Ομιλείτε Ελληνικά

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ο Μπαμπινιώτης δεν λέει τίποτα, στο google βρήκα μόνο το παραπάνω κείμενο με βότανα, που την περιέχει. Νομίζω ότι πρέπει να ρωτήσω τις γιαγιάδες μου! :confused:
Εμένα πάντως μ' άρεσε όπως τα εξήγησε και λέω να τα ενστερνιστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κάπου το είδα πάλι και γύρισε το μάτι...
για πάμε:

Ο Οκτώβββρης. Όχι Οκτώμμμβρης.
Οκτώβριος. Ναι; Βού, όχι μβου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κάπου το είδα πάλι και γύρισε το μάτι...
για πάμε:

Ο Οκτώβββρης. Όχι Οκτώμμμβρης.
Οκτώβριος. Ναι; Βού, όχι μβου.

χαχαχα, :D Μια τάχα μεγάλη διαισθητικός που βγαίνει στα κανάλια και έχει δική της πολύωρη εκπομπή, λέει συνέχεια τέτοια όμορφα μαργαριτάρια. 'Οποιος καταλαβαίνει σε ποιά αναφέρομαι, ας παρακολουθεί καλύτερα και θα βρει πολύ υλικό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ξύδι ή ξίδι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Mε υ το γράφω. Ξέρει κανείς σε ποιές περιπτώσεις χρησιμοποιούμε την λέξη υπέχω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
ξύδι ή ξίδι;
Το λεξικό το έχει ξίδι ΑΝ και πολλές φορές το έχω διαβάσει και με Y [όχι από καναν τυχαίο αλλά σε site εταιριών ].
Mε υ το γράφω. Ξέρει κανείς σε ποιές περιπτώσεις χρησιμοποιούμε την λέξη υπέχω ?
υπέχω: κρατώ κάτι από κάτω, υποβαστάζω
χρήσεις:
υπέχω ευθύνη [είμαι υπεύθυνος]
υπέχω λόγο [υπόκειμαι σε λογοδοσία, είμαι υπόλόγος (αυτός που έχει να δώσει λόγο].

Από ηλεκτρονικό λεξικό. :)




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
thanks Πέτρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Απ'ό,τι ξέρω ξύδι γραφόταν παλιά,αλλά με την καινούρια γραφή γράφεται ξίδι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αλήθεια, πώς και γιατί γίνονται αυτές οι αλλαγές με τα χρόνια; [πχ τρένο/τραίνο, ξύδι/ξίδι]; :hmm:





-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*marouli*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Εγώ τόσο καιρό το γράφω ξύδι....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ ξύδι το γράφω.
Ασιχτίρ με αυτές τις καινούριες γραφές :mad:
Μα όχι πείτε μου, δεν είναι πιο όμορφο το "ξύδι" απο το "ξίδι";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αλήθεια, πώς και γιατί γίνονται αυτές οι αλλαγές με τα χρόνια; [πχ τρένο/τραίνο, ξύδι/ξίδι]; :hmm:

απλουστεύουν την γλώσσα
η δικαιολογία
δεν χρησιμεύει πλέον σε τίποτα αυτή η ορθογραφία γιατί πλέον δεν έχει ηχητική διαφορά όπως είχε παλιά (Αλλιώς προφερόταν το υ κι αλλιώς το ι)
η πραγματικότητα
είναι ανίκανοι να διδάξουν στα παιδιά ορθογραφία και τα μαθαίνουν όσο γίνεται πιο απλά πράγματα. Σε λίγα χρόνια θα γράφουμε μόνο με ι και ο όλες τις λέξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
απλουστεύουν την γλώσσα
η δικαιολογία
δεν χρησιμεύει πλέον σε τίποτα αυτή η ορθογραφία γιατί πλέον δεν έχει ηχητική διαφορά όπως είχε παλιά (Αλλιώς προφερόταν το υ κι αλλιώς το ι)
η πραγματικότητα
είναι ανίκανοι να διδάξουν στα παιδιά ορθογραφία και τα μαθαίνουν όσο γίνεται πιο απλά πράγματα. Σε λίγα χρόνια θα γράφουμε μόνο με ι και ο όλες τις λέξεις
Βασικά δεν είναι έτσι. Σύμφωνα με το Μπαμπινιώτη, είναι η ορθότερη ετυμολογική αποκατάσταση των εν λόγω λέξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βασικά δεν είναι έτσι. Σύμφωνα με το Μπαμπινιώτη, είναι η ορθότερη ετυμολογική αποκατάσταση των εν λόγω λέξεων.

:hmm: το δέχομαι
όμως δεν μπορώ να φανταστώ την ετυμολογική αποκατάσταση του αυγού που έγινε αβγό! ή το ταξείδι που έγινε ταξίδι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:hmm: το δέχομαι
όμως δεν μπορώ να φανταστώ την ετυμολογική αποκατάσταση του αυγού που έγινε αβγό! ή το ταξείδι που έγινε ταξίδι!
Με την ίδια λογική γιατί το -η στο τέλος των ρημάτων έγινε -ει; Το -η είναι απλούστερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Με την ίδια λογική γιατί το -η στο τέλος των ρημάτων έγινε -ει; Το -η είναι απλούστερο!

πότε έγινε αυτό? ιδέα δεν έχω :D
για δώσε ένα παράδειγμα Pls Να καταλάβω για ποιο πράγμα μιλάμε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
πότε έγινε αυτό? ιδέα δεν έχω :D
για δώσε ένα παράδειγμα Pls Να καταλάβω για ποιο πράγμα μιλάμε :redface:
"Μια καλήμέρα είναι αυτή, πες την κι ας πέση χάμω"
"Μια καλήμέρα είναι αυτή, πες την κι ας πέσει χάμω"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάντως δεν έχω διδαχτεί αυτή την ορθογραφία του πέση :hmm:
το έμαθα πέσει
οι αλλαγές που αναφέρομαι εγώ, έχουν γίνει την τελευταία δεκαπενταετία
μπας και ήταν καθαρεύουσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εγώ πάντως δεν έχω διδαχτεί αυτή την ορθογραφία του πέση :hmm:
το έμαθα πέσει
οι αλλαγές που αναφέρομαι εγώ, έχουν γίνει την τελευταία δεκαπενταετία
μπας και ήταν καθαρεύουσα?
Καθαρεύουσα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
η καθαρεύουσα νομίζω ότι είχε εντελώς άλλους κανόνες που δεν γνωρίζω καθόλου
δεν την πρόλαβα καν
γενικώς όσο το σκέφτομαι ίσως έχεις δίκιο (κι ο Μπαμπινιώτης βεβαίως :P)
δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις για να υποστηρίξω επιπλέον αυτό που έχω στο μυαλό μου :redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top