Εδώ κάνουμε δίαιτα!

πάντα δική σου

Νεοφερμένος

Η πάντα δική σου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Χρειάζομαι οπωσδήποτε την βοήθεια... Κάνω ότι μπορώ για να χάσω κιλά αλλά αυτα δεν μου κάνουν την χάρη να φύγουν. Έχω αρκετά περιττά κιλά και δεν μπορώ να βλέπω άλλο έτσι τον εαυτό μου όλο τον χειμώνα έκανα προσπάθειες αλλά τίποτα... Βέβαια είχα πίξει και στο διάβασμα και δεν είχα να διαθέσω πολύ χρόνο για άσκηση συν το ατελείωτο άγχος. Όμως τώρα είναι καλοκαίρι, το σχολείο τελειώνει κι εγώ αν δεν θέλω να βγω με κελεμπία στην παραλία πρέπει οπωσδήποτε να χάσω κιλά... Είμαι έτοιμη να κάνω ό,τι μου πεις... Εντάξει μπορεί να είμαι λίγο υπερβολική δεν είμαι τόσο παχιά αλλά το σώμα μου δεν μου αρέσει με αποτέλεσμα να πέφτει η ψυχολογία μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Χρειάζομαι οπωσδήποτε την βοήθεια... Κάνω ότι μπορώ για να χάσω κιλά αλλά αυτα δεν μου κάνουν την χάρη να φύγουν. Έχω αρκετά περιττά κιλά και δεν μπορώ να βλέπω άλλο έτσι τον εαυτό μου όλο τον χειμώνα έκανα προσπάθειες αλλά τίποτα... Βέβαια είχα πίξει και στο διάβασμα και δεν είχα να διαθέσω πολύ χρόνο για άσκηση συν το ατελείωτο άγχος. Όμως τώρα είναι καλοκαίρι, το σχολείο τελειώνει κι εγώ αν δεν θέλω να βγω με κελεμπία στην παραλία πρέπει οπωσδήποτε να χάσω κιλά... Είμαι έτοιμη να κάνω ό,τι μου πεις... Εντάξει μπορεί να είμαι λίγο υπερβολική δεν είμαι τόσο παχιά αλλά το σώμα μου δεν μου αρέσει με αποτέλεσμα να πέφτει η ψυχολογία μου...

Σε νιώθω κι ας σκίζομαι κάθε μέρα στη προπόνηση... Εγώ είμαι υπερβολικά παχιά κι έχω και έναν αδερφό ο οποίος έχει φέτες αντι για κοιλιά κιαι με κοροιδεύει συνέχεια... Υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stoli meg

Νεοφερμένος

Η stoli meg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Χρειάζομαι οπωσδήποτε την βοήθεια... Κάνω ότι μπορώ για να χάσω κιλά αλλά αυτα δεν μου κάνουν την χάρη να φύγουν. Έχω αρκετά περιττά κιλά και δεν μπορώ να βλέπω άλλο έτσι τον εαυτό μου όλο τον χειμώνα έκανα προσπάθειες αλλά τίποτα... Βέβαια είχα πίξει και στο διάβασμα και δεν είχα να διαθέσω πολύ χρόνο για άσκηση συν το ατελείωτο άγχος. Όμως τώρα είναι καλοκαίρι, το σχολείο τελειώνει κι εγώ αν δεν θέλω να βγω με κελεμπία στην παραλία πρέπει οπωσδήποτε να χάσω κιλά... Είμαι έτοιμη να κάνω ό,τι μου πεις... Εντάξει μπορεί να είμαι λίγο υπερβολική δεν είμαι τόσο παχιά αλλά το σώμα μου δεν μου αρέσει με αποτέλεσμα να πέφτει η ψυχολογία μου...


κατά την γνωμη μου η σωστη κ ισορροπιμενη διατροφη ειναι το καλυτερο! θα σε συμβουλευα να τρωσ αρκετα λαχανικα κ φρουτα κ τωρα που τελειωνουν τα σχολεια θα εχεισ πολυ περισσοτερο χρονο για αθληση..ο συνδυασμος αυτων των δυο πιστευω ειναι το καλυτερο! αλλωστε μην ξεχνας οτι ειναι τωρα το καλοκαιρι θα αθλεισαι κ στην παραλια..το δυσκολο ειναι αφου χασεισ τα παραπανησια κιλα να τα διατηρησεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
θα συμφωνήσω με τη Στόλι μέγκ ...εγώ η ίδια ακολούθησα το πρόγραμμα μιας ισορροπημένης γυμναστικής και τις τελευταίες μέρες πάω συνεχεια γυμναστήριο..παιδιά οι γραμμώσεις αρχίσαν να φαίνονται στους κοιλιακούς ...είμαι υπερήφανη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

πάντα δική σου

Νεοφερμένος

Η πάντα δική σου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πέρυσι είχα κάνει μια προσπάθεια να χάσω κιλά κι απο τον Μάρτιο εως και τον Σεπτέμβρη είχα καταφέρει να χάσω περίπου 10 κιλά... Αλλά όλο το χρόνο τα ξαναπήρα λόγω του ατελείωτου αγχους κυρίως και την έλλειψη χρόνου για γυμναστική... Δεν χάλασα την διατροφή αλλα επειδή ο μεταβολισμός μου δεν είναι και ο καλύτερος τα ξαμαπήρα... Ξέρω πλέον πως για να χάσω κιλά πρέπει να ακολουθήσω αυστηρό πρόγραμμα διατροφής και γυμναστικής γιατί ανα απλά προσέχω την διατροφή μου και γυμνάζομαι δεν χάνω γραμμάριο κι αυτο το έχω τσεκάρει... Δεν είναι πάντως πολύ άδικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Tania_K ,

ακουσέ με προσεχτικά.

Υπολόγισα τις θερμίδες που τρως και καις καθημερινά :

Τρως γύρω στις στις 1200-1300 θερμίδες τη μέρα και καις,με την προπόνησή σου,γύρω στις 800 πάνω κάτω,αν είναι συνεχόμενη και τόσο εξαντλητική,όσο την περιγράφεις(μπορεί να καις και ακόμη πιο πολύ.)

Συμπέρασμα :

-Τρως υπερβολικά λίγο !
-Καις υπερβολικά πολλές θερμίδες !
-Ακουλουθείς μια επιθετική τακτική που δε θα σε βοηθήσει να χάσεις λίπος,αντίθετα σε βοηθά να το κρατήσεις.Γιατί συμβαίνει αυτό ; Έχεις θέσει το σώμα σου σε κατάσταση συναγερμού.Οι θερμίδες που λαμβάνει το σώμα σου καθημερινά είναι ελάχιστες.Το σώμα σου δε καταβαίνει γιατί γίνεται αυτό.Δε γνωρίζει ότι υπάρχει φαγητό παντού γύρω του,ούτε ότι εσύ δε τρως επίτηδες.Αυτό που υποθέτει με βάση τα δικά του δεδομένα είναι ότι έχει πέσει λιμός.Μαζεύει λοιπόν και κρατάει τα αποθέματα λίπους πάνω του για να έχει πάντα ενέργεια σε περίπτωση που θα χρειαστεί και δεν έχει.Είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα που κάνει ο άνθρωπος σε έναν επικείμενο πόλεμο.Μαζεύει τρόφιμα στις αποθήκες για τις δύσκολες ώρες.Το σώμα μας είναι φτιαγμένο για να επιβιώνει και να αναμένει τα χειρότερα.Αν δεν πείσεις το σώμα σου πως δε γίνεται πόλεμος,δε πρόκειται ποτέ να αφίσει αυτά τα αποθέματα λίπους να φύγουν από πάνω σου.Ότι και αν κάνεις και όσο και αν γυμναστείς.Πρέπει να το καταλάβεις αυτό,αν θες πραγματικά να αδυνατίσεις.

Τι μπορείς να κάνεις :

- Ακολούθησε το πλάνο που εδειξα για να φτιάξεις το μεταβολισμό σου.
-Άυξησε τις θερμίδες και τα γεύματά σου.
-Στο σώμα δεν άρεσουν οι γρήγορες και απότομες αλλαγές.Σοκάρετε και τίθεται σε κατάσταση συναγερμού.Αυτό είναι κακό,γιατί όσο βρίσκεται σε εμπόλεμη κατάσταση,δε σε αφίνει να χάσεις λίπος.Όσο πολεμάς το σώμα σου,θα σε πολεμά και αυτό.
-Τις μέρες που δε κάνεις προπόνηση να τρως 1800-1900 θερμίδες.
-Τις μέρες που κάνεις προπόνηση να τρως 2500 θερμίδες.
-Ποτέ μα ποτέ μη πας για προπόνηση με εντελώς άδειο στομάχι.Χρείαζεσαι ενέργεια μέσα στην προπόνηση.
-Όταν λέμε πολλά γεύματα,δεν εννοούμε να είναι όλα μαγειρευτά.Τα πιο πολλά είναι σνακς.Μπορείς να πας στο super market,να πάρεις μαύρο ψωμί,κίτρινο τυρί και φέτες βραστής γαλοπούλας και να φτίαχνεις ένα τόστ,να το τυλίγεις σε αλουμινόχαρτο και να το παίρνεις μαζί σου.Πολύ πρακτικό,εύκολο και οικονομικό.Για περισσότερη πρωτείνη,μπορείς να βάλεις 3-4 ασπράδια αυγού.Είναι πολύ καλή επιλογή.
-Χρείαζεσαι περισσότερη πρωτείνη
1)Επειδή είσαι σε δίαιτα και
2)Επειδη κάνεις σκληρή προπόνηση.
Δες ξανα τι τροφές πρέπει να τρως,στο πλάνο για το μεταβολισμό που σου έδωσα.Προσπάθησε όλα σου τα γεύματα να έχουν μέσα μια πηγή πρωτείνης.Είναι πολύ βασικό για τη δίαιτά και το μεταβολισμό σου.
-Το σωστό και συχνό φαί είναι το Α και το Ω και αποτελεί το 80%,ενώ η προπόνηση αποτελεί μόνο το 20%.Αυτό,δε μπορεί να το καταλάβει ο πιο πολύς κόσμος,που στην πραγματικότητα δίνει μεγαλύτερη βάση στην άσκηση και λιγότερη εως καθόλου στη διατροφή.

Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου :

-Το πρωινό σου είναι μικρό.Πρόσθεσε κάτι ακόμη,όπως ένα μήλο ή μερικούς ξηρούς καρπούς.Μη φοβάσαι να φας το πρωί.Το πρωινό είναι το μεγαλύτερο γεύμα της ημέρας.
-Μπορείς να τρώς οποιαδήποτε απαγορευμένη τροφή μια φορά την εβδομάδα,στην οποία δε πρέπει να γυμνάζεσε.Η μέρα αυτή λέγεται cheat day.Πρόσεξε να μην υπερβαίνεις τις θερμίδες.
-Για το τι πρέπει να τρως πριν από την προπόνηση,δε γνωρίζω σχετικά με το κολύμπι,θα πρέπει να ρωτίσεις τον προπονητή σου.Θα γνωρίζει.Αν και θα ΄πρεπε να σας τα έχει πει ήδη αυτά.Αν θες όμως μπορώ να ρωτίσω κάποιον που γνωρίζω που θα ξέρει σίγουρα.

Σε κάλυψα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Πέρυσι είχα κάνει μια προσπάθεια να χάσω κιλά κι απο τον Μάρτιο εως και τον Σεπτέμβρη είχα καταφέρει να χάσω περίπου 10 κιλά... Αλλά όλο το χρόνο τα ξαναπήρα λόγω του ατελείωτου αγχους κυρίως και την έλλειψη χρόνου για γυμναστική... Δεν χάλασα την διατροφή αλλα επειδή ο μεταβολισμός μου δεν είναι και ο καλύτερος τα ξαμαπήρα... Ξέρω πλέον πως για να χάσω κιλά πρέπει να ακολουθήσω αυστηρό πρόγραμμα διατροφής και γυμναστικής γιατί ανα απλά προσέχω την διατροφή μου και γυμνάζομαι δεν χάνω γραμμάριο κι αυτο το έχω τσεκάρει... Δεν είναι πάντως πολύ άδικο;

Όχι δεν είναι άδικο.Ο λόγος που δε μπορείς να χάσεις είναι επειδή δε γνωρίζεις πως να το κάνεις σωστά.Αν θες,περιεγραψέ μου τι ακριβώς κάνεις(πόσες φορές τη μέρα τρως,τι τροφές,κάθε πότε γυμνάζεσαι.,πόσο και τι είδους γυμναστική κάνεις)και θα σου πω τι ακριβώς κάνεις λάθος και πως να το διορθώσεις.Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις τα πάντα σωστά και να μη χάσεις.Θέλει τρόπο,όχι κόπο.Είμαι σχεδόν σίγουρος πως ακολουθείς την επιθετική τακτική,λάθος που κάνει ο πιο πολύς κόσμος.Διάβασε για το πλάνο μεταβολισμού,που έχω γράψει στην προηγούμενη σελίδα,όταν απάντησα στην Tania_K.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
To' χω ξαναπεί! Ερωτευτείτε! Είναι η καλύτερη δίαιτα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

πάντα δική σου

Νεοφερμένος

Η πάντα δική σου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το πρωί συνήθως τρώω ένα μπολ με γάλα και δημητριακά. Στη σχολή παίρνω μαζί μου ή κάποιο φρούτο ή ένα τοστ με τυρί χαμηλών λιπαρών και βραστή γαλοπούλα. Όταν γυρνάω σπίτι τρώω το μεσημεριανό μου που είναι ή κάποιο λαδερό ή κοτόπουλο βραστό με πράσινη σαλάτα ή όσπρια ΄΄΄΄ή μπιφτέκι κοτόπουλο με σαλάτα ή αν πια δεν έχω προλάβει να μαγειρέψω λίγα μακαρόνια με σάλτσα ντομάτα ή μια ομελέτα. Μετά τρώω άλλο ένα σνακ και το βράδυ ή καποιο τοστ, σαλάτα ή ντάκο με ντομάτα και λίγο φέτα.
Όσα αφορά τη γυμναστική που κάνω την κάνω απογευματινές ώρες. Όταν έχω αρκετό χρόνο πάω και τρέχω σε ένα στάδιο κοντά στο σπίτι μου και κάνω κοιλιακούς. Όταν ο χρόνος μου είναι περιορισμένος κάνω διάδρομο και ελλειπτικό που έχω σπίτι μου σε συνδυασμό πάλι με κοιλιακούς.
Ελπίζω να σε κάλυψα. Περιμένω να ακούσω τις συμβουλές σου για το τι ακριβώς πρέπει να διορθώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stoli meg

Νεοφερμένος

Η stoli meg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
θα συμφωνήσω με τη Στόλι μέγκ ...εγώ η ίδια ακολούθησα το πρόγραμμα μιας ισορροπημένης γυμναστικής και τις τελευταίες μέρες πάω συνεχεια γυμναστήριο..παιδιά οι γραμμώσεις αρχίσαν να φαίνονται στους κοιλιακούς ...είμαι υπερήφανη!!!!
μπραβο ισιδα!! συνεχισε ετσι!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
μπραβο ισιδα!! συνεχισε ετσι!! :)
ναι με τον ίδιο ΑΚΑΜΑΤΟ ΖΗΛΟ ....ακολούθησε και εσύ το παράδειγμά μου...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stoli meg

Νεοφερμένος

Η stoli meg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ναι με τον ίδιο ΑΚΑΜΑΤΟ ΖΗΛΟ ....ακολούθησε και εσύ το παράδειγμά μου...;)
μπαα..οχι δεν νομιζω να το χρειαζομαι..ευχαριστω για την συμβουλη παντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
εγώ η ίδια ακολούθησα το πρόγραμμα μιας ισορροπημένης γυμναστικής και τις τελευταίες μέρες πάω συνεχεια γυμναστήριο..παιδιά οι γραμμώσεις αρχίσαν να φαίνονται στους κοιλιακούς ...είμαι υπερήφανη!!!!

μπραβο ισιδα!! συνεχισε ετσι!! :)

ναι με τον ίδιο ΑΚΑΜΑΤΟ ΖΗΛΟ ....ακολούθησε και εσύ το παράδειγμά μου...;)

μπαα..οχι δεν νομιζω να το χρειαζομαι..ευχαριστω για την συμβουλη παντως!!

:loltooth:
γυναίκες

π.σ.

ξεκίνησα δίαιτα γιατί το πράγμα είχε παραγίνει με τις τιμές στα σούπερμάρκετ :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Tania_K ,

ακουσέ με προσεχτικά.
Υπολόγισα τις θερμίδες που τρως και καις καθημερινά :

Τρως γύρω στις στις 1200-1300 θερμίδες τη μέρα και καις,με την προπόνησή σου,γύρω στις 800 πάνω κάτω,αν είναι συνεχόμενη και τόσο εξαντλητική,όσο την περιγράφεις(μπορεί να καις και ακόμη πιο πολύ.)

Συμπέρασμα :

-Τρως υπερβολικά λίγο !
-Καις υπερβολικά πολλές θερμίδες !
-Ακουλουθείς μια επιθετική τακτική που δε θα σε βοηθήσει να χάσεις λίπος,αντίθετα σε βοηθά να το κρατήσεις.Γιατί συμβαίνει αυτό ; Έχεις θέσει το σώμα σου σε κατάσταση συναγερμού.Οι θερμίδες που λαμβάνει το σώμα σου καθημερινά είναι ελάχιστες.Το σώμα σου δε καταβαίνει γιατί γίνεται αυτό.Δε γνωρίζει ότι υπάρχει φαγητό παντού γύρω του,ούτε ότι εσύ δε τρως επίτηδες.Αυτό που υποθέτει με βάση τα δικά του δεδομένα είναι ότι έχει πέσει λιμός.Μαζεύει λοιπόν και κρατάει τα αποθέματα λίπους πάνω του για να έχει πάντα ενέργεια σε περίπτωση που θα χρειαστεί και δεν έχει.Είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα που κάνει ο άνθρωπος σε έναν επικείμενο πόλεμο.Μαζεύει τρόφιμα στις αποθήκες για τις δύσκολες ώρες.Το σώμα μας είναι φτιαγμένο για να επιβιώνει και να αναμένει τα χειρότερα.Αν δεν πείσεις το σώμα σου πως δε γίνεται πόλεμος,δε πρόκειται ποτέ να αφίσει αυτά τα αποθέματα λίπους να φύγουν από πάνω σου.Ότι και αν κάνεις και όσο και αν γυμναστείς.Πρέπει να το καταλάβεις αυτό,αν θες πραγματικά να αδυνατίσεις.

Τι μπορείς να κάνεις :

- Ακολούθησε το πλάνο που εδειξα για να φτιάξεις το μεταβολισμό σου.
-Άυξησε τις θερμίδες και τα γεύματά σου.
-Στο σώμα δεν άρεσουν οι γρήγορες και απότομες αλλαγές.Σοκάρετε και τίθεται σε κατάσταση συναγερμού.Αυτό είναι κακό,γιατί όσο βρίσκεται σε εμπόλεμη κατάσταση,δε σε αφίνει να χάσεις λίπος.Όσο πολεμάς το σώμα σου,θα σε πολεμά και αυτό.
-Τις μέρες που δε κάνεις προπόνηση να τρως 1800-1900 θερμίδες.
-Τις μέρες που κάνεις προπόνηση να τρως 2500 θερμίδες.
-Ποτέ μα ποτέ μη πας για προπόνηση με εντελώς άδειο στομάχι.Χρείαζεσαι ενέργεια μέσα στην προπόνηση.
-Όταν λέμε πολλά γεύματα,δεν εννοούμε να είναι όλα μαγειρευτά.Τα πιο πολλά είναι σνακς.Μπορείς να πας στο super market,να πάρεις μαύρο ψωμί,κίτρινο τυρί και φέτες βραστής γαλοπούλας και να φτίαχνεις ένα τόστ,να το τυλίγεις σε αλουμινόχαρτο και να το παίρνεις μαζί σου.Πολύ πρακτικό,εύκολο και οικονομικό.Για περισσότερη πρωτείνη,μπορείς να βάλεις 3-4 ασπράδια αυγού.Είναι πολύ καλή επιλογή.
-Χρείαζεσαι περισσότερη πρωτείνη
1)Επειδή είσαι σε δίαιτα και
2)Επειδη κάνεις σκληρή προπόνηση.
Δες ξανα τι τροφές πρέπει να τρως,στο πλάνο για το μεταβολισμό που σου έδωσα.Προσπάθησε όλα σου τα γεύματα να έχουν μέσα μια πηγή πρωτείνης.Είναι πολύ βασικό για τη δίαιτά και το μεταβολισμό σου.
-Το σωστό και συχνό φαί είναι το Α και το Ω και αποτελεί το 80%,ενώ η προπόνηση αποτελεί μόνο το 20%.Αυτό,δε μπορεί να το καταλάβει ο πιο πολύς κόσμος,που στην πραγματικότητα δίνει μεγαλύτερη βάση στην άσκηση και λιγότερη εως καθόλου στη διατροφή.

Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου :

-Το πρωινό σου είναι μικρό.Πρόσθεσε κάτι ακόμη,όπως ένα μήλο ή μερικούς ξηρούς καρπούς.Μη φοβάσαι να φας το πρωί.Το πρωινό είναι το μεγαλύτερο γεύμα της ημέρας.
-Μπορείς να τρώς οποιαδήποτε απαγορευμένη τροφή μια φορά την εβδομάδα,στην οποία δε πρέπει να γυμνάζεσε.Η μέρα αυτή λέγεται cheat day.Πρόσεξε να μην υπερβαίνεις τις θερμίδες.
-Για το τι πρέπει να τρως πριν από την προπόνηση,δε γνωρίζω σχετικά με το κολύμπι,θα πρέπει να ρωτίσεις τον προπονητή σου.Θα γνωρίζει.Αν και θα ΄πρεπε να σας τα έχει πει ήδη αυτά.Αν θες όμως μπορώ να ρωτίσω κάποιον που γνωρίζω που θα ξέρει σίγουρα.

Σε κάλυψα ;

Εννοείται. Αλλά δεν είναι ότι δεν τρώω επίτηδες. Το πρωί και το μεσημέρι τρώω κανονικά και το απόγευμα δεν μπορώ να φάω γιατί δεν προλαβαίνει ο οργανισμός μου να κάνει πέψη και φοβάμαι μην τα βγάλω στην προπόνηση. Πάντως θα προσπαθήσω να βάλω και επιπλέον γεύματα. Θα κοιτάξω αυτά που μου είπες και θα προσπαθήσω να προσθέσω σαλάτα στη διατροφή μου. Θα ρωτήσω και τον προπονητή μου για το τι πρέπει να τρώω πριν την προπόνηση. Απλά αν είμαι κουρασμένη μετά την προπόνηση αν και προσπαθώ να μην σαβουριάζω πολλές φορές παρασύρομαι και τρώω καμιά πιρουνιά από το φαγητό που έχουμε σπίτι ή κανένα ξηρό καρπό. Είναι κακό αυτό;; Να διατηρίσω το γιαούρτι στο βραδινό;;;

Αν σε κούρασα σόρρυ. Απλά μας έβγαλες όλες σου τις γνώσεις εδώ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Μετά την προπόνηση πρέπει πάντα να τρως.Το σώμα σου έχει ανάγκη να αναπληρώσει τη χαμένη ενέργεια.Χρειάζεται ποιοτικό φαΐ για να ανακάμψει.Το γεγονός ότι πεινάς το βράδυ επιβεβαιώνει ότι τρως πολύ λίγο.Όταν τρώμε λίγο,μας πιάνει πείνα πάντα το βράδυ.Ο οργανισμός θέλει να καλυφτεί το ενεργειακό κενό των θερμίδων,που του στερούμε όλη την υπόλοιπη μέρα.Αν τρως πολλά και μικρά ποιοτικά γεύματα δε θα πεινάς.

Ναι,μπορείς να το διατηρήσεις,αν και στη θέση σου θα προτιμούσα μια πιο πρωτεϊνικής φύσεως επιλογή,όπως τονοσαλάτα,κοτόπουλο ή γαλοπούλα με σαλάτα ή τυρί κότατζ με λίγο μαύρο ψωμί.

Δε με κούρασες.Είναι χαρά μου να βοηθάω κόσμο σε τέτοιου είδους ζητήματα όταν μπορώ.Κάποτε ήμουν και εγώ στη θέση σου :) και δεν είχα κανέναν τότε να με βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Με καταλαβαίνεις οπότε. Βασικά εντάξει. Τώρα προσπαθώ σιγά σιγά να αλλάξω μικρά πράγματα στη διατροφή μου μέχρι να γινει αρκετά καλή με σχέση και τον τρόπο ζωής που κάνω. Πάντως μερικές φορές δεν νιώθω τυην πείνα και ενώ ξέρω πως πρέπει να φάω. Αδιαφορώ. Θα το αλλάξω αυτό σιγά σιγά κι ελπίζω αν όχι φέτος του χρόνου το καλοκαίρι να κυκλοφορώ άνετα με το μπικινάκι μου επιτέλους.....;)
Ευχαριστώ και πάλι. Πραγματικά βοήθησες..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το γεγονός ότι πεινάς το βράδυ επιβεβαιώνει ότι τρως πολύ λίγο.Όταν τρώμε λίγο,μας πιάνει πείνα πάντα το βράδυ.
δηλαδη δεν πρεπει να πειναμε καθολου το βραδυ αν κανουμε σωστη διατροφη?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Tania_K το αν πεινάς ή όχι δε παίζει κανένα ρόλο.Πρέπει να τρως ανά 3 ώρες,αν θες να χάσεις λίπος.

Άγγελε,το βράδυ σχεδόν πάντα μας πιάνει μια ελαφριά λιγούρα.Είναι καθαρά ψυχολογικό.Έχουμε κουραστεί από την υπόλοιπη μέρα και ζητάμε το φαγητό ως ένα είδος επιβράβευσης.Αυτό είναι φυσιολογικό.

Αν όμως πεινάμε πολύ,κοινώς μας κόψει η λόρδα που λέμε,αυτό σημαίνει μεγάλο ενεργειακό κενό.Κοινώς,έχουμε φάει λίγες θερμίδες κατά τη διάρκεια της μέρας και ο οργανισμός μας το καταλαβαίνει το βράδυ.Χρησιμοποιεί τότε το αίσθημα της πείνας για να μας αναγκάσει να φάμε και να καλύψουμε το κενό αυτό.Αν όμως έχουμε φάει σωστά και καλά,δε θα υπάρχει τέτοιο θέμα.Όταν έκανα δίαιτα παλιότερα,δε πείνασα ποτέ μου,γιατί την έκανα σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν όμως πεινάμε πολύ,κοινώς μας κόψει η λόρδα που λέμε,αυτό σημαίνει μεγάλο ενεργειακό κενό.

ναι,,,οταν πεινασα και εγω,-όταν μια μερα δεν εφαγα τιποτα το απογευμα-,πολυ εφαγα περισσοτερο το βραδυ.αλλα ποτέ δεν με κοβει λορδα..


παντως το πρωι τρωω συνηθως ενα μπωλ γεματο δημητριακα βρωμης με κορν φλεικς και ξηρους καρπους(απο τα lidl το παιρνω,,ειναι τουρμπο..:P)με γαλα κακαο και μελι..
και με αυτο το πρωινο,χορταινω μεχρι το μεσημερι..δεν χρειαζομαι δεκατιανο.

αλλα ταν παλιοτερα επινα μονο σκετο γαλα το πρωι,πειναγα στις 10.. ειναι απαραιτητο το δεκατιανο για διαιτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βραστή γαλοπούλα.
την καπνιστη εννοειτε?:worry:
αυτη εχει κατι χημικα που μου σπανε τα νευρα..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top