Θα ασχολούσασταν ποτέ με την πολιτική καριέρα;

Θα ασχολούσασταν ποτέ με την πολιτική καριέρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 19)
  • Ναι

    Ψήφοι: 4 21.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 11 57.9%
  • Ίσως

    Ψήφοι: 4 21.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
τι εκανες?

εγω δεν εκανα τιποτα φυσικα..
απλα εβαζα υποψηφιοτητα για την πλακα..
για να εχω να ψηφισω και καποιον που να μου αρεσει βρε αδελφε..:P

Χαχαχα!:P
Εμ, έτσι έπρεπε να κάνω και εγώ! 'Ασε γιατί θυμάμαι τα τρεχάματα που έριξα και συγχύζομαι!!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
όχι.
όνειρό μου είναι να ασχοληθώ με πιο επικερδή επαγγέλματα.
Δε θα ήθελα να περιορίσω την επαγγελματική μου σταδιοδρομία όντας ένας... δημόσιος υπάλληλος. :devil:

https://www.greektube.org/content/view/2436/2/

Η πολιτική μου καριέρα τερματίστικε στη φοιτητική μου ζωή όταν υπήρξα μέλος κάποιας φοιτητικής παράταξης για μερικά χρόνια. Έκανα ότι έκανα καθαρά από "ιδεολογία" και όχι από συμφέρον και σιγά σιγά αποφάσισα να απομακρυνθώ, αφού συχάθηκα τον εαυτό μου βλέποντας ότι είχα φτάσει κι εγώ στο σημείο να καλώ φίλους μου να βγούμε για καφέ με σκοπό να τους πείσω να ψηφίσουν την παράταξη στην οποία άνηκα.

Αρκετά, δε θέλω άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οχι, αν και ειμαι ικανοτατη να οδηγησω ομαδα. Το χω κανει δηλαδη στο σχολειο και μια και δυο.
Λογω προσωπικων ηθικων αξιων καποια στιγμη, οπου δω βρωμια, απατη, ψευτια, του κωλου τα εννιαμερα, ανηθικοτητα, κανω μπαμ. Αρα δεν ειμαι γι αυτα, φροντιζω για την ψυχικη μου υγεια πανω απο ολα. Το επαγγελμα που χω διαλεξει ειναι αυτο που θελω->οδηγω τα ατομα προς τα θετικα της ζωης. Μαζι τους, κερδιζω κι εγω θετικοτητα. Η ζωη μεσα στην πολιτικη, σημερα, δεν εχει τιποτα θετικο. Κι οσοι πολιτικοι κατι κοινο εχουν που σιγουρα δεν ειναι καλο. Καποτε στο Πανεπιστημιο ειχα παλι ταση για ενεργη συμμετοχη. Στενο μου προσωπο επισης εχει υπαρξει στα της πολιτικης, εκεινο που με συμβουλεψε να πηγαινω μπροστα χωρις παρωπιδες. Συντομα αντιληφθηκα πως θα χαραμιζομουν ενω μπορω να κανω ουσιαστικο καλο στο κοινωνικο συνολο. Κι ετσι συμβαινει μεχρι σημερα που μιλαμε.


Έκανα ότι έκανα καθαρά από "ιδεολογία" και όχι από συμφέρον και σιγά σιγά αποφάσισα να απομακρυνθώ, αφού συχάθηκα τον εαυτό μου βλέποντας ότι είχα φτάσει κι εγώ στο σημείο να καλώ φίλους μου να βγούμε για καφέ με σκοπό να τους πείσω να ψηφίσουν την παράταξη στην οποία άνηκα.

Αρκετά, δε θέλω άλλο.

Σου πηρε λιγο χρονο... τελος καλο ολα καλα ομως.
Κρατα τις καλες και θετικες εμπειριες.
Ωραιο ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Σου πηρε λιγο χρονο... τελος καλο ολα καλα ομως.
Κρατα τις καλες και θετικες εμπειριες.
Ωραιο ποστ.

Ευχαριστώ! :)

Ωστόσο η αλήθεια είναι πως όσον αφορά καθαρά τη δική μου δράση δεν έχω απολύτως καμία "θετική" εμπειρία να θυμάμαι.
Υπήρχαν φοιτητές που πέρα από την καθαρά πολιτική ενασχόληση, έτρεχαν πολύ και για το καλό της σχολής και του Παν/μίου γενικότερα. Εγώ δεν άνηκα στην κατηγορία αυτή, εγώ απλώς ακολουθούσα.
Αν έχω κάτι να θυμάμαι, αυτό είναι τα διάφορα αστεία για εμένα και εντελώς κάφρικα σκηνικά που γινόντουσαν. Αποκορύφωμα ήταν οι μέρες των φοιτητικών εκλογών, όταν μαζεύονταν οι παρατάξεις και αντάλλασαν τα πιο αισχρά και κάφρικα συνθήματα, σαν αυτά εδώ : https://clubs.pathfinder.gr/averof/394106?start=108
Ξέρω, θα μου πεις ότι είναι εντελώς αηδεία η όλη φάση (και πράγματι είναι), απλά ορισμένα πράγματα έχω σταματήσει να τα πολυ-φιλοσοφώ και τα παίρνω στην πλάκα. Κάτι τέτοια έχω να θυμάμαι για να γελάω, αν και με τίποτα δε θα συμμετείχα πάλι σε τέτοιο πανηγυράκι.

Μιας και το έφερε η κουβέντα και επειδή σε άλλα threads στο ischool κυρίως γίνονται πολλές συζητήσεις για φοιτητικές παρατάξεις, θα ήθελα να πω ότι γνώρισα και άτομα που μπορεί ως μέλη παρατάξεων να βγάζανε απίστευτη καφρίλα, αλλά κατά τα άλλα ήταν "άγιοι" άνθρωποι, ευαίσθητες ψυχές, πανέξυπνοι και πολύ καλοί επιστήμονες.

ΥΓ. άσχετο: έχεις το πιο sexy avatar στο στέκι! :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Γενικα διακρινω μια εμπαθεια εναντια στην Πολιτικη! Επειδη οι περισσοτεροι συγχρονοι Ελληνες πολιτικοι με τις ενεργειες του εχουν καταφερει να σπηλωνουν την αξια της πραγματικης πολιτικης δεν σημαινει οτι η ιδια η πολιτικη απο μονη της σημαινει κατι κακο... και δεν βρισκω το λογο γιατι καποιος χαραμιζεται αν ασχολεται με την πολιτικη
Τα πιστευω και τις αξιες του ο καθενας αν ειναι τιμιος τις διατηρει οτιδηποτε και αν εχει να αντιμετωπισει,δεν καταλαβαινω γιατι να μην κανει το ιδιο και στην πολιτικη

Οσο για τις φοιτητικες παραταξεις σορρυ αλλα αυτες ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικη πολιτικη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Οσο για τις φοιτητικες παραταξεις σορρυ αλλα αυτες ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικη πολιτικη!!!

Η βασική σχέση που έχουν είναι πως οι περισσότεροι πολιτικοί μέσα από τα Πανεπιστήμια ξεκίνησαν την καριέρα τους.

Εκτός αυτού, αν και μέσα από τις παρατάξεις σπάνια παράγεται πραγματική "πολιτική", η αλήθεια είναι πως αυτά που λέει η κάθε παράταξη στις συνελεύσεις, είναι ακριβώς οι ίδιες μαλακίες που λένε και τα αντίστοιχα κόμματα στη βουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Βασικά ναι με εξιτάρει το όλο θεματάκι!ποιο πολύ όμως προς την διπλωματία κλίνω γιατί η σκέτη πολιτική δεν χωνεύετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οσο η πολιτικη ειναι καθαρα κομματικη δεν ειναι για αξιους ανθρωπους να ασχολουνται..

ολοι ξερουμε ποσα ενσημα σε καθε κομμα-μαντρι πρεπει οι διαφοροι νεολαιοι να κανουν..για να προχωρησουν μετα.

αφηστε,αν εχεις το θαρρος της γνωμης σου,,ρωτας πολλα και γενικα δεν εισαι γλυφτης και δεν κολησεις με καποιον δεν προχωρας..
σαπιλα..
και η πλακα ειναι οτι στο συνταγμα περι βουλης κλπ.δεν αναφερει πουθενα σχεδον τα κομματα..
απλα δεν χρειαζονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ωστόσο η αλήθεια είναι πως όσον αφορά καθαρά τη δική μου δράση δεν έχω απολύτως καμία "θετική" εμπειρία να θυμάμαι.

Ουτε γω εδω που τα λεμε...:/: Μονο χασιμο χρονου, ευτυχως σου λεω κρατησε για λιγο. Ερωτευτηκα, οποτε γλιτωσα:P Αυτο που θελω να τονισω πως την εψαξα τη φαση, δεν ημουν απο τους φοιτητες που δεν ασχολουνται. Εγινα ομως στην πορεια. Μερικες φορες μετανιωνω που τα τελευταια χρονια δεν πατησα στις εκλογες, μια φωνη παραπανω μετραει. Γινονται λαθη στις σχολες με τα συστηματα, αδικιες και χρειαζονται πολλες διορθωσεις. Τα βαζουμε με τους καθηγητες αλλα ουσιαστικα οι φοιτητες ειναι οι μονοι ικανοι να αλλαξουν το συστημα σε καθε τμημα ξεχωριστα κι ολοι μαζι ενα.


Υπήρχαν φοιτητές που πέρα από την καθαρά πολιτική ενασχόληση, έτρεχαν πολύ και για το καλό της σχολής και του Παν/μίου γενικότερα.
Ισχυει και τους το παραδεχομαι σε ορισμενους.
Εχω κρατησει καποιες καλες επαφες απο τα κομματα μεχρι σημερα.


Αν έχω κάτι να θυμάμαι, αυτό είναι τα διάφορα αστεία για εμένα και εντελώς κάφρικα σκηνικά που γινόντουσαν. Αποκορύφωμα ήταν οι μέρες των φοιτητικών εκλογών, όταν μαζεύονταν οι παρατάξεις και αντάλλασαν τα πιο αισχρά και κάφρικα συνθήματα, σαν αυτά εδώ : https://clubs.pathfinder.gr/averof/394106?start=108
Ξέρω, θα μου πεις ότι είναι εντελώς αηδεία η όλη φάση (και πράγματι είναι), απλά ορισμένα πράγματα έχω σταματήσει να τα πολυ-φιλοσοφώ και τα παίρνω στην πλάκα. Κάτι τέτοια έχω να θυμάμαι για να γελάω, αν και με τίποτα δε θα συμμετείχα πάλι σε τέτοιο πανηγυράκι.

Εμενα μου την εσπαγαν τα πολλα τηλ, το θαψιμο και η νοοτροπια ''χωρις εμενα, κανεις''
Μερικα παιδια τα θεωρω θυματα και καραψωναρες του κερατα, παρ ολ αυτα ειναι καλη εμπειρια η επαφη με τα ακαδημαικα δρωμενα. Την υγεια που ψαχνουν ολοι οι κομματοποιημενοι φοιτητες πρεπει να την καλλιεργησουν. Φορωντας παρωπιδες κατα τη γνωμη μου, σπερνεις διχονοιες παρα καλο κανεις. Τελοσπαντων... και υπερ εχουν και κατα, το μονο σιγουρο ειναι πως εχουν δυναμη.


Μιας και το έφερε η κουβέντα και επειδή σε άλλα threads στο ischool κυρίως γίνονται πολλές συζητήσεις για φοιτητικές παρατάξεις, θα ήθελα να πω ότι γνώρισα και άτομα που μπορεί ως μέλη παρατάξεων να βγάζανε απίστευτη καφρίλα, αλλά κατά τα άλλα ήταν "άγιοι" άνθρωποι, ευαίσθητες ψυχές, πανέξυπνοι και πολύ καλοί επιστήμονες.

Ετσι ειναι, το ειπα και παραπανω. Μερικοι ειναι αξιοι για κει, δυστυχως ομως, λυπαμαι που το λεω προκειται για μειοψηφια.

ΥΓ. άσχετο: έχεις το πιο sexy avatar στο στέκι! :thumbsup:

Σ' ευχαριστω!:redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Νομίζω ότι το θέμα είναι αν θα ασχολούμασταν ποτέ με την πολιτική καριέρα.
Νομίζω ότι πρέπει να διαχωρίσουμε την πολιτική καριέρα με την πολιτική γενικώς.

Πολιτική καριέρα λοιπόν, όχι δεν θα πάρω ευχαριστώ.
Εξάλλου δεν μπορώ να εξαπατώ τον κόσμο με ψέμματα.

Θα πρέπει όμως να ασχολούμαστε όλοι μας με τα κοινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Νομίζω ότι το θέμα είναι αν θα ασχολούμασταν ποτέ με την πολιτική καριέρα.
Νομίζω ότι πρέπει να διαχωρίσουμε την πολιτική καριέρα με την πολιτική γενικώς.

Πολιτική καριέρα λοιπόν, όχι δεν θα πάρω ευχαριστώ.
Εξάλλου δεν μπορώ να εξαπατώ τον κόσμο με ψέμματα.

Θα πρέπει όμως να ασχολούμαστε όλοι μας με τα κοινά.


Πολυ πολυ σωστη παρατηρηση!

Οσο για τις φοιτητικες παραταξεις σορρυ αλλα αυτες ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικη πολιτικη!!!

Ειναι η αρχη Μορελο, εδω δε με βρισκεις συμφωνη. Εδω κυριως ειναι η βαση. Πολλοι πολιτικοι απο αυτους που ακους και βλεπεις, περασαν απο εκει. Πολλα παιδια στα κομματα ειναι παιδια/ανιψια/ξαδερφια πολιτικων. Αυτο δε σημαινει πως ολοι αυτοι που βλεπεις στη σχολη θα ανελθουν σε ανωτερα επιπεδα. Θα ανελθουν... οι ... πιο εχμ... καπατσοι. Αντε ικανοι, για να μη στη χαλασω πολυ.:P:) Αν και χωρις ικανοτητα πολιτικος δε γινεσαι, αλλα μονο με ικανοτητα παλι δε γινεσαι.
Χρεαζεσαι τρια, σημειωσε:P: ικανοτητα συν μεγαλο πωπο συν κονεξιονς. Εδω ειναι Ελλαδα και ο Ελληνας δε θα μαθει το 2010 να ειναι αξιοπρεπης. Επρεπε να χε γινει νωριτερα, εν πασει περιπτωσει αργα δεν ειναι, ας μπει νεο αιμα καλο στην πολιτικη και τα ξαναλεμε. Τωρα ολα ειναι μια μουφα και μιση και την πληρωνουμε εμεις:mad:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top