Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,050 μέλη και 2,411,936 μηνύματα σε 75,406 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 278 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αχ αυτοί οι γονείς...

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,450 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 22:04, 27-02-07:

Λοιπόν! Μετά από κουβεντούλα με μία αγαπημένη συντρόφισσα... είπαμε να μπει αυτό το θέμα:

Πώς βλέπετε κάποια εκνευριστικά πράγματα, στη σχέση σας με τους γονείς σας;

Μικρές λεπτομέρειες, που όμως μας κάνουν να θέλουμε να βαράμε το κεφάλι στον τοίχο, αλλά άντε να τους τις εξηγήσεις...

Δε μιλάμε για το ότι η μαμά ακόμα να μάθει να ανοίγει το κινητό της, μιλάμε για τη σχέση σας...
Πχ ακόμα ρωτάνε πού πάτε, όταν βγαίνετε το Σαββατόβραδο; κλπ...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 22:05, 27-02-07:

Και για να συνεχίσω κάτι που έλεγα με την Ίο-ιο, αλλά και να αρχίσω το θέμα...

Δεν μπορώ να μου μιλάνε σα να είμαι πεντάχρονο!!!!
Να σου μιλάνε συνέχεια και πολύ έντονα οι γονείς σου, σα να είσαι ακόμα πεντάχρονο;;;
"άαααχου, πληρώθηκεεεε!!! ο πρώτος της μισθόοοοος!!!"
ή
"φτερνίστηκες; γιατί φτερνίστηκες; τρέχα να βάλεις κάτι μην κρυώσεις!!"
(hint: εγώ είμαι σε άλλη χώρα και μιλάμε από το τηλέφωνο...)
αλλά στην τελική, έχω να τους δω ενάμιση μήνα, μιλάμε κάτι λεπτά την ημέρα...
και τελικά είμαι ξινή, γιατί με εκνευρίζουν!!!
Κι όταν μου λείπουν και θέλω να μιλήσουμε να σαχλαμπουρδίσουμε, είμαι στη δουλειά, πχ...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,639 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 22:09, 27-02-07:

δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά και σαράντα να φτάσεις κι αυτοί εξηνταφεύγα.. τα ίδια θα σου λένε και θα σου κάνουν

αντι να εκνευρίζεσαι και να χαλιέσαι... άρχισε να το βλέπεις διασκεδαστικά και σαν παιχνίδι...
σε μένα τουλάχιστον έπιασε

Οι ΕΛΛΗΝΕΣ γονείς... είναι έτσι... δεν αλλάζουν...
Προσωπικά δε με χαλάει μωρέ... από κάποια στιγμή και μετά τουλάχιστον που συνειδητοποίησα πόσο "μεγάλα" είναι για αυτούς κάποια γεγονότα που για μένα είναι απλά Ok.

Απο ενδιαφέρον κι αγάπη το κάνουν...
Και ειδικά οι δικοί σου οι γονείς που είσαστε τόσο δεμένοι
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 22:11, 27-02-07:

Ξέρεις τι γίνεται όμως;
Είμαι μακριά, έχω καταφέρει κάποια μικρά πράγματα μόνη μου...
Κι ενώ θέλω μία αναγνώριση, αλά "μεγάλος άνθρωπος που ωρίμασε", γιατί αν μη τι άλλο έχω παιδευτεί...

να η φωνή της μίνι μάους, να λέει πότε ήμουν μικ'ό κο'ισάκι, με ξανθιά πλεξούδα, που έτρεχε στον κήπο...
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,534 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 22:11, 27-02-07:

(Αυτο το συντροφισσα θα το δει η Μισελ και θα μας μπαναρει)

Και για να μπουμε στο θεμα, να πω κι εγω....

Η μαμα μου γενικα η πιο νορμαλ στη σχεση μας. Αλλα, αν την πιασει υπερπροστατευτικοτητα, θα την πιασει για τα καλα, και γινεται χειροτερη απο τον μπαμπα μου. Αλλα ευτυχως αυτο γινεται μια φορα στο τοσο!

Ας πω τι κανει ο μπαμπας μου:

1) Τηλεφωνο, καθε μερα, μπορει και δυο φορες τη μερα. (και οι δυο το κανουν αυτο βασικα)
2)Τεραστιο αγχος για τη σχολη, για το αν διαβαζω, για το πως νιωθω, μηπως με στενοχωρει κατι, μηπως δεν περναω καλα (4 χρονια ειμαι εξωτερικο και ακομα!!)
3)Θελει να με επισκεπτεται πολυ συχνα, 2-3 φορες το χρονο (εννοειται εγω χριστουγεννα, πασχα, καλοκαιρι ειμαι σπιτι μας, και για πολυ καιρο καθε φορα), ΕΙΔΙΚΑ τις περιοδους που εχω διαβασμα για να μου κανει παρεα και να σιγουρευτει οτι δεν εχω κανενα προβλημα, δεν αγχωνομαι υπερβολικα κλπ.
4)Οταν ειμαι σπιτι μας, μετα τις 2 βδομαδες αρχιζει να νομιζει οτι ειμαι 16 παλι, με αποτελεσμα να μου κανει ελεγχο στο τι κανω, που το κανω, που παω, με ποιον, και τι ωρα γυριζω. Και να κριτικαρει τα κλαμπ, τον τροπο ζωης μου και τις παρεες μου.

Ουφ! Εγω ειμαι υπερβολικη μετα???
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,639 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 22:13, 27-02-07:

Να είσαι σίγουρη ότι ξέρουν πάρα πολύ καλά τι μικρά και τι μεγάλα επιτεύγματα έχει κάνει το βλαστάρι τους
Αν μπορούσες να τους ακούσεις κάποια στιγμή να μιλάνε για σένα σε τρίτα πρόσωπα τότε ίσως θα καταλάβαινες πόσο σε εκτιμούν, πόσο σε θαυμάζουν και πως κρυφοδακρίζουν και φουσκώνουν απο περηφάνια για το πόσο καλά τα καταφέρνεις

Για αυτούς θα είσαι πάντα το μικρό τους ρε....
Αν όμως πρέπει να μιλήσουν σε άλλους για σένα, εκεί θα δεις διαφορά!

edit
io io μου αυτά τα κάνει και ο δικός μου μπαμπας, που ζούμε μια ώρα δρόμο μακρυά και είμαι και 15 χρόνια μεγαλύτερη σου παντρεμένη με δικό μου σπίτι τα τελευταία δέκα χρόνια
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,534 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 22:17, 27-02-07:

@ Γιδι: Καλα, αυτο που λεει η ΚουΕ σιγουρα ισχυει! Αλλα καταλαβαινω και σενα απο την αλλη, ειναι λιγο σπασιμο να σε κανουν να νιωθεις σαν να εισαι ακομα παιδακι....
Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε: στις 22:18, 27-02-07:

μόνο οι δικοί μου γονείς είναι cool και μη καταπιεστικοί?
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 22:21, 27-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos
μόνο οι δικοί μου γονείς είναι cool και μη καταπιεστικοί?
Δεν ειναι ακριβως καταπιεστικοι... Ειναι ομως υπερπροστατευτικοι, και θεωρουν νομιζω οτι εχουν πολλα περισσοτερα δικαιωματα στη ζωη μου απο οσα πιστευω εγω οτι εχουν. Ειναι κλασσικο στυλ Ελληνων γονιων δηλαδη, και εχοντας ζησει και τοσο καιρο εξω, μου τη δινει λιγο. Βλεπω ας πουμε τη διαφορα με τους γονεις του φιλου μου, που τον λατρευουν μεν αλλα δεν του κανουν καθολου ελεγχο!
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 22:23, 27-02-07:

Μα δεν είναι καταπιεστικοί, κι εγώ εννοείται ότι συμφωνώ με την Κουέ...
Άλλωστε τους ακούω, πώς λένε φωναχτά, πώς έμαθα σε μερικούς μήνες γερμανικά, και πήγα μόνη μου σε μία χώρα, με την οποία ουδέποτε είχαμε επαφή, έκανα αιτήσεις κλπ μόνη μου, βρήκα το μεταπτυχιακό, πέρασα, το τελείωσα...
Αλλά κι αυτό, κάπου μου τη δίνει!!!

Δεν ξέρω αν ήθελα κάτι άλλο, ή αν απλά έτσι θα 'ναι, όοοπως και να φερθούν...
Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε: στις 22:25, 27-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Δεν ειναι ακριβως καταπιεστικοι... Ειναι ομως υπερπροστατευτικοι, και θεωρουν νομιζω οτι εχουν πολλα περισσοτερα δικαιωματα στη ζωη μου απο οσα πιστευω εγω οτι εχουν. Ειναι κλασσικο στυλ Ελληνων γονιων δηλαδη, και εχοντας ζησει και τοσο καιρο εξω, μου τη δινει λιγο. Βλεπω ας πουμε τη διαφορα με τους γονεις του φιλου μου, που τον λατρευουν μεν αλλα δεν του κανουν καθολου ελεγχο!
βρε δεν αναφερόμουν μόνο σε εσένα, ήταν γενικότερο σχόλιο

Πάντως περισσότερο για τους γόνεις του φίλου σου μου μοιάζουν οι δικοί μου και μάλλον τους οφείλω πολλά από όσα έχω γίνει.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 22:28, 27-02-07:

Να πω και κάτι άλλο; Για μένα, προσωπικά, παίζει αυτό ρόλο και στη μελαγχολία μου, αν και όταν έχω!

Και, για να κάνω μία λίστα, αλά ίο-ίο...

1. Τα υποκοριστικά πάνε κι έρχονται! Το κοριτσάκι, το μω'άκι (ναι, το "ρ" δεν το συμπαθούμε), το κουτσουνάκι, λουλουδάκι, μωρό μας, κλπ κλπ...
2. Αντίδραση αλά "στρουμφάκια που πήραν lsd", όταν πετύχω κάτι, πχ αν μου έρθει το χαρτί του πτυχίου, αν μάθω ότι πέρασα κάποια εξέταση, αν με δεχτούν για κάτι κάπου...
3. Αντίδραση αλά "στρουμφάκια που πήραν lsd", όταν θεωρήσουν ότι πέτυχα κάτι, πχ βρήκα διαμέρισμα, πήρα τον πρώτο μου μισθό, έκανα το ταπεράκι μου για αύριο, έλαβαν τις φωτογραφίες από κάποια εκδρομή μου, έχει όντως μία αγελάδα έξω από το παράθυρο του δωματίου του ιχλίμπεντιχ!!!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 22:29, 27-02-07:

βρε δεν αναφερόμουν μόνο σε εσένα, ήταν γενικότερο σχόλιο

Πάντως περισσότερο για τους γόνεις του φίλου σου μου μοιάζουν οι δικοί μου και μάλλον τους οφείλω πολλά από όσα έχω γίνει.
Το καταλαβα, απλα ειπα να απαντησω ετσι κι αλλιως!

Για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω μεγαλα παραπονα απο τους γονεις μου. Απλα ειναι λιγο υπερβολικοι! Γενικα πιστευω οτι πρεπει, ειδικα απο ενα σημειο και μετα, να δωσεις πολλες ελευθεριες στο παιδι σου, οπως π.χ. οι γονεις σου η οι γονεις του φιλου μου.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 22:31, 27-02-07:

Άρα, να κάνω μία άλλου είδους λίστα, πριν πάω για ντους;

Μας "εκνευρίζουν" σαχλαμάρες, αλά...
1. Υπερπροστατευτικότητα
(μην κρυώσεις, έχει μόνο 30 βαθμούς έξω... τρως καλά; μήπως παρακουράζεσαι; να σου στείλω λάδι και βιταμίνες, ναι; έρχομαι να σε δω...ξανά!)
2. Χαζοχαρουμενία
2α. ...για χαζά θέματα, βλ. μαγείρεψα το πρώτο μου παστίτσιο
2β. για θέματα, για τα οποία θα 'θελες "μεγαλίστικα" συγχατηρήτια, βλ επιτεύγματα.
... άλλος;
Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

O theio_vrefos έγραψε: στις 22:33, 27-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Το καταλαβα, απλα ειπα να απαντησω ετσι κι αλλιως!

Για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω μεγαλα παραπονα απο τους γονεις μου. Απλα ειναι λιγο υπερβολικοι! Γενικα πιστευω οτι πρεπει, ειδικα απο ενα σημειο και μετα, να δωσεις πολλες ελευθεριες στο παιδι σου, οπως π.χ. οι γονεις σου η οι γονεις του φιλου μου.
πάντως εγώ βλέπω τους γονείς μου και αναρωτιέμαι πως τα καταφέρνουν.

πιστεύω ότι δε πρόκειται να είμαι τόσο καλός στα παιδιά μου όσοι αυτοί.
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 22:37, 27-02-07:

πάντως εγώ βλέπω τους γονείς μου και αναρωτιέμαι πως τα καταφέρνουν.

πιστεύω ότι δε πρόκειται να είμαι τόσο καλός στα παιδιά μου όσοι αυτοί.
Ειμαι σιγουρη, οτι κατι θα εχεις μαθει απο αυτους! Οποτε μην ανησυχεις!
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε: στις 23:45, 27-02-07:

Εγώ δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα με τους γονείς μου. Έχουμε πολύ καλή σχέση. Δεν θα μου πουν σχεδόν ποτέ όχι και ούτε ποτέ θα μου ζητήσουν λογαριασμό για οτιδήποτε. Έχει τύχει στην εφηβεία να γίνω λιώμα και να έρθει ο πατέρας μου να με μαζέψει χωρίς να με "μαλώσει". Μην φανταστείτε βέβαια ότι η διαπαιδαγώγησή μου ήταν χύμα, αλλά οι γονείς μου έχουν τα δικά τους κριτήρια για το τι είναι "σφάλμα" και τι όχι.

Αυτό Γίδι που λες να ενθουσιάζονται με τα "καθημερινά" σου κατορθώματα και μένα το έχουν, αλλά δεν με ενοχλεί. Μου αρέσει και το αποζητάω.

Αυτά που με ενοχλούν είναι άλλα: το ότι δεν καταλαβαίνουν ορισμένα από τα όνειρά μου,ότι μερικά πράγματα που τα θεωρώ στόχους ζωής γι'αυτούς είναι ανούσιες τρέλες. Επίσης, μερικές φορές που η μάνα μου μου φέρεται δημόσια σα να είμαι σκ@το. Ας πούμε να περπατάμε στον δρόμο και να αρχίσει να φωνάζει "Αυτοκίνητο. ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ!". :mad17:
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 23:51, 27-02-07:

Αχ αχ... μαζί τους δεν κάνουμε και χώρια δεν μπορούμε...
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,889 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 00:22, 28-02-07:

Συνθήκες που καλύτερα να μην εξετάσουμε εδώ, με ανάγκασαν να ζω με τη μητέρα μου ...ξανά μετά από το διαζυγιό μου.

Εκεί να δείτε... Όχι μόνο μου φέρεται σαν μωρό [Έπλυνες τα χέρια σου για να φάμε;]αλλά και με τον τρόπο της μου δείχνει συνεχώς πόσο ανίκανη με θεωρεί να μεγαλώσω το παιδί μου...
Είναι εξοργιστικό. Ειδικά αν σκεφτεί κανείς πως τα πρώτα χρόνια της ζωής της κόρης μου, δεν είχα κανέναν να με βοηθήσει όταν ο άντρας μου εργαζόταν βράδυ και κοιμόταν τα πρωινά. Πέρασα αρρώστιες, ξενύχτια αλλά και την έμαθα τις πρώτες της λεξούλες, πως να τρώει μόνη της, πως να περπατάει...
Το χειρότερο όμως ήταν ένα βράδυ που η μικρή μου είχε ανεβάσει 40 πυρετό και ήταν μόλις 3ων ετών. Ήξερα πολύ καλά πως πρέπει να την κάνω ένα χλιαρό μπάνιο για να τη βοηθήσω και η μάνα μου (με τις παλιές της αντιλήψεις) μου την τραβούσε από τα χέρια φωνάζωντας: "Είσαι τρελλή θα το κάνεις χειρότερα το μωρό"...
Παρόλο αυτά, αν δεν ήταν εκείνη τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα για μένα. Ευτυχώς που υπάρχει ένας άνθρωπος που εμπιστεύομαι πως θα φροντίσει το παιδί μου όσο καλύτερα μπορεί τις ώρες (δυστυχώς είναι αρκετές) που εγώ εργάζομαι. Για τα υπόλοιπα, ...κάνω υπομονή.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,855 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 10:10, 28-02-07:

Είναι ενοχλητικό να υπάρχουν αυτά τα «υπερπροστατευτικά» σχόλια, υποκοριστικά, συμβουλές... που να δείτε πόσο ενοχλητικό είναι όταν δεν θα υπάρχουn...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια