Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,702 μέλη και 2,403,869 μηνύματα σε 74,705 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 460 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες μαγειρικής

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,741 μηνύματα.

H venividivici έγραψε: στις 22:58, 24-04-11:

10 αυγά
30 κουταλιές τριμμένο πτι μπερ
10 κουταλιές ζάχαρη
10 κουταλιές καρύδια κοπανισμένα
Λίγο βούτυρο

Ετοιμασία για την καρυδόπιτα
Χτυπάμε σε μία λεκάνη καλά τους κρόκους των αυγών με την ζάχαρη μέχρι το μίγμα μας να γίνει αφράτο.
Χτυπάμε τα ασπράδια των αυγών σε μαρέγκα και τα ρίχνουμε προσεκτικά στην λεκάνη μας.
Προσθέτουμε το πτι μπερ και τα καρύδια δουλεύοντας συνεχώς το μίγμα μας και το ρίχνουμε σε βουτυρωμένο ταψί.
Ψήνουμε το γλυκό μας στους 200°C για 50 λεπτά περίπου.

1 κιλό νερό
1 κιλό ζάχαρη
2 βανίλιες
1 κουταλάκι κονιάκ

Ετοιμασία για το σιρόπι
Βάζουμε σε μια κατσαρόλα το νερό με την ζάχαρη, τα ανακατεύουμε καλά και αφού βράσουν για 5 λεπτά περίπου ρίχνουμε τις βανίλιες και το κονιάκ και κατεβάζουμε την κατσαρόλα από την φωτιά και περιχύνουμε την καρυδόπιτα μας.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,789 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε: στις 23:06, 24-04-11:

Αυτό πρέπει να είναι. Πού το βρήκες;;;;;;
Σ' ευχαριστώώώ veni είσαι θεά.

Αλλά 10 αυγά;Πιο λίγα έβαζε η μαμά.
Και χωρίς αλεύρι κάτι; Ουάααα :]
ΦΧΑΡΙΣΤΩ θα το δοκιμάσω και θα σου πω.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,741 μηνύματα.

H venividivici έγραψε: στις 23:13, 24-04-11:

τη δουλειά του αλευριού την κάνουν τα πτι μπερ....
είναι παραλλαγή καρυδόπιτας που χρησιμοποιει σιμιγδάλι ...αντι για σιμιγδάλι βάζεις πτι μπερ...
βάλε λιγότερα αυγά.....6 το σύνολο...
καλή επιτυχία!!!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,789 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε: στις 23:16, 24-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
τη δουλειά του αλευριού την κάνουν τα πτι μπερ....
είναι παραλλαγή καρυδόπιτας που χρησιμοποιει σιμιγδάλι ...αντι για σιμιγδάλι βάζεις πτι μπερ...
βάλε λιγότερα αυγά.....6 το σύνολο...
καλή επιτυχία!!!!
Αααααααααα μωρέ, τι καλή που είσαι! Σ' ευχαριστώώώ πολυύ.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,245 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε: στις 19:00, 10-07-11:

Θα ήθελα τη γνώμη σας..
Έχω μια συνταγή για τσουρεκάκια που εκτέλεσα πρόσφατα. Σκέφτηκα την επόμενη φορά να τα κάνω γεμιστά με σοκολάτα.Είναι προτιμότερο να λιώσω τη σοκολάτα σε μπεν μαρί ή να βάλω κομμάτι σοκολάτας μέσα στη ζύμη και να το αφήσω να λιώσει στο ψήσιμο?
Ευχαριστώ...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε: στις 19:25, 10-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Zucker
Θα ήθελα τη γνώμη σας..
Έχω μια συνταγή για τσουρεκάκια που εκτέλεσα πρόσφατα. Σκέφτηκα την επόμενη φορά να τα κάνω γεμιστά με σοκολάτα.Είναι προτιμότερο να λιώσω τη σοκολάτα σε μπεν μαρί ή να βάλω κομμάτι σοκολάτας μέσα στη ζύμη και να το αφήσω να λιώσει στο ψήσιμο?
Ευχαριστώ...
Νομίζω πως δεν έχει νοημα να τη΄λιωσεις πιο πριν σε μπεν μαρι γιατι ετσι κι αλλιως θα λιωσει στο ψησιμο. Οποτε κομματακια σοκολατας μεσα στη ζύμη που ειναι κ πιο ευκολο.
Μπορείς να βάλεις κ μερεντα αντι για σοκολατα αν θες.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε: στις 20:00, 10-07-11:

Σκέφτηκα ότι θα είναι και πιο εύκολο στη μορφοποίηση έτσι...αλλά είπα να ρωτήσω γιατί με τη σοκολάτα δεν έχω καταπιαστεί ιδιαίτερα.
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 20:53, 10-07-11:

Τα έχω δοκιμάσει και δεν υπάρχει λόγος να λιώσεις την σοκολάτα. Θα λιώσει κατά το ψήσιμο και θα γίνει πολύ καλή...!!!
Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε: στις 09:19, 11-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Τα έχω δοκιμάσει και δεν υπάρχει λόγος να λιώσεις την σοκολάτα. Θα λιώσει κατά το ψήσιμο και θα γίνει πολύ καλή...!!!
Θα τα φτιάξω και αν το αποτέλεσμα είναι το επιθυμητό θα ανεβάσω τη συνταγή.
Παράθεση

toi_toi

Διάσημο Μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 753 μηνύματα.

O toi_toi έγραψε: στις 10:42, 11-07-11:

και φωτο και φωτο!
ασχετο αλλα αν η συνταγη ειναι καλη δωστην τωρα!
Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε: στις 11:04, 11-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Zucker
Θα τα φτιάξω και αν το αποτέλεσμα είναι το επιθυμητό θα ανεβάσω τη συνταγή.
παλιά δούλευα βοηθός ζαχαροπλάστη, οπότε σχετικά με τα τσουρέκια γεμιστά έχω να σου προτείνω και το ακόλουθο...

1. φτιάχνεις το τσουρέκι κανονικά.
2. ετοιμάζεις σιρόπι.(νερό, ζάχαρι, γλυκόζη)
3. κόβεις το τσουρέκι στην μέση
4. το περνάς από το σιρόπι και το αφήνεις να στραγγίξει μόνο του 3-4 λεπτά.
5 ετοιμάζεις ένα μίγμα - μερέντα, καρύδια, άλλους αλεσμένες ξηρούς καρπούς, ή και κάστανα γλασέ αν σαρέσουν, ή ότι άλλο...
6γεμίζεις το τσουρέκι και το κλείνεις.
7. για σχέδιο μπορείς να λιώσεις σοκολάτα στο μπεν μαρί και να την κάνεις ζικ ζακ πανω από το τσουρέκι για σχέδιο

Ε Τ Ο Ι Μ Ο !!! είναι απίστετα γευστικό !!!
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,662 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 13:57, 12-07-11:

και πώς το κλεινεις?
δεν βαζουν τη γεμιση απο την αρχη στη ζυμη?

πως γινεται?
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε: στις 15:27, 12-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
και πώς το κλεινεις?
δεν βαζουν τη γεμιση απο την αρχη στη ζυμη?

πως γινεται?
Όχι δεν βάζεις από την αρχή σοκολατα στη ζύμη. Το γράφει βρε συ η κοπέλα καθαρά..
Ζυμώνεις τη ζυμη κανονικά τα πλάθεις και τα ψήνεις σκέτα χωρίς να βάλεις τιποτα μεσα!
Μετά αφού τα βγάλεις από το φουρνο ,τα χωρίζεις στη μέση οριζόντια (ξέρεις σαν να το ανοίγεις για να φτιαξεις σαντουΐτς ),τα σιροπιαζεις ελαφρά και βάζεις τη μερεντα κτλ.

Ελπίζω να καταλαβες.
Ειναι πολύ νόστιμο ετσι που λέει η Μαρια αλλά με τη πρώτη δαγκωνια πας κατευθειαν στη κόλαση...Θυμάμαι κοντά στη μαρινα Ζεα σε μια κάθετο της Σαχτούρης είναι ενας φούρνος και φτιάχνει κάτι τέτοια κρουασαν......τελεια...να φανταστειτε αλλαζα δρόμο για αποφυγω τον πειρασμό...
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,662 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 16:03, 12-07-11:

και τα γεμιστα χωρις σκισιμο πώς γινονται?

με κουβερτουρα κομματια πχ στα τσουρεκια της μανα μου ειχε πετυχει αψογα..

αλλα οι πραλινες κλπ γινονται με καποιος χημικους τροπους..

το υγρο δηλαδη μεσα στο κρουασαν τσουρεκι κλπ

(όλα τα γεμιστα τσουρεκια στους φουρνους δηλαδη ειναι με σκισιμο?)
Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε: στις 22:24, 12-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από domenica7
Όχι δεν βάζεις από την αρχή σοκολατα στη ζύμη. Το γράφει βρε συ η κοπέλα καθαρά..
Ζυμώνεις τη ζυμη κανονικά τα πλάθεις και τα ψήνεις σκέτα χωρίς να βάλεις τιποτα μεσα!
Μετά αφού τα βγάλεις από το φουρνο ,τα χωρίζεις στη μέση οριζόντια (ξέρεις σαν να το ανοίγεις για να φτιαξεις σαντουΐτς ),τα σιροπιαζεις ελαφρά και βάζεις τη μερεντα κτλ.

Ελπίζω να καταλαβες.
Ειναι πολύ νόστιμο ετσι που λέει η Μαρια αλλά με τη πρώτη δαγκωνια πας κατευθειαν στη κόλαση...Θυμάμαι κοντά στη μαρινα Ζεα σε μια κάθετο της Σαχτούρης είναι ενας φούρνος και φτιάχνει κάτι τέτοια κρουασαν......τελεια...να φανταστειτε αλλαζα δρόμο για αποφυγω τον πειρασμό...
ΑΚΡΙΒΩΣ !!! χαχαχα, πεντανόστημα βγαίνουν τα άτιμα... εγώ πλέον δεν φτιάχνω τσουρέκι για αυτόν τονν λόγο...απλά το πάνο μέρον το βουτώ στο συροπι ως την μέση, κι όχι ολόκληρο, γιατι λιγώνει λιγάκι...

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
και τα γεμιστα χωρις σκισιμο πώς γινονται?

με κουβερτουρα κομματια πχ στα τσουρεκια της μανα μου ειχε πετυχει αψογα..

αλλα οι πραλινες κλπ γινονται με καποιος χημικους τροπους..

το υγρο δηλαδη μεσα στο κρουασαν τσουρεκι κλπ

(όλα τα γεμιστα τσουρεκια στους φουρνους δηλαδη ειναι με σκισιμο?)
ε, τα περι΄σσότερα γεμιστά... βασικά δεν έχει τύχει να δω γεμιστό χωρίς το σκίσιμο... τώρα πως μένει υγρό μέρα σε τσουρέκι σεν ξέρω... για σουφλέ όμως...ναι!!!
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 22:39, 12-07-11:

Γιατί το βουτάμε στο σιρόπι;
Δεν κατάλαβα.

Εγώ παίρνω έτοιμα μικρά φρέσκα τσουρεκάκια και τα γεμίζω με μερέντα.
Επίσης, λατρεύουμε κρουασάν Γατίδη.
Πείνασαααα.
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε: στις 22:46, 12-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Δεν κατάλαβα.

Πείνασαααα.
Υπάρχουν ακόμα τα τυροπιτάδικα Θείος Βάνιας στη Θεσσαλονίκη; Η καλύτερη κασερόπιτα που έχω φάει..
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 22:52, 12-07-11:

Δεν ξέρω. :Ρ

Προς ΟΔ:
Αφαιρέστε τώρα την κατηγορία Μαγειρική.

Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MaryVeg έγραψε: στις 23:06, 12-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Δεν κατάλαβα.

Πείνασαααα.
για νοστημιά, να ρουφίξει άπό το σιρώπι και να είναι πιο ζουμερό!
Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε: στις 15:14, 13-07-11:

Τελικά έφτιαξα τη συνταγή και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένη.Χρωστάω λοιπόν μια ανάρτηση και γι'αυτό θα ανοίξω σχετικό topic δυστυχώς χωρίς φωτογραφία.Ευχαριστώ τις Domenica7 και MaryVeg για τις συμβουλές.
Καλά μαγειρέματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ιδιωτικό ΙΕΚ μαγειρικής - Από alekos123asd
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-03-18 στις 10:31.
    • Tips Μαγειρικής - Από Γίδι
      Το θέμα έχει λάβει 74 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μαγειρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-06-15 στις 01:35.
    • ΙΕΚ Μαγειρικής Praxis - Από Bilikas
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-08-12 στις 15:25.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους