και εάν θέλεις τη γνώμη μου εγώ δεν διαφωνώ με την άποψη αυτών αλλά και ούτε συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί να είναι ποινικά κολάσιμο κάτι τέτοιο ; Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν στον συνωστισμό της Σμύρνης. Πού είναι το κακό ; Και εάν θέλεις τη γνώμη μου εγώ δεν διαφωνώ με την άποψη αυτών αλλά και ούτε συμφωνώ.

Ποινικά κολάσιμη δεν πρέπει να είναι καμιά έκφραση άποψης. Οι πράξεις είναι ποινικά κολάσιμες, όχι ο λόγος.

Όμως Lancelot, τα ιστορικά γεγονότα είναι ιστορικά γεγονότα. Δεν μπορείς να αρνείσαι πχ το ολοκαύτωμα. Γιατί αν το αρνείσαι, είναι σαν να αρνείσαι ένα γεγονός. Το να αρνούμαστε τα γεγονότα οδηγεί σε άσχημους δρόμους. Χρησιμοποιείται ως προπαγάνδα κλπ. Βέβαια η ιστορία έχει διαφορετικές εκδοχές, δεν είναι πάντα εύκολο να προσδιορίσεις το τι έγινε. Όμως στην περίπτωση της γενοκτονίας των ποντίων είναι. Οι Τούρκοι ήθελαν να τους αφανίσουν, σκότωσαν χιλιάδες άνδρες, γυναίκες, παιδιά και όσοι έζησαν το έκαναν επειδή έτρεξαν στις τριγύρω χώρες πριν τους κόψουν το λαιμό. Δεν νοείται Έλληνας πολιτικός να λέει ότι δεν τον ενδιαφέρει ο αγώνας για την αποδοχή αυτού του γεγονότος.

Δεν είναι ποινικά κολάσιμος, θα έπρεπε όμως να είναι πολιτικά. Είναι ο αγώνας του ελληνισμού, της ιστορίας μας και του πολιτισμού μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top