• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

NELLY123

Νεοφερμένος

Η NELLY123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά, εγώ είμαι ακόμα στην εφηβεία, γενικά είχα απο μικρη ηλικία (10-9 χρονών) σπυράκια, (όχι βέβαια πολλά και με πύον, αλλά αυτά τα μικρά και τοπικά σε ένα μικρό μέρος του μετώπου μου), μα τώρα βγάζω πολλά, μπορώ να πώ οτι είναι πολύ λίγα με πύον, αλλά είναι αμέτρητα, όχι πια΄μόνο στο μέτωπο αλλά και στα μάγουλα, ειδικά στην περοχή που είναι δίπλα στην μύτη και κάτω απο τα μάτια. Έχω πάει σε 3 δερματολόγους, ένας απο τους οποίους είναι πολύ καλός, αλλά μετά απο λίγους μήνες και χωρίς να έχω δεί βελτίωση, (ίσα ίσα που μου γέμιζε με περισσότερα με πύον) σταμάτησα απογοητευμένη. Σε όσους το είπα μου είπαν ότι απλά, μου τα βγάζει προς τα έξω, μα εγώ θέλω να μου φύγουν, να καούν, όχι να γεμίζω με περισσότερα. Γενικά δεν είχα και πάντα πολύ αυτοπεποιθηση, και τώρα που είμαι γεμάτη στους ώμους και στην πλάτη δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Ήδη δεν πήγα κατασκήνωση, και μια φίλη μου που μου πρότεινε να πάω μαζί της γαι διακοπέσ για λίγο και θέλω πολύ, πιθανών να αρνηθώ για τον ίδιο λόγο. Αλλά παρέλυψα να σας αναφέρω οτι στα μπράτσα και στην πλάτη το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο(σπυράκια με πύον, μεγάλες κοκκινίλες και πόνος στα μεγάλα σπυράκια). Έχω ήδη καταφύγει σε κάποιες λοσιόν, δυνατές, οι οποίες όμως(δεν ξέρω γιατί) δεν μπορώ να πω οτι έχουν κάνει κάποια αλλαγή. Όσο για το πρόσωπο μόλις χθές έκανα καθαρισμό, και απο το πολύ ζούληγμα, έχω πληγές σε όλο το πρόσωπο. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Ή ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΣΙΟΝ Ή ΚΑΠΟΙΑ ΚΡΕΜΑ Ή ΣΑΠΟΥΝΙ... ΔΕΧΟΜΑΙ...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης5304

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης5304 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
παιδια και γω απο 1η γυμνασιου ειχα σπυρακια αν και τοτε δεν με πειραζε πολυ!:P απο τοτε ομως που μπηκα στο λυκειο μετα απο προταση των γονιων μου σταματησα να τρωω σοκολατες και πιστεψτε με μεσα με ενα μηνα ειχα δει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα...και σκεφτητε οτι ημουν σχεδον εθισμενος σε αυτη! βλεποντας αυτη τη διαφορα(γιατι σιγα σιγα αρχιζεις και παιρνεις κουραγιο) εκοψα τα τηγανιτα,τα πατατακια,τα πολλα γλυκα και πανω κατω οσο μπορω κανω οσο πιο καλη διατροφη μπορω!ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ! πλεον εχω πολυ λιγα σπυρακια αν και ολοι μου λενε πως δεν εχω.....αξιζει να κανω και μια αναφορα στο ξυρισμα(οχι με μηχανη) που παρ'οτι πολλους τους κανει κακο εμενα εχω παρατηρησει οτι κανει "πιτα"(:P) και αυτα που μου εχουν μεινει. περιστασιακα βγαζω αλλα ειναι ελεγχομενο!σιγουρα ο καθε οργανισμος συμπεριφερεται διαφορετικα αλλα εγω αυτο που συστινω ειναι ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ(κυριως χωρις σοκολατες και τηγανιτα)! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
παιδια και γω απο 1η γυμνασιου ειχα σπυρακια αν και τοτε δεν με πειραζε πολυ!:P απο τοτε ομως που μπηκα στο λυκειο μετα απο προταση των γονιων μου σταματησα να τρωω σοκολατες και πιστεψτε με μεσα με ενα μηνα ειχα δει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα...και σκεφτητε οτι ημουν σχεδον εθισμενος σε αυτη! βλεποντας αυτη τη διαφορα(γιατι σιγα σιγα αρχιζεις και παιρνεις κουραγιο) εκοψα τα τηγανιτα,τα πατατακια,τα πολλα γλυκα και πανω κατω οσο μπορω κανω οσο πιο καλη διατροφη μπορω!ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ! πλεον εχω πολυ λιγα σπυρακια αν και ολοι μου λενε πως δεν εχω.....αξιζει να κανω και μια αναφορα στο ξυρισμα(οχι με μηχανη) που παρ'οτι πολλους τους κανει κακο εμενα εχω παρατηρησει οτι κανει "πιτα"(:P) και αυτα που μου εχουν μεινει. περιστασιακα βγαζω αλλα ειναι ελεγχομενο!σιγουρα ο καθε οργανισμος συμπεριφερεται διαφορετικα αλλα εγω αυτο που συστινω ειναι ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ(κυριως χωρις σοκολατες και τηγανιτα)! :)
+1

Εγώ έχω ακμή από πέρυσι το καλοκαίρι. Και πάντα έτρωγα σοκολάτα, μέχρι το Μάιο. Τώρα δεν τρώω οτιδήποτε έχει σοκολάτα και τα σπυράκια τείνουν να φύγουν:clapup::clapup:

Ακολουθώ και φαρμακευτική αγωγή, αλλά πριν το "κόψιμο" της σοκολάτας δεν είδα κάποια βελτίωση. Aκόμη και η δερματολόγος "έμεινε κάγκελο":jumpy::jumpy: Δεν πίστευε ότι θα "έφευγε" η ακμή τόσο γρήγορα.

Βέβαια, τώρα έχω μερικά, αλλά κρύβονται από τα μαλλιά μου και δε με πειράζει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Καλησπερα..
εδω και 2 μηνες κανω θεραπεια για την ακμη με χαπια reducar..ακομα ειμαι στα 40mg

θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω τρυπα στον αφαλο τωρα..
εννοειται οτι θα παρω να ρωτησω τη δερματολογο μου απλα λεω μηπως καποιος ξερει..ευχαριστω πολυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias 123

Νεοφερμένος

Ο ilias 123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι... είμαι 16 ετών και έχω ακμή εδω και 2 χρόνια... η ακμή μου άρχισε από την αριστερή πλευρά και τώρα τείνει προς την δεξιά πλευρά του προσώπου... αλλά παραδόξως δεν είναι σπυράκια... πολύ λίγα σπυράκια έχω στο πρόσωπό μου αλλά μου έχουν μείνει σημάδια και αχνοφαίνονται από μέσα σαν σπυράκια κάπως... ξέρετε μήπως τι πρέπει να κάνω??? γιατί ειλικρινά έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ και γενικότερα είμαι ψυχολογικά πολύ χάλιααα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

andreas81

Νεοφερμένος

Ο andreas81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά πάρτε νιασίνη και φάτε λίγο μαγιά μπύρας, τη μαγειρική που είναι στο σπίτι γιατί έχει όλο το σύμπλεγμα των βιταμινών Β, πολύ λίγο, ίσα ίσα στη μύτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theseus

Νεοφερμένος

Ο Theseus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγιοι Θεόδωροι (Κόρινθος). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Υπαρχει μια αλοιφη Azulen Paste, η οποια ειναι πολυ αποτελεσματικη για την ακμη... Τωρα δε ξερω τι παρενεργειες εχει.
Μμπορειτε να την γκουκλαρετε και να μαθετε πληροφοριες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Ρε σεις,σταματηστε να κανετε σαν τις γιαγιαδες στο Ικα που ανταλλαζουν φαρμακα και προτεινετε στα παιδια κανενα καλο δερματολογο.

Καθε ανθρωπος εχει διαφορετικο τυπο δερματος.Μπορει ο οργανισμος του-της να εχει διαφορετικο τροπο αντιμετωπισης των πραγματων, μπορει να ειναι αλλεργικος-η σε ενα συστατικο μιας κρεμας ποιος θα του πει μετα <<Σορρι,εκανα λαθος και τωρα σου εγινε αυτο..>>


Σε πολυ δυσκολες περιπτωσεις χορηγουνται χαπια.Καλο θα ειναι να αποφευγεται τις λοσιον του εμποριου μιας κ εκ πειρας εγω δεν ειδα μεγαλη διαφορα στον ενα μιση χρονο που αλλαζα συνεχεια.

Επισκευτειτε καποιον ειδικο.Τι στο μηλο ολοκληρη Ιατρικη εβγαλε...Και καλυτερα γνωστο.

Ενδεικτικα εγω πηγα στην δερματολογο μου επειτα απο 2 χρονια. Μου χορηγησε 2 κρεμες να χρησιμοποιω εναλλαξ,που ειπε να συνεχισω με το φαρμακευτικο σαπουνι που ειχα και να βαζω μια συγκεκριμενη αντηλιακη για να μην αφυδατωθει το δερμα μου και η κατασταση σε μολις ενα μηνα και κατι ψηλα εχει γινει υπερβολικα καλυτερη.Πλεον το δερμα μου δεν βγαζει σπυρακια απο μονο του και αν βγαζει αντιμετωπιζονται αμεσως.Σε συνδιασμο με ενα καθαρισμο που εκανα τα πραγματα εχουν γινει τελεια...

Η ακμη μου ηταν-ειναι(?) ηπιας μορφης αλλα το δερμα μου λιπαρο οντας ''γενναγε'' πολλους πορους.


Τι αλλο ηθελα να πω?Αα ναι , αρχικα το δερμα μετα τον καθαρισμο ηταν ερεθισμενο με καποια σημαδακια τα οποια εντος εβδομαδας εφυγαν οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.Απλα να μην πατε στην θαλασσα για μπανιο 2-3 μερες διοτι οι ποροι ειναι ανοιχτοι και λογω βρωμιας της θαλασσας μπορει να μολυνθει το δερμα και να εχετε αλλα.

Συνεπως αυτο που πρεπει να θυμαστε ειναι να χρησιμοποιειτε τις κρεμες που θα σας δωσουν και να ακολουθησετε τις συμβουλες της δερματολογου Κ-Α-Θ-Η-Μ-Ε-Ρ-Ι-Ν-Α.Μην παραλειψετε την αγωγη για μια μερα γιατι θα ειναι σαν να κανετε ενα βημα πισω..Μοναχα με καθημερινη προσοχη θα γινει το προσωπα σας λειο και ωραιο.


Και προπαντων αν βγει σπυρακια μην το πειραξετε.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Εγω που εχω μαυρα στιγματα και σπανια βγαζω κανα πυωδης σπυρακι ο γιατρος μου 'χε πει να παρω μια αλοιφη η οποια κοστιζε 30 ευρω!!! και μου πει οτι δεν μπορει να την γραψει γιατι απο τον Μαιο η αλοιφες για την ακμη σταματησαν να γραφονται...(ελεος δηλαδη), επισης μου ειπε οταν πηγαινω στη θαλασσα να βαζω το προσωπο μεσα στο νερο σαν μερος της θεραπειας, αρχικα βεβαια πηγε να μου γραψει ενα χαπι αλλα επειδη πριν 2 χρονια ειχα ξαναπαει σε αυτον μου ειχε πει οτι δεν ηθελε να μου γραψει χαπι γιατι ειναι πολυ δυνατα , εγω του ειπα καλυτερα να μη μου δωσει χαπι και μου λεει οκ καλυτερα!

Ενας φιλος μου που εχει κι αυτος λιπαρο δερμα μου λεει οτι 1 φορα την εβδομαδα πλενει το προσωπο του με οδοντοκρεμα και εχει παρατηρησει -λεει- οτι οι ποροι ανοιγουν και τα σπυρακια του ηταν σα να ειχαν μισοβγει απο τον καθε πορο!!!!!! Εγω γενικα σιχαινομαι τα σπυρακια ειναι σαν σκουλικια μεσα στο δερμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έχει κάνει κανείς θεραπεία με curacne;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

z-w-h

Νεοφερμένος

Η z-w-h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημέρα!!
Λοιπον διαβασα ολα τα αρθρα σχετικα με την ακμή και θελω να πω και εγω την αποψη μου!
εχω ακμη εδω και 10 χρονια!ειμαι 23 και εξακολουθω να βγαζω σπυρακια!
εχω δοκιμασει τα ΠΑΝΤΑ!! το λεω κυριολεκτικα!
εχω παει σε δερματολουγοσ εχω παρει χαπια ακομα και τα πιο δυνατα που ολοι ξερουμε για 6 μηνεσ και μετα απο λιγο καιρο ξαναεβγαλα!
ημουν δυστυχως στο 20% του πληθυσμου που δεν τους επιασε το χαπι απο την πρωτη φορα και επρεπε να ξαναπαρω!ομως δεν ξαναπηρα γιατι η μανα μου ειχε αγχωθει πολυ λογω των παρενεργειων!!
εχω ψαξει τα παντα απο θεματα διατροφης απο εξωτερικες κρεμες!!ειχα δοκιμαζει κατι φυτικα χαπια τα οποια ουσιαστικα ηταν βιταμινες και μια κρεμα της ιδιασ εταιριας και μου εκαναν πολυ καλο!!απλα επρεπε να τα παιρνω συνεχεια και ηταν αρκετα ακριβα!λεγονται acnezine. μαλλον δεν θα τα γνωριζεται γιατι δεν τα πουλανε εδω αλλα μονο στο εξωτερικο( μεχρι εκει εφτασε η χαρη μου)! το link για να τα παραγγειλετε ειναι αυτο https://www.acnezine.com/.
περα απο αυτο εχω ξεκινησει να κανω θεραπειες με laiser οπου εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα με παλμικο φως VPL! Εξασθενουν τα κοκκινα σημαδια και οι ουλες!!
Οσο για προιοντα καθαρισμου και κρεμες παραγγελνω μονο απο εξωτερικο γιατι απο το φαρμακειο τα εχω δοκιμασει ολα!εχω βρει μια μαρκα που λεγεται Murad και εχει παρα πολυ καλα προιοντα ειναι λιγο πιο ακριβα αλλα αξιζουν!!το καθαριστικο παιζει πολυ σημαντικο ρολο γιατι ειναι αυτο που κραταει το δερμε καθαρο και σκοτωνει τα μικροβια!
το συγκεκριμενο σκοτωνει ολα τα μικροβια και με πολυ μικρη ποσοτητα κανει τελειο αφρο!!και νοιωθεις πολυ καθαρος μετα!εχει και κρεμα ενυδατικη και αντιηλιακο που ειναι απαραιτητο και μασκα και τοπικη κρεμα για βραδυ!!
σας το συνηστω μιας και εχω ταλαιπωρηθει τοοσοοο πολυ!!
οσο για την διατροφη ειναι πολυ καλο να τρωμε φρουτα και να βαζεται στο προσωπο λεμονι!!το λεμονι κανει πολυ καλο στην λιπαροτητα και σφιγγει τους πορους!και κανει τα σπυτακια να μεγαλωνουν πιο γρηγορα και ετσι φευγουν πιο γρηγορα!
επισεις τροφες που περιχουν ψευδαργυρο που ειναι το μπροκολο και οι γαριδες κανουν πολυ καλο!!
και μια πολυ καλη μασκα που την χρησιμοποιω πολλά χροναι και ειναι πολυ καλη ειναι ειναι caladerm της evdermia!

χρησιμοποιω πλεον επειδη κανω τις θεραπειες με laiser μονο καθαριστικο υγρο σαπουνι που σας ειπα και αντιηλιακη κρεμα για λιπαρα δερματα με ακμη και μονο οταν βγαζω κανενα σπυρακι τοπικα μια κρεμα που λεγεται eribenz(η οποια γραφεται και απο δερματολογο σε βιβλιαριο)
Αλλα εχω δει πολυ μεγαλη βελτιωση μετα τις θεραπειες με laiser γι αυτο καλο θα ηταν να κανει καποιοσ που εχει προβλημα!
Ειναι πολυ ακριβες αλλα αν ψαξετε σε site με προσφορες εχει πολυ καλες ευκαιριες!!
Εμενα μου ειχαν πει σ ενα κεντρο αισθητικης τις 4 θεραπειες 1100 euro και φυσικα δεν τις αγορασα!
και μετα απο καιρο βρηκα στο group on σ ενα κεντρο τις 6 θεραπειες 100 euro!!τζαμπα δηλαδη αν σκεφτειτε ποσα δινω καθε φορα σε κρεμες!
γι αυτο κυνηγαμε τις προσφορες!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρανιααααα

Δραστήριο μέλος

Η ρανιααααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Καλημέρα!!
Λοιπον διαβασα ολα τα αρθρα σχετικα με την ακμή και θελω να πω και εγω την αποψη μου!
εχω ακμη εδω και 10 χρονια!ειμαι 23 και εξακολουθω να βγαζω σπυρακια!
εχω δοκιμασει τα ΠΑΝΤΑ!! το λεω κυριολεκτικα!
εχω παει σε δερματολουγοσ εχω παρει χαπια ακομα και τα πιο δυνατα που ολοι ξερουμε για 6 μηνεσ και μετα απο λιγο καιρο ξαναεβγαλα!
ημουν δυστυχως στο 20% του πληθυσμου που δεν τους επιασε το χαπι απο την πρωτη φορα και επρεπε να ξαναπαρω!ομως δεν ξαναπηρα γιατι η μανα μου ειχε αγχωθει πολυ λογω των παρενεργειων!!
εχω ψαξει τα παντα απο θεματα διατροφης απο εξωτερικες κρεμες!!ειχα δοκιμαζει κατι φυτικα χαπια τα οποια ουσιαστικα ηταν βιταμινες και μια κρεμα της ιδιασ εταιριας και μου εκαναν πολυ καλο!!απλα επρεπε να τα παιρνω συνεχεια και ηταν αρκετα ακριβα!λεγονται acnezine. μαλλον δεν θα τα γνωριζεται γιατι δεν τα πουλανε εδω αλλα μονο στο εξωτερικο( μεχρι εκει εφτασε η χαρη μου)! το link για να τα παραγγειλετε ειναι αυτο https://www.acnezine.com/.
περα απο αυτο εχω ξεκινησει να κανω θεραπειες με laiser οπου εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα με παλμικο φως VPL! Εξασθενουν τα κοκκινα σημαδια και οι ουλες!!
Οσο για προιοντα καθαρισμου και κρεμες παραγγελνω μονο απο εξωτερικο γιατι απο το φαρμακειο τα εχω δοκιμασει ολα!εχω βρει μια μαρκα που λεγεται Murad και εχει παρα πολυ καλα προιοντα ειναι λιγο πιο ακριβα αλλα αξιζουν!!το καθαριστικο παιζει πολυ σημαντικο ρολο γιατι ειναι αυτο που κραταει το δερμε καθαρο και σκοτωνει τα μικροβια!
το συγκεκριμενο σκοτωνει ολα τα μικροβια και με πολυ μικρη ποσοτητα κανει τελειο αφρο!!και νοιωθεις πολυ καθαρος μετα!εχει και κρεμα ενυδατικη και αντιηλιακο που ειναι απαραιτητο και μασκα και τοπικη κρεμα για βραδυ!!
σας το συνηστω μιας και εχω ταλαιπωρηθει τοοσοοο πολυ!!
οσο για την διατροφη ειναι πολυ καλο να τρωμε φρουτα και να βαζεται στο προσωπο λεμονι!!το λεμονι κανει πολυ καλο στην λιπαροτητα και σφιγγει τους πορους!και κανει τα σπυτακια να μεγαλωνουν πιο γρηγορα και ετσι φευγουν πιο γρηγορα!
επισεις τροφες που περιχουν ψευδαργυρο που ειναι το μπροκολο και οι γαριδες κανουν πολυ καλο!!
και μια πολυ καλη μασκα που την χρησιμοποιω πολλά χροναι και ειναι πολυ καλη ειναι ειναι caladerm της evdermia!

χρησιμοποιω πλεον επειδη κανω τις θεραπειες με laiser μονο καθαριστικο υγρο σαπουνι που σας ειπα και αντιηλιακη κρεμα για λιπαρα δερματα με ακμη και μονο οταν βγαζω κανενα σπυρακι τοπικα μια κρεμα που λεγεται eribenz(η οποια γραφεται και απο δερματολογο σε βιβλιαριο)
Αλλα εχω δει πολυ μεγαλη βελτιωση μετα τις θεραπειες με laiser γι αυτο καλο θα ηταν να κανει καποιοσ που εχει προβλημα!
Ειναι πολυ ακριβες αλλα αν ψαξετε σε site με προσφορες εχει πολυ καλες ευκαιριες!!
Εμενα μου ειχαν πει σ ενα κεντρο αισθητικης τις 4 θεραπειες 1100 euro και φυσικα δεν τις αγορασα!
και μετα απο καιρο βρηκα στο group on σ ενα κεντρο τις 6 θεραπειες 100 euro!!τζαμπα δηλαδη αν σκεφτειτε ποσα δινω καθε φορα σε κρεμες!
γι αυτο κυνηγαμε τις προσφορες!!:D:D

σκεψου παντως να επισκεφ8εις και κανενα ομοιοπα8ητικο! μπορει να σε βοη8ησει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

z-w-h

Νεοφερμένος

Η z-w-h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
σκεψου παντως να επισκεφ8εις και κανενα ομοιοπα8ητικο! μπορει να σε βοη8ησει;)

εχω παει και σε ομοιοπαθητικη αλλα τιποτα!!δυστυχως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pussycat87

Νεοφερμένος

Η pussycat87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
καλησπερα!!! Ζωη να σε ρωτησω αυτο το λειζερ που λες οτι κανεις ειναι το λεγομενο μπλε φως?? εχεις δει βελτιωση στην ακμη και στην λιπαροτητα η μονο στα σημαδια της ακμης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Καλησπέρα! =]
Χθες είχα ραντεβού με τη δερματολόγο.
Έχω ακμή με κύστες -ευτυχώς όχι πολλές!- και έχουν μείνει κάποια σημάδια.
Είπε θα μου γράψει φάρμακα, αφού κάνω εξετάσεις πρώτα.
Ξέρετε τι παρενέργειες μπορεί να έχουν;
Έτσι για να ξέρω τι θα αντιμετωπίσω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΡΙΑΝ

Νεοφερμένος

Η ΜΑΡΙΑΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα! ειμαι καινουρια στην παρέα σας και χαιρομαι ιδιαιτερα που μπορω να συμμετεχω στη συζητηση για ενα τοσο ενδιαφερον θεμα. ειμαι παθουσα κι εγω αλλα ευτυχως το εχω ξεπερασει εδω κι ενα χρονο χαρη στα μαγικα χερια της κυριας σμαρως(θα σας δωσω στοιχεια της παρακατω). ειναι κριμα να διαβαζω για θεραπεια ακμης με χαπια , κρεμες, σκληρες αντιβιωσεις κοκ. ειναι τοσο απλη η θεραπεια της κι ομως οι δερματολογοι (συνεπαγεται και φαρμακοβιομηχανιες) να δινουν αβερτα κουτες με χαπια που το μονο που κανουν ειναι να αναστελουν την παραγωγη σμηγματος για οσο καιρο τα παιρνεις. οταν τα σταματας να τα παλι τα σπυρακια. κι αν περασουν με τα λεγομενα ρουκοταν μενουν κατι σημαδια σαν κρατηρες. υπαρχει λογος που τα αναφερω όλα αυτα γιατι οπως είπα και νωριτερα ειμαι παθουσα η μαλλον ημουν. επι 10 χρονια δοκιμασα τα παντα. δερματολογους, αντιβιωσεις, χαπια (τα παντα εκτος απο τα ρουκουταν), χημικο πηλινγκ, κρεμες , καθαριστικα, μασκες, αισθητικους . λεφτα λεφτα λεφτα πεταμενα στο καλαθι των αχρηστων. τυχαια συναντησα μια κοπελα σε αιθουσα αναμονης δερματολογου (αυτη ειχε παει για αλλο σκοπο) και μου ειπε κατα λεξη: τσαμπα ταλαιπωρησε στους δερματολογους , μονο η κυρια σμαρω θα σε σωσει. σημειωτεον η κοπελα ειχε ενα προσωπο φεγγαρι και αστραφτερο (ειχε κυστικη ακμη). για να μην τα πολυλογω η κυρια σμαρω ειναι αισθητικος. εδω και 40 χρονια ασχολειται μονο με την αντιμετωπιση της ακμης (οποιασδηποτε μορφης). εκπαιδευτικαι διπλα σε εναν ελβετο δερματολογο γιατι η ιδια ειχε τεραστιο προβλημα και τραβιοταν χρονια με γιατρους και φαρμακα. η κυρια αυτη λοιπον το μονο που κανει ειναι να σου καθαρισει τα σπυρια απο τη ριζα τους. οτι υπαρχει νεκρο στο προσωπο σου , στην πλατη σου η οπουδηποτε αλλου τα καθαριζει με τροπο οχι ανωδυνο βεβαια. ποναει πολυ γιατι σου ανοιγει τα σπυρια για να σου τα καθαρισει σε βαθος. το αισθητικο αποτελεσμα δεν ειναι και το καλυτερο αλλα αν εχεις θεληση και υπομονη σε εξι μηνες το προσωπο σου θα ειναι αγνωριστο. και κυριως χωρις χημικα και χαπια. τα μονα που χρησιμοποιεις ειναι ενα σαπουνι που σου δινει αυτη και μια λοσιον . καθαριζεις το προσωπο σου οσο συχνοτερα γινεται και βαζεις και τη λοσιον. απαγορευεται ρητα οτιδηποτε εχει να κανει με κρεμες, μασκες, πηλινγκ και ολα αυτα τα χαζα που εμεις με τα λυπαρα δερματα δεν τα χρειαζομαστε καθως και το μακιγιαζ. στην πρωτη σας επισκεψη θα σας εξηγεισει τι ακριβως ειναι η ακμη και πως αντιμετωπιζεται και θα καταλαβετε πως δεν εχει να κανει ουτε με εφηβειες ουτε με διατροφη ουτε με ορμονες ουτε με αναμονη περιοδου ουτε με τιποτε τετοιο. τρωω σοκολατες καθημερινα, τηγανητα, σαλτσες και δεν εχω βγαλει ουτε ενα σπυρι εδω κι εναμιση χρονο. οταν περιμενω περιοδο το ιδιο. το προσωπο μου ειναι λειο, βελουδινο και αναλαφρο. δεν εχω ουτε ενα τοσο μικρο σημαδακι. γνωμη μου ειναι οτι κανενα χαπι και κανενας δερματολογος δεν μπορει να κανει την δουλεια που κανει η κυρια σμαρω. ειλικρινα εγω της ειμαι ευγνομων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Καλησπέρα! =]
Χθες είχα ραντεβού με τη δερματολόγο.
Έχω ακμή με κύστες -ευτυχώς όχι πολλές!- και έχουν μείνει κάποια σημάδια.
Είπε θα μου γράψει φάρμακα, αφού κάνω εξετάσεις πρώτα.
Ξέρετε τι παρενέργειες μπορεί να έχουν;
Έτσι για να ξέρω τι θα αντιμετωπίσω! :P

Θα πάρεις τη χαρά μόλις δεις τις παρενέργειες στη Α4 κόλλα που συνοδεύει το φάρμακο.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω να σας πώ συγκεκριμένους τρόπους αντιμετώπισης της ακμής γιατί ποτέ δεν έβγαλα και ποτέ δεν ασχολήθηκα με το συγκεκριμένο θέμα. Το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει να καθαρίζουμε καθημερινά πρωί και βράδυ το πρόσωπό μας με σαπουνάκι ειδίκο για τον κάθε τύπο δέρματος, με μία λοσιόν για να καθαρίζουν καλύτερα οι πόροι και τέλος να φοράμε μια ενυδατική κρεμούλα.
Δεν πειράζουμε ποτέ τα σπυράκια με βρώμικα χέρια, και δεν ακουμπάμε το πρόσωπό μας διότι μεταφέρουμε μικρόβια.
Όσο για κάποια σπυράκια που βγάζουμε κατα καιρούς, προσωπικά πάω σε κέντρο λέιζερ και μου τα χτυπούν. Σε μία μέρα έχουν εξαφανιστεί!! Το συγκεκριμένο μηχάνημα καίει τα μικρόβια που έχει το σπυράκι και αποφεύγεται η μόλυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Θα πάρεις τη χαρά μόλις δεις τις παρενέργειες στη Α4 κόλλα που συνοδεύει το φάρμακο.:redface:

Ωχ....... Στο τέλος του μήνα θα αρχίσω.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αμ η ακμη αντιμετωπιζεται ευκολα..

η παρακμη πώς αντιμετωπιζεται..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top