Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,259 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,775 μηνύματα σε 74,189 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 547 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Asexual

cortomaltese

Δραστήριο Μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O cortomaltese έγραψε στις 21:07, 24-09-16:

Τι οδηγει καποιον στο να γινει ασεξουαλ?Υπαρχει περιπτωση ναναι ομοφυλοφυλος?
ΞΕρω ενα παιδι που ειναι 32 και δεν εχει φιλησει κοριτσι.ΤΙ παιζει?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 22:26, 24-09-16:

δεν του αρέσουν οι γυναίκες, πάντως δεν είναι ασθένεια, μη φοβάσαι
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 22:34, 24-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από cortomaltese
Ψυχολογικά προβλήματα της παιδικής ηλικίας κατά κύριο λόγο. Ασέξουαλ άτομα δίχως σωματικά προβλήματα δεν υπάρχουν. Όσοι είναι σωματικά υγιείς και ασέξουαλ είτε καταπιέζουν τις ορμές τους, είτε απλά φοβούνται.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cortomaltese

Δραστήριο Μέλος

O cortomaltese έγραψε στις 22:40, 24-09-16:

Αστο..ειναι γκευ τωρα μου ηρθαν ολες οι εικονες
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,982 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:36, 25-09-16:

Τι οδηγει καποιον στο να γινει ασεξουαλ?
Όταν κάποιος άλλος έχει μπερδέψει τα μπούτια του με τις λέξεις.
Ασεξουαλικότητα ή Μη σεξουαλικότητα (Αγγλ. Asexuality) είναι η έλλειψη ερωτικής έλξης από κάποιο άτομο, ή το ανύπαρκτο ενδιαφέρον για σεξουαλική δραστηριότητα
Το να έχεις ερωτική έλξη και να μην έχεις κάνει ποτέ σεξ ή να μην φιλήσει καν, δεν σε κάνει ασέξουαλ. Σε κάνει teenager. Ασεξουαλικότητα είναι όταν δεν σου αρέσει τίποτα, κανένα φύλο.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cortomaltese

Δραστήριο Μέλος

O cortomaltese έγραψε στις 01:40, 25-09-16:

ΤΙ ασεξουαλικοτητα υπαρχει τετοιος επιστημονικος ορος?Επιστημονικος ομως απο την ψυχιατρικη υπαρχει?Η μονο στα λεξικα?Μονο στα λεξικα υπαρχει αρα για αερα συζηταμε.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cortomaltese : 25-09-16 στις 01:49.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,211 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 09:19, 25-09-16:

ΤΙ ασεξουαλικοτητα υπαρχει τετοιος επιστημονικος ορος?Επιστημονικος ομως απο την ψυχιατρικη υπαρχει?Η μονο στα λεξικα?Μονο στα λεξικα υπαρχει αρα για αερα συζηταμε.
You are wrong.
The DSM-5* explicitly and clearly recognizes asexuality, and says that if a person is asexual, that they should not be diagnosed with Female Sexual Interest/Arousal Disorder or Male Hypoactive Sexual Desire Disorder. Asexuality is not a disorder.
*DSM-5 is the latest edition of the American Psychiatric Association’s Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. The DSM-5 is a really important book. It is used by doctors and mental health care providers around the world to diagnose mental disorders.
Επίσης οι ασέξουαλ εντάσσονται στην LGBT+ κοινότητα (είναι το γράμμα Α). Κάποιοι θεωρούν ότι είναι φάση (για διάφορους ψυχολογικούς λόγους), και όντως δεν είναι περίεργο κάποιοι να είναι παροδικά ασέξουαλ, αν και νομίζω ότι ο καλύτερος όρος για να το χαρακτηρίσεις είναι "αποχή". Υπάρχουν όμως και άτομα τα οποία δεν ένιωσαν ποτέ κανένα ερωτικό ενδιαφέρον είτε για το ίδιο, είτε για το άλλο φύλο.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cortomaltese

Δραστήριο Μέλος

O cortomaltese έγραψε στις 10:42, 25-09-16:

Ρε ερινυς αφου η λιμπιντο ειναι αρχη στον ανθρωπο πως γινεται.Εγω ειμαι σιγουρος οτι ειναι καταπιεσμενη ομοφυλοφυλια 100%
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,211 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 10:59, 25-09-16:

Ρε ερινυς αφου η λιμπιντο ειναι αρχη στον ανθρωπο πως γινεται.Εγω ειμαι σιγουρος οτι ειναι καταπιεσμενη ομοφυλοφυλια 100%
Αν ήταν καταπιεσμένη ομοφυλοφιλία θα αισθάνονταν έλξη (είτε αυτό ήταν καύλα, είτε οτιδήποτε) προς κάποιο άτομο, απλά δεν θα την παραδέχονταν ποτέ στον εαυτό τους. Το processing των συναισθημάτων από τον εγκέφαλο (τώρα θέλω σεξ, τώρα θέλω φάσωμα, τώρα ερωτεύομαι, τώρα ξενερώνω κ.ο.κ.), είναι τελείως ανεξάρτητο με την αντίδραση του σώματος που είναι το preliminary stage. Κοινώς, μπορείς να ξεγελάσεις τον εγκέφαλο στο τι αισθάνεσαι (και αν αισθάνεσαι), αλλά όχι το σώμα.

Μην μπερδεύουμε τις έννοιες. Άνθρωπος που δεν έχει κάνει κάποια βήματα στον ερωτικό τομέα αλλά θα ήθελε, είναι διαφορετικό από κάποιον που δεν έχει κάνει επειδή δεν ήθελε, και είναι απόλυτα ικανοποιημένος/η με αυτό. Ο πρώτος έχει κάποια issues που αν ξεπεραστούν, θα μπορέσει να προχωρήσει (είτε ως straight, είτε ως gay είτε ως οτιδήποτε). Ο δεύτερος δεν έχει να ξεπεράσει τίποτα (πέραν του να αποδεχτεί ότι δεν είναι "ανώμαλος" που δεν θέλει να κάνει σεξ).
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cortomaltese

Δραστήριο Μέλος

O cortomaltese έγραψε στις 11:52, 25-09-16:

Ναι ομως το ασεξουαλ ειναι εγγενες η επικτητο?Δηλαδη η κοινωνια τον κανει ασεξουαλ η ειναι στα γονιδια του?
Επισης και η ομοφυλοφιλια εινια κληρονομικη η ειναι τυχαια διακυμανση του dna η ειναι επικτητη και αυτη 50% μεσα απο το περιβαλλον?
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 892 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 12:02, 25-09-16:

Ναι ομως το ασεξουαλ ειναι εγγενες η επικτητο?Δηλαδη η κοινωνια τον κανει ασεξουαλ η ειναι στα γονιδια του?
Επισης και η ομοφυλοφιλια εινια κληρονομικη η ειναι τυχαια διακυμανση του dna η ειναι επικτητη και αυτη 50% μεσα απο το περιβαλλον?
Ελάχιστες καταστάσεις μπορούν να θεωρηθούν αμιγώς γενετικές ή αμιγώς περιβαλλοντικές. Για τις περισσότερες μιλάμε για συνδυασμό.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 12:49, 25-09-16:

Η βάση των περισσότερων νοσημάτων είναι ο συνδυασμός γενετικών και περιβαλλοντικών παραγόντων. Βέβαια για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ ότι αν κάποιος έχει την τάδε μετάλλαξη στο DNA του συνεπάγεται ότι θα εμφανίσει το τάδε νόσημα. Ή αντίστοιχα ότι αν κάποιος εκτίθεται σε έναν συγκεκριμένο περιβαλλοντικό παράγοντα, θα εμφανίσει το τάδε νόσημα. Είναι όλα προδιαθεσικοί παράγοντες, και γενετικά και περιβαλλοντικά, και με το σωστό combo, κληρώνεται το λαχείο.

Τα νοσήματα που ακολουθούν την κληρονομικότητα του Mendel, έχουν ανεξάρτητη εμφάνιση από τους περιβαλλοντικούς παράγοντες. Εκεί το περιβάλλον επιδρά (αν επιδρά), στην βαρύτητα της νόσου. Εν προκειμένω ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν ακολουθεί κάποια Μεντέλειο κληρονομικότητα, επομένως δεν μπορείς να κατηγορήσεις συγκεκριμένα γονίδια αν ο άλλος είναι ασέξουαλ. Σε κάποιες μόνο σπάνιες περιπτώσεις, αν η ασεξουαλικότητα είναι οργανικής αιτιολογίας (π.χ. με κάποια βλάβη στο ενδοκρινικό σύστημα ή στα πλαίσια κάποιων συνδρόμων), είναι δυνητικά αναστρέψιμη, όμως σ' αυτές τις περιπτώσεις συχνά συνυπάρχει και με άλλες σοβαρότερες βλάβες, και το σεξ είναι αρκετά κάτω στην λίστα των προτεραιοτήτων.
Παράθεση

cortomaltese

Δραστήριο Μέλος

O cortomaltese έγραψε στις 12:53, 25-09-16:

Δηλαδη για να καταλαβω ερινυς δεν παιζει ρολο ο προγονος στην κληρονομηκοτητα της σεξουαλικοτητας?Τι ειναι ο Μεντελ αυτο?
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:07, 25-09-16:

Δηλαδη για να καταλαβω ερινυς δεν παιζει ρολο ο προγονος στην κληρονομηκοτητα της σεξουαλικοτητας?Τι ειναι ο Μεντελ αυτο?

Ακούραστος είσαι!
Εγώ αυτό που έγραψα είναι ότι δεν έχουν ενοχοποιηθεί συγκεκριμένα γονίδια με συγκεκριμένο τρόπο κληρονόμησης. (Όπως ας πούμε έχουν βρεθεί τα patterns για την μεσογειακή αναιμία, την δρεπανοκυτταρική αναιμία, τις αιμορροφιλίες κ.ο.κ). Αν υπάρχουν κάποιες αλληλουχίες γονιδίων, που σε συνδυασμό με κάποιους περιβαλλοντικούς παράγοντες καθορίζουν τον σεξουαλικό προσανατολισμό, αυτό δεν το ξέρω.

Γκούγκλαρε και τίποτα, δεν κάνατε για τα μοσχομπίζελα του Μέντελ στο Λύκειο;
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cortomaltese

Δραστήριο Μέλος

O cortomaltese έγραψε στις 15:41, 25-09-16:

Διαβασε διαβασε να βρεις τα patterns μεγαλη υποθεση αυτο!
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 19:00, 25-09-16:

Get a fucking life, dude.
Παράθεση

Asag

Νεοφερμένος

Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Asag έγραψε στις 08:59, 06-10-16:

Ό,τι και να παίζει, το παίζει στα κρυφά
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asag : 06-10-16 στις 17:15.
Παράθεση

Aggelos95

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Aggelos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Aggelos95 . έγραψε στις 01:46, 30-12-17:

Asexual δεν έχει καμία σχέση με το πόσες/πόσους έχεις φιλήσει αλλά με το τι νιώθεις εσύ όσον αφορά την έλξη άλλων ατόμων..

Μπορείς να φιλήσεις κάποια χωρίς να νιώθεις ερωτικό πάθος. Το A- δε δηλώνει το μη-σεξ αλλά το μη-συναισθηματισμό του σεξ δηλαδή το να μη νιώθεις όπως θα ένιωθε ο straight άντρας με μία straight γυναίκα.

Πολύ παρεξηγημένη έννοια (ίσως η πιο παρεξηγημένη στα περι σεξουαλικές προτιμήσεις) και δυστυχώς δεν υπάρχουν αρκετά
δείγματα γνήσιων Asexual για να μπορέσεις να τα συγκρίνεις και να πεις με βάση το πρότυπο "ναι αυτός είναι asexual".

Το τι οδηγεί κάποιον ή κάποια είναι καθαρά προσωπικό και δεν είναι πάντα στάνταρ. Μπορεί οι πολλές ξενερώσεις μπορεί η έλλειψη σχέσεων και η εσωστρέφεια μπορεί η έλλειψη ιδανικού συντρόφου και ο ύπερ-εκλεκτισμός, πολλά και διαφορετικά.

Ο ομοφυλόφιλος μπορεί να είναι asexual άμα κάνει ομοφυλοφιλικό έρωτα χωρίς να νιώθει τον αισθησιασμό.

Φαντάσου τον στωϊκό που είναι απαθής μόνο που αντί για φιλοσοφία είναι στο σεξ.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 04:40, 30-12-17:

Απλά παραθετω τα είδη των ασεξουαλ γιατί μάλλον υπάρχει σύγχυση ανάμεσα στους asexual και aromantic.
asexual romantic: συναισθηματική έλξη χωρίς ερωτική
sexual aromantic: ερωτική έλξη χωρίς συναισθηματική
gray aromantic: σπάνια συναισθηματική έλξη
gray asexual: σπάνια ερωτική έλξη
demi: σπάνια έλξη
asexual aromantic: ούτε Κική ούτε κοκό.
Παράθεση

Aggelos95

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Aggelos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Aggelos95 . έγραψε στις 04:46, 30-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Helium
Απλά παραθετω τα είδη των ασεξουαλ γιατί μάλλον υπάρχει σύγχυση ανάμεσα στους asexual και aromantic.
asexual romantic: συναισθηματική έλξη χωρίς ερωτική
sexual aromantic: ερωτική έλξη χωρίς συναισθηματική
gray aromantic: σπάνια συναισθηματική έλξη
gray asexual: σπάνια ερωτική έλξη
demi: σπάνια έλξη
asexual aromantic: ούτε Κική ούτε κοκό.
Asexual aromantic ουτε κικη ουτε κοκο; δεν καταλαβα... δεν γουσταρει κανεναν; ουτε καν συμπαθεια; σε φαση
antisocial ?

ο asexual ειναι αυτοματα aromantic εκτος σαν να μου λες οτι για το σεξ δε χρειαζεται ρομαντισμος... καπως περιεργο αλλα οκ! if it says it on the internet
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 30-12-17 στις 07:53. Αιτία: Merge
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 16:26, 30-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Aggelos95
Asexual aromantic ουτε κικη ουτε κοκο; δεν καταλαβα... δεν γουσταρει κανεναν; ουτε καν συμπαθεια; σε φαση
antisocial ?

ο asexual ειναι αυτοματα aromantic εκτος σαν να μου λες οτι για το σεξ δε χρειαζεται ρομαντισμος... καπως περιεργο αλλα οκ! if it says it on the internet
Αθωο παιδί! Επειδή εμείς νιωθουμε κάτι δεν σημαίνει ότι όλος ο κόσμος λειτουργεί έτσι. Δεν ξέρω τις αιτίες, μπορεί να είναι παθολογικες, μπορεί ψυχολογικες, μπορεί να είναι νορμαλ, πάντως φυσικά και υπάρχει σεξ χωρίς ρομαντισμο και ρομαντισμος χωρίς σεξουαλική επιθυμία.
Α! Και δεν είναι απαραίτητα αντισοσιαλ ο ασεξουαλ. Βασικά δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση η κοινωνικοτητα με τη σεξουαλικοτητα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aggelos95

Αποκλεισμένος χρήστης

O Aggelos95 . έγραψε στις 19:00, 30-12-17:

Αθωο παιδί! Επειδή εμείς νιωθουμε κάτι δεν σημαίνει ότι όλος ο κόσμος λειτουργεί έτσι. Δεν ξέρω τις αιτίες, μπορεί να είναι παθολογικες, μπορεί ψυχολογικες, μπορεί να είναι νορμαλ, πάντως φυσικά και υπάρχει σεξ χωρίς ρομαντισμο και ρομαντισμος χωρίς σεξουαλική επιθυμία.
Α! Και δεν είναι απαραίτητα αντισοσιαλ ο ασεξουαλ. Βασικά δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση η κοινωνικοτητα με τη σεξουαλικοτητα.
Ξέρεις ότι όλα αυτά τα "α-" έχουν εξηγηθεί ψυχολογικά ως μία απόπειρα να εκφράσεις τον εαυτό σου και να δικαιολογήσεις τα προβλήματά σου, έτσι;

Στην ουσία δεν υπάρχει κανένας Asexual μόνο άτομα που δε βρήκαν το ιδανικό ταίρι τους, σε έναν κόσμο των 9δις+ είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να μη βρήκες έστω 1 άτομο να ταυτίζεσαι συναισθηματικά... άμα δοκίμασες με 4-5 και ξενέρωσες αυτό δε σε κάνει Asexual μόνο προκατειλημμένο απέναντι στους ανθρώπους γενικά και λιγάκι μισάνθρωπο, επειδή πρέπει να είναι μισάνθρωπος όποιος δε νιώθει ερωτική έλξη ή αισθήματα για κάποιον άλλον, δεν υπάρχει "εγώ δεν νιώθω" εκτός άμα μεγάλωσες σε σπηλιά και δεν είχες καμία επαφή με κάποιον άνθρωπο τότε ναι επειδή δεν εξέλιξες τα συναισθήματα, δεν πέρασες παιδική ζωή ή εφηβεία και αφού δεν είχες καν κάποια σχέση οποιαδήποτε μορφής τότε φυσιολογικό το να μην έχεις νιώσει ποτέ αυτό που ξεχωρίζει τον άνθρωπο από τα ζώα, δηλαδή, τα αισθήματα.

Στις μέρες μας όλοι βάζουν ταμπελίτσες επειδή τις έβαλαν κάποιοι άλλοι πρωτύτερα και εφόσον το βλέπουν ως μία έξτρα επιλογή για να διαλέξει κανείς (λες και γίνεται να αυτο-προσδιορίσεις την ίδια σου τη Φύση) λένε "είμαι Asexual" , "είμαι Bisexual", "είμαι Vegan" , "είμαι άθεος" και ένα σωρό άλλα τα οποία δε θα τα σκεφτόταν καν άμα ζούσαν 200 χρόνια πριν ενώ τώρα που τα βρήκαν έτοιμα προσπαθούν να προσανατολιστούν με βάση 'τι υπάρχει για να διαλέξεις' και όχι 'τι είμαι' , μόνο και μόνο επειδή ο άνθρωπος , ως κοινωνικό ζώο, αναζητά την αποδοχή της φυλής και την έγκριση από τα υπόλοιπα μέλη και είναι πολύ ευκολότερο να το πετύχεις αυτό με το να παίρνεις πάνω σου 3-4 ταμπελίτσες που τις έχουν πάρει πόσοι άλλοι και έτσι δεν θα είσαι ο μόνος στο κόσμο που τις έχει..

Άμα κάποιος τον 19ο αιώνα ένιωθε έλλειψη έλξης ή αισθημάτων για κάποια γυναίκα θα το έκρυβε, θα ήταν εσωστρεφής και θα φερόταν φυσιολογικά απλά για να μη τον κρίνουν τα υπόλοιπα μέλη της κοινωνίας.

Άμα κάποιος τον 21ο αιώνα νιώθει έλλειψη έλξης ή αισθημάτων για κάποια γυναίκα, θα δηλώσει "Asexual" απλά για να μπορέσει να ξεφύγει από τη γενική κατακραυγή και να νιώσει απόβλητος χωρίς να είναι, απλά επειδή είναι ένα είδος "αποδεχτής" απομάκρυνσης, αφού υπάρχει σαν έννοια ο "Asexual" και ο "Aromantic" και οι υπόλοιπες σάλτσες, έχουν ειπωθεί μερικά πράματα από παλαιότερες γενιές προβληματισμένων και αποπροσανατολισμένων σεξουαλικά ανθρώπων, επομένως, μπορεί να βασιστεί σε αυτά για να γλυτώσει της κριτικής.

εγώ πιστεύω πως ο έρωτας με τα ζώα είναι κάτι καλό, θα περιμένω καμιά 100αριά χρόνια να βγει κάποιος να το υποστηρίξει αυτό, να τον κάψουν στη πυρά, μετά άλλα 50αριά χρόνια να μαζευτεί σιγά-σιγά πλήθος οπαδών, και μετά από καμιά 200χρόνια από τώρα, άμα ζω, θα μπορώ να βάλω 1 ταμπελίτσα και να εκφραστώ ελεύθερα...

ντάξει... παγκοσμιοποίηση όταν λέμε... αμερικάνικη μόδα, ό,τι νέο βγει αμέσως να το δεχτούμε ως σωστό, επειδή αποκλείεται αυτός που το είπε να ήταν λάθος έτσι, και άμα τολμήσουμε και τον κρίνουμε είμαστε "κατά της προόδου" και "σκοταδιστές" και ένα σωρό άλλες ταμπελίτσες...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_t : 30-12-17 στις 20:40. Αιτία: Αν θέλεις να προσθέσεις κάτι, πάτα το κουμπί "επεξεργασία".
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,690 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 19:28, 30-12-17:

Αυτο το πραγμα που επειδη δεν καταλαβαινουμε κατι, βιαζομαστε αμεσως να βγαλουμε ευκολα συμπερασματα και να κανουμε ακραιες συγκρισεις, με ξεπερνα.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Helium έγραψε στις 19:35, 30-12-17:

Πω πω δεν ξέρω από που να το πρωτοπιασω. Κοίτα δεν ξέρω τι ζορι τραβας και σε τι σε ενοχλεί να υπάρχει κάτι διαφορετικό από εσένα που στην τελική δεν σε αφορά κιόλας αν για οποιοδήποτε λόγο κάποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί να νιώθει και σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό ανωμαλο και δεν μπορείς να το παρομοιαζεις με την κτηνοβασια. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο καθένας μπορεί να παραλογιζεται όσο θέλει αρκεί να μην καταπατά δικαιώματα άλλων. Με την κτηνοβασια προκαλεις κακό σε άλλο ζωντανό ενώ με την ασεξουαλικοτητα, είτε υπάρχουν είτε όχι παθολογικα αίτια, δεν προκαλεις κανέναν και σε τίποτα. Πόσο μάλλον όταν υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι κάτι φυσιολογικό. Επειδή η κοινωνία σου είπε ότι πρέπει να είσαι γ@μιάς για να είσαι αξιο παλικαρι, δεν σημαίνει πρώτον ότι έτσι είναι και δεύτερον ότι μπορείς να κρινεις αυτόν που δεν είναι έτσι. Ο καθένας είναι υπεύθυνος του εαυτού του σε αυτό το θέμα και δεν μας πέφτει λόγος. Και επίσης η ασεξουαλικοτητα δεν είναι κάτι νέο. Υπήρξαν αρκετοί στο παρελθόν όμως πρέπει να εξεταζεις και το πλαίσιο της εκάστοτε κοινωνίας και πόσο επέτρεπε να αναδειχθεί ένα τέτοιο ζήτημα. Αλλά έχει γίνει της μοδός τελευταία να αντιτιθέμεθα σε οτιδήποτε δεν μπαίνει στα δικά μας κουτακια. Δεν κοιταζομαστε και λίγο στον καθρέφτη καλύτερα λέω εγώ? Που έχουμε λύσει όλα μας τα θέματα και μας απασχολούν των άλλων.
Και δεν κατάλαβα κυριε φυσιολογικέ, ποιος ορίζει τι είναι φυσιολογικό και τι όχι? Για ποιο λόγο είναι φυσιολογικό να π#διομ@στε σαν τα κουνελια χωρίς σκοπό αναπαραγωγής και δεν είναι φυσιολογικος ένας gray που έχει και λιγότερους κινδύνους κιόλας? Και ακόμη και μη φυσιολογικό να είναι, τι μας νοιαζει κιόλας..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Helium : 30-12-17 στις 19:48.
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O Devil έγραψε στις 20:18, 30-12-17:

Πω πω δεν ξέρω από που να το πρωτοπιασω. Κοίτα δεν ξέρω τι ζορι τραβας και σε τι σε ενοχλεί να υπάρχει κάτι διαφορετικό από εσένα που στην τελική δεν σε αφορά κιόλας αν για οποιοδήποτε λόγο κάποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί να νιώθει και σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό ανωμαλο και δεν μπορείς να το παρομοιαζεις με την κτηνοβασια. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο καθένας μπορεί να παραλογιζεται όσο θέλει αρκεί να μην καταπατά δικαιώματα άλλων. Με την κτηνοβασια προκαλεις κακό σε άλλο ζωντανό ενώ με την ασεξουαλικοτητα, είτε υπάρχουν είτε όχι παθολογικα αίτια, δεν προκαλεις κανέναν και σε τίποτα. Πόσο μάλλον όταν υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι κάτι φυσιολογικό. Επειδή η κοινωνία σου είπε ότι πρέπει να είσαι γ@μιάς για να είσαι αξιο παλικαρι, δεν σημαίνει πρώτον ότι έτσι είναι και δεύτερον ότι μπορείς να κρινεις αυτόν που δεν είναι έτσι. Ο καθένας είναι υπεύθυνος του εαυτού του σε αυτό το θέμα και δεν μας πέφτει λόγος. Και επίσης η ασεξουαλικοτητα δεν είναι κάτι νέο. Υπήρξαν αρκετοί στο παρελθόν όμως πρέπει να εξεταζεις και το πλαίσιο της εκάστοτε κοινωνίας και πόσο επέτρεπε να αναδειχθεί ένα τέτοιο ζήτημα. Αλλά έχει γίνει της μοδός τελευταία να αντιτιθέμεθα σε οτιδήποτε δεν μπαίνει στα δικά μας κουτακια. Δεν κοιταζομαστε και λίγο στον καθρέφτη καλύτερα λέω εγώ? Που έχουμε λύσει όλα μας τα θέματα και μας απασχολούν των άλλων.
Και δεν κατάλαβα κυριε φυσιολογικέ, ποιος ορίζει τι είναι φυσιολογικό και τι όχι? Για ποιο λόγο είναι φυσιολογικό να π#διομ@στε σαν τα κουνελια χωρίς σκοπό αναπαραγωγής και δεν είναι φυσιολογικος ένας gray που έχει και λιγότερους κινδύνους κιόλας? Και ακόμη και μη φυσιολογικό να είναι, τι μας νοιαζει κιόλας..

Δεν διαφωνώ στο 80% αλλα εντάξει δεν μπορεις να πεις ότι είναι φυσιολογικο πράγμα η ομοφυλοφιλια. Όχι επειδή είμαι εγω ρατσιστης ή ότι τους βλέπω με μισο μάτι απεναντίας δεν έχω κανενα πρόβλημα μαζι τους. Αλλα πως θα γινει η αναπαραγωγή. Στη φυση δεν πρέπει να υπάρχει το θηλυκο και το αρσενικο; για να αναπαραχθουν; απλή απορια.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Helium έγραψε στις 20:51, 30-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Devil
Δεν διαφωνώ στο 80% αλλα εντάξει δεν μπορεις να πεις ότι είναι φυσιολογικο πράγμα η ομοφυλοφιλια. Όχι επειδή είμαι εγω ρατσιστης ή ότι τους βλέπω με μισο μάτι απεναντίας δεν έχω κανενα πρόβλημα μαζι τους. Αλλα πως θα γινει η αναπαραγωγή. Στη φυση δεν πρέπει να υπάρχει το θηλυκο και το αρσενικο; για να αναπαραχθουν; απλή απορια.
Ρε συ devil δεν μιλαω για gay, μιλαω για gray. Αν θέλετε να μιλησουμε για γκει πάμε στο αντίστοιχο θέμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_t : 30-12-17 στις 22:29. Αιτία: Αφαίρεση απάντησης σε διαγραμμένο χρήστη
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O Devil έγραψε στις 21:13, 30-12-17:

Ρε συ devil δεν μιλαω για gay, μιλαω για gray. Αν θέλετε να μιλησουμε για γκει πάμε στο αντίστοιχο θέμα.

Εσύ φίλε Αγγελε που μου στελνεις και μήνυμα αν έχεις τα κοτσια να τα πεις δημόσια αυτά που λες. Άσε που δεν δηλωσα πουθενά ασεξουαλ, ασε που δεν έχει καμία σημασία αν είμαι ή όχι και μην ανησυχεις, δεν θα χαθεί το ανθρώπινο είδος εξαιτίας μου. Πιο πιθανό να χαθεί από την ανθρώπινη βλακεια που μια χαρά αναπαραγεται.

Ναι ενταξει. Αν και δεν μπορω να καταλαβω τους ασεξουαλικους διοτι ειδικά κάποιες μέρες θέλω σαν τρελος να κάνω σεξ. Δεν μπορω να τους καταλαβω σιγουρα. Αλλα αφου δεν με ενοχλουν δεν θα τους σχολιάσω κιολας. Τι με νοιαζει τι κανουν ας κανουν ότι θέλουν.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους