Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,326 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,488 μηνύματα σε 96,219 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 401 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχολιασμός φθηνών laptops

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,077 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 01:54, 01-07-08:

Εγώ είχα παρακολουθήσει μια εκπομπή στην έρτ που χαν σκάσει όλοι οι μακατζήδες οι καμμένοι...Είχα σκάσει στα γέλια...Μιλάμε τα παιδάκια..."Και πραγματικά, όταν βρηκα το Mac, η ηλεκτρονική ζωή μου απέκτησε νόημα" και λοιπές αμερικανιές. Να χουνε σκάσει όλα με τα μήλα στην εκπομπή εν τω μεταξύ...Λίγο έλεος με τα advert victims που και στην Ελλάδα εχουν αρχίσει να βορειοαμερικανίζουν επικίνδυνα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 05:53, 01-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Τώρα για macbook, τι να σου πω...θα έχεις προβλήματα συμβατότητας.
... και το πολύ πολύ του φορτώνεις κι ένα Ubuntu κι είσαι μια χαρά...

Όχι σοβαρά τώρα, μιας και το θρεντ πήγε κατα διαόλου με το φλεϊμ, θα απαντήσω.

Πρόβλημα συμβατότητας δεν υπάρχει, εδώ και πολύ καιρό. (Συμβατότητα με τι αλήθεια; )

Τώρα αυτό με το ubuntu, δεν ξέρω αστείο μου φαίνεται. Προτείνεις κάποιον να βάλει linux επειδή τα Mac είναι για...σχετικούς; Δεν ξέρω.

ομως το κακο ειναι οτι τα macboyς φανατιζονται παραπανω κ το παρουσιαζουν λες κ ειναι κατι το εξωπραγματικο αυτο το μηλο .
+1 στα vaio κ ασε τα παιδια με τα μακ να πηγαινουν starbucks σε κεντρικο τραπεζι για να φενονται και μεσω wifi να δειχνουν οτι δαχτυλογραφουν
Τα macboys όμως δεν κάνανε join μόνο και μόνο για να συμμετάσχουνε στο flame (που δεν θα πρεπε ήδη να έχει κλειδωθεί απο τη στιγμή που είναι
flame; ) Αλήθεια, νομίζω οτι τα fanboys δικαιολογούνται (κάθε εταιρία έχει) Τα anti-fanboys πως προκύψανε;

Έπειτα τι να πω, για να πολλαπλασιάζονται έτσι όμως και να το πιστεύουν και οι ίδιοι, κάποιο λόγο δεν θα χουν(με) που δεν μπορεί να το καταλάβει αμέσως κάποιος που δεν έχει δουλέψει OSX κάποιες ώρες.

Τέλωσπάντων δεν ξανααπαντάω στο thread. Έχω βαρεθεί να απαντάω σε παρόμοια σε γνωστό troll den.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη 932df0a57b
Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O 932df0a57b έγραψε στις 12:41, 01-07-08:

Ασυμβατότητα ως προς τι, δεν έχω καταλάβει ακόμα. Αφού το software της Apple είναι μόνο για το δικό της hardware, δεν υπάρχουν ασυμβατότητες.

Επίσης, δεν είναι λίγο πιο γρήγορα, είναι 100 φορές πιο γρήγορα. Ξέρεις τι χρόνο εκκίνησης και shutdown έχω; 30(μαζί με το φόρτωμα του dock) και 4 δευτερόλεπτα αντίστοιχα! Μπορώ να ανοίξω photoshop, corel, msn, pages, keynote, numbers, aperture, final cut studio, imovie, idvd, iphoto, iweb, itunes, mail, toast μαζί για ζέσταμα. Ποιός παραθυράκιας μπορεί να το κάνει αυτό; Μπορώ να μπω στα πιο επικίνδυνα sites και να βγώ αλόβητος(αρκεί να μην κατεβάσω και εγκαταστήσω κανένα codec ). Ποιος παραθυράκιας μπορεί να το κάνει αυτό; Έχω το τελειότερο λειτουργικό, το leopard και είναι λογικό οι χρήστες windows να ζηλεύουν, αλλά μην ανησυχείτε, κάποτε ίσως πάρετε κι εσείς

Παράθεση

Kristal (Αποστόλης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristal
Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Kristal έγραψε στις 12:48, 01-07-08:

Πώω χαλαρώστε ρε λίγο ενα pc είναι...

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,519 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 12:55, 01-07-08:

και τα μακ και τα παραθύρια τρώνε τη σκόνη των διανομών linux.

Παράθεση

Mad1kas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mad1kas
Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O Mad1kas έγραψε στις 17:04, 01-07-08:

Είστε off topic..

Τεσπα εγώ λεώ να πας για MacBook με χίλια, θα έπαιρνα κι εγώ ένα αλλά είμαι φανατικός gamer, όχι βέβαια ότι δεν παίζουν τα νέα παιχνίδια σε Mac, αλλά για να τα τρέξεις αξιοπρεπώς πρέπει να στάξεις +2000Ε.
Εκτός του ότι τα μακμπούκια είναι κουκλιά αρχίζουν να τα χρησιμοποιύν όλο και περισσότεροι άνθρωποι σε όλο τον πλανήρη....κι το άλλο....θα αποκτήσεις μια πολύ καλή εμπειρία πάνω στον κόσμο της τεχνολογίας...

Συν το ότι θα είσαι στυλάτη και θα το μοστράρεις στους φίλους σου....
Πρόβληματα συμβατότητας δεν υπάρχουν..μπορείς να κάνεις τα πάντα σε ένα Mac..μπορεί όχι πάντα με τα προγράμματα που έχεις μάθεις να χρησιμοποιείς αλλά υπάρχουν πάντα αντίστοιχα... !

Παράθεση

nikosl (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikosl
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται γραδάρω κρασά . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

O nikosl έγραψε στις 20:52, 01-07-08:

Σωστά ολα αυτά που λέει ο mad1kas απλά θα πρέπει να ξερεις ότι δεν θα έχεις την ποικιλία προγραμμάτων των windows και κυρίως θα πρέπει να πληρώνεις για όποιο πρόγραμμα χρειάζεσαι, αφού δεν υπάρχουν αρκετοί προγραμματιστές που να φτιάχνουν δωρεάν εφαρμογές για macos.

Παράθεση

andreas157 (Ανδρέας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη andreas157
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O andreas157 έγραψε στις 21:06, 01-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Mad1kas
Συν το ότι θα είσαι στυλάτη και θα το μοστράρεις στους φίλους σου....

άμα είναι να πάρεις λαπτόπι γι'αυτό τζάμπα ? θα δώσεις...

Παράθεση

andreas157 (Ανδρέας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O andreas157 έγραψε στις 21:23, 01-07-08:

αυτό σίγουρα...απλά θα πώ ότι στα ίδια ? με ένα mac μπορείς να πάρεις ένα laptop που να μην είναι και τόσο στυλάτο αλλά να ''πετάει'' (χωρίς να θέλω να πω πως απο το mac λείπει τπτ). Τώρα αν θέλει να πάρει σώνει και καλά mac...καλορίζικο.

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 22:30, 01-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από nikosl
Σωστά ολα αυτά που λέει ο mad1kas απλά θα πρέπει να ξερεις ότι δεν θα έχεις την ποικιλία προγραμμάτων των windows και κυρίως θα πρέπει να πληρώνεις για όποιο πρόγραμμα χρειάζεσαι, αφού δεν υπάρχουν αρκετοί προγραμματιστές που να φτιάχνουν δωρεάν εφαρμογές για macos.
Aυτό δεν ισχύει. Μακράν θα έλεγα. Μια χαρά υπάρχουν προγραμματιστές που φτιάχνουν freeware προγράμματα.

Παράθεση

Mad1kas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Mad1kas έγραψε στις 12:54, 02-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από andreas157
άμα είναι να πάρεις λαπτόπι γι'αυτό τζάμπα ? θα δώσεις...
Ρε συ, είπα ένα σωρό επιχειρήματα κι σε αυτό το ΣΥΝ κόλλησες;
Έλεος είσαι.:nono:

Αρχική Δημοσίευση από Eruyomo Kashmir
Aυτό δεν ισχύει. Μακράν θα έλεγα. Μια χαρά υπάρχουν προγραμματιστές που φτιάχνουν freeware προγράμματα.
Βέβαια υπάρχει και ο άλλος ο τρόπος που δεν κάνει να τον αναφέρουμε...

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 13:18, 02-07-08:

Βέβαια υπάρχει και ο άλλος ο τρόπος που δεν κάνει να τον αναφέρουμε...
Τα περισσότερα τα κάνει το λειτουργικό μόνο του χωρίς utilities, πχ iso mounting, dvd ripping, πλήρως αυτοματοποιημένες εργασίες (για παράδειγμα μπορείς να του βάλεις να παίζει με τέρμα μουσική απο ιtunes την ώρα που θες να ξυπνήσεις, παράλληλα να ανοίγει safari με τα tabs που θέλεις)
πολύ καλή οργάνωση του filemanager (μια πολύ καλή χρήση είναι αυτό με τα virtual folders που μαζεύει τα αρχεία απο το σύστημα με το κριτήριο που ορίζεις και τα εμφανίζει σε ένα φάκελο στο σύστημα), πολύ καλός απο default browser, πολύ καλό mail σύστημα, πολύ καλό σύστημα διαχείρισης φωτογραφιών (καμία σχέση με το αντίστοιχο των windows ), δημιουργίας ταινιών και φυσικά media center.

Έπειτα υπάρχει μια μεγάλη συλλογή απο utilities freeware (opensource και μη) στο internet και τα περισσότερα απο αυτά είναι πολύ καλύτερης ποιότητας απο τα αντίστοιχα για windows (πχ adium)

Έπειτα υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης free as in speech προγραμμάτων μέσω fink ή darwinports ή και να κάνεις compile απο source.

Δεν κατέφυγα ποτέ απο ανάγκη στην "πλάγια" οδό τα 2,5 χρόνια που είχα μόνο τον iMac.

Παράθεση

Mad1kas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Mad1kas έγραψε στις 13:40, 02-07-08:

Τώρα με αυτά που είπε ο φίλος Kashmir εγώ θα πήγαινα κατευθείαν σε Mac, αλλά είμαι PC Enthusiast και gamer και δεν γίνεται...για όποιον δεν έχει τρελές απαιτήσεις από το PC του ας στραφεί στο Mac να βρεί την υγειά του. :no1:

Edit: Σας είπα ότι στο νέο PC θα εγκαταστήσω Mac ; Γίνεται κι αυτό αν ενδιαφέρεσαι αλλά την αισθητική που προσφέρει το Mac δεν θα την βρεις πουθενά αλλού.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,926 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 13:43, 02-07-08:

Mac OS εννοείς προφανώς ε.
Το νέο burger των McDonald's.

Παράθεση

andreas157 (Ανδρέας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O andreas157 έγραψε στις 17:46, 02-07-08:

Ρε συ, είπα ένα σωρό επιχειρήματα κι σε αυτό το ΣΥΝ κόλλησες;
Έλεος είσαι.:nono:
ένα ΣΥΝ κάνει τη διαφορά μερικές φορές

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

O 932df0a57b έγραψε στις 18:08, 02-07-08:

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, ως γνώστης του θέματος ενημερώνω: Το Mac OS X δεν εγκαθιστάται επίσημα σε PC. [...] Παρόλα αυτά, το μεγαλύτερο μέρος του λειτουργικού δεν τρέχει σωστά, και μόνο σε πολύ ελάχιστα pc δουλεύει σωστά και πλήρως όλο το hardware, και μην ξεχνάμε ότι είναι παράνομο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 18-09-10 στις 18:10. Αιτία: Αφαίρεση πρότασης που παραβίαζε τον όρο #10 κι αντικατάσταση με [...].
Παράθεση

Mad1kas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Mad1kas έγραψε στις 23:54, 02-07-08:

Λάθος, μπορείς να τα αγοράσεις κι να τα εγκαταστήσεις εντελώς νόμιμα.H Μac έχει βγάλει ένα πακέτο που φυσικά μπορείς να τα αγοράσεις όπως αγοράζεις και τα Windows απλά αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να βρω το link.

Επίσης μπορείς να το εγκαταστήσεις σε PC αν έχεις άδεια developer.

Αρχική Δημοσίευση από andreas157
ένα ΣΥΝ κάνει τη διαφορά μερικές φορές
Συμφωνώ, αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν έκανε τίποτα.Τζάμπα το πόσταρες.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,926 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 00:01, 03-07-08:

Δεν υπάρχει "η Mac", η Apple βγάζει τα Mac.

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

O 932df0a57b έγραψε στις 00:11, 03-07-08:

Χωρίς άδεια apple developer η εγκατάσταση με οποιονδήποτε τρόπο θεωρείτε παράνομη, γι αυτό σταμάτα κι εσυ να λες βλακείες γιατί όταν εγώ μίλαγα για apple εσύ επαιζες pokemon

Καλώ κάθε apple user να επιβεβαιώσει τα λεγόμενα μου

P.S Αν βρεις το πακέτο που λες, σου δίνω το mac μου και ότι λεφτά έχω στην τράπεζα, πάει;

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

O 932df0a57b έγραψε στις 00:14, 03-07-08:

Καλα ε, ακόμα γελάω...
Τι άλλο θα ακούσω.."mac os x for pc", χαχαχαχα

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,077 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 00:28, 03-07-08:

Edit Button!

Αν μία φορά πατήσεις edit, αντί να ποστάρεις συνεχόμενο, σου μεταβιβάζω και τους δικούς μου λογαριασμούς.

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

O 932df0a57b έγραψε στις 00:35, 03-07-08:

Τράπεζα της Ελλάδος αν θυμάμαι καλα, ή εθνική τράπεζα;

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 00:38, 03-07-08:

Έναν στην ΕΤΕ κι έναν στο ΤΤ. Προς το παρόν ο δευτερος έχει πιο πολλά, αλλά αυτό θ'αλλάξει όταν περάσω του χρόνου (αν περάσω).

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

O Anarki έγραψε στις 00:40, 03-07-08:

Ντάξει επειδή πλέον δεν λέγεται τίποτα ουσιώδες σε αυτό το thread παίζει φιτσιφίου μπάι μπάι.

Flo92 αν δεν βοηθήθηκες (καθόλου απίθανο), άνοιξε ξανά thread, θα κρατηθεί καθαρό αυτή τη φορά.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:03, 22-08-08:

Βοηθεια!
Επειδη μου τα εχει κανει πολλα το pc μου... Και επειδη γενικοτερα θα βολευε ενα laptop, λεω να παρω ενα φτηνο laptop και να δω κιολας μηπος μπορω να συνεφερο το pc χωρις πολλα εξοδα. Αλλωστε ενας χρονος ειναι τωρα, στην 3η λυκειου δεν θα εχω και πολλα να κανω, και μετα πια μπορω να βαλω πλορη για κατι δυνατο.
Το ερωτιμα ειναι, τα laptop που κυκλοφορουμ εκει εξω με 400-700 ευρο, ειναι καλα; Αξιζει να δωσω τα λευτα μου βλεποντας μπροστα οτι θα το κρατισω για χρονια; (χωρις αυτο να σημενει οτι θα θελω και να παιζω τα τελευτεα παιχνιδια που κυκλοφορισαν) Απο αξιοπιστια πως παμε; Ειναι HP, Toshiba και αλλες γνωστες μαρκες, αλλα μηπος οτι πληρωνεις περνεις; Γενικα απο οσο ξερω οι πιο αξιπιστες εταιριες σε laptop ειναι οι HP και Toshiba, ενω οι Acer βγαζουν διαφορα προβληματα. Κατι επ αυτου; Οι Fujitsu-Siemens (που ειναι και ο πυργος μου) τι λενε; Καμια λυση τυπου innovator laptop;
Σε επεξεργαστη τι να προτιμισω και γιατι;
Γενικα με τα laptop δεν εχω ιιετερη σχεση, και αν μπορουσα πραγματικα θα επερνα εναν πυργο και θα κουβαλουσα αυτον μαζι μου οπουδηποτε, αλλα λιγο δυσκολο πανω στον μπομπο να κουβαλαω πυργο, οθονη, πληκτρολογιο, ποντικη και ακουστικα/ηχεια... :p
Οποτε τα φωτα ολων, γιατι αιστανομια ανασφαλεις... Δεν ειμαι και σιγουρος αν θα το παρω τελικα... Λεω παντος σημερα να παω σε κανα πολυκαταστιμα να δω τι εχουν...

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 16:19, 22-08-08:

Τα περισσότερα laptops της Toshiba είναι ελαττωματικά.

Φθηνό laptop: http://www.e-steki.gr/showthread.php?p=512584

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 22-08-08 στις 16:23. Αιτία: χωρίς www. είναι "λίγο" λάθος.
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,546 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 16:24, 22-08-08:

Φθηνό είναι, αλλά πλήρες για να πει κάποιος πως έχει laptop δεν είναι.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,568 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 17:15, 22-08-08:

Με 500 τον Ιουνιο μου πουλαγε ενα μαγαζί Acer aspire 5630. Κάμερα 1.3 μεγαπιξελ, ολα τΑ μουλτιμιντιακά, 2 γκιγκα ραμ, και γρήγορο. Σε καλύπτει;

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 17:31, 22-08-08:

όχι amd σε cpu δίσκος ΜΟΝΟ στις 7200 και ΟΧΙ στις 5400,κάρτα γραφικών με dedicated ram όσο ελεινή και να είναι, προτίμηση στα 15αρια λόγω βάρους.Α οθόνη να πιάνει τουλάχιστον 1400.Αυτά σαν τιπς

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:04, 22-08-08:

@Meta_Lover, ο δίσκος είναι ο πιο εύκολος να αλλάξει, και με λιγότερα από 100ευρώ βρίσκει 7200rpm. Όποτε καλύτερα να βρει ένα μοντέλο στην τιμή που θέλει με όλα τα υπόλοιπα και έπειτα παίρνει δίσκο. Δυστυχώς αυτή την στιγμή τα περισσότερα Laptops είναι 5400rpm.

Επίσης ναι μεν συμφωνώ στην κάρτα γραφικών με dedicaded ram δυστυχώς φοβάμαι πολύ δύσκολο να βρει στην τιμή που θέλει κάτι με τέτοια κάρτα. Και στην τελική αν πάρει ή βάλει 3GB Ram η καρτά γραφικών δεν θα του αποτελεί πρόβλημα Ωστόσο καλύτερα να ξεχάσει laptop που να παίζει παιχνίδια και να κοστίζει κάτω από 700ευρώ

Ακόμη διαφωνώ στο όριο 14" στην οθόνη. Αν τον ενδιαφέρει η φορητότητα τότε αναγκαστικά παίρνει κάτι με οθόνη μικρότερη από 14" (προσωπικά προτείνω κάτω από 10" όσοι θέλουν να μετακινούν καθημερινά το laptop, ενώ 12.1" σε όσους θέλουν και άνεση και εύκολη/συχνή μετακίνηση , ενώ 13.3" για κάτι ενδιάμεσο του Desktop Replacement). Laptops με οθόνη μεγαλύτερη από 15" σου σπάνε τα νεύρα αν τα μετακινείς συχνά.
Τώρα αν θέλει ένα laptop που θα το έχει στο γραφείο του το 99% και απλά το 1% το μετακινείς σε κάποιο άλλο δωμάτιο μέσα στο σπίτι ας πάρει και με 22"
Ένα ακόμη πλεονέκτημα των μικρών οθονών είναι και η χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας.
(@Dark_Kronos απέρριψε οθόνη με ανάλυση μικρότερη από 1280χ800)

Συμφωνώ με το όχι AMD, επειδή τρώνε πολύ μπαταρία

@Dark kronos, αν πάρεις με Vista (που στο προτείνω) πάρε με τουλάχιστον 2GB Ram. Αλλίως ξέχνα τα Vista

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:18, 22-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από borat

xμμμμ... αν ειδα καλά έχει ένα θέμα με τις usb πόρτες αλλά κατά τα άλλα γιατί το bold?

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 18:46, 22-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
xμμμμ... αν ειδα καλά έχει ένα θέμα με τις usb πόρτες αλλά κατά τα άλλα γιατί το bold?
Η σχέση απόδοσης - τιμής είναι η καλύτερη δυνατή πάντως στην πρότασή μου.
Τώρα για τις usb δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:51, 22-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Η σχέση απόδοσης - τιμής είναι η καλύτερη δυνατή πάντως στην πρότασή μου.
Τώρα για τις usb δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα.
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου .

Απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί-κατά τον borat- "δεν είναι laptop"

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 18:55, 22-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί-κατά τον borat- "δεν είναι laptop"
Ούτε και 'γω .

Btw, Borat, αν δεις αυτό το μήνυμα, πες μου και τι δείχνει το avatar σου γιατί δεν έχω καταλάβει.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:02, 22-08-08:

Τα περισσότερα laptops της Toshiba είναι ελαττωματικά.

Φθηνό laptop: http://www.e-steki.gr/showthread.php?p=512584
Hmm... Εγω γιατι τα ειχα για τα καλητερα;....
Τωρα αυτο, φτηνο, αλλα καρτα γραφικων τις Intel, δισκος στα 5400;... Μονο μια usb;... Ολα σε αυτα τα λευτα ετσι ειναι περιπου;

Αρχική Δημοσίευση από borat
Τι ακριβος ενοεις οτι του λειπει; Εχεις καπια αλλη προταση εσυ;

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Με 500 τον Ιουνιο μου πουλαγε ενα μαγαζί Acer aspire 5630. Κάμερα 1.3 μεγαπιξελ, ολα τΑ μουλτιμιντιακά, 2 γκιγκα ραμ, και γρήγορο. Σε καλύπτει;
Η καμερα και τα μουλτιμιντιακα τι με νοιαζουν;
Βασικα θελω χρηση για internet, μουσικη αν τα παιξει το pc μου (οποτε θα στελνω ηχο σε ραδιοενυσχιτη, δεν θα παιζω απο τα ηχια του laptop...) και diablo II... Τωρα το αν εχει καμερα, πολυ που με νοιαζει... Το θεμα ειναι τι επεξαργαστη εχει, ποση μνημη, καρτα γραφικων/ηχου.. τετια

Αρχική Δημοσίευση από Metal_Lover
όχι amd σε cpu δίσκος ΜΟΝΟ στις 7200 και ΟΧΙ στις 5400,κάρτα γραφικών με dedicated ram όσο ελεινή και να είναι, προτίμηση στα 15αρια λόγω βάρους.Α οθόνη να πιάνει τουλάχιστον 1400.Αυτά σαν τιπς
γιατι οχι amd; (αν και γενικα προτιμω intel), dedicated ram τι ενοεις; Να μην ειναι διαμοιραζομενοι; Οσα ειδα στο e-shop σε αυτες τις τιμες ειναι με διαμοιραζομενη... Και τα μισα εχουν δισκο 5400 και τα αλλα μισα δεν λενε τι ταχυτιτα εχει...
Τωρα το βαρος δεν με πολυνοιαζει, ασε που το κοβω πιο ενδιαφερων με 17αρα οθονη, αν και δεν το εχω σαν πολυ βασικο κριτιριο

@exp σιγουρα αλλαζει ευκολα ο δισκος; Ειναι κατι που μπορω και εγω η πρεπει να το παω σε τεχνικο (γιατι εκει σκας αλλα 50 τουλαχιστων... και δεν εχω την ορεξη τους...)
Παιχνιδια δεν θελω ουτος η αλλος, εκτος απο το Diablo II, που ειναι ομως πολυ ελαφρη και δεν θα εχω προβλημα. φιλος πειρε πριν λιγες μερες ενα laptop με 650 ευρο και δεν εχει προβλημα, και το laptop του ξαδερφου μου ειναι διετιας + (αν και τοτε ητανε πιο ακριβο απο τοσο) και δεν εχει ουτε αυτο προβλημα

Οθονη θελω μεγαλη... Μακαρι να μπορουσα να βολευτω με μιρκη (λογο των τιμων που βλεπω οτι εχουν) αλλα δεεεν... 15 η 17 την θελω. θα ειναι κυριος σπιτι μου, θα το μετακινω που και που, αλλα δεν μου ειναι ιδιετερο προβλημα ενα 15αρι η ενα 17αρη..

Τα vista δεν τα ξερω καθολου... θα προτιμουσα xp, αλλα δεν τα κοβω να κυκλοφορουν πλεων μαζι με καινουργιο μηχανιμα, οποτε τι να κανουμε... θα συμβιβαστω και αμα δεν τα αντεχ φορματ και περασμα τα xp...

@tsipouro καλα, βαζεις ενα adaptor και τελος, απλα ειναι λιγο σπασιμο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dark_kronos : 22-08-08 στις 19:10.
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:08, 22-08-08:

γιατι οχι amd; (αν και γενικα προτιμω intel), dedicated ram τι ενοεις; Να μην ειναι διαμοιραζομενοι; Οσα ειδα στο e-shop σε αυτες τις τιμες ειναι με διαμοιραζομενη... Και τα μισα εχουν δισκο 5400 και τα αλλα μισα δεν λενε τι ταχυτιτα εχει...
Τωρα το βαρος δεν με πολυνοιαζει, ασε που το κοβω πιο ενδιαφερων με 17αρα οθονη, αν και δεν το εχω σαν πολυ βασικο κριτιριο
Οι amd τρώνε πολύ μπαταρία (+ ότι συνήθως υπερθερμαίνονται πολύ)

Όσο αφορά τους δίσκους, πάρε ότι νάνε αλλά βάλε 7200rpm αφού σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις. Θα δεις σημαντική διαφορά.

Πάντως αν έχεις σκοπό να το μετακινείς συχνά το laptop, οι 17" θα σε κουράσουν

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:13, 22-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Οι amd τρώνε πολύ μπαταρία (+ ότι συνήθως υπερθερμαίνονται πολύ)

Όσο αφορά τους δίσκους, πάρε ότι νάνε αλλά βάλε 7200rpm αφού σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις. Θα δεις σημαντική διαφορά.

Πάντως αν έχεις σκοπό να το μετακινείς συχνά το laptop, οι 17" θα σε κουράσουν
Χμμ... αργισα να κανω edit...

Δεν νομιζω να δουλεψει πολλες φορες αποκλειστικα απο την μπαταρια, αλλα ουτος η αλλος δεν συμαθω τυς amd... τους απεκλεισα εντελως τωρα.
Ειναι ευκολο να του βαλω μονος μου, η πρεπει να ανοιξω ολο το "πακετο"; Γιατι ενας τεχνικος περνει πολλα και δεν εχω και την ορεξη να τους κυνηγαω...

Ισως να με κουρασει λιγο, αλλα εφοσων το εχω στην πλατη μου σε τσαντα, πανω στο μηχανακι, ποσο πιο κουραστικο να γινει; Και θελω και να εχω μεγαλη οθονη, δεν μπορω με τις μικρουλες...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:25, 22-08-08:

Ναι ο δίσκος αλλάζει εύκολα, συγκεκριμένα στα περισσότερα laptop είναι σαν σιτάρι, ξεβιδώνεις 4 βίδες, βγάζεις μια θήκη, βγάζεις τον δίσκος, βάζεις τον νέο δίσκο, βάζεις την θήκη και βιδώνεις.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

O Tsipouro έγραψε στις 19:29, 22-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
@tsipouro καλα, βαζεις ενα adaptor και τελος, απλα ειναι λιγο σπασιμο...
Ακριβώς!

Τώρα για τα Toshiba, θυμάμαι επιστολές που έστελναν διάφοροι κάτοχοί τους στο PC Magazine και αλλού και έλεγαν για διάφορα προβλήματα με υπερθερμάνσεις, κολλήματα και restarts και όλα αυτά σε σχετικά καινούργια laptops (έλεγαν ότι το είχαν 1 χρόνο ή λιγότερο).

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:32, 22-08-08:

Ναι ο δίσκος αλλάζει εύκολα, συγκεκριμένα στα περισσότερα laptop είναι σαν σιτάρι, ξεβιδώνεις 4 βίδες, βγάζεις μια θήκη, βγάζεις τον δίσκος, βάζεις τον νέο δίσκο, βάζεις την θήκη και βιδώνεις.
Αν ειναι ετσι ενταξη... θα προσπαθισω να το κοιταξω οταν παω να παρω (αν δεν παρω απο το internet)

Ακριβώς!

Τώρα για τα Toshiba, θυμάμαι επιστολές που έστελναν διάφοροι κάτοχοί τους στο PC Magazine και αλλού και έλεγαν για διάφορα προβλήματα με υπερθερμάνσεις, κολλήματα και restarts και όλα αυτά σε σχετικά καινούργια laptops (έλεγαν ότι το είχαν 1 χρόνο ή λιγότερο).
Τι να πω;... Δεν ξερω... Εγω ειχα ακουσει οτι αυτοι θεωρουνται οι καλητεροι.... Μαλλον ραδιο αρβυλα

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 00:04, 25-08-08:

Και χάνεις την εγγύηση

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:20, 25-08-08:

No, τουλάχιστον στην Dell και FS όχι. Απλά αν διαπιστωθεί ότι το πρόβλημα είναι στον δίσκο δεν θα σου το διορθώσουν.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 00:46, 25-08-08:

No, τουλάχιστον στην Dell και FS όχι. Απλά αν διαπιστωθεί ότι το πρόβλημα είναι στον δίσκο δεν θα σου το διορθώσουν.
Καλό θα ήταν να το διευκρινίζεις από την αρχή λοιπόν πριν προτείνεις κάτι

Οπότε να υποθέσω ότι το έχεις κάνει ο ίδιος;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:07, 25-08-08:

Λοιπον, σημερα πηγα σε μερικα μαγαζια να κοιταξω τι παιζει....
1) HP, με athlon επεξεργαστη, 13αρα οθονη, δεν ελεγε καν κατι για καρτα μνημης, και νομιζω 1gb RAM, ολα αυτα σε 400 ευρο... πολλα τα πλιν, αλλα ενα μεγαλο το +....

2) Toshiba Intel Core Duo 1,73ghz, 2gb RAM,200αρι σκληρο, 15αρα οθονη, VGA Intel X3100 εως 358MB στα 600.

3)Fujitsu-Siemens intel Pentium Dual Core 1,6ghz, 1gb Ram, 250αρη σκληρο, Ati Mobility Radeon με dedicated RAM 600 ευρο

4) Fujitsu Siemens, Intel Pentium Dual Core 1,6ghz, 2gb Ram, 251rh σκληρο, καρτα γραφικων δεν αναφερετε καν

και εχω την εντυπωση οτι ειχε εναν Toshiba στα 500 ευρο με 2gb Ram αλλα δεν τον εχει στο φυλαδιο, και λεω μηπος ητανε στα 600 και μπερδευτικα.. Θα ξαναπερασω να δω

Για πειτε μου γνωμες...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:20, 25-08-08:

Μάλλον το 2 λόγο επεξεργαστή και Ram

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Οπότε να υποθέσω ότι το έχεις κάνει ο ίδιος;
Yeap, εσύ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 25-08-08 στις 17:21. Αιτία: Merge
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 17:37, 25-08-08:

Θες να πεις ότι αγόρασες φορητό και πήγες μόνος σου και άλλαξες σκληρό ενώ είχες ακόμα εγγύηση και ισχύει κανονικά η εγγύηση μιας και το δοκίμασες;

Εγώ απλά έχω ρωτήσει ΠΡΙΝ αγοράσω φορητό, αν κάνω κάτι τέτοιο αν θα ίσχυε η εγγύηση και πήρα αρνητική απάντηση

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:44, 25-08-08:

Ναι ... μαζί με δίσκο άλλαξα και RAM και πριν 10 μέρες μάλιστα ήρθε και τεχνικός και μου άλλαξε την μητρική, δωρεάν αφού ήταν μέσα στην εγγύηση.

Σε FS αλλάχτηκε ο δίσκος και η εγγύηση ισχύει.

Υ.γ.: Εξάλλου το λένε και γραπτός στο σχετικό συμβόλαιο.

Υ.γ.2: Εξάλλου για αυτό τα laptops έχουν τέτοιο case που ο δίσκος και η RAM να αλλάζει χωρίς να βγάλεις όλο το case.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 17:46, 25-08-08:

Ναι ... μαζί με δίσκο άλλαξα και RAM και πριν 10 μέρες μάλιστα ήρθε και τεχνικός και μου άλλαξε την μητρική, δωρεάν αφού ήταν μέσα στην εγγύηση.

Σε FS αλλάχτηκε ο δίσκος και η εγγύηση ισχύει.

Υ.γ.: Εξάλλου το λένε και γραπτός στο σχετικό συμβόλαιο.

Υ.γ.2: Εξάλλου για αυτό τα laptops έχουν τέτοιο case που ο δίσκος και η RAM να αλλάζει χωρίς να βγάλεις όλο το case.
Άλλο να αλλάξει ο τεχνικός και άλλο εσύ.

Όπως και να έχει ΔΕΝ έχουν όλες οι εταιρείες την ίδια τακτική οπότε καλό είναι να ξεκαθαρίζεις για ποιες μιλάς (όπως έκανες μετά)

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 755 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 18:19, 25-08-08:

Προσωπικα, παντως, εγω laptop με οθονη μικροτερη των 15,4 ιντσων θα προτεινα μονο σε καποιον που θελει συνεχεια να τον εχει μαζι του εν κινησει. Αλλιως η οχι μεγαλη οθονη θα τον κουρασει οταν καθεται πολλες ωρες μπροστα στον υπολογιστη, και κυριως θα πληρωσει περισσοτερα χρηματα αναλογικα, μιας και οι εταιριες βλεποντας οτι τα πιο δημοφιλη μοντελα τους ειναι αυτα των 15,4'' "χτυπανε" εκει τις τιμες.

Βεβαια, εκτος και αν κατ' ουσιαν ψαχνεις για desktop replacement, δεν θα προτεινα καποιο των 17''. Ξεφευγουν αρκετα.

Εγω, με το HP 15,4'' που εχω, μπορω και μετακινουμαι ανετα σχετικα συχνα, ενω τον κουβαλαω και στις εκδρομες μου, παραλληλα με βαλιτσα, και δεν εχω σημαντικα προβληματα. Απλα δεν ειναι και για να τον εχεις ολη μερα στον ωμο σου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:04, 25-08-08:

Μάλλον το 2 λόγο επεξεργαστή και Ram

Ειμαι αναμεσα σε αυτον και στον 4 και στον τελετευο που ανεφερα... προς το παρων λειπει ο μπαμπας μου, οποτε δεν εχω λευτα, οποτε μολις γυρισει θα αποφασισω...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους