Εδώ κάνουμε δίαιτα!

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
α επισης μαθε αν το ταμειο σου πληρωνει κάποιο ποσο της εγχειρησης.

του συγγενη μου πλήρωνε μεγαλο μέρος της επέμβασης

καλή επιτυχία και είμαι μαζί σου!!!!

thanx! :D

Ελπίζω πως με το ΙΚΑ και την ιδιωτική νοσηλείας που έχω θα καλυφθεί κάπου το 50% των εξόδων, δεν είναι και λίγα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boufla

Νεοφερμένος

Η boufla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
θελω να χασω 4 κιλα

απο 53 που ημουν εγινα 61

σιγουρα παιζουνε ρολο τα πολυ δυνατα αντισυλληπτικα που παιρνω και σκοπευω να τα αλλαξω, αν και θα χασω το απιστευτο στηθος που εκανα, κλαψ, αλλα δεν παει αλλο, γιατι δεν με χωρανε τα ρουχα μου πλεον δεν μου μπαινει τπτ.


ειχα γινει εντελως γουρουνι και ετρωγα δυο κρεπες στην καθισια και φαγητο για 3 ατομα την μερα συν γλυκα συν συν συν


αλλα, μολις σταματησα να τρωω, και τρωω πια σαν ανθρωπος, δλδ οτι ετρωγα και πριν που ημουν 53 κιλα και ημουν σταθερη εκει, εχει ας πουμε 4 μερες που το κανω αυτο, δεν εχω δει καμια διαφορα στα κιλα μου....

δεν επρεπε να εχω χασει εστω και κατι?

δεν θελω να χασω πολλα, θελω να χασω 4 κιλα, και δεν με ενδιαφερει να τα χασω αυριο, να τα χασω μεσα σε 3 πες εβδομαδες και να τα διατηρησω εκει.

τι να κανω?

υπαρχει περιπτωση να παχυνα απο τα αντισυλληπτικα και να μην κατεβαινει γιαυτο βεβαια, αλλα για πειτε ιδεες.

προς το παρον εκοψα μαχαιρι τα γλυκα, τις μπουγατσες και τα 4 ολοκληρα γευματα που εκανε καθημερινα και εχω προσαρμοστει σε 2 καλα γευματα την ημερα και ενα μικρο σνακ. επισης εκοψα εντελως το αλκοολ που δεν επινα και πολυ αλλωστε και μειωσα την ζαχαρη στον καφε.

ομως ρε παιδια, απο τοτε που παχυνα νιωθω γυναικα, νιωθω πιο καλα στον εαυτο μου απλα δεν ειμαι σφιχτη οπως ημουν και εκανα και κυτταριτιδα που δεν ειχα καθολου. τι να κανω , να μην κανω διαιτα και να παω απλως ενα γυμναστηριο και βλεπουμε?

απο οσους με βλεπουνε μου λενε οτι τωρα εγινα ανθρωπος αλλα προχτες ενας μου ειπε οτι εγινα φακλανα και οτι χαλασα το σωματακι που ειχα.

ο δικος μου μου λεει οτι εγινα πολυ ωραια, σαφως του αρεσει το βυζι και οτι εκανα κωλο αλλα συμφωνει οτι πρεπει να χασω το στομαχι μου, το οποιο γενετικα παχαινει και μου κανει εντυπωση μαλιστα που κρατιεται ακομα σε καλα επιπεδα

εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Η επεμβαση ειναι η "ευκολη" λυση, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι ευκολη υποθεση. Δε συνεπαγεται οτι εχει παρει κανεις αποφαση να θυσιασει, εν προκειμενω, το φαγητο
.

Ναι αυτο ακριβως λεω και εγω. Δεν εχεις ΙΔΕΑ για τι μιλας. Με την εγχειρηση θα θυσιασει το φαι. Γιατι δεν θα μπορει να τρωει οσο πριν. Επισις αν τρωει λιγο παραπανω θα εχει πονους και ταση για εμετο. ΠΑΝΕΥΚΩΛΗ λυση.

οίτα, πρόπερσυ αγόρασα διάδρομο, έκανα μια ώρα την ημέρα. Κάθε πρωϊ. Ραντεβού με τον διαιτολόγο κάθε βδομάδα. Μέτρηση, ημερολόγια, the works. Έχασα κάπου 12 κιλά. Κάπου στο 3μηνο-4μηνο, χωρίς να αλλάξω κάτι (ή έτσι με έπεισα πως έγινε), το βάρος σταμάτησε να πέφτει. Λίγο καιρό μετά είχα πέσει πάλι με τα μούτρα στο φαϊ. Λίγο καιρό ακόμη πιο μετά είχα ξαναπάρει -κλασσικά- το βάρος και το είχα -κλασσικά- ξεπεράσει προς τα πάνω.
ναι εχει ολα τα κλασικα λαθη...αγορασες διαδρομο για να κανεις τη δουλεια στο σπιτι σου χωρις να βγαινεις εξω (λαθος 1). Δεν εκανες βαρη (λαθος 2). Βρισκοσουν με τον διαιτολογο μια φορα τη βδομαδα (λαθος 3).

ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα ξαναπαρεις τα κιλα το προβλημα ειναι ΠΡΩΤΑ ψυχολογικο και μετα βιολογικο.

Σκοπος ειναι να αντεξεις περιπου 6 μηνες καπου τοσο ειναι το νευροπλαστικο οριο του εγγεφαλου. Για να αντεξεις 6 μηνες θελει δουλεια περιεργης φυσης.

Τεσπα καλη τυχη να εχεις με το χειρουργιο σου, παντως αν αλαξεις γνωμη, στειλε κανενα πμ θα χαρω να σε βοηθησω οσο μπορω. Ασε μην ψαχνεις για γνωμες και αποψεις απο εδω γιατι ε...βλεπεις τι γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
.

Ναι αυτο ακριβως λεω και εγω. Δεν εχεις ΙΔΕΑ για τι μιλας. Με την εγχειρηση θα θυσιασει το φαι. Γιατι δεν θα μπορει να τρωει οσο πριν. Επισις αν τρωει λιγο παραπανω θα εχει πονους και ταση για εμετο. ΠΑΝΕΥΚΩΛΗ λυση. Ειναι ΚΟΤΑ και ψυχικα ΑΔΥΝΑΜΟΣ. Ειμαι σιγουρος οτι εισαι απο αυτους του ανθρωπους που θεωρουν οτι αυτος που αυτοκτονει ειναι δειλος και επιλεγει τον "ευκολο δρομο". Γιατι πολυ απλα δεν ξερεις τι σου γινεται.

Ασε μην ψαχνεις για γνωμες και αποψεις απο εδω γιατι ε...βλεπεις τι γινεται. Κατα πως φαινεται εισαι δειλος και πας για την ευκολη λυση...oh god

Ευτυχως που εισαι πολυ σιγουρος για τους αλλους και εγραψες πραγματα στα οποια εγω δεν αναφερθηκα.:)
Οι χαρακτηρισμοι δε που αποδοθηκαν ειναι και οι καταλληλοτεροι! Χολυ καου! Ευγε ντιαρ...
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι αυτο ακριβως λεω και εγω. Δεν εχεις ΙΔΕΑ για τι μιλας. Με την εγχειρηση θα θυσιασει το φαι. Γιατι δεν θα μπορει να τρωει οσο πριν. Επισις αν τρωει λιγο παραπανω θα εχει πονους και ταση για εμετο. ΠΑΝΕΥΚΩΛΗ λυση.
Μα μετα θα ικανοποιειται με λιγοτερο φαγητο οπότε δεν αποτελει "βασανιστηριο".

Ειναι ΚΟΤΑ και ψυχικα ΑΔΥΝΑΜΟΣ. Ειμαι σιγουρος οτι εισαι απο αυτους του ανθρωπους που θεωρουν οτι αυτος που αυτοκτονει ειναι δειλος και επιλεγει τον "ευκολο δρομο". Γιατι πολυ απλα δεν ξερεις τι σου γινεται.
Πολλες φορες η αυτοκτονια ειναι η ευκολη λυση, δε νομιζω να ειναι και πολυ αμφιλεγομενο αυτο. Οταν καποιος τα βλεπει ολα μαυρα, η ληξη της ζωης φανταζει λυση. Εν προκειμενου, το δυσκολο ειναι να αδυνατισουμε μονοι μας. Οχι να επιβαλλουμε το σωμα μας σε χειρουγειο και σε κατασταση που να μη μπορουμε να φαμε. Αυτο δειχνει ακριβως οτι δε μπορουμε να φαμε λιγοτερο απο μονοι μας !

Ασε μην ψαχνεις για γνωμες και αποψεις απο εδω γιατι ε...βλεπεις τι γινεται.
Αυτο ισχυει για τις γνωμες των αλλων ή και για τη δικη σου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Λέω να διατηρήσω το δικαίωμα μου να υποστηρίζω πως ξέρω τι θέλω περισσότερο απ' ότι κάποιος άλλος ξέρει τι θέλω. Σου εξηγώ λοιπόν όσο πιο απλά γίνεται πως ΔΕΝ θέλω να ψοφήσω.

Αυτή την απόφαση που αναφέρεις, την έχω πάρει πολλές πολλές φορές στη ζωή μου. Και την κρατάω για μήνες. Κάποια στιγμή πάντα την αθετώ. Όχι γιατί θέλω να ψοφήσω. Ούτε γιατί δεν θέλω να αδυνατίσω. Απλώς γιατί η έλξη είναι τόσο μεγάλη που θα πω κάθε δυνατό ψέμμα στον εαυτό μου ("μόνο για σήμερα" πχ) και θα την αθετήσω.

Την όλη new age λογική "θέλω άρα μπορώ" δυστυχώς δεν την ενστερνίζομαι γιατί θέλω να επιβιώσω και δεν μπορώ και μου το έχω αποδείξει. Άσε που αν το γενικεύσουμε όλοι θα ζούσαμε για πάντα (άλλωστε το θέλουμε όλοι αυτο ή έστω οι περισσότεροι), δεν βλέπω πολλούς 200χρονους εδώ γύρω όμως! Το "δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω" δεν είναι τίποτα παραπάνω απο ένα σύνθημα. Είναι καλό για να βγάζουν λεφτά άτομα σαν τους παραγωγούς του "what the f#$% do we know anyway" όπως και κάθε ανεπάγγελτος βλάκας που πουλάει τα self help βιβλία του.
Δεν λεω πως δεν αποτελεί κίνητρο η θέληση, φυσικά και παίζει ρόλο. Απλώς δεν αρκεί.

Γενικώς δεν έχω πρόβλημα με το όλο holier than thou υφάκι, αντιθέτως μ'αρέσει, όμως δεν βλέπω πως το δικαιολογείς εν προκειμένω. Το οτι κάτι λειτουργεί για σένα δεν σημαίνει οτι λειτουργεί για όλους.

Το κάνω quote γιατί αρμόζει στα παραπάνω posts, και σε εκείνο που θεωρεί πως διαλέγω την εύκολη λύση (λες και πρέπει να αποδείξω πως δεν είμαι δειλός και στην πραγματικότητα είμαι ένας ήρωας!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σωστη γυμναστικη και καλη διατροφη δοκιμασες να κανεις ποτε?

εγώ πάντως για να επιτύχω κάτι με σωστή διατροφή και γυμναστική θα έπρεπε να έχω ένα μάγειρα στο σπίτι καθώς κι ένα γυμναστή να με τρέχει όλη την ώρα :/:
Δε μπορώ να πάρω απόφαση να μαγειρεύω δύο κατσαρόλες φαγητό... ένα για μένα διαίτης κι ένα για τον άντρα μου
Ούτε μπορώ να τον βάλω στη διαδικασία της "υγιεινής διατροφής" γιατί είναι τόσο κιλά που δεν τολμώ καν να τα γράψω (είναι πιο λίγα κιλά απ το 90% των γυναικών εδώ μέσα) :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επιτρέψτε μου το δεύτερο συνεχόμενο ποστ αλλά δε θέλω να μπλέξω τα "δικά μου μηδαμινά προβλήματα" με του Δημήτρη

Δημήτρη, προσωπικά είμαι με το μέρος σου και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά μέσα απ την καρδιά μου.
Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να νιώσω το μέγεθος του δικού σου προβλήματος, κρίνοντας όμως απ το "μικρό" δικό μου, ξέρω ότι αν μη τι άλλο η ανάγκη για υγεία αλλά και για αποδοχή απ τον κόσμο, αυτό το να σταματήσει το ρατσιστικό βλέμμα τους πάνω σου είναι σημαντικά
Μέσα απ την καρδιά μου, να έχεις ΕΠΙΤΥΧΙΑ και να κερδίσεις την ΥΓΕΙΑ σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
.
ναι εχει ολα τα κλασικα λαθη...αγορασες διαδρομο για να κανεις τη δουλεια στο σπιτι σου χωρις να βγαινεις εξω (λαθος 1). Δεν εκανες βαρη (λαθος 2). Βρισκοσουν με τον διαιτολογο μια φορα τη βδομαδα (λαθος 3).

ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα ξαναπαρεις τα κιλα το προβλημα ειναι ΠΡΩΤΑ ψυχολογικο και μετα βιολογικο.

Σκοπος ειναι να αντεξεις περιπου 6 μηνες καπου τοσο ειναι το νευροπλαστικο οριο του εγγεφαλου. Για να αντεξεις 6 μηνες θελει δουλεια περιεργης φυσης.

Γιατί δεν είναι καλό να βρίσκεται με το διαιτολόγο μία φορά την εβδομάδα; Και πώς εξηγείται όταν κάποιος ακολουθεί ένα πρόγραμμα γυμναστικής και δίαιτας αλλά από ένα σημείο και μετά σταματάει να χάνει (πράγμα αρκετά αποθαρρυντικό υποθέτω αφού ενώ παραμένει πιστός στο πρόγραμμα δε λαμβάνει ενίσχυση);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
εγώ πάντως για να επιτύχω κάτι με σωστή διατροφή και γυμναστική θα έπρεπε να έχω ένα μάγειρα στο σπίτι καθώς κι ένα γυμναστή να με τρέχει όλη την ώρα :/:
Δε μπορώ να πάρω απόφαση να μαγειρεύω δύο κατσαρόλες φαγητό... ένα για μένα διαίτης κι ένα για τον άντρα μου
Ούτε μπορώ να τον βάλω στη διαδικασία της "υγιεινής διατροφής" γιατί είναι τόσο κιλά που δεν τολμώ καν να τα γράψω (είναι πιο λίγα κιλά απ το 90% των γυναικών εδώ μέσα) :/:

Βρε καλό μου... Δική σου είναι η απόφαση.
Γιατί δε δοκιμάζεις να έχεις τις δύο κατσαρόλες; Για ένα μήνα τουλάχιστον, κάντο.
Όχι ότι είναι ανάγκη, γιατί αν αλλάξεις λίγο τρόπο μαγειρέματος και κάνεις πιο συχνά άπαχο κρέας απ' ό,τι παστίτσιο, θα μπορείτε να τρώτε μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δε μπορώ να πάρω απόφαση να μαγειρεύω δύο κατσαρόλες φαγητό... ένα για μένα διαίτης κι ένα για τον άντρα μου
Γιατί δεν δοκιμάζετε να τρώει και ο άντρας σου το ίδιο φαγητό με σένα, απλά σε μεγαλύτερη ποσότητα; Ή ας πούμε, να φτιάχνεις μεν κρέας με κάτι (πατάτες, γιουβέτσι κλπ) και ο άντρας σου να τρώει κανονικά, αλλά εσύ να τρως μόνο το κρέας με σαλάτα (χωρίς πατάτες ή ρύζι ή ζυμαρικά που είναι παχυντικός συνδυασμός.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Επιτρέψτε μου το δεύτερο συνεχόμενο ποστ αλλά δε θέλω να μπλέξω τα "δικά μου μηδαμινά προβλήματα" με του Δημήτρη

Δημήτρη, προσωπικά είμαι με το μέρος σου και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά μέσα απ την καρδιά μου.
Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να νιώσω το μέγεθος του δικού σου προβλήματος, κρίνοντας όμως απ το "μικρό" δικό μου, ξέρω ότι αν μη τι άλλο η ανάγκη για υγεία αλλά και για αποδοχή απ τον κόσμο, αυτό το να σταματήσει το ρατσιστικό βλέμμα τους πάνω σου είναι σημαντικά
Μέσα απ την καρδιά μου, να έχεις ΕΠΙΤΥΧΙΑ και να κερδίσεις την ΥΓΕΙΑ σου!

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις ευχές :D

Ευτυχώς τα ζητήματα κοινωνικής αποδοχής και ρατσισμού δεν με άγγιξαν ποτέ, είμαι απο τους τυχερούς που δεν αποκλείστηκαν κοινωνικά λόγω βάρους. Είναι λίγο πολύ αυτό που λέει ο Kevin Smith: Αν μεγαλώσεις χοντρός και δεν γίνεις ξαφνικά χοντρός στα 30 σου π.χ. μαθαίνεις να φέρεσαι κατά τέτοιον τρόπο ώστε να το ξεπερνούν στα γρηγορα.

Και πώς εξηγείται όταν κάποιος ακολουθεί ένα πρόγραμμα γυμναστικής και δίαιτας αλλά από ένα σημείο και μετά σταματάει να χάνει (πράγμα αρκετά αποθαρρυντικό υποθέτω αφού ενώ παραμένει πιστός στο πρόγραμμα δε λαμβάνει ενίσχυση);

Εκτός του οτι νομίζω πως εξηγείται ενδοκρινολογικά, παίζει και η περίπτωση να μην καταλάβεις πως σιγά σιγά άλλαξες πάλι προς το άσχημο την διατροφή σου κοροϊδεύοντας τον εαυτό σου πως κάνεις δίαιτα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Κουε κ εγώ στην αρχή το ίδιο πρόβλημα είχα(Δηλαδή πίστευα ότι είχα) αλλά εδώ κ 2 βδομάδες προσπαθώ να βρω φαγητά που μπορούμε να φάμε κ οι δύο.
Σούπες, Όσπρια, Ψάρι στο φούρνο, μπιφτέκια κοτόπουλο, πρασόρυζο, σπανακόρυζο, ρυζάκι, πατάτες βραστές - φούρνου.

Τι από αυτά δεν θα μπορούσε να φάει ο άντρας σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πολλες φορες η αυτοκτονια ειναι η ευκολη λυση, δε νομιζω να ειναι και πολυ αμφιλεγομενο αυτο. Οταν καποιος τα βλεπει ολα μαυρα, η ληξη της ζωης φανταζει λυση.

Σκεψου ΠΟΣΟ δραματικη πρεπει να εινια η κατασταση καποιου ωστε να θεωρησει οτι ο ΘΑΝΑΤΟΣ ειναι η ευκολη λυση...

Τεσπα δεν συνεχιζω γιατι δεν εχει νοημα. Μακαρι να μου σου τυχει ποτε.

Γιατί δεν είναι καλό να βρίσκεται με το διαιτολόγο μία φορά την εβδομάδα; Και πώς εξηγείται όταν κάποιος ακολουθεί ένα πρόγραμμα γυμναστικής και δίαιτας αλλά από ένα σημείο και μετά σταματάει να χάνει (πράγμα αρκετά αποθαρρυντικό υποθέτω αφού ενώ παραμένει πιστός στο πρόγραμμα δε λαμβάνει ενίσχυση);

Γιατι ειναι υπερβολικα λιγο...Στην αρχη θελει πολυ συχνη, σχεδον καθημερινη (εστω και τηλεφωνικη) επαφη. Σιγα σιγα μπορει να αρχισεινα αποδεσμευεται απο αυτο. Αλλα στην αρχη που ειναι τα μεγαλα ζορια...Δεν μπορεις να κοψεις το φαι "μαχαιρι" γιατι ειναι απαραιτητο για να ζεις. Και οσοι ξερουν (οσοι δεν ξερουν ας μην μαθουν ποτε) η *πεινα* ειναι ακομα πιο ανεξελενκτη και απο το στεριτικο συνδρομο ηρωινης. Το minessota semi starvation experiment εδειξε οτι η πεινα εχει ΜΟΝΙΜΕΣ ψυχολογικες επιπτωσεις στον ανθρωπο.

Ενα δραμα.

Τεσπα το θεμα με τη διαιτα ειναι πολυπαραγοντικο. Σταματας να χανεις λιπος (και οχι βαρος, το βαρος δεν μας ενδιαφερει το λιπος μας ενδιαφερει) για πολλους λογους. Το προφανες ειαι οτι δημιουργητε με τον καιρο μια θερμοδυναμικη ισοροπια που αποτρεπει την απολεια λιπους.

Βιολογικα μετα απο αρκετο καιρο διαιτα εχεις τα εξις:

Μειωση της λεπτινης, αυξηση του νευροπεπτιδιου Υ, μειωση των θυρορμονων, μειωση των ανδρογονων, αυξηση της LPL, μειωση της HSL κτλ κτλ.

Αυτα δεν μπορεις να τα αποφυγεις, θεμελιωδος το σωμα σου νομιζει οτι βρισκεσαι σε περιοδο ισχνων αγελαδων και προσπαθει να σε προστατεψει μειονοντας τις ενεργειακες απαιτησεις του.

Αυτο λυνεται με ρυθμηση της διαιτας (ποτε πανω απο τρεις μηνες συνεχωμενα υποθερμιδικη διατροφη) και με γυμναστικη που προοθει την ΑΥΞΗΣΗ της μυικης μαζας ητοι ΟΧΙ αεροβικες αλλα ΒΑΡΗ.

Μετα ειναι ψυχολογικοι παραγοντες, οπως ειπε ο φιλτατος, ητοι δεν καταλαβαινεις οτι αρχισες παλι να τρως σαβουρες.

Κακη επιροη:

Ορισμενα φαγητα χοντροι αδυνατοι πρεπει να τα αποφευγουν, μακαρονια πολλα, ρυζια πολλα, γλυκα κτλ αυτα δεν κανουν καλο σε κανενα. Αν ο αντρας σου ειναι αδυνατος θα πρεεπει να κανει γυμναστικη και να πιεστει να τρωει παραπανω, θα πρεπει δε να τρωει τις "βλακειες" εκτος σπιτιου και να μην σε παρασυρει σε αυτο. Απλα να εχει υποψη του οτι το σωμα του θα βρισκεται στην ακτασταση "αδυνατος" το πολυ για μια δεκαετια ακομα (αν ειναι στην ηλικια σου). Μετα θα αρχισει να κανει κοιλια και βυζακια.

εσύ να τρως μόνο το κρέας με σαλάτα (χωρίς πατάτες ή ρύζι ή ζυμαρικά που είναι παχυντικός συνδυασμός.)

δεν υπαρχουν αυτα ειναι χαζομαρες, ολα καταληγουν στο θερμιδικο ισοζυγιο.

οι στοχοι μιας καλη διατροφης ειναι οι εξις:

* παροχη ολων των θρεπτικων συστατικων και μικροσυστατικων
* αισθημα ανετου κορεσμου
* σταθερα επιπεδα ινσουλινης
* καλυψη ενεργειακων απαιτησεων
* απολαυση (ναι το φαι ειναι απολαυση, δεν ειναι ΔΥΝΑΤΟΝ να το βγαλουμε απο τη ζωη μας ως κοινωνικο λιπαντικο)

συνεπως αν το 80% της διατροφης σου ειναι αψογο το υπολοιπο 20% μπορει να ειναι "κακο" (και απολαυστικο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
ΚΕ μου θα συμφωνήσω με τους αποπάνω. Είναι πιο εύκολο απόσο ακούγεται. Κι εμείς έτσι λειτουργούμε μιας και εγω έχω συγκεκριμένο πρόγραμμα από τη διαιτολόγο μου ενω ο αντρας αρνείται να ακολουθήσει (όχι ότι δεν το χρειάζεται, αλλά δεν μπορεί την πίεση :P).
Τρώει ότι τρώω απλά το εμπλουτίζει όπως θέλει. Θα φάει και ψωμί και τυρί με τα λαδερά, θα βάλει στα ζυμαρικά όσο τυρί θέλει, ε κι αν εγώ έχω να φάω ρεβυθια και δεν την παλεύει θα χτυπήσει κι ένα σουβλάκι να στανιάρει! :P

Πάντως κι εγώ είχα "κολήσει" τις τελευταίες βδομάδες, με πήρε από κάτω κι έκανα τελικά βλακειούλες οι οποίες σήμερα θα μάθουμε πόσο μου κοστίσαν. :( Παρόλαυτά νιώθω πολύ περήφανη για μένα που ναι προχτές εγώ έτρωγα ρεβυθια κι ο καλός μου τσακιζε πιτόγυρα. Όταν γίνω μοντελάκι θα τρώω κι εγώ πιτόγυρα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όταν γίνω μοντελάκι θα τρώω κι εγώ πιτόγυρα!

αυτο συνοψιζει α) το λαθος των διαιτολογων β) τον λογο για τον οποιο οι διαιτες ΔΕΝ πετυχαινουν

Αν το κανεις αυτο θα καταληξεις ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΗ απο οτι ξεκινησες.

Παρεπιπτοντος οταν σε 4-5 χρονια ο καλος σου θα εχει χοληστερινη και θα κανετε σεξ μια στο εξαμηνο και αυτο θα γινεται μονο αν κανει την κοιλια παραδιπλα θα θυμιθει τα πιτογυρα.

Ειναι αντρας πρεπει να τρωει περισοτερο αλλα οχι χειροτερα

p.s. δεν θελω να σε αποθαρυνω αλλα μπορω απο τωρα να σε διαβεβαιωσω οτι δεν εισαι στους ανθρωπους που θα καταφερουν να αδυνατισουν:( στατιστικα μονο ενα 5% τα καταφερνει και ολοι αυτοι εχουν μια συγκεκριμενη νοοτροπια που την "μυριζεσαι" απο μακρια. Σορρυ για τα ασχημα νεα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
p.s. δεν θελω να σε αποθαρυνω αλλα μπορω απο τωρα να σε διαβεβαιωσω οτι δεν εισαι στους ανθρωπους που θα καταφερουν να αδυνατισουν:( στατιστικα μονο ενα 5% τα καταφερνει και ολοι αυτοι εχουν μια συγκεκριμενη νοοτροπια που την "μυριζεσαι" απο μακρια. Σορρυ για τα ασχημα νεα:(

Εννοείς τη νοοτροπία του ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω ΑΛΛΑ...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
αυτο συνοψιζει α) το λαθος των διαιτολογων β) τον λογο για τον οποιο οι διαιτες ΔΕΝ πετυχαινουν

Αν το κανεις αυτο θα καταληξεις ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΗ απο οτι ξεκινησες.

Παρεπιπτοντος οταν σε 4-5 χρονια ο καλος σου θα εχει χοληστερινη και θα κανετε σεξ μια στο εξαμηνο και αυτο θα γινεται μονο αν κανει την κοιλια παραδιπλα θα θυμιθει τα πιτογυρα.

Ειναι αντρας πρεπει να τρωει περισοτερο αλλα οχι χειροτερα

p.s. δεν θελω να σε αποθαρυνω αλλα μπορω απο τωρα να σε διαβεβαιωσω οτι δεν εισαι στους ανθρωπους που θα καταφερουν να αδυνατισουν:( στατιστικα μονο ενα 5% τα καταφερνει και ολοι αυτοι εχουν μια συγκεκριμενη νοοτροπια που την "μυριζεσαι" απο μακρια. Σορρυ για τα ασχημα νεα:(
Το να φαει κανεις ενα πιτογυρο στις 15 δεν το θεωρώ μεγάλο θεμα. Αν εσυ το θεωρείς μη το φας.

Δεν με αποθαρύνεις γιατί μετράω την αποψη της διαιτολογου μου και το πόσο ξέρω τον εαυτό μου περισσότερο από τη δική σου γνώμη, σορυ κιολας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
αυτο συνοψιζει α) το λαθος των διαιτολογων β) τον λογο για τον οποιο οι διαιτες ΔΕΝ πετυχαινουν

Αν το κανεις αυτο θα καταληξεις ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΗ απο οτι ξεκινησες.

Παρεπιπτοντος οταν σε 4-5 χρονια ο καλος σου θα εχει χοληστερινη και θα κανετε σεξ μια στο εξαμηνο και αυτο θα γινεται μονο αν κανει την κοιλια παραδιπλα θα θυμιθει τα πιτογυρα.

Ειναι αντρας πρεπει να τρωει περισοτερο αλλα οχι χειροτερα

Ο "make my day" epote

Άσε βρε άνθρωπε κάποιον να χαλαρώσει, να αστειευτεί .. "θα αποτύχεις, θα γίνεις χοντρή".
Μπορεί για να το συνδυάσω και με το άλλο θέμα να αποτρέψεις καλύτερα από μένα κάποιον από την αυτοκτονία, αλλά είσαι ικανός να τον οδηγήσεις κατευθείαν πάνω της αδερφέ μου.
Λίγο περισσότερο τακτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
[...]μπορω απο τωρα να σε διαβεβαιωσω οτι δεν εισαι στους ανθρωπους που θα καταφερουν να αδυνατισουν:( στατιστικα μονο ενα 5% τα καταφερνει και ολοι αυτοι εχουν μια συγκεκριμενη νοοτροπια που την "μυριζεσαι" απο μακρια.[...]

Και τι ακριβώς περιλαμβάνει αυτή η νοοτροπία? Να ξέρω δηλαδή άμα δεν την έχω να μη μπω στο κόπο να κάνω δίαιτα, να το πω και στη μάνα μου για να το πάρει απόφαση ότι δεν πρόκειται να αδυνατίσω μήπως και σταματήσει επιτέλους να με λέει βόδι και να μου μετράει τις μπουκιές.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top