Τρόποι για να αποκτήσουμε σωματικό βάρος

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πήγαινε στρατό. Εγγυημένα 10 κιλά συν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Kαι τι διαφορά νομίζεις θα κάνουν τα 2 κιλά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Δεν λέω μόνο δύο κιλά.. παράδειγμα έδωσα ότι ούτε δύο κιλά δεν πήρα σε 1-2 μήνες -_-

@borat νομίζω λίγο νωρίς είναι ακόμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Γκρινιάρη,πάμε να πλακώσουμε παρέα τη μερεντα που εχω στο ψυγείο; :jumpy:
Ελπίζω να είναι αποτελεσματική.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Γκρινιάρη,πάμε να πλακώσουμε παρέα τη μερεντα που εχω στο ψυγείο; :jumpy:
Ελπίζω να είναι αποτελεσματική.:(

χαχα, πάμε πάμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
ε,τώρα που είδα ότι υπάρχουν και άνθρωποι που θέλουν να πάρουν κιλά,βρίσκω ένα σοβαρό λόγο για να αυτοκτονήσω :(

τέλος πάντων....φάτε μπόλικους υδατάνθρακες και τεμπελιάστε,φάτε γλυκά,ή καντε γυμναστική για να πάρετε μυικό όγκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
απλα φαε περισσοτερο , τρωγε και τρωγε κι ας εχεις χορτασει για να ανοιξει το στομαχι και να θες γενικα να τρως περισσοτερο .
τωρα αν δε θες ολο αυτο που θα φας να κατσει στην κοιλια , μπορεις να προσεξεις λιγο και τι τρως .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης II

Νεοφερμένος

Ο Θανασης II αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Λοιπον αλλοι θελουν να χασουν κιλα εγω ομως θελω να παρω :P . Βασικα χρειαζομαι περιπου 10 κιλα και να λεγομαι κανονικος ανθρωπος!
Ειμαι 1.68 και 46 κιλα...Σωμα ψιλογυμνασμενο ,κανω οσα push-ups μπορω την ημερα για να δυναμωσω χερια και στηθος αλλα δυστηχως δεν βλεπω τα αποτελεσματα που θελω και αυτο γινεται διοτι δεν εχω καθολου κιλα..Οποτε ποιες τροφες δινουν μυικο ογκο? Δεν θελω λιπος θελω μυς ετσι ωστε να φτιαξω ενα ωραιο σωμα! Τωρα η διατροφη ειναι περιπου οτι ναι..εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενα φαγητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Να μουν εγω στα κιλα που εισαι και τι στον κοσμο. :P υπαρχει και η διαφορα πως εχω ειμαι κοριτσι. Στα αγορια δεν φαινεται τοσο το βαρος καθε αλλο τους κανει να φαινονται και πιο ελκυστικοι, αλλωστε δεν θα προτιμουσε καμια καποιον σκελετο. Εγω θα σου ελεγα να πας σε εναν διατροφολογο και να συζητησεις μαζι του/της τι ακριβως θες. Θα σου βρει ενα σωστο προγραμμα διατροφης ειδικα για αυτο που επιθυμεις και ιδου! Επισης θα μπορουσες να κανεις και συγκεκριμενη γυμανστικη για να παρεις ογκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης II

Νεοφερμένος

Ο Θανασης II αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Τι ειδους γυμναστικη μηπως ξερεις? Γιατι τωρα με την γυμναστικη που κανω μην σου κανω οτι χανω κιλα κιολας :P . Ισως παω σε ενα διατροφολογο δεν ξερω θα το κοιταξω! Ευχαριστω παντως :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Η σημασία της άσκησης στην αύξηση του βάρους Θα ήταν τελείως αντιεπιστημονικό από πλευράς μας να αμελήσουμε τον παράγοντα άσκηση στην αύξηση του βάρους. Για την ακρίβεια η άσκηση δεν είναι προαιρετική για κάποιον που θέλει να πάρει κιλά, είναι απαραίτητη. Χωρίς αυτήν, οι έξτρα θερμίδες που αναφέρουμε παραπάνω μετατρέπονται με συνοπτικές διαδικασίες σε… λίπος με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Ιδανικά, θα πρέπει να κάνετε προπόνηση η οποία να βασίζεται σε ασκήσεις αντιστάσεων (βάρη, μηχανήματα, λάστιχα) τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα, με επαρκή ξεκούραση στο ενδιάμεσο. Με αυτόν τον τρόπο θα αναπτύξετε τον μυϊκό σας ιστό, θα αυξήσετε κατ’ επέκταση το βάρος σας και θα περιορίσετε το σωματικό λίπος. Επίσης, αμέσως μετά την προπόνηση, καλό θα ήταν να καταναλώσετε ένα πρωτεΐνούχο σνακ όπως για παράδειγμα μια ενεργειακή μπάρα πλούσια σε πρωτεΐνη ή ένα milkshake φρούτων με πλήρες γάλα. Επίσης συστήνεται η κατανάλωση ενός ακόμα πρωτεϊνούχου σνακ πριν από τον ύπνο, καθώς στην φάση της ξεκούρασης πραγματοποιείται η μυϊκή αναδόμηση.
Πηγή: www.in2life.gr

Τότε μάλλον η γυμναστική που κάνεις είναι λάθος, καλύτερα όμως να απευθυνθείς σε κάποιον που ξέρει από αυτά εφόσον έχει ασχοληθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης II

Νεοφερμένος

Ο Θανασης II αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ναι,τωρα τα κανω ολα λαθος λογικα(διατροφη,γυμναστικη). Θα πρεπει να παω σε ενα ειδικο μαλλον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον αλλοι θελουν να χασουν κιλα εγω ομως θελω να παρω :P . Βασικα χρειαζομαι περιπου 10 κιλα και να λεγομαι κανονικος ανθρωπος!
Ειμαι 1.68 και 46 κιλα...Σωμα ψιλογυμνασμενο ,κανω οσα push-ups μπορω την ημερα για να δυναμωσω χερια και στηθος αλλα δυστηχως δεν βλεπω τα αποτελεσματα που θελω και αυτο γινεται διοτι δεν εχω καθολου κιλα..Οποτε ποιες τροφες δινουν μυικο ογκο? Δεν θελω λιπος θελω μυς ετσι ωστε να φτιαξω ενα ωραιο σωμα! Τωρα η διατροφη ειναι περιπου οτι ναι..εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενα φαγητα?

Για να πάρεις μυικό όγκο ακολούθα αυτά τα 4 βήματα

1) Άσκηση. Αφού είσαι αρχάριος αρκούν οι βασικές ασκήσεις 3 φορές την εβδομάδα
a) push up
β) pull ups
g) κοιλιακούς και ραγχαίους

3 σετ από το καθένα με 1--2 λεπτά ανάπαυση. Τις ασκήσεις τις κάνεις μέχρι να μην μπορείς άλλο, δηλαδή στο πρώτο σετ μπορείς να κάνεις 20 push ups και στο 3ο 10 δεν έχει σημασία. Ψάξε στο youtube για να βρεις πως θα κάνεις σωστά τις ασκήσεις.
+30 λεπτά τρέξιμο την ημέρα κάθε ημέρα.

2) Σωστή διατροφή. Αν θες να πάρεις να όγκο πρέπει καταρχάς να τρως παραπάνω θερμίδες απ'ότι καις. Υπολόγισε πόσες θερμίδες καις. Μπορείς να βρεις πολλά εργαλεία για να το κάνεις αυτό με ένα google search. Αν πχ βρεις ότι καις 2000 θερμίδες τη μέρα, τότε πρέπει να τρως 2200. Προσοχή όμως αυτό δεν σημαίνει ότι θα τρώς ότι νάνε. Ένα καλό πρόγραμμα διατροφής είναι 30% πρωτεΐνες, 50% υδατάνθρακες, 20% λιπαρά. Καλά φαγητά για πρωτείνες είναι τα ψάρια, κοτόπουλο, τόνος, αυγά, κόκκινο κρέας. Υδατάντρακες ψωμί - ρύζι - μακαρόνια (να προτιμάς τα ολικής άλεσης). Τα καλύτερα λιπαρά είναι το ελαιόλαδο, και τα ψάρια. Τα λαχανικά πρέπει να βρίσκονται σε κάθε γεύμα σου.

3) Να πίνεις συνέχεια νερό. Κάθε 2 ώρες πρέπει να σου έρχεται να κατουρήσεις αλλιώς δεν έχεις αρκετό νερό στο σώμα σου.

4) Ύπνος. Σταθερός ύπνος 8-10 ώρες τη μέρα. Οι μύες κατασκευάζονται όταν κοιμάσαι, όχι όταν κάνεις βάρη.


Πάνω απ' όλα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάζεις. Για μένα οι διατροφολόγοι δεν έχουν κανένα νόημα. Το να πάρεις 10 κιλά σε μύες είναι υπόθεση 2 χρόνων. Πρέπει να μάθεις εσύ ο ίδιος να μετράς τις θερμίδες, να φτιάχνεις τα γεύματά σου, να κάνεις ασκήσεις κτλ. Στο ίντερνετ υπάρχουν τα πάντα, κάτσε λοιπόν και μάθε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης II

Νεοφερμένος

Ο Θανασης II αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δεν μου αρεσει να τρεχω γενικα και εδω που μενω δεν ειναι να βγαινεις να τρεχεις..Βασικα ενας στοχος μου ειναι να κανω six-pack αλλα δεν εχω βρει ακομα μια ασκηση που μπορω να κανω και να μου αρεσει..Εψαξα στο youtube αλλα δεν μου αρεσαν τοσο οι ασκησεις που ειδα..Εχεις να προτεινεις κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τρόποι για να αποκτήσουμε σωματικό βάρος
Μετακομίζεις σε πλανήτη με μεγαλύτερη μάζα απο την Γη.
Problem solved.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μου αρεσει να τρεχω γενικα και εδω που μενω δεν ειναι να βγαινεις να τρεχεις..Βασικα ενας στοχος μου ειναι να κανω six-pack αλλα δεν εχω βρει ακομα μια ασκηση που μπορω να κανω και να μου αρεσει..Εψαξα στο youtube αλλα δεν μου αρεσαν τοσο οι ασκησεις που ειδα..Εχεις να προτεινεις κατι?

To six pack το κάνεις ελαττώνοντας το ποσοστό λίπους στο σώμα σου. Η καλύτερη λοιπόν άσκηση για six pack είναι το τρέξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
hey

Είμαι 1,74, 63 κιλά και προσπαθώ εδώ και μήνες να βάλω κιλά αλλά δεν μπορώ. Τρώω τα πάντα, και γλυκά και απο όλα και πάλι κιλά δεν ανεβάζω. Δεν ξέρω, μήπως έχω θυρεοειδή ,καλό μεταβολισμό?!
Η μόνη άσκηση που κάνω είναι στο σπίτι και αυτή είναι κάμψεις και μονόζυγο, προσπαθώ να βάλω μυική μάζα.
Καμία συμβουλή εκτός απο το να τρώω πολύ?! -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
να πας σε έναν καλό διαιτολόγο για να σου πει τι να τρως και τι ώρα θα το τρως, ανάλογα με τον οργανισμό σου και να μην ακολουθείς συμβουλές από το ίντερνετ, γιατί ακόμη και αν είναι καλές μπορεί να μην δουλεύουν για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Λες και περιγραφεις εμενα.. :P 1,78 , ~62 κιλα και παλευω ματαια να παρω βαρος. Παλιοτερα αθλουμουν αρκετα, τωρα ομως κανω κι εγω μονο καμψεις στο μονοζυγο. Θα σου προτεινα να κανεις εξετασεις μηπως πρεπει να παρεις χαπια για το θυρεοειδη... εγω ανακαλυψα οτι ειχα ενα μικροπροβληματακι και τα ξεκινησα πριν 4-5 χρονια (ειμαι 19).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top