Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,964 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,991 μηνύματα σε 95,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 520 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 166)
Ναι
132
79,52%
Όχι
34
20,48%

Acheron

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Acheron
Ο Acheron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Acheron Ενγλανδ βαβυ έγραψε στις 16:48, 31-05-10:

Μια καλοπληρωμένη καριέρα στο εξωτερικό θα σας έπειθε να αφήσετε την Ελλάδα;

Αν όχι για μόνιμα, θα δουλεύατε στο εξωτερικό για λίγο;

Τι είναι αυτό που θα σας εμπόδιζε περισσότερο στο να φύγετε; (Οικογένεια; φίλοι; ο καιρός; η ποιότητα ζωής; )

Θα θυσιάζατε μια σοβαρή σχέση για να κυνηγήσετε μια καλύτερη ποιότητα ζωής αλλού;

Γενικά σχόλια και παρατηρήσεις ευπρόσδεκτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Acheron : 31-05-10 στις 17:40.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:58, 31-05-10:

Σε μικροτερη ηλικα που μου δοθηκε η ευκαιρια αυτη, την απερριψα χωρις δευτερη σκεψη και οι λογοι ηταν οι εξης δυο: α. η ποιοτητα κοινωνικης ζωης & β. οι κλιματολογικες συνθηκες που επηρεαζουν παρα πολυ την ψυχολογια μου.
Βεβαια το εχω μετανοιωσει, διοτι θα μπορουσα να κανω υπομονη για καποια χρονια. Απλα ημουν καλομαθημενη και ειχα εναλλακτικες στη χωρα μου. Το μονιμο του θεματος βεβαια ακομα και σημερα δε θα το συζητουσα καν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 17:01, 31-05-10:

Δεν θα το σκεφτόμουν καν...Ίσως γιατί εδώ στην Ελλάδα δεν έχω πολλές εναλλακτικές και μία ευκαιρία στον τομέα μου στο εξωτερικό θα φάνταζε όνειρο.

Ναι λοιπόν, θα ετοίμαζα και αύριο τις βαλίτσες μου.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JaneWin

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη JaneWin
H JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 829 μηνύματα.

H JaneWin έγραψε στις 17:07, 31-05-10:

το επαγγελμα που θελω να ακουλουθησω δεν εχει και πολλες προοπτικες στην Ελλαδα...αρα με την πρωτη ευκαιρια εξωτερικο!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Acheron

Νεοφερμένος

O Acheron Ενγλανδ βαβυ έγραψε στις 17:38, 31-05-10:

Neraida : Θα μου εξηγήσεις καλύτερα τι περιλαμβάνει για σένα η ποιότητα κοινωνικής ζωής;
JaneWin: Τι επάγγελμα είναι αυτό; από περιέργεια βασικά, αν δεν θέλεις να πεις οκ

Ρωτάω γιατί το σκέφτομαι σοβαρά. Τον Οκτώβριο θα είμαι στην Αγγλία για σπουδές και σκέφτομαι σοβαρά να ψάξω δουλειά στο εξωτερικό στην συνέχεια....Όσο το σκέφτομαι είναι όλο και πιο λίγα αυτά που με κρατάνε πίσω. Η οικογένεια θέλει να με δει ευτυχισμένο και θα είναι πιο εύκολο κάπου που θα πληρώνομαι καλύτερα για αυτό πυο κάνω και υπάρχει κοινωνικό κράτος. Ενώ οι φίλοι μου δεν ξέρω αν είναι αρκετοί για να με κρατήσουν. Είμαι μέτρια κοινωνικός.

Φυσικά το θέμα είναι η κοπέλα μου με την οποία είμαι αρκετά χρόνια και δεν είναι διατεθιμένη να ακολουθήσει αν και αυτό είναι ένα τελείως διαφορετικό θέμα
Ας το προσθέσω στο αρχικό ερώτημα βασικά, αξίζει

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JaneWin

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη JaneWin
H JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 829 μηνύματα.

H JaneWin έγραψε στις 17:41, 31-05-10:

ειτε γιατρικη ειτε εγκληματολογια....
γιατρικη γιατι ειναι υπερβολικα πολλα τα χρονια και εγκληματολογια γιατι δεν υπαρχει καν εδω...
Αγγλια σε ποιο μερος θα πας??αν επιτρεπεται βεβαια...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 17:42, 31-05-10:

Εφόσον θα βρεθείς εκεί και το σκέφτεσαι να πιάσεις δουλειά τότε γιατί δεν περιμένεις να δεις πρώτα πως είναι οι εργασιακές συνθήκες εκεί και αν σου ταιριάζουν;

Καλά κάνεις και το σκέφτεσαι από τώρα αλλά πιστεύω τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί από την δική σου προσωπική εμπειρία πάνω στην εργασία στο εξωτερικό ώστε να πάρεις την σωστή απόφαση.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

student93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη student93
Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O student93 έγραψε στις 17:49, 31-05-10:

Δυστυχώς στην Ελλάδα πολλοί τομείς δέν έχουν ανάπτυξη και το εξωτερικό αποτελεί την μόναδική διέξοδο.
Γαι παράδειγμα, ένας βιολόγος/φυσικός/χημικός κτλ, πέρα από καθηγητής δεν μπορεί να ενταχθεί στο ελληνικό ερευνητικό δυναμικό του τομέα του γιατί πολύ απλά είναι σχεδόν ανύπαρκτο. Αντίθετα, στο εξωτερικό προσφέρονται πολύ περισσ
οτερες ευκαιρίες. Αρα, ΝΑΙ θα πήγαινα στο εξωτερικό για δουλειά....
Σαφώς και έχετε δίκιο για την κοινωνική ζωή και το κλίμα, αλλά τίποτα δεν γίνεται χωρίς θυσίες...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Acheron

Νεοφερμένος

O Acheron Ενγλανδ βαβυ έγραψε στις 18:04, 31-05-10:

Θα είμαι στο Lancaster Un.

Εφόσον θα βρεθείς εκεί και το σκέφτεσαι να πιάσεις δουλειά τότε γιατί δεν περιμένεις να δεις πρώτα πως είναι οι εργασιακές συνθήκες εκεί και αν σου ταιριάζουν;
Φυσικά αυτό θα είναι το βασικό κριτήριο τελικά αλλά αφού με απασχολεί ακούω απόψεις...
Είναι μεγάλο βήμα και το ψάχνω από τώρα όσο περίεργο και αν ακούγεται...

Σχετικά με τον καιρό:
Σε real life συζητήσεις γενικά ο καιρός φαίνεται να είναι το Νο1 σε τέτοιο βαθμό που μου φαίνεται αστείο. Τελικά πόοοσο συχνά λιαζόμαστε εμείς οι Έλληνες;;
Προσωπικά δεν το θεωρώ τόσο μεγάλη θυσία. Για μένα θυσία είναι να κρατήσεις τον ήλιο και να αφήσεις την κοινωνική ασφάλιση, και την καθημερινή ικανοποίηση του τύπου"ναι μπορώ να προσφέρω στην οικογένεια μου ότι της αξίζει...αυτό δεν ξέρω αν θα καταφέρω εδώ... (Πολύ δράμα!αλλά έτσι είναι!)

P.S. Πρέπει να μάθω να χρησιμοποιώ το quote!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 01-06-10 στις 09:41. Αιτία: Εισαγωγή quote
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stromer

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stromer
Ο stromer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O stromer έγραψε στις 18:26, 31-05-10:

Κάποτε είχα την ευκαιρία και την απέρριψα για καθαρά συναισθηματικούς λόγους... Σήμερα δεν νομίζω να έκανα κάτι διαφορετικό. Κακά τα ψέματα όλοι έχουμε αγκυρες να μας κρατούν εδώ δεμένους...

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 18:28, 31-05-10:

θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό ;
μετά και την σημερινή εμπειρία (σ.σ. 100 άτομα εμπόδιζαν τον κόσμο να ψηφίσει σε πρυτανικές εκλογές γιατί αν ψηφίσει το σύνολο των φοιτητών , υποβαθμίζεται ο ρόλος των παρατάξεων - με άλλα λόγια ο αντιπρόσωπος είναι η ουσία και όχι το σύνολο το οποίο αντιπροσωπεύει , με άλλα λόγια δωρεάν θέατρο [του παραλόγου])

θα άφηνα και μια καριεράρα στην Ελλάδα για το εξωτερικό σκέτο

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 18:31, 31-05-10:

Αν και είμαι από τους πρώτους που θα έφευγαν μόνιμα αν δυνόταν η ευκαιρία και ελπίζω να τα καταφέρω, δυστυχώς η Ευρώπη (για USA δεν γνωρίζω) δεν είναι πια είναι αυτή που ήταν. Φυσικά και υπάρχουν πολύ περισσότερες ευκαιρίες, αλλά ακόμα και χώρες όπως η Βρετανία έχουν αρχίσει να χτυπιούνται από την κρίση. Ήδη έχουν ανακοινωθεί κάποια δημοσιονομικά μέτρα και στην Βρετανία. Όσο για τον καιρό, προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου (είμαι προσωρινά Αγγλία και ακόμα φοράω δερμάτινο μπουφάν παρότι αύριο μπαίνει Ιούνης) Ξέρω όμως ότι κάποιοι επηρεάζονται πολύ από την αλλαγή. Για παράδειγμα μια γνωστή μου την ενοχλούσε ακόμα και η αλλαγή θέσης του ήλιου/ το ότι νύχτωνε από τις 3 το χειμώνα κτλ.

Από άποψη κοινωνικής ζωής, καλή παρέα να υπάρχει και όλα βρίσκονται. Ειδικά σε μεγάλες πόλεις μπορεί κανείς να βρει τα πάντα. Εκεί άλλωστε μπορεί κανείς να βρει και καλά οργανωμένες ελληνο-κυπριακές κοινότητες. Εδώ είμαι σε μια πόλη μετά βιας 200.000 κατοίκων και όχι μόνο υπάρχει ελληνοκυπριακή κοινότητα αλλά οργανώνουν και ελληνικά event και έχουν νοικιάσει εκκλησία, την έχουν κάνει ορθόδοξη και λειτουργεί κανονικά από όσο ξέρω.

Φυσικά, θα υπάρχουν πάντα αυτά που θα σου λείπουν αλλά για μένα ένα είναι το αρνητικό. Δυστυχώς, όπου και να πας θα είσαι ο ξένος. Δεν είναι το 'σπίτι' σου. Η Ελλάδα, όσο χάλια και αν είναι, είναι η πατρίδα μας και όπως και να το κάνουμε σαν το σπίτι δεν έχει.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dark angel (μια ξενη!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dark angel
H μια ξενη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H dark angel έγραψε στις 18:46, 31-05-10:

Έχουν αλλάξει οι καιροί αν με ρώταγες πριν 5 χρόνια θα έλεγα οχι φυσικά για αρκετούς λόγους απο οικονομικούς μέχρι και για τιμη και υπεριφάνεια επειδή είμαστε έλληνες και δεν αγκαταλύπουμε την χώρα που γεννηθήκαμε,μεγαλώσαμε και μας πρόσφερε πολλά .Αλλά φυσικά τώρα η γνώμη μου είναι αντίθετη από ότι ήταν παλιά.1 επειδή τώρα πια δεν βρίσκεις εύκολα χρήματα εδώ.2 για ένα καλύτερο μέλλον και 3 και κυριότερο για να γεμήσει το μάτι να φύγω από μια μικρή Ελλαδίτσα όπου τώρα πια δεν έχει τίποτα να μου προσφέρει.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 19:55, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Σε μικροτερη ηλικα που μου δοθηκε η ευκαιρια αυτη, την απερριψα χωρις δευτερη σκεψη και οι λογοι ηταν οι εξης δυο: α. η ποιοτητα κοινωνικης ζωης & β. οι κλιματολογικες συνθηκες που επηρεαζουν παρα πολυ την ψυχολογια μου.
Oταν λες ποιοτητα κοινωνικης ζωης τι ακριβως εννοεις νεραιδα?

Εγω ψαχνομαι να παω..Εννοειτε οτι οταν εισαι εξω θα υπαρχουν παντα πραγματα που θα σου λειπουν..Για μενα τα βασικοτερα ετσι οπως το σκεφτομαι ειναι οι φιλοι,η οικογενεια και ο καιρος (αν μιλαμε για χωρα βορειου ευρωπης)..

Παντως ο καιρος οσο και να ακουγεται αστειο σε καποιους παιζει μεγαλο ρολο..Εδω καμια φορα τυχαινει 2-3 μερες να εχει συνεφια και βροχες και ολοι πεφτουμε..Εχουμε συνηθησει και αυτον τον τελειο καιρο εδω,οποτε ειναι δυσκολο να μην επηρεαστεις απο αυτον..

Απο την αλλη ετσι οπως ειναι τα εργασιακα εδω και ετσι οπως προβλεπεται το μελλον λες ποιος καιρος και κουραφεξαλα?Εδω μιλαμε για την ιδια τη ζωη σου..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:45, 31-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Acheron
Μια καλοπληρωμένη καριέρα στο εξωτερικό θα σας έπειθε να αφήσετε την Ελλάδα;
η short version της απάντησης είναι:ΝΑΙ.
Αν όχι για μόνιμα, θα δουλεύατε στο εξωτερικό για λίγο;
Να σου πω την αμαρτία μου πιο εύκολα θα το έπαιρνα απόφαση για μόνιμα παρά για λίγο. Όταν μπαίνεις στη διαδικασία του "για λίγο" ενδέχεται να χάσεις πράγματα που θα μπορούσες να έχεις [Including but not limited to σε μια καλή σχέση "Ζωής" εκεί με το επιχείρημα "σε 2 χρόνια θα φύγω από εδώ"]. Γιατί όχι δλδ?
Τι είναι αυτό που θα σας εμπόδιζε περισσότερο στο να φύγετε; (Οικογένεια; φίλοι; ο καιρός; η ποιότητα ζωής; )
Για να δούμε... ποιότητα ζωής: Όταν τρως 10 ώρες τη μέρα στην καλύτερη στη δουλειά, όταν τρως την κίνηση στη μάπα, όταν βλέπεις τα τριήμερα να "ξεχύνονται" όλοι σα λυσσασμένοι στα κοντινά νησιά της Αθήνας, όταν πρέπει να ξυπνήσεις στις 6 για να "φορτώσεις" το παιδί στο σχολικό στις 6.30 (γιατί κάνει και τη μισή Αθήνα πάνω κάτω το σχολικό οπότε ξεκινάει αξημέρωτα!) σε ποιά ποιότητα ζωής ακριβώς αναφέρεσαι?
Ο καιρός... στο νέφος της Αθήνας? στη λάβα της Αθήνας που από το Μάιο απλώς...λιώνεις? Στο ωραίο κλίμα των νησιών και τη θάλασσα που καταλήγουμε να τη βλέπουμε 15 μέρες κάθε καλοκαίρι? Μα... και οι ξένοι αυτό δεν κάνουν???
Οικογένεια... Η οικογένειά μου γενικά θέλει να είμαι ευτυχισμένη. Αν αυτό είναι στην άλλη άκρη της γης ή..κάτω από το σπίτι τους...δεν έχει τόση σημασία...άλλωστε για μένα, που ζω εδώ και 11 χρόνια μακρυά από τους γονείς μου... μικρή διαφορά έχει αν η πτήση θα είναι 1 ώρα ή 3.
Φίλοι: όχι. Οι αληθινοί μου φίλοι βρίσκονται από 30km μακρυά (εντός Ν.Αττικής) έως σε νησιά της παραμεθορίου πλέον. Facebook and msn would do the trick. Για καθημερινούς καφέδες οι γνωστοί έρχονται και παρέρχονται όπου κι αν βρισκόμαστε.
Θα θυσιάζατε μια σοβαρή σχέση για να κυνηγήσετε μια καλύτερη ποιότητα ζωής αλλού;
Με πετυχαίνεις σε κακή φάση οπότε θα είμαι "ωμή". Το έκανα πριν 6 χρόνια (θυσίασα μια ευκαιρία για μια σοβαρή σχέση) και επειδή εν τέλει πήρα... μην πω τι και ακόμα το μετανιώνω στην παρούσα φασή η κοσμοθεωρία μου λέει ότι μόνο αν η "σοβαρή σχέση" ήταν σχέση με ...ορισμένη ημερομηνία γάμου και/ή με παιδί καθ'οδόν. Οτιδήποτε άλλο δεν είναι αρκετά σοβαρό για να αφήσω μια ευκαιρία.-
Γενικά σχόλια και παρατηρήσεις ευπρόσδεκτα
Σα γενικό σχόλιο το μόνο που θα πω είναι ότι γενικά για να πάρει κάποιος μια τέτοια απόφαση (να φύγει για το εξωτερικό για μια επαγγελματική ευκαιρία) πρέπει μόνος του να ζυγήσει πόσο σημαντικά είναι διάφορα πράγματα για αυτόν. Για μένα πχ. η οικογένεια δεν θα ήταν [αυτή τη στιγμή που μιλάμε] επαρκής λόγος. Έχω φίλες που έχασαν ευκαιρίες επαγγελματικές και υπο-δουλεύουν και υπο-αμείβονται για να μην φύγουν από το νησί από το οποίο προέρχομαι για να είναι κοντά στους γονείς τους. Για άλλους το να μην βλέπουν θάλασσα ή ήλιο πχ είναι αρκετό να τους προκαλέσει κατάθλιψη. Για μένα όχι πχ.
Άρα, οκ, σαφώς και το να ακούς διάφορες γνώμες της...κοινής γνώμης δεν κάνει κακό αλλά φαντάζομαι (και δείχνεις να το ξέρεις κι εσύ για να είμαι ειλικρινής) ότι η απόφαση μπορεί να παρθεί αποκλειστικά και μόνο ζυγίζοντας τα δικά σου "πιστεύω" και "θέλω".

16 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 20:57, 31-05-10:

Ναι, θα έφευγα από την Ελλάδα αν είχα μια καλή ευκαιρία για δουλειά σε κάτι που με ενδιέφερε. Σίγουρα. Και κυρίως αν γινόταν κάτι τέτοιο όσο ήμουν αρκετά νέα και είχα όρεξη να δω, να εξερευνήσω, να γυρίσω... Και με την τωρινή απελπιστική κατάσταση της χώρας πραγματικά οι όποιες αμφιβολίες παραμερίζονται κάπως.

Θα μου έλειπαν οι φίλοι μου και η οικογένεια μου, αλλά πιστεύω θα τα κατάφερνα. Η Ελλάδα σαν Ελλάδα δεν νομίζω ότι θα μου έλειπε τρομερά. Ίσως μερικά μέρη, κάποια συγκεκριμένα πράγματα αλλά μέχρι εκεί. Θα έφευγα σίγουρα και μάλλον με προοπτική για μόνιμα εάν όλα στη δουλειά εξελιχτούν ομαλά και μου αρέσει σχετικά το μέρος και η ζωή μου εκεί.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 01:28, 01-06-10:

εγώ λέω να σηκωθούμε να φύγουμε όλοι ομαδικώς και να αφήσουμε τους 300 του Λεωνίδα να ζήσουν όπως αυτοί νομίζουν....
αλήθεια ποια χώρα θα μπορούσε να φιλοξενήσει μερικά μύρια Έλληνες..., για Αφρική μας κόβω

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 02:04, 01-06-10:

To ερώτημα είναι τόσο αορίστως αόριστο, που η απάντηση του ...self, το υπερκαλύπτει ως προς το ουσιώδες περιεχόμενο του, αλλά και ως προς την τάση να κολακεύονται ιδέες, αισθήματα και ενδιαφέροντα της Λαϊκής...τάξης (ποπουλισμός) !
Τάση φυγής στο....εξωτερικό, πριν συνειδητοποιήσουμε καλά καλά τι γίνεται στο....εσωτερικό!

Αλλά ξέχασα, ζήσαμε κάποιες (καθοριστικές) εμπειρίες στην....σχολή (στο πρώτο έτος) και βουρ για....έξω!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 01-06-10 στις 02:12. Αιτία: σκέψου τη Μάνα σου τουλάχιστον..... (που ακόμη σε ταΐζει)
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 08:45, 01-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Αλλά ξέχασα, ζήσαμε κάποιες (καθοριστικές) εμπειρίες στην....σχολή (στο πρώτο έτος) και βουρ για....έξω!
.
Θεωρώντας ότι η πιο παραγωγική 10ετία ενός ανθρώπου [εργασιακή] κατά κανόνα είναι η δεκαετία 25-35 (ή 30-40 κατά άλλους-είναι θέμα ποιούς παράγοντες και με ποιά βάρη λαμβάνει κανείς υπόψη του) και αγνοώντας τις εικασίες περί ετών στη σχολή ή όχι, πότε πιστεύεις ότι πρέπει να αναρωτηθεί κανείς για το που θα χτίσει την καριέρα του? Στα 50, αφού εχει δει και ... εμπεδώσει την ελληνική αγορά εργασίας?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:08, 01-06-10:

την αφησα την ελλαδα πριν 8 χρονια, οταν ημουν 17. Το μετανιωσα; Ουτε μια στιγμη. Σπουδασα αυτο που ηθελα παντα (βιολογια) και εχω απειρες επιλογες για δουλεια. Με ενδιαφερει η ερευνα, οποτε δεν γινεται καν λογος για να επιστρεψω στην ελλαδα. Ακομα και να εβρισκα δουλεια στην ελλαδα δεν θα επεστρεφα. Συνηθισα εδω και πλεον μου ειναι δυσκολο να προσαρμοστω στην χωρα που μεγαλωσα.

Ο καιρος δεν ειναι καλος εδω. Τολμω να πω οτι υπαρχουν χρονιες που βρεχει 300 μερες τον χρονο (επι 24ωρου βασεως). Τον χειμωνα ο ουρανος ειναι σχεδον παντα γκρι και καταθλιπτικος. Στα 3-4 πρωτα χρονια δεν με ενοχλουσε, μετα αρχισε να με ενοχλει καπως (ισως επειδη ειχα βαρυ προγραμμα και δεν ξεκουραζομουν). Τωρα ομως δεν με ενοχλει η βροχουλα. Γαλοτσες και αδιαβροχο μπουφαν να εχεις και ουτε που καταλαβαινεις οτι βρεχει. Αντιθετα, εχω μαθει να εκτιμαω τον ηλιο. Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο ομορφος ειναι οταν ξεπροβαλλει αναμεσα απο τα συννεφα επειτα απο 10-20 συνεχομενες μερες βροχης. Επιπλεον, μπορει να κανει λιγο κρυο την ανοιξη (πχ τωρα εχουμε 14C) αλλα ξεχνας την ψυχρα οταν βλεπεις τους δρομους να εχουν γινει ροζ απο τις ανθισμενες κερασιες και τα πεταλα τους να τα παιρνει ο ανεμος δινοντας την αισθηση οτι χιονιζει. Αλλωστε το καλοκαιρι εδω ειναι φανταστικα. Δεν το αλλαζω με τιποτα!

Μπορει ο καιρος να μην ειναι οπως στην ελλαδα, σιγουρα ομως σου δινονται ευκαιριες να πας στην καρδια του χειμωνα σε μερη τροπικα (mexico, cuba, hawaii). Ειναι κοντα και φθηνα και με την 1η ευκαιρια περνας 1-2 βδομαδες εκει και γυριζεις πισω ηλιοκαμμενος Μπορεις να κανεις και το αντιστροφο, να πας στην μεση του καλοκαιριου καπου στον βορρα (πχ αλασκα).

Οσο για το αν νιωθω ξενη εδω δεν συμβαινει κατι τετοιο αφου η κοινωνια ειναι τοσο πολυπολιτισμικη που δεν κανει διαφορα η καταγωγη σου. Καλη παρεα να εχεις και πας και στην ακρη του κοσμου

19 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 09:29, 01-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Θεωρώντας ότι η πιο παραγωγική 10ετία ενός ανθρώπου [εργασιακή] κατά κανόνα είναι η δεκαετία 25-35 (ή 30-40 κατά άλλους-είναι θέμα ποιούς παράγοντες και με ποιά βάρη λαμβάνει κανείς υπόψη του) και αγνοώντας τις εικασίες περί ετών στη σχολή ή όχι, πότε πιστεύεις ότι πρέπει να αναρωτηθεί κανείς για το που θα χτίσει την καριέρα του? Στα 50, αφού εχει δει και ... εμπεδώσει την ελληνική αγορά εργασίας?
Κατ αρχάς ας πάψουμε να υπολογίζουμε με...10ετίες! Χρυσή 10ετία κτλ...μπορεί να είναι και 8, 13,24 και πάει λέγοντας!
Κατά δεύτερον, εκείνο το...."η πιο παραγωγική", μου θυμίζει....σοδειά, και ισχύει ίσως για κάποιους, που βιάζονται να παροπλιστούν!
Και τέλος, "έξω" δεν προσπάθησα να χτίσω ποτέ καριέρα για να σου απαντήσω εάν και κατά πόσο η Ευρώπη περιμένει με ανοιχτές αγκάλες τον κάθε...πικραμένο από την Ελληνική αγορά εργασίας, αλλά ένα μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας, αν αξίζεις πραγματικά, ΟΠΟΥ και να είσαι θα πετύχεις!
"Εύκολες" αγορές, δεν θέλει φιλοσοφία για να καταλάβεις, αγαπητή μου, ποιοί ψάχνουν!
Κρατάω και αντιμετωπίζω με σεβασμό και σοβαρότητα τις ειδικές περιπτώσεις που, η....Ελλαδίτσα μας ΔΕΝ καλύπτει κάποια μεγάλα ταλέντα! Πόσα είναι αυτά λες, ο...καθένας που σκέπτεται το....έξω;

Kαλή σου και δημιουργική μέρα!

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:50, 01-06-10:

Να προσθέσω κάτι για να συνεισφέρω στη συζήτηση. Θεωρούμε οτι οι ξένοι δεν κουράζονται για να παίρνουν τα χρήματα που παίρνουν; Δηλαδή οκ, μπορεί ο μέσος ευρωπαίος να παίρνει για την ίδια εργασία 300 ευρώ παραπάνω από έναν έλληνα. Σκεφτόμαστε όμως οτι αυτοί (από όσο ξέρω) δεν έχουν καφεδάκια, τσιγαράκια, κουβεντούλα στο τηλέφωνο, facebook και msn στα γραφεία που έχουμε συνηθίσει εμείς;

Νομίζω οτι δε θα άφηνα την Ελλάδα, θα άφηνα όμως την Αθήνα. Θα πήγαινα σε κάποιο νησί ή μια μικρή παραθαλάσσια πόλη και θα μεγάλωνα εκεί τα παιδιά μου.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:03, 01-06-10:

κάποια πράγματα δεν είναι κλισέ... ότι άλλες αντοχές έχεις στα 30, άλλες στα 40 και άλλες στα 50 είναι...κοινο μυστικό και όχι κλισέ!

Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι γιατί είναι κακό να διευρύνει κανείς τους ορίζοντες "αγορά εργασίας" και να αντιμετωπίζεται με μειδίαμα και/ή ειρωνία κάποιος που αντιμετωπίζει την υδρόγειο ως ένα ... μεγάλο χωριό.
Με την ίδια λογική και οι Έλληνες γιατί έρχονται στην Αθήνα από τα χωριά τους? Να κάτσει ο καθένας εκεί που κάθεται... μην τον δω να βγαίνει από τα σύνορα του νομού του [μη πω του δήμου του]... τον τσάκισα!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:05, 01-06-10:

E σορρυ, αλλα εαν η sakura-chan επιστρεψει εχοντας σπουδασει βιολογια δεν τη βλεπω να βρισκει τοσο ευκολα δουλεια και μαλιστα πανω στην ερευνα...
Η κολλητη μου παντως μετα απο αρκετα χρονια τρεξιμο, κατεληξε να γινει τραπεζικος. Γινονται και στις καλυτερες οικογενειες!

Οποτε το "ΟΠΟΥ" εισαι θα πετυχεις δεν ισχυει για ολους και για ολα.

"αν αξίζεις πραγματικά, ......!" Μα βεβαια, στη χωρα μας την αξιοκρατια την εχουμε για σημαια. Ας ειναι καλα οι δημοσιες σχεσεις και το εθνικο μας σπορ του "γλυψιματος", λεω εγω...

Εδω ζητημα ειναι να βρεις να δουλεψεις πανω σε αυτο που εχεις σπουδασει και σου αρεσει και μετα μιλαμε για καριερα στο Ελλαντα...Εχουμε γινει και ολοι πανεπιστημονες τρομαρα μας! Ο, τι μπορει κι αυτη κανει...

"Αχ Ελλαδα" που λεει και ο Παπαζογλου...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 10:13, 01-06-10:

ENNOEITAI

Παράθεση

tulip (philippa)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη tulip
H philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 227 μηνύματα.

H tulip stercus fit έγραψε στις 10:26, 01-06-10:

Εγώ ναι..Θα μου λείψει το κλίμα, η ακαταστασία, ο συνωστισμός στις παραλίες και τα χαζοχαρούμενα που κάνουν βλακείες στις πλατείες με φωτιές και τέτοια, αλλά άμα δεν βρίσκεις αυτό που θέλεις κάπου, μια είναι η λύση..

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 10:27, 01-06-10:

κάποια πράγματα δεν είναι κλισέ... ότι άλλες αντοχές έχεις στα 30, άλλες στα 40 και άλλες στα 50 είναι...κοινο μυστικό και όχι κλισέ!
Στο...σκάψιμο;
Επίσης δεν αντιλαμβάνομαι γιατί είναι κακό να διευρύνει κανείς τους ορίζοντες "αγορά εργασίας" και να αντιμετωπίζεται με μειδίαμα και/ή ειρωνία κάποιος που αντιμετωπίζει την υδρόγειο ως ένα ... μεγάλο χωριό.
Με την ίδια λογική και οι Έλληνες γιατί έρχονται στην Αθήνα από τα χωριά τους? Να κάτσει ο καθένας εκεί που κάθεται... μην τον δω να βγαίνει από τα σύνορα του νομού του [μη πω του δήμου του]... τον τσάκισα!
Μειδίαμα στις περιπτώσεις απλώς που κάποιοι νομίζουν ότι το "πάμε έξω ρε" είναι κάτι σαν....πάμε μπαρότσαρκα και ότι κάτσει!
Σοβαρά τώρα, πόσους από όσους το λένε, θα αντιμετώπιζες με σοβαρότητα; Εγώ, και να μου επιτρέψεις, σαν μια...10ετία και βάλε μεγαλύτερος σου,που πολλά έχουν δει τα μάτια μου, μα αυτό το πάμε έξω μου φέρνει τρόμο, ούτε 1 στους 100!
Οι 99 συνήθως διάγουν την παιδική τους ηλικία ακόμη (νοητικά) και ως εκ τούτου....

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Οποτε το "ΟΠΟΥ" εισαι θα πετυχεις δεν ισχυει για ολους και για ολα
Πάλι ολισθαίνεις....σαφώς και δεν ισχύει, μπορεί να πεθάνεις κι από καρκίνο κάπου στην ...πορεία!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:32, 01-06-10:

Πάλι ολισθαίνεις....σαφώς και δεν ισχύει, μπορεί να πεθάνεις κι από καρκίνο κάπου στην ...πορεία!
Α, αυτο ειναι το προβλημα βρε...οτι αυτος που πραγματικα αξιζει μπορει να πεθανει απο ανιατη ασθενεια στην προσπαθεια του να πετυχει τους στοχους του!
Στην ιδια χωρα ζουμε?!
Γκαμωτο!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:38, 01-06-10:

Στη συγκέντρωση την ωρα που διαβάζεις νέα πράγματα, στη μνήμη, στην ικανότητα να αφομοιώνεις νέες τεχνολογίες και ιδέες, στα ψυχικά αποθέματα να 'ακολουθείς' και να 'ηρεμείς' (ενώ παράλληλα τους μαθαίνεις) μια ομάδα παιδιών (κάθε ηλικίας), στη δυνατότητα να αντέχεις στις πολλές ώρες εργασίας...
θέλεις να συνεχίσω?
Δεν ξέρω για σένα, και δεν μπορώ να κρίνω αγνώστους αλλά κρίνω από τον εαυτό μου, που πριν μια δεκαετία μου αρκούσαν 2 μέρες διάβασμα και χτύπαγα 10άρακι και αν με έβαζες να το ξανακάνω σήμερα δεν ξέρω αν θα έπιανα τάληρο, που στα 20 μας βαράγαμε 5νθημερα ξενύχτια πριν σωριαστούμε από την κούραση και σήμερα [στα 30 μας] στη δεύτερη άντε τρίτη μέρα ο καναπές μας φαίνεται μακρινή απόσταση κοοοκ.
Σαφώς και υπάρχουν διαφορές από άνθρωπο σε άνθρωπο αλλά για κάθε άνρθωπο η πνευματική διαύγεια και η σωματική ικανότητα βαίνουν μειούμενες καθώς οι μέρες περνούν. global truth και όχι, ούτε εμένα μου αρέσει ιδιαίτερα(!)

edit: σαφώς και δεν μπορώ να ξέρω πως λειτουργεί ο καθένας που λέει "θα πάρω το δισάκι μου στο ώμο", αλλά προσωπικά δεν έχω την πρόθεση να κρίνω αν κάποιος έχει μυαλό μέσα στο κεφάλι του ή πάνω από αυτό (οπότε νομίζει ότι θα πάει στον κήπο της Εδέμ αν πάει στο εξωτερικο), παρά μόνο να δώσω τη δική μου οπτική.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:10, 01-06-10:

η Ευρωπη πια δεν νοειται τοσο ως εξωτερικο..οποτε ευρωπη ναι..για αμερικη δεν νομιζω..πηγα και καναδα καποτε και η αδελφη μου εμεινε κατι χρονια και γυρισε πισω..δεν εχω τις καλυτερες εντυπωσεις..
μην ακουτε τα μεγαλα λογια..

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:18, 01-06-10:

Και τέλος, "έξω" δεν προσπάθησα να χτίσω ποτέ καριέρα για να σου απαντήσω εάν και κατά πόσο η Ευρώπη περιμένει με ανοιχτές αγκάλες τον κάθε...πικραμένο από την Ελληνική αγορά εργασίας, αλλά ένα μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητας, αν αξίζεις πραγματικά, ΟΠΟΥ και να είσαι θα πετύχεις!
"Εύκολες" αγορές, δεν θέλει φιλοσοφία για να καταλάβεις, αγαπητή μου, ποιοί ψάχνουν!
Το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα πολλοί άνθρωποι θεωρούνται επιτυχημένοι, ή ακόμα και πρωτοπόροι, στην προσπάθειά τους να κάνουν όσο πιο αποδοτικά μπορούν την δουλειά τους σε συνθήκες αναπτυσσόμενης χώρας, με πολλές ελλείψεις, τόσο από πλευράς υποδομών, όσο κι οργάνωσης. Με βάση αυτά τα δεδομένα εργάζομαι και προσπαθώ να προσεγγίσω το επίπεδο που θα θεωρήσω τον εαυτό μου πετυχημένο, όμως το σφίξιμο στο στομάχι είναι αναπόφευκτο κάθε φορά που κάποιος αλλοδαπός συνάδελφος με κοιτάει με γουρλωμένα μάτια όταν του περιγράφω τις διαφορές στον τρόπο δουλειάς εδώ με εκεί. Και πια με εκνευρίζει όλο αυτό. Δεν το βλέπω τόσο ως challenge ούτε με ενδιαφέρει να το παίξω καλή Σαμαρείτισσα. Απλά μπούχτισα και σκέφτομαι εναλλακτικές, αν και δεν μπορώ να αποφασίσω. Πάντως σίγουρα δεν θεωρώ εύκολη λύση το να μεταναστεύω, δεν θεωρώ loosers όσους το κάνουν, χαίρομαι για αυτούς. Άλλωστε την χώρα του κανείς μπορεί να την βοηθήσει και με άλλους, έμμεσους τρόπους κι όχι μόνο μένοντας σε αυτή και πληρώνοντας φόρους.

Παράθεση

Vagelis_K

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vagelis_K
Ο Vagelis_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Vagelis_K έγραψε στις 11:21, 01-06-10:

Γειά σας αυτό είναι το πρώτο μου ποστ στο φορουμ σας.

Στο θέμα μας τώρα, εγώ όπως έχουν τώρα τα πράγματα στην Ελλάδα θα έφευγα στο εξωτερικό, αν ήμουν λίγο πιο νέος και δεν είχα τόσους λόγους να είμαι εδώ. Έχω ζήσει 7 χρόνια στην Αγγλία και μπορώ να σας πω ότι ο καιρός μπορεί να φαίνεται σαν αποτρεπτικός παράγοντας αλλά για τους περισσότερους δεν είναι. Εξαρτάται και από το τι άνθρωπος είσαι. Όσο ήμουν εκεί γνώρισα αυτούς που όλη μέρα γκρινιάζουν και άλλους που ήταν αποφασισμένοι να περάσουν φανταστικά. Δεν λέω ότι δεν θα έχεις προβλήματα και περίεργες εμπειρίες αλλά για μένα το να έχεις εμπειρίες είναι πλούτος.
Στην Αγγλία μου είχε δοθεί η ευκαιρία να μείνω εκεί και να δουλέψω αλλά έπρεπε να γυρίσω για να πάω στρατό (18μηνο τότε) και όταν ξαναέψαξα το "κονέ" δεν υπήρχε πια αλλά και εγώ δεν το πάλεψα πολύ να γυρίσω Αγγλία. Από τότε συνέχεια σκέφτομαι αν ήταν βλακεία μου ή όχι. Έχω δουλέψει σε πολύ σοβαρές εταιρίες και με σχέσεις με το εξωτερικό. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι στην Αγγλία τα πράγματα ίσως να ήταν λίγο καλύτερα. Τώρα δουλεύω σε έναν εκπαιδευτικό οργανισμό στην Αθήνα και τον προβληματισμό του φίλου τον αντιμετωπίζω παντού.
Πρέπει να πω, για να είμαστε όλοι προετοιμασμένοι, ότι η Αγγλία είναι πολύ δεκτική σε αλλοδαπούς (καμία σχέση με την Ελλάδα) αλλά ΠΑΝΤΑ θα νιώθεις αλλοδαπός. Όσα χρόνια και αν είσαι εκεί. Σε αντίθεση με την Αμερική που είναι όλοι αλλοδαποί και σε δέχονται πιο εύκολα.

Εγώ θα έφευγα

Παράθεση

Acheron

Νεοφερμένος

O Acheron Ενγλανδ βαβυ έγραψε στις 15:31, 01-06-10:

To ερώτημα είναι τόσο αορίστως αόριστο, που η απάντηση του ...self, το υπερκαλύπτει ως προς το ουσιώδες περιεχόμενο του, αλλά και ως προς την τάση να κολακεύονται ιδέες, αισθήματα και ενδιαφέροντα της Λαϊκής...τάξης (ποπουλισμός) !
Τάση φυγής στο....εξωτερικό, πριν συνειδητοποιήσουμε καλά καλά τι γίνεται στο....εσωτερικό!

.
Το ερώτημα είναι καλά διατυπωμένο! Τι θέλεις να ρωτήσω; Να γράψω μια παράγραφο που να αναλύω τα πιθανά επαγγέλματα που μπορεί να έχει κάποιος εδώ, τα πιθανά έξω, (ανα περιοχή, ή το θέλεις ανα απασχόληση/μισθό/καιρό/ απόσταση; ) και να περιμένω απάντηση για την κάθε περίπτωση;
Όσοι έχουν δουλέψει εδώ και έχουν δει τους ορίζοντες τους και ίσως μπορούν να το συγκρίνουν με το τι θα μπορούσαν να κάνουν κάπου αλλού ας απαντήσουν.

Φυσικά και είναι ευπρόσδεκτα και τα σχετικά σχόλια όπως τα παράπονα του παιδιού που είδε την κατάντια της σχολής του και ονειρεύεται κάτι καλύτερο. Δεν ξέρω αν είναι νωρίς το πρώτο έτος αλλά όσοι έχουν σπουδάσει έχουν να πουν ιστορίες που τους απογοήτευσαν κάποια στιγμή οι σχολές τους και είπαν "τι κάνω εδώ πέρα!!!!". Το τι αποφάσεις στηρίζει πάνω σε αυτές είναι υπόθεση του καθενός προσωπικά.

Και φυσικά δεν πιστεύω ότι όλοι πρέπει να παρατήσουν την χώρα λες και είναι πλοίο που βουλιάζει, απλά πιστεύω ότι μια εμπειρία στο εξωτερικό (εκπαίδευση/εργασία) είναι πολύτιμη και μπορεί να προσφέρει στην βελτίωση της κατάστασης εδώ.
Πάντως πιστεύω ότι είναι μια πιθανότητα που πρέπει να σκεφτεί κανείς νωρίς.

Η μητέρα μου θα με ταίζει για καμιά 10 χρόνια ακόμα αν παίρνω 750 ευρώ και κάνω κάνα κουτσούβελο...

edit:
" "Εύκολες" αγορές, δεν θέλει φιλοσοφία για να καταλάβεις, αγαπητή μου, ποιοί ψάχνουν! "
Δεν είπα θα πάω στο εξωτερικό να καβατζοθώ και να πληρώνομαι, να δουλέψω θα πήγαινα. Γιατί θα είναι πιο εύκολη αγορά γιατί τα λεφτά θα μου αρκούν;

"Κρατάω και αντιμετωπίζω με σεβασμό και σοβαρότητα τις ειδικές περιπτώσεις που, η....Ελλαδίτσα μας ΔΕΝ καλύπτει κάποια μεγάλα ταλέντα! Πόσα είναι αυτά λες, ο...καθένας που σκέπτεται το....έξω; "
1. lol, πάλι καλά που το αξίζουν κάποιες ειδικές περιπτώσεις.
2.Όχι δεν είμαι μεγάλο ταλέντο, αυτό να με καθησυχάσει κάπως; ή να μου δώσει ένα κίνητρο παραπάνω;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Acheron : 01-06-10 στις 15:55.
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 16:02, 01-06-10:

1. lol, πάλι καλά που το αξίζουν κάποιες ειδικές περιπτώσεις.
2.Όχι δεν είμαι μεγάλο ταλέντο, αυτό να με καθησυχάσει κάπως; ή να μου δώσει ένα κίνητρο παραπάνω;
lol...? Tι lol?
Eδώ μερικοί μερικοί, ούτε λίγο ούτε πολύ μας λένε...
Επαγγελματικός προσανατολισμός-----> ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΤΕ!
Ας σοβαρευτούμε λιγάκι, λέω εγώ (δίχως lol)

Παράθεση

Acheron

Νεοφερμένος

O Acheron Ενγλανδ βαβυ έγραψε στις 16:12, 01-06-10:

οκ οκ το "Επαγγελματικός προσανατολισμός-----> ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΤΕ!" είναι πολύ ακραίο.

Δεν λέω αυτό. Ούτε σκέφτονται την μετανάστευση όλοι. Απλά κάποιος που το έχει το μικρόβιο "μήπως να το παλέψω και αλλού;" ας το σκεφτεί σοβαρά.

Πήρα πολλές απόψεις και ξέρω ότι πολλές γίνονται εκ του ασφαλούς ή κατόπιν εορτής ή τέλος πάντων ως ένα post σε ένα forum και θα τις αξιολογήσω υπό αυτό το πρίσμα. Το θέμα είναι τόσο πολύπλευρο που ο χρόνος θα είναι καλύτερος σύμβουλος ( και η τιμή της βενζίνης!!!!) thanx everybody !!!

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 16:36, 01-06-10:

lol...? Tι lol?
Eδώ μερικοί μερικοί, ούτε λίγο ούτε πολύ μας λένε...
Επαγγελματικός προσανατολισμός-----> ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΤΕ!
Eδω μερικοι υπονοουν οτι οι νεοι που θελουν να φυγουν εξω,εχοντας βιωσει την εργασιακη κατασταση και το αδιεξοδο στο Ελλαντα ειναι προδοτες και τεμπεληδες που νομιζουν οτι στο εξωτερικο βγαζεις ευκολο χρημα χωρις να δουλευεις..

Και εγω το ιδιο παντως προτεινω..

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:40, 01-06-10:

«Human capital flight» ή "brain drain" (είμαι σίγουρη ότι το ξέρεις) είναι ένα φαινόμενο όπου άτομα μορφωμένα και άριστα προετοιμασμένα στον τομέα τους μεταναστεύουν έχοντας κίνητρο επαγγελματική καταξίωση, συνεπώς, καλύτερη οικονομική κατάσταση. Δεν είναι κάτι καινούριο. Συμβαίνει σε πολλές "κρίσεις". Οι αναπτυγμένες χώρες που προσφέρουν τις ευκαιρίες τρίβουν τα χέρια τους όταν παίρνουν έτοιμα εκπαιδευμένα άτομα και τα αξιοποιεί χωρίς κόστος εκπαίδευσης.

Έβαλες τον φθαρμένο (πλέον) πατριωτισμό να πολεμά τον φόβο της επαγγελματικής και οικονομικής αποτυχίας.
… άνισος πόλεμος, δαίμονα.

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 17:03, 01-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
η Ευρωπη πια δεν νοειται τοσο ως εξωτερικο..οποτε ευρωπη ναι..για αμερικη δεν νομιζω..πηγα και καναδα καποτε και η αδελφη μου εμεινε κατι χρονια και γυρισε πισω..δεν εχω τις καλυτερες εντυπωσεις..
μην ακουτε τα μεγαλα λογια..
βρε κουτούτσικο , αυτό δεν είναι επιχείρημα , απλά κανείς δεν αντέχει μακρυά σου

Αρχική Δημοσίευση από roumana
«Human capital flight» ή "brain drain" (είμαι σίγουρη ότι το ξέρεις) είναι ένα φαινόμενο όπου άτομα μορφωμένα και άριστα προετοιμασμένα στον τομέα τους μεταναστεύουν έχοντας κίνητρο επαγγελματική καταξίωση, συνεπώς, καλύτερη οικονομική κατάσταση. Δεν είναι κάτι καινούριο. Συμβαίνει σε πολλές "κρίσεις". Οι αναπτυγμένες χώρες που προσφέρουν τις ευκαιρίες τρίβουν τα χέρια τους όταν παίρνουν έτοιμα εκπαιδευμένα άτομα και τα αξιοποιεί χωρίς κόστος εκπαίδευσης.

Έβαλες τον φθαρμένο (πλέον) πατριωτισμό να πολεμά τον φόβο της επαγγελματικής και οικονομικής αποτυχίας.
… άνισος πόλεμος, δαίμονα.
http://issuu.com/yawningsplits/docs/...wMode=magazine

σελίς 20

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:20, 01-06-10:

βρε κουτούτσικο , αυτό δεν είναι επιχείρημα , απλά κανείς δεν αντέχει μακρυά σου
λες?

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,137 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 18:48, 01-06-10:

για μεταπτυχιακα, ερευνα ή γενικα δουλεια για ορισμενο διαστημα ναι. αλλα με τιποτα μονιμα, εκτος αν η ελλαδα καταντησει πραγματικα απαραδεκτη ωστε να αναγκαστω να μεταναστευσω. σιγουρα δν θα θυσιαζα σχεση για καριερα. με κρατανε πολλα, οικογενια, φιλοι, κοινωνικη ζωη, σχεση....

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 18:51, 01-06-10:

Στη συγκέντρωση την ωρα που διαβάζεις νέα πράγματα, στη μνήμη, στην ικανότητα να αφομοιώνεις νέες τεχνολογίες και ιδέες, στα ψυχικά αποθέματα να 'ακολουθείς' και να 'ηρεμείς' (ενώ παράλληλα τους μαθαίνεις) μια ομάδα παιδιών (κάθε ηλικίας), στη δυνατότητα να αντέχεις στις πολλές ώρες εργασίας...
θέλεις να συνεχίσω?
Δεν ξέρω για σένα, και δεν μπορώ να κρίνω αγνώστους αλλά κρίνω από τον εαυτό μου, που πριν μια δεκαετία μου αρκούσαν 2 μέρες διάβασμα και χτύπαγα 10άρακι και αν με έβαζες να το ξανακάνω σήμερα δεν ξέρω αν θα έπιανα τάληρο, που στα 20 μας βαράγαμε 5νθημερα ξενύχτια πριν σωριαστούμε από την κούραση και σήμερα [στα 30 μας] στη δεύτερη άντε τρίτη μέρα ο καναπές μας φαίνεται μακρινή απόσταση κοοοκ.
Σαφώς και υπάρχουν διαφορές από άνθρωπο σε άνθρωπο αλλά για κάθε άνρθωπο η πνευματική διαύγεια και η σωματική ικανότητα βαίνουν μειούμενες καθώς οι μέρες περνούν. global truth και όχι, ούτε εμένα μου αρέσει ιδιαίτερα(!)
Δεν θα με πείραζε, αν δεν κινδυνεύουμε να πάμε στα οφ!
Μόνο που ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω αν τα εννοείς αυτά που λες! Δεν ξέρω σε ποιούς τομείς αναφέρεσαι, και δεν έχει νόημα τελικά να αναφέρουμε παραδείγματα, όμως, σε όποιον τομέα και να δραστηριοποιείται κάποιος, τα χρόνια που "κουβαλάει" στην πλάτη του, οι γνώσεις και εμπειρίες δεν μπορούν να "πέσουν" σε σύγκριση με αυτά που προανέφερες, με δεδομένο μάλιστα, ότι οι διαφορές είναι μικρές και σε πολλές περιπτώσεις....αντιστρέφονται!
Ξέρεις, δεν μιλάμε για....θρανία πλέον, αυτά τα περάσαμε, μιλάμε για άσκηση επαγγέλματος, για ανθρώπους που ήδη ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ και απλώς ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΝ και ΑΝΑΝΕΩΝΟΥΝ, αν χρειάζεται κι αυτό σε τέτοιo βαθμό που να είναι άξιο λόγου!
'Οσο για αντοχές, τι να σου πω, μπορεί να μην μπορώ να τρέξω το "κατοστάρι" πλέον στα 12'' όπως κάποτε ή να βγάλω τα 90' χωρίς να μου βγεί η γλώσσα, αλλά στην δουλειά μου (μη ρωτήσεις πλζ) πιστεύω ότι είμαι αποδοτικότερος έτη φωτός από όπως θα ήμουν αν έκλεινα τα...22!

σαφώς και δεν μπορώ να ξέρω πως λειτουργεί ο καθένας που λέει "θα πάρω το δισάκι μου στο ώμο", αλλά προσωπικά δεν έχω την πρόθεση να κρίνω αν κάποιος έχει μυαλό μέσα στο κεφάλι του ή πάνω από αυτό (οπότε νομίζει ότι θα πάει στον κήπο της Εδέμ αν πάει στο εξωτερικο), παρά μόνο να δώσω τη δική μου οπτική.
Σωστά, αλλά εδώ μιλάμε για.....ΟΜΑΔΙΚΗ ΦΥΓΗ! Δες παραπάνω τι γράφουν οι άνθρωποι, στον βατήρα λες και είναι έτοιμοι για...εκτόξευση! Επιβάλλεται να αναρωτηθούμε ΠΩΣ λειτουργούν ή απλώς τελούν τη θεία λειτουργία.... θα πάω έξω...θα πάω έξω...θα πάω έξω!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 01-06-10 στις 19:06.
Παράθεση

Acheron

Νεοφερμένος

O Acheron Ενγλανδ βαβυ έγραψε στις 23:09, 02-06-10:

Παραθέτω το μπανεράκι του ΟΠΑΠ για το πρόγραμμα κοινωνικής τους ευθύνης. Δεν ξέρω αν είναι εύστοχη δαφήμιση αλλά προφανές και καλό το timing.

Πώς σας φαίνεται;

Όχι ότι περιμέναμε τον ΟΠΑΠ να μας τα θυμίσει αλλά λέμε τώρα...

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 790 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 23:19, 02-06-10:

Πρέπει να πάρουμε παράδειγμα από αυτούς για να πάμε μπροστά? Αν ναι ας το κάνουμε, έστω και έτσι

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 23:24, 02-06-10:

Κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσουμε τι είναι για γέλια, και τι για κλάματα !

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 23:46, 02-06-10:

θα άφηνα την Ελλάδα και για μία ....Τάνα....
και θα επέστρεφα για να την ...μήσω....
τί...;
για να την τιμήσω..., που με ανέθρεψε....

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 06:16, 05-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Acheron
Παραθέτω το μπανεράκι του ΟΠΑΠ για το πρόγραμμα κοινωνικής τους ευθύνης. Δεν ξέρω αν είναι εύστοχη δαφήμιση αλλά προφανές και καλό το timing.

Πώς σας φαίνεται;

Όχι ότι περιμέναμε τον ΟΠΑΠ να μας τα θυμίσει αλλά λέμε τώρα...
Δεν 'ναι κακό για όποιον θέλει να ταΐσει την πατρίδα του. Προσωπικά όμως προτιμώ να ταΐσω πρώτα τον εαυτό μου. Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Ελλάδα μεν, αλλά στην τελική δεν έχω κάνει και κάνα συμβόλαιο μαζί της. Όσοι θέλετε να ταΐσετε την μητέρα πατρίδα κάντε το. Και ίσως την ώρα της (οικονομικής) κρίσης σας πετάξουν οι πρασινοφρουροί και οι γαλάζιοι καρεκλοκένταυροι κάνα ξεροκόμματο.

Ναι, το σκέφτομαι πάρα πολύ αυτήν την περίοδο για έξω. Για μόνιμη μετανάστευση μάλιστα, καθώς δεν έχω κάτι να με κρατήσει εδώ πέρα. Γνώσεις έχω, στήνω συστήματα, κάμερες, internet και τα ρέστα και τα λέω κάθε μέρα με τους δικούς μου άμα λάχει.

Βέβαια πολλά μπορεί ν' αλλάξουν σε ένα χρόνο, ωστόσο η τωρινή μου σκέψη και οι φιλοδοξίες μου είναι αυτές. Να ενταχθώ στο παραγωγικό ή ερευνητικό δυναμικό των ΗΠΑ ή του Καναδά. Ούτε καν Ευρώπη, να πάω στην άλλη μεριά του Ατλαντικού. Ωραία η Ελλάδα, θα την θυμάμαι στις καλοκαιρινές μου διακοπές να περνάω για κάνα καφέ πριν πεταχτώ στην Ibiza.

Γενικά συμφωνώ απόλυτα με την Dr. Rez. Ομοίως, θα έπαιρνα πολύ-πολύ πιο εύκολα την απόφαση για μόνιμη μετανάστευση παρά για λίγο. Να φύγω και να ξαναγυρίσω γιατί; Για τρεις κι εξήντογλου; Αν μου πουν "κάτσε" θα κάτσω έξω.

Με φοβίζει φυσικά το γεγονός ότι όταν είσαι έξω θα είσαι πάντα "ο ξένος". Το ότι είναι γενικά δύσκολοι καιροί και δεν είναι και ιδανικά έξω, αλλά υπάρχει χειρότερα από την Ελλάδα; Δεν νομίζω, άρα πάμε στο "το μη χείρον βέλτιστον". Και φυσικά υπάρχει και το οικονομικό στη μέση, που δεν είναι και λίγο. Εγώ θέλω να το βλέπω ως μια επένδυση, δηλαδή ότι γρήγορα (σε βάθος 10-15 ετών) θα αποσβεστούν τα έξοδα αυτά.

Αρχική Δημοσίευση από SICX
σιγουρα δν θα θυσιαζα σχεση για καριερα
Κι άμα τελικά πάρεις τους γνωστούς αδένες στη σχέση τι κάνεις;

Εγώ πραγματικά εύχομαι να μην έχω τέτοιο δίλλημα την ώρα που θα πάρω τις αποφάσεις μου. Βλέποντάς το αποστασιωποιημένα, θα έλεγα ότι πολύ απλά οι άνθρωποι είναι αναλώσιμοι, κρίνοντας κι απ' το παράδειγμα της Αθηνάς πιο πάνω. Εκτός και αν υπάρχουν πράγματα ήδη καθορισμένα, γάμος/παιδί, κτλ κτλ.

Παράθεση

Pasipoy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasipoy
Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Pasipoy έγραψε στις 08:40, 05-06-10:

Αν στο μέλλον μ δινόταν η ευκαιρία να φύγω απο την Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση να την απορρίψω . Νιωθω πως στη χώρα μας τα όνειρα μου δεν θα πραγματοποιηθούν

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:55, 05-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Με φοβίζει φυσικά το γεγονός ότι όταν είσαι έξω θα είσαι πάντα "ο ξένος".
δεν ισχυει παντα αυτο που λες Η αμερικη, ο καναδας και η αυστραλια εχουν παρα πολλους ξενους. Βασικα ολοι ειναι ξενοι σε αυτες τις χωρες. Περα απο αυτο ομως, υπαρχουν πολεις στις οποιες το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου ειναι ξενοι. Στην πολη που ζω ποτε δεν ενιωσα ξενη. Αντιθετα μαλιστα, πανω απο το 50% του πληθυσμου αυτης της πολης αποτελειται απο ανθρωπους που η μητρικη τους γλωσσα δεν ειναι τα αγγλικα. Μπαινεις στο λεωφορειο και ακους κινεζικα, ιαπωνεζικα, ισπανικα, αγγλικα, γαλλικα, γερμανικα, περσικα και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις. Οι μισοι καθηγητες μου ηταν ξενοι. Οι μισοι φιλοι μου ειναι ξενοι. Ποτε δεν ενιωσα ξενη εδω. Αντιθετα μαλιστα, ο κοσμος ειναι πιο ευγενικος και πιο φιλοξενος και μπορω να πω οτι νιωθω καλυτερα και απο οταν εμενα στην ελλαδα.
Ενα ωραιο ομως πραγμα που παρατηρησα σε αυτη τη χωρα ειναι οτι ολοι οι κατοικοι, ειτε ειναι ξενοι ειτε οχι, ξεχυθηκαν στους δρομους ντυμενοι στα χρωματα της σημαιας του καναδα να πανηγυρισουν το χρυσο μεταλλιο της ομαδας του hockey του καναδα στους χειμερινους ολυμπιακους (μεταξυ τους ημουν και εγω, ντυμενη στα κοκκινα ). Ηταν σαν να ειναι ολοι μια οικογενεια. Αν δεν το ζησεις ειναι δυσκολο να καταλαβεις τι εννοω!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:44, 05-06-10:

θα έλεγα ότι πολύ απλά οι άνθρωποι είναι αναλώσιμοι,
Αχ βρε Γιώργο... Αν εσύ τους βλέπεις έτσι, έτσι θα σε βλέπουν κι αυτοί...

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:40, 05-06-10:

θα έλεγα ότι πολύ απλά οι άνθρωποι είναι αναλώσιμοι,
Ο τύπος που σηκώνει στα τηλέφωνα, ή ο βοηθός τους λογιστή ναι και έτσι πρέπει να είναι.
Ο τύπος που έχει σχεδιάσει πολλά πετυχημένα media plan για μια εταιρία ή ο λογιστής που έχει κάνει θετικούς, για την υγεία της εταιρίας, ισολογισμούς δεν είναι αναλώσιμος και δεν θα έπρεπε να ήταν έτσι.

Εδώ έχει ενδιαφέρον η αλυσίδα αξίας κατά Potter, αν βρω χρόνο θα κάνω μια ανάλυση-προσαρμογή.

Υ.γ.: Πρόσθεσα σχετικό Poll

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους