Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Τίποτα! Χαρά μου ήταν :)

Απλά όταν έχουμε "προβλήματα" ειδικά με νέες συσκευές καλό είναι να ρίχνουμε και μία ματιά στο manual :P


:redface: Έριξα πολλές ματιές και δεν είδα κατι σχετικο! Μιλάει μονο για 'ασφάλεια' και 'επαναφορά λογισμικού'!:P Θα στο στείλω με κούριερ να δεις!:Dχαχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
:redface: Έριξα πολλές ματιές και δεν είδα κατι σχετικο! Μιλάει μονο για 'ασφάλεια' και 'επαναφορά λογισμικού'!:P Θα στο στείλω με κούριερ να δεις!:Dχαχα!
Ok, τότε κατέβασε από εδώ τον Easy Guide μπας και χρειαστείς κάτι άλλο. Αυτό που διάβασα εγώ είναι στη σελίδα 25 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ok, τότε κατέβασε από εδώ τον Easy Guide μπας και χρειαστείς κάτι άλλο. Αυτό που διάβασα εγώ είναι στη σελίδα 25 ;)


i will ;) ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Code:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect /NoExecute=OptIn /TUTag=0LR2JH
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect


Aυτό μου αναφέρει το boot.ini μου και θέλω να διαγράψω τα δεύτερα xp που μου παρουσιάζονται κατά την εκκίνηση; Τι πρέπει να σβήσω;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Code:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect /NoExecute=OptIn /TUTag=0LR2JH
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect


Aυτό μου αναφέρει το boot.ini μου και θέλω να διαγράψω τα δεύτερα xp που μου παρουσιάζονται κατά την εκκίνηση; Τι πρέπει να σβήσω;:hmm:

Εγώ παίζω με το EasyBCD για να αλλάξω οτιδήποτε στο boot.ini. Ξέρω δεν είναι ο πιό geeky τρόπος αλλά κάνει δουλειά με ασφάλεια.

Αν θες πιό geeky δες εδώ:

https://support.microsoft.com/kb/289022

Κάνε πρώτα ένα αντίγραφο του αρχείου μη γίνει καμιά στραβή και μετά παίξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το βρήκα, απλά έσβησα τη τελευταία γραμμή...
Απλά πράγματα!!!


Τσάκαλος ο borat. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Το βρήκα, απλά έσβησα τη τελευταία γραμμή...
Απλά πράγματα!!!


Τσάκαλος ο borat. :P

Κωλόφαρδος εννοείς!:P Αυτά τα πράγματα ποτέ δεν τα πειράζουν αν δεν έχουν πάρει πρώτα ένα αντίγραφο του αρχείου. Απλά είχες κάνει εγκατάσταση σε δεύτερο δίσκο τα xp απ' όσο οσμίζομαι ως λαγωνικό και έσβησες τη σωστή entry. Αν είχες σβήσει την άλλη entry, δεν ξέρω αν θα ήμασταν το ίδιο χαρούμενοι τώρα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πήρα το ρίσκο φίλε Valder! Ο τολμών νικά...






{είχα κάνει αντίγραφο}:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κωλόφαρδος εννοείς!:P Αυτά τα πράγματα ποτέ δεν τα πειράζουν αν δεν έχουν πάρει πρώτα ένα αντίγραφο του αρχείου. Απλά είχες κάνει εγκατάσταση σε δεύτερο δίσκο τα xp απ' όσο οσμίζομαι ως λαγωνικό και έσβησες τη σωστή entry. Αν είχες σβήσει την άλλη entry, δεν ξέρω αν θα ήμασταν το ίδιο χαρούμενοι τώρα!:P
Διαφωνώ ... εύκολο είναι ... αφού είναι αρκετά δομημένο το αρχείο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κανένας φόβος με αυτό το αρχείο παιδιά. Πολύ σωστά έκανε ο borat και έσβησε την δεύτερη καταχώρηση αφού φαίνεται και πιο πάνω πως αυτή δεν είναι η προεπιλεγμένη. Αλλά και την άλλη να έσβηνε απο λάθος ένα αντίγραφο δεν τον έσωζε αφού δεν θα μπορούσε καταρχήν να μπεί στο λειτουργικό που ήθελε ώστε να το επαναφέρει!

Στην τελευταία αυτή περίπτωση αρκούσε να βάλει το cd των windows στην εκκίνηση και αφού επέλεγε "επιδιόρθωση προηγούμενης έκδοσης windows" θα πληκτρολογούσε σε περιβάλον λειτουργίας Ms Dos την εντολή Fixboot. Αυτόματα γίνεται καταχώρηση όλων των εκδόσεων windows που ανιχνεύονται στην εκκίνηση του συστήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Μμμμ όντως το default έδειχνε στον πρώτο δίσκο του πρώτου ελεγκτή. Τελείως στον κόσμο μου είμαι.:P Πολύ χρήσιμο τελικά εκτός από τη λύση είναι να βλέπουμε και γιατί επιλέγουμε αυτή τη λύση. Ωραίος λοιπόν ο Phalanx! Well done mate!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΗ

και ερωτω..Κανω σερτς για κομματια που εχω κατεβασει, και τα βγαζει μ'ενα διακριτικο μπλεδακι (100% Β) και δεν παιζει τιποτα. Καααανω μια γυρα σ'ολα τα πολυτιμα νταουνλοουντιασματα μου, και το μπλεδακι εχει βαψει παντου. Καμια ιδεα πριν αρχισω να τσιριιΙΙΙΖΖΖΖΩΩΩΩΩ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
...False alarm :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεξί κλικ > ιδιότητες > για προχωρημένους > ξετίκαρε το "συμπίεση περιεχομένων για εξοικονόμηση χώρου στο δίσκο"

Για την περίπτωση που το θέλει κάποιος αργότερα δηλαδή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Παιδιά, έχω αγοράσει μια οθόνη εδώ και κάποιους μήνες για το γραφείο, η οποία στο κατάστημα που την αγόρασα μου είπαν πως μπορώ να την χρησιμοποιήσω και σαν ΤV!
Αγόρασα ένα προγραμματάκι που μου είπαν για να το περάσω στο PC και μια κεραία που είχε μέσα στο κουτί!
Τελικά δεν βλέπω να πιάνει σήμα η κεραία και μου είπε ένας τεχνικός που τον παρακολουθεί πως θα πρέπει να αγοράσω αλλη κεραία για να μπορώ να βλέπω TV...
Αυτος μου πέρασε το προγραμματάκι αλλά δεν ήξερε απο εκεί και πέρα πως θα το κάνουμε έτσι ώστε να βλέπω εικόνα τηλεόρασης!

Κεραία άλλη μέχρι στιγμή δεν έχω πάρει γιατί δεν ξέρω καν πως να το κάνω!

Έχεις μήπως κανένας κάτι να μου πεί ώστε να με βοηθήσει????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Κάρτα τηλεόρασης έχεις στο pc σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα με το p.c. μου,
προσπαθώ να βάλω ένα cd και μου βγαίνει μια ταμπελίτσα και μου λέει :
F:\
error performing inpage operation.
ξέρει κανείς τι είναι αυτό ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα με το p.c. μου,
προσπαθώ να βάλω ένα cd και μου βγαίνει μια ταμπελίτσα και μου λέει :
F:\
error performing inpage operation.
ξέρει κανείς τι είναι αυτό ?


https://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;141117
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top