Σχολιασμός φθηνών laptops

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ωραιο ειναι

εγω δεν το προτεινα παραπ'ανω?

πεςμου εντυπωσεις οταν το παρεις:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το ειχες προτινει αλλα ειχα ηδη αρχισει να το σκεφτομαι οταν το προτινες... :P Οτι αντιστοιχο βρηκα τοσο σε υπολογιστικη ισχυ οσο και σε καρτα γραφικων ητανε αρκετα πιο πανω στην τιμη, κατεληξα αναμεσα σε αυτο και ενα αλλο το οποιο ητανε με i5 και nvidia, μικροδιαφορες απο οσο ειδα τοσο στον επεξεργαστη οσο και στις επιδοσεις τις καρτας γραφικων, αλλα η διαφορα ητανε στην τιμη και στης λεπτομεριες.
Το μονο που σκεφτομαι τωρα ειναι αν αξιζει να εκμεταλετω την προσφορα που εχει η microsoft μεχρι το τελος του μηνα για τα 8αρια, ή αν θα πανε εντελος χαμενα τα λεφτα...
Ηθελα βασικα το Acer που εδεινε με το προηγουμενο crazy sundays, αλλα δεν το προλαβα καθως νομιζα πως ανανεωνε τις προσφορες κυριακη βραδυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
ειναι καλα τα lenovo???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θεωρουνται γερα αλλα οχι και τα πιο αξιοπιστα:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
θεωρουνται γερα αλλα οχι και τα πιο αξιοπιστα:worry:
Αν ήμουν το υπεύθυνος του marketing department της lenovo πραγματικά θα τους απέλυα όλους. Γιατί βλέπω ακόμα κόσμο να με ρωτάει "Lenovo; Τι είναι αυτό;".

Η Lenovo φτιάχνει πολύ καλά μοντέλα για επαγγελματική χρήση. Γερές συσκευές, ιδανικές για άτομα που ταξιδεύουν συχνά σαν εμένα. Δεν θα μπορούσα με κάτι που σπάει εύκολα. Είμαι πολύ καλά ευχαριστημένος με το lenovo που έχω.

Αλλά εκτός επαγγελματικού χώρου, είναι τελείως άγνωστα. Πρέπει να παραδεχτώ την apple ότι έχει κάνει πολύ καλό marketing και έχει πείσει τον απλό κοσμάκη, που δεν έχει ίσως ιδέα από υπολογιστές, πως επειδή τα προϊόντα τους είναι shiny, είναι "καλά" ή "γερά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αλλά εκτός επαγγελματικού χώρου, είναι τελείως άγνωστα. Πρέπει να παραδεχτώ την apple ότι έχει κάνει πολύ καλό marketing και έχει πείσει τον απλό κοσμάκη, που δεν έχει ίσως ιδέα από υπολογιστές, πως επειδή τα προϊόντα τους είναι shiny, είναι "καλά" ή "γερά".

τα lenovo είναι τα ibm;
έχω ένα παλιό ibm και λειτουργεί ακόμα

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κινεζικα πια,,αλλα αγορασμενη απο την ιβμ νομιζω,,ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πάντως και τα acer τα λέγανε παλιομηχανήματα αλλά από το 2008 που το χρησιμοποιώ δεν έχει κανένα πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ναικκ8 χρονια ειχε κρατησει ασερ ,,και τωρα ξαναπηρα

απλα δεν εχουν φρου φρου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Lenovo δεν εχω δει πολλα απο κοντα ειναι η αληθεια. Εχει ενα η κοπελα μου, και οφειλω να συμφωνισω με αυτα που λεει ο Γιωργος, πολυ στοιβαρο μηχανιμα και πολυ ανθεκτικο επισης.
Για τα acer, οσα εχω δει ειναι πολυ ψευτικα, ελαφρια πλαστικουρια. Φανταζομαι θα θελουν πολυ προσεκτικη χρηση για να κρατισουν τοσο καιρο οσο το δικο σου Αγγελε.
Βεβαια ολα ειναι θεμα χρησης και χρηστη πιστευω. Και εγω ταξιδευω πολυ, και το fujitsu που ειχα τοσα χρονια δεν ητανε ιδιετερα στοιβαρο, δεν του φερομουν καλα, αλλα συγροχνος το προσεχα. Εφαγε μερικα μπουνιδια στην ζωη του, δεν λεω, αλλα το μετεφερα παντα με την θηκη του. Εφαγε πολυ κοπανιμα και πολυ ιδρωτα, αλλα ειμουν πολυ σχολαστικος με το καθαρισμα του απο σκονες κλπ. Μπορει να δουλεβε χωρις να κλεισει ποτε, αλλα το ειχα πανω σε βαση με ανεμιστηρακια.
Αντιστοιχα ειτε το πιο γερο μηχανιμα εχεις, ειτε το πιο "φτερο στον ανεμο", το αν θα το κανεις σμπαραλια η οχι, εξαρτατε απο το τι του κανεις!

Πολυ φτηνουν χολη για καποια μαρκα λογο μιας κακης δικης τους εμπειριας, χωρις να συνυπολογιζουν ποσο φταινε οι ιδιοι... Για αυτο οταν ακουτε δυσφημηση να την ψαχνετε δυο φορες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η παγιδα που βλεπω εγω προσωπικα σε αυτην την προσφορα ειναι οτι σου πλασαρουν ενα μηχανιμα με i5 και "αυτονομη καρτα γραφικων", αλλα με 10-20 ευρο παραπανω περνει μηχανιμα με i5 και την 620.... Επομενος, για κανονικη τιμη θα ητανε καλα, για προσφορα, μου φαινονται πολλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

technomaniac

Νεοφερμένος

Ο technomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το G580 είναι αρκετά καλό πραγματικά και παίζει σε προσφορά απο Κωστόβολο και από Μάκρο αν δεν κάνω λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demmie_Bak

Νεοφερμένος

Η Demmie_Bak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας,
ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα καινούριο Laptop και θα ήθελα αν γίνεται κάποιες προτάσεις όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά του.
Παραθέτω λοιπόν κάποια κριτήρια με τα οποία θα ήθελα να γίνουν οι προτάσεις:
- Καταρχήν η τιμή του θέλω να είναι μέχρι 800-900 ευρώ.
- Θέλω ένα σχετικά αξιόπιστο μηχάνημα το οποίο θα κρατήσει μερικά χρόνια χωρίς να παρουσιάζει προβλήματα κάθε τόσο.
-Με ενδιαφέρει να έχει σχετικά υψηλές επιδόσεις και σχετική αντοχή στην υπερθέρμανση καθώς λόγω σχολής υπάρχουν φορές που τρέχω προγράμματα. για 20 (μπορεί και παραπάνω) συνεχόμενες ώρες.
-Οθόνη 15’’ (δεν με χαλάει και παραπάνω αλλά προφανώς βγαίνει εκτός budget)
-Κάρτα γραφικών: δεν την χρειάζομαι για επαγγελματική χρήση παρά μόνο για gaming κι αυτό σε μέτρια επίπεδα. Αφού θα πληρώσω κάτι καινούργιο ας έχει και κάτι αξιοπρεπές πάνω!
Θα παρακαλούσα αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει είτε set μοντέλο είτε ξεχωριστά επεξεργαστή, κάρτα γραφικών κ.λπ. , με κάποια σχετική αιτιολόγηση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και sorry για το «σεντόνι»:D
Υ.Γ. Extra πληροφορίες για συγκεκριμένα καταστήματα ή site που συμφέρουν περισσότερο θα εκτιμήθουν ιδιαιτέρως!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis19

Νεοφερμένος

Ο giannis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
εγω προσωπικα εχω το acer aspire 1 χρονο ειναι γαματο,οθονη 15,6 ιντσες,hd led lcd οθονη,σκληρος δισκος 320 gb, δε νομιζω οτι χρειαζεσαι παραπανω χωρητικοτητας ,μνημη 4gb,επεξεργαστης intel core i3-380M,κορυφαιος επεξεργαστης και λειτουργικο windows 7,τωρα ολα αν δεν κανω λαθος εχουν windows 8,τ ειχα αγορασει 500 Ε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν δινεις αρκετα στοιχεια!
Τι ειδους προγραμμα ειναι που τρεχεις για την σχολη σου;
Το ποσο θα σου κρατισει και το αν θα σου βγαζει προβληματα ειναι κατα κυριο λογο ζητημα δικης σου χρησης, παρα κατασκεβαστη.
Οταν λες gaming σε μετρια επιπεδα; Τι παιχνιδια θες να παιζεις; Γιατι gaming σε μετρια επιπεδα κανεις και με laptop στα 500 ευρο, δεν χρειαζετε να ανεβεις μεχρι τα 900...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demmie_Bak

Νεοφερμένος

Η Demmie_Bak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κατ'αρχήν ευχαριστώ για κάθε απάντηση και εκτιμώ το ενδιαφέρον σας.
Λοιπόν....
Όσον αφορά τα προγράμματα που τρέχω δεν τα ανέφερα γιατί είναι πολύ εξειδικευμένης χρήσης και δεν πιστεύω ότι θα βοηθούσε. Πρόκειται για προγράμματα στατιστικής ανάλυσης, δημιουργίας φυλογενετικών δένδρων κα. Δεν χρειάζονται γραφικά παρά μόνο ανάλυση δεδομένων. (ελπίζω αυτές οι πληροφορίες να αρκούν)
Για τον κατασκευαστή θα διαφωνήσω. Ας πούμε ότι δεν θα έπαιρνα Turbo-X σε καμία περίπτωση;)... Από εκεί και πέρα όλα τα συζητάμε.
Με τον όρο μέτριο gaming εννοώ ότι δεν πρόκειται ποτέ να παίξω fps (γενικά action games) με την απαίτηση να έχω τα γραφικά τέρμα αλλά θέλω να μπορώ να δοκιμάζω καινούρια games για μερικά χρόνια μπροστά χωρίς τρελά ζόρια. Προφανώς δεν αναφέρομαι σε flash games! Παίζω κυρίως adventure, rpg, sims... Τέτοια πράγματα...
Επειδή ειπώθηκε ότι μπορώ να βολευτώ με παρακάτω χρήματα απ'όσα υπολογίζω, προφανώς και μια τέτοια επιλογή είναι καλοδεχούμενη. Παρ'όλα αυτά, αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα HP i3 2330M 2.20 GHz με 4G ram και intel hd graphics 3000 το οποίο κόστισε πριν 1 χρόνο 700 ευρώ...
Το laptop αυτό δεν είναι δικό μου αλλά συγκριτικά μπορώ να σου πώ ότι προς το παρών τα γραφικά του με καλύπτουν, όμως ως προς τα υπόλοιπα μάλλον όχι.
Όταν τρέχω ένα από τα περιβόητα προγράμματα και μου παίρνει πχ 10 ώρες θα προτιμούσα να είναι οι μισές γιατί και εγώ καθηλώνομαι πολλές ώρες αλλά και το laptop πρακτικά αχρηστεύεται καθώς δεν σηκώνει περαιτέρω multitasking (αν το λέω σωστά). Έχω δει βιντεάκια να δείχνουν ότι καθαρά βάσει επεξεργαστή μπορείς να κερδίσεις μέχρι και x4 σε ταχύτητα (i3 vs i7) σε συγκεκριμένες εφαρμογές αλλά μετά τη χάνω τη μπάλα με τεχνικούς όρους κλπ....
Ελπίζω να φώτισα περισσότερες πλευρές στο θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis19

Νεοφερμένος

Ο giannis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
www.[B]kotsovolos[/B].gr/εδω μπορεις να κανεις επιλογες οπως ακριβως θες πχ στην τιμη,στη μνημη κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ασε τον Κοτσοβολο και ριξε καλητερα μια ματια στο skroutz


Απο οτι καταλαβενω (οχι οτι ξερω τι ειναι τα φυλογενετικα δεντρα) αυτο που χρειαζεσαι ειναι υπολογιστικη ισχυ, αρα δυνατο επεξεργαστη και μπολικη μνημη.

Στα λεφτα που θες να δωσεις βρησκεις ευκολα εναν i7 ,δωσε ομως λιγη προσοχη, ωστε η ραμ να μπορει να επεκταθει μεχρι τα 16, και παρε και την αναλογη RAM για να προσθεσεις.
Οσο για το gaming, το να δοκιμαζεις games για αρκετο χρονο μπροστα ειναι δυσκολο για ενα laptop. Τα games που αναφερεις δεν εχουν τρελες απαιτισεις, αλλα η τεχνολογια προχωραει γρηγορα. Μην περιμενεις πολλα ως προς την δυνατοτητα σου στο μελλον, ωστοσο προτιμισε μια ανεξαρτητη καρτα γραφικων. Μια intel hd θα σου κανει μεν την δουλεια σου για τα σημερινα δεδομενα, αλλα θα "ξεφτυσει" λιγο πιο συντομα απο αλλες καρτες.

Μπορεις ας πουμε να παρεις κατι σαν αυτο , που εχει γρηγορο επεξεργαστη σε σχεση με τους περισοτερους που ειναι στα 2.20-2.40, και να παρεις και ενα κιτ μνημης για το πας στα 16gb, το συγκεκριμενο εχει και μια καλουτσικη καρτα γραφικων. Και ετσι με το budget σου τα καλυπτεις λιγο πολυ ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top