• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

tom63

Νεοφερμένος

Ο tom63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια χαρά
είμαι καινούριος εδώ και θέλω αν γίνεται κάποιες απόψεις από άτομα που έχουν κάνει την επέμβαση γιατί σκέφτομαι (χωρίς να το παιρνω ακόμα απόφαση) μήπως προχωρήσω κι εγώ...
Κι αυτό γιατί πριν 2,5 μήνες είχα ένα ατύχημα σε έναν αγώνα που αρχικά δεν έδωσα σημασία, παρ' όλο το πρήξιμο που υπήρχε στην μύτη μου. Όταν άρχισε να ξεπρήζεται παρατήρησα ότι τα δύο ρινικά οστά έχουν παρεκκλίνει λίγο (το ένα "έπεσε" πάνω στο άλλο) με αποτέλεσμα να μου πετάγεται κόκκαλο από τη μία πλευρά ενώ από την άλλη όχι. Ευτυχώς ο χόνδρος δεν μετακινήθηκε.
Αυτό φαίνεται αρκετά (κατά τη γνώμη μου) όταν με κοιτά κάποιος από τις δύο διαγωνίους καθώς και στις φωτογραφίες. Δεν είναι μεγάλο το πρόβλημα και όλοι μου λένε ότι αν δεν τους το έλεγα δεν θα το βλέπανε αλλά εμένα με ενοχλεί και κάθε φορά που κοιτάζω τον καθρέφτη το μάτι μου πέφτει πάνω εκεί.
Τεσπα ο ω.ρ.λ. μου μου είπες ότι η μόνη λύση για να έρθει στα ίσια της είναι με ρινοπλαστική και έτσι έκανα 2 επισκέψεις στον Βαγγ. Παυλ. στο Μαρούσι και μία σε έναν άλλο στρατιωτικό που μου σύστησε ο ω.ρ.λ.
Αυτό που θέλω να μάθω είναι κατά πόσο είναι τόσο μεγάλη διαδικασία όσο βλέπω να γράφετε εσείς εδώ...
Δεν θελω να κάνω κάποια αλλαγή στη μύτη μου το τονίζω, απλά αυτό που χρειάζεται απλά απλά είναι να σπάσει και να έρθει στα ίσια της. Καμιά αλλαγή στο ακρορίνιο και καμια αλλαγή στα οστά (τύπου να μικρύνουν κι έτσι) γι' αυτό θα ήθελα να μάθω (αν κάποιος από σας ξέρει και μπορεί να βοηθήσει):
1) υπάρχει πόνος ??
2) τα πρηξίματα που θα έχω για πόσο καιρό θα διαρκέσουν ? (δεδομένου ότι ο 2ος γιατρος μου είπε ότι χρειάζομαι 6 οστεοτομές) (πολλές άρα και πολύ πρήξιμο, έτσι δεν είναι ?)
3) μετά από πόσο καιρό θα μπορώ να την αγγίζω, να την κουνάω κλπ
4) εγώ που δεν θα κάνω διάφραγμα γιατί δεν υπάρχει λόγος θα "ταλαιπωρηθώ" λιγότερο ??
5) αιμορραγίες, καταρροές, καθημερινές πλύσεις, αλοιφές ...... τι ισχύει απ' όλα αυτά ??

όποιος μπορεί να με διαφωτήσει λίγο ... :-)

ξέρω ότι δεν είστε γιατροί απλά από αυτά που έχετε βιώσει όσοι έχετε κάνει
και από αυτά που έχετε ακούσει ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tom63

Νεοφερμένος

Ο tom63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Είχα επισκεφτεί κι εγώ τον Σ. αλλά το μόνο που κοίταξε είναι τις φωτογραφίες που τράβηξε η βοηθός του και όχι το πρόβλημα που είχα στο διάφραγμά μου το οποίο θεωρούσα ότι ήταν πιο σημαντικό. Δεν έκανε τον κόπο να με εξετάσει. Αυτό και μόνο με εκανε να τον απορρίψω.
Έκανα τελικά την επέμβαση ρινικού διαφράγματος και ρινοπλαστικής σε ΩΡΛ (ο οποίος δε διαφημίζει ότι είναι πλαστικός) κι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα. Υπάρχουν γιατροί που μπορείτε να εμπιστευθείτε. Θέλει ψάξιμο.



Αν κάνεις μόνο ευθειασμό ρινικού διαφράγματος, δεν έχεις πρήξιμο. Αν κάνεις και ρινοπλαστική τότε έχεις πρήξιμο τις πρώτες μέρες το οποίο μετά την 6η ημέρα υποχωρεί. Γύρω στη 15η μέρα έχει φύγει τελείως



Να σε ρωτησω κατι , αναφέρεσαι στον Ε. Χριστ...λο που αναφερθηκε και ενα άλλο παιδι ?
Γιατι αυτός ειναι ο δευτερος που εχω επισκεφτει και γενικά μου έκανε καλή εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Γεια χαρά
είμαι καινούριος εδώ και θέλω αν γίνεται κάποιες απόψεις από άτομα που έχουν κάνει την επέμβαση γιατί σκέφτομαι (χωρίς να το παιρνω ακόμα απόφαση) μήπως προχωρήσω κι εγώ...
Κι αυτό γιατί πριν 2,5 μήνες είχα ένα ατύχημα σε έναν αγώνα που αρχικά δεν έδωσα σημασία, παρ' όλο το πρήξιμο που υπήρχε στην μύτη μου. Όταν άρχισε να ξεπρήζεται παρατήρησα ότι τα δύο ρινικά οστά έχουν παρεκκλίνει λίγο (το ένα "έπεσε" πάνω στο άλλο) με αποτέλεσμα να μου πετάγεται κόκκαλο από τη μία πλευρά ενώ από την άλλη όχι. Ευτυχώς ο χόνδρος δεν μετακινήθηκε.
Αυτό φαίνεται αρκετά (κατά τη γνώμη μου) όταν με κοιτά κάποιος από τις δύο διαγωνίους καθώς και στις φωτογραφίες. Δεν είναι μεγάλο το πρόβλημα και όλοι μου λένε ότι αν δεν τους το έλεγα δεν θα το βλέπανε αλλά εμένα με ενοχλεί και κάθε φορά που κοιτάζω τον καθρέφτη το μάτι μου πέφτει πάνω εκεί.
Τεσπα ο ω.ρ.λ. μου μου είπες ότι η μόνη λύση για να έρθει στα ίσια της είναι με ρινοπλαστική και έτσι έκανα 2 επισκέψεις στον Βαγγ. Παυλ. στο Μαρούσι και μία σε έναν άλλο στρατιωτικό που μου σύστησε ο ω.ρ.λ.
Αυτό που θέλω να μάθω είναι κατά πόσο είναι τόσο μεγάλη διαδικασία όσο βλέπω να γράφετε εσείς εδώ...
Δεν θελω να κάνω κάποια αλλαγή στη μύτη μου το τονίζω, απλά αυτό που χρειάζεται απλά απλά είναι να σπάσει και να έρθει στα ίσια της. Καμιά αλλαγή στο ακρορίνιο και καμια αλλαγή στα οστά (τύπου να μικρύνουν κι έτσι) γι' αυτό θα ήθελα να μάθω (αν κάποιος από σας ξέρει και μπορεί να βοηθήσει):
1) υπάρχει πόνος ??
2) τα πρηξίματα που θα έχω για πόσο καιρό θα διαρκέσουν ? (δεδομένου ότι ο 2ος γιατρος μου είπε ότι χρειάζομαι 6 οστεοτομές) (πολλές άρα και πολύ πρήξιμο, έτσι δεν είναι ?)
3) μετά από πόσο καιρό θα μπορώ να την αγγίζω, να την κουνάω κλπ
4) εγώ που δεν θα κάνω διάφραγμα γιατί δεν υπάρχει λόγος θα "ταλαιπωρηθώ" λιγότερο ??
5) αιμορραγίες, καταρροές, καθημερινές πλύσεις, αλοιφές ...... τι ισχύει απ' όλα αυτά ??

όποιος μπορεί να με διαφωτήσει λίγο ... :-)

ξέρω ότι δεν είστε γιατροί απλά από αυτά που έχετε βιώσει όσοι έχετε κάνει
και από αυτά που έχετε ακούσει ....

Κάθε περίπτωση και οργανισμός έχει διαφορά, ακόμα και να ήμασταν γιατροί δεν μπορούμε να σου πούμε πως θα είναι για σένα. Θα σου απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ με βάση τη δική μου εμπειρία και 20 περίπου ατόμων που έχω γνωρίσει και έχουν κάνει κι αυτοί, διαφορετικά πράγματα ο καθένας. (Οι περισσότεροι πήγαν στον ίδιο γιατρό με μένα).

1) Πόνο δεν θα νιώσεις, δυσφορία ναι. Δεν έχω γνωρίσει κανέναν μέχρι σήμερα που να πόνεσε. Στην αφαίρεση των ταμπόν ίσως, αλλά μπορεί ο γιατρός να μην σου βάλει καν (υπάρχουν πολλές τεχνικές που εφαρμόζονται, ρώτα πιό πριν).
2) Εγώ που έκανα ρινοπλαστική, διάφραγμα, οστεοτομές, έβαλα μόσχευμα κλπ, γυρισα στη δουλειά σε 6 μέρες και το πρήξιμο δεν ήταν εμφανές στους άλλους. Αλλά τώρα είμαι κοντά ένα μήνα απο το χειρουργείο και ακόμα τη νιώθω πολύ πρησμένη. Λένε θέλει ένα χρόνο ίσως παραπάνω για να φύγει. Ξαναλέω ότι οι άλλοι δεν το παρατηρουν, εσύ το νιώθεις μόνο σε μορφασμούς και στην αφή.
3) Μόλις βγάλεις το νάρθηκα, μπορείς να την καθαρίζεις πολύ μαλακά (το νιώθεις πόση πίεση μπορείς να ασκήσεις, αν την πιέσεις πολύ θα πονέσεις) αλλά για να την κουνήσεις πέρα δώθε θέλει καιρό. Μου έχουν πει απο 3 μήνες εως και ενάμισι χρόνο. Εγώ ακόμα δεν τολμάω να προσπαθήσω γιατί νιώθω ότι θα μου μείνει στο χέρι. Γενικα, καταλαβαίνεις τι μπορείς να της κάνεις και τι όχι.
4) Το διάφραγμα είναι έξτρα δουλειά, άρα έξτρα πρήξιμο και χρόνος ανάρρωσης, οπότε λογικά ναι. Σίγουρα δεν έπαθε κάτι το διάφραγμα από το ατύχημα όμως?
5) Εγώ αιμορραγία δεν είχα, τα υπόλοιπα ισχύουν. Καταρροή στην αρχή, μπουκωμα μετά. Οι πολύ συχνές πλύσεις και η αλοιφή βοηθάνε και κάνεις και "ηλεκτρική σκούπα" (καθαρισμο με σωληνάκι που ρουφάει) στον γιατρό, όποτε το έχεις ανάγκη. Εγώ τώρα βγάζω ακόμα σε μεγάλη ποσότητα. Αλλά στην αρχή τρέχεις με τα μυξομάντηλα, μετα από 2 εβδομάδες περίπου (μπορεί 1 μπορεί 3, ανάλογα. Για μένα σου λέω...) είσαι κομπλέ. Απλά την καθαρίζεις με ορό και μπατονέτες 2-3 φορές τη μέρα. Είσαι σε μια κατάσταση κρυολογήματος που περνάει. ΔΕΝ τη φυσας όμως. ΔΕΝ σκύβεις, ΔΕΝ εκτίθεσαι στον ήλιο, ΔΕΝ σηκώνεις βάρη. Αν τα κάνεις αυτά, μπορεί να έχεις αιμορραγία. Εγώ κάπνισμα ξαναάρχισα μετά απο 20 μέρες.
Αυτά...
Ο,τι άλλο θες ρωτάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tom63

Νεοφερμένος

Ο tom63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πωωωω πολλα πραγματα δεν μου αρεσουν απο αυτα που μου πες .... :-(
οσο και να θέλω να ξαναδω την μυτη μου όπως ηταν πριν δεν ξερω αν μπορω να τα υποστω όλα αυτα και για τοσο καιρο (είμαι αρκετά φοβιτσιάρης)
Πιο πολύ με τρομαζει η αποθεραπεία παρά το "αποτελεσμα" της επεμβασης (θέλει μια μικρη μικρή μετατόπιση ποσο λάθος πια να κανει ο γιατρος..)

- Για αυτό που λες οτι για να την κουνήσεις περα δώθε θέλει χρόνο απο 3 μηνες και πανω στο είπε ο γιατρός σου /?? Μήπως "πειραξες" το ακρορίνιο σου , έκανες καποια αλλαγή ? , το σήκωσες ασπούμε ? . Επειδή εγώ δεν σκοπεω να κάνω καποια αλλαγη.... δεν ξέρω κατά πόσο παιζει αυτο καποιο ρολο

- Αυτό με τις πλύσεις και τις αλειφές κρατάει δλδ περιπου 2 με 3 βδομάδες ???

Γενικά ο Ευθ. Χριστ. (ο δευτερος χειρουργος ω.ρ.λ. που με είδε) μου είπε οτι τα οστα για να δεσουν θελουν περιπου 1,5 μήνα , μετά απο τοτε μπορώ να επιστρέψω σε οποιαδήποτε δραστηριότητα έκανα και παλιά ...( και μετά απο τοτε μπορω να ξαναφορεσω γιαλια) :-( Δεν ξέρω , αν και συμπαθέτατος , μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό , θέλω να πω οτι απ ότι διαβάζω υπάρχουν άτομα που απ ότι βλέπω εχουν ταλαιπωρηθεί για 3μηνα και 6μηνα ακόμα και ιγα χρόνο .
Δεν ξέρω πραγματικά ποιον να ακουσω ....

Για τους γιατρουσ που είδα καποια άποψη ?? 1) Βασ. Παυλ....λης 2) Ευθ. Χριστ...λος

ΑΑΑ και κατι αλλο , ράμματα θα έχω εσωτερικά ? μεσα στα ρουθούνια ? η θα έχω και πιο πάνω στην ράχη της μύτης (εξωτερικα) ??

Σ' ευχαριστώ που ασχολήσε ...:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πωωωω πολλα πραγματα δεν μου αρεσουν απο αυτα που μου πες .... :-(
οσο και να θέλω να ξαναδω την μυτη μου όπως ηταν πριν δεν ξερω αν μπορω να τα υποστω όλα αυτα και για τοσο καιρο (είμαι αρκετά φοβιτσιάρης)
Πιο πολύ με τρομαζει η αποθεραπεία παρά το "αποτελεσμα" της επεμβασης (θέλει μια μικρη μικρή μετατόπιση ποσο λάθος πια να κανει ο γιατρος..)

- Για αυτό που λες οτι για να την κουνήσεις περα δώθε θέλει χρόνο απο 3 μηνες και πανω στο είπε ο γιατρός σου /?? Μήπως "πειραξες" το ακρορίνιο σου , έκανες καποια αλλαγή ? , το σήκωσες ασπούμε ? . Επειδή εγώ δεν σκοπεω να κάνω καποια αλλαγη.... δεν ξέρω κατά πόσο παιζει αυτο καποιο ρολο

- Αυτό με τις πλύσεις και τις αλειφές κρατάει δλδ περιπου 2 με 3 βδομάδες ???

Γενικά ο Ευθ. Χριστ. (ο δευτερος χειρουργος ω.ρ.λ. που με είδε) μου είπε οτι τα οστα για να δεσουν θελουν περιπου 1,5 μήνα , μετά απο τοτε μπορώ να επιστρέψω σε οποιαδήποτε δραστηριότητα έκανα και παλιά ...( και μετά απο τοτε μπορω να ξαναφορεσω γιαλια) :-( Δεν ξέρω , αν και συμπαθέτατος , μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό , θέλω να πω οτι απ ότι διαβάζω υπάρχουν άτομα που απ ότι βλέπω εχουν ταλαιπωρηθεί για 3μηνα και 6μηνα ακόμα και ιγα χρόνο .
Δεν ξέρω πραγματικά ποιον να ακουσω ....

Για τους γιατρουσ που είδα καποια άποψη ?? 1) Βασ. Παυλ....λης 2) Ευθ. Χριστ...λος

ΑΑΑ και κατι αλλο , ράμματα θα έχω εσωτερικά ? μεσα στα ρουθούνια ? η θα έχω και πιο πάνω στην ράχη της μύτης (εξωτερικα) ??

Σ' ευχαριστώ που ασχολήσε ...:-)

Σίγουρα όσο πιό πολλά κάνεις τόσο περισσότερο χρόνο θες για ανάρρωση αλλά γενικά σε κάτω από 2μηνο δεν νομίζω να είσαι όπως πριν. Είναι χειρουργείο, όσο μικρό και "ευκολο". Τα οστα τόσο θέλουν για να δέσουν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μετα από 45 μέρες μπορείς να τα κοπανάς και να είναι εντάξει! Ράμματα λογικά εσωτερικά θα σου κάνει αλλά δεν ξέρω και σίγουρα, ρώτα τον καλύτερα. Και εξωτερικά να έχεις, δεν μένει σημάδι, μην φοβάσαι. Εγώ είχα κι απο τα δύο και στα εξωτερικά μετα βίας βλεπεις που ήταν και σε λίγο καιρο θα αναπλαστεί τελείως το δέρμα. Τα εσωτερικά σε ενάμισι μήνα πέφτουν.
Σκεψου το βασικά έτσι: έχεις σπάσει το χέρι σου. Σε 45 μέρες έχει δεσει το κόκκαλο. Αλλά μπορείς να πας και να σηκώνεις βάρη ή να το χτυπήσεις στα καπάκια? Ε, κάπως έτσι είναι και με τη μύτη, ναι μεν "δενει" αλλά θελει και χρόνο για να γίνει γερή όπως πριν.
Οι πλύσεις δεν είναι δύσκολη υπόθεση, θα δεις ότι σε βοηθάνε πολύ και ότι είναι πανεύκολες και γρήγορες οπότε μην σου πω θα τις κάνεις και παραπάνω απ όσο θα σου πουν. Και η αλοιφη το ίδιο. Εγώ άντε σύνολο να ασχολούμαι 5-10 λεπτά κάθε μέρα με αυτό, είναι συνήθεια πιά. Σκέψου ότι δεν θα μπορείς να σκαλίζεις τη μύτη για καιρο οπότε κάπως πρέπει να καθαρίσει (ναι, όλοι αυτό σκέφτονται κι ας μην το λένε δημόσια).
Κοίτα, ο γιατρός σου λέει ενδεικτικά όπως κι εμείς, η περίπτωσή σου είναι μοναδική και δεν μπορεί κανείς να την προβλέψει.
Για τον πρώτο γιατρό έχω ακούσει καλά λόγια αν και δεν ξέρω προσωπικά κανέναν ασθενη. Τον άλλο δεν τον ξέρω καν.
Για μένα, η πρώτη εβδομάδα ήταν το ζόρι. Μετά δεν είναι τιποτα, προσοχή θέλει μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tom63

Νεοφερμένος

Ο tom63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ok σ ευχαριστω ...

αυτο που κυριως με ενδιαφέρει ειναι οτι ακομα και 3 μηνες να παρει η απο8εραπεια χαλαλι αν ειναι η μυτη μου οπως πριν και το κυριοτερο να την νιώθω οπως πριν
Όταν χτύπησα για καποιες μέρες πονούσα λιγο οταν προσπαθούσα να την καθαρήσω (απο τα αιματα ) αλλα και όταν επεφτα σε καμια λακούβα με τ ο αυτοκίνητο φαση .. αλλα αυτο άντε να κράτησε καμια βδομάδα . Την μύτη μου όμως την ενιωσα "σαν δικιά μου" μετά απο κανα μήνα χοντρικά , πχ να σκύβω και να μην νιώθω οτι θα μου "πέσει" .

Αν είναι έτσι και μετά την εγχείρηση ε ντάξει δεν είναι και τόσο δύσκολο ... απλά ίσως θα έχει γίνει μεγαλύτερη ζημιά ( 6 οστεοτομές μου είπε ο αλλος ) και θα έχουν πειραχτεί οι ιστοί οι μύες κλπ
Αλλά θέλω να μπορώ να φυσάω δυνατά την μύτη μου ή να την κουνάω πχ οπως κάνω τώρα και μετά, να μην πονάω ... κατάλαβες ??

Αν και με την τύχη που χω εγώ ... σκατά θα βγει και η μύτη ..

Με το πόδι μου πάω για εγχείρηση , μετά χτυπάω την μύτη μου και στραβώνει και είμαι σκατά για τόσο καιρό και
ΣΗΜΕΡΑ (πριν απο λίγο) με ληστευουν ....

Βασικά έχει κάνει κανείς ρινοπλαστική στον Ευθ. Χριστ..λο ?? να μου πει την άποψη του .

Ο άνθρωπος φαίνεται πολύ καλός αν και δεν διαφημίζει οτι κάνει ρινοπλαστικές , λέει απλώς οτι είναι χειρούργος ω.ρ.λ .
Βέβαια ο ω.ρ.λ. που με εξέτασε μου πρότεινε αυτον και τον Βασ. Παυλ. για την περιπτωση μου .

Οποιος έχει κάποια πληροφορία ας μου στείλει . Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ok σ ευχαριστω ...

αυτο που κυριως με ενδιαφέρει ειναι οτι ακομα και 3 μηνες να παρει η απο8εραπεια χαλαλι αν ειναι η μυτη μου οπως πριν και το κυριοτερο να την νιώθω οπως πριν
Όταν χτύπησα για καποιες μέρες πονούσα λιγο οταν προσπαθούσα να την καθαρήσω (απο τα αιματα ) αλλα και όταν επεφτα σε καμια λακούβα με τ ο αυτοκίνητο φαση .. αλλα αυτο άντε να κράτησε καμια βδομάδα . Την μύτη μου όμως την ενιωσα "σαν δικιά μου" μετά απο κανα μήνα χοντρικά , πχ να σκύβω και να μην νιώθω οτι θα μου "πέσει" .

Αν είναι έτσι και μετά την εγχείρηση ε ντάξει δεν είναι και τόσο δύσκολο ... απλά ίσως θα έχει γίνει μεγαλύτερη ζημιά ( 6 οστεοτομές μου είπε ο αλλος ) και θα έχουν πειραχτεί οι ιστοί οι μύες κλπ
Αλλά θέλω να μπορώ να φυσάω δυνατά την μύτη μου ή να την κουνάω πχ οπως κάνω τώρα και μετά, να μην πονάω ... κατάλαβες ??

Αν και με την τύχη που χω εγώ ... σκατά θα βγει και η μύτη ..

Με το πόδι μου πάω για εγχείρηση , μετά χτυπάω την μύτη μου και στραβώνει και είμαι σκατά για τόσο καιρό και
ΣΗΜΕΡΑ (πριν απο λίγο) με ληστευουν ....

Βασικά έχει κάνει κανείς ρινοπλαστική στον Ευθ. Χριστ..λο ?? να μου πει την άποψη του .

Ο άνθρωπος φαίνεται πολύ καλός αν και δεν διαφημίζει οτι κάνει ρινοπλαστικές , λέει απλώς οτι είναι χειρούργος ω.ρ.λ .
Βέβαια ο ω.ρ.λ. που με εξέτασε μου πρότεινε αυτον και τον Βασ. Παυλ. για την περιπτωση μου .

Οποιος έχει κάποια πληροφορία ας μου στείλει . Ευχαριστω

Κοίτα, εγώ ήδη την φυσάω σχετικά δυνατά, αλλά χωρίς το χατρομάντιλο μπροστά. Το πρόβλημα με το φύσημα είναι ότι οι περισσότεροι την πιέζουν με το χαρτομάντιλο. Αλλά υπαρχει εναλλακτική, φυσάς και καθαρίζεις με μπατονέτες. Πάρε τουλάχιστον 10 κουτιά να έχεις, εγώ μέχρι στιγμής κάπου τόσα εχω χαλάσει. Να την κουνήσεις θα μπορέις μετά από καιρό αλλά δε νομίζω να είναι πρόβλημα, γιατί θες σωνει και καλά να την κουνάς??
Αν πας σε καλό γιατρό, δεν θα βγει σκατά...Ενταξει, ειχες καποιες ατυχίες μαζεμένες αλλά αυτό σημαίνει ότι είναι καιρός να σου συμβεί κάτι καλό! Δεν μπορεί να πηγαίνουν όλα σκατα συνέχεια.
Για μένα κάντο να ξεμπερδεύεις ή αν δεν θες να σου χαλάσει το καλοκαίρι, κάντο από φθινόπωρο. Εμένα στην αρχή μου φαινόταν τρελή ταλαιπωρία και κλαιγόμουν όλη μέρα μέχρι που είδα ένα κοριτσάκι 15 χρονών που είχε κάνει μετά από μένα και ήταν μες την τρελή χαρά και λεώ αφού αυτό δεν γκρινιάζει ντροπή μου. Τώρα που περασαν και τα πολλά "βάσανα" χαίρομαι που το έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tom63

Νεοφερμένος

Ο tom63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κοίτα, εγώ ήδη την φυσάω σχετικά δυνατά, αλλά χωρίς το χατρομάντιλο μπροστά. Το πρόβλημα με το φύσημα είναι ότι οι περισσότεροι την πιέζουν με το χαρτομάντιλο. Αλλά υπαρχει εναλλακτική, φυσάς και καθαρίζεις με μπατονέτες. Πάρε τουλάχιστον 10 κουτιά να έχεις, εγώ μέχρι στιγμής κάπου τόσα εχω χαλάσει. Να την κουνήσεις θα μπορέις μετά από καιρό αλλά δε νομίζω να είναι πρόβλημα, γιατί θες σωνει και καλά να την κουνάς??
Αν πας σε καλό γιατρό, δεν θα βγει σκατά...Ενταξει, ειχες καποιες ατυχίες μαζεμένες αλλά αυτό σημαίνει ότι είναι καιρός να σου συμβεί κάτι καλό! Δεν μπορεί να πηγαίνουν όλα σκατα συνέχεια.
Για μένα κάντο να ξεμπερδεύεις ή αν δεν θες να σου χαλάσει το καλοκαίρι, κάντο από φθινόπωρο. Εμένα στην αρχή μου φαινόταν τρελή ταλαιπωρία και κλαιγόμουν όλη μέρα μέχρι που είδα ένα κοριτσάκι 15 χρονών που είχε κάνει μετά από μένα και ήταν μες την τρελή χαρά και λεώ αφού αυτό δεν γκρινιάζει ντροπή μου. Τώρα που περασαν και τα πολλά "βάσανα" χαίρομαι που το έκανα.

Μμμ πάλι δεν μ'αρέσει ... :-) . μπατονέτες και κακό ... Εσύ είπες οτι είσαι στον 1 μήνα απο το χειρουργείο και μπορείς μεν να την φυσάς δυνατά αλλά δεν την πιεζεις ακόμα .... Δεν ξέρω αν θα την παλέψω ...

Για το ο΄τι θέλω να την κουνάω :-) εννοώ οτι (πως να σου το εξηγησω βασικά) αλλιώς συμπεριφέρονται τα αγοράκια με τις μύτες τους , π.χ. αλλιώς τισ καθαρίζουν (οταν είναι μόνοι τους κυρίως) και αλλιώς τα κοριτσάκια που ίσα που τις αγγίζουνε . Και φυσικά δεν εννοώ μόνο αυτό έτσι ; Εννοώ να μπορεις να βάλεις ένα κράνος άφοβα ή να βάλεις την μπλούζα σου ή τα γυαλία σου ή οτιδήποτε άλλο . Πόσο να ναι αυτό το διάστημα άραγε ;;;

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο , με τον ύπνο πώς τα πας τώρα ; κοιμάσαι κανονικά ; τον πρώτο καιρό ;

Και κάτι ακόμα βασικά ... το "πρόβλημα" με το μπούκωμα και την κατάσταση κρυολογήματος και τις πλύσεις και αυτά , οφείλεται λες στο οτι εφτιαξες το διάφραγμά σου ; ή είναι κάτι που το "παθαίνουν" όλοι ασχέτως αν κάνουν την επέμβαση μόνο για αισθητικους λόγους , χωρίς να ασχοληθεί ο γιατρός με το διάφραγμα .

Όχι ντάξει , δεν πιστέυω πως αν τελικά κάνω την επέμβαση θα βγει η μύτη σκατά , σου λέω είναι μικρή η μετατόπιση των οστών οπότε λογικά δεν θα ναι τόσο δύσκολο (αφού σπάσουν) να έρθουν στην θέση τους . Αυτο το πα πιο πολύ γιατι ήμουν νευριασμένος με την κλοπή , τέλοσπάντων ....

Α! και γι' αυτό που είπες .
Εντάξει το κοριτσάκι είναι 15 γι'αυτό δεν γκρίνιαξε , όσο πιο μεγάλος είσαι τόσο πιο πολύ σκέφτεσαι και τις συνέπειες και τις πιθανές επιπλοκές , τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από τον εαυτό μου . Αν το πάθαινα αυτό πιο μικρός και αν φυσικά το πρόβλημα ήταν μεγαλύτερο δεν θα το σκεφτόμουνα τόσο , θα ήταν πολύ πιο εύκολη η απόφαση και εννοώ οτί θα είχα μπει χειρουργείο . Αλλά ΤΩΡΑ .... το σκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι ....
Τέσπα ειλικρινά προσπαθώ να το ξεπεράσω και να συνηθίσω τον εαυτό μου όπως είναι αυτή την στιγμή γιατί δεν θέλω να μπω σε μια τόοοοσο μεγάλη διαδικασία που όλοι μου λένε οτι δεν είναι αναγκαία ...

Θα δω τι θα κάνω , που ξέρεις μπορεί να την ξαναχτυπήσω και να έρθει στα ίσια της :-)

Γενικά όποια στιγμή κάτσω και μιζεριάσω σκεφτόμενος αυτό το θέμα θα ξαναγράψω εδώ γιατί σίγουρα θα έχω καινούργιες απορίες :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μμμ πάλι δεν μ'αρέσει ... :-) . μπατονέτες και κακό ... Εσύ είπες οτι είσαι στον 1 μήνα απο το χειρουργείο και μπορείς μεν να την φυσάς δυνατά αλλά δεν την πιεζεις ακόμα .... Δεν ξέρω αν θα την παλέψω ...

Για το ο΄τι θέλω να την κουνάω :-) εννοώ οτι (πως να σου το εξηγησω βασικά) αλλιώς συμπεριφέρονται τα αγοράκια με τις μύτες τους , π.χ. αλλιώς τισ καθαρίζουν (οταν είναι μόνοι τους κυρίως) και αλλιώς τα κοριτσάκια που ίσα που τις αγγίζουνε . Και φυσικά δεν εννοώ μόνο αυτό έτσι ; Εννοώ να μπορεις να βάλεις ένα κράνος άφοβα ή να βάλεις την μπλούζα σου ή τα γυαλία σου ή οτιδήποτε άλλο . Πόσο να ναι αυτό το διάστημα άραγε ;;;

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο , με τον ύπνο πώς τα πας τώρα ; κοιμάσαι κανονικά ; τον πρώτο καιρό ;

Και κάτι ακόμα βασικά ... το "πρόβλημα" με το μπούκωμα και την κατάσταση κρυολογήματος και τις πλύσεις και αυτά , οφείλεται λες στο οτι εφτιαξες το διάφραγμά σου ; ή είναι κάτι που το "παθαίνουν" όλοι ασχέτως αν κάνουν την επέμβαση μόνο για αισθητικους λόγους , χωρίς να ασχοληθεί ο γιατρός με το διάφραγμα .

Όχι ντάξει , δεν πιστέυω πως αν τελικά κάνω την επέμβαση θα βγει η μύτη σκατά , σου λέω είναι μικρή η μετατόπιση των οστών οπότε λογικά δεν θα ναι τόσο δύσκολο (αφού σπάσουν) να έρθουν στην θέση τους . Αυτο το πα πιο πολύ γιατι ήμουν νευριασμένος με την κλοπή , τέλοσπάντων ....

Α! και γι' αυτό που είπες .
Εντάξει το κοριτσάκι είναι 15 γι'αυτό δεν γκρίνιαξε , όσο πιο μεγάλος είσαι τόσο πιο πολύ σκέφτεσαι και τις συνέπειες και τις πιθανές επιπλοκές , τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από τον εαυτό μου . Αν το πάθαινα αυτό πιο μικρός και αν φυσικά το πρόβλημα ήταν μεγαλύτερο δεν θα το σκεφτόμουνα τόσο , θα ήταν πολύ πιο εύκολη η απόφαση και εννοώ οτί θα είχα μπει χειρουργείο . Αλλά ΤΩΡΑ .... το σκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι ....
Τέσπα ειλικρινά προσπαθώ να το ξεπεράσω και να συνηθίσω τον εαυτό μου όπως είναι αυτή την στιγμή γιατί δεν θέλω να μπω σε μια τόοοοσο μεγάλη διαδικασία που όλοι μου λένε οτι δεν είναι αναγκαία ...

Θα δω τι θα κάνω , που ξέρεις μπορεί να την ξαναχτυπήσω και να έρθει στα ίσια της :-)

Γενικά όποια στιγμή κάτσω και μιζεριάσω σκεφτόμενος αυτό το θέμα θα ξαναγράψω εδώ γιατί σίγουρα θα έχω καινούργιες απορίες :-)

Εγώ πάντα έκανα τρελές γεωτρήσεις (δεν ισχυει αυτό που λες για τα αγορακια και τα κοριτσακια, ΟΛΟΙ ψάχνουν χρυσό εκει μέσα) αλλά τώρα αυτό δεν γίνεται ακόμα. Πονάει, δεν το ευχαριστιέσαι. Δεν ξέρω πότε γίνεται...
Γυαλία λένε μετά το 2ο μήνα και κράνος το ίδιο, με την προυπόθεση ότι δεν σου πιέζει τη μύτη. Γενικα, πρέπει να προσέχεις πως βάζεις τη μπλούζα σου, ακόμα και το αντιηλιακό σου.
Εγώ έχω γεμίσει μαύρα στίγματα στη μύτη και μου είπαν σήμερα ότι μπορούν να καθαριστούν από αισθητικο μετά από 6 μήνες!! Για άλλους 5 μήνες δηλαδή θα κυκλοφορώ σαν την Πιπη την φακιδομύτη!
Το μπούκωμα δεν το γλιτώνεις...είναι χειρουργείο. Δεν έχει σημασία πόσο λίγο θα σε πειράξουν, θα έχεις τομές και ράμματα. Αρα πρήξιμο, μελανιές και "απόβλητα".
Βασικά, δεν σε βλέπω να πολυψήνεσαι οπότε παράτα το και ασε τη μύτη σου όπως είναι. Δοκίμασε και κανενα απο αυτα τα nose magic η οπως τα λένε, που είναι και φτηνα και λένε ότι δουλευουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tom63

Νεοφερμένος

Ο tom63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το τσέκαρα στο ιντερνετ αλλά δεν ειναι αυτό που χρειάζομαι / Αυτό απ'ότι κατάλαβα σου "αλλάζει" τον χόνδρο , εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα δεν με ενδιαφέρει αυτό .
Εγώ από ένα κόκκαλο θέλω να απαλλαχτώ που έχει κάτσει απο την μια πλευρά , θέλω ζυγοστάθμιση ..

Όντως δεν είμαι ψημένος λόγω της φύσης της επέμβασης , άμα ήταν κάτι πιο εύκολο θα το τολμούσα, αλλά τωρα .... δεν ξέρω . Σου λέω προσπαθώ να με συνηθίσω έτσι και ντάξει είμαι καλυτερα απο τον πρώτο καιρό , ψυχολογικά εννοώ , αλλά ακόμα και τώρα ΠΑΝΤΑ μέσα στην μέρα το σκέφτομαι και πάλι "πέφτω" . Αν συνεχιστεί αυτό και πλέον με επηρεάζει σε ότι κάνω δεν θα το γλιτώσω το νυστέρι και ότι αυτό συνεπάγεται . Προς το παρόν το τρενάρω .
Αλλά είδες ; αυτά τα μαύρα στίγματα που λες από που κι ως που εμφανίστηκαν ; πολλες επιπλοκές απ'ότι καταλαβαίνω ... Υποτίθεται οτι πας για να δεις τον εαυτό σου καύτερο μετά με το "πρόβλημα" σου λυμένο , όχι για να αποκτήσεις κι άλλα προβληματα που μπορεί να σου γίνουν και κόμπλεξ (για μένα μιλάω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tamis

Νεοφερμένος

Ο tamis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά τελικά το έκανα, το απονενοημενο διάβημα προχθές. Είμαι ακόμα με τα ταμπον (αύριο το πρωϊ τα βγάζω). Μου κάνει εντύπωση μόνο ότι ακόμα υπάρχει αιμορραγία και τα μάτια μου φαίνονται λες και εχω φάει μπουκετα. Αυτα για τώρα... Αύριο τα σπουδαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Το τσέκαρα στο ιντερνετ αλλά δεν ειναι αυτό που χρειάζομαι / Αυτό απ'ότι κατάλαβα σου "αλλάζει" τον χόνδρο , εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα δεν με ενδιαφέρει αυτό .
Εγώ από ένα κόκκαλο θέλω να απαλλαχτώ που έχει κάτσει απο την μια πλευρά , θέλω ζυγοστάθμιση ..

Όντως δεν είμαι ψημένος λόγω της φύσης της επέμβασης , άμα ήταν κάτι πιο εύκολο θα το τολμούσα, αλλά τωρα .... δεν ξέρω . Σου λέω προσπαθώ να με συνηθίσω έτσι και ντάξει είμαι καλυτερα απο τον πρώτο καιρό , ψυχολογικά εννοώ , αλλά ακόμα και τώρα ΠΑΝΤΑ μέσα στην μέρα το σκέφτομαι και πάλι "πέφτω" . Αν συνεχιστεί αυτό και πλέον με επηρεάζει σε ότι κάνω δεν θα το γλιτώσω το νυστέρι και ότι αυτό συνεπάγεται . Προς το παρόν το τρενάρω .
Αλλά είδες ; αυτά τα μαύρα στίγματα που λες από που κι ως που εμφανίστηκαν ; πολλες επιπλοκές απ'ότι καταλαβαίνω ... Υποτίθεται οτι πας για να δεις τον εαυτό σου καύτερο μετά με το "πρόβλημα" σου λυμένο , όχι για να αποκτήσεις κι άλλα προβληματα που μπορεί να σου γίνουν και κόμπλεξ (για μένα μιλάω)

Τα μαυρα στίγματα είναι επειδή πονάει τόσο που δεν μπορείς να την καθαρίσεις. Βάλε και ότι για 12 μέρες μένει μες τη μπίχλα κάτω από το γύψο και γίνεται σαν ηφαιστιακό τοπίο...Λιπαρότητα φουλ. Φοράω ενυδατική με χρώμα, βάζω και πούδρα και κάτι γίνεται όμως. Εσυ μπορείς να βάζεις ταλκ. Ασε που μπορεί να μην το έχεις στο βαθμό που το έχω εγώ, γενικα το δέρμα μου είναι σκατενιο.
Το προβλημα σου δεν το βλεπεις λυμενο αμεσως. Δεν μπορω ακομα να καταλάβω τι σκατα κανουν στους διασημους που δεν το κανουν σε μας τους απλους. Οι celebrities σε 2 βδομάδες είναι ξεπρησμενοι, φοράνε γυαλια και δερματάκι σουπερ. Θα ρωτησω το γιατρό γιατι με εχει φαει η περιεργεια. Οι περισσότεροι πάντως λενε μετα από μηνες είδαν αποτέλεσμα και πάλι όχι το τελικο.
Κομπλεξ δεν νομιζω να σου γίνει γιατι είναι παροδικά όλα αυτα...εκτος κι αν εισαι μοντέλο, τι να πω.
Α και μην σε χαλάνε οι μπατονέτες. Την ιδια δουλεια με το δάχτυλο κάνουν και όσο πιο μεγάλο μακαρόνι βγάλεις τόσο πιο υπερηρωας νιωθεις. Μιλάμε για αστακομακαρονάδες γιγας!

Παιδιά τελικά το έκανα, το απονενοημενο διάβημα προχθές. Είμαι ακόμα με τα ταμπον (αύριο το πρωϊ τα βγάζω). Μου κάνει εντύπωση μόνο ότι ακόμα υπάρχει αιμορραγία και τα μάτια μου φαίνονται λες και εχω φάει μπουκετα. Αυτα για τώρα... Αύριο τα σπουδαία.
Αιμορραγια εννοεις ένα ντοματί υγρό που στάζει απο τα ταμπόν στη γάζα και λίγο πίσω που το καταπίνεις? Γιατί αυτό δεν είναι αίμα, είναι "τουρλου απόβλητα" που είναι φυσιολογικά. Εγώ άλλαζα γάζα μπροστά κάθε μισή ώρα εξ αιτιας αυτών και μου είπαν ότι έτσι πρέπει....
Αυτό με τα μπουκέτα πάλι όλοι το έχουν, κομπλε μου ακουγεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tamis

Νεοφερμένος

Ο tamis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αιμορραγια εννοεις ένα ντοματί υγρό που στάζει απο τα ταμπόν στη γάζα και λίγο πίσω που το καταπίνεις? Γιατί αυτό δεν είναι αίμα, είναι "τουρλου απόβλητα" που είναι φυσιολογικά. Εγώ άλλαζα γάζα μπροστά κάθε μισή ώρα εξ αιτιας αυτών και μου είπαν ότι έτσι πρέπει....
Αυτό με τα μπουκέτα πάλι όλοι το έχουν, κομπλε μου ακουγεσαι.


"τουρλού απόβλητα":-D. Είσαι θέα... Όντως όπως τα λες είναι.. Ψιλοταλαιπωρια το όλο θέμα αλλά τα αγαθά κόποις κτώνται.... Θα ανεβάσω και φωτογραφίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bee09

Νεοφερμένος

Η bee09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι καινούργια εδώ και απ'ότι βλέπω υπάρχουν πολλοί που έχουν τις ίδιες σκέψεις και τους ίδιους φόβους με μένα.Εδώ και 2 χρόνια σκέφτομαι πόσο θέλω να κάνω την επέμβαση και πόσο διαφορετική θα είναι η ψυχολογία μου μετά(το πρόβλημα μου είναι κυρίως αισθητικό).Αλλά όταν σκέφτομαι τον πόνο που μπορεί να υπάρχει και την ταλαιπωρία μετά κάπως δειλιάζω(ακόμα να ξεπεράσω το σοκ του πόνου από τις αμυγδαλές που τις έβγαλα εδώ και 3 χρόνια).Ωστόσο,πιστεύω πως αν βρω έναν γιατρό που θα με κάνει να τον εμπιστευτώ θα θέλω να μπω στο χειρουργείο την ίδια ημέρα!Και σε αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας.Όποιος μπορέσει ας μου πει 2-3 ονόματα που έχει εμπειρία,έστω και μικρή,ώστε να το ψάξω περισσότερο.Να σημειώσω ότι μένω μόνιμα Αθήνα.Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
"τουρλού απόβλητα":-D. Είσαι θέα... Όντως όπως τα λες είναι.. Ψιλοταλαιπωρια το όλο θέμα αλλά τα αγαθά κόποις κτώνται.... Θα ανεβάσω και φωτογραφίες.

Χιχι! Ε, ναι, πως να τα πω...Αφού είναι ελάχιστο αίμα με μύξες, καταρκατημένα υγρα, σκόνη από κόκκαλα και κάτι τέτοια. Περιμένω φωτογραφιες...!

Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι καινούργια εδώ και απ'ότι βλέπω υπάρχουν πολλοί που έχουν τις ίδιες σκέψεις και τους ίδιους φόβους με μένα.Εδώ και 2 χρόνια σκέφτομαι πόσο θέλω να κάνω την επέμβαση και πόσο διαφορετική θα είναι η ψυχολογία μου μετά(το πρόβλημα μου είναι κυρίως αισθητικό).Αλλά όταν σκέφτομαι τον πόνο που μπορεί να υπάρχει και την ταλαιπωρία μετά κάπως δειλιάζω(ακόμα να ξεπεράσω το σοκ του πόνου από τις αμυγδαλές που τις έβγαλα εδώ και 3 χρόνια).Ωστόσο,πιστεύω πως αν βρω έναν γιατρό που θα με κάνει να τον εμπιστευτώ θα θέλω να μπω στο χειρουργείο την ίδια ημέρα!Και σε αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας.Όποιος μπορέσει ας μου πει 2-3 ονόματα που έχει εμπειρία,έστω και μικρή,ώστε να το ψάξω περισσότερο.Να σημειώσω ότι μένω μόνιμα Αθήνα.Ευχαριστώ πολύ!

Κι εγώ για αισθητικό πρόβλημα μπήκα και είχα και διάφραγμα. Εμ, αμα πετάει η μυτόνγκα, κατά πάσα πιθανότητα κάτι είναι στραβο εκεί μέσα. Μην ανησυχείς, τα ίδια λεφτά είναι και για τα δύο. Ψάξε λίγο προγούμενα post, έχει πολλά ονόματα και εμπειρίες ασθενων...
Και δεν πονάει, ταλαιωρία είναι πιό πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bee09

Νεοφερμένος

Η bee09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Βασικά το πρόβλημα που έχω είναι ένα κοκαλάκι από τα γυαλιά που φορούσα ποοολλά χρόνια!!Και αν θα μπορούσα να το διορθώσω θα ήθελα να την ''στενέψω'' και λίγο μπροστά.Εξετάσεις θα ξανακάνω να σιγουρευτώ ότι δεν έχω τίποτα στραβό και θα κάνω μια δυο επισκέψεις και ανάλογα προχωράω..Μακάρι να έχω τίποτα να με καλύψει η ασφάλεια γιατί αλλιώς δεν το κόβω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Βασικά το πρόβλημα που έχω είναι ένα κοκαλάκι από τα γυαλιά που φορούσα ποοολλά χρόνια!!Και αν θα μπορούσα να το διορθώσω θα ήθελα να την ''στενέψω'' και λίγο μπροστά.Εξετάσεις θα ξανακάνω να σιγουρευτώ ότι δεν έχω τίποτα στραβό και θα κάνω μια δυο επισκέψεις και ανάλογα προχωράω..Μακάρι να έχω τίποτα να με καλύψει η ασφάλεια γιατί αλλιώς δεν το κόβω..

Καλά, τσέκαρε πρώτα γιατί εμένα δεν κάλυπτε διάφραγμα επειδή είναι λέει εκ γενετής. Εχουν στενέψει πολύ τα πράγματα με τις ασφαλιστικές γιατί καμία δεν θέλει να πληρώσει και σου λένε ένα σωρό δικαιολογίες. Εγώ το έκοψα το ασφαλιστήριο που είχα από τότε που γεννήθηκα γιατί όπου το χρειάστηκα κάτι τέτοια μου λέγανε. Και οι γονείς μου είναι ασφαλιστες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tom63

Νεοφερμένος

Ο tom63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η μυτη μου ηταν ωραια δν ειχε κατι αντιαισθητικο, ουτε μεγαλη ηταν ουτε τπτ! ισα ισα πολλοι μου ελεγαν οτι θελουν να ειχαν τη μυτη μου :p απλως ειχα χτυπησει μικρη κ το κοκκαλο ηταν στραβο κ ειχε πεταξει καμπουριτσα, κ ηθελα να την κανω πιο λεια. λεω να σου στειλω φωτο οταν θα εχω τα τελικα αποτελεσματα του "μετα" ωστε να μπορεις να συγκρινεις. τι λες? δεν εχω προβλημα να κρυψω τα ματια μ θα στις στειλω κανονικες.

Γεια ! Επειδή και γω έχω το ίδιο προβλημα από ένα χτυπημα που δέχτηκα πριν κανα 2 μηνο και ο΄θτε εγώ έχω άσχημη μύτη και δεν θέλω να κάνω κάποια αλλαγή σε αυτή παρα μόνο να ισιώσω το κόκκαλο , μήπως μπορεις να μου στείλεις και μένα φωτο σου πριν και μετά ?? (αν δεν θες οκ το καταλαβαινω , απλά με απασχολεί πάαααααρα πολυ το θέμα και μέχρι και σε κατάθλιψη πέφτω όταν το σκεφτομαι )

Θέλω μόνο να δω το κατά πόσο έγινε όπως ήταν πριν ...
Και αν είναι πες μου και την πορεία της ανάρωσης σου , μετά απόπόσο καιρό μπορούσες να την αγγίζεις και να την κουνάς ή να την καθαρίζεις χωρίς να πονάς ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki07

Νεοφερμένος

Η papaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, εκανα ρινοπλαστικη και διαφραγμα πριν 10 μερες περιπου. Ολα καλά μεχρι στιγμης απλά θα ήθελα να ρωτησω καποιον που εχει αναλογη εμπειρια, το μουδιασμα στο προσωπο σε ποσο καιρο περιπου υποχωρει? Δηλαδη οντως θελει καιρο για να χαμογελασεις ανετα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Γεια σας, εκανα ρινοπλαστικη και διαφραγμα πριν 10 μερες περιπου. Ολα καλά μεχρι στιγμης απλά θα ήθελα να ρωτησω καποιον που εχει αναλογη εμπειρια, το μουδιασμα στο προσωπο σε ποσο καιρο περιπου υποχωρει? Δηλαδη οντως θελει καιρο για να χαμογελασεις ανετα?
Εγώ είμαι στις 35 μέρες μετά το χειρουργείο και εδω και 2 εβδομάδες περίπου χαμογελάω μια χαρα. Αλλά το πρόσωπο είναι ακόμα μουδιασμένο στις περιοχές γύρω από τη μύτη (και στην ίδια τη μύτη εννοείται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top