One Tree Hill

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Μα να μην εχετε στα tv shows το ενα και μοναδικο One Tree Hill ? Αδιανοητο. Ας κανω μια παρουσιαση.


Κατηγορια: Δραματικη, Νεανικη.
Ετη διαρκειας: 2003-1012.
Κυκλοι: 9.


Το One Τree Ηill - Φιλοι Για Παντα, οπως ειναι γνωστο στην Ελλαδα απο το καναλι star- ειναι απο τις πιο πετυχημενες νεανικες σειρες στην Αμερικη. Η σειρα ακολουθει τη ζωη καποιων παιδιων λυκειου στο Tree Hill, μια μικρη αλλα οχι τοσο ησυχη πολη στη Νοτια Καρολινα, οπου η μεγαλυτερη πηγη περηφανειας των κατοικων ειναι η ομαδα μπασκετ του λυκειου, οι Ravens(=κορακια), με προπονητη τους τον γερο Whitey Durham.
Το μεγαλυτερο ταλεντο της ομαδας ηταν παλια ο Dan Scott, ο οποιος τωρα διαχειριζεται μια επιτυχημενη αντιπροσωπεια αυτοκινητων και ειναι ενας ανθρωπος που δεν θα θελατε να ξερετε πρσωπικα. Τα τωρινα ταλεντα της ομαδας ομως ειναι οι δυο γιοι του, Nathan Scott και Lucas.
Ο Nathan ειναι ωραιος και δημοφιλης, ο απολυτος σταρ του σχολειου, ο οποιος επηρεαστηκε, στη διαμορφωση του χαρακτηρα του, σε μεγαλο βαθμο απο τον αλαζονα, καταπιεστικο και αδιστακτο πατερα του και την πληρη αδιαφορια της μητερας του. Ο Lucas εγκαταλειφθηκε απο τον πατερα του με τη γεννηση του και ζει με τη μητερα του, την αφοσιωμενη ιδιοκτητρια ενος μικρου καφε, Karen Roe, η οποια μεγαλωσε τον Lucas μαζι με τον αδερφο του Dan, Keith. Ο Lucas αρχικα δεν εμφανιζεται να ειναι στην ομαδα μπασκετ του σχολειου. Παιζει με τη παρεα του ερασιτεχνικα μπασκετ σε ενα παρκακι. Οταν ο Whitey Durham, προπονητης της ομαδας μπασκετ του σχολειου, καλειται να αναπληρωσει καποιους τιμωρημενους παικτες, βρισκει τον Lucas που συντομα επιβεβαιωνεται ως πολυ καλος παικτης.
Τα πραγματα περιπλεκονται οταν ο πατερας και των 2 βαζει φιτιλιες στον Nathan για τον Lucas και προσπαθει να κανει τους 2 γιους του να μισησουν ο ενας την υπαρξη του αλλου.
Εκτος απο αυτους τους πρωταγωνιστες εχουμε ομως και ολους τους φιλους τους, τοσο κοριτσια οσο και αγορια και τις συναρπαστικες τους εμπειριες.
Ακολουθουν 2 βιντεακια με περιγραφη της σειρας, οπως την εκανε το ιδιο το αμερικανικο καναλι.
βιντεο 1. αφηγειται ο προπονητης Whitey.
βιντεο 2. (περιλαμβανει πολλα μαζι)



Ετσι λοιπον ξεκιναει η σειρα μας. Δεν ειναι ομως μονο το μπασκετ και οι διαφορες των 2 γιων που συνθετουν την πλοκη. Καθε σεζον ειναι διαφορετικη.
Οι 4 πρωτες πραγματευονται τα 4 τελευταια χρονια του σχολειου σε συνδυασμο με το δραμα, τις απογοητευσεις, τα απροοπτα, τις χαρες και τα γελια που μπορει να εχουν αυτα τα χρονια στη ζωη ενος εφηβου.
Η 5η μας μεταφερει 4 χρονια, 6 μηνες και 2 μερες μετα απο εκει που μας αφηνει η 4η. Μας φανερωνει σιγα σιγα που ειναι οι πρωταγωνιστες μας και τι εχει αλλαξει στη ζωης τους τοσο σε ερωτικο οσο και σε φιλικο επιπεδο.
Οι 6-9 ειναι το ιδιο.
Προκειται δηλαδη για μια συνεχεια μεσα στα χρονια, απο το λυκειο και τους πρωτους ερωτες μεχρι τη ενηλικη ζωη και τη δημιουργια ή μη οικογενειας καθως και τις αλλγες στον χαρακτηρα του καθε πρωταγωνιστη.


Να σας προλαβω! :clapup: Ειναι μια νεανικη σειρα που, ομως, εχει κατι παραπανω απο τις υπολοιπες του ειδους της. Δεν υπαρχει σειρα που να εχω δει και να εχω μαθει τοσα πραγματα (οσο περιεργο και αν σας ακουγεται!), να μ'εχει αλλαξει σε μεγαλο βαθμο, να μου εχει δωσει κουραγιο σε πολλα θεματα που βιωσα και γω στη ζωη μου, παρομοια με αυτα των πρωταγωνιστων.
Θα σας τραβηξει αμεσως το ενδιαφερον ειτε ειστε αγορι, ειτε κοριτσι, ειτε 16, ειτε 26 χρονων. Θα σας θυμισει πολλα κομματια της ζωης σας, θα σας βοηθησει να αντιμετωπισετε πολλες καταστασεις καθως θιγει θεματα καθε ειδους, που ολους μας εχουν απασχολησει κατα καιρους.
Απο ενα σημειο και μετα ξεφευγει απο την αρχικη πλοκη (οι 2 γιοι και η αντιζηλια μεταξυ τους) και τοτε ειναι που γινεται ακομα πιο ενδιαφερουσα και λατρεμενη!
Μελεταει σε βαθος την ανθρωπινη ψυχη και σε βοηθαει πολλες φορες να καταλαβεις και καποιες συμπεριφορες των γυρω σου. Ακομα κι αν δεν σας αρεσε η περιγραφη μου δωστε της μια ευκαιρια και κατεβαστε τα πρωτα επεισοδια της 1ης σεζον για να σιγουρευτειτε, γιατι ποτε δεν ξερετε.:P

Το μονο σιγουρο ειναι πως τετοιες σειρες σαν αυτη δεν υπαρχουν, αναφορικα με τη διαρκεια και την πλοκη της, καθως και τα μηνυματα που σου στελνει.
Μ'εκανε καλυτερο ανθρωπο και μου κρατησε συντροφια για 3 χρονια (αργησα να την μαθω) και παροτι ειμαι 20 ακομα την βλεπω σε επαναληψη και εξακολουθω να μαθαινω απο αυτη. Ειναι το ειδος σειρας που αφηνεις τη μικρη σου αδερφη να δει αφοβα, γιατι ξερεις οτι ειναι σε καλα χερια και οτι θα μαθει τα σωστα πραγματα.

Ελπιζω να σας κινησα το ενδιαφερον να την παρακολουθησετε, εστω και πειραματικα, να δειτε αν σας αρεσει. Μακαρι να σας ωφελησει το ιδιο με μενα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dirtylittlevamp

Νεοφερμένος

Η Zoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Είχα δει 2-3 χρόνια πριν μερικά επεισόδια από τον 5ο και 6ο κύκλο.
Η σειρά μου άρεσε πολύ,οι ερμηνείες ήταν απίστευτες και λάτρεψα κατευθείαν,αν όχι όλους,τους περισσότερους ηθοποιούς.Έτσι κατέβασα τον Αύγουστο τις 2 πρώτες σαιζόν και κυριολεκτικά πωρώθηκα!
Τώρα είμαι στη μέση του 3ου κύκλου,αλλά δεν προλαβαίνω να τα βλέπω συχνά γιατί είμαι τρίτη λυκείου.
Πάντως πραγματικά αξίζει,με έχει αγγίξει πολύ(σχεδόν σε κάθε επεισόδιο κλαίω) και συμφωνώ πως δίνει μαθήματα ζωής.
Περιμένω λοιπόν το καλοκαίρι για να δω και τους υπόλοιπους κύκλους και θα ξαναγράψω την γνώμη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaroSter

Νεοφερμένος

Η Μάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εγω το πασχα που περασε εκατσα και ειδα και τις 10 σεζον, οι 3 πρωτες ηταν οι καλυτερες μετα το πραγμα μπλεκεται λιγο αλλα βλεπεται ευχαριστα μεχρι το τελος να το δεις! και η Μπρουκ παραμενει θεα μεχρι το τελος! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dirtylittlevamp

Νεοφερμένος

Η Zoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η Μπρουκ είναι λατρεμένη προσωπικότητα<3
Το ίδιο και ο Νέιθαν. ΨΥΧΑΡΕΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaroSter

Νεοφερμένος

Η Μάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Η Μπρουκ είναι λατρεμένη προσωπικότητα<3
Το ίδιο και ο Νέιθαν. ΨΥΧΑΡΕΣ!
Καλα πρεπει να δεις τον Νειθαν στην τελευταια σεζον..οταν λεμε θεος εννοουμε θεος!!! Αν και σε ολο το εργο νομιζω πως λατρεμενη ηταν η Μπρουκ :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dirtylittlevamp

Νεοφερμένος

Η Zoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Είναι τέλειος!Και θυμάμαι ότι τον αντιπαθούσα στα πρώτα επεισόδια..τώρα τον αγαπώ!
Η Μπρουκ πιστεύω είναι το πιο δυνατό άτομο. Και σε σκηνές που έχω δει από τους υπόλοιπους κύκλους είναι υπερβολικά υπέροχος άνθρωπος και ανέχεται πολλά.
Την Πέιτον δεν έχω πολυσυμπαθήσει να σου πω την αλήθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaroSter

Νεοφερμένος

Η Μάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Είναι τέλειος!Και θυμάμαι ότι τον αντιπαθούσα στα πρώτα επεισόδια..τώρα τον αγαπώ!
Η Μπρουκ πιστεύω είναι το πιο δυνατό άτομο. Και σε σκηνές που έχω δει από τους υπόλοιπους κύκλους είναι υπερβολικά υπέροχος άνθρωπος και ανέχεται πολλά.
Την Πέιτον δεν έχω πολυσυμπαθήσει να σου πω την αλήθεια..
Κι εγω για πολυ λιγα επεισοδια τον αντιπαθουσα μετα γινεται πολυ καλος , η Πειτον στην συνεχεια γινεται πραγματικα αντιπαθητικη ολο μαλακιες κανει . Γενικα παντως στην Μπρουκ τυχαινουν πολλα αλλα τα αντιμετωπιζει πολυ σωστα και ειναι πολυ δυνατη και σε τραβαει πολυ η προσωπικοτητα της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κaτε_αlx

Πολύ δραστήριο μέλος

Η κaτε_αlx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,545 μηνύματα.
δεν ξέρω για εσάς,εγώ πάντως λάτρεψα το συγκεκριμένο τραγούδι μέσα από αυτή τη σειρά.:D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaroSter

Νεοφερμένος

Η Μάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
δεν ξέρω για εσάς,εγώ πάντως λάτρεψα το συγκεκριμένο τραγούδι μέσα από αυτή τη σειρά.:D

Εγω εκτος απο το κλασικο που ξεκινουσε η σειρα λατρεψα αυτο https://www.youtube.com/watch?v=e5QEAI_O2IA (δεν ξερω πως να το βγαλω σε βιντεο οπως το περασες εσυ :/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top