Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,358 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,233 μηνύματα σε 96,248 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 765 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η επικαιρότητα εν συντομία

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 01:19, 08-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ξέρεις, δεν είναι τόσο απλό. Όταν είσαι 17 έχεις πλήρη εμπιστοσύνη στους γονείς σου. Και γιατί να μην έχεις;; Αν δε σου έχει πει την αλήθεια για αυτά τα λεφτά, γιατί να μην υπογράψεις;
Παιδί μου, έλα να σου μεταβιβάσουμε τη δουλειά του μπαμπά/ την κληρονομιά/ τα λεφτά της θείας/ κλπ κλπ. Δε θα το κάνεις;;

Δε λέω ότι έτσι έγινε, αλλά μοιάζει σαν τα παιδιά να είναι οι τελευταίοι συνένοχοι.
Παίρνω αφορμή το ποστ, μιας και η υπόθεση γενικά με έχει θυμώσει ιδιαίτερα για να κάνω τις εξής γενικές παρατηρήσεις.

1. Τα παιδιά είναι παιδιά αλλά δεν είναι ...βλάκες. Και αν θέλετε να με πείσετε ότι επειδή είναι μικρά ΔΕΝ καταλαβαίνουν απλώς δεν θα με πείσετε ποτέ. Το αν μπορούν να κάνουν κάτι είναι άλλο θέμα. Αλλά από τη στιγμή που είναι ενήλικες... έχει κάθε "δικαίωμα" η Δικαιοσύνη να τα θεωρήσει συνενόχους στο ξέπλυμα μαύρου χρήματος.

2. Εξηγείστε μου τι σόι μάνα είναι αυτή που ξέρει ότι το παιδί της είναι στη φυλακή και δεν λέει που είναι ο άντρας της για να γλυτώσει το παιδί της!!!

3. Εξηγείστε μου τι σόι άνθρωπος είναι αυτός που ενώ δηλώνει (and i quote) «Ελπίζω και εύχομαι η δικαστική εξουσία να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Άλλο εγώ, που και πάλι δεν έχω κάνει τίποτα, και άλλο η εντελώς αθώα οικογένειά μου…» και παρόλαυτα αφήνει την...αθώα οικογένεια του να είναι στη φυλακή ενώ αυτές κάπου κάνει διακοπές!!! Αφου ρε (ακολυθούν μερικά γαλλικά που δεν κάνει να αναφέρω εδώ μέσα) είσαι όπως λές αθώος και δεν έχεις κάνει τπτ, γύρνα πίσω πάρε την ευθύνη και πες "τα παιδιά μου τα έβαλα εγώ στους λογαριασμούς και δεν ξέρανε" και απόδειξε ρε (κι άλλα γαλλικά) ότι οι λογαριασμοί είναι από την υπερωριακή σου εργασία!!!!
Τι σόι πατέρας δλδ είναι αυτός που από μακρυά και σε κάποια εφημερίδα κάνει δηλώσεις... Μας το παίζει και θιγμένος ο καραγκιόζης δλδ ΗΜΑΡΤΟΝ!!!! Εσύ τους έμπλεξες εσύ να τους ξεμπλέξεις ρε αφού λες ότι είναι (και εν μέρει το πιστεύω) αθώοι!!! Αν είναι δυνατόν να επιτρέπεις για τις δικές σου...εχμμμ... υπερωρίες να σέρνονται στις φυλακές τα ίδια σου τα παιδιά!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,352 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 08:15, 08-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Παίρνω αφορμή το ποστ, μιας και η υπόθεση γενικά με έχει θυμώσει ιδιαίτερα για να κάνω τις εξής γενικές παρατηρήσεις.

1. Τα παιδιά είναι παιδιά αλλά δεν είναι ...βλάκες. Και αν θέλετε να με πείσετε ότι επειδή είναι μικρά ΔΕΝ καταλαβαίνουν απλώς δεν θα με πείσετε ποτέ. Το αν μπορούν να κάνουν κάτι είναι άλλο θέμα. Αλλά από τη στιγμή που είναι ενήλικες... έχει κάθε "δικαίωμα" η Δικαιοσύνη να τα θεωρήσει συνενόχους στο ξέπλυμα μαύρου χρήματος.

2. Εξηγείστε μου τι σόι μάνα είναι αυτή που ξέρει ότι το παιδί της είναι στη φυλακή και δεν λέει που είναι ο άντρας της για να γλυτώσει το παιδί της!!!

3. Εξηγείστε μου τι σόι άνθρωπος είναι αυτός που ενώ δηλώνει (and i quote) «Ελπίζω και εύχομαι η δικαστική εξουσία να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Άλλο εγώ, που και πάλι δεν έχω κάνει τίποτα, και άλλο η εντελώς αθώα οικογένειά μου…» και παρόλαυτα αφήνει την...αθώα οικογένεια του να είναι στη φυλακή ενώ αυτές κάπου κάνει διακοπές!!! Αφου ρε (ακολυθούν μερικά γαλλικά που δεν κάνει να αναφέρω εδώ μέσα) είσαι όπως λές αθώος και δεν έχεις κάνει τπτ, γύρνα πίσω πάρε την ευθύνη και πες "τα παιδιά μου τα έβαλα εγώ στους λογαριασμούς και δεν ξέρανε" και απόδειξε ρε (κι άλλα γαλλικά) ότι οι λογαριασμοί είναι από την υπερωριακή σου εργασία!!!!
Τι σόι πατέρας δλδ είναι αυτός που από μακρυά και σε κάποια εφημερίδα κάνει δηλώσεις... Μας το παίζει και θιγμένος ο καραγκιόζης δλδ ΗΜΑΡΤΟΝ!!!! Εσύ τους έμπλεξες εσύ να τους ξεμπλέξεις ρε αφού λες ότι είναι (και εν μέρει το πιστεύω) αθώοι!!! Αν είναι δυνατόν να επιτρέπεις για τις δικές σου...εχμμμ... υπερωρίες να σέρνονται στις φυλακές τα ίδια σου τα παιδιά!!!!
Συμφωνώ με όλα τα άλλα, αλλά το παιδί, που έχει ίσα τελειώσει το σχολείο, από πού κι ως πού να ξεκινήσει έστω να υποψιάζεται το γονιό του;;;
Σόρι αλλά όταν μου έκαναν μεταβίβαση ακινήτου, αυτοκινήτου, ή μου έδωσαν ένα παλιό κολιέ της γιαγιάς, δε ρώτησα αν είναι κάτι που έχει υπεξαιρεθεί από κάπου ή "γλύφει" την κυβέρνηση...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:26, 08-06-09:

Συμφωνώ με όλα τα άλλα, αλλά το παιδί, που έχει ίσα τελειώσει το σχολείο, από πού κι ως πού να ξεκινήσει έστω να υποψιάζεται το γονιό του;;;
Σόρι αλλά όταν μου έκαναν μεταβίβαση ακινήτου, αυτοκινήτου, ή μου έδωσαν ένα παλιό κολιέ της γιαγιάς, δε ρώτησα αν είναι κάτι που έχει υπεξαιρεθεί από κάπου ή "γλύφει" την κυβέρνηση...
Δεκτό, αλλά νομίζω (διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι εδώ δεν μιλάμε για 1 ακίνητο ή για καποιο χρηματικό ποσό... Εδώ μιλάμε για "χοντρά" λεφτά. Και όχι, προφανέστατα ένα πιτσιρίκι δεν μπορεί να ξέρει αν τα χρήματα ή τα ακίνητα προέρχονται από γλύψιμο στην κυβέρνηση ή οτιδήποτε αλλά (εκεί πάει το "είναι παιδιά αλλά δεν είναι βλάκες") απλή λογική χρειάζεται για να καταλάβεις ότι δεν είναι δυνατόν να παίρνει κανείς παλαβά λεφτά που να δικαιολογούν τέτοιες κινήσεις αλλά "κάτι μάλλον παίζει". Το ότι ήταν μικρά και αδιάφορα/δεν τους απασχολούσε/προτιμούσαν να μην ξέρουν και να μη ρωτάνε/δεν είχαν περιθώριο να κάνουν και τπτ είναι άλλο θέμα (εξού και ναι, προφανώς είναι αθώα) είναι διαφορετικό από το "ναι επειδή είμαι 18-19, πιστεύω ότι στον κόσμο όλα αυτά αποκτιώνται με ... υπερωριακή εργασία". Προφανώς πιστεύω ότι είναι κίνηση "εκβιασμού" το να βάλεις τα παιδιά του σε τέτοια διαδικασία δεν αντιλέγω, το μόνο που λέω εγώ είναι ότι η δικαιοσύνη δεν...παρανόμησε και προσωπικά εξεγείρομαι με την ηθική του ανθρώπου (yet...τώρα περίμενα να τη δω?), αν και θα μου πείτε αν "γλύφει" κυβερνήσεις ή δεν ξέρω γω τι άλλο, τότε γιατί να μην "πουλήσει" και τα παιδιά του... well, i guess θεωρούσα την πατρότητα πιο ιερή από την ελευθερία ενός απατεώνα, αλλά προφανώς εκεί ψηλά σε εκείνα τα κλιμάκια και σε εκείνα τα μεγέθη οι αξίες αλλάζουν...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:00, 08-06-09:

Φοβάμαι ότι αυτό που αλλάζει πρώτο απ' όλα είναι η αίσθηση του χρήματος...

Είναι λεπτές οι ισορροπίες, γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ήξεραν/νόμιζαν τα παιδιά. Αν "ο μπαμπάς είναι πλούσιος", τους αρκεί. Δε θέλω να εκφέρω γνώμη για κάτι που δεν ξέρω, μιας και εδώ λαμβάνουμε πολύ λιγότερες πληροφορίες. Τι λένε στην Ελλάδα;

Απλά για μένα δεν είναι απόλυτο το "αφού ενηλικιώθηκες, τίμα την υπογραφή σου", γιατί δεν πιστεύω ότι είναι μία συνειδητή, ενημερωμένη υπογραφή...
Σε κάθε περίπτωση, κρίμα και πάλι κρίμα που ο ένας τραμπούκος είναι μακριά, και ακόμα πιο κρίμα που απ' όοοολα τα προβλήματα σήμερα και με όοολους τους χρηματισμένους πολιτικούς, την πληρώνουν εν μέρει άδικα δύο νέοι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 17:18, 10-06-09:

whats up cosmote?
May 8th, 2009 στις 04:00pm

Πριν απο μερικούς μήνες, ένα περίεργο post εμφανίστηκε στο ADSLGr:
Αντιγράφω τα σημαντικά σημεία:
Την 19-1-2009 έλαβα από δικαστικό επιμελητή “Πράξη Διεξαγωγής Ακρόασης” από την Ε.Ε.Τ.Τ. σχετικά με την αίτηση που κατέθεσε η Εταιρία Cosmote - Κινητές Τηλεπικοινωνίες A.E. για την διαγραφή του domain name whatsup.gr από τον σημερινό φορέα του ονόματος χώρου, εμένα δηλαδή (Βαρυτιμίδη Χρήστο) κατηγορώντας με ότι την κατοχύρωση του domain name, την έκανα κακόπιστα, παράνομα και καταχρηστικά προσβάλλοντας τα νόμιμα δικαιώματά της. Το αιτιολογικό της αίτησης διαγραφής είναι ότι επειδή η Cosmote έχει κατοχυρώσει το σήμα whatsup ώς λεκτικό και με απεικόνιση ήδη από το 2001, ως επακόλουθο αιτείται την διαγραφή του σημερινού φορέα.
Στην κατηγορία τους εναντίον μου, αναφέρουν ότι εγώ τους στερώ την φήμη τους από την χρήση του ονόματος που αυτοί φυσικά δεν θέλησαν να κατοχυρώσουν το 2001 (το domain κατοχυρώθηκε από εμένα τον Αύγουστο του 2003!! και ο καταχωρητής που ανανέωσε το domain το 2005 ήταν η Otenet!!!). Το δε όνομα whatsup δεν είναι λεκτική εφεύρεση της Cosmote όπως για παράδειγμα είναι η λέξη cosmoκάρτα, αλλά είναι έκφραση - ιδιωματισμός που χρησιμοποιείται κατά κόρον, από το 1949 σαν έκφραση από τον Bugs Bunny αλλά και από όλο τον κόσμο σε καθημερινή βάση. Η διαδικασία κατοχύρωσης έγινε από εμένα νομότυπα - όπως φυσικά και από την επιτροπή που συνεδρίασε για την έγκριση κατοχύρωσης που έγινε - και βάσει του κανονισμού λειτουργίας για την διαχείριση - έγκριση domain name ισχύει η σειρά προτεραιότητας κατάθεσης της αίτησης.
Αυτά, στις 19/1/2009
Εκτοτε, πολλές κουβέντες έγιναν, οι δύο πλευρές πήγαν στην ΕΕΤΤ, και τελικά, μόλις εχθές, η ΕΕΤΤ, έβγαλε απόφαση (οι επισημάνσεις δικές μου):
Μόλις χθες μου επιδόθηκε η απόφαση της Ε.Ε.Τ.Τ.
Η οποία διαγράφει το domain από εμένα, και το δίδει στην Cosmote.
Την απόφαση της Ε.Ε.Τ.Τ. μπορείτε να την διαβάσετε εδώ.
http://www.netfans.gr/apofasi/
Σαν ένα σχόλιο σχετικά έχω να πω ότι όλοι οι ισχυρισμοί της Cosmote βάση της απόφασης είναι αληθινοί, ενώ σε αντίθετη περίπτωση όλοι οι δικοί μου ισχυρισμοί είτε δεν χρησιμοποιήθηκαν στην απόφαση είτε θεωρήθηκαν ανακριβής.
Για παράδειγμα θα σας πω ότι μου ζητήθηκαν τα στατιστικά επισκεψιμότητας από το 2003 έως την ημέρα της ακρόασης και τους τα έδωσα και αυτοί όπως θα δείτε γράφουν στην απόφαση ότι το blog το λειτουργώ “κατ΄ απόδειξη” από τις 26-11-2008 έπειτα δηλαδή από την καταγγελία της Cosmote.
Αφού λοιπόν server files δεν είναι απόδειξη για την Ε.Ε.Τ.Τ., αφού λοιπόν ευχαριστήριο της Livepedia.gr τον Δεκέμβριο του 2007 δεν είναι απόδειξη λειτουργίας για την Ε.Ε.Τ.Τ. τότε απόδειξη είναι ο ισχυρισμός της Cosmote ότι το λειτουργησα έπειτα από την καταγγελία.
Θα τα πούμε λοιπόν στα αστικά δικαστήρια.
Και ως απάντηση στον χρήστη breadfan
Καλη τυχη φιλε μου και ευχομαι να δικαιωθεις..Οσο για την ΕΕΤΤ απλα ντροπη τους…Αν ειναι δυνατον εν ετη 2009 να μην αναγνωριζονται στοιχεια επισκεψιμοτητας μεσω file server..
ο συντάκτης απαντά:
Μα φίλε μου δεν είναι ότι δεν δέχτηκαν κάτι που είναι δικό μου απλά όπως τα server files, αλλά κείμενο το οποίο αναρτήθηκε από τους διαχειριστές του livepedia.gr ιστοσελίδα που υποστηρίζεται και από τον ΟΤΕ.
Το κείμενο μπορείτε να το δείτε εδώ
Απλά όπως ο τίτλος είμαι ένας μίκρος για το μέγεθος του OTE, αλλά δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση.
Αύριο θα έχω κάνει upload και τα πρακτικά της ακρόασης αλλά και το υπόμνημα που κατέθεσα. Ώστε να δείτε ότι κατά την διάρκεια της ακρόασης το 1 από τα 3 μέλη της επιτροπής αφού είχε ολοκληρώσει την κατάθεση της θέσης η COsmote είπε το μέλος ότι “ωραία όλα αυτά που μας είπατε αλλά δεν μας έχετε πει που ο κ. Βαρυτιμίδης ήταν κακόπιστος όταν εσείς κατοχυρώσατε ως εμπορικό σήμα μία απλή φράση της αγγλικής που την έλεγε ο Bugs Bunny”
Έλεος.
Αυτά, ιστορικά.
Το εν λόγω blog λειτουργεί ακόμα (τις στιγμές που γραφόταν αυτό το ποστ), και μπορείτε να το επισκεφθείτε εδώ: http://www.whatsup.gr - ένα πολύ πετυχημένο όνομα για blog, by the way.
Αφού έχουμε τα στοιχεία, ας πάμε και στην άποψη μου:
ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕ; ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ;
Επειδή έχετε λεφτά/εξουσία/δύναμη, θα φάτε απο τον χρήστη το domain του; Γιατί; Γιατί ΕΣΕΙΣ βαρεθήκατε να τσακιστείτε και να κλείσετε ένα domain;
Αλλωστε γιατί να τρέχετε; ΟΠΟΤΕ θέλετε, ΟΠΩΣ θέλετε, θα πάτε να το κλείσετε. Τι και αν το έχει κλείσει, τρία χρόνια μετά ένας άλλος άνθρωπος; Θα του το κλέψετε, και θα κάνετε το κόμμάτι σας.
Σας πείραξε ο άνθρωπος; Σας το άρπαξε; Τόσα χρόνια είχατε κατοχυρώσει το όνομα, τώρα που το έπιασε ο άλλος σας πείραξε;
Και η πλάκα είναι οτι εχετε domain: whatsup.com.gr. Τι έγινε; Δεν είναι αρκετά trendy; δεν είναι αρκετά cool; δεν είναι αρκετά wow; έχει πολλά γράμματα και μπερδευτήκατε; Και δεν φτάνει αυτό, ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. Αδειο μένει. Αχρείαστο.
Οχι, έτσι; Μόνο .gr υπάρχει για εσάς. Τα άλλα δεν είναι domain; Ίσως δεν πουλάνε διαφημιστικά - όπως διαφημιστική και άχρηστη είναι και όλη η ύπαρξη του consept σας
Έπρεπε -λέει- ο άνθρωπος να ξέρει οτι υπάρχει trademark, και να ξέρει οτι δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσει. Πως να το ξέρει; Πως να ξέρει οτι είναι κατοχυρωμένο; Αντιθέτως, η ΕΕΤΤ θα μπορούσε να το ξέρει - και να του το κόψει εξ αρχής - αλλά αυτό θα σήμαινε έξτρα δουλειά, και δεν το θέλουμε αυτό, σωστά;
Καλύτερα να γαμήσουμε την ζωή ενός χρήστη.
Συγχαρητήρια λοιπόν. Είστε πιο δυνατοί, πιο ισχυροί - και πιο άδικοι επίσης.
Και αυτό, εγώ τουλάχιστον, θα το θυμάμαι.
Κάθε φορά που θα βλέπω whatsup, σε διαφημίσεις ή οπουδήποτε αλλού, θα θυμάμαι το blog ενός χρήστη, που του το κλέψατε χρησιμοποιώντας την δύναμη που εγώ σας έδωσα.
Και που δεν έχω καμία απολύτως πρόθεση να σας ξαναδώσω.
Πηγή
Αν είναι ποτέ δυνατόν!!! (και μετά σου λέει Ανεξάρτητες Διοικητικές Αρχές..)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 21:52, 11-06-09:

Επιχείρηση-σκούπα» στην Ομόνοια
11/06/09
ώρα 21:29

Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτή τη στιγμή «επιχείρηση-σκούπα», στην Ομόνοια, από ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις. Πραγματοποιούν ελέγχους σε λαθρομετανάστες και χρήστες ναρκωτικών, ενώ εισέρχονται και μέσα σε καφετέριες.

Η εν λόγω επιχείρηση συνδέεται άμεσα με τα μέτρα για την αντιμετώπιση της παράνομης μετανάστευσης που η κυβέρνηση εξήγγειλε πριν λίγες ώρες.

Ασχολίαστο....

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 22:02, 11-06-09:

Kαι σε σχεση με αυτο που εβαλε η Μελιώ ειναι και η παρακατω ειδηση:

Επιχείρηση σκούπα μέσα στο καλοκαίρι

11 Ιουνίου 2009, 13:50

Στα σχοινιά έχει στριμωγμένη την κυβέρνηση ο Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός. Τα εντυπωσιακά εκλογικά αποτελέσματα του κόμματος του Γιώργου Καρατζαφέρη, αλλά και η ανοιχτή πρόσκληση προς βουλευτές και στελέχη της ΝΔ να τον ακολουθήσουν, έχουν σημάνει συναγερμό στο Μαξίμου που ετοιμάζει αντεπίθεση.
Το πρώτο κύμα της Νεοδημοκρατικής αντεπίθεσης έρχεται από την κυβερνητική επιτροπή, που λαμβάνει μέτρα κατ' εικόνα και ομοίωση των θέσεων του ΛΑΟΣ.
Η Κυβερνητική Επιτροπή, που συνεκλήθη σήμερα το πρωί, ασχολήθηκε αφενός με το πλαίσιο της εντατικοποίησης της νέας πολιτικής ασφάλειας, και αφετέρου με την προσπάθειά της να ανασυνταχθεί απέναντι στην σαφέστατη άνοδο του ΛΑΟΣ, που καρπώνεται σημαντικά κέρδη με την ρητορική του κατά των λαθρομεταναστών.

Η κυβέρνηση πήρε το μήνυμα ότι πρέπει να σταματήσει την αιμορραγία που προκαλεί η πολιτική θέση του ΛΑΟΣ σε θέματα κοινωνικής ασφάλειας, λαθρομετανάστευσης, αλλά και της πλήρους ταύτισης σημαντικού αριθμού πολιτών, που ταυτίζονται με τον ξενοφοβικό χαρακτήρα θέσεων του ΛΑΟΣ εξ αιτίας της δράσης μερίδας λαθρομεταναστών σε γειτονιές της Αθήνας.
Στο πλαίσιο της νέας πολιτικής- επιφανειακή ή μόνιμη θα δείξει το μέλλον- η κυβέρνηση απεργάζεται τρίπτυχο σχέδιο, που δεν αφορά μόνο την αντιμετώπιση των κατά πλειοψηφία εξαθλιωμένων λαθρομεταναστών, αλλά και των ομάδων εκείνων, που ούσες εγχώριες δρουν σαν κράτος εν κράτει στο κέντρο της Αθήνας.
Σχέδιο «Ι»
Η κυβέρνηση επαναφέρει σε πλήρη ισχύ το σχέδιο ασφάλειας που είχε τεθεί κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας. Στο πλαίσιο αυτού του σχεδίου, η κυβέρνηση αποφασίζει μαζικές επιχειρήσεις "σκούπας" στο κέντρο της Αθήνας και στα σημεία όπου επί της ουσίας υπάρχει μεγάλη αντίδραση ημεδαπών για την παρουσία λαθρομεταναστών.
Δηλαδή στο Κέντρο της πόλης (Α' Αθηνών), στις Δυτικές Συνοικίες (πολιτικό άνδρο του ΛΑΟΣ) και την περιφέρεια της Αττικής (εντυπωσιακή άνοδος των ποσοστών του Γ. Καρατζαφέρη).
Ταυτόχρονα, η Κυβέρνηση ρίχνει στη «μάχη» περίπου 1.500 ειδικούς φρουρούς, που θα αστυνομεύουν αυτές τις περιοχές.
Σχέδιο «D»
Η κυβέρνηση μετατρέπει πλέον δύο στρατόπεδα εκτός Αττικής σε κέντρα υποδοχής και κράτησης λαθρομεταναστών και γενικότερα παράνομων αλλοδαπών.
Παρόμοιο σχέδιο εκπονείται και για τους λαθρομετανάστες που περιμένουν να επιβιβασθούν λαθραία σε ferry boat, στο λιμάνι της Πάτρας. Ήδη παλιό στρατόπεδο έχει μετατραπεί σε χώρο «συγκέντρωσης λαθρομεταναστών».
Σχέδιο «Ε »
Το διάστημα του καλοκαιριού, ειδικά τους μήνες που η πρόσβαση για τις δυνάμεις της τάξης είναι ευκολότερη λόγω της απουσίας πολιτών για διακοπές, η κυβέρνηση επεξεργάζεται το σχέδιο «Εξάρχεια».

Μεθοδεύεται δυναμική παρέμβαση και εκκαθάριση των σημείων δράσης των γνωστών αγνώστων, που έρχονται αρωγοί στους λαθρομετανάστες και προκαλούν εκτεταμένα επεισόδια στην Αθήνα. Η χρονική περίοδος της παρέμβασης τοποθετείται μεταξύ 15 Ιουλίου και 15 Αυγούστου, όταν δηλαδή τα Εξάρχεια θα βρίσκονται... στα νησιά για μπάνια. Προκαλεί εντύπωση το γεγονός ότι τα σχέδια αυτά διέρρευσαν πριν ακόμη υπογραφούν τα πρωτόκολλα δράσης. Είναι ηλίου φαεινότερο πως, για να αποδειχθούν τα σχέδια επί χάρτου αποτελεσματικά και στην πράξη, θα πρέπει τουλάχιστον να μην διαρρέονται σύμφωνα με την πάγια αστυνομική αρχή.
Σχέδιο «Κ »
Τέλος, οι καταλείψεις κτιρίων και εγκαταστάσεων από ομάδες αντιεξουσιαστών- λαθρομεταναστών, που δημιουργούν ακόμη και στις πιο απομακρυσμένες περιοχές της Αθήνας συνθήκες «γκέτο», εντάσσονται στο σχέδιο «σκούπας» του Υπουργείου Εσωτερικών. Έτσι, λοιπόν, αποφασίστηκε η ανακατάληψη των εστιών αυτών (Βίλα Αμαλία, Χολαργό, Καματερό, Παλαιό Εφετείο κ.λ.π.).

Πηγή: http://www.zougla.gr/news.php?id=45986

Τελικα η ανοδος του Καρατζαφερη εχει τις αμεσες συνεπειες της..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,546 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 22:10, 11-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6

Τελικα η ανοδος του Καρατζαφερη εχει τις αμεσες συνεπειες της..
Υπήρχε στιγμή που πίστεψες πως δε θα είχε συνέπειες μαν;

Δεξιά = Καταστολή

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 22:25, 11-06-09:

Στο θέμα με τους μετανάστες λέμε(πολύ σωστά) ότι η βία δεν έχει σχέση με την καταγωγή των ανθρώπων.Εδώ γιατί ''η δεξιά σημαίνει καταστολή''?Ενώ η αριστερά είναι απόλυτη ελευθερία?Δηλαδή οι άνθρωποι της δεξιάς είναι κατασταλτικοί ενώ της αριστεράς δημοκρατικοί/ανεκτικοι?Είσαι αρκετά απόλυτος(borat)
Δεν υποστηρίζω τη δεξιά ούτε την αριστερά(προφανώς),αλλά αυτό που είπες ήταν απόλυτο...όπως όλοι οι αλλοεθνείς δεν είναι βίαιοι έτσι και όλοι οι δεξιοί δεν είναι κατασταλτικοί...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,546 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 22:29, 11-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Στο θέμα με τους μετανάστες λέμε(πολύ σωστά) ότι η βία δεν έχει σχέση με την καταγωγή των ανθρώπων.Εδώ γιατί ''η δεξιά σημαίνει καταστολή''?Ενώ η αριστερά είναι απόλυτη ελευθερία?Δηλαδή οι άνθρωποι της δεξιάς είναι κατασταλτικοί ενώ της αριστεράς δημοκρατικοί/ανεκτικοι?Είσαι αρκετά απόλυτος(borat)
Δεν υποστηρίζω τη δεξιά ούτε την αριστερά(προφανώς),αλλά αυτό που είπες ήταν απόλυτο...όπως όλοι οι αλλοεθνείς δεν είναι βίαιοι έτσι και όλοι οι δεξιοί δεν είναι κατασταλτικοί...
Στο πέρας της Ιστορίας, της ελληνικής και όχι μόνο, η δεξιά είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τη καταστολή.

Είμαι τόσο απόλυτος σε αυτό όσο και η δεξιά στις απόψεις της.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:34, 11-06-09:

Στο πέρας της Ιστορίας, της ελληνικής και όχι μόνο, η δεξιά είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τη καταστολή.
Ε,και η αριστερα με την αναρχια..τι απο τα δυο ειναι καλυτερο?ακρα και τα δυο..γιατι το ενα ακρο ειναι καλυτερο απο το άλλο?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:41, 11-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Ε,και η αριστερα με την αναρχια..τι απο τα δυο ειναι καλυτερο?ακρα και τα δυο..γιατι το ενα ακρο ειναι καλυτερο απο το άλλο?
Είναι ίδιες, "αριστερή" και "δεξιά του Κυρίου";

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 22:42, 11-06-09:

Με ρωτάς αν η καταστολή είναι καλλίτερη από την ελευθερία;

πς: αν και βέβαια αριστερά και αναρχία, δεν είναι το ίδιο πράγμα αλλά τέλος πάντων.

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 22:46, 11-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Ενημερωτικά: αναρχία δε σημαίνει χάος.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:02, 11-06-09:

http://www.typicallyspanish.com/news...le_21781.shtml

ήταν παράνομος

δούλευε 12 ώρες τη μέρα για 23 ευρώ

προφανώς χωρίς ιδιαίτερες συνθήκες ασφαλείας

προφανώς χωρίς ασφάλιση

το μηχάνημα του έκοψε το χέρι

το αφεντικό του τον πήρε, τον πήγε στο νοσοκομείο αφήνοντας τον 200 μέτρα πιο πριν ενώ αιμορραγούσε

γύρισε στη φάμπρικα, σκούπισε τα αίματα, πήρε το χέρι του και το πέταξε στα σκουπίδια

προσπαθήσανε να του το συγκολλήσουνε αλλα ήταν αδύνατον γιατί πλέον λόγω του τρόπου που βρήκε να το ξεφορτωθεί το αφεντικό, ήταν σε κακή κατάσταση

χωρίς χαρτιά, χωρίς λεφτά, χωρίς χέρι

αυτό τριγυρίζει στο μυαλό μου όλη μέρα

19 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:05, 11-06-09:

Μάλλον θα ήταν από εκείνους τους κακούς μετανάστες.

Ντροπή μας.-

πς:12 ώρες για 23 ευρώ, ούτε 2 ευρώ την ώρα...

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:09, 11-06-09:

το άρθρο το έβαλα γιατί δεν έγινε στην ελλάδα

έγινε σε άλλη χώρα

ήθελα απλά να πω με αυτό ότι μετανάστες υπάρχουν, θα υπάρχουν σε όλες τις χώρες υπό οποιεσδήποτε συνθήκες.

δεν είναι η ελλάδα που αρμενίζει στραβά, δυστυχώς είναι όλος ο κόσμος.

μα την παναγία, το πρωί ήθελα να πάω να βρω το αφεντικό του τυπά και να του κόψω το χέρι

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 23:13, 11-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Με ρωτάς αν η καταστολή είναι καλλίτερη από την ελευθερία;

πς: αν και βέβαια αριστερά και αναρχία, δεν είναι το ίδιο πράγμα αλλά τέλος πάντων.
Ελευθερία δηλαδή=αναρχία?Άμα θέλω να σου κάψω το σπίτι για παράδειγμα δε θα σε πειράξει να υποθέσω...αφού είναι ελευθερία.Ε?Εκεί θα τη θέλεις την καταστολή?
Ελευθερία για μας και καταστολή για τους άλλους.Καλό ακούγεται...
εντιτ:χωρίς ποινή και τιμωρία δε γίνεται να υπάρξει συμμόρφωση...δε μιλάω για καταστολή αλλά για ποινή.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:13, 11-06-09:

@εδάδ: ναι βρε, το ξέρω.

Βέβαια το είδα από ελληνικό site: κλικ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 23:15, 11-06-09:

Ελευθερία δηλαδή=αναρχία?Άμα θέλω να σου κάψω το σπίτι για παράδειγμα δε θα σε πειράξει να υποθέσω...αφού είναι ελευθερία.Ε?Εκεί θα τη θέλεις την καταστολή?
τι λες βρε..?

έχεις μπερδέψει την έννοια της ελευθερίας με αυτήν της ασυδοσίας

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:18, 11-06-09:

@εδάδ: ναι βρε, το ξέρω.

Βέβαια το είδα από ελληνικό site: κλικ
δεν το ελεγα σε σενα ρε μποραααααααααααατ

απλα ηθελα να το προσθεσω κι αυτο

αυτο που με εκπλησσει ειναι οτι αυτοι οι ανθρωποι δουλευουν σε ελεεινε συνθηκες, με λιγα λεφτα απο τα οποια τα περισσότερα τα στελνουν πισω στη χωρα τους για να ζει η οικογενεια τους

ειναι τρομερο

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:19, 11-06-09:

εντιτ:χωρίς ποινή και τιμωρία δε γίνεται να υπάρξει συμμόρφωση...δε μιλάω για καταστολή αλλά για ποινή.
Άλλο αναρχία και άλλο βανδαλισμός.
Μην αναπαράγεις στερεότυπα των μίντια.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,874 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:25, 11-06-09:

Απίστευτο... Πώς γίνεται ένας άνθρωπος να αποκτηνωθεί τόσο;

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 23:27, 11-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
αυτο που με εκπλησσει ειναι οτι αυτοι οι ανθρωποι δουλευουν σε ελεεινε συνθηκες, με λιγα λεφτα απο τα οποια τα περισσότερα τα στελνουν πισω στη χωρα τους για να ζει η οικογενεια τους

ειναι τρομερο

Με τι ακριβώς εκπλήσσεσαι; Όταν έχει κάποιος ανάγκη θα δουλέψει σε ελεεινές συνθήκες και θα τον εκμεταλλευτούν...

Δεν εννοώ ότι έχεις αυτή τη στάση αλλά αυτή η φράση

ειναι τρομερο
μου θυμίζει κάτι βολεμένα ανθρωπάκια που δεν έχουν καμία επικοινωνία με τον κόσμο εκτός από το κεφαλάρι βλέπουν ένα ζητιάνο στο δρόμο και λένε με έκπληξη "είναι τρομερό τρομερό"
επαναλαμβάνω δεν πήγαινε για σένα

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:29, 11-06-09:

φυσικα δεν πηγαινε για μενα

με εκπλησσει εννοω οτι ειμαστε πολυ καλοζωισμενοι οι περισσότεροι, γκρινιαζουμε για απλα πραγματα και τελικα ερχεσαι να συνειδητοποιησεις οτι υπαρχουν ανθρωποι που οντως υποφερουν (και ενδεχομενως χαμογελανε πιο πολυ απο μας...)

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:32, 11-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Είδες το ημερομίσθιο του;

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 23:34, 11-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle

πριν καιρό , διάβαζα την συνέντευξη ενός μισθοφόρου στο ιράκ - καμία σχέση με θρησκείες , ιδεολογίες , φανατισμό , επεκτατικές πολιτικές , ο τύπος δεν ήτανε καν αμερικάνος απλά σκότωνε ως ελεύθερος σκοπευτής . Η ερώτηση σε στυλ δεν ντρέπεσαι , δεν νιώθεις ενοχές , δεν , δεν , τον άφησε μάλλον παγερά αδιάφορο . Εκείνο που ήθελε να τονίσει είναι πως σε ελάχιστο χρόνο πήρε την μαύρη λαμποργκίνι που πάντα ονειρευότανε . Τι σχέση έχει αυτό με ένα εργατικό ατύχημα ; Η σχέση είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουνε τίποτα για το τελευταίο παρα μόνο να στενοχωριόμαστε . Αν μπορούμε να κάνουμε κάτι , είναι να καταλάβουμε τις συνέπεις η νέα γενιά να μεγαλώνει με την συνεχή προβολή ενός άκρατου υλισμού - μετά όλα τα άλλα τα βλέπουνε απλώς ως εμπόδια στον στόχο..Και τίποτα δεν θα τους αλλάξει γνώμη - όταν ανάλογοι άνθρωποι θεσπίζουνε και τους νόμους

ηθική rules -δεν είναι κουλ αλλά διαδώστε το

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:46, 11-06-09:

Το διάστημα του καλοκαιριού, ειδικά τους μήνες που η πρόσβαση για τις δυνάμεις της τάξης είναι ευκολότερη λόγω της απουσίας πολιτών για διακοπές, η κυβέρνηση επεξεργάζεται το σχέδιο «Εξάρχεια».

Μεθοδεύεται δυναμική παρέμβαση και εκκαθάριση των σημείων δράσης των γνωστών αγνώστων, που έρχονται αρωγοί στους λαθρομετανάστες και προκαλούν εκτεταμένα επεισόδια στην Αθήνα.
Άραγε τι θα τους κάνει ικανούς να πιάσουν πλέον τους γνωστούς άγνωστους;
Θα κυνηγάνε μπάτσοι τους ίδιους τους μπάτσους;
Θα κατέβουν ξανά στους δρόμους τα γνωστά τσιράκια της χρυσής αυγής;
Θα κατέβουν καλοκαίρι που δε θα έχει κόσμο μη σκοτώσουν πάλι από λάθος κανένα πιτσιρίκι;
Θα σκεφτούν πως έχουμε πάλι λίγες δυνάμεις και θα προσλάβουμε νέος κρεμανταλάδες που δέρνουν για να γίνει το σώμα περισσότερο ελπιδοφόρο;

Πόσο προβλέψιμα;
Πόσο δεξιά;

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 08:23, 12-06-09:

Πόσο προβλέψιμα;
Πόσο δεξιά;
Η ίδια επιχείριση σκούπα είχε γίνει για τους Ολυμπιακούς Αγώνες με τέτοια μάλιστα επιτυχία που στο κέντρο δεν υπήρχε ούτε ένας μετανάστης. Αναρωτιέμαι που να τους είχαν στοιβάξει!
Τώρα αυτό γιατί προκαλεί και τότε όχι;
Φροντίζουμε και μας απασχολεί και τους ίδιους μόνο η εικόνα μας τελικά και πως θα μας χαρακτηρίσουν τα ξένα μέσα ενημέρωσης;

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 09:26, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
τι λες βρε..?

έχεις μπερδέψει την έννοια της ελευθερίας με αυτήν της ασυδοσίας
Σύμφωνα με αυτά που είπε ο μποράτ αυτό εννοεί.Δεν το έχω μπερδέψει εγώ.Η ελευθερία τους ενός σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.Άρα για ποια ελευθερία της αριστεράς μιλάει ο μπορατ?Την ελευθερία του ''καίω αμάξια επειδή είμαι κατά του συστήματος''?
Στην τελική το θέμα είναι να εφαρμόζεις τα πράγματα,όχι μόνο να τα λες.Για το ίδιο δεν κατηγορούμε και τους πολιτικούς?Πχ γιατί και οι κομμουνιστές φιλεύσπλαχνοι είναι στη θεωρία αλλά η φράση ''οι χειρότεροι εργοδότες είναι κομμουνιστές'' δεν είναι τυχαία.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:54, 12-06-09:

Σύμφωνα με αυτά που είπε ο μποράτ αυτό εννοεί.Δεν το έχω μπερδέψει εγώ.Η ελευθερία τους ενός σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.Άρα για ποια ελευθερία της αριστεράς μιλάει ο μπορατ?Την ελευθερία του ''καίω αμάξια επειδή είμαι κατά του συστήματος''?

για την πραγματικη ελευθερια σε μια κοινωνια χρειαζονται κανονες και η τηρηση τους..
απο τη μια η αναρχια και απο την αλλη δικτατορια..στα ιδια καταστροφικα αποτελεσματα οδηγουμαστε..τα ακρα αριστερα ή δεξια ειναι οψεις του ιδιου νομισματος..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:08, 15-06-09:

Eλλάς το μεγαλείο σου!
Δραματικές στιγμές έζησαν ψυχασθενής, οι συγγενείς του, αλλά και το πλήρωμα περιπολικού της ΕΛΑΣ, αφού κανένα νοσοκομείο δεν τον δεχόταν.
Όλα άρχισαν το μεσημέρι του Σαββάτου, όταν ένας 60χρονος ομογενής από το Καμερούν, ο οποίος πάσχει από ψυχολογικά προβλήματα και εκδηλώνει τάσεις φυγής και βίαιη συμπεριφορά, ξαφνικά υποτροπίασε.
Πανικόβλητοι συγγενείς και φίλοι κατέφυγαν στο οικείο Αστυνομικό Τμήμα Αγίας Λαύρας, ζητώντας βοήθεια ώστε να ελεγχθεί ο ψυχασθενής και να διακομιστεί σε κάποιο νοσοκομείο, δεδομένου ότι πρόκειται για έναν άνδρα μεγαλόσωμο, βάρους 200 κιλών.
Ο διοικητής ενημέρωσε τον εισαγγελέα βάρδιας, ο οποίος εξέδωσε επειγόντως ειδική εισαγγελική παραγγελία, χωρίς την οποία οι αστυνομικοί δεν θα μπορούσαν να προσάγουν τον ασθενή.
Η κούρσα της αγωνίας
Η ώρα ήταν 16:00 το απόγευμα και μόλις άρχιζε η εφιαλτική περιπέτεια του ασθενούς, των συγγενών αλλά και των ανδρών του περιπολικού, οι οποίοι ανέλαβαν το άχαρο έργο να τον οδηγήσουν ακόμη και δια της βίας σε κάποιο ψυχιατρικό κατάστημα, παραλαμβάνοντάς τον από τον Περισσό.
Ο πρώτος σταθμός της Οδύσσειας ήταν το νοσοκομείο «Σωτηρία», το οποίο εφημέρευε. Αφού έφτασαν εκεί, με τον ασθενή εξαιρετικά ανήσυχο στο πίσω κάθισμα του περιπολικού, οι συγγενείς άκουσαν απογοητευμένοι από τους γιατρούς ότι είναι αδύνατον να τον δεχθούν επειδή «δεν υπάρχουν ελεύθερα κρεβάτια». Τους προέτρεψαν δε να κατευθυνθούν στο άλλο εφημερεύον νοσοκομείο, το «Σισμανόγλειο».
Ο ασθενής, οι συγγενείς και οι αστυνομικοί επιβιβάστηκαν ξανά στο περιπολικό και από την λεωφόρο Μεσογείων κατευθύνθηκαν προς τα Βριλήσσια όπου βρίσκεται το «Σισμανόγλειο».
Εκεί, όπως καταγγέλλει οικογενειακός φίλος του ασθενούς, ο οποίος μετείχε στην επιχείρηση διακομιδής, ο επιμελητής γιατρός που εφημέρευε, αρνήθηκε να τον δεχθεί γιατί όπως είπε, «το πρόβλημα είναι μάλλον νευρολογικό» και το νοσοκομείο δεν διαθέτει τέτοιο τμήμα. «Εξ άλλου μάλλον έχει πάθει και εγκεφαλικό», τους είπε ο επιμελητής.
Όλη η συνοδεία με τον άρρωστο όλο και πιο ανήσυχο και ανυπάκουο, επιβιβάστηκε ξανά στο περιπολικό και κατευθύνθηκε από τα Βριλήσσια στους Αμπελόκηπους, όπου και το νοσοκομείο «Ερυθρός Σταυρός», το οποίο επίσης εφημέρευε.
Εκεί η έκπληξη που τους περίμενε ήταν ακόμη πιο δυσάρεστη: «Κακώς τον φέρατε εδώ, δεν έχουμε καμία αρμοδιότητα. Να τον πάτε στο Σισμανόγλειο που έχει ψυχιατρικό τμήμα», είπαν οι γιατροί στους εμβρόντητους συγγενείς, αδιαφορώντας για τις διαμαρτυρίες τους, ότι από εκεί έρχονται.
Το μέγα πρόβλημα, όμως, για όλους ήταν η συμπεριφορά του αρρώστου, τον οποίο ήταν όλο και πιο δύσκολο να ελέγξουν, αφού κτυπιόταν και ήθελε να φύγει. Την τελευταία φορά που είχε συμβεί κάτι τέτοιο ο άρρωστος είχε εξαφανιστεί επί 10 ημέρες και βρέθηκε στο... αεροδρόμιο της Ρώμης, από Ιταλούς αστυνομικούς...
Επειδή δε υπήρχε εισαγγελική παραγγελλία, οι οικείοι του δεν μπορούσαν ούτε στο σπίτι να τον πάρουν έστω για ένα βράδυ. Έπρεπε βάσει του νόμου να οδηγηθεί σε νοσοκομείο...
Επιπλέον, πίεση άρχισε να δέχεται και το πλήρωμα του περιπολικού, το οποίο έπρεπε να δίνει συνεχώς εξηγήσεις στο Κέντρο Άμεσης Δράσης για το πού βρισκόταν και για τους λόγους της καθυστέρησης.
Ξανά, λοιπόν, με το περιπολικό στο Σισμανόγλειο και στον ίδιο επιμελητή βάρδιας, ο οποίος αυτή τη φορά τους είπε ορθά κοφτά ότι... ας λένε ό,τι θέλουν: «το νοσοκομείο δεν έχει άδεια κρεβάτια».
Χωρίς να δώσει επαρκείς εξηγήσεις, γιατί δεν το ανέφερε από την πρώτη φορά, ο επιμελητής τούς συνέστησε να απευθυνθούν σε μία ιδιωτική κλινική και μάλιστα προσφέρθηκε να τους προτείνει μερικές.
Η ώρα είχε φθάσει ήδη 23:00, συγγενείς και αστυνομικοί βρίσκονταν επί 7 ώρες στους δρόμους της Αθήνας με έναν άνθρωπο σε κατάσταση παροξυσμού, τον οποίο αδυνατούσαν να "δαμάσουν".
Εξειδικευμένα ψυχιατρικά νοσοκομεία, όπως το Δαφνί, το «Δρομοκαΐτειο» ή το «Αιγινήτειο», αρνήθηκαν ακόμη και να συζητήσουν την εισαγωγή του ψυχοπαθούς, με την αιτιολογία ότι «δεν εφημέρευαν»…
Στο σημείο αυτό της περιπέτειας, αγανακτισμένοι οι οικείοι του ασθενούς κατήγγειλαν τηλεφωνικά το περιστατικό στη zougla.gr και ένας δημοσιογράφος της εφημερίδας έσπευσε στο «Σισμανόγλειο» για να καταγράψει τα συμβάντα.
Ενώ το συνεργείο της zougla.gr βρισκόταν καθ' οδόν, ακολουθώντας τις συστάσεις του εφημερεύοντος επιμελητή οι συγγενείς προσπάθησαν να βρουν λύση τηλεφωνώντας στις ιδιωτικές ψυχιατρικές κλινικές που τους συνέστησε.
Η πρώτη, μία πολύ γνωστή κλινική, απέρριψε ασυζητητί το αίτημα. Από την δεύτερη τους είπαν ότι πρέπει να δώσουν ως προκαταβολή 500 ευρώ, ποσό που δεν είχαν μαζί τους. Στην τρίτη στάθηκαν πιο τυχεροί ή τουλάχιστον έτσι νόμισαν: αν έδιναν προκαταβολή 100 ευρώ ο ασθενής θα γινόταν δεκτός.
Ανακουφισμένοι όλοι, συγγενείς και αστυνομικοί, κατευθύνθηκαν προς την ιδιωτική κλινική η οποία βρίσκεται σε μία ερημική τοποθεσία στα όρια των Αθηνών.
Εκεί, όμως, όπως λένε, έφτασαν και οι ίδιοι στα όρια της νευρικής κατάρρευσης, Η γιατρός που τους υποδέχθηκε, μόλις αντίκρισε τον άρρωστο και τις τιμές των εξετάσεων που είχε μαζί του, έμεινε άναυδη: «Γιατί μου τον φορτώσατε; Είδατε τις εξετάσεις του ζαχάρου; Τι να τον κάνω εγώ; Πάρτε τον αμέσως από εδώ…», είπε με μεγάλη σκληρότητα, όπως καταγγέλλουν.
Μετά από έντονο καυγά, εκνευρισμό και βαριά διάθεση, μέσα στη νύχτα η συνοδεία επέστρεψε ξανά στο «Σισμανόγλειο».
Όμως ο ασθενής βρισκόταν σε πλήρη παράκρουση. Έτρεχε ημίγυμνος στο προαύλιο του νοσοκομείου ουρλιάζοντας και προσπαθώντας να διαφύγει, ενώ 4 άνδρες της ασφάλειας του νοσοκομείου, οι 2 αστυνομικοί και οι συγγενείς και φίλοι προσπαθούσαν να τον συγκρατήσουν, ώστε ένας γιατρός να του κάνει μία ηρεμιστική ένεση.
Και ξαφνικά εμφανίζεται ο… από μηχανής θεός
Ενώ οι πάντες είχαν ξεπεράσει προ πολλού τα όρια της απελπισίας και της αντοχής τους, ξαφνικά, στο «Σισμανόγλειο» όλα άλλαξαν: ο επιμελητής βάρδιας εμφανίζεται ευγενέστατος και λέει ότι όλα έχουν τακτοποιηθεί, θα γίνει εισαγωγή του ασθενούς, ας μην ανησυχούν γιατί βρέθηκε κρεβάτι κ.ά.
Οι συγγενείς και οι αστυνομικοί δεν πίστευαν στα αυτιά τους. Τι να είχε συμβεί άραγε; Πώς από την πρώτη δικαιολογία, ότι «το πρόβλημα είναι νευρολογικό» και «δεν έχουμε κρεβάτι», ξαφνικά όλα βρήκαν τη λύση τους;

Αργότερα, οι συγγενείς έκπληκτοι έμαθαν τι είχε συμβεί. «Επειδή οι συνεχείς αναφορές των ανδρών του περιπολικού, το οποίο είχε καθυστερήσει υπερβολικά, θορύβησαν τους αξιωματικούς της ΕΛΑΣ, φαίνεται ότι κάποιος ενημέρωσε την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Εσωτερικών, και με παρέμβαση κάποιου υψηλά ιστάμενου βρέθηκε η λύση», λένε...
Αυτό ήταν λοιπόν! Ουδείς συγκινήθηκε από την βάσανο του ασθενούς, ουδείς έλαβε υπόψη την ταλαιπωρία και τα παρακάλια των συγγενών... Όμως όλες οι πόρτες άνοιξαν μετά από ένα τηλεφώνημα από το Υπουργείο Εσωτερικών!
«Ήταν το μαγικό ραβδί της εξουσίας που με το άγγιγμά του μεταμορφώνει ακόμη και τους βάτραχους σε νεράιδες», λέει ειρωνικά ένας εκ των παρεβρισκομένων...
«Αυτή είναι η χώρα των θαυμάτων, η Ελλάδα του σήμερα», καταλήγει με πίκρα...

19 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:51, 15-06-09:

Και λογικός να ήταν ο άνθρωπος με τόσους μαλάκε$ που συνάντησε στα νοσοκομεία θα είχε τρελαθεί στα σίγουρα

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 18:55, 15-06-09:

Μάχη με τις φλόγες
Πυρκαγιά στην Ανω Γλυφάδα - Δεύτερο μέτωπο στον Μαραθώνα

Πυρκαγιά ξέσπασε περίπου στις 3.30 το μεσημέρι της Δευτέρας στον Υμηττό, σε χαράδρα στην Ανω Γλυφάδα, πολύ κοντά σε κατοικίες, στο τέλος της λεωφόρου Κωνσταντίνου Αθανάτου. Το στη συνέχεια έφθασε στο Πανόραμα Βούλας.

Αργά το απόγευμα δεύτερο μέτωπο εκδηλώθηκε και στο Βρανά Μαραθώνα, πολύ κοντά στο μουσείο της περιοχής (έως και 300 μέτρα). Στη μάχη με τις φλόγες έσπευσαν τέσσερα αεροσκάφη και επίγειες δυνάμεις.

Στο άλλο μέτωπο της Ανω Γλυφάδας, στη μάχη με τις φλόγες ρίχτηκαν δεκάδες πυροσβέστες με 35 οχήματα, πεζοπόρο τμήμα άνω 60 ατόμων, 11 υδροφόρες δήμων, πολλοί εθελοντές και από αέρος δέκα αεροσκάφη και δύο ελικόπτερα. Το έργο τους δυσχεραίνει ο δυνατός άνεμος που πνέει στην περιοχή.

Λόγω των ανέμων το μέτωπο της φωτιάς πήρε γρήγορα διαστάσεις εκατοντάδων μέτρων και κινήθηκε νοτιοανατολικά, παράλληλα με την κατοικημένη περιοχή, καίγοντας ξερά χόρτα και πεύκα. Η πυρκαγιά γρήγορα επεκτάθηκε από το νεκροταφείο της Γλυφάδας έως το Πανόραμα Βούλας.

Την διενέργεια κατεπείγουσας προκαταρκτικής εξέτασης για την πυρκαγιά στην Ανω Γλυφάδα διέταξε ο προϊστάμενος της εισαγγελίας Πρωτοδικών Ι.Σακελάκος.

Ο κ. Σακελάκος ζητά να ερευνηθούν τα αίτια για την εκδήλωση της πυρκαγιάς, να εξακριβωθεί αν οφείλεται σε εμπρηστική ενέργεια και να εντοπιστούν αν υπάρχουν ευθύνες προς όλες τις κατευθύνσεις. Με εντολή του έσπευσαν στα μέτωπα της φωτιάς οι εισαγγελείς Πρωτοδικών κ.κ. Ελευθεριάνος και Ορνεράκης προκειμένου να συλλέξουν επιτόπου τα πρώτα στοιχεία για την έρευνα τους.

Εκτός από το Μαραθώνα και την Ανω Γλυφάδα, άλλες δύο πυρκαγιές εκδηλώθηκαν μετά τις 18:30 στο Κατσαρώνι Μαρμαρίου Ευβοίας και στην Οινόη.

«Προφανώς η κυβέρνηση δεν διδάχθηκε τίποτα από την πύρινη κόλαση του Αυγούστου του 2007. Μόλις χθες ο αρμόδιος αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών δήλωνε χωρίς συστολή ότι, η Πυροσβεστική έχει στη διάθεσή της μόλις δυο ελικόπτερα για την κατάσβεση των πυρκαγιών και ότι 'μέχρι χθες έβρεχε'» σχολίασε από το ΠΑΣΟΚ ο κ. Σπύρος Κουβέλης.

«Οι ευθύνες για την απογύμνωση της εναέριας υποστήριξης της πυροσβεστικής είναι τεράστιες. Ο Υμηττός και όλα τα δάση της Ελλάδος αναμένουν από την κυβέρνηση να αναλάβει εδώ και τώρα την πολιτική ευθύνη για τις νέες πύρινες καταστροφές» πρόσθεσε ο ίδιος.
κλικ

Κανείς από το μέτωπο να μας πει για τη κατάσταση;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 14:11, 16-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από http://www.stopcartel.org/gr/news/index.php?view=release&releaseID=386&pn=1
June 15th, 2009
ΘΕΤΙΚΗ ΕΚΒΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ-ΑΠΕΡΓΩΝ ΠΕΙΝΑΣ 15-6-2009
Θετικά τά αποτελέσμα τής συνάντησης υφυπουργού Ανάπτυξης,προέδρου της Επιτροπής Ανταγωνισμού καί απεργών πείνας.Η απεργία συνεχίζεται μέχρι την υλοποίηση των συμφωνημένων.
Σέ θετικό κλίμα κινήθηκε η συνάντηση τήν οποία ειχαν σήμερα ο υφυπουργός Ανάπτυξης Γιώργος Βλάχος, ο Πρόεδρος της Επιτροπής Ανταγωνισμού μέ τούς απεργούς πείνας Θεόδωρο Τενέζο 123 ημερών καί Γιώργο Κοσμόπουλο 5 ημερών, παρουσία Δικηγόρων εκατέρωθεν.
Χρειάστηκαν 123 ημέρες πολιτικής απεργίας πείνας τού αγωνιστή Θεόδωρου Τενέζου ,απόφαση γιά διακοπή νερού από τρείς ανθρώπους, ολιγόωρη κατάληψη τής Επιτροπής Ανταγωνισμού καί ξυλοδαρμοί από τά ΜΑΤ, γιά νά πειστεί η κυβέρνηση ότι υπάρχει η ακραία αυτή διαμαρτυρία καί αντίσταση καί νά δεχθεί νά συζητήσει τά αιτήματα του.
Παρουσιάστηκαν τά αιτήματα μέ συντριπτικά αποδεικτικά καί νομικά στοιχεία καί εξηγήθηκε η αναγκαιότητα άμεσης ικανοποίησής τους.
Συμφωνήθηκε συγκεκριμένη διαδικασία επείγουσας επίλυσης τών βασικών αιτημάτων μέ τόν υφυπουργό και τον πρόεδρο της Επιτροπής Ανταγωνισμού.
Δηλώθηκε ότι η απεργία πείνας συνεχίζεται μέχρι τήν υλοποίηση αυτών τά οποία συμφωνήθηκαν.
Μαϊστα... Δηλαδή 123 μέρες απεργία πείνας δεν έφτασαν και έπρεπε ο άνθρωπος να κόψει και το νερό για να ενδιαφερθούν κάποιοι -που και πάλι έχω πάαααααρα πολλές επιφυλάξεις για το αν η συνάντηση έγινε επειδή ευαισθητοποιήθηκαν ή λόγω των επερχόμενων εκλογών.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 01:48, 17-06-09:

Για την φωτιά στην Γλυφάδα, έχω να πω πως κρύβονται σκοπιμότητες οικοπεδοποίησης από πίσω, αφού χρόνια κάποιοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τα συγκεκριμένα σημεία, στα οποία εντελώς πληροφοριακά είχαν φυτευτεί δενδρύλλια από πολλούς μαθητές και φορείς τα τελευταία δύο χρόνια
Η κατάσταση προχτές ήταν απελπιστική, αφού η φωτιά είχε κυριολεκτικά μαυρίσει τον ουρανό, ενώ ήταν ορατή ξεκάθαρα και από το σπίτι μου, το οποίο βρίσκεται στο ύψος της Λεωφόρου Βουλιαγμένης (περίπου δέκα λεπτά με το αμάξι από την Κωνσταντίνου Αθανάτου). Μάλιστα σήμερα και ενώ η φωτιά ακόμα δεν είχε σβήσει εντελώς, επί της Κωνσταντίνου Αθανάτου, που είναι ο μόνος δρόμος από τον οποίον θα μπορούσαν να περάσουν πυροσβεστικά οχήματα, έγινε κανονικά η λαική αγορά που πραγματοποιείται κάθε Τρίτη εκεί. Ευτυχώς που δεν υπήρξε αναζωπύρωση, θα ήταν πολύ άσχημα τα πράγματα σε τέτοιο σενάριο.

Δεν ξέρω πως γίνεται να υπάρχουν τόσο ασυνείδητοι άνθρωποι που αψηφούν ακόμα και το μέλλον που δημιουργούν για τα παιδιά και τα εγγόνια τους, προκειμένου να κερδίσουν περισσότερα χρήματα.

Άλλη μία ενδιαφέρουσα, κατά την άποψή μου, είδηση που αφορά τα δικαιώματά μας είναι η παρακάτω:

Αρχή Προστασίας Δεδομένων: επιτρέπει για ένα χρόνο τους θαλάμους φωτογράφησης των Τραπεζών!

Με την απόφαση 45/2009 η Αρχή Προστασίας Δεδομένων ασχολήθηκε με το γνωστό ζήτημα της τοποθέτησης ειδικών καμπίνων για την ελεγχόμενη είσοδο - έξοδο των καταστημάτων της Εθνικήγς Τράπεζας.

Η Αρχή διαπιστώνει ότι η ενημέρωση που παρέχεται στο υποκείμενο των δεδομένων όταν εισέρχεται στην καμπίνα δεν είναι επαρκής και γι' αυτό προτείνεται ένα νέο κείμενο. Κατά τ' άλλα, επειδή η Αρχή "από τα στοιχεία του φακέλου και ειδικότερα λόγω έλλειψης μελετών συγκριτικών της αποτελεσματικότητας των διαφόρων συστημάτων θυρών ασφαλείας δεν μπορεί να διαμορφώσει ασφαλή κρίση, εάν με βάση τις αρχές της αναγκαιότητας και της αναλογικότητας ο ίδιος σκοπός (της πρόληψης και αποτροπής εγκληματικών ενεργειών καθώς και της προστασίας του συναλλακτικού κοινού και του προσωπικού) μπορεί να επιτευχθεί με ηπιότερα μέσα", επιτρέπει την χρήση των συγκεκριμένων καμπίνων για ένα χρόνο ακόμα.

Πρόκειται για το τραγικό σφάλμα που έκανε η Αρχή, επιτρέποντας "για ένα χρόνο ακόμα" (2004-2005) και μετά "για ένα χρόνο ακόμα" (2005-2006) κλπ τις κάμερες στο οδικό σύστημα Αττικής. Με αποτέλεσμα να δημιουργούνται τετελεσμένα.

Η Αρχή είναι σε γνώση ότι μέσα στα υποκατατήματα της Εθνικής Τράπεζας λειτουργούν ήδη κλειστά κυκλώματα τηλεόρασης, δηλαδή ηπιότερα μέσα, χωρίς την φωτογράφηση - αυτοματοποιημένη επεξεργασία σε υψηλή ανάλυση της εικόνας του προσώπου. Η ίδια η Αρχή έχει αποδεχθεί την αποτελεσματικότητα αυτού του μέτρου ειδικά για τις Τράπεζες, με παλαιότερες αποφάσεις της. Τώρα, ξαφνικά "δεν μπορεί να διαμορφώσει ασφαλή κρίση", για το αν οι παλαιότερες αποφάσεις της ήταν ορθές.

Ως αντιστάθμισμα, έσπευσε να επιβάλλει το ιλιγγιώδες για την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος πρόστιμο των 30.000 ευρώ.

Επίσης αναφέρει ότι δεν υπάρχουν μελέτες. Η Scotland Yard πάντως, πέρσι δήλωσε ότι οι κάμερες είναι φιάσκο.

Όταν όμως η υπόθεση αφορούσε κάμερα τοποθετημένη στην είσοδο των γραφείων της Αρχής Προστασίας Δεδομένων, η Αρχή δεν είχε τέτοιες "δυσκολίες" στη διαμόρφωση κρίσης, ούτε βέβαια επέτρεψε την κάμερα για ένα έτος, ούτε ζήτησε "μελέτες αποτελεσματικότητας". Αντίθετα, εξέδωσε αμέσως απόφαση που έλυσε το θέμα επιτόπου.

Πηγή

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:17, 18-06-09:

πουλάει το νεφρό και το μάτι του για να ζήσει
....

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:43, 19-06-09:

Το 90% του κόσμου ενοχλείται από τη δημόσια χρήση φορητών συσκευών

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 12:37, 19-06-09:

Ποσο θα ηθελα να δω ποσο % απο αυτο το 90% που ενοχλειται, ειναι ακομα πιο ενοχλητικοι οταν οι ιδιοι χρησιμοποιουν τις φορητες συσκευες τους...
Παντως εκει που γραφει για "οδηγηση και κινητο", πρεπει να ερθετε στο Μπαρι.
Η συντριπτικη -μεχρι αηδιας- πλειοψηφια μιλαει στο κινητο ενω οδηγει.Εχει καταντησει αρρωστια.
Πραγματικα δεν πρεπει να υπαρχει πλεον καποιος που να οδηγει χωρις κινητο στ'αυτι....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 19-06-09 στις 15:52.
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:50, 19-06-09:

Μπράβο μας.

Ζώα είμαστε και ζώα θα μείνουμε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:13, 19-06-09:

Ζωοκλοπές, ο νόμος του Lynch, σχοινί και σαπούνι, μόνο η πίσσα και τα πούπουλα έλειπαν...

Μόλις είδα καουμπόικη ταινία ή μου φάνηκε;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 23-06-09 στις 12:59. Αιτία: split
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,880 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:08, 20-06-09:

Το Νέο Μουσείο της Ακρόπολης.

ετσι, για να μιλαμε και για κατι ευχαριστο...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:18, 23-06-09:

Κάποιος να μας επικοινωνήσει!

Πώς η Ελλάδα κατάφερε σε ένα μήνα να αποτύχει επικοινωνιακά σε δύο σημαντικά γεγονότα. Δύο γεγονότα που ίσως και να έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους:

1. Χθες παρακολουθήσαμε τη σχεδόν ανύπαρκτη προσέλευση σημαντικών προσωπικοτήτων στα εγκαίνια του Μουσείου της Ακρόπολης. Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, η αφρόκρεμα της παγκόσμιας πολιτικής σκηνής έλαμψε δια της απουσίας της από τα σημαντικά εγκαίνια. Στην ουσία, δεν ήρθε κανείς. Θα μπορούσαμε να υποθέσουμε πως οι περισσότεροι γνώριζαν ότι το θέμα θα έπαιρνε πολιτικές διαστάσεις και γι' αυτό απουσίασαν. Για να μη βρεθούν να υποστηρίζουν την Ελλάδα εις βάρος της Αγγλίας στο θέμα της επιστροφής των Μαρμάρων. Όμως η συνολική τελετή ήταν άνευρη, αμήχανη και ξεψυχισμένη. Κανείς δεν σκέφτηκε να προσκαλέσει, έστω και την τελευταία στιγμή, σημαντικούς ανθρώπους του πνεύματος. Που στην τελική, αυτοί θα 'πρεπε να είναι πρώτοι καλεσμένοι γιατί αυτοί έχουν άμεση συγγένεια με τα ιδανικά της Ακρόπολης. Κι έτσι, στο σημαντικό αυτό γεγονός παρευρέθηκαν μόνο εγχώριοι εκπρόσωποι πολιτικών κομμάτων, μερικοί επιχειρηματίες και ο Πρόεδρος της Κύπρου... Και δεν σκέφτηκε κανείς πως υπάρχουν, ας πούμε, δέκα σπουδαίοι συγγραφείς και τριάντα καλλιτέχνες που όχι μόνο θα έρχονταν σαν τρελοί αλλά και θα διαλαλούσαν παγκοσμίως τη σημασία του μουσείου.

2. Το τελευταίο τεύχος της «L' Uomo Vogue», ενός από τα περιοδικά με τη μεγαλύτερη επιρροή στην Ευρώπης, αφιέρωσε ολόκληρη την έκδοση Μάιος- Ιούνιος στην Μπιενάλλε της Βενετίας. Στο εξώφυλλο η Cindy Sherman φωτογραφημένη από τον Μark Seliger και στο εσωτερικό λεπτομερέστατο αφιέρωμα σε όλους τους συμμετέχοντες, τους συντελεστές, τους εμπνευστές, τις εθνικές συμμετοχές. Ένα σημαντικό τεύχος που σημαίνει πολλά. Ποιος λείπει; Λείπει ο Λουκάς Σαμαράς και η ελληνική συμμετοχή. Όχι μόνο δεν αναφέρεται, δεν υπάρχει φωτογραφία του, αλλά ακόμα και στο κομμάτι όπου αναγράφονται λεπτομερώς όλες οι διεθνείς συμμετοχές, η Ελλάδα απουσιάζει. Είναι πολύ δύσκολο να πιστέψει κανείς πως αυτό είναι μια σκευωρία εναντίον της Ελλάδας πάντως...

Και στις δύο περιπτώσεις είναι φανερή η απουσία ενός δυναμικού σχεδίου επικοινωνίας. Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να έχει πέντε σημαντικούς καλεσμένους στα εγκαίνια ενός από τα σπουδαιότερα μουσεία της Ευρώπης και όταν μετά από πολλούς κόπους αξιωθήκαμε να στείλουμε τον Λουκά Σαμαρά να μας εκπροσωπήσει στη Μπιενάλε της Βενετίας, ούτε ένα δημοσίευμα δεν καταφέραμε να κάνουμε για να δείξουμε στον κόσμο ότι δεν είμαστε ούφο. Ακόμα και αν κάνεις θαύματα, πάντως, αν δεν μπορείς να τα πουλήσεις σήμερα είναι σαν να κάνεις μια τρύπα στο νερό. Χαμένος κόπος.
M.M.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 00:42, 24-06-09:

Κάποιος να μας επικοινωνήσει!

Πώς η Ελλάδα κατάφερε σε ένα μήνα να αποτύχει επικοινωνιακά σε δύο σημαντικά γεγονότα. Δύο γεγονότα που ίσως και να έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους:

1. Χθες παρακολουθήσαμε ..., Ελλάδα απουσιάζει. Είναι πολύ δύσκολο να πιστέψει κανείς πως αυτό είναι μια σκευωρία εναντίον της Ελλάδας πάντως...

Και στις δύο περιπτώσεις είναι φανερή η απουσία ενός δυναμικού σχεδίου επικοινωνίας. ...
M.M.
Ποιος άραγε; Ο "Θεός της Ελλάδας"; Χα χα χα!!!
Η έλλειψη ενός "δυναμικού σχεδίου επικοινωνίας" είναι τυχαία; Δεν μπορεί να είναι "προϊόν" μίας κάποιας "σκευωρίας"; Π.χ., αυτής της παιδευτικής, πολιτικής και πολιτισμικής μας υστέρησης, που μόνον μία ακραιφνώς υποτελής εθνική πολιτική ηγεσία( βλ. "δικομματισμός", παλιός και σύγχρονος) θα μπορούσε να προσφέρει, απέναντι στις διεθνείς και παγκόσμιες εν γένει εξελίξεις;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 24-06-09 στις 13:29.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,880 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 13:54, 25-06-09:

Εγώ και πάλι δεν στεναχωρήθηκα, επειδή είμαι σίγουρη ότι η αρχαία ιστορία της Ελλάδος δεν χρειάζεται επικοινωνιακά τρικ για να είναι πασίγνωστη. Δεν υπάρχει μορφωμένος άνθρωπος στον κόσμο να μην θέλει να ανέβει τα σκαλιά της Ακρόπολης τουλάχιστον μια φορά στην ζωή του. (με η χωρίς καινούριο μουσείο)
Τώρα, για τους τουρίστες που έρχονται στην Ακρόπολη μόνο για να πάρουν σουβενίρ τι να πω?…δεν βαριέσαι…ας πάνε στην Μύκονο…

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 16:01, 25-06-09:

Το αδιαχώρητο στα κρατητήρια
Μπόνους αποχώρησης δίνει η ΕΛ.ΑΣ. στους παράνομους μετανάστες

Την ώρα που στα κρατητήρια επικρατεί το αδιαχώρητο, μετά τις επιχειρήσεις - σκούπα, η ΕΛ.ΑΣ. προσανατολίζεται στην καταβολή μπόνους αποχώρησης 1.000 ευρώ σε όσους παράνομους μετανάστες θελήσουν να εγκαταλείψουν τη χώρα, χωρίς προηγουμένως να έχουν συλληφθεί.Σύμφωνα με την εφημερίδα Τα Νέα, το πρόγραμμα της εθελοντικής αποχώρησης από τη χώρα θα περιλαμβάνει επίσης δωρεάν αεροπορικό εισιτήριο από την Αθήνα προς τη χώρα των παράνομων μεταναστών. Από την ηγεσία του υπουργείου Εσωτερικών σε πρώτη φάση θα διατεθούν 600.000 ευρώ, τα οποία προέρχονται από ευρωπαϊκά κονδύλια.
Στο υπουργείο Εσωτερικών επεξεργάζονται τις τελικές λεπτομέρειες για την υλοποίηση του σχεδίου, το οποίο έχει εφαρμοσθεί και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Σύμφωνα με στελέχη της ΕΛ.ΑΣ., θα διεξαχθεί διαγωνισμός μεταξύ Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων, στις οποίες και θα ανατεθεί η προώθηση της πρωτοβουλίας. Ο διαγωνισμός θα έχει ολοκληρωθεί μέσα στον Αύγουστο και στη συνέχεια η ΜΚΟ θα αναλάβει να διαφημίσει την πρωτοβουλία και να βρει τους εθελοντές λαθρομετανάστες.

Όπως αποκαλύπτει στα «ΝΕΑ» κορυφαίος παράγοντας του υπουργείου Εσωτερικών, φιλοδοξία της ΕΛ.ΑΣ. είναι μερικές εκατοντάδες λαθρομεταναστών να θελήσουν να επιστρέψουν στη χώρα τους, έχοντας εξασφαλίσει ένα μικρό εισόδημα, αντί για να κινδυνεύουν να χάσουν τα πάντα σε περίπτωση που συλληφθούν.

Εν τω μεταξύ, στην τελική ευθεία βρίσκεται η κατασκευή των δύο πρώτων χώρων προσωρινής διαμονής παράνομων μεταναστών, στο πρώην στρατόπεδο της Αεροπορίας στη Ριτσώνα και στην έκταση που παραχώρησε το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης στον Ασπρόπυργο. Αντίθετα πρόβλημα προέκυψε με τα δύο στρατόπεδα που αναζητάει η ΕΛ.ΑΣ. στη Βόρεια Ελλάδα, με τους αξιωματικούς να απορρίπτουν τελικά τη λύση στρατοπέδου στον Νομό Σερρών, που πρόσφατα εγκαταλείφθηκε από τον στρατό.
Ο Χρ. Μαρκογιαννάκης πάντως προεξοφλεί πως οι απαραίτητες εργασίες θα έχουν ολοκληρωθεί μέχρι τα τέλη Ιουλίου, ενώ οι στρατηγοί της ΕΛ.ΑΣ. πιέζουν για επιτάχυνση των διαδικασιών.

«Η κατάσταση στα κρατητήρια έχει φτάσει στο απροχώρητο. Είναι τόσοι πολλοί αυτοί που έχουν συλληφθεί από τις επιχειρήσεις- σκούπα στο κέντρο της πρωτεύουσας, που έχουν γεμίσει τα κρατητήρια στην Αθήνα και τους στέλνουμε πλέον στην επαρχία», αποκαλύπτει ανώτερος αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ.

Τις τελευταίες 10 ημέρες αλλοδαποί που έχουν συλληφθεί στις επιχειρήσεις - σκούπα έχουν μεταφερθεί άρον άρον όπου υπάρχει κενό σε αστυνομικά τμήματα της επαρχίας, από την Ορεστιάδα μέχρι το Αγρίνιο. Οι αστυνομικοί όμως με επιστολές που έχουν κοινοποιήσει στους κ.κ. Παυλόπουλο και Μαρκογιαννάκη, καταγγέλλουν πως η «φιλοξενία» μέχρι νεωτέρας των μεταναστών εγκυμονεί σοβαρούς κινδύνους για την προσωπική υγιεινή των κρατουμένων, ενώ δεν υπάρχει και το απαιτούμενο προσωπικό για τη φύλαξή τους.

κλικ

Σχόλιο 1 : Ειλικρινά μόνο ως ανέκδοτο θα μπορούσα να το δω , μόνο που είναι τόσο τραγικό ανέκδοτο που ξεπερνά και αρχαίες τραγωδίες , για να παραμείνω και στο πολιτιστικό κλιμα των προηγούμενων ποστ , συμπαθάτε με που δεν μου έβγαινε κανένα φιλολογικού περιεχομένου σχόλιο για το υπέροχο μουσείο που ελπιζω να μην λειτουργεί όπως τόσοι αλλοι αρχαιολογικοί χώροι στην Ελλάδα δλδ με ωραριο δημοσίου και να κλείνουν όποτε οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν συνέλευση , δεκατιανό , ψώνια στο σούπερμάρκετ , να πάρουν το παιδί από τον παιδικό σταθμό ... και ναι ...μη γελάτε ... μου έχουν τύχει τέτοια περιστατικά συγκεκριμένα στην Μονεμβασιά και στην Πύλο .

Σχόλιο 2 : Η λέξη " φιλοξενία " ταιριάζει γάντι και με το αρχαίο πνεύμα αθάνατο και με τον Ξένιο Δία το αίμα του οποίου κυλά στις φλέβες της καθαρής φυλής μας .

Σχόλιο 3 : Δεν έχει άλλο σχόλιο τέλος η χολή για σήμερα

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,405 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 09:44, 27-06-09:

«Θα μείνεις για πάντα στις καρδιές μας», φώναζαν οι διαδηλωτές για την αδικοχαμένη Ιρανή Neda που δολοφονήθηκε εν ψυχρώ απʼ τα όργανα τάξης του δικτάτορα Αχμαντινετζάντ.

http://www.enet.gr/?i=news.el.kosmos&id=57666

ʽNedaʼ σημαίνει ʽΦωνήʼ, ήταν το μικρό όνομα της Neda Agha Soltani, 27 χρονών από την Τεχεράνη, φοιτήτρια Φιλοσοφικής. Ο θάνατός της καταγράφηκε σε video που δημοσιεύτηκε στο youtube.

Όποιος φίλος αποφασίσει να αναζητήσει αυτό το video ας είναι προετοιμασμένος να δει κάτι πολύ σκληρό και συγκλονιστικό. Διαβάζοντας σχόλια χρηστών στην ιστοσελίδα ʽMashableʼ, ένας «λακές» του δικτάτορα κατηγορούσε το youtube που επιτρέπει να δημοσιεύονται τέτοια video. Πήρε την παρακάτω απάντηση:

Η Neda πέθανε με τα μάτια της ανοιχτά. Εσύ σταμάτα να ζεις με τα μάτια σου κλεισμένα!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:06, 28-06-09:

Τη Δευτέρα η κηδεία του Σπύρου Καλογήρου
Ο «καλύτερος κακός» του ελληνικού κινηματογράφου απεβίωσε στα 87 του χρόνια.

Ο «καλύτερος κακός» του ελληνικού κινηματογράφου, ο Σπύρος Καλογήρου, έφυγε από τη ζωή, πλήρης ημερών, στα 87 του χρόνια, ενώ νοσηλευόταν από τις αρχές του Μαϊου, εξαιτίας εγκεφαλικής λοίμωξης.
Η νεκρώσιμος ακολουθία θα ψαλεί αύριο, Δευτέρα, στις 11 το πρωί, στον Αγιο Μελέτιο στα Σεπόλια, ενώ η ταφή θα γίνει στο νεκροταφείο του Ωρωπού. Η οικογένειά του ζήτησε αντί στεφάνων, όσοι επιθυμούν, να καταθέσουν χρήματα στο «Σπίτι του Ηθοποιού».
Ο Σπύρος Καλογήρου ξεκίνησε την καριέρα του στον κινηματογράφο το 1955 παίζοντας στην ταινία «Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας». Από τότε πρωταγωνίστησε σε περισσότερες από 60 ταινίες, με τελευταία αυτή του Νίκου Περάκη «Η Λίζα και οι άλλοι».
Στο θέατρο έπαιξε σε ένα μεγάλο φάσμα ρεπερτορίου έργα κλασικών και σύγχρονων συγγραφέων, αλλά και θέατρο του παραλόγου και επιθεώρηση. Σπούδασε στη δραματική σχολή του Ελληνικού Ωδείου και πρωτοεμφανίστηκε το 1955 με το έργο «Ερωτόκριτος». Το 1956 τού απονεμήθηκε τιμητική διάκριση στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης για την ερμηνεία του στην ταινία «Τζίμης ο τίγρης».
Με την Ευαγγελία Σαμιωτάκη, επίσης ηθοποιό, ήταν παντρεμένος από το 1952 και απέκτησαν ένα γιό.

πηγή

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 13:12, 03-07-09:

Τετοιοι ανθρωποι σαν τον κ.Καλογηρου μας υπενθυμιζουν τι σημαινει η λεξη ηθοποιος.
Καλο του ταξιδι...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:58, 03-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από The Djinn
Τετοιοι ανθρωποι σαν τον κ.Καλογηρου μας υπενθυμιζουν τι σημαινει η λεξη ηθοποιος.
Καλο του ταξιδι...
.. και τι σημαίνει Άνθρωπος

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους