Fro-yo : To σπιτικό

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι άσχετο αλλά σχετικό;;;


Πως προέκυψε αυτή η "μόδα"??? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Λογικὰ...




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ναι...αλλά πως και έγινε τόσο ξαφνικά και μαζικά; Μόνο στην Ελλάδα;

Συνήθως αυτοί, τα κάνουν αργά και υποχθόνια! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Nαι, οι Αμερικάνοι το έχουν από το εβδομηντακάτι. Σε εμάς ήρθε μετά από δεκαετίες, όπως οι περισσότερες εξελίξεις άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ὅλες αὐτὲς οἱ μόδες ποὺ υἱοθετοῦνται, συνήθως ξεκίνοῦν ἀπὸ κάποιον ποὺ πῆγε στὴν Ἀμερικὴ, τοῦ ἄρεσε τὸ συγκεκριμένο ἔδεσμα, τὸ ἔφερε στὴν Ἑλλάδα καὶ τελικὰ ἔπιασε. Ἄλλωστε, γιὰ νὰ εἴμαστε καὶ ἀκριβεῖς, τὸ συγκεκριμένο ἔδεσμα δὲν εἶναι καὶ τὸσο ξένο πρὸς τὶς διατροφικὲς συνήθειές μας καὶ εἶναι λογικὸ νὰ ἔχῃ ἐπιτυχία ἐφ' ὅσον ἔχει περάσει στὶς γυναῖκες ποὺ προσέχουν τὴ γραμμή τους ὅτι ἔχει λιγότερες θερμίδες ἀπὸ τὸ ἀντίστοιχο παγωτό. Ἐκεῖ πιστεύω ἑδράζεται περισσότερο ἡ ἐπιτυχία τοῦ συγκεκριμένου ἐδέσματος στὴν Ἑλλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Γενικά το γιαούρτι είναι πάρα πολύ αγαπητό στην Ελλάδα. Εγώ θυμάμαι όταν ήμουν μικρή δεν υπήρχε φορά που σε ταβέρνα ή σε τραπέζι να μη σου φέρουν γιαούρτι ντόπιο με μέλι ή γλυκό του κουταλιού. Τουλάχιστον στην επαρχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
To έκανα τώρα με παραλλαγή. Εβαλα εκχύλισμα βανίλιας και μαύρη ζάχαρη (αντί για άχνη). Το χτύπησα με το κανονικό μίξερ γιατί του καφέ δεν έκανε δουλειά και νευρίαζα.

To έφαγα και ήταν καλό, αλλά μάλλον ηθελε πιό πολύ χτύπημα και άμυλο για να γίνει πιό σφιχτό. Θα κάνω πείραμα με άμυλο καλαμποκιού την άλλη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αφού το τίμησα κι εγώ ( δις ) να πω την άποψή μου. Καλό είναι :smoke:. Βέβαια αν κάποιος σκέφτεται να το αφήσει στην κατάψυξη για να μείνει την άλλη μέρα ( u mad bro ) θέλει καλό χτύπημα πρώτα αλλιώς γίνεται μπετόν αρμε. :worry:

αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
To έκανα τώρα με παραλλαγή. Εβαλα εκχύλισμα βανίλιας και μαύρη ζάχαρη (αντί για άχνη). Το χτύπησα με το κανονικό μίξερ γιατί του καφέ δεν έκανε δουλειά και νευρίαζα.

To έφαγα και ήταν καλό, αλλά μάλλον ηθελε πιό πολύ χτύπημα και άμυλο για να γίνει πιό σφιχτό. Θα κάνω πείραμα με άμυλο καλαμποκιού την άλλη φορά.

Γι αυτό βάζω ζάχαρη άχνη, γιατί άμα βάλεις κορν φλάουερ ίσως μετά το νιώθεις στη γεύση.


Αφού το τίμησα κι εγώ ( δις ) να πω την άποψή μου. Καλό είναι :smoke:. Βέβαια αν κάποιος σκέφτεται να το αφήσει στην κατάψυξη για να μείνει την άλλη μέρα ( u mad bro ) θέλει καλό χτύπημα πρώτα αλλιώς γίνεται μπετόν αρμε. :worry:

αυτά

Για την επόμενη μέρα(ες) θέλει να το αφήσετε 10 λεπτάκια έξω από την κατάψυξη πριν το καταναλώσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ε, δεν είχα άχνη ενώ έχω πολλή ποσότητα μαυρης οπότε είπα να την αξιποιήσω έτσι.
Φαντάζομαι η βανίλια θα κυριαρχήσει σαν γεύση και θα καλύψει το άμυλο. Αμα το κανω θα σας πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top