Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,153 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,704 μηνύματα σε 96,023 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 930 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Οδικές εκδρομές στο εξωτερικό

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 14:34, 01-11-06:

Το ξέρω οτι υπαρχει θεμα για προορισμούς αλλά αυτό που θέλω να ρωτησω ειναι διαφορετικό... Πόσοι απο εσας εχετε κανει ΟΔΙΚΕΣ εκδρομες στο εξωτερικο; δλδ με πούλμαν οργανωμένα ή με το δικο σας αυτοκινητο. σε ποιες χωρες πηγατε, για ποσες ημερες, πώς σας φανηκε γενικα η εμπειρια;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,877 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:02, 01-11-06:

Το περασμενο καλοκαιρι πηγα με τον πατερα μου Γερμανια οδικος. Ητανε το πρωτο μου ταξιση με αυτοκινιτο. Μου αρεσε φυσικα. Εχω ομως σαν ονειρο εδω και χρονια καπια στιγμη να γυρισω την Ευρωπη καβαλα σε μια Harley, και θα το κανω! Ισως την Αμερικη! Ευτιχος η δυστιχος εχω το γονηδιο του Easy Rider και θα μου αρεσε να ειμαι ολη μερα καβαλα στην μηχανη και να στινω μια σκηνη η να νοικιαζω ενα δωματιο οπου βρω και μετα να συνεχιζω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:05, 01-11-06:

Εγώ έχω κάνει πολλά ταξίδια οδικώς. Με τους δικούς μου Ευρώπη πολλές φορές μέσω Πάτρας-Αγκόνας. Πολύ καλή εμπειρία είναι, έχεις τους ρυθμούς σου, βλέπεις την διαδρομή, το βιώνεις διαφορετικά από ότι το αεροπλάνο. Αλλά βασικό είναι επειδή τα χιλιόμετρα είναι πολλά οι οδηγοί να αγαπάνε την οδήγηση και να μην κουράζονται εύκολα. Επίσης, γι'αυτού του είδους τις εκδρομές είναι καλό να έχεις πολλές μέρες.

Έχω πάει και με πούλμαν πριν 4 χρόνια Κωνσταντινούπολη. Πολύ κουραστική εμπειρία, δεν την συστήνω σε κάποιον άνω των 25. Εγώ είχα πάει με το Πανεπιστήμιο, όλοι φοιτητές, πολύ χαβαλές οπότε δεν μας πείραξαν τόσο οι συνεχείς στάσεις στα μέρη με μίζα, ούτε η απίστευτη ταλαιπωρία στα ελληνοτουρκικά σύνορα.

Πάντως μεταξύ των 2 εναλλακτικών προτιμώ αμάξι. Σταματάς όπου θες και ορίζεις το πρόγραμμά σου ο ίδιος. Βέβαια την πρακτικότητα του αεροπλάνου δεν την έχουν οι οδικές εκδρομές από πολλές απόψεις, οπότε κι εγώ πια τις προτιμώ σε ιδιαίτερες περιπτώσεις.

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 16:18, 01-11-06:

Στα νιάτα μου περισσότερο, έκανα οδικές διαδρομές με κάθε ευκαιρία στην Ευρώπη, ξεκινώντας από Αγγλία ή Γερμανία όπου έμενα τότε μόνιμα.
Έχοντας δίπλωμα ελληνικό για ένα χρόνο ήδη τότε την πρώτη μου φορά είχα πρόβλημα με τα κάπως διαφορετικά οδικά σήματα και προειδοποιήσεις για κινδύνους στην υπόλοιπη Ευρώπη. Χρειάζεται μια μικρή εξοικείωση με όσα σήματα διαφέρουν στη κάθε χώρα.
Έξω από την Ελλάδα οι δρόμοι είναι απλώς θαυμάσιοι, εκτός από το επαρχιακό δίκτυο της Γαλλίας όπου και κατάλαβα την αξία και την αιτία των Γαλλικών αναρτήσεων...
Οι καλύτεροι και πιο προβλέψιμοι οδηγοί προσωπικά ψηφίζω ότι είναι οι Άγγλοι των οποίων τη σχολή οδήγησης πέτυχα να αποφοιτήσω. Είμαι περήφανος για το Εγγλέζικο μου δίπλωμα οδήγησης, μια χώρα που έχει συλλάβει την έννοια της "οδήγησης σαν καλλιτεχνία" που περιλαμβάνει την άριστη μηχανική κατάσταση του αυτοκινήτου την άνεση των επιβατών και την ασφάλεια της οδήγησης σε μια έννοια.
Οι Γερμανικοί αυτοκινητόδρομοι είναι οι μόνοι στον κόσμο χωρίς άνω όριο ταχύτητος, αλλά με πιθανό κατώτατο όριο ταχύτητος. Τα φορτηγά στους αυτοκινητοδρόμους της Γερμανίας είναι κάτι που δεν θέλεις στον καθρέπτη σου...
Επίσης για τη Γερμανία, δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα πηγαίνεις, πάντα θα βρεθεί κάποιος που θα σε προσπεράσει χωρίς να προλάβεις να διακρίνεις καν τι αμάξι είναι...
Στη Γαλλία και Ιταλία η οδήγηση είναι περιπέτεια, να βρεις το δρόμο από τις πινακίδες, να μείνεις σώος από τους τσαμπουκάδες και την αγένεια μερικών επίσης μεσογειακών και απρόβλεπτων τεμπεραμέντων.
Ένα σημαντικότατο θέμα είναι η ασφάλεια του αυτοκινήτου να είναι μικτή και να μην έχει άνω όριο καταβολής αποζημιώσεων, καθότι σε περίπτωση ατυχήματος το κόστος νοσηλείας και οι αποζημιώσεις στο εξωτερικό μπορούν να σου κοστίσουν ανυπολόγιστα για μας ποσά.
Αν οδηγείς εσύ είναι μια διδακτική εμπειρία...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kynofilos : 01-11-06 στις 16:36.
Παράθεση

tralala

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tralala
H tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H tralala έγραψε στις 17:21, 01-11-06:

Με ΙΧ η εμπειρία είναι ανεπανάληπτη, εμείς έχουμε γυρίσει αρκετές χώρες με αυτό τον τρόπο, Ευρώπη πάντα γιατί στα Βαλκάνια φοβηθήκαμε αρκετά να πάρουμε το δικό μας αυτοκίνητο. Εν τούτοις έχω πάει ταξίδι τρεις φορές με οργανωμένη εκδρομή (το οποίο πιστεύω είναι από μόνο του ξενερωτικό) με λεωφορείο και βλαστήμησα και τις τρεις την ώρα και τη στιγμή που συμφώνησα να πάω

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 17:34, 01-11-06:

Στο εξωτερικό έχω πάει οδικώς στο Τροντχαϊμ στην Νορβηγία και πιο παλιά στην Μαδρίτη!

Φοβερή εμπειρία το να βλέπεις όλες αυτές τις χώρες από τις οποίες περνάς... η κάθε μια έχει και κάτι διαφορετικό να σου δείξει! Το ταξίδι στη Νορβηγία το καταευχαριστηθήκαμε γιατι είχαμε και πολλές διανυκτερεύσεις... 2 Αμστερνταμ, 2 Κοπενχαγη και 2 Τροντχαϊμ!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,352 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:44, 01-11-06:

Όταν ήμουν παιζάκι πηγαίναμε με γονείς πολύ και παντού... Έχω οργώσει όλη την Ιταλία έτσι!!! Ειδικά στην Τοσκάνη είναι μοναδικά, αξίζει...!!! Επίσης από Βρυξέλλες έχουμε πάει Άμστερνταμ, Λονδίνο (ήμαστε από τους πρώτους που πέρασαν κάτω από τη γέφυρα της Μάγχης) και Παρίσι.

Ιταλία, είπαμε, πολύ όμορφα... Οι Autostrade είναι καλές συνήθως, "εξοχικές"...! Κάνεις και μία στάση σε κάποιο χωριό ή σε Autogrill πάνω από το δρόμο και χαλαρώνει το μυαλό σου!!

Γαλλία μου άρεσε που ξεχώριζα τα καμπαναριά διαφόρων γοτθικών ναών...

Στη Γερμανία πρωτοαπέκτησα εικόνες "Ευρώπης", δηλαδή ατελείιιωτες εκτάσεις πράσινου, χωριουδάκια, αγελάδες... Και Βέλγιο έτσι ήταν...!

Γενικά μου αρέσει πολύ, νιώθεις ότι ο κόσμος είναι ένα πιάτο μπροστά σου!

Παράθεση

charlotte

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη charlotte
H charlotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H charlotte έγραψε στις 11:15, 05-11-06:

Α, ρε evouli μου! Καημός ε??

Παράθεση

B~I~O~N~I~C

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη B~I~O~N~I~C
Ο B~I~O~N~I~C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O B~I~O~N~I~C έγραψε στις 19:29, 29-06-10:

σκέφτομαι να πάω οδική εκδρομή με group! έχω βρει για γαλλική ριβιέρα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

B~I~O~N~I~C

Νεοφερμένος

O B~I~O~N~I~C έγραψε στις 21:18, 29-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
υπερτέλειες παραλίες , απίθανα πάρτυ , αψεγάδιαστα ξενοδοχεία , γραφικά καφέ , μεσογειακό κλίμα , γοητευτική αρχιτεκτονική

όχι μωρέ δεν αξίζει - πού να τρέχεις τώρα

μπάνιο στην λούτσα με καθαρά νερά , φραπές 5 ευρών και όλα υπέροχα !

lol δεν κατάλαβες. δεν ξέρω αν αξίζει η ΟΔΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ στο εξωτερικό , όχι αν αξίζει η εκδρομή στην Γαλλική Ριβιέρα! Φυσικά και αξίζει η περιοχή!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 21:38, 29-06-10:

Δεν ξέρω αν αυτή η εκδρομή που θα παω θεωρείται ακριβώς οδική πάντως μεγάλο μέρος της εμπεριέχει ταξίδι με πουλμαν.

Αγκόνα-Νίκαια
Νίκαια-Arles
Arles- Φλωρεντία
Φλωρεντία-Αγκόνα...

Θα επανέλθω όταν επιστρέψω...

Παράθεση

B~I~O~N~I~C

Νεοφερμένος

O B~I~O~N~I~C έγραψε στις 22:06, 29-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Δεν ξέρω αν αυτή η εκδρομή που θα παω θεωρείται ακριβώς οδική πάντως μεγάλο μέρος της εμπεριέχει ταξίδι με πουλμαν.

Αγκόνα-Νίκαια
Νίκαια-Arles
Arles- Φλωρεντία
Φλωρεντία-Αγκόνα...

Θα επανέλθω όταν επιστρέψω...

με group θα πας ή με δικό σου αμάξι?

Ανκόνα-Νίκαια θα είναι τέλεια! να μας πεις εντυπώσεις!

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 22:48, 29-06-10:

Με group...Για να δούμε....Θα επιστρέψω με φωτογραφίες!!!

Παράθεση

B~I~O~N~I~C

Νεοφερμένος

O B~I~O~N~I~C έγραψε στις 22:55, 29-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Με group...Για να δούμε....Θα επιστρέψω με φωτογραφίες!!!

Αν επιτρέπεται, με ποιο ταξιδιωτικό γραφείο? ψάχνω για προσφορές...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σεξ σε εξωτερικό χώρο - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 377 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-05-17 στις 01:30.
    • Εργασία στο εξωτερικό - Από koulee
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iCareer: Εργασία & Καριέρα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-10-07 στις 09:20.
    • Μετακίνηση στο εξωτερικό - Από Nana
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iCareer: Εργασία & Καριέρα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-05-07 στις 17:07.
    • Εκδρομές + Σπορ! - Από Founes
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-11-06 στις 17:44.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους