Δεν μπορώ να περάσω XP σε SATA2 δίσκο.Help!!!!!

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αγορασα προχθες ένα Seagate 320gb sata2 δισκο το συνδεσα του έκανα διαμορφωση και τα windows τον βρισκουν κανονικότατα.Αλλά όταν πάω να κάνω εγκατάσταση των windows σε αυτή τη μονάδα το πρόγραμμα εγκατάστασης των windows βρίσκει οποιονδηποτε αλλο σκληρό έχω πάνω στο συτημα εκτός απο τον καινουριο.Παιδια λίγο βοήθεια!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Απο ότι θυμαμαι κατι παιζει με την εκδοση των windows που πας να εγκαταστησεις....

Το προβλημα νομιζω εμφανίζεται σε ολα τα XP που δεν εχουν ενσωματωμενο το SP2.....

Tσεκαρε το και αν δε βρεις παλι ακρη κατι θα σκεφτώ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Απο ότι θυμαμαι κατι παιζει με την εκδοση των windows που πας να εγκαταστησεις....

Το προβλημα νομιζω εμφανίζεται σε ολα τα XP που δεν εχουν ενσωματωμενο το SP2.....

Tσεκαρε το και αν δε βρεις παλι ακρη κατι θα σκεφτώ;)

Δεν είναι ενσοματωμένο στο cd των windows το service pack 2.Tωρα;Τί κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα πάντως αν δεν λέω άσχετα ήθελε πρώτα partition και μετά εγκατάσταση.. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Εγω ειχα κανει αλλη πατεντα γιατι εβλεπε τον σκληρο αλλα μονο το 30% του μεγεθους του.....

Αφου εχεις και αλλους σκληρους γιατι δεν σεταρεις τΑ ΧΠ σε καποιον αλλο και βαλε αυτον για backup?????

Aλλιως κανε 2-3 particion αν δεν τον βλεπει παλι βρες αλλα windows;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Εγω ειχα κανει αλλη πατεντα γιατι εβλεπε τον σκληρο αλλα μονο το 30% του μεγεθους του.....

Αφου εχεις και αλλους σκληρους γιατι δεν σεταρεις τΑ ΧΠ σε καποιον αλλο και βαλε αυτον για backup?????

Aλλιως κανε 2-3 particion αν δεν τον βλεπει παλι βρες αλλα windows;)

Ο σκληρός ο καινούριος είναι για να περάσω τα windows μιας και ο παλιός μου έχει σχεδόν χαλάσει.Τα windows που έχω είναι αυθεντικά.Κρίμα δεν είναι να μην τα περάσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όταν ξεκινάει η εγκαταστάση των windows XP αναζητεί για drivers. Δυστυχώς δεν υπάρχουν drivers για sata. Έσυ πρέπει να κατεβάσεις τον driver για το sata να τους γράψεις σε floppy ή κάποιο οπτικό μέσο και όταν ξεκινήσεις την εγκατάσταση των windows να πατήσεις F2 (δεν είμαι σίγουρος, αλλά πριν ξεκινήσει να φορτώσει τους drivers σου βγάζει ένα μήνυμα κάτω-κάτω και σου λέει πάτα το Χ αν θέλεις να φορτώσεις κάποιο δικό σου driver)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Όταν ξεκινάει η εγκαταστάση των windows XP αναζητεί για drivers. Δυστυχώς δεν υπάρχουν drivers για sata. Έσυ πρέπει να κατεβάσεις τον driver για το sata να τους γράψεις σε floppy ή κάποιο οπτικό μέσο και όταν ξεκινήσεις την εγκατάσταση των windows να πατήσεις F2 (δεν είμαι σίγουρος, αλλά πριν ξεκινήσει να φορτώσει τους drivers σου βγάζει ένα μήνυμα κάτω-κάτω και σου λέει πάτα το Χ αν θέλεις να φορτώσεις κάποιο δικό σου driver)
Ακριβώς έτσι είναι Και το πρόβλημα δεν είναι ο δίσκος αλλά ο Driver του SATA Controller.

Προσωπικά σε CD WINXP SP2 δεν χρειάστηκε καν καθώς τον είδαν μόνα τους μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top