Σεξουαλικότητα & Πνευματικότητα

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Καθώς παρακολουθούσα μία εκπομπή χθες το βράδυ στην ΕΤ-1 ο συνεντευξιαζόμενος κάποια στιγμή τόνισε ότι μία σχέση που ξεκινάει χωρίς προβλήματα στο σεξουαλικό κομμάτι μπορεί να φτάσει πιο εύκολα στο δέσιμο και κατά συνέπεια στην πνευματικότητα της σχέσης. Κοινώς, το πλατωνικό πρότυπο σχέσης δεν μπορεί να "καταλήξει" στην πνευματικότητα.

Ποια η άποψη σας για το θέμα αυτό; Πιστεύετε πως η καλή σεξουαλική ζωή είναι η βάση των σχέσεων; Αποζητάτε την πνευματικότητα μέσα από την καλή σεξουαλική ζωή ή πιστεύετε πως πρώτα κατακτάται το πνευματικό δέσιμο με τον σύντροφό σας και μετά όλα τα άλλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Καθώς παρακολουθούσα μία εκπομπή χθες το βράδυ στην ΕΤ-1 ο συνεντευξιαζόμενος κάποια στιγμή τόνισε ότι μία σχέση που ξεκινάει χωρίς προβλήματα στο σεξουαλικό κομμάτι μπορεί να φτάσει πιο εύκολα στο δέσιμο και κατά συνέπεια στην πνευματικότητα της σχέσης. Κοινώς, το πλατωνικό πρότυπο σχέσης δεν μπορεί να "καταλήξει" στην πνευματικότητα.

Ποια η άποψη σας για το θέμα αυτό; Πιστεύετε πως η καλή σεξουαλική ζωή είναι η βάση των σχέσεων; Αποζητάτε την πνευματικότητα μέσα από την καλή σεξουαλική ζωή ή πιστεύετε πως πρώτα κατακτάται το πνευματικό δέσιμο με τον σύντροφό σας και μετά όλα τα άλλα;

Δεν συμφωνώ καθόλου. Εκ πείρας. Το μόνο που με δένει με τις γυναίκες σε ψυχικό και πνευματικό επίπεδο είναι οι ιδέες, ο τρόπος που σκέφτονται, πως επικοινωνούν μαζί μου, αν μου ξυπνάνε άμεσα την αυθόρμητη επικοινωνία ή με κάνουν να νοιώθω άσχημα ή να βαριέμαι ή να με βαριούνται αυτές αν τα ενδιαφέροντά τους είναι κοινά με τα δικά μου και φυσικά τα συναισθήματα τους απέναντί μου αν νοιώθω αγάπη και αληθινό ενδιαφέρον και όχι υποκρισία. Τέλεια χημεία σε σεξουαλικό επίπεδο αρκετές φορές είναι μια χαρά, αλλά δεν αρκεί για να νοιώσεις δεμένος. Γενικά πιστεύω ότι όλα αυτά τα πολύ πνευματικά που λέγονται για το σεξ είναι υπερτιμημένα. Το σεξ δεν παύει να είναι σεξ. Η πνευματικότητα, το βάθος και οι ευαισθησίες φαίνονται αλλού. Η σεξουαλική ζωή αποτελεί την βάση και χωρίς αυτήν δεν στέκει τίποτε όρθιο, αλλά δεν στηρίζει το οικοδόμημα από μόνη της, έχω βεβαιωθεί για αυτό πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το μόνο που με δένει με τις γυναίκες σε ψυχικό και πνευματικό επίπεδο είναι οι ιδέες, ο τρόπος που σκέφτονται, πως επικοινωνούν μαζί μου, αν μου ξυπνάνε άμεσα την αυθόρμητη επικοινωνία ή με κάνουν να νοιώθω άσχημα ή να βαριέμαι ή να με βαριούνται αυτές αν τα ενδιαφέροντά τους είναι κοινά με τα δικά μου και φυσικά τα συναισθήματα τους απέναντί μου αν νοιώθω αγάπη και αληθινό ενδιαφέρον και όχι υποκρισία.




Και μένα το ίδιο, μα τα αλλάζω όλα
για το σκούπισμα και το πλύσιμο των πιάτων.


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ καθόλου. Εκ πείρας. Το μόνο που με δένει με τις γυναίκες σε ψυχικό και πνευματικό επίπεδο είναι οι ιδέες, ο τρόπος που σκέφτονται, πως επικοινωνούν μαζί μου, αν μου ξυπνάνε άμεσα την αυθόρμητη επικοινωνία ή με κάνουν να νοιώθω άσχημα ή να βαριέμαι ή να με βαριούνται αυτές αν τα ενδιαφέροντά τους είναι κοινά με τα δικά μου και φυσικά τα συναισθήματα τους απέναντί μου αν νοιώθω αγάπη και αληθινό ενδιαφέρον και όχι υποκρισία. Τέλεια χημεία σε σεξουαλικό επίπεδο αρκετές φορές είναι μια χαρά, αλλά δεν αρκεί για να νοιώσεις δεμένος. Γενικά πιστεύω ότι όλα αυτά τα πολύ πνευματικά που λέγονται για το σεξ είναι υπερτιμημένα. Το σεξ δεν παύει να είναι σεξ. Η πνευματικότητα, το βάθος και οι ευαισθησίες φαίνονται αλλού. Η σεξουαλική ζωή αποτελεί την βάση και χωρίς αυτήν δεν στέκει τίποτε όρθιο, αλλά δεν στηρίζει το οικοδόμημα από μόνη της, έχω βεβαιωθεί για αυτό πλέον.

Δεν θα διαφωνήσω. Πιστεύω και εγώ πως όλα όσα ανέφερες είναι αυτά που έχουν μεγαλύτερη σημασία από την σκέτη καλή σεξουαλική ζωή. Ωστόσο, πιστεύω πως το καλό σεξ σε μία σχέση μπορεί να φέρει στην επιφάνεια όλα όσα ανέφερες παραπάνω πολύ πιο εύκολα.
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν θα διαφωνήσω. Πιστεύω και εγώ πως όλα όσα ανέφερες είναι αυτά που έχουν μεγαλύτερη σημασία από την σκέτη καλή σεξουαλική ζωή. Ωστόσο, πιστεύω πως το καλό σεξ σε μία σχέση μπορεί να φέρει στην επιφάνεια όλα όσα ανέφερες παραπάνω πολύ πιο εύκολα.
:hmm:

το σεξ δεν έχει σχέση με τις ανάγκες της ψυχής και του μυαλού. Στα κρεββάτια και στους καναπέδες όλοι λίγο πολύ συνενοούμαστε κι αν δεν συνενοηθούμε με τη μία θα συνενοηθούμε με την άλλη σύντροφο. 'Ολοι βρίσκουν κάποιον εύκολα. Εκτός καναπέ όμως ξεκινάνε τα δύσκολα, που η ψυχή αναζητά να καλύψει τρομερές ανάγκες και δεν καλύπτει ούτε τις μισές. Για το σεξ δεν αξίζει να θυσιάσει κανείς ούτε μια φέτα ψωμί που λέει ο λόγος. Για την ψυχή αξίζει να σημαδευτείς αιώνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Και μένα το ίδιο, μα τα αλλάζω όλα
για το σκούπισμα και το πλύσιμο των πιάτων.


:P
Βγήκες off topic, οπότε.... γιατί δεν παίρνεις πλυντήριο πιάτων;;;:D Έτσι δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις τίποτα :/: και θα είσαι μέσα και στο αρχικό ερώτημα.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Σιγουρα το σεξ ειναι αναποσπαστο κομματι της ζωης 2 συντροφων ομως δεν ειναι το παν και ουτε μπορει το καλο σεξ να σωσει μια σχεση η οποια δεν εχει καλα θεμελια.Λεγοντας θεμελια εννοω αγαπη, αφοσιωση,εμπιστοσυνη ,αμοιβαια κατανοηση και ολα αυτα τα καλα:)!!!Ωραια κανουμε και σεξ αλλα μετα, τι γινεται μετα???οταν ερχονται τα πραγματικα προβληματα μεσα στην σχεση και σου χτυπουν την πορτα????βασει ερευνων που εχουν γινει τα τελευταια χρονια οι μακροχρονιες σχεσεις δεν εχουν ως βασικο συστατικο το σεξ αλλα την αμοιβαια κατανοηση , την επικοινωνια!!!!
ας σκεφτουμε το εξης απλο...σε ενα ζευγαρι πχ ο αντρας εμφανιζει στυτικη δυσλειτουργια (χτυπα ξυλο) οποτε οι επαφες δυσκολευουν και περιοριζονται ή εστω δεν ειναι τοσο ικανοποιητικες τοτε τι κανεις????τον χωριζεις?????και που πανε τοτε ολες οι υποσχεσεις περι αιωνιας αγαπης κτλπ............:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top