Σπισισμός - μία μορφή διάκρισης με ιστορία

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Και εγώ συνήθως ως χορτοφάγος στην άμυνα είμαι. :redface:


Anyway, συμφωνώ με την tofugirl στα περισσότερα από όσα πρόλαβα να διαβάσω. Απλά ξέρω πως δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι σύντομα σε αυτό το θέμα, για διάφορους λόγους (οικονομικούς, βολέματος όλων μας κτλ.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Moυ θυμίζετε τη σκηνή από το "Νόττινγκ Χιλλ", όπου μια σούπερ-βίγκαν αναφέρει πως τρώει μόνο ότι πέφτει από τα δέντρα.

μερικές φορές από τα δέντρα πέφτουν νεράιδες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
πάντως σκέφτηκα ότι τα δέντρα είναι και αυτά οργανισμοί, αλλά σε αντίθεση με πολλά ζώα δε μπορούμε να γνωρίζουμε εάν νιώθουν και αισθάνονται.
Γιατί λοιπόν κάποιος να τα τρώει? Αυτά δεν έχουν δικαιώματα όπως τα ζώα? Το ότι δε μπορούν να εκφραστούν είναι δικαιολογία για να τα βάζουμε στο τραπέζι μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
και πάνω που σκεφτόμουν να ανοίξω ένα ανάλογο θέμα :redface:

ας το ξεθάψω λοιπόν :)







Ομιλία του Gary Yourofsky στις 07/08/2010 στο πανεπιστήμιο GA Tech. της Georg σχετικά τη χρήση ζωικών προϊόντων





απόσπασμα από την ομιλία
Ο στόχος μου είναι απλός:αυτό που θέλω να κάνω είναι να επανασυνδέσω τους ανθρώπους με τα ζώα.Να ξυπνήσουν κάποιες αισθήσεις,κάποια συναισθήματα,και η λογική που έχουν θαφτεί και κατασταλεί σκοπίμως από την κοινωνία μας.Και ο λόγος που λεώ να "επανασυνδέσω" είναι επειδή ο καθένας εδώ κάποτε υπήρξε αληθινός υποστηρικτής των δικαιωμάτων των ζώων.Και αυτό ήταν όταν ήμασταν παιδιά.Τότε βλέπαμε τα ζώα με δέος.Μας έκαναν,να γελάμε,να χαμογελάμε,να χαχανίζουμε.Μας έκαναν χαρούμενους.Και υπήρξε η στιγμή στη ζωή μας που θα κάναμε τα πάντα για να τα κάνουμε ευτυχισμένα,για να τα προστατεύσουμε από τη βαναυσότητα.'Η τουλάχιστον να αναγνωρίσουμε τη βαναυσότητα που υπόκεινται.Αν κάποιος ήτανε κακός απέναντι σ ένα ζώο όταν ήμασταν μικροί θα ουρλιάζαμε και θα κλαίγαμε.
Κι αυτό επειδή όλοι κάποτε καταλαβαίναμε το σωστό και το λάθος σε σχέση με τη μεταχείρηση των ζώων.Μέχρι που κάποιος μας είπε και μας δίδαξε διαφορετικά.Κάποιος μας είπε να αγνοούμε τον πόνο τους,να περιπαίζουμε και να δικαιολογούμε τη δυστυχία τους,να γελοιοποιούμε την ίδια τους την ύπαρξη.Σ΄αυτό,λοιπόν,θέλω να επικεντρωθείτε σήμερα,αύριο,πλέον: "τι στο διάολο συνέβη στην πορεία ? Ποιος μας δίδαξε να είμαστε γεμάτοι αδιαφορία και μίσος ? "Είμαι σίγουρος ότι όλοι μπορούμε να συμφωνήσουμε σ΄ένα πράγμα τουλάχιστον αυτή τη στιγμή ,ότι το μίσος στην πιο αγνή μορφή του είναι μαθημένη συμπεριφορά:ο σεξισμός.ο ρατσισμός.(όταν τα παιδιά παίζουν στις κούνιες δεν τα ενδιαφέρει στο ελάχιστο το χρώμα του δέρματος των φίλων τους ή η θρησκευτική τους προέλευση).ο σπισισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top