Βόμβα σε κάδο απορριμάτων σκοτώνει 15χρονο

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οχι θετικο απαραιτητα..πχ τους θεωρω διεθνιστες και με κομπλεξ κατα οποιαςδηποτε πατριδας..απλα τα παραπανω που λεω ελεγε οτι εχει η αριστερα..

παιρνουν την ευθυνη τωρα ατι οργανωσεις που ειναι και αντιεξουιαστικες και "φυλετικες" ..ατα ακουσα στις ειδησεις..τα ακρα συναντωνται ,αυτο λεω εγω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
:mad::mad::mad:

Ανάληψη ευθύνης για τη βόμβα στα Πατήσια

Η οργάνωση «Επαναστατικό Εθνικοσοσιαλιστικό Μέτωπο» με προκήρυξη που εστάλη στη zougla.gr αναλαμβάνει την ευθύνη για την έκρηξη βόμβας την Κυριακή το βράδυ, στα Πατήσια, που προκάλεσε τον θάνατο του 15χρονου Αφγανού.

Με κάθε επιφύλαξη αναδημοσιεύουμε το ηλεκτρονικό κείμενο που λάβαμε μέσω e-mail:

"Το κίνημά μας έπιασε τον δειλό μαρξισμό και από εκεί εξήγαγε την έννοια του σοσιαλισμού. Κράτησε επίσης τον εθνικισμό της εξίσου δειλής μεσαίας τάξης. Από τα δύο αυτά στοιχεία προέκυψε ο τρόπος ζωής μας, τόσο καθαρός όσο ένα κρύσταλλο, η σύνθεση."

Στην Ελλάδα του 2010 κινδυνεύουμε να γίνουμε ξένοι στην ίδια μας τη χώρα. Όλες οι προβλέψεις μιλάνε για κατακόρυφη αύξηση των αλλοδαπών την επόμενη πενταετία. Αλλοδαποί οι οποιοι θα καλύψουν θέσεις εργασίας που οι σύγχρονοι και βολεμένοι "έλληνες" δε θέλουν ούτε να σκέφτονται. Τα σύνορά μας ορθάνοιχτα από παντού και κυρίως από την ανατολική πλευρά των καλών μας γειτόνων. Οι ελληνικές κυβερνήσεις ανύπαρκτες όπως και οι προτάσεις τους πάνω στο μεταναστευτικό. Χρειάζεται βλέπετε πολλά κότσια και αποφασιστικότητα για να λειτουργήσει κάτι παρόμοιο με αυτό που εφαρμόζεται εδώ και λίγο καιρό στη γείτονα Ιταλία. Όσο για την εκπροσώπηση του "πατριωτικού χώρου" στη βουλή δε θα ξοδέψουμε καθόλου χώρο σ'αυτό μας το κείμενο.

Αναπολούμε τις εποχές, όχι και τόσο παλιά, που μπορούσαμε να κυκλοφορούμε χαλαροί στις γειτονιές μας τα βράδυα χωρίς να κοιτάμε πίσω απ΄την πλατη μας καθε λεπτό. Όσοι αλλοδαποί δε μπορέσουν να βρούνε δουλειά είναι λογικό να μεταπηδήσουν στην παρανομία ή να παραμένουν εξαθλιωμένοι στους δρόμους ή στιβαγμένοι σε σπίτια σαν σκουπίδια. Αυτή την κατάσταση δεν είμαστε διαθετιμένοι να την ανεχόμαστε για πάντα. Ούτε στα Πατήσια ούτε πουθενά έξω οι αλλοδαποί από κάθε γειτονιά. Και για το δικό μας και το δικό τους καλό.

Από δω και πέρα κανένα τζαμί και καμιά μάζωξη τους να μην μπορεί να θεωρηθεί ασφαλής. Και βέβαια δε μπορούμε να περιμένουμε από κανένα κράτος να πράξει τα αυτονόητα γιατί δεν είναι αυτή η απαρχαιωμένη αποστολή του. Εμείς προτάσσουμε αντιεξουσιαστικές κοινωνίες φυλετικού χαρακτήρα και από δω και πέρα προς αυτή την κατεύθυνση θα κινούμαστε.

Εμπρός για ένα νέο και μαζικό Επαναστατικό Μέτωπο!
Αλληλεγγύη στους φυλακισμένους αγωνιστές της Combat 18!

Υ.Γ.1: Δε θα μιλήσουμε για παράπλευρη απώλια αλλά ούτε και θα ζητήσουμε τη συγχώρεση κανενός καθός είμαστε σε πόλεμο και στον πόλεμο πεθαίνουν ακόμη και μικρά παιδιά.

Υ.Γ.2: "Λυπούμαστε" όμως ειλικρινά για ένα άλλο πρόσφατο γεγονός. Για την "έξωση" που έγινε πρόσφατα στα γραφεία της Προδοτικής Οργάνωσης Χρυσή Αυγή. Τα συλληπητήριά μας "σύντροφοι".


ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟ ΕΘΝΙΚΟΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Στο συγκεκριμένο link https://webtv.antenna.gr/webtv/radioarvyla μπορείτε να δείτε τις δηλώσεις του Κανάκη για το λυπηρό περιστατικό. Από το 06:40.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Το κρατος με πρωτους μαεστρους τα καναλια,χωρις να σεβαστει το νεκρο παιδι εκανε μικροπολιτικη προσπαθωντας να παρει τον κοσμο στην τρομολαγνεια με το μερος του..

Ελεος..:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Όλοι έσπευσαν να εξάγουν συμπεράσματα κατά το δοκούν, να καταδικάσουν ότι τους κάθεται στο στομάχι ανυψώνοντας την "ιδεολογία" που αναγνωρίζει και....εξασφαλίζει ίση (φωνή δικαίου) μεταχείριση, η ίδια η....βόμβα μάλιστα, σύμφωνα με τον τιτλαδόρο του θέματος, απέκτησε βούληση (θέλημα) και "σκότωσε" εξοργίζοντας τον... Κανάκη, που στραβώνοντας (ως συνήθως) τα χείλη, εξαπέλυσε με vlahικη άρθρωση γλωσσικών φθόγγων, μύδρους εναντίον του συστήματος που τον....συντηρεί! :eek:

Το (αδίστακτο) κατεστημένο της τυφλής βίας έχει προτίμηση στους....15άχρονους, που είναι (πλέον) εξ ορισμού η προσωποποίηση της αθωότητας (ποπουλισμός) ειδικά όταν ψάχνουν για φαγητό στους κάδους! :hmm:

Παιδιά, ηρεμήστε! Σε ένα κόσμο βουτηγμένο στην ενοχή, εμείς δεν φταίμε σε τίποτα....Και ειδικά ο Κανάκης! :D

Άντε "καληνύχτα" σας και μακριά από τα ....σκουπίδια! ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι, αλλά άλλη η επιρροή που έχουν λόγω κάμερας...και άλλη η επιρροή η δική μας στο φόρουμ...

Θες να μου εξηγησεις ποια ειναι ποια και γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Συγκλονιστική συνέντευξη του πατέρα του 15χρονου Αφγανού
πηγή:https://kostasanagnostopoulos.blogspot.com/2010/03/15-video.html


Μία συγκλονιστική συνέντευξη έδωσε στην εφημερίδα Τα ΝΕΑ ο πατέρας του 15χρονου Αφγανού που έχασε τη ζωή του στα Πατήσια από έκρηξη βόμβας.
«Αυτοί που σκότωσαν τον Χαμί δεν σκότωσαν μόνο το γιο μου. Στο πρόσωπό του σκότωσαν τα εκατομμύρια των προσφύγων που ξεριζωθήκαμε για να βρούμε αλλού μια καλύτερη ζωή», λέει ο τραγικός πατέρας.
Ο Μοχάμεντ Νατζάφι περιγράφει με κάθε λεπτομέρεια την οδύσσεια της οικογένειάς του για να φύγει από το Αφγανιστάν, αναζητώντας μια καλύτερη ζωή.
Δάσκαλος ο ίδιος στην πατρίδα του, μετά την επάνοδο των Ταλιμπάν αποφάσισε να πουλήσει τα υπάρχοντά του και να έρθει στην Ελλάδα.
«Από τον πατέρα μου είχα μάθει πολλά για την ελληνική ιστορία και κυρίως για τον Μέγα Αλέξανδρο, που στο Αφγανιστάν το όνομά του είναι πολύ σημαντικό. Όταν μαζέψαμε τα λεφτά είπα στην οικογένειά μου πως θα πάμε στην Ελλάδα. Ήθελα τα παιδιά μου να μάθουν τη γλώσσα και να ζήσουμε σε μια χώρα που θαυμάζαμε για τον πολιτισμό της. Δυστυχώς αφήσαμε πίσω μας τις βόμβες πιστεύοντας πως είχαμε σωθεί, αλλά ο θάνατος μας παραμόνευε στην Αθήνα», λέει συντετριμμένος.
Ο πατέρας του άτυχου Χαμί διαψεύδει επίσης τα όσα ακούστηκαν ότι η μητέρα και τα παιδιά ήταν ρακοσυλλέκτες και έψαχναν στα σκουπίδια φαγητό και παρουσιάζει μια εντελώς διαφορετική ιστορία.
«Είχαμε τελειώσει την προσευχή μας οικογενειακώς και ύστερα από μισή ώρα η γυναίκα μου με τα δυο παιδιά μου είπαν πως θα πήγαιναν μια βόλτα σε ένα κοντινό πάρκο. Είναι ψέματα πως είχαν βγει να ψάξουν στα σκουπίδια για να φάμε. Η αλήθεια είναι πως καμιά φορά η κόρη μου όταν έβλεπε πεταμένο ένα παιχνίδι που δεν μπορούσα να της αγοράσω το μάζευε. Έβρισκε μια κούκλα, την καθάριζε, την έπλενε και έπαιζε. Εκείνο το βράδυ είδε την τσάντα και σκέφτηκε πως κάτι καλό θα ήταν μέσα. Ρακοσυλλέκτες όμως δεν ήμασταν ποτέ», λέει.
Τέλος, ο Μοχάμεντ Νατζάφι λέει ότι δεν σκοπεύει να φύγει από την Ελλάδα, αφού εδώ είναι θαμμένος ο γιος του και στέλνει ένα μήνυμα προς την κυβέρνηση και όλους τους Έλληνες:
«Ο θάνατος του Χαμί πρέπει να γίνει αφορμή να ακουστεί η φωνή των εκατομμυρίων προσφύγων. Να μάθει ο κόσμος σε τι κατάσταση βρισκόμαστε».


Η οικογένεια Νατζάφι ύστερα από ταξίδι δύο μηνών πέρασε παράνομα τα ελληνικά σύνορα με οδηγούς Τούρκους δουλεμπόρους και στις 13 Σεπτεμβρίου συνελήφθη και οδηγήθηκε στο κρατητήριο της Παγανής Λέσβου. Ύστερα από λίγες ημέρες βρέθηκε στην Αθήνα, όπου με τη βοήθεια φίλων που ήδη βρίσκονταν στην Ελλάδα νοίκιασε ένα ισόγειο, 50 μέτρα από το σημείο όπου σκοτώθηκε ο 15χρονος Χαμί. Τον Νοέμβριο η οικογένεια προσπάθησε να καταθέσει- χωρίς όμως τελικά να τα καταφέρει- αίτηση ασύλου, αφού απευθύνθηκε πρώτα στο Ελληνικό Συμβούλιο για τους Πρόσφυγες.

Τον φωνάζει η γυναίκα του η οποία ξυπνάει με εφιάλτες. «Πρέπει να φύγω, με χρειάζεται. Μετά θα πάω στην κορούλα μου. Οι γιατροί μού λένε πως ίσως γλιτώσει τα ματάκια της, αλλά η μικρή είναι ακόμη σε καταστολή και δεν μπορώ να της μιλήσω». «Και μην ξεχάσεις», μου φωνάζει, «αυτοί που σκοτώνουν πρόσφυγες διαπράττουν έγκλημα κατά της ανθρωπότητας».
«Ρακοσυλλέκτες δεν ήμασταν ποτέ»

ΕΝΟΣΩ μιλάμε φθάνει η πληροφορία ότι η Αντάρτικη Ομάδα Λάμπρος Φούντας ανέλαβε την ευθύνη για την τοποθέτηση της βόμβας. Του το αναφέρω. Είναι η πρώτη φορά που ο άντρας με τα πολύ σκληρά χαρακτηριστικά είναι έτοιμος να σπάσει. Σφίγγει το μπράτσο της καρέκλας και ζητάει από τον διερμηνέα μας να του πω όσα περισσότερα γνωρίζω για την οργάνωση.

«Ο θάνατος του Χαμί πρέπει να γίνει η αφορμή να ακουστεί η φωνή των εκατομμυρίων προσφύγων. Να μάθει ο κόσμος σε τι κατάσταση βρισκόμαστε».

Το βράδυ που ο γιος του σκοτώθηκε, ο Μοχάμεντ Νατζάφι βρισκόταν 60-70 μέτρα μακριά από το σημείο. «Είχαμε τελειώσει την προσευχή μας οικογενειακώς και ύστερα από μισή ώρα η γυναίκα μου με τα δυο παιδιά μού είπαν πως θα πήγαιναν μια βόλτα σε ένα κοντινό πάρκο. Είναι ψέματα πως είχαν βγει να ψάξουν στα σκουπίδια για να φάμε».

Όπως λέει, για να φύγουν από το Αφγανιστάν πούλησαν όλα τους τα υπάρχοντα και μετέφεραν αρκετά λεφτά στο Ιράν. Η κόρη του που ζει εκεί τους έστελνε από τα χρήματα αυτά για να ζουν στην Ελλάδα μέχρι να βρεθεί κάποια δουλειά.

«Η αλήθεια είναι πως καμιά φορά η μικρή (η Φερστέ) όταν έβλεπε πεταμένο ένα παιχνίδι που δεν μπορούσα να της αγοράσω- γιατί σίγουρα λεφτά δεν μας περίσσευαν το μάζευε. Έβρισκε καμία κούκλα, την καθάριζε, την έπλενε και έπαιζε. Εκείνο το βράδυ είδε την τσάντα και σκέφτηκε πως κάτι καλό θα ήταν εκεί μέσα. Ρακοσυλλέκτες όμως δεν ήμασταν ποτέ».

Την ώρα της έκρηξης ο Μοχάμεντ βρισκόταν στο σπίτι ενός φίλου του Αφγανού που μένει σχεδόν απέναντι από το δικό τους σπίτι. «Την έκρηξη δεν την άκουσα. Άκουσα όμως τη φασαρία μετά. Βγαίνοντας από το σπίτι του φίλου μου είδα όλους αυτούς τους αστυνομικούς που είχαν μαζευτεί. Προσπάθησα να περάσω απέναντι και να μπω στο σπίτι μου, αλλά κάποιοι αστυνομικοί με σταμάτησαν. Καθώς είμαι παράνομος στην Ελλάδα, σκέφτηκα πως αν τους πίεζα περισσότερο για να περάσω απέναντι, μπορεί να μου ζητούσαν χαρτιά και να είχα μπλεξίματα. Κοιμήθηκα λοιπόν στο σπίτι του φίλου μου ελπίζοντας πως η οικογένειά μου θα είχε προλάβει να επιστρέψει στο σπίτι. Το πρωί όταν έφυγαν οι πολλοί αστυνομικοί επέστρεψα αλλά δεν βρήκα κανέναν. Τηλεφώνησα στο κινητό του Χαμί, αλλά δεν μου απάντησε κανείς. Λίγη ώρα αργότερα ήρθαν κάποιοι φίλοι Αφγανοί και με ενημέρωσαν για το τι συνέβη. Ακολούθησε η Αστυνομία. Έχασα τον κόσμο».
«Φοβόταν να έρθει στο νοσοκομείο γιατί δεν έχει χαρτιά»

Στο πλευρό των δυο άτυχων γονιών βρέθηκαν χθες και πολύ συμπατριώτες τους, γνωστοί αλλά και γείτονες που τους επισκέφτηκαν στον «Ερυθρό Σταυρό» προκειμένου να εκφράσουν τα συλλυπητήριά τους για το τραγικό συμβάν.

Οι περισσότεροι από αυτούς είχαν μόνο καλά λόγια να πουν για την οικογένεια, ενώ δήλωσαν χαρακτηριστικά: «Στο Κασνίς του Αφγανιστάν ο Μοχάμετ ήταν δάσκαλος σε σχολείο, ενώ ο πατέρας του ήταν ιδρυτής δυο μεγάλων σχολείων. Εφυγαν από εκεί για να γλιτώσουν τη ζωή τους, αλλά δυστυχώς δεν μπορούσαν να φανταστούν τι θα τους τύχαινε. Από όσα γνωρίζουμε, ήρθαν στην Ελλάδα μαζί με τα δύο από τα συνολικά οκτώ παιδιά τους (σ.σ.: κάποια από τα οποία έχουν φύγει από το Αφγανιστάν και ζουν στη Νορβηγία και την Αυστραλία), διασχίζοντας με τα πόδια τεράστιες αποστάσεις μέχρι που έφτασαν στα τουρκικά παράλια. Στην Αθήνα δεν είχαν καταφέρει να βρουν μια δουλειά και τα έβγαζαν πέρα με ελάχιστα αγαθά».

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο άτυχος Αφγανός δεν είχε καταφέρει να εξασφαλίσει άσυλο στη χώρα μας, ενώ φοβόταν ακόμη και να επισκεφτεί στο νοσοκομείο τα δύο μέλη της οικογένειάς του, γιατί δεν διέθετε τα απαιτούμενα από τον νόμο έγγραφα.

Ο ίδιος φέρεται να είναι πολύ ενοχλημένος από όσα έχουν ειπωθεί και γραφτεί όλες αυτές τις μέρες στα μέσα ενημέρωσης, ενώ δεν αποκλείεται να κινηθεί ακόμη και νομικά εναντίων όλων όσοι επιμένουν να δημοσιεύουν ανακρίβειες. Επίσης, όπως λένε κάποιοι που γνωρίζουν την οικογένεια, τους είπε πως ήρθε στην Ελλάδα επειδή στο Αφγανιστάν κινδύνευε η ζωή τους και δεν θέλει να δεχτεί ελεημοσύνη από κανέναν, αλλά ζητάει να του δοθεί πολιτικό άσυλο, που το έχει ζητήσει από τον περασμένο Νοέμβριο. «Είναι σπουδαγμένος και πολύ καλός άνθρωπος και η μοναδική στήριξη που έχει εδώ στην Ελλάδα είναι από εμάς τους ομοεθνείς του», μας λένε κάποιοι συμπατριώτες του, που συμπληρώνουν ότι «όλη του η οικογένεια είναι πολιτικοί πρόσφυγες».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ηταν λεει ρακοσυλλεκτες ουτε ψαχνανε στα σκουπιδια..μια απλη φτωχη οικογενεια ηταν που ειχε βγει βολτα...
ισως πρεπει να σκεφτει το κρατος την αποδοση ασυλου σε αυτην την οικογενεια..οπως ειπε και και καποιος απο τη Νδ νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Τελικά έχουμε πολλές αναλήψεις ... όχι εις τον ουρανό αλλά ευθύνης ( τι λέξη κι αυτή να τη λες σ' αυτή τη χώρα :/: )
μια ανάληψη

κι αλλη ανάληψη


τζαα ! και μια τρίτη
και φυσικά έχουμε και μια ... ΜΗ - ανάληψη
Μάλιστα !

( Πως το έλεγε ο Κωνσταντάρας στη ταινία ? " Πολλά φουστάνια ρε παιδιά , πολλά φουστάνια " )

Εν ολίγοις
Κάποιος ειδοποιεί ένα μεγάλο τηλεοπτικό κανάλι πως έχει βάλει βόμβα στις Μύτες
Όλως περιέργως , η συνομιλία δεν καταγράφεται βρε πιδιʼ μ τη στιγμή που κι ο μπαρμπα – Μήτσος στη γωνία
που έχει το μινι μάρκετ καταγράφει τις συνομιλίες του
( καλά αυτός βέβαια το κάνει γιατί φοβάται πως η γυναίκα του , του τα φοράει με τον κουμπάρο , λάθος με τον μανάβη του τα φοράει αλλά κανείς μας δεν του το λέει )

Η τηλεφωνήτρια του σταθμού που εκείνη την ώρα έστελνε σμς στο φίλο της ,περιγράφοντας του με πάσα λεπτομέρεια τι θα
του κάνει το βράδυ , ακούει ... Πίτες και παραγγέλνει δυο διπλές .

Οι Ντιουκς που ειδοποιούνται , πάνε στις Πίτες κάνουν δυο γύρους το τετράγωνο δεν βλέπουν καμιά χιροσίμα και παραγγέλνουν κι αυτοί δυο πιτογυρα με απʼ όλα .

Στο τηλεφώνημα που ακολουθεί από τον διοικητη τους , λένε πως :

- άνθραψ ου θησαυρους κυρ διοικητά .
- τι άνθραψ ωρε ζαγάρʼ , τον λέει ο Ηλίας του 16 ου
- τσακιστείτε κι ελάτε εδου χάμου , σε λίγο ξεκινά η πανάθα κι έχω παραγγείλει μπύρες .


Μια ολόκληρη μέρα κάποιοι έχουν βάλει μια "ορφανή" βόμβα σε κάποιο ειδυλλιακό τοπιο της Αθήνας ,
αυτή δεν σκάει η σκασμένη , και κανείς δεν πάει να τη μαζέψει ,γιατί παίζουνε μπιρίμπα και δεν μπορούσαν να αφήσουν
την παρτίδα στη μέση .

Ενας νεαρός που είχε έρθει διακοπές στο Ελλάντα από το εξωτικό Αφγανιστάν , περιδιαβαίνει τις ομορφιές
της πρωτεύουσας και βρίσκεται στο λάθος μέρος ,την λάθος ώρα .
Στην αρχή θεωρείται ως τρομοκράτης από τους Ντιουκς , αλλά για κακή τους τύχη πιο πέρα βρίσκεται
η μάνα και η αδελφη του σοβαρά τραυματισμένη . Φτου !

Στη συνέχεια , όλα "δείχνουν" μια "επαναστατικη" οργάνωση που τρέχει να ισιώσει τη γραβάτα της παρεξηγημένη
λέγοντας : δεν πήρα εγώ το στυλό του Κωστάκη , κυρίααα μπουυυ !
Γράφοντας μια προκήρυξη που θυμίζει σε φρασεολογία 60χρονο απόφοιτο εξαταξίου γυμνασίου .

Εν τω μεταξύ , αρχίζει και πετάγεται ο Τοτός με ένα όνομα οργάνωσης να γελούν κι οι ρέγγες φωνάζοντας :
- εγώ το έκανα κυρία
Τον ακούει ο Μπόμπος και σκούζει σαν τον γάτο μου όταν του πατάς το πόδι
- Τι λες καλέ ? Εγώ το έκανα κυρία !!!

Συμπέρασμα : Όποιος ΤΟ έκανε και όποιος ΔΕΝ το έκανε να κάνει ένα βήμα μπροστά !
Που πας ρε Καραμήτρο ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Που πας ρε Καραμήτρο ???

Ολόϊσια και στα τυφλά, καταπάνω σε αυτούς που του την έχουνε "στημένη"!

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Θυμάμαι την υστερία των ΜΜΕ όταν πέθανε κατά λάθος ο αθώος Αλέξης Γρηγορόπουλος… θυμάμαι την ελληνική νεολαία να μιλάει για σύμβολα, για ήρωες, για αδικία και για πολλά άλλα… τώρα πέθανε κατά λάθος ο αθώος 15 χρόνο Αφγανό (ουτε ονομα δεν εχει). Το κράτος θα δώσει κάτι στην φτωχή οικογένεια του, είμαστε πάτσι. Δεν βλέπω πουθενά οργισμένη νεολαία… να μιλάει για σύμβολα, για αδικία, και για πολλά άλλα…
… καλά, πώς αντέχουμε τους εαυτούς μας με τόση υποκρισία που κουβαλάμε?


( Θα μου πεις, το ένα χέρι ήταν του αστυνομικού και το άλλο του θεού… ε? )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ακριβως..καλα τα λες..δεν το ειχα σκεφτει ετσι...
μιλαμε για μαζικη υποκρισια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
ακριβως..καλα τα λες..δεν το ειχα σκεφτει ετσι...
μιλαμε για μαζικη υποκρισια..

Άγγελε ανήκεις σε κάποιο spiritual movement όπου η σκέψη σου είναι αυτομάτως και ακτιβιστική δράση; Αν όντως θεώρησες ότι αυτό ήταν εγκληματική δράση σίγουρα το υπάρχον πολιτικό σύστημα σου δίνει διεξόδους διαμαρτυρίας. Επειδή δεν υπήρξε τέτοια ένταση όπως πέρυσι δε σημαίνει ότι πέρασε στα ψηλά ούτε ότι έχουν ασυλία επειδή λειτουργούν παρακρατικά οι συγκεκριμένοι δολοφόνοι. Αν ήταν ακροαριστεροί ή εθνικιστές τρομοκράτες μικρή σημασία έχει, όπως έχει μικρή σημασία έχει το ότι δεν το έδειξαν τα κανάλια 24/7.

Υποκρισία είναι να θεωρείς ότι επειδή δεν το έδειξε ο Πρετεντέρης δεν είναι άξιο σχολιασμού, διαμαρτυρίας και δράσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Παραθέτω εδώ ένα κείμενο που μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον σχετικά με το ζήτημα, γραμμένο το Σάββατο της Ανάστασης...

Περιμένοντας την Ανάσταση...

«Ήταν παιδιά στα 15 που τώρα έχουν πετάξει…»

1985, Εξάρχεια: Αστυνομικός ονόματι αʼ δολοφονεί στυγνά και ακαριαία τον 15χρονο αʼ καθώς έτρεχε μαζί με άλλους προς την πλατεία, στην επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου.

2008: Το μόνο που αλλάζει είναι τα πρόσωπα. Αστυνομικός ονόματι βʼ δολοφονεί στυγνά τον 15χρονο βʼ, ύστερα από λεκτική διαμάχη της παρέας του νεαρού με αυτόν και τον συνάδελφό του. Ακολουθεί μια γενικευμένη έκρηξη του λαϊκού αισθήματος οργής. Όσοι κατεβαίνουμε, όμως, στους δρόμους αδυνατούμε να μεταπλάσουμε την οργή μας σε ένα δημιουργικό κίνημα με συγκεκριμένα πολιτικά χαρακτηριστικά και αιτήματα (ίσως επειδή κάτι τέτοιο ήταν αδύνατο να συμβεί) κι έτσι, με μόνη την ανάγκη για εκδίκηση να κυριαρχεί, πολύ γρήγορα το αποτέλεσμα είναι ένα δεκαήμερο συγκρούσεων, βίας κι ανομίας, που αφήνει πίσω του το σώμα ενός 15χρονου νεκρό από σφαίρες αδίστακτων και αμετανόητων δολοφόνων και τη μνήμη του καπηλευμένη από καθυστερημένους λαϊφστάιλ δικηγορίσκους, αλλά και από πολιτικάντικα συμφέροντα πολλών ειδών και αποχρώσεων.

Στο διάστημα που ακολουθεί κάνουν την εμφάνισή τους αυτοαποκαλούμενες «επαναστατικές» ομάδες, που με …κατσαρόλες ή άλλα μέσα διασπείρουν βόμβες εδώ κι εκεί και προσπαθούν να καλλιεργήσουν ένα κλίμα τρόμου στην κοινωνία και δη στη μεσαία μικροαστική τάξη, την οποία ρητά ορίζουν ως εχθρό τους στις προκηρύξεις τους.

2010: Ο 15χρονος γʼ, Αφγανός πρόσφυγας, βρίσκει στα σκουπίδια και νομίζει μια τοποθετημένη έξω από δημόσια υπηρεσία βόμβα για ρολόι και, θέλοντας να το πάρει σπίτι του, βάζει τα χέρια του, η βόμβα εκρήγνυται, το σώμα του διαμελίζεται και η μικρή του αδελφή χάνει το ένα της μάτι και τραυματίζεται σοβαρά. Τα βαμμένα με αίμα χέρια της μάνας αφήνουν το ίχνος τους στα κλειστά παντζούρια των γύρω σπιτιών, καθώς αποζητά απεγνωσμένα βοήθεια. Μάταια…

Ας μην γελιόμαστε. Όλοι το ξέραμε: το κακό κάποτε θα συνέβαινε, αφού μέχρι τώρα από τύχη δεν είχε γίνει. Θα μπορούσε να ναι ο φρουρός του γραφείου του Βούγια ή η οικιακή βοηθός του Ανδρουλάκη – ναι, αυτού του (κατά τους «επαναστάτες») ξεφτισμένου που κατά τη διάρκεια της δικτατορίας καλοπερνούσε στα Παρίσια, μαζί με τον έτερο προδότη, τον Μίκη Θεοδωράκη – θα μπορούσε να ναι ο οποιοσδήποτε. Έτυχε, τι τραγική ειρωνεία, για ακόμα μια φορά να είναι ένα 15χρονο παιδί.

Είναι προφανές πως όποιοι βρίσκονται πίσω απʼ την δολοφονία αυτή είναι εξουσιομανείς, πιθανώς κλινικά άρρωστοι και φασίστες, αφού δεν υπάρχει τίποτα πιο φασιστικό απʼ το να αφαιρείς τη ζωή του άλλου με το «έτσι θέλω». Υπάρχει άραγε κάποιος ή κάτι που να δίνει το δικαίωμα στον οποιονδήποτε, είτε αυτός είναι όργανο της κρατικής εξουσίας είτε υπουργός, είτε εγώ, είτε εσύ, να αφαιρέσει τη ζωή κάποιου άλλου;
Μέσα στην όλη υπόθεση, υπάρχει μια αριστερά, η οποία μπορεί και βαφτίζει με ιδιαίτερη ευκολία τα γεγονότα του Δεκέμβρη του 2008 «εξέγερση», αλλά γι αυτή τη δολοφονία δεν δείχνει διατεθειμένη να κουνήσει ούτε φύλλο και μάλλον εύχεται κι αυτή να περάσει και να ξεχαστεί το θέμα γρήγορα, όπως έκαναν κι οι δεξιοί για τη δολοφονία Γρηγορόπουλου. Είναι γεγονός ότι με την καθόλου ξεκάθαρη στάση της απέναντι στην τρομοκρατία και το ένοπλο δείχνει να ανέχεται και ορισμένες φορές σε υπερβολικό βαθμό τέτοιου είδους πρακτικές.

Υπάρχει μια ακροδεξιά που, αν δεν ικανοποιήθηκε, σίγουρα αδιαφόρησε για το ότι χάθηκε η ζωούλα ενός 15χρονου πρόσφυγα, που επιστρατεύει όλο της το υποκριτικό ταλέντο και που ξερογλείφεται, γνωρίζοντας ότι σε περιόδους οικονομικής και –κυρίως - ηθικής κρίσης, όπως αυτή που διανύουμε τα ακροδεξιά κόμματα βγαίνουν πάντα κερδισμένα.

Υπάρχει, τέλος, ένα Κομμουνιστικό Κόμμα, το οποίο στυγνά κι απάνθρωπα βρήκε να δηλώσει για το συμβάν ότι φταίει το ΝΑΤΟ κι οι ΗΠΑ με τον πόλεμο στο Ιράκ και στο Αφγανιστάν. Αν τύχαινε και άνοιγε ένα ελληνάκι τον κάδο, τότε είμαι σίγουρος θα έφταιγε η ΕΕ, οι μυστικοί πράκτορες της CIA ή τέλος πάντων ένας απʼ τους ουκ ολίγους προκατασκευασμένους εχθρούς. Μετά από αυτή τους τη στάση ντρέπομαι που τους στήριξα με την ψήφο μου. Ντρέπομαι πραγματικά…

Τρεις ιστορίες λοιπόν… Τρεις αθώες ψυχές χαμένες άδικα… Τρεις τραγικές μητέρες… Ένας σπαραγμός…
Και στη μέση μια κοινωνία που αδιαφορεί ή αδρανεί στην καλύτερη περίπτωση και σηκώνει τα χέρια ψηλά.
Όσον αφορά την κυβέρνηση, το μόνο σίγουρο είναι πως η ενίσχυση της αστυνόμευσης δεν λύνει το πρόβλημα, αλλά ίσως και να το διογκώνει. Η κυβέρνηση επέλεξε την εύκολη λύση, χωρίς να σκεφτεί πώς τόσα χρόνια η αστυνόμευση όλο και αυξάνεται, ενώ το πρόβλημα δεν λύνεται, αλλά μάλλον επιδεινώνεται. Κι αυτό, βέβαια, συμβαίνει γιατί το πρόβλημα αυτό δεν είναι ζήτημα αστυνόμευσης, αλλά έχει βαθύτερα κοινωνικά αίτια.
Το πρόβλημα έχει να κάνει με το δίπολο «εμείς» και «οι άλλοι» και το πώς αυτά συμπλέκονται στην κοινωνική συμβίωση. Πάντα το «εμείς», όποιο κι αν είναι αυτό, θα έχει το δίκιο, θα μιλάει και θα πράττει ως φορέας της αλήθειας και της γνώσης, ενώ οι «άλλοι», δεν έχουν ούτε δικαίωμα να μιλάνε ούτε δίκιο ό,τι και να λένε, ό,τι και να πράττουν, και το μόνο καλό που μπορούν να κάνουν είναι να υποταχθούν στο «εμείς» και στις επιταγές του, ενώ δεν έχει καμία απολύτως σημασία ποιοι είναι οι «άλλοι», φτάνει που δεν είναι «εμείς». Έτσι και στο τραγικό συμβάν με τον 15χρονο Αφγανό, με μεγάλη μου έκπληξη παρακολούθησα την ευπιστία και την ικανοποίηση κάποιων όταν η τρομοκρατική ομάδα έβγαλε την περίφημη προκήρυξη-διάψευση, αλλά και την ευτυχία τους (!) όταν πληροφορήθηκαν την – δήθεν και κατασκευασμένη κατά την άποψή μου – προκήρυξη κάποιου «Εθνικοσοσιαλιστικού Μετώπου». Στα σοβαρά, υπάρχει κανείς σοβαρά σκεπτόμενος που να πιστεύει ότι τώρα που σκοτώθηκε το παιδάκι έτυχε να είναι βόμβα ακροδεξιών; Ή, μήπως, έπρεπε «πάση θυσία» να το χρεωθούν οι «άλλοι»;

Είναι γεγονός πως στην κοινωνία μας έχει καλλιεργηθεί πλέον η κουλτούρα της βίας, είναι φανερό σε όλες τις πτυχές της καθημερινής μας ζωής, από την τηλεόραση μέχρι το σχολείο και από το σπίτι μέχρι το δρόμο. Επικρατεί ένας συνεχής αλληλοσπαραγμός ανάμεσα στο «εμείς» και στο «άλλο», το διαφορετικό, στο κάθε τί διαφορετικό, είτε ως προς το χρώμα, είτε ως προς την εθνικότητα, είτε ως προς τη θρησκεία, είτε ως προς τα πολιτικά του πιστεύω, είτε ακόμα-ακόμα κι ως προς την επιλογή αθλητικής ομάδας. Αυτός ο αλληλοσπαραγμός οδηγεί στην ανάπτυξη τόσο έντονων κτητικών τάσεων προς το «άλλο», που νομίζουμε ότι είναι υποχείριό μας και μπορούμε να το κάνουμε ό,τι θέλουμε, ακόμα και να του αφαιρέσουμε τη ζωή.
Ξέρετε, πάγια αρχή της παιδοψυχολογίας – και την οποία αποδέχομαι πλήρως – είναι πως το παιδί είναι ένας καθρέφτης, όπου μέσα εκεί καθρεφτίζεται ό,τι συμβαίνει στην οικογένειά του. Θα δώσει προς τα έξω ακριβώς ό,τι δεχθεί από τους γονείς του, την οικογένειά του και τον κύκλο του. Εάν αυτοί, λοιπόν, οι άνθρωποι έφτασαν σήμερα να είναι δολοφόνοι και να μιλούν με βία, έγιναν γιατί πολύ απλά μόνο αυτό γνώρισαν στη ζωή τους. Δεν γνώρισαν ποτέ τους την αληθινή αγάπη, γιατί κανείς δεν τους την έδωσε ως παιδιά, τραυματίζοντας την παιδική τους συναισθηματικότητα, κι έτσι απόμειναν τραγικές φιγούρες να ονομάζουν «επαναστατικές» ή όπως αλλιώς τις πράξεις ψυχολογικής και πνευματικής τους ανεπάρκειας και συναισθηματικής ένδειας.

Σε μια εποχή, λοιπόν, που η βία κυριαρχεί και τροφοδοτεί τη δίψα για χρήμα και εξουσία, όσοι πιστεύουμε σε κάτι διαφορετικό πρέπει να ακολουθήσουμε τον αντίθετο δρόμο της βίας, δηλαδή τον δρόμο της Αγάπης. Η Αγάπη είναι αυτή που γαληνεύει τις ψυχές μας και δίνει νόημα στη ζωή μας.
Αυτό είναι και το μήνυμα των ημερών που διανύουμε. Την εποχή που έζησε ο Χριστός, η κοινωνία ήταν γαλουχημένη με την ίδια κουλτούρα βίας και αλληλοεξόντωσης, που επικρατεί και σε μας τώρα, σύμπτωση που κάνει το μήνυμα των ημερών ακόμα πιο επίκαιρο. Σήμερα, το να μιλά κάποιος για την αγάπη από πολλούς θεωρείται ξεπερασμένο, υπερρομαντικό ή και αποπροσανατολιστικό, ενώ μερικές φορές αυτός γίνεται και αντικείμενο χλευασμού και περίγελου, ακριβώς όπως αντικείμενο περίγελου γινόταν στην εποχή του κι ο Ιησούς για τη διδασκαλία του, που δεν επρόκειτο για κάτι άλλο παρά για Αγάπη και Ειρήνη.

Έτσι, λοιπόν, το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου ας μην πάμε στην Εκκλησία για να φέρουμε εις πέρας ένα κοινωνικό-θρησκευτικό χρέος που μας έχει επιβληθεί, ούτε για να παραυρεθούμε σʼ ένα κοσμικό γεγονός, όπου όλοι τσουγκρίζουμε αυγά και χαιρόμαστε, και μετά διασκεδάζουμε. Ας πάμε για να προσευχηθούμε γιʼ αυτό που τελικά όλοι μας αποζητάμε, την Αγάπη. Και, τότε, ίσως κάτι μέσα μας να έχει πράγματι αναστηθεί…

Όπως λέει κι ο Ποιητής: «Μητέρα κι Αδελφή, δωσʼ μου μια ελπίδα, δωσʼ μου μιαν ευχή
η Αγάπη νʼ απλωθεί, παντοτινή στη Γη σαν προσευχή…»
Εύχομαι σε όλους μας Καλή Ανάσταση… Με όλη τη σημασία της λέξης…

ΥΓ. Αν δίνεται μια κάποια περισσότερη βαρύτητα στην ανάλυση του τρίτου κατά σειρά και πιο πρόσφατου περιστατικού, γίνεται γιατί, πρώτον, για τα άλλα δύο έχουν γραφτεί άπειρες σελίδες, ενώ για αυτό παρατηρώ έκπληκτος να μην τολμούν πολλοί να μιλήσουν, και όσοι το κάνουν, κανείς δεν τολμά να πει τα πράγματα με τʼ όνομά τους, εκτός από φωτεινές εξαιρέσεις(όπως του προέδρου της Ελληνικής Ένωσης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου), δεύτερον γιατί οι ίδιοι που ανέλυαν με κάποια δόση φλυαρίας τα προηγούμενα δύο, για το πρόσφατο σφυρίζουν αδιάφορα καθόλου αφελώς και ανυπαίτια(γιατί, αλήθεια;), τρίτον γιατί ό,τι και να πει κανείς για την αστυνομική βία είναι λίγο, τέταρτον γιατί τα περισσότερα σημεία της ανάλυσης απευθύνονται εξʼ ίσου και στους δύο αστυνομικούς δολοφόνους, και πέμπτον και κυριότερον, γιατί τελικός σκοπός της ανάλυσης είναι να καταδείξει ότι δεν έχει καμία απολύτως διαφορά να χαιρετά κανείς φασιστικά, αλλά με το αριστερό χέρι…


Πηγή: https://ksereiskati.spaces.live.com/blog/cns!96777372EA4415F9!143.entry
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
- οι εντάσεις φωνών «διαμμαρτυρίας» είναι υποκεινούμενες και ελεγχόμενες για την αποχαύνωση της καναπεδάνθρωπης μάζας
- λειτουργούν θα λειτουργούν παρακρατικά οι συγκεκριμένοι δολοφόνοι (που δεν θα συλληφθούν ποτέ) με τους νόμους του πεζοδρομίου και της νύχτας και τις εντολές του πολιτικού συστήματος (κυβέρνηση + αντιπολίτευση) και το κακό θα διαιωνίζεται από την μαφία του «κράτους» στην οποία ανήκουν επώνυμοι πολιτικοί, ΜΜΕάρχες, δημοσιοκάφροι, έμποροι ναρκωτικών και πορνείας, άνθρωποι υπεράνω πάσης υποψίας από την μπατσαρία και μυστικές υπηρεσίες-αμερικλάνικες πρεσβείες,...κ.α.
- ντόρος θα γίνεται για πωλιούνται εξώφυλλα εφημερίδων και για εσωτερική «κατανάλωση» με θέμα τα αθώα θύματα και τους εξοργισμένους πολίτες (θυμίζει σενάριο χολιγουντιανής ταινίας) υπό τηλε-καθοδήγηση των ΜΜΕ-Πρετεντέρηδων-Μάκηδων-Χατζηνικολάουδων...κ.α. κάφρων τηλεδικαστών, με σκοπό τον αποπροσανατολισμό της κοινής γνώμης
- το θέμα θα πουλάει στις ειδήσεις, όσο θέλουν κάποιοι
αν και οι ειδήσεις λέγονται αποσπασματικά διότι έχει πέσει σκηνοθεσία αρχισύνταξης, οπότε κανείς από τον πονεμένο λαό που θέλει να αντιδράσει, αλλά δεν μπορεί, δεν μαθαίνει επί της ουσίας, το αποτέλεσμα των «ερευνών» ή του όλου ντόρου δηλ., ποιος θα πάει φυλακή, αν βρέθηκε λύση στο έγκλημα,...κ.α. (βλ. περίπτωση Ελληνικού Χρηματιστηρίου...για την οποία ο Ελληνικός λαός έχει ασθενική μνήμη, και οι κλέφτες μας κυβερνούν είτε ως κυβέρνηση είτε ως αντιπολίτευση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Παρ' όλα αυτά, η διαφορά στην αντίδραση του πλήθους, στις δύο σχεδόν "κατοπτρικές" αυτές περιπτώσεις, όπου δύο 15χρονοι δολοφονούνται, ο μεν από όργανο της κρατικής καταστολής και ο δε από εκείνους στους οποίους υποτίθεται ότι η καταστολή αυτή απευθύνεται, είναι χαρακτηριστική και δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη.

Τι να σημαίνει άραγε αυτό; Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι όταν ένας κρατικός υπάλληλος παρανομεί, ενώ πληρώνεται από το υστέρημα του λαού για να προστατεύει τη ζωή και την περιουσία του, υπάρχει σημαντικός λόγος και ιδίως προφανής στόχος για διαμαρτυρία. Από την άλλη πλευρά, κάποιος θα μπορούσε ν' αντιτάξει ότι απέναντι σε κάθε λογής "επαναστάτες", οι οποίοι προσπαθούν να νομιμοποιηθούν ηθικά και πολιτικά πιπιλίζοντας τα δικαιώματα του λαού, του εργάτη, του μετανάστη, θα είχαμε κάθε λόγο να διαμαρτυρηθούμε, αφαιρώντας τους τη νομιμοποίηση και την υποτιθέμενη σιωπηρή υποστήριξη που οι κάθε είδους Γιαγκούλες ή Νταβέληδες παραδοσιακά απολαμβάνουν σε τούτη τη χώρα. Η αποφυγή ανάληψης της ευθύνης από τις έως τώρα λαλίστατες αριστερού προσανατολισμού οργανώσεις, η ασθμαίνουσα αποκήρυξη της ενέργειας από τους Πυρήνες της Φωτιάς, η δήθεν ανάληψη ευθύνης από κωμικές οργανώσεις παρωδία, όπως αυτή του Λάμπρου Φούντα ή εκείνη των ορθόδοξων Εθνικοσοσιαλιστών, οι οποίοι θεωρούν τη Χρυσή Αυγή ως "προδοτική οργάνωση", ρίχνουν ακόμη περισσότερο φως στη σημασία που δίνουν οι κάθε λογής ένοπλοι προστάτες μας στη νομιμοποίηση αυτή, ή στο γεγονός ότι η τήρηση των επαναστατικών ή δημοκρατικών προσχημάτων είναι σημαντικότερη από την πράξη καθεαυτή. Ποιος λοιπόν επιχειρεί να καλυφθεί πίσω από προπέτασμα κουρνιαχτού, το οποίο σηκώνει με λόγια και προκηρύξεις "του αέρα";

Μια άλλη πιθανή θέαση των πραγμάτων είναι πως εάν διαμαρτυρόμασταν εναντίον των τρομοκρατών, θα ήταν σαν να δικαιώναμε τη χρήση κατασταλτικών μέσων, ανιχνευτών, καμερών και όλων των άλλων που το κράτος χρησιμοποιεί για την "ασφάλειά" μας, για το καλό μας δηλαδή. Στην ουσία θα ήταν σαν να οπλίζαμε το χέρι του κάθε Κορκονέα, με εντολή "shoot to kill". Ωστόσο, η μη διαμαρτυρία έναντι τέτοιων φαινομένων "επανάστασης", στο όνομα του λαού αλλά χωρίς τον λαό, θα μπορούσε αντίστοιχα να θεωρηθεί ότι οπλίζει το χέρι του κάθε Ξηρού με την ίδια εντολή. Μήπως πράγματι λοιπόν η βία του κάθε παρακράτους είναι πιο εύπεπτη από την επίσημη βία του κράτους κι αν αυτό ισχύει, τι μας λέει για το ρόλο των παρακρατικών οργανώσεων, όταν το κράτος αδυνατεί με άλλον τρόπο να "καθησυχάσει" τους πολίτες του;

Μια ακόμη πλευρά του ζητήματος, λέει ότι το δημόσιο αίσθημα εξεγείρεται, μόνο όταν μπορεί με κάποιον τρόπο να ταυτιστεί με το θύμα. Έτσι, ο Αλέξης ήταν λίγο "δικό μας παιδί", μας έμοιαζε, ενώ ο Αφγανός, του οποίου το όνομα αδυνατώ να συγκρατήσω (βλέπετε;;)), ήταν απλά ένας ξένος. Ο τρόμος ότι στη θέση του Αλέξη θα μπορούσαμε να ήμασταν εμείς (για τους νεότερους) ή το παιδί μας (για τους μεγαλύτερους), είναι αρκετός για να μας κάνει ν' ανατριχιάσουμε, ενώ ο θάνατος ενός Αφγανού δεν διαφέρει κατ' ουσίαν ως είδηση, από τα δεκάδες θύματα βομβιστικών επιθέσεων, στο Αφγανιστάν ή στο Ιράκ, τα οποία παρελαύνουν καθημερινά μπροστά στις στομωμένες μας συνειδήσεις. Έτσι, ο νεκρός Αφγανός, παρότι πέθανε στην Ελλάδα, ανήκει πιότερο στη χώρα του φαντασιακού "κάπου αλλού", παρά στην όμορη του μικροσύμπαντός μας χώρα του "κάπου εδώ". Ωστόσο, χωρίς ν' αμφισβητώ ότι τούτη η παράμετρος έχει το μερίδιο που της αναλογεί στην αλήθεια, η προσωπική μου γνώμη είναι πως στην παρούσα συγκυρία ακόμη και ο θάνατος ενός Έλληνα 15χρονου δεν θα ήταν αρκετός για να κατεβάσει τον κόσμο σύσσωμο στους δρόμους, σίγουρα πάντως δεν θα προκαλούσε την πυρπόληση άπασας της επικράτειας, όπως τον Δεκέμβρη του '08. Άλλωστε, στη θέση του μικρού Αφγανού, είναι προφανές ότι θα μπορούσε να βρίσκεται οποιοσδήποτε περαστικός, οποιασδήποτε εθνικότητας, με μεγαλύτερη πιθανότητα αυτός να ήταν Έλληνας.

Πού να οφείλεται άραγε αυτό; Εάν δεχτεί κάποιος ότι το ξέσπασμα του προπερυσινού Δεκέμβρη οφειλόταν σε ένα γεμάτο ποτήρι που περίμενε απλά μια σταγόνα για να ξεχειλίσει, θα περίμενε πως σήμερα το υπερχειλίζον δοχείο θα είχε το μέγεθος βαρελιού!! Είναι λοιπόν η απάντηση σ' αυτό το ερώτημα εκείνο που ήδη έχουμε προαναφέρει, ότι δηλαδή μόνο η κρατική βία δίνει ευκρινή στόχο και αποτελεί πραγματική σταγόνα στο ...βαρέλι της αγανάκτησης, ή μήπως η κυριότερη διαφορά είναι αυτό που λένε κάποιοι, ότι τότε είχαμε κυβέρνηση της ΝΔ, ενώ σήμερα έχουμε στην εξουσία το (και καλά) σοσιαλιστικό ΠΑΣΟΚ; Μήπως τελικά η προπαγάνδα των κρατικοδίαιτων ΜΜΕ, του τύπου "μη μιλάς κινδυνεύει η Ελλάς" θα πρέπει να θεωρείται ότι πέτυχε απόλυτα το στόχο της;

Χωρίς να έχω καταλήξει σε οριστικά και στέρεα συμπεράσματα για το φαινόμενο το οποίο τέθηκε στη συζήτηση από τη Ρουμάνα, πιστεύω ότι η παραπάνω ανάλυση προσφέρει τροφή για σκέψη κι έδαφος για προβληματισμό. Ίσως η απάντηση σε τούτα τα ερωτήματα, στο βαθμό που ο καθένας από εμάς μπορεί να τα προσεγγίσει, να αποκαλύπτει πράγματα για τον ίδιο μας τον εαυτό και τα προσωπικά-πολιτικά μας αδιέξοδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top