Το διάλειμμα στη σχέση... βοηθάει;

Το διάλειμμα στη σχέση... βοηθάει;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Την Παρασκευη 16/8 της ειπα "τελειωσαμε" και αυτο γιατι προηγηθηκε μια διαφωνια που με εκανε να μην θελω -εκεινη την στιγμη- να την ξαναδω μπροστα μου. Σημερα 3 μερες μετα νιωθω ασχημα και ψαχνω τροπους στο μυαλο μου να την ξαναπλησιασω. Κατι που φυσικα δεν βλεπω να γινεται. Απο μερους της εχει στειλει καποια μηνυματα που φαινεται οτι και αυτη με σκεφτεται. Ειλικρινα δεν ξερω τι θα γινει στην συνεχεια.

Ρε Σταύρο, φίλε...δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά κάθεσαι και ζητάς συμβουλές on line, για την γυναίκα που αγαπάς. Συγνώμη κιόλας αλλά αυτά τα παιχνιδάκια είναι για μικρά παιδιά. Αφου σε θέλει και την θέλεις τι παίζετε? Μιλήστε μεταξύ σας και σταματήστε τα παιχνίδια. Θα την χάσεις και θα σου κοστίσει απο τα λίγα που έχω καταλάβει. Αφήστε στην άκρη τους εγωισμούς, εγώ πρώτος δεν μιλάω... ας μιλήσει αυτή κλπ..... αυτά είναι ανοησίες. Πες της πως νοιώθεις, αν δεν καταλάβει φύγε οριστικά. Αυτά απο εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σταύρο, όπως σου λένε και τα παιδία, κάνεις παιδιαρίσματα. Δεν έχει να κάνει με την ηλικία, ούτε με ωριμότητα. Όταν μπαίνουν στην μέση ανθρώπινα συναισθήματα η λογική και η ωριμότητα πάνε βόλτα. Επειδή όμως φαντάζομαι πως δεν θες ούτε να πληγωθείς ούτε να πληγώσεις, μίλα της και άσε τις βλακείες με τα τηλέφωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrosmp

Νεοφερμένος

Ο stavrosmp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κατ'αρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας....
Φιλε Παναγιωτη(elepan) δεν ψαχνω για συμβουλες ουτε ζητησα κατι τετοιο..απλα κοιταζω για καποιες γνωμες
και τιποτα παραπανω..ειναι μια κατασταση εντελως καινουργια για μενα γιατι η κοπελα μου ειναι σαν χαρακτηρας
αλλοπροσαλλη και μια τετοια πραγματικα δυσκολη κατασταση θελει προσεκτικες κινησεις και επειδη την αγαπω πριν κανω καποια κινηση απο μονος μου κοιταζω μεσα απο ενα φορουμ εμπειριες και γνωμες και απο αλλα ατομα που μπορει να ξερουν κατι παραπανω..Αυτο ειναι ολο...
Σημερα βρεθηκαμε και συζητησαμε και οι 2 τα παντα για εμας...τωρα απο εδω και περα ο χρονος θα δειξει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Κατ'αρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας....
Φιλε Παναγιωτη(elepan) δεν ψαχνω για συμβουλες ουτε ζητησα κατι τετοιο..απλα κοιταζω για καποιες γνωμες
και τιποτα παραπανω..ειναι μια κατασταση εντελως καινουργια για μενα γιατι η κοπελα μου ειναι σαν χαρακτηρας
αλλοπροσαλλη και μια τετοια πραγματικα δυσκολη κατασταση θελει προσεκτικες κινησεις και επειδη την αγαπω πριν κανω καποια κινηση απο μονος μου κοιταζω μεσα απο ενα φορουμ εμπειριες και γνωμες και απο αλλα ατομα που μπορει να ξερουν κατι παραπανω..Αυτο ειναι ολο...
Σημερα βρεθηκαμε και συζητησαμε και οι 2 τα παντα για εμας...τωρα απο εδω και περα ο χρονος θα δειξει..
Αν και δεν μου αρέσει να δίνω συμβουλές αποφάσισα να σου δώσω....
Στη προκείμενη περίπτωση απο τα γραπτά σου βλέπουμε μόνο τη δική σου γνώμη και άποψη και όχι της συντρόφου σου...
Με λύπη σου σε πληροφορώ οτι αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά παρατηρείται απο μέρους σου....με όσα εχουν γραφτεί μέχρι στιγμής...
Από τα κείμενα σου παρατηρούμε έναν άντρα που απλά δεν ξερει τι θέλει και ουσιαστικά τρώει τις σάρκες του...όταν ο ίδιος δεν ξέρεις τι θέλεις είναι λογικό και ο άνθρωπος που εχεις απέναντι σου να πελαγοδρομεί να φαίνεται ότι εχει περίεργη συμπεριφορά....
Δεν θες συμβουλές αλλά γνώμες... το πως το βαφτίζουμε δεν σημαίνει οτι αλλάζει το τι ειναι....ουσιαστικά..
Εσύ ο ίδιος δεν θες να πάρεις αποστάσεις...και το μόνο που προκαλείς στη σύντροφο σου με το πήγαινε και έλα είναι αστάθεια στη σχέση… που σίγουρα κάποια στιγμή θα κουράσει…;)


Γενικη κοσμοθεωρία περί απόστασης:
Όταν ζητάμε απόσταση από τη σχέση … όχι χαζομαριστικα απλά γιατί δεν τολμάμε να πούμε τέλος [οπότε λέμε τη μπαρούφα ας μείνουμε χωρια για λιγο….] σίγουρα οι δυο σύντροφοι θα το σεβαστούν γιατί συνειδητά θα ξέρουν ότι θέλουν να τακτοποιήσουν κάποια πράγματα για να επέλθει η ισορροπία στη σχέση… που θέλουν να έχουν….
Αν όμως κοιτάς συνέχεια το δάχτυλο τότε είναι σίγουρο ότι θα τα βλέπεις όλα παραμορφωμένα και πιο μεγεθυμένα από τι είναι πραγματικά…


Ευχομαι καθε επιτυχία στη σχέση σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Με λύπη σου σε πληροφορώ οτι αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά παρατηρείται απο μέρους σου....με όσα εχουν γραφτεί μέχρι στιγμής...
Από τα κείμενα σου παρατηρούμε έναν άντρα που απλά δεν ξερει τι θέλει και ουσιαστικά τρώει τις σάρκες του...όταν ο ίδιος δεν ξέρεις τι θέλεις είναι λογικό και ο άνθρωπος που εχεις απέναντι σου να πελαγοδρομεί να φαίνεται ότι εχει περίεργη συμπεριφορά....

Καμιά φορά όταν ο άλλος είναι αλλοπρόσαλλος, κι εμείς έτσι αντιδρούμε. Πάντως αφού ο Σταύρος παραδέχτηκε οτι η κοπέλα είναι λίγο τραλαλα, αρχίζω να πιστεύω οτι τελικά μπορεί και να φταίει αυτός που την ανέχεται. Στις ηλικίες των 30-35 + νομίζω οτι δε χωράνε πια αλλοπρόσαλλες και παιδικές συμπεριφορές και σίγουρα όχι ειδική μεταχείριση (εκτός από πολύ μικρές ιδιοτροπίες ίσως που συγχωρούνται). Πάντως από ανθρώπους που σκέφτονται το γάμο να ακούω φράσεις τύπου "η κοπελα μου ειναι σαν χαρακτηρας αλλοπροσαλλη και μια τετοια πραγματικα δυσκολη κατασταση θελει προσεκτικες κινησεις" μου φαίνεται αστείο.

Όταν ζητάμε απόσταση από τη σχέση … όχι χαζομαριστικα απλά γιατί δεν τολμάμε να πούμε τέλος [οπότε λέμε τη μπαρούφα ας μείνουμε χωρια για λιγο….] σίγουρα οι δυο σύντροφοι θα το σεβαστούν γιατί συνειδητά θα ξέρουν ότι θέλουν να τακτοποιήσουν κάποια πράγματα για να επέλθει η ισορροπία στη σχέση… που θέλουν να έχουν….

Νομίζεις δηλαδή οτι με το να περάσουν κάποιο χρόνο χώρια και να κάνουν διάλειμμα ο ένας από τον άλλον θα επιφέρει στη σχέση εντέλει ισορροπία; Πάντως αν στη σχέση μου συνέβαινε αυτό πιο πολύ θα με ανησυχούσε παρά θα με ανακούφιζε. Τα προβλήματα λύνονται με συζήτηση και αμοιβαία προσπάθεια να βρεθούν λύσεις κι όχι με την απομάκρυνση. Η απομάκρυνση απλά τα κάνει να κρύβονται, πάλι όμως θα επανέλθουν γιατί δεν έχουν λυθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrosmp

Νεοφερμένος

Ο stavrosmp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μπορει και να εχω γινει αλλοπροσαλλος..(δυστηχως) η μπορει και να μην ξερω τι πραγματικα θελω..
Δεν θα συνεχισω να σας αναφερω αλλο το συγκεκριμενο προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Εξαρτάται από το διάλειμμα και το πόσο συνειδητοποιημένος είναι κανείς. Το διάλειμμα μπορεί να είναι ο χρόνος που και οι δύο έχουν για τον εαυτό τους. Αν υπάρχει σωστή κατανομή, συζήτηση και αμοιβαίος σεβασμός στις ανάγκες, δεν υφίσταται η έννοια του διαλείμματος. Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι διακατέχονται από ανωριμότητα και αυτό έχει ως αποτέλεσμα τη σύγχυση των εννοιών του χρόνου και χώρου του καθενός με την απιστία και τη φτηνή δικαιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Αυτά τα ερωτήματα είναι δύσκολα να απαντηθούν, γιατί είναι πολύ γενικευμένα, κάθε σχέση είναι διαφορετική και δεν υπάρχει γενικός κανόνας.
Ωστόσο πιστεύω ότι συνήθως ένα διάλειμμα στη σχέση θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο σε περιπτώσεις που υπάρχει ακόμα έρωτας αλλά έχει επέρθει ρουτίνα στη σχέση. Αν ο έρωτας έχει τελειώσει, δεν νομίζω ότι το διάλειμμα αξίζει καν τον κόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Νομίζεις δηλαδή οτι με το να περάσουν κάποιο χρόνο χώρια και να κάνουν διάλειμμα ο ένας από τον άλλον θα επιφέρει στη σχέση εντέλει ισορροπία; Πάντως αν στη σχέση μου συνέβαινε αυτό πιο πολύ θα με ανησυχούσε παρά θα με ανακούφιζε. Τα προβλήματα λύνονται με συζήτηση και αμοιβαία προσπάθεια να βρεθούν λύσεις κι όχι με την απομάκρυνση. Η απομάκρυνση απλά τα κάνει να κρύβονται, πάλι όμως θα επανέλθουν γιατί δεν έχουν λυθεί.
Όταν ζητάς να κρατηθείς σε απόσταση απο τη σχεση σου αυτό δεν είναι κατι που επαναλαμβάνεται συνεχώς γιατι θα ήταν ανουσιο....Γινεται μια δεδομένη χρονική στιγμη που θεωρεις οτι εχει αδειάσει το κιούπι...και θες να δεις τι φταιει κι αν μπορει να γεμισει... Το να κανεις συνεχως την ιδια ατέρμονη συζήτηση ενω ο άλλος απλά ζητά χρονο ...μόνο κούραση και πληξη του προκαλείς....Οταν απομακρύνεσαι για να σκεφτείς ανακτάς και δυναμεις για να κανεις και τις κατάλληλες συζητήσεις οταν ολα ερθουν σε ισορροπία... Ποιος σου είπε οτι επειδη ζητάς λιγο χρονο δεν θα κανεις συζήτηση οταν βρεθείτε ξανα μαζι;:)


Μπορει και να εχω γινει αλλοπροσαλλος..(δυστηχως) η μπορει και να μην ξερω τι πραγματικα θελω..
Δεν θα συνεχισω να σας αναφερω αλλο το συγκεκριμενο προβλημα..
Κανείς δεν σου ειπε οτι είσαι αλλοπρόσαλλος...απλα οτι η συμπεριφορά σου δείχνει να είναι αλλοπρόσαλλη...
Εχει μεγάλη διαφορά!;)
Ουσιαστικά αυτο που θελεις δεν μπορείς να το διαχειριστείς....
Οπότε όταν δεν μπορουμε να διαχειριστούμε μια κατάσταση δεν ξέρουμε και πραγματικά τι θελουμε...γι αυτο και πελαγοδρομούμε!
Μην νομίζεις οτι εισαι ο μονος που εχεις περάσει τετοια φαση...ολοι κάποια στιγμή την περασαμε αυτη τη φαση...απλα εσυ το ζεις απο μέσα εμεις απλα είμαστε οι θεατες και το βλέπουμε πιο ουδετερα....

Ο χρόνος και στη δική σου περίπτωση...αφού είναι πανδαμάτορας θα κανει τη δουλειά του και μετα απο καιρό...θα τα βλεπεις όλα πιο χαλαρα και θα λες.... εγω σκεφτόμουν ετσι;;;;;;
Αυτο που σε ταλανίζει ή θα σωθεί ή απλα θα κοπεί....δεν υπάρχουν γόρδιοι δεσμοί....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ναι βοηθάει.
Πας με άλλους, κάνεις οτιδήποτε ήταν ας πούμε ''απαγορευμένο'' όσο είχες σχέση και ξαναγυρνάς. Ανανεωμένος.

Αυτό ειναι το διάλλειμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι βοηθάει.
Πας με άλλους, κάνεις οτιδήποτε ήταν ας πούμε ''απαγορευμένο'' όσο είχες σχέση και ξαναγυρνάς. Ανανεωμένος.

Αυτό ειναι το διάλλειμα.

:loltooth::loltooth::loltooth::loltooth:
Κάτι σαν νόμιμη απιστία δηλαδή :loltooth::loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Ναι βοηθάει.
Πας με άλλους, κάνεις οτιδήποτε ήταν ας πούμε ''απαγορευμένο'' όσο είχες σχέση και ξαναγυρνάς. Ανανεωμένος.

Αυτό ειναι το διάλλειμα.
Makrοχρόνια βοηθάει κάτι τέτοιο; Ή απλά δίνει παράταση ζωής σε κάτι που έχει έτσι κι αλλιώς τελειώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Makrοχρόνια βοηθάει κάτι τέτοιο; Ή απλά δίνει παράταση ζωής σε κάτι που έχει έτσι κι αλλιώς τελειώσει;


Για να απαντήσω σοβαρά τώρα, θεωρώ οτι όχι δεν βοηθάει ίσα ίσα δίνει μια παράταση ζωής. Ίσως να είναι και χάσιμο χρόνου.
Όταν πραγματικά έχεις κουραστεί από κάτι, θεωρώ οτι πρέπει να δουλέυεται μέσα στη σχέση, να το συζητάς, να επικοινωνείς και να πολεμάς για αυτό. Αν δεν λειτουργήσει πας για άλλα.Χωρίζεις. Οπότε το ''διάλλειμα'' είναι βλακεία και σε μένα δεν έχει λειτουργήσει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Για να απαντήσω σοβαρά τώρα, θεωρώ οτι όχι δεν βοηθάει ίσα ίσα δίνει μια παράταση ζωής. Ίσως να είναι και χάσιμο χρόνου.
Όταν πραγματικά έχεις κουραστεί από κάτι, θεωρώ οτι πρέπει να δουλέυεται μέσα στη σχέση, να το συζητάς, να επικοινωνείς και να πολεμάς για αυτό. Αν δεν λειτουργήσει πας για άλλα.Χωρίζεις. Οπότε το ''διάλλειμα'' είναι βλακεία και σε μένα δεν έχει λειτουργήσει ποτέ.

το έχεις αποπειραθεί δλδ;
Μιά χρησιμότητα θα μπορούσα -θεωρητικά μιλώντας, οκ; Δεν ξέρουμε και ποιοί διαβάζουν :Ρ- να βρω μόνο, πως αν δουλέψει κάτι με τρίτο άτομο, αυτό δίνει την απόλυτη επιβεβαίωση πως όντως η αρχική σχέση έχει τελειώσει. Στην απαγκίστρωση δλδ. Αν και ο όρος λιγάκι αδόκιμος, μιά και το αγκίστρωμα παραπέμπει σε ανελευθερία
(το θαμπ απ κυρίως για τον όρο δουλειά -αν και το μεγαλύτερο μέρος της θεωρώ πως καλά θα ήταν να έχει γίνει πριν την σχέση- αλλά και για τον πόλεμο. Με τον εαυτό μας. Γιατί οι δεσμεύσεις διίστανται πόρρω ανελευθερίας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Όταν φτάσει η στιγμή να χρειάζεσαι να ζήσεις χωριστά από τον άνθρωπό σου για να μπορέσεις να ζήσεις ... μαζί του, μάλλον έχει έρθει η ώρα να πέσουν οι τίτλοι τέλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Όταν φτάσει η στιγμή να χρειάζεσαι να ζήσεις χωριστά από τον άνθρωπό σου για να μπορέσεις να ζήσεις ... μαζί του, μάλλον έχει έρθει η ώρα να πέσουν οι τίτλοι τέλους.

οι οποίοι βέβαια έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον!!! (Δείχνουν όλα τα σάουντρακσ)
Φαντάζομαι όμως πως το νήμα δεν αφορούσε σε τόσο πιεστικές καταστάσεις. Όπου ακόμα και η συγκατοίκηση καταλήγει βραχνάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
το έχεις αποπειραθεί δλδ;
Μιά χρησιμότητα θα μπορούσα -θεωρητικά μιλώντας, οκ; Δεν ξέρουμε και ποιοί διαβάζουν :Ρ- να βρω μόνο, πως αν δουλέψει κάτι με τρίτο άτομο, αυτό δίνει την απόλυτη επιβεβαίωση πως όντως η αρχική σχέση έχει τελειώσει. Στην απαγκίστρωση δλδ. Αν και ο όρος λιγάκι αδόκιμος, μιά και το αγκίστρωμα παραπέμπει σε ανελευθερία
(το θαμπ απ κυρίως για τον όρο δουλειά -αν και το μεγαλύτερο μέρος της θεωρώ πως καλά θα ήταν να έχει γίνει πριν την σχέση- αλλά και για τον πόλεμο. Με τον εαυτό μας. Γιατί οι δεσμεύσεις διίστανται πόρρω ανελευθερίας)


Μπά, δεν θα μου λειτουργούσε μωρέ. Ξέρω τον εαυτό μου. Και μόνο στην ιδέα οτι είμαι σε ''διάλλειμα'' με τον άλλον και δεν ξέρω τι θα έκανε θα πάθαινα σοκ:cry_x:
Επίσης, τι εννοείς οτι αν δουλέψει με τρίτο άτομο, τότε η αρχική σχέση τέλειωσε;

Εγώ νομίζω οτι το διάλλειμα δεν σημαίνει οτι δοκιμάζω κάτι με κάποιον άλλον, για μένα το διάλλειμα σημαίνει μένω μόνος μου σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω παραπάνω και τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Μπά, δεν θα μου λειτουργούσε μωρέ. Ξέρω τον εαυτό μου. Και μόνο στην ιδέα οτι είμαι σε ''διάλλειμα'' με τον άλλον και δεν ξέρω τι θα έκανε θα πάθαινα σοκ:cry_x:

μιά λανθάνουσα μονογαμικότητα μιξ με κτητικότητα σαν να σκάει μύτον εδώ !!:loltooth::loltooth:
(που όχι απλά δεν την καταδικάζω, μάλλον σαν αυτοσαρκασμός ας ερμηνευτεί. Αρκεί λανθάνων και ελεγχόμενος, οκ; )

Επίσης, τι εννοείς οτι αν δουλέψει με τρίτο άτομο, τότε η αρχική σχέση τέλειωσε;

Εγώ νομίζω οτι το διάλλειμα δεν σημαίνει οτι δοκιμάζω κάτι με κάποιον άλλον, για μένα το διάλλειμα σημαίνει μένω μόνος μου σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω παραπάνω και τέτοια.
(Να γιατί δεν πρέπει να καρφωνόμαστε!!). Μα και εγώ σε φάση απομόνωσης από τα εγκόσμια αναφερόμανα, αλίμονο! Τι είμαστε δλδ; Εξτροβέρτια ανόσια που την σκούφια μας -ευκαιρίας δημιουργηθείσης :$- πετάμε για μίλι βανίλι απαγορευμένο;;;;;;

Βραχνάς εννοείς σε πρακτικό ή συναισθηματικό επίπεδο; Εγώ εννοούσα σε συναισθηματικό. Αν ας πούμε δεν μπορείς να συνεννοηθείς, αν υπάρχουν τσακωμοί, μεγάλες διαφορές στα θέλω και τους στόχους του ζευγαριού κλπ. Όταν φτάνεις στο σημείο να πεις "δεν αντέχω άλλο, φεύγω!" ....

σιγά που στο συναίσθημα το μπλιαξ το εξοβελισμένο και το στο πυρ το ενδότερο απορριπτέο θα αναφερόμανα! Λέτε και δεν με ξέτε σεις! Αλλά αυτά που αναφέρετε, είτε συμβαίνουν είτε είναι επαπειλούμενα, δεν καταλήγουν την συνύπαρξη στο ζευγάρι αφόρητη; Δεν μηδενίζουν το προσδόκιμο; Μάλλον αργά για να βρεθεί λύση (μακρόθεν ή εγγύθεν) άμα έρθει το ξενέρωμα.
Είναι σαν να βλέπεις ένα θρίλερ και πάνω στο σημείο που πάει να της κόψει το κεφάλι να πατάς το pause γιατί φοβάσαι να δεις τη σκηνή. Έλα όμως που η σκηνή θα συνεχιστεί από κει που έμεινε όταν ξαναπατήσεις το play... (ξέρω οτι σας έλειψαν οι παρομοιώσεις μου, επανήλθα σε αυτές δριμύτερη! :yes:).
Σιγά που θα κωλώσω την έλλειψη να παραδεχτώ! Και βέβαια μου έλειψαν! (Αν και πάντα παίζει και το σκιπ σψενε :Ρ)
Οτι αν στη διάρκεια του διαλείμματος με τον Α δουλέψει η σχέση με τον Β, πάει να πει οτι ο Α μάς τελείωσε. Το λεγόμενο rebound relationship.
.

προσωπικά δεν αναφερόμουν καν στο να δουλέψει. Έτσι κι αλλιώς, οι ασπιρίνες και ανέντιμες είναι και κοντά ποδάρια έχουν. Απλά και το να μπορεί να συμβεί, και μόνο το γεγονός πως μπορεί να συμβεί και να πάρω απόλαυση απ' αυτό, σημαίνει -για εμένα τουλάχιστον - πως πια η περί ης ο λόγος σχέση έπαψε να είναι η μόνη στον κόσμο. Κι αυτό μου αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
οι οποίοι βέβαια έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον!!! (Δείχνουν όλα τα σάουντρακσ)
Φαντάζομαι όμως πως το νήμα δεν αφορούσε σε τόσο πιεστικές καταστάσεις. Όπου ακόμα και η συγκατοίκηση καταλήγει βραχνάς

Βραχνάς εννοείς σε πρακτικό ή συναισθηματικό επίπεδο; Εγώ εννοούσα σε συναισθηματικό. Αν ας πούμε δεν μπορείς να συνεννοηθείς, αν υπάρχουν τσακωμοί, μεγάλες διαφορές στα θέλω και τους στόχους του ζευγαριού κλπ. Όταν φτάνεις στο σημείο να πεις "δεν αντέχω άλλο, φεύγω!" αλλά αντί αυτού (είτε από φόβο είτε από ενοχικότητα είτε από εξαρτημένη αγάπη) καταλήγεις να λες "θέλω να κάνουμε ένα διάλειμμα, να σκεφτούμε...". Είναι σαν να βλέπεις ένα θρίλερ και πάνω στο σημείο που πάει να της κόψει το κεφάλι να πατάς το pause γιατί φοβάσαι να δεις τη σκηνή. Έλα όμως που η σκηνή θα συνεχιστεί από κει που έμεινε όταν ξαναπατήσεις το play... (ξέρω οτι σας έλειψαν οι παρομοιώσεις μου, επανήλθα σε αυτές δριμύτερη! :yes:).

Επίσης, τι εννοείς οτι αν δουλέψει με τρίτο άτομο, τότε η αρχική σχέση τέλειωσε;

Οτι αν στη διάρκεια του διαλείμματος με τον Α δουλέψει η σχέση με τον Β, πάει να πει οτι ο Α μάς τελείωσε. Το λεγόμενο rebound relationship.

Εγώ νομίζω οτι το διάλλειμα δεν σημαίνει οτι δοκιμάζω κάτι με κάποιον άλλον, για μένα το διάλλειμα σημαίνει μένω μόνος μου σκέφτομαι τι μπορώ να κάνω παραπάνω και τέτοια.

Αναλόγως πώς το βλέπει ο καθένας και πόση σοβαρότητα δείχνει στο να σώσει τη σχέση του.

Πάντως το οτι η σχέση θέλει δουλειά είναι γεγονός. Δουλειά όμως σε συνεργασία του ζευγαριού και με διάλογο και κοινές αποφάσεις. Εκ του μακρόθεν λύσεις δε βρίσκονται. Απλά ξεχνιούνται τα προβλήματα προσωρινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top