Ας κρίνουμε το κομμάτι

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ακουσματα: μεταλ (κυριος Αμερικανικα Southern, Thrash, κλασικο-ομο Death κλπ), κλασικο ροκ, ελληνικο ροκ και σπανιος κατι αλλο (απαγορευμενα και Σμυρνεικα ρεμπετικα κ.α)

Η γνωμη μου για αυτο το τραγουδι:
Εχει αρκετα αξιολογη, αλλα δυστιχος επαναλαμβανομενη μουσικη, η φωνη του τραγουδιστη ειναι καλη, αλλα εχει χρια και απαλοτιτα η οπια δεν μου αρεσει. Γενικα μου φαινετε πως ειναι ενα κοματι το οπιο προσπαθει να ειναι μελανχωλικο, αλλα προσοπικα δεν μου εβγαλε κανενα τετιο συναιστιμα....
Θα του βαλω ενα 6/10


ΥΓ: Niyia εσυ εβαλες το πρωτο κομματι... εγω θα βαλω το επομενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
ΥΓ: Niyia εσυ εβαλες το πρωτο κομματι... εγω θα βαλω το επομενο!

okeik κανένα πρόβλημα
(απλά έχω ένα κομμάτι στο μυαλό μου κ θέλω πολύ να ακούσω σχόλια)
μπορώ να περιμένωωωωωω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Υ.Γ.2: Πολύ θα ήθελα να είμαι ο επόμενος που θα βάλει επιλογή, νι.

Που σημαίνει ότι σας πρόλαβα και τους δύο :P:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
okeik κανένα πρόβλημα
(απλά έχω ένα κομμάτι στο μυαλό μου κ θέλω πολύ να ακούσω σχόλια)
μπορώ να περιμένωωωωωω :P

Και εγω εχω 3 κοματια στο μυαλο μου....:P

Οκ, ο shaman πρωτος, μετα εγω, μετα η niyia και μετα βλεπουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μη μου αγχωνεστε, ολα θα μπουν. ! Χωρος υπαρχει :) Χαιρομαι που εχει κινηση, εχω περιεργεια τι θα μπει και πως θα σχολιαστει. Ελπιζω να συμετασχουν κι αλλοι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Αργά τα μεσάνυχτα θα βάλω την επιλογή μου... Άντε, δε θα κάνει κάνας άλλος σχολιασμό στο κομμάτι του Λοριεν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Α, ιδεα :xtipao: : σε καθε νεο κομματι που μπαινει, μπορουμε να παραθετουμε απο κατω και λινκς για τα προηγουμενα κομματια, σε περιπτωση που τα δει καποιος πιο μετα και θα θελε να σχολιασει.

πχ

Γιαννης Κλαψιαρης - "Με παρατησε η γκομενα και μπουχουχου "

Προηγουμενα κομματια :
Blackfield - "Hello"κ.ο.κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Για το madworld:

Ακουσματα: rock, alternative, trip hop, ηλεκτρονικη
Για το κομματι: Το λατρευω απλως. Δεν μπορω να θυμηθω στριμωγμα στη ζωη μου μετα το donnie darko που δε θα επαιξε στο winampi και δε θα με εκανε τελειως χαλια. Μου ερχεται παντα η σκηνη απο την ταινια, και μου φερνει αυτοματα εναν κομπο στον λαιμο σε ο,τι φαση ειμαι.
10/10 σαφως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Ήρθε η ώρα μου (όχι, μην τρομάζετε:P)!

Και η κομματάρα που διαλέγω είναι...




*drum roll*




Το Simple Man των Lynyrd Skynyrd!

Το απόλυτο κομμάτι. Blues φάση, με τέλειους στίχους.

Η ορίτζιναλ έκδοση του με πολύ ωραίες και ταιριαστές εικόνες (δυστυχώς videoclip δεν υπάρχει) : https://www.youtube.com/watch?v=CABsgXUyClE
Μια πολύ καλή και πρόσφατη live εκτέλεση του (με αρκετα αλλαγμένο line-up) : https://www.youtube.com/watch?v=sHQ_aTjXObs
Και ένα με σκηνές από τη ζωή των Skynyrd.. : https://www.youtube.com/watch?v=e3QCDd8UiMc
Στίχοι: https://www.stlyrics.com/lyrics/almostfamous/simpleman.htm

Νομίζω οτι το timing για να βάλω αυτό το κομμάτι είναι αρκετά καλό, καθώς στις 20 Οκτωβρίου 2007 έκλεισαν 30 χρόνια από το αεροπορικό δυστύχημα που κόστισε τη ζωή σε 3 απο τα πιο σημαντικά μέλη του συγκροτήματος. Τον τραγουδιστή και βασικό συνθέτη, Ronnie Van Zant, τον κιθαρίστα Steve Gaines και τον Cassie Gaines, που έκανε δεύτερα φωνητικά. R.I.P.

Προηγούμενα κομμάτια:
1)Blackfield - Hello https://www.youtube.com/watch?v=-KNVjRIyoxo
2)Gary Jules - Mad World Το original videoclip (φωνητικά + πιανο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ακουσματα μου : rock, blues, πολλα ειδη metal, κλασικη, ατμοσφαιρικη, ηλεκτρονικη, soundtracks κλπ.
Αποψη για το "Simple Man" (Lynyrd Skynyrd) : Πολύ κλασσικό κομμάτι, μπραβο shaman ! Είναι απο τα κομματια που αποτελούν μαθηματα ζωής. Απλη αλλά μελωδική μουσική, που ταιριαζει απόλυτα με στιχους - συμβουλες/ευχες. Οι ιδιοι οι στιχοι βεβαια, αποδιδουν λιγη απ τη σοφια των προγονων μας. Η μελωδία αυτη πρεπει να χει χρησημοποιθει ξανα απο αλλους, με μικρες διαφορες. Δε θυμαμαι αν εγινε πριν απο αυτους ή μετα.
Τελικα : 10/10(γενικα ειμαι αυστηρος, αλλα αμα πεφτουν τετοια κομματια...). Γιατι ειναι και θα ειναι παντα επικαιρο, κλασικο, με νοημα, και καταλληλη μελωδια. Ειναι δυσκολο να το βαρεθεις και να μη θες να το ξανακουσεις ποτε.Tουλαχιστον απο το 1973 που γραφτηκε, αντεχει ακομα.:)


Προηγουμενα κομμάτια :
1)Blackfiled - Hello
2)Gary Jules - Mad World
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Τα ακούσματά μου : rock, alternative, chill out, ηλεκτρονική, αλλά ακούω κ σκα, κ μέταλ κ πανκ... (επίσης, δεν ακούω ελληνικά, να μη το λέμε συνέχεια)

Η άποψή μου για το "Simple Man" (Lynyrd Skynyrd) : δεν το ήξερα το κομμάτι. Το άκουσα πολύ ευχάριστα κ μου άρεσε. Απλό κ κλασσικό, αλλά ταυτόχρονα (όπως κάθε τι απλό κ κλασσικό) κ δυναμικό, δλδ δε περνάει απαρατήρητο.
Κ όντως η μουσική κ μένα μου θύμιζε κάτι, σίγουρα έχει ξαναχρησιμοποιηθεί.

Τελικά : μου αρεσε, του βαζω 8/10 !



Προηγουμενα κομμάτια :
1)Blackfield - Hello
2)Gary Jules - Mad World
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ακουσματα: μεταλ (κυριος Αμερικανικα Southern, Thrash, κλασικο-ομο Death κλπ), κλασικο ροκ, ελληνικο ροκ και σπανιος κατι αλλο (απαγορευμενα και Σμυρνεικα ρεμπετικα κ.α)

Αποψη για το "Simple Man" (Lynyrd Skynyrd):
Το μπασο του ητανε το πρωτο που μου τραβιξε την προσοχη, πολυ ωραιο! Και η κιθαρα εχει ωραιες συνχορδιες, με την σωστη παραμορφωση και ωραια μελετιμενη. Τα ντραμς δεν μου αρεσαν ιδιετερα... μπορουσαν καλητερα...Τους στοιχους δεν τους προσεξα, αλλα η φωνη (γνωστη και ωραια φυσικα) ταιριαζε απολυτα με το κομματι.
Αλλωστε μιλαμε για τους lynyrd skynyrd...
8,5/10 απο μενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Τα ακούσματά μου: rock, metal, soundtracks (χονδρικώς).
Η άποψή μου για το
Lynyrd Skynyrd - Simple Man: το κομμάτι είναι διαμάντι. έχει πολύ όμορφη μελωδία, ενώ όλα τα όργανα έχουν σχεδόν ίσο μερίδιο (μπάσο ρουλζ όμως :p). στιχουργικά, νταξ. αν και ασχολούμαι κατά 90% με τη μουσική και δε δίνω πολύ σημασία στους στίχους, εδώ πέρα σκλαβώνομαι...
Τελικά: ε, ταβάνι πιάνει. δεκάρι.

ψ. ακκόρντα, έπειτα από αυτούς, scorpions - always somewhere και όχι μόνο (αλλά ειδικά σε αυτό πέφτει κλόπυ πέιστ)

Προηγουμενα κομμάτια :
1) Blackfield - Hello
2) Gary Jules - Mad World
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Τα ακούσματά μου: rock, metal, κλασσική, ethnic
Η άποψή μου για το
Lynyrd Skynyrd - Simple Man: Ότι και να πει κανείς για αυτό το κομμάτι είναι λίγο. Λατρεμένο εδώ και χρόνια (όπως και τόσα άλλα των Lynyrd Skynyrd άλλωστε), με διαχρονική αξία, από αυτά που κάθε φορά που τα ακούω με κάνουν να παρατάω ότι κάνω και να κλείνω τα μάτια για να αφοσιωθώ στη μουσική και να σκεφτώ πάνω στους στιχους τους.

Τελικά: Πώς μπορεί κανείς να βάλει οτιδήποτε κάτω από 10? Πάντα τέτοια Shaman!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Νομίζω Κρόνε το βράδυ πρέπει να βάλεις την επιλογή σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τα ακούσματά μου: Moυσική δωματίου, αβάν γκαρντ
, μπουρλέσκ και οπερέττα, το βουητό του μακ, η βροχή που δεν σταματάει να πέφτει (και μου λείπει :redface:).


Η γνώμη μου για το "Σιμπλ Μαν": ...Αυτοί δεν σκοτώθηκαν σε πτώση αεροπλάνου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Και η ερώτηση μου: τι πίνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Τα ακούσματά μου: Moυσική δωματίου, αβάν γκαρντ
, μπουρλέσκ και οπερέττα, το βουητό του μακ, η βροχή που δεν σταματάει να πέφτει (και μου λείπει :redface:).
Η γνώμη μου για το "Σιμπλ Μαν": ...Αυτοί δεν σκοτώθηκαν σε πτώση αεροπλάνου?


Xaxaxa, ο κυνισμός σου μερικές φορές είναι για πολύ ξύλο :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εγώ ακούω ότι μου προτείνουνε και δυσκολεύομαι εξαιρετικά να απαντήσω στην ερώτηση τι μουσική ακούς. Ακούω τα πάντα εκτός από μέταλ και όπερα.

Οι στίχοι του τραγουδιού μου φάνηκαν ωραίοι, αλλά το τραγούδι φλατ, νιώθεις ότι ανήκει σε άλλη δεκαετία, την οποία εγώ προσωπικά βαριέμαι. Δε λέω ότι με πείραξε που το άκουσα αλλά δεν άλλαξε και η ζωή μου που το έμαθα. Αν έπαιζε κάπου θα μου ήταν ευχάριστο και τπτ παραπάνω. Εντάξει νομίζω καταλάβατε...

Του βάζω ένα 6.5 το οποίο στρογγυλοποιώ στο 7 γιατί βλέπω την κοινή γνώμη να κινείται απειλητικά προς το μέρος μου κραδαίνοντας ακονισμένα βινύλια των Lynyrd.


btw επειδή δε διάβασα τους κανόνες, αν έκανα κάτι λάθος πετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τέλειο τραγούδι το Simple Man. Eίναι του γούστου μου κάτι τέτοια και του βάζω 10, δεν το βρήκα καθόλου φλατ. Στις υπόλοιπες ερωτήσεις βαριέμαι ν'απαντήσω, μ'αρέσουν σχεδόν όλα από μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top