Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.



Και γιατί να μην υπάρχει;;;;;;;
Οταν είμαστε ξακάθαροι και σαφείς με τον φίλο μας και απογεύγουμε τις παρεξηγήσεις μπορεί να ευδοκιμήσει η φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα, θέτοντας τα όρια και τα θέλω μας και όχι υπολανθάνουσες ερωτικές καταστάσεις...... :P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Φυσικά και μπορεί να υπάρξει! Και μάλιστα πολλές φορές τέτοιες φιλίες αποδεικνύονται πολύ πιο αυθεντικές και περισσότερο ειλικρινείς... Υπομονή χρειάζεται μόνο... Υπομονή και κατανόηση! 'Οπως και σε όλες τις φιλίες άλλωστε... Απλώς εδώ λίγο παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει. Σε όλη μου τη ζωή ως τώρα είχα πολλές φίλες που ήταν (και είναι κάποιες από αυτές) πολύ καλές μου φίλες. Και μάλιστα η φιλία μεταξύ ενός άνδρα και μιας γυναίκας μπορεί να είναι πολύ ενδιαφέρουσα,καθώς βλέπεις τα πράγματα και από την οπτική γωνία του αντίθετου φίλου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Νομίζω ότι μπορει να υπάρξει.... αλλα σε καποιες περιπτωσεις ισως υπαρχει ενας ερωτισμος αναμεσα εστω και αν δεν φαινεται:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Νομίζω ότι μπορει να υπάρξει.... αλλα σε καποιες περιπτωσεις ισως υπαρχει ενας ερωτισμος αναμεσα εστω και αν δεν φαινεται:)
Ερωτισμός??? :O :O :O ουάου... δεν το είχα σκεφτεί αυτό... Ναι, ίσως, όντως, κάποιες φορές... Και κάποιες φορές ίσως γίνεσαι φίλος με μια γυναίκα μόνο και μόνο επειδή δεν μπορείς να γίνεις Ο φίλος της... :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Ερωτισμός??? :O :O :O ουάου... δεν το είχα σκεφτεί αυτό... Ναι, ίσως, όντως, κάποιες φορές... Και κάποιες φορές ίσως γίνεσαι φίλος με μια γυναίκα μόνο και μόνο επειδή δεν μπορείς να γίνεις Ο φίλος της... :S

ναι ισως....:) αν κ θα ειναι δυσκολο γι αυτον/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Για μενα?? Σιγουρα υπαρχει... Και την εχω βιωσει... Κι ακομα την βιωνω...

Για την ακριβεια πιστευω πως οι φιλιες αυτες περνανε 3 σταδια...

Ενα στην αρχη, που αρχιζουν να κανουν παρεα, να δενονται, να μοιραζονται τα προβληματα τους κλπ...

Αλλο ενα σταδιο, το οποιο ειναι πραγματικα κομβικο και για την τελικη εκβαση της φιλιας... Εκει που αρχιζει να υπαρχει μονοπλευρη ερωτικη ελξη, ισως και με ενα μικρο διαλειμμα οπου μετα υπαρχει παλι η ερωτικη ελξη αλλα αντιθετα... Αν βεβαια η ελξη αυτη γινει ειτε αμφιπλευρη, ειτε εκδηλωθει με καποιο τροπο, μπορει να καταληξει σε σχεση, να χαλασει την φιλια ή σε λιγοτερες περιπτωσεις να συνεχισουν την φιλια λες και δεν εγινε τιποτα...

Και το τελικο σταδιο, οπου πλεον υπαρχει μια σταθερη κι αμετακλητη φιλια, ιδια με αυτην μεταξυ ατομων του ιδιου φυλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αλλο ενα σταδιο, το οποιο ειναι πραγματικα κομβικο και για την τελικη εκβαση της φιλιας... Εκει που αρχιζει να υπαρχει μονοπλευρη ερωτικη ελξη, ισως και με ενα μικρο διαλειμμα οπου μετα υπαρχει παλι η ερωτικη ελξη αλλα αντιθετα...

Είναι λοιπόν φανερό για σένα, ότι το ερωτικό στοιχείο ενυπάρχει σε μια τέτοια σχέση, η οποία καταλήγει να είναι φιλική μεταξύ ατόμων διαφορετικού φύλου. Λες ότι όλες αυτές οι σχέσεις περνούν από αυτό το στάδιο.

Το σκεφτόμουν έντονα, ότι μου φαίνεται παράξενο να υπάρχει φιλία μεταξύ ατόμων διαφορετικού φύλου. Αυτό, επειδή η φιλία διαθέτει ούτως ή άλλως κοινά στοιχεία με τον έρωτα, πρόκειται στην πραγματικότητα για μια εξιδανικευμένη μορφή του. Εάν λάβουμε υπόψιν ότι μεταξύ ατόμων διαφορετικού φύλου, η σωματική έλξη εμφανίζεται πιο φυσικά (δια της φυσικής ροής που λέμε), δεν υπάρχουν κοινωνικοί και ηθικοί φραγμοί κλπ, τότε δυσκολεύομαι να φανταστώ πώς μία φιλική σχέση μεταξύ ενός άνδρα και μιας γυναίκας δεν θα περιείχε καθόλου ερωτισμό.

Θα μπορούσα λοιπόν να πω ότι οι φιλίες μεταξύ μιας γυναίκας κι ενός άντρα, είναι στις περισσότερες τον περιπτώσεων παρεξηγημένοι έρωτες, οι οποίοι δεν βρήκαν το πλήρες έδαφος ή το θάρρος για να εκδηλωθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εγω ναι πιστευω ανεπιφυλακτα πως υπαρχει ερωτικο στοιχειο...

Αν και πιστευω πως μετα απο το σταδιο που ανεφερα και πιο πριν, μετα χανεται...

Ισως βεβαια και να χω αδικο, απλως αυτο εχω παρατηρησει...

Αλλα ναι, δεν αποκλειεται να ειναι και "παρεξηγημενοι" ερωτες... Αλλα δεν παυουν να ειναι και φιλιες... Ισως(σιγουρα σχεδον) πιο επικινδυνες να εξελιχθουν ερωτικα, αλλα και παλι φιλιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Εγω ναι πιστευω ανεπιφυλακτα πως υπαρχει ερωτικο στοιχειο...

Αν και πιστευω πως μετα απο το σταδιο που ανεφερα και πιο πριν, μετα χανεται...

Ισως βεβαια και να χω αδικο, απλως αυτο εχω παρατηρησει...

Αλλα ναι, δεν αποκλειεται να ειναι και "παρεξηγημενοι" ερωτες... Αλλα δεν παυουν να ειναι και φιλιες... Ισως(σιγουρα σχεδον) πιο επικινδυνες να εξελιχθουν ερωτικα, αλλα και παλι φιλιες...

ενα απλο παραδειγμα σε αυτο ειναι οτι αν π.χ. η κοπέλα σε μια κοινη εξοδο τους ειναι εντυπωσιακα ντυμενη κατα 99,9 % θα την κοιταξει ερωτικα
νμζω οτι πλεον γινεται υποσυνειδητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ενα απλο παραδειγμα σε αυτο ειναι οτι αν π.χ. η κοπέλα σε μια κοινη εξοδο τους ειναι εντυπωσιακα ντυμενη κατα 99,9 % θα την κοιταξει ερωτικα
νμζω οτι πλεον γινεται υποσυνειδητα.

Σοβαρα τωρα... Ποια κοπελα που θα δει ενας αντρας εξω(εμου μη εξαιρουμενου), δεν θα την κοιταξει ερωτικα???

Αυτο σιγουρα συμβαινει υποσυνειδητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
δεν ξέρω αν υπάρχει, πλέον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εγω παντως καθε μερα γινομαι ολο και πιο σιγουρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Θα πω ναι (μπορεί να υπάρξει), λόγω προσωπικής εμπειρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Θα πω ναι (μπορεί να υπάρξει), λόγω προσωπικής εμπειρίας.

Υπαρχουν τρεις περιπτωσεις:

1) Δεν εισαι ασχημη (δεν θα πω ομορφη, απλα οχι ασχημη) στην οποια περιπτοση ο "φιλος" σου θα σε πηδουσε αν του το ζητουσες πριν καν ολοκληρωσεις τη φραση (σε προκαλω να το δοκιμασεις, στριμοξε τον λιγακι και γινε λιγο πιο ερωτικη να δεις πως θα αντιδρασει)
2) Εισαι ασχημη στην οποια περιπτοση απλα σε εχει για να ικανοποιει τον εγωισμο του και να σε χρησημοποιει
3) Ειναι gay
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
υπαρχει και αλλη περιπτωση..
του "λυκου" που μπαινει ως φιλικο αρνι ..
και καποτε θα την πεταξει την προβιά απο πανω του..:D

ειναι ενα στυλ προσεγγισης και αυτο..
δεν συμφωνω προσωπικα βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Υπαρχουν τρεις περιπτωσεις:

1) Δεν εισαι ασχημη (δεν θα πω ομορφη, απλα οχι ασχημη) στην οποια περιπτοση ο "φιλος" σου θα σε πηδουσε αν του το ζητουσες πριν καν ολοκληρωσεις τη φραση (σε προκαλω να το δοκιμασεις, στριμοξε τον λιγακι και γινε λιγο πιο ερωτικη να δεις πως θα αντιδρασει)
2) Εισαι ασχημη στην οποια περιπτοση απλα σε εχει για να ικανοποιει τον εγωισμο του και να σε χρησημοποιει
3) Ειναι gay
Ντροπή σου!
Δεν μπαίνω καν στον κόπο να σου απαντήσω. Θεωρώ, το λιγότερο απαράδεκτα αυτά που γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ντροπή σου!
Δεν μπαίνω καν στον κόπο να σου απαντήσω. Θεωρώ, το λιγότερο απαράδεκτα αυτά που γράφεις.
Εφόσον διαφωνείς, οφείλεις να αντικρούσεις με επιχειρήματα τις τρεις προτάσεις του. Αλλιώς γίνεσαι σαν το ΚΚΕ που απλά λέει "όχι" σε όλα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
καταρχας η ελενη αποτελει μια πολυ ομορφη κοπελα με IQ πολυ υψηλοτερο απο το φυσιολογικο.τα αναφερω αυτα διοτι ειναι φιλη μου και μαλιστα απ τις καλυτερες.(αρα την γνωριζω..)
2ον)δεν ειναι του τυπου της να φαιρεται σαν μια κοπελα μεγαλωμενη με ιδανικα της μπαρμπι και της μπρατς.δεν θα καθοταν ποτε να την ''πεσει''ωμα σε καποιον αλλον διοτι αυτα τα κανουν μονο κατι.......χαζες που θεωρουν πως πηγαινοντας με πολλους ειναι πρωτες γκομενες και ειναι μαγκια....
3ον)εννοειτε πως μιλα για κανονικο φιλο ...αλλιως θα ελεγε φιλη!!

p.s-->αν εσυ δεν εχεις γνωρισει αυτη την φιλια δεν σημαινει πως δεν την εχουν γνωρισει αλλοι...ο κοσμος δεν ειναι γυρω απο αυτα που ξερεις μοναχα εσυ...φιλικα παντα,αδαμαντια.

p.s2-->φυσικα υπαρχει φιλια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εφόσον διαφωνείς, οφείλεις να αντικρούσεις με επιχειρήματα τις τρεις προτάσεις του. Αλλιώς γίνεσαι σαν το ΚΚΕ που απλά λέει "όχι" σε όλα. :P
Γιώργο, δεν σκοπεύω να εκθέσω τον εαυτό μου και τους φίλους μου για να έχουν "τροφή" για κουβεντούλα εδώ μέσα. Αναφέρεται σε μένα σε προσωπικό επίπεδο με πολύ αγενή τρόπο και χαρακτηρίζει έναν φίλο μου που ούτε εμένα, ούτε κι αυτόν γνωρίζει. Όχι, δεν προτίθεμαι να απαντήσω σε τέτοιο μήνυμα και αν δεν είμασταν σε φόρουμ δεν ξέρω και γω πώς θα αντιδρούσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top