Εσείς, τί θα κάνατε/τί στάση θα κρατούσατε?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 16)
  • Είμαι γυναίκα και δεν θα γινόμουν ποτέ παρένθετη μητέρα

    Ψήφοι: 10 62.5%
  • Είμαι γυναίκα και θα γινόμουν παρένθετη μητέρα, χάριν χρημάτων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γυναίκα και θα γινόμουν παρένθετη μητέρα δωρεάν

    Ψήφοι: 4 25.0%
  • Είμαι άντρας και δεν θα ήθελα η γυναίκα μου/η σύντροφός μου να γίνει παρένθετη μητέρα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι άντρας και θα δεχόμουν η γυναίκα μου/η σύντροφός μου να γίνει παρένθετη μητέρα, χάριν χρημάτων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι άντρας και θα δεχόμουν η γυναίκα μου/η σύντροφός μου να γίνει παρένθετη μητέρα, δωρεάν

    Ψήφοι: 2 12.5%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ψήφισα κι εγώ ότι δεν θα γινόμουν ποτέ παρένθετη μητέρα (μιλώντας για το πώς βλέπω τώρα τα πράγματα). Πρώτον γιατί δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να αποχωριστώ το παιδί μετά και δεύτερον γιατί όποια και να ήταν η αμοιβή, δεν θα άξιζε να παρατήσω την καριέρα μου στη μέση, να χαλάσω το σώμα μου και να γίνω υπέρσυναισθηματική (λόγω ορμονών) χωρίς να μου μείνει και παιδί :P Τυχόν αγαπημένο πρόσωπο θα μπορούσε κάλλιστα να βρει κάποια άλλη που θα είχε ήδη τεκνοποιήσει, οπότε θα της ήταν πιο εύκολο.

Αν είχα πρόβλημα να κάνω παιδί, ναι άνετα θα κατέφευγα σε αυτή τη λύση πάντως. Να υιοθετήσω δεν υπάρχει περίπτωση, δεν λατρεύω τα παιδιά ώστε να θέλω σώνει και ντε να μεγαλώσω κάποιο, είτε είναι δικό μου είτε όχι. Αν δεν μπορούσα με κανένα τρόπο να κάνω (βιολογικά) δικά μου παιδιά, θα προτιμούσα να μείνω childfree και να απολαύσω τα θετικά αυτού (και βρίσκω αρκετά θετικά στο να μην κάνεις παιδί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top