Σύγχρονοι Σκρούτζ ΜακΝτάκ

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Με την ίδια λογική και ο στρατός κρατικός είναι πως δεν βλέπουμε τανκς στις διαδηλώσεις?

Γιατί θα λέγαμε ότι έχουμε δικτατορία και ο λαός θα ξεσηκωνόταν :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γιατί θα λέγαμε ότι έχουμε δικτατορία και ο λαός θα ξεσηκωνόταν :hehe:

Στα λόγια μου έρχεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Γιατί θα λέγαμε ότι έχουμε δικτατορία και ο λαός θα ξεσηκωνόταν :hehe:

Δεν είναι δύσκολο να ελεγχεις εναν λαό... Του στερεις τις "επιχειρήσεις" ανοιχτόχερα και χωρίς καθόλου τσιγκουνιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα σε ποιο άκρο πήγα αλλά έστω χάριν της συζήτησης ας πούμε ότι ήμουν ''ακραίος''.Τα σχόλια που αναφέρθηκαν παρουσίαζαν μια πολύ εξιδανικευμένη εικόνα για το τι συμβαίνει αγνοώντας πολλές παραμέτρους. Οπότε ήθελα να δείξω μια άλλη πτυχή και καποια αλλα χαρακτηριστικα επιχειρηματιών γιατί (είμαι σίγουρος τυχαία) δεν έγινε αναφορά.To conclude,h διαφωνία μου εγγειται στο πόσο μονόπλευρα παρουσιαστηκαν οι επιχειρηματίες.
Το ποιες από τις περιπτώσεις επιχειρηματιών αποτελούν κανόνα ή εξαίρεση ας το κρίνει ο καθένας βάσει της δικής του πορείας στην αγορά εργασίας και των εμπειριών του ευρύτερου κοινωνικού του κύκλου.

Για να καταφερω να μπω ον τοπικ θα συμφωνήσω στο underlined καθώς στο αρχικό ποστ βαφτίζονται ως τσιγκουνηδες κάποιοι επιχειρηματίες κάπως αυθαίρετα.Και εκατομυριούχος να γινόμουν π.χ δεν θα έπαιρνα αεροπλάνο για κάποιο ταξιδι καθως λατρευω να ταξιδεύω με τραίνο και να χαζεύω τα τοπία..Σίγουρα αρκετοι θα το έβλεπαν ως τσιγκουνιά.

Δημήτρη νομίζω ψάχνουμε για μια διαφωνία που δεν υπάρχει.:)
Μάλλον παρερμήνευσες τα λόγια μου. Δεν σχολίασα κανέναν ως ευεργέτη ή απατεώνα. Αυτό που υπογράμμισες και είπες ότι συμφωνείς ήταν ακριβώς το point μου. Ήμουν εξ αρχής on topic. Αναφέρθηκα στην τσιγγουνιά των επιχειρηματιών που παρουσιάστηκε στο αρχικό post και εξέφρασα την αντίθεσή μου για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω: επενδύουν χρήματα που μπορεί να χάσουν και έχουν πολλά καθημερινά έξοδα για την εταιρεία, τους εργαζόμενους κτλ. Αυτά δεν τα κάνει ένας τσιγγούνης. Εκτός κι αν θεωρείς αυτό μονόπλευρη παρουσίαση. Άσχετα αν η κουβέντα μετά γενικεύτηκε και πήγε αλλού.
Τώρα από τη στιγμή που έχεις μια επιχείρηση, ο κανόνας είναι να πληρώνεις τους εργαζόμενους. Το αντίθετο θεωρώ πως είναι η εξαίρεση ή εν πάσει περιπτώσει δεν είναι ο κανόνας. Αυτό λέει τουλάχιστον το ταπεινό μου μυαλό.

Ελπίζω να κατάλαβες τη θέση μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luke87

Δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 735 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top