• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Λοιμώδης μονοπυρήνωση

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εδω κ 1,5 βδομαδα ειμαι στο σπιτι κ εχω βγει μονο για εξετασεις κ δεν αντεχω αλλο...
εχετε περασει κ σεις αυτη την ιωση? ποσο καιρο κανατε?
αυτο το ασπρο στο λαιμο μπορω να κανω κατι για να το απομακρυνω πιο γρηγορα? κατι να πινω ξερω γω?
μου χει ο δωσει ο γιατρος γαργαρες αλλα μπορω να τις κανω μονο 3 φορες τη μερα...:/

(ας διορθωσει καποιος μοντ τον τιτλο. ειναι λοιμωδης μονοπυρηνωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ω ναι και ήμουν και τρίτη λυκείου και πέρασα 2 μήνες χάλια και άλλους τόσους μες στην αδυναμία. Κι εγώ θυμάμαι την κλεισούρα, τραχηλικοί λεμφαδένες μπίμπα λες και ήμουν ο ροκυ μπαλμπόα ή κανένα μπιλντέρι τέλος πάντων, τις πρώτες μέρες ούτε νερό δεν κατέβαινε με το καλαμάκι, κοιμόμουν για να μην υποφέρω. Επίσης ξερνούσα σαν τρελή και μες στον πυρετό και την ζαλούρα διάβαζα και για τις πανελλαδικές, καλό ε; Το άσπρο στο λαιμό να φανταστώ είναι βυσματάκια πύου πάνω στις αμυγδαλές; Πέραν του διαλύματος που σου έδωσε δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι περισσότερο. Μέχρι να ορθοποδήσω έκανα έναν μήνα περίπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εχει κατι ταμπλετες με ξυλοκαινη που απαλεινουν το πονο καπως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThanosShadow

Νεοφερμένος

Ο ThanosShadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
3 εβδομαδες εκανα εγω. Νταξει, το συνηθιζεις μετα απο λιγο και απλα περιμενεις. Εμνα μου δωσανε γαργαρες, αντβιοτικο και ενα αλλο χαπι. Υπομονη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
θενκς θανο τωρα ειμαι στην αναρρωση κ δεν ποναω πια. ελπιζω σε λιγες μερες να βγω εξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
θενκς θανο τωρα ειμαι στην αναρρωση κ δεν ποναω πια. ελπιζω σε λιγες μερες να βγω εξω
Καλή ανάρρωση σου εύχομαι και σαν τους παλιούς παππούδες, θα σου πω και τι έκανε ο μικρός μου γιος σε παρόμοια κατάσταση.
Ο πυρετός, ήταν στο 40, μερικές ημέρες το πάλευε, ώσπου σε μια έξοδο που είχαμε για να πάρει λίγο αέρα, βούτηξε τα λεμόνια και τα έτρωγε. Ετσι απλά από ένστικτο. Να σημειώσω ότι δεν είχε δείξει τέτοιες ορέξεις μέχρι εκείνη την στιγμή.
Το παράξενο για εμένα ήταν ότι ο πυρετός του κατέβηκε στο 37και κάτι ψιλά αμέσως.
Από εκείνη την στιγμή στύβει τα λεμόνια και κάνει έναν δυναμωτικό χυμό. Η ζάχαρη σε αυτή την περίπτωση εγώ λέω ότι είναι απαραίτητη. :D

Υ.Γ. και όταν μπορείτε να αποφύγετε το χαπάκωμα, πιείτε λεμ, εεε συγνώμη φτιάξτε και ένα τσάϊ, ένα ρακόμελο π.χ. τέλος πάντων ένα κάτι που το τραβάει η ψυχή σας...
Στην υγειά σας..
.:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,842 μηνύματα.
μια φίλη μου από την ομάδα κόλλησε λοιμώδη μονοπυρήνωση (εγώ δεν είχα ιδέα τι σκατα είναι αυτό)..
Κάτι μου έλεγε για συκώτι, για σπλήνα, για 40αρια πυρετούς... Φυσικά δεν την πλησίαζα, είχαμε μια απόσταση.. τι είναι όμως και πώς φεύγει και κυρίως πώς κολλάει;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
μια φίλη μου από την ομάδα κόλλησε λοιμώδη μονοπυρήνωση (εγώ δεν είχα ιδέα τι σκατα είναι αυτό)..
Κάτι μου έλεγε για συκώτι, για σπλήνα, για 40αρια πυρετούς... Φυσικά δεν την πλησίαζα, είχαμε μια απόσταση.. τι είναι όμως και πώς φεύγει και κυρίως πώς κολλάει;
Από φιλί έχω ακούσει
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,842 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δηλαδή από σάλιο; Μα έτσι θα κολλούσαν όλοι οι άνθρωποι πολύ εύκολα.. εγώ πρώτη φορά την ακούω την ασθένεια
Συχνά αποκαλείται "νοσος του φιλιού" για αυτόν τον λόγο. Και ναι, σχεδόν ολοι οι ενήλικες έχουν μολυνθεί και κουβαλανε τον ιό (ebv) σε λανθάνουσα φάση.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,842 μηνύματα.
Συχνά αποκαλείται "νοσος του φιλιού" για αυτόν τον λόγο. Και ναι, σχεδόν ολοι οι ενήλικες έχουν μολυνθεί και κουβαλανε τον ιό (ebv) σε λανθάνουσα φάση.
Τι εννοείς; Ότι μπορεί κάποιος να το κολλήσει και να είναι ασυμπτωματικός;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,842 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,342 μηνύματα.
Κάποιος που την έχει περάσει μπορεί να εμφανίσει ξανά συμπτώματα ή απλά μεταδίδει τον ιό (όταν βρίσκεται σε ενεργή μορφή) χωρίς όμως να έχει συμπτώματα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top