Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,148 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,651 μηνύματα σε 96,015 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 637 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 156)
Καπιταλισμός
48
30,77%
Κομμουνισμός
62
39,74%
Κανένα από τα δύο
36
23,08%
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ
10
6,41%

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:21, 18-12-05:

Ποιό θεωρείτε καλύτερο οικονομικό σύστημα?

Ένα αρκετά "επικίνδυνο" θέμα. Ελπίζω να μην καταλήξει σε flames.

Προσωπικά, θεωρώ οτι μεν ο κομμουνισμός είναι καλύτερος σαν θεωρία αλλά ανεφάρμοστος για τη σημερινή κοινωνία, οπότε με τα σημερινά δεδομένα θεωρώ καλύτερο τον καπιταλισμό. Δεν είμαι απόλυτη σε αυτά μιας και δεν το έχω ψάξει και πάρα πολύ. Δηλαδή ο,τι ξέρω προέρχεται απο συζητήσεις και όχι απο δικό μου διάβασμα βιβλίων μιας και γενικά δεν μπορώ να πω οτι τα πολιτικά θέματα με ενδιαφέρουν και πάρα πολύ. Απλά μου ήρθε η ιδέα να κάνω αυτό το θέμα, μιας και είχα πριν μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον Πάνο (Exposed Bone) για αυτό το θέμα και θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλες απόψεις, ειδικά αν κάποιος το έχει ψάξει περισσότερο το θέμα (πχ διαβάζοντας βιβλία).

edit on 5/1/2008: Πλέον δεν με αντιπροσωπεύουν τα παραπάνω, παρ'οτι είμαι ακόμα υπερ του καπιταλισμού. Απλά τώρα είμαι πολύ πιο σίγουρη για αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 05-01-08 στις 19:36.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

openopen

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη openopen
Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O openopen έγραψε στις 02:44, 18-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ποιό θεωρείτε καλύτερο πολίτευμα?

Προσωπικά, θεωρώ οτι μεν ο κομμουνισμός είναι καλύτερος σαν θεωρία αλλά ανεφάρμοστος για τη σημερινή κοινωνία, οπότε με τα σημερινά δεδομένα θεωρώ καλύτερο τον καπιταλισμό. Δεν είμαι απόλυτη σε αυτά μιας και δεν το έχω ψάξει και πάρα πολύ. Δηλαδή ο,τι ξέρω προέρχεται απο συζητήσεις και όχι απο δικό μου διάβασμα βιβλίων μιας και γενικά δεν μπορώ να πω οτι τα πολιτικά θέματα με ενδιαφέρουν και πάρα πολύ. Απλά μου ήρθε η ιδέα να κάνω αυτό το θέμα, μιας και είχα πριν μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με τον Πάνο (Exposed Bone) για αυτό το θέμα και θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλες απόψεις, ειδικά αν κάποιος το έχει ψάξει περισσότερο το θέμα (πχ διαβάζοντας βιβλία).
Εξήγησε μου/μας το πως έχεις καταλάβει/αντιληφτεί το μοντέλο του κουμουνισμού και του καπιταλισμού... Δηλαδή... Τι γνωρίζεις για τους κανόνες και λειτουργίες του κουμουνισμού/καπιταλισμού σαν πολιτικό μοντέλο εξουσίας. Σε ρωτώ αυτά γιατί λόγο του ότι γουστάρω τρελά τις πολιτικές συζητήσεις, έχω συζητήσει άπειρες φορές και με πολλά άτομα με διάφορα πιστεύω, και πίστεψε με οι κουμουνιστές είναι το μοναδικό κοινωνικό στρώμα που με έχει μπερδέψει, διότι ο καθένας μου λέει και από μια διαφορετική θεωρία για το τι είναι και πως λειτουργεί ο κουμμουνισμός.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:45, 18-12-05:

ντλέπομαι να πω μην πετάξω κοτσάνα

Αυτό πάντως που λες το έχω παρατηρήσει κι εγώ! Παλιά ήμουν στην ΚΝΕ για ένα μήνα (μην ρωτάς πως με πείσανε ) και είχα παρατηρήσει οτι ο καθένας είχε διαφορετική άποψη!!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 755 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 03:01, 18-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από openopen
Εξήγησε μου/μας το πως έχεις καταλάβει/αντιληφτεί το μοντέλο του κουμουνισμού και του καπιταλισμού... Δηλαδή... Τι γνωρίζεις για τους κανόνες και λειτουργίες του κουμουνισμού/καπιταλισμού σαν πολιτικό μοντέλο εξουσίας. Σε ρωτώ αυτά γιατί λόγο του ότι γουστάρω τρελά τις πολιτικές συζητήσεις, έχω συζητήσει άπειρες φορές και με πολλά άτομα με διάφορα πιστεύω, και πίστεψε με οι κουμουνιστές είναι το μοναδικό κοινωνικό στρώμα που με έχει μπερδέψει, διότι ο καθένας μου λέει και από μια διαφορετική θεωρία για το τι είναι και πως λειτουργεί ο κουμμουνισμός.
Δεν θα το ελεγα. Ο κομμουνισμος ειναι πολυ πιο "στενος" ως προς τα περιθωρια του σε σχεση με τον καπιταλισμο ή τον σοσιαλισμο. Ο καπιταλισμος υπαρχει σε πιο ελευθερες ή ελεγχομενες καταστασεις, αναμεμειγμενος με το σοσιαλισμο, κτλ...ενω ο κομμουνισμος εχει πιο σαφη "θεωρια" Εκτος και αν εννοεις οτι γενικοτερα οι αποψεις των αριστερων περι του πολιτικοοικονομικου συστηματος που θα ηθελαν να υπαρχει ειναι πολυ διχασμενες, στο οποιο οχι μονο συμφωνω εγω, αλλα και η πλειοψηφια των ιδιων των αριστερων!

Ποιό θεωρείτε καλύτερο πολίτευμα?

Γιατι εχω την εντυπωση οτι με την ελπιδα θα μεινεις;

Θα γραψω καποια συντομα πραγματα γιατι πρεπει να παω να κανω εργασια...

Ο καπιταλισμος ειναι η φυσικη κατασταση του ανθρωπου. Ο ανθρωπος παντα ζηταει περισσοτερα απο ο,τι εχει,και ποτε δεν ειναι απολυτα ευχαριστημενος. Ποτε επισης δεν πιστευει οτι ειναι απολυτα ισος με ολους τους αλλους και θελει στον τομεα που ειναι ο ιδιος καλυτερος, να βλεπει τον κοπο/πλεονεκτημα του να ανταμειβεται. θα προχωρησω μαλιστα παραπανω, και θα πω οτι γενικοτερα δεν ειναι στη φυση ο κομμουνισμος. Η φυση λειτουργει με το "Νομο της ζουγκλας", δηλαδη επικρατει ο ισχυροτερος (οπως αυτος εννοειται σε καθε περιβαλλον) επομενως το ιδιο ισχυει και για εμας. Οντως, ειναι πιο δικαιο συστημα ο κομμουνισμος, και πολυ καλυτερο κοινωνικα...Μαλλον, ομως, εκει εγκειται και το προβλημα του. Επιβαλλει στην κοινωνια κατι που δεν ειναι, δεν θελει, και - κυριως- δεν μπορει να γινει.

Τελος, να πω και κατι μεταξυ σοβαρου και αστειου: Αν ηταν να υπηρχε καποιο καλυτερα εφαρμοσιμο συστημα απο τον καπιταλισμο, πιστεψτε με θα ειχε βρεθει και θα εφαρμοζονταν σημερα. Δυστυχως, ποτε δεν συνεβη κατι τετοιο...

Υ.Γ: Ετσι και καποιος σχολιασει οτι δεν ηταν και πολυ συντομο το μηνυμα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Insomniac : 18-12-05 στις 03:05.
Παράθεση

openopen

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη openopen
Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O openopen έγραψε στις 03:08, 18-12-05:

Κοτσάνα δεν είναι καμία άποψη . Τελοσπάντων άντε ας πετάξω εγώ την πρώτη ας πούμε κοτσάνα.
1.Πρωτα από όλα με βάση τα λεγόμενα διαφόρων υποστηρικτών του κουμμουνισμού , η βασική ιδέα που επικρατεί σε αυτό το μοντέλο εξουσίας είναι το ότι όλα ανήκουν στο κράτος γιατί το κράτος σου έδωσε την ευκαιρία να τα φτιάξεις ( υλικά αντικείμενα κτλ ) και ότι όλοι είναι ίσοι. Όλοι παίρνουν τα ιδία λεφτά, όλοι έχουνε το ίδιο βιοτικό επίπεδο και γενικότερα ότι υπάρχει σε αυτή τη ζωή σημαίνει ότι θα το έχουνε όλοι. Δηλαδή παίρνουν τον ίδιο μισθό, τον ίδιο αριθμό αντικειμένων είτε αφόρα τρόφιμα, ρουχισμό κτλ .
2. Επίσης εάν το κράτος κρίνει ανήμπορο ένα άτομο να διαχειριστεί τα περιουσιακά στοιχειά των γονέων του μετά το θάνατο τους , τότε αυτά τα περιουσιακά στοιχειά περνάνε στο κράτος γιατί το κράτος έδωσε την δυνατότητα στους γονείς αυτούς να τα κάνουν.
3.Δεν υπάρχουν προοπτικές ανάπτυξης των οικονομικών του κάθε πολίτη γιατί πολύ απλά λόγο ισότητας δεν γίνεται να ξανά υπάρχουν μισοί φτωχοί και μισοί πλούσιοι. Όποτε παραμένουν όλοι φτωχοί που είναι και πιο εύκολο…
4. Κυβερνάνε 300 μ@λ*κες πάλι αλλά τα πλούτη παραμένουν σε αυτούς. Διότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟ σε μια ισότητα να γίνουμε όλοι πλούσιοι . Όποτε θα είμαστε όλοι φτωχοί….

Όσο αφόρα τον καπιταλισμό….
1. . Κυβερνάνε 300 μ@λ*κες πάλι .
2. Υπάρχουν οι Πλούσιοι οι Μεσαίοι και οι Φτωχοί.
3. Η αγορά είναι ανοιχτή για ιδιωτικές προοπτικές ανάπτυξης. Δηλαδή εάν εσύ έχεις μια τρομερή ιδέα για να αυξήσεις τα οικονομικά σου , είτε αφορά μια επένδυση είτε κάποια καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση, μπορείς να το κάνεις.

Αυτά έτσι για αρχή …

Βασικά εμένα μου αρέσει ο καπιταλισμός διότι είναι πιο ανταγωνιστικός. Και πιστεύω πλέον ότι είναι το μοναδικό που υπάρχει σαν μοντέλο εξουσίας και αυτό έχει αποδειχτεί τα τελευταία 20 χρόνια..

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 03:16, 18-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από openopen
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]1.Πρωτα από όλα με βάση τα λεγόμενα διαφόρων υποστηρικτών του κουμμουνισμού:
4. Κυβερνάνε 300 μ@λ*κες πάλι αλλά τα πλούτη παραμένουν σε αυτούς. Διότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟ σε μια ισότητα να γίνουμε όλοι πλούσιοι . Όποτε θα είμαστε όλοι φτωχοί….

Όσο αφόρα τον καπιταλισμό….
1. . Κυβερνάνε 300 μ@λ*κες πάλι .
Ε ΟΧΙ! Αυτο δεν το δεχομαι! Ακους εκει 300μ@λ@κες!

Δεν ειναι παντου...300! Σε καποιες χωρες ειναι και λιγοτεροι/περισσοτεροι!

(Sorry αλλα δεν αντεξα! )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 10:42, 18-12-05:

Θα συμφωνήσω με αυτό που είπε η michele στην αρχή: ο κομμουνισμός είναι ένα μόνο ιδεατό πολιτικό σύστημα το οποίο δεν μπορεί να εφαρμοστεί, διότι οι κυβερνώντες είναι... άνθρωποι!

Γενικά διαφωνώ κάθετα με όλα τα απολυταρχικά καθεστώτα που δεσμεύουν τις ανθρώπινες ελευθερίες. Τέτοια είναι ο εφαρμοσμένος κομμουνισμός, ο φασισμός ή οι διάφορες μορφές χούντας/δικτατοριών.

Από εκεί και πέρα το καπιταλιστικό σύστημα βλέπω πως έχει εφαρμοστεί ομαλά στην κοινωνία του σήμερα, αλλά δημιουργώντας άλλα προβλήματα, κυρίως μεταξύ των κοινωνικών στρωμάτων, σε εθνικό επίπεδο, αλλά και μεταξύ πλούσιων και φτωχων χωρών, σε διεθνές επίπεδο.

Δεν μπορώ να πω αν προτιμώ το καπιταλιστικό σύστημα, καθώς δεν έχω ψάξει την θεωρία του. Σίγουρα όμως δεν θα ήθελα να έχουμε το κομμουνιστικό σύστημα που πήγε να εφαρμοστεί στις χώρες της Ανατολικής Ευρώπης (αν και εκεί έμειναν στο σοσιαλιστικό σύστημα).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MonaXoS : 18-12-05 στις 11:55.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:14, 18-12-05:

MoNaXos εσύ το έγραψες αυτό?? Μονος σου??? Ουάου!!!!
Θες να το φτιάξεις λίγο και να πάει στα άρθρα???
(πες ναι, πες ναι )

αν θες κάνε απλά ενα κενό θέμα στα άρθρα και τα υπόλοιπα είναι δική μου δουλειά!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 18-12-05 στις 11:30.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 13:23, 18-12-05:

Συμωνώ κι εγώ με Michelle και MonaXo, ότι ο κομμουνισμός είναι μία μη εφαρμόσιμη ιδεατή κατάσταση γιατί θεωρεί ότι ο άνθρωπος είναι τέλειος και αγνοεί όλες τις αδυναμίες που έχει από τη φύση του.Και ένα τέλειο σύστημα δεν μπορεί να εφαρμοστεί από έναν "ανθρώπινο" άνθρωπο.
Βέβαια, δε συμφωνώ με όσα λέει και ο ιnsomniac περί νόμου της ζούγκλας.Στην οργανωμένη κοινωνία του σήμερα, με όλες της της ατέλειες, ο νόμος της φυσικής επιλογής δεν ισχύει όπως στην υπόλοιπη φύση.Αν για παράδειγμα γεννηθεί κάποιος με μία αναπηρία, κανονικά θα έπρεπε να πεθάνει επειδή δε θα μπορούσε ο ίδιος να συντηρήσει τον εαυτό του και μαζί του να εκλείψει και το ελλατωματικό γονίδιο.Εδώ όμως παρεμβαίνει η κοινωνία και το αποτρέπει αυτό.
Όπως και να'χει έχουμε ξεφύγει από τα υπόλοιπα ζώα.Γι'αυτό μπορέσαμε να σκεφτούμε και ιδεατά συστήματα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπορούμε να τα εφαρμόσουμε κιόλας.
Πάντως, ούτε κι ο καπιταλισμός πιστεύω ότι είναι πλήρως εφαρμόσιμος, αφού στις περισσότερες κοινωνίες που ισχύει, τομείς όπως της παιδείας ή της υγείας ελέγχονται(και έτσι πρέπει) από το κράτος.
Αυτά τα λίγα( ) προς το παρόν

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,877 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:36, 18-12-05:

Προτιμο τον κουμουνισμο σαν ιδεα αλλα δεν πορει να εφαρμοστει αυτη η ιδεα. Ειμαι ομως αντιθετος με τον καπιταλισμο. Ετσι λοιπον διαλεγω κουμουνισμο αν δεν μπορω κατι περα απο αυτα τα δυο (δεν αναλυω περιτερω για να μην καταληξουμε σε flames)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 14:52, 18-12-05:

Είμαι υπέρ της πρόοδου και της εξέλιξης. Αυτά επιτυγχάνονται με ανταγωνισμό. Δεν είναι τυχαίο πως όλοι οι επιστήμονες της Σοβιετικής Ένωσης, μόλις έφυγαν, δεν ξαναπάτησαν το πόδι τους εκεί.

Εν τούτοις, πιστεύω πως ο καπιταλισμός πάσχει στα εξής δύο βασικά σημεία.
1) Παραμελούνται βασικές ανθρώπινες αξίες στο "βωμό" του χρήματος, δηλαδή της προσωπικής (φαινομενικής σε μεγάλο βαθμό, κατ' εμέ) ανέλιξης όπως είναι ο έρωτας, η φιλία ακόμα και η οικογένεια.
2) Επιτρέπει στους αετούς αλλά και στα φίδια να φτάσουν στην κορυφή του βουνού (αν πιάνετε την αναλογία μου)

Όσο για την κατάσταση στην Ελλάδα: το ΚΚΕ πρέπει να είναι το πιο σκληροπυρηνικό κουμμουνιστικό κόμμα στον κόσμο! Παραμένει προσκολλημένο στο να διεκδικεί ανάγκες που έχουν ήδη εκπληρωθεί χωρίς προτάσεις παρά μόνο με αντιρρήσεις. (Αντίστοιχα και ΚΝΕ/ΠΚΣ)

Το ΠΑ.ΣΟ.Κ. του Αντρέα κυρίως προτού μπει στην Ε.Ε. έφερνε αρκετά σε ένα ικανοποιητικό πολιτικό σύστημα.

Επόμενη μέρα: Είμαι σίγουρος πως το καπιταλιστικό σύστημα δεν είναι το καλύτερο. Είμαι επίσης σίγουρος πως ο κομμουνισμός δεν έχει καμία τύχη, στην Κούβα έχει εκφυλιστεί από τις άθλιες συνθήκες ζωής που επικρατούν.
Πιστεύω πως υπάρχει μια καλύτερη προσέγγιση που θα αντιμετωπίζει τις μεγάλες προκλήσεις των καιρών μας. (Τρίτος Κόσμος, Οικολογικό Πρόβλημα, Πηγές ενέργειας κτλ.) Θα ήθελα όταν βρω χρόνο να μελετήσω όλα τα πολιτικά συστήματα που έχουν εμφανιστεί μέχρι σήμερα και να καταθέσω τη δικιά μου πρόταση.

Τι θα λέγατε για την Πολιτεία του Πλάτωνα;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:19, 18-12-05:

emufear μην μπερδευεις τον καπιταλισμό με τη σωστή εφαρμογή των νόμων. Αυτά έλεγα κι εγώ χτες αλλά μου απάντησε πολύ σωστά το παραπάνω ο Πάνος. Τα φίδια που λες σε μια νομοταγή κοινωνία δεν θα φτάνουν στην κορυφή του βουνού εκτός αν κοπιάσουν. Η εφαρμογή των νόμων δεν έχει σχέση με το πολίτευμα που έχουμε. Σε κάθε πολίτευμα αν δεν εφαρμόζονται οι νόμοι του θα πάει κατα διαόλου.

Επίσης, παρακαλώ να μην αναφέρονται πολιτικά κόμματα. Το θέμα μας είναι ποιό πολίτευμα θεωρείτε καλύτερο, όχι ποιό κομμά κυβέρνησε καλύτερα

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 15:26, 18-12-05:

Δεν είναι λάθος αυτό που λες για τους νόμους αλλά εγώ κρίνω το πολιτικό σύστημα με βάση την εφαρμογή του και όχι με βάση την ιδεατή του προσέγγιση. Ο καπιταλισμός σαν πολιτικό σύστημα ευνοεί το ρουσφέτι.

Τα πολιτικά κόμματα τα ανέφερα απλά για να δείξω σε τι κατάσταση βρίσκεται η χώρα μας. No offense intented.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:35, 18-12-05:

To ξέρω οτι no offense intented βρε Μανόλη, αλλά μπορεί να αρχίσουν flames έτσι!
Όσο για τους νόμους, γιατί ο καπιταλισμός ευνοεί το ρουσφέτι?

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 15:40, 18-12-05:

Ο καπιταλισμός έχει σαν ύψιστη αξία τα λεφτά και με τη βοήθεια του χρήματος εξαγοράζονται συνειδήσεις κτλ..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:43, 18-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Ο καπιταλισμός έχει σαν ύψιστη αξία τα λεφτά και με τη βοήθεια του χρήματος εξαγοράζονται συνειδήσεις κτλ..
Χμμμ έχεις δίκιο σε αυτό...

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 16:11, 18-12-05:

Γι'αυτο το κράτος πρέπει να μένει έξω και να υπάρχουν τμήματα της κοινωνίας που να μην επηρεάζονται από τις καπιταλιστικές ιδέες.
Ο καπιταλισμός έχει πολλές ατέλειες.Και πώς να μην έχει όταν μέσα στη λειτουργία του είναι η εξόντωση του αδυνάτου.
Επειδή όλα κρίνονται στην πράξη και η πράξη δείχνει ότι τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια οι Σκανδιναβικές χώρες είναι εκείνες με το υψηλότερο βιωτικό επίπεδο, πρέπει οι υπόλοιποι να παραδεχτούμε ότι το συστημά τους υπερέχει των άλλων.Και εκεί εφαρμόζεται μια μορφή σοσιαλισμού, με ελεύθερη οικονομία και πολύ υψηλή φορολογία, κοινή για όλους

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faithplus1 : 18-12-05 στις 16:19.
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 17:23, 18-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Συμωνώ κι εγώ με Michelle και MonaXo, ότι ο κομμουνισμός είναι μία μη εφαρμόσιμη ιδεατή κατάσταση γιατί θεωρεί ότι ο άνθρωπος είναι τέλειος και αγνοεί όλες τις αδυναμίες που έχει από τη φύση του.Και ένα τέλειο σύστημα δεν μπορεί να εφαρμοστεί από έναν "ανθρώπινο" άνθρωπο.
Βέβαια, δε συμφωνώ με όσα λέει και ο ιnsomniac περί νόμου της ζούγκλας.Στην οργανωμένη κοινωνία του σήμερα, με όλες της της ατέλειες, ο νόμος της φυσικής επιλογής δεν ισχύει όπως στην υπόλοιπη φύση.Αν για παράδειγμα γεννηθεί κάποιος με μία αναπηρία, κανονικά θα έπρεπε να πεθάνει επειδή δε θα μπορούσε ο ίδιος να συντηρήσει τον εαυτό του και μαζί του να εκλείψει και το ελλατωματικό γονίδιο.Εδώ όμως παρεμβαίνει η κοινωνία και το αποτρέπει αυτό.
Όπως και να'χει έχουμε ξεφύγει από τα υπόλοιπα ζώα.Γι'αυτό μπορέσαμε να σκεφτούμε και ιδεατά συστήματα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπορούμε να τα εφαρμόσουμε κιόλας.
Πάντως, ούτε κι ο καπιταλισμός πιστεύω ότι είναι πλήρως εφαρμόσιμος, αφού στις περισσότερες κοινωνίες που ισχύει, τομείς όπως της παιδείας ή της υγείας ελέγχονται(και έτσι πρέπει) από το κράτος.
Αυτά τα λίγα( ) προς το παρόν
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Η φυση λειτουργει με το "Νομο της ζουγκλας", δηλαδη επικρατει ο ισχυροτερος (οπως αυτος εννοειται σε καθε περιβαλλον) επομενως το ιδιο ισχυει και για εμας. Οντως, ειναι πιο δικαιο συστημα ο κομμουνισμος, και πολυ καλυτερο κοινωνικα...Μαλλον, ομως, εκει εγκειται και το προβλημα του. Επιβαλλει στην κοινωνια κατι που δεν ειναι, δεν θελει, και - κυριως- δεν μπορει να γινει.
Ειχα την εντυπωση οτι φαινεται απο το Post μου, αλλα μαλλον δεν ειναι πληρως ξεκαθαρο. Δεν εννοω οτι θα επρεπε να λειτουργει η κοινωνια βασει του "Νομου της Ζουγκλας" ή οτι ετσι οντως συμβαινει, αλλα οτι αυτο ειναι το "φυσικο" (με την κυριολεκτικη σημασια του) και οτι αυτο υπαγορευει ο καθαρος καπιταλισμος. Επειδη, ομως, ο ανθρωπος εχει και ιδιοτητες που δεν εχουν τα αλλα ζωα, στις απανταχου κοινωνιες, δεν ισχυει - και καλα κανει- ο καθαρος καπιταλισμος, αλλα μια συγχωνευση του με κρατικη παρεμβαση υπερ των αδυναμων και στοιχεια σοσιαλισμου. Για αυτο αλλωστε και βλεπουμε κοινωνικες ασφαλισεις, προνοια, δωρεαν παιδεια, κτλ (...εστω στο βαθμο που τα βλεπουμε! ) Απλα ηθελα να εξηγησω αυτο που λετε οι υπολοιποι, οτι ο κομμουνισμος ειμαι πρακτικα ανεφαρμοστος, αναφεροντας και την αιτια του (οτι δεν ειναι στην ιδιοσυγκρασια-φυση του ανθρωπου) Γενικα, συμφωνω με το Post σου!

Χμμμ έχεις δίκιο σε αυτό...
Ενω, εχετε την εντυπωση οτι στα αλλα πολιτικα συστηματα το χρημα δεν ειναι η υψιστη αξια και οτι οι ανθρωποι δεν διαφθειρονται απο αυτο; Δηλαδη, αν σε εναν ανθρωπο στην Κουβα του προσφερεις αμυθητα πλουτη για να ρουφιανεψει ωστε να παρει μια καλυτερη θεση (οπουδηποτε, δεν μιλαω συγκεκριμενα) θα το αρνηθει γιατι ειναι κομμουνιστης; Τα χρηματα αντιπροσωπευουν καλως ή κακως την ευημερια του ανθρωπου σε πολυ μεγαλο βαθμο (φυσικα ειναι πρωταρχικη η υγεια, οι προσωπικες σχεσεις, κτλ, αλλα με αυτα δεδομενα η ευημερια πολλαπλασιαζεται αν υπαρχουν και πλουτη) και οπως ανεφερα και παραπανω, ο ανθρωπος θελει παντα ολο και παραπανω καλοπεραση! Επομενως, παντου μπορουν να εξαγοραζονται συνειδησεις...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Insomniac : 18-12-05 στις 18:55.
Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 21:18, 18-12-05:

Έχουμε στα χέρια μας ένα τεχνολογικό επίτευγμα χωρίς προηγούμενο στην ανθρώπινη ιστορία!
Το παγκόσμιο διαδίκτυο!!
Σε ανθρώπινο μέτρο το χρήμα και η εξουσία διαφθείρουν. Καταλήγει σκοπός της εξουσίας να είναι η Διατήρηση της εξουσίας με κάθε τρόπο και σκοπός του χρήματος να γίνεται η απόκτηση περισσοτέρου χρήματος με κάθε μέσο. Καταλήγουν έτσι να γίνονται όπλα απάνθρωπα που στρέφονται κατά των ανθρώπων μάλλον παρά εις όφελός τους.
Σκεφθείτε μια παγκόσμια κοινωνία ανθρώπων, των οποίων τα προβλήματα και οι ανάγκες θα αντιμετωπίζονται από τον ίδιο τον παγκόσμιο ιστό! Χωρίς τον ατομικό ανθρώπινο παράγοντα που διαφθείρεται. Οι αποφάσεις θα λαμβάνονται από παγκόσμιους υπολογιστικούς πυρήνες που θα λαμβάνουν υπ' όψιν το παγκόσμιο συμφέρον για να καταλήξουν δικαιολογημένα, στην έγκριση ή την απόρριψη του αιτήματος του καθενός από μας.
Να αντικαταστήσουμε τον επιρρεπή σε διαφθορά ανθρώπινο παράγοντα με την ψυχρή λογική του δημιουργήματός μας, του
computer!! Ο έλεγχος θα μπορεί να διεξάγεται από όλους, για την αντικειμενικότητα των αποφάσεων, μιά και πλέον η συνείδησή μας θα αντιλαμβάνεται όχι το στενό προσωπικό μας συμφέρον αλλά το παγκόσμιο καλό.
Ποίος θα είναι τότε ο σκοπός του ανθρώπου;
Σε ποιόν θα στραφεί να εκδικηθεί την αδικία που ίσως νοιώσει να γίνεται εναντίον του;
Οραματίζομαι κατάργηση του χρήματος σαν μέσο επιβίωσης μέσω της αφθονίας που η επιστήμη μπορεί να μας προσφέρει σε παγκόσμιο επίπεδο και όλα μας τα πυρηνικά να τα στείλουμε μακριά στο διάστημα να χαθούν μέσα σε ένα μακρινό ήλιο!
Τότε να γίνει η δημιουργία σκοπός του ανθρώπου, η έμπνευση, η τέχνη, η οικολογία, το διάστημα.
Ίσως ονειρεύομαι, αλλά ο παγκόσμιος ιστός υπάρχει ήδη και περιμένει την απόφασή μας!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kynofilos : 26-12-05 στις 20:30.
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 13:37, 19-12-05:

Για να μην επαναλαμβάνω ότι ο κουμουνισμός είναι ανεφάρμοστος και τα προβλήματα του καπιταλισμου θα απαντήσω μόνο πιο είναι το ιδανικό οικονομικό σύστημα.
Η πλειοψηφία των οικονομολόγων συγκλίνει στο εξής μοντέλο "ελεγχόμενο καπιταλισμό".Καθαρά απο οικονομικής άποψης θεωρείται ότι μια κοινωνία δεν μπορεί να επιβιώσει και να αναπτυχθεί σε συνθήκες κουμουνισμού γιατί εκλείπει η ατομική ιδιοκτησία και τα κίνητρα για επενδύσεις και εργασία.
Απο την άλλη ο καπιταλισμός διμιουργεί οικονομικές ανισότητες και δεν διευκολύνει την ροή του χρήματος.
Έτσι κατέληξαν στον ελεγχόμενο καπιταλισμό που συγκεντρώνει τα θετικά στοιχεία του καπιταλισμού(επενδύσεις,κίνητρα για ανάπτυξη) ελέγχεται όμως απο το κράτος ώστε να αποφευχθούν οι ανισοτητες και η διμιουργία μονοπωλίου.Δυστυχώς το μοντέλο αυτό πρακτικά δεν εφαρμόστηκε πουθενά.
Υ.Γ.Που είσαι βρε Valder να μας τα πεις καλύτερα;

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 19:16, 19-12-05:

Με κάλυψαν οι Insomniac (90%) και faithplus1 (100%).

Kynofilos το σύστημα που προτείνεις μου μοιάζει πολύ με δημοκρατία, ή κάνω λάθος; Αλήθεια η Δημοκρατία σε σχέση με τη συζήτησή μας κολλάει με τον Καπιταλισμό, τον Κομμουνισμό, ή αποτελεί ανεξάρτητο πολιτικό σύστημα;

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 430 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 21:05, 19-12-05:

Ο καπιταλίσμος βασίζεται στην συσωρεύση κεφαλαίου και στην επενδυσή του στην σφαίρα της παραγωγής καθώς και στον σχηματισμό της τάξης που κατέχει τα μέσα παραγωγής και της τάξης που προσφέρει μόνο εργασία (γιαυτό και περιγράφετε σαν το πολιτικό σύστημα που βασίζετε στην λογική της εκμετάλευσης ανθρώπου από άνθρωπο).

Άντιθετα ο κουμμουνισμός αποβλέπει στην κατάργηση των ταξικών διακρίσεων και της ιδιοκτησίας και βασίζετε στην αρχή "από τον καθένα ανάλογα με τις ικανότητες του στον καθένα σύμφωνα με τις ανάγκες του"

Μην με ρωτήσετε τι προτιμώ, γιατί η απαντησή μου θα είναι τελέιως θεωριτική....

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 22:06, 19-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos

Kynofilos το σύστημα που προτείνεις μου μοιάζει πολύ με δημοκρατία, ή κάνω λάθος; Αλήθεια η Δημοκρατία σε σχέση με τη συζήτησή μας κολλάει με τον Καπιταλισμό, τον Κομμουνισμό, ή αποτελεί ανεξάρτητο πολιτικό σύστημα;
Αν υποθέσουμε ότι στο ιδεατό κομμουνιστικό καθεστώς την εξουσία έχει ο λαός και όλα πάνε ρολόι, δεν υπάρχουν εκλογές και ούτε δημοκρατία με την έννοια της δυνατότητας αλλαγής προσώπων στην εξουσία.Την εξουσία την έχουν όλοι, δεν υπάρχουν διαφωνίες και όλα πάνε σύμφωνα με το πρόγραμμα(είπαμε, ιδεατό καθεστώς είναι).Και να υπήρχαν εκλογές, αφού όλα πάνε τέλεια γιατί κάποιος να θέλει την αλλαγή?Άρα δεν υπάρχει καν η ανάγκη για εκλογές.Άσε που θεωρητικά δεν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις που να χρειάζεται να εκφραστούν σε δημοκρατικό πλαίσιο.

Ο καπιταλισμός ως μη απολυταρχικό καθεστώς, εφαρμόσιμο αν και πιο απάνθρωπο θεωρητικά, δε λέει όχι στην αλλαγή των προσώπων στην εξουσία, στο γενικότερο κλίμα ελευθερίας και πρωτοβουλίας του ατόμου.Πάντως το κεφάλαιο μένει πίσω από το προσκήνιο και ουσιαστικά δεν επηρεάζεται από τις αλλαγές στον κομμάτων.

@skoulikadera: θεωρητικά συμφωνώ μαζί σου.Αλλά ούτε το ένα ούτε το άλλο σύστημα στην πράξη δεν εφαρμόζουν πλήρως τη θεωρία τους

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 08:45, 20-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Αν υποθέσουμε ότι στο ιδεατό κομμουνιστικό καθεστώς την εξουσία έχει ο λαός και όλα πάνε ρολόι, δεν υπάρχουν εκλογές και ούτε δημοκρατία με την έννοια της δυνατότητας αλλαγής προσώπων στην εξουσία.Την εξουσία την έχουν όλοι, δεν υπάρχουν διαφωνίες και όλα πάνε σύμφωνα με το πρόγραμμα (είπαμε, ιδεατό καθεστώς είναι).
Οπότε αν κατάλαβα καλά ο Κομμουνισμός είναι ένα πολιτικό σύστημα φτιαγμένο για λαούς, και όχι για ατομικές ανθρώπινες οντότητες.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:49, 20-12-05:

Οπότε αν κατάλαβα καλά ο Κομμουνισμός είναι ένα πολιτικό σύστημα φτιαγμένο για λαούς, και όχι για ατομικές ανθρώπινες οντότητες.
ΝΤΙΝ ΝΤΙΝ ΝΤΙΝ!

Κορέκτ ντίαρ.

wanna play another round?

...συνεφωνώ.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:20, 20-12-05:

Μισό λεπτακι υπάρχει μια τεράστια παρανόηση.
Ο κουμουνισμός και ο καπιταλισμός δεν είναι πολιτικά συστήματα,είναι οικονομικά συστήματα.Απλώς επειδή έχουν κοινωνικό αντίκτυπο και είναι συνηθισμένο κάθε κόμμα να πρεσβεύει ένα απο αυτά έχουν στο μυαλό μας συνδεθεί με την πολιτική και συνεπώς με το πολίτευμα.
Πολιτικά συστήματα(δλδ πολιτεύματα) είναι η μοναρχία,η δημοκρατία,η δικτατορία κτλ.
Στην χώρα μας πχ.έχουμε ως πολίτευμα την προεδρευομένη κοινοβουλευτική δημοκρατία(μια απο τις μορφές της δημοκρατίας) και ως οικονομικό σύστημα τον καπιταλισμό.

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Skeftomilos έγραψε στις 22:50, 21-12-05:

Πολύ αποκαλυπτικό! Ποτέ δεν είχα σκεφτεί αυτή τη διάκριση πολιτικού vs οικονομικού συστήματος.

Μου δημιουργείται όμως η εξής απορία: Η Σοβιετική Ένωση τι πολιτικό σύστημα είχε την περίοδο 1917-1989;

Ακόμα ο Σοσιαλισμός και ο Φασισμός είναι πολιτικά ή οικονομικά συστήματα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 23:56, 21-12-05:

Η σωβιετική ένωση; χμ.... Μάλλον δικτατορία θα έλεγα. Αφού οι ίδιοι ήταν πάντα στην εξουσία... ε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 00:28, 22-12-05:

Αναρωτιέμαι γιατί βάλατε αστεράκια (****) στη λέξη κομ*****σμός στον τίτλο. Την θεωρείται βρισιά ή κάνετε ψιλοχυδαίο λογοπαίγνιο? Έχω μείνει... και το θεωρώ άσχημο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:30, 22-12-05:

Mόνο του το "έκοψε" το vBulletin
Ενώ το έχω ρυθμίσει να κόβει μόνο τη λέξη όταν τη βρίσκει αυτούσια (αυτή τη λέξη που σημαίνει αιδοίο...) την κόβει και μέσα σε άλλες λέξεις
Oh well, κάποια βλακεία θα έχω κάνει πάλι

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 00:40, 22-12-05:

Λέω κι εγώ... να το έχει λογοκρίνει η Μισέλ... περίεργο!

Παράθεση

dim64

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dim64
Ο dim64 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O dim64 έγραψε στις 18:22, 29-12-05:

Ενδιαφέρον βρίσκω το θέμα και πολλές απαντήσεις έχουν αναπτύξει πολλά παράπλευρα ζητήματα. Τα συστήματα αυτά δεν πρέπει να τα κρίνουμε ούτε από το πως εφαρμόστηκαν γιατί καμιά ιδέα δεν εφαρμόστηκε στην πράξη ακέραια, ούτε από το τι θεωρητικά λένε διότι οι ιδεολογίες εξαπατούν. Ο κομ*****σμός μπορεί να εφαρμοσθεί μόνο σε κοινωνία αγγέλων και ο καπιταλισμός είναι πολύ πιο σκληρός από ότι έχουμε γνωρίσει εμείς στην εποχή που ζούμε.
Πιστεύω ότι και τα δύο αυτά πολιτικά και οικονομικά συστήματα είναι πια ξεπερασμένα στην εποχή της τεχνολογίας και του Διαδικτύου. Ο λόγος είναι απλός. Και τα δύο στηρίχτηκαν στην θεοποίηση του εμπορεύματος. Ο κομ*****σμός όπου εφαρμόστηκε δεν ήταν παρά ένας κρατικός καπιταλισμός. Η οικονομία του εμπορεύματος πεθαίνει καθώς αναπτύσσεται η οικονομία της πληροφορίας.
Κάθε πολιτικοοικονομικό σύστημα δημιουργεί μόνο του τις αιτίες της παρακμής του. Ο καπιταλισμός μας υπόσχεται ότι θα γίνουμε πλούσιοι αν προσπαθήσουμε αλλά ο ανταγωνισμός εκτός από κίνητρο ανάπτυξης σκοτώνει κιόλας. Ζούμε σε μια κοινωνία μοναξιάς, αποξένωσης και χαμένης ελπίδας. Το μίγμα είναι από μόνο του εκρηκτικό. Οι άνθρωποι δεν είναι μόνο οικονομικά μεγέθη. Όποιοι δεν το κατάλαβαν βρέθηκαν κάτω από το πέλμα της Ιστορίας.
Θα εμφανιστεί σύντομα (για τα μεγέθη της Ιστορίας όχι για μένα) δηλ σ' αυτόν τον αιώνα νέος τρόπος διακυβέρνησης γιατί αυτό επιτάσσουν οι νέες ταχύτατες εξελίξεις στην αγορά και η διάχυση της πληροφορίας.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 18:27, 29-12-05:

Όπως έλεγε και ένας δάσκαλός μου, για να γκρεμιστεί η γέφυρα δεν χρειάζεται να πέσουν όλα τα τούβλα, αρκεί να τραβηχτεί το ένα που θα φέρει την καταστροφή...

Συμφωνώ πως είμαστε ante portas. Ελπίζω να προλάβω να το ζήσω..

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Crow_of_Darkness
Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 12:09, 08-05-06:

Προσωπικά θεωρώ τον Καπιταλισμό πολύ καλύτερη ιδεολογία από το Κομμουνισμό. Θα προτιμούσα να ζώ σε μια καπιταλιστική κοινωνία παρά σε μια κομμουνιστική - αν έπρεπε να διαλέξω οπωσδήποτε ένα από τα δύο. Ο Κομμουνισμός κατα τη γνώμη μου είναι ότι χειρότερο για ένα κράτος ή μια κοινωνία. Πέρα του γεγονότος ότι είναι αδύνατο να εφαρμοστεί στη πράξη, διαφωνώ κάθετα και με την ιδεολογία του. Ο κάθε άνθρωπος, είναι υπεύθυνος για την όποια εξέλιξή του. Δεν είναι δυνατό να κινείται μέσα σε όρια και πλαίσια που περιορίζουν την ανάπτυξή αυτού και κατ επέκταση της ίδιας της κοινωνίας. Στη πράξη όταν το άτομο δουλεύει για αυτόν και την οικογένειά του και όχι για το κράτος, η πρόοδος και η ευημερία σε γενικά πλαίσια είναι πολύ μεγαλύτερη. Ο καθένας δικαιούται να έχει προσωπική περιουσία και να προσπαθεί για το καλύτερο - καμία ιδεολογία δε μπορεί να το απαγορεύσει αυτό.

Ο κομμουνισμός όπου εφαρμόστηκε μόνο καταστροφές, πείνα και δυστυχίες έφερε. Παραδείγματα πολλά και διάφορα.Από το πρώην Ανατολικό Μπλόκ έως τη Κούβα και τη Βόρειο Κορέα, όπου εξακολουθεί δυστυχώς να υφίσταται. Δείτε το βιοτικό επίπεδο αυτών των ατόμων για να καταλάβετε. Δείτε τη πείνα, την εξαθλείωση και τη στέρηση ελευθεριών. Τη καταπάτηση των δικαιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων και τους λίγους και εκλεκτούς της νομενκλατούρας που νέμονται τα έσοδα του κράτους. Π.Χ, ο <<Κομμουνιστής>> Φιντέλ Κάστρο έχει περιουσία 2,5 εκατομυρίων δολλαρίων και ο λαός ζεί υπόδουλος του τυρρανικού καθεστώτος που αυτός και οι όμοιοί του δημιούργησαν. Ας αναλογιστεί ο καθένας μας, πού θα ήταν η χώρα μας σήμερα εάν οι Κομμουνιστές είχαν νικήσει στον εμφύλιο, το 1944 στα Δεκεμβριανά ή το 1946-49. Σα την Αλβανία, τη Βουλγαρία, τη Ρωσία ή όλες αυτές τις χώρες θα είμασταν σήμερα. Να προσπαθούμε να κλείσουμε τις πληγές της κατάρας αυτής. Και ειδικά τα πρώτα χρόνια μετά τη πτώση τα πράγματα θα ήταν τρις χειρότερα. Οι Έλληνες θα ήταν μετανάστες σε άλλες χώρες αναζητώντας ένα καλύτερο αύριο ενώ οι αδερφές μας και οι μανάδες μας θα είχαν καταντήσει ιερόδουλες σε κάποιο σύγχρονο σκλαβοπάζαρο. Η ΗΡΩΙΚΗ ΝΙΚΗ των Κυβερνητικών δυνάμεων στον εμφύλιο μας έσωσε στη κυριολεξία. Τιμή και δόξα σε αυτούς τους ΗΡΩΕΣ που θυσιάστηκαν για να ζούμε εμείς σήμερα πολύ καλύτερα απ' ότι θα ήμασταν αν οι Κομμουνιστές είχαν νικήσει. Τιμή και δόξα στους Αμερικανούς και Άγγλους που μας βοήθησαν τότε με στρατιωτική και οικονομική βοήθεια. Κανείς δε πρέπει να λησμονεί - άσχετα από το πώς αισθάνεται για αυτούς σήμερα, ότι η βοήθειά τους ήταν καθοριστικής σημασίας για τη ΝΙΚΗ. (Ειδικά των Άγγλων το Δεκεμβριο του 1944)

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 13:08, 08-05-06:

crow:

ναι ενω τα παιδια του καπιταλισμου (βιετναμ, ιρακ, ιραν οπως επικειτε, ολες οι τριτοκωσμικες χωρες) ειναι πολυ καλυτερα.

ο κομμουνισμος δεν εφαρμοζεται λογο της ανθρωπινης φυσης που ειναι πατεις με πατω σε.

Ο κάθε άνθρωπος, είναι υπεύθυνος για την όποια εξέλιξή του.
ναι γιαυτο τον καφκα, τον ντοστογιεφσκι, τον μπαριζνικοφ, τον τολστοι, τον λομπατζεφσκι, τον τελαρουμ, τον προκοπιεφ, τον ραχμανινοφ, τον περλιαμ, τον σοστακοβιτς, τον τσαικοφσκι δεν τους ξερει κανεις. γιατι οπως ηταν πνιγμενοι μεσα στο κουμουνιστικο καθεστος δεν μπορεσαν να δημηιουργησουν και να ανελιχθουν.

δεν εχει υπαρξει ουτε ΜΙΑ μεγαλη προσωπικοτητα που να ειναι αποτελεσμα του καπιταλισμου. Απλα εζησαν μεσα σε αυτον, δεν μπορεις να οριζεις την σημασια του ατομου μεσω των χρηματικων απολαβων του.

ΚΑΝΕΝΑΣ ανθρωπος δεν αξιζει να παρει 160.000.000 δολαρια εφαπαξ συνταξη οπως πηρε ο προεδρος της εξον.

ο αινσταιν εβγαλε ποτε τοσα λεφτα? Οχι, αλλα ηταν σαφως σημαντικοτερος.

αυτα για τα "καλα" του καπιταλισμου

Η ΗΡΩΙΚΗ ΝΙΚΗ των Κυβερνητικών δυνάμεων στον εμφύλιο μας έσωσε στη κυριολεξία. Τιμή και δόξα σε αυτούς τους ΗΡΩΕΣ που θυσιάστηκαν για να ζούμε εμείς σήμερα πολύ καλύτερα απ' ότι θα ήμασταν αν οι Κομμουνιστές είχαν νικήσει. Τιμή και δόξα στους Αμερικανούς και Άγγλους που μας βοήθησαν τότε με στρατιωτική και οικονομική βοήθεια
χαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχααχααχα εμπρος λιακοπουλος

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:42, 08-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
ναι γιαυτο τον καφκα, τον ντοστογιεφσκι, τον μπαριζνικοφ, τον τολστοι, τον λομπατζεφσκι, τον τελαρουμ, τον προκοπιεφ, τον ραχμανινοφ, τον περλιαμ, τον σοστακοβιτς, τον τσαικοφσκι δεν τους ξερει κανεις. γιατι οπως ηταν πνιγμενοι μεσα στο κουμουνιστικο καθεστος δεν μπορεσαν να δημηιουργησουν και να ανελιχθουν.
και που ξερεις οτι ειναι αποτελεσμα του κομμουνισμου και οχι οτι απλως εζησαν σε περιοδο κομμουνισμου;

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 15:18, 08-05-06:

Ρε παιδιά... ο Τσαϊκόφσκι έζησε το 1840-1893... Τι σχέση είχε με τον κομμουνισμό;

epote, καλά τα όσα λες (αν και δεν βρίσκω ισχυρά αντεπιχειρήματα) και απολύτως σεβαστά. Δεν μας είπες όμως αν τα "καλά" του κομμουνισμού είναι περισσότερα από τα "καλά" του καπιταλισμού...

Την άποψή μου την έχω πει και πιο πάνω. Δεν το θεωρώ δίπολο ακριβώς το "Καπιταλισμός - Κομμουνισμός". Καταδικάζω οποιαδήποτε ιδεολογία είναι χτισμένη πάνω στον ολοκληρωτισμό και καταπατεί βασικά ανθρώπινα δικαιώματα. Ο κομμουνισμός είναι μία από αυτές, αλλά και βασικά σημεία του καπιταλιστικού συστήματος.

Παρόλα αυτά νομίζω το πως αν σήμερα εγώ και εσύ έχουμε το δικαίωμα να γράφουμε στο ίντερνετ κατά της κυβέρνησης και του συστήματος, να πηγαίνουμε όπου θέλουμε στον κόσμο, να απολαμβάνουμε όποιο αγαθό θέλουμε κτλ νομίζω πως το οφείλουμε περισσότερο στα καπιταλιστικά συστήματα, παρά στα κομμουνιστικά (βλ. Κίνα...)

Και πάλι το λέω, χωρίς να θεοποιώ τον καπιταλισμό. Συμφωνώ ότι καταπατά το δίκιο των κατώτερων (οικονομικά κυρίως) τάξεων και πολλές φορές με ολέθρια αποτελέσματα

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 15:32, 08-05-06:

crow:
ναι γιαυτο τον καφκα, τον ντοστογιεφσκι, τον μπαριζνικοφ, τον τολστοι, τον λομπατζεφσκι, τον τελαρουμ, τον προκοπιεφ, τον ραχμανινοφ, τον περλιαμ, τον σοστακοβιτς, τον τσαικοφσκι δεν τους ξερει κανεις. γιατι οπως ηταν πνιγμενοι μεσα στο κουμουνιστικο καθεστος δεν μπορεσαν να δημηιουργησουν και να ανελιχθουν.δεν εχει υπαρξει ουτε ΜΙΑ μεγαλη προσωπικοτητα που να ειναι αποτελεσμα του καπιταλισμου. Απλα εζησαν μεσα σε αυτον, δεν μπορεις να οριζεις την σημασια του ατομου μεσω των χρηματικων απολαβων του.
Κατ αρχήν είναι προφανές ότι είσαι ανιστόριτος. Οι Κάφκα, Ντοστογιέφσκι, Τολστόι, Τσαικόφσκι έζησαν και πέθαναν ΠΡΙΝ την Οκτωβριανή <<Επανάσταση>>. Καλό θα είναι να ανοίγουμε και κανα βιβλίο πρίν γράψουμε λάθη επί λαθών. Φυσικά και στη Σοβιετική ένωση υπήρξαν άξιοι άνθρωποι σε διαφόρους τομείς και έγιναν παγκοσμίως γνωστοί, δεν είπα όχι σε κάτι τέτοιο. Η ανταμοιβή τους όμως για αυτά που πρόσφεραν ήταν ασήμαντη. Απλά το επίσημο κράτος τους εκμεταλεύτηκε και μετά τους πέταξε σα στημμένες λεμονόκουπες. Πόσοι επιστήμονες δεν μετανάστευσαν μετά τη πτώση του μπλόκ σε άλλες χώρες για ένα καλύτερο αύριο? ΣΕ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΕΣ χώρες...

Ποτέ δεν είπα ότι η αξία ενός ατόμου μετριέται από αυτά που πέρνει. Κάτι τέτοιο είναι ηλίθιο. Αν κατάλαβες ότι εννούσα κάτι τέτοιο με αυτά που είπα τότε είσαι ή κακοπροαίρετος ή όχι και τόσο έξυπνος... Ξαναδιάβασε ΚΑΛΑ και ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τί λέω στο προηγούμενο πόστ μου, στη πρώτη παράγραφο. Το σίγουρο είναι ότι οι επιστήμονες εκμεταλεύτηκαν πρός όφελός τους όσο και της επιστήμης τους το χρήμα του Καπιταλιστικού συστήματος και αυτό είναι πρός όφελος της ανθρωπότητας. Μας αρέσει δε μας αρέσει το χρήμα κινεί τα γρανάζια και το πολύ χρήμα τα κινεί καλύτερα...Γιαυτό και οι Η.Π.Α, όπως και η Ιαπωνία είναι προτωπόρες σε όλους τους τομείς. Γι'αυτό η Σοβιετική ένωση έμεινε - και καλά να πάθει, από λάστιχο στη μέση του αγώνα. Γι'αυτό η <<Κομμουνιστική Κίνα>>, έκανε μεταρρυθμίσεις για απελευθέρωση της αγοράς της από το κρατικό μονοπώλιο. Χρήμα ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΟΔΟΣ και ΕΥΗΜΕΡΙΑ - το ξέρουν καλά στη Ρωσία σήμερα και γιαυτό είναι τώρα Καπιταλιστές.

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 15:41, 08-05-06:

χαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχααχααχα εμπρος λιακοπουλος
Ένας αντικειμενικός παρατηρητής και όχι Βαμμένος αριστερός, ξέρει καλά μέσα του ότι αυτά που λέω στη δεύτερη παράγραφο, είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ. Η Ελλάδα ΔΕ χρειάζεται Το Κουμμουνισμό, ΠΟΤΕ δεν το χρειάστηκε και ευτυχώς συνέτριψε αυτούς τους τύπους το 44 και το 46-49 με τη βοήθεια των Συμμάχων. Χαρη στη νίκη αυτή η Ελλάδα έχει το βιωτικό επίπεδο και την ευημερία που έχει σήμερα και δεν είμαστε ξυπόλυτοι μετανάστες και ζητιάνοι.

Όσο για το Λιακόπουλο, σε διαβεβαιώ δεν είναι από τους αγαπημένους μου...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 15:49, 08-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness
...αλλά τον συμπαθείς λιγουλάκι ε?

j/k.

πάντως, μη λες ότι αν δεν γινόντουσαν όσαν έγιναν ιστορικά, θα είμαστε σήμερα ξυπόλυτοι..you never know..

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 15:51, 08-05-06:

Μια και το είπες, ο Λιακόπουλος δεν χτυπιέται και είναι (έτσι λέει τουλάχιστον) κατά των καπιταλιστικών δυνάμεων; Άρα που κολλάει η καπιταλιστής με τον Λιακό;

Μόνο παίδες να αποφεύγονται προσωπικοί χαρακτηρισμοί... thx!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:10, 09-05-06:

Κάφκα, Ντοστογιέφσκι, Τολστόι, Τσαικόφσκι έζησαν και πέθαναν ΠΡΙΝ την Οκτωβριανή <<Επανάσταση>>.
Ο κάφκα βασικά, την ξεπέρασε, αλλά δεν τον σχημάτισαν τα οκτωβριανά.
Αντιθέτως, ο Τολστόι έζησε όλη τη προπαρασκευή τους, έγραψε και το διαβόητο "Τι πρέπει να κάνουμε" καθώς οι προοδευτικές δυνάμεις της ρωσίας λύγιζαν κλατω από το βάρος τους... Τέσπα.

Θα επικεντρωθώ κάπου αλλού. Λέει ο κόρακας
Ενας αντικειμενικός παρατηρητής και όχι Βαμμένος αριστερός, ξέρει καλά μέσα του ότι αυτά που λέω στη δεύτερη παράγραφο, είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ. Η Ελλάδα ΔΕ χρειάζεται Το Κουμμουνισμό, ΠΟΤΕ δεν το χρειάστηκε και ευτυχώς συνέτριψε αυτούς τους τύπους το 44 και το 46-49 με τη βοήθεια των Συμμάχων. Χαρη στη νίκη αυτή η Ελλάδα έχει το βιωτικό επίπεδο και την ευημερία που έχει σήμερα και δεν είμαστε ξυπόλυτοι μετανάστες και ζητιάνοι.
Πόσων ετών είσαι και μιλάς έτσι; Ελπίζω πολύ νέος - οπότε υπάρχουν ελπίδες- είτε πολύ γέρος, οπότε υπάρχει ελπίδα για άλλους που διαβάζουν. Κάνε αυτό που προτρέπεις τους άλλους -"ανοίξτε κάνα βιβλίο"- πριν πεις πράγματα που θυμίζουν Καρατζαφέρη ή Πλεύρη.

Η εμφύλια σύγκρουση δεν έγινε ανάμεσα σε "εγκληματίες αριστερούς που εξόπλιζε η ΕΣΣΔ" και "έντιμους πολιτοφύλακες που φιλούσαν το χέρι του παπά πριν παν στη μάχη" κλπ. Ήταν από τις πιο ηλίθιες εμφύλιες συγκρούσεις και πήγε το τόπο δεκαετίες πίσω. Όποιοι στέκονται ακόμα εκεί, ας ανοίξουν τα μάτια, και ας δουν το ΚΚΕ στη ...βουλή (-και από τις δύο παρατάξεις-), για να καταλάβουν οι μεν πως δεν είναι παράνομο κόμμα, και οι δε πως δεν είναι "κομμουνιστικό" αλλά "καβατζίδικο" (είναι στη βουλή είπαμε...)

Χρήμα ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΟΔΟΣ και ΕΥΗΜΕΡΙΑ - το ξέρουν καλά στη Ρωσία σήμερα και γιαυτό είναι τώρα Καπιταλιστές.
Από τις πιο απλοϊκές εξηγήσεις που έχω ακούσει. Ξαναπές το, αν από κάποιο λογιστικό λάθος βρεθείς να χρωστάς σε τράπεζα... Να δεις εκεί τι σημαίνει "πρόοδος" και "ευημερία"...

Ξεκόλλα. Η Πρόοδος και η Ευημερία ξεπηγάζουν από λίγα φωτεινά άτομα - και τα πολιτικά συστήματα τους επηρεάζουν στο βαθμό που οι ίδιοι επιθυμούν να θυσιάσουν την ατομικότητα τους.

[εδώ υπήρχε προσβλητικο κείμενο για τα μέλη του e-steki]

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 10-05-06 στις 08:17. Αιτία: Αφαίρεση προσβλητικού κειμένου
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 02:33, 10-05-06:

Ειλικρινά απορώ με αρκετούς φίλους στο παρόν θέμα, πως καταφέρνουν να μπερδεύουν τα οικονομικά συστήματα με τη νίκη του 1944, του 1821 και πάει λέγοντας. Άλλο το ΚΚΕ και το κάθε κομμουνιστικό κόμμα και άλλο ο κομμουνισμός. Τα συγκεκριμένα κόμματα απλά βασίζονται στην ιδέα του κομμουνισμού (100% όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι, πάντα τυπικά γιατί όταν και όπου ήλεγξαν τα δρώμενα, τα πράγματα πήραν διαφορετική και τολμώ να πω, διεστραμμένη τροπή σχετικά με την αρχική ιδέα περί κομμουνιστικού συστήματος) και όλα τα υπόλοιπα βασίζονται σε άλλες οικονομικές ιδεολογίες/θεωρίες/πρακτικές, ονομάστε το όπως επιθυμείτε.

Το τι συμβαίνει στην Κούβα και τι συνέβαινε στη Σοβιετική Ένωση όπως και σε άλλα κράτη κυβερνώμενα από κομμουνιστικά κόμματα -και όχι από τον κομμουνισμό- είναι ενα άλλο ζήτημα που επιθυμώ να το συζητήσουμε σε άλλο θέμα το οποίο ασχολείται με τα πολιτικά συστήματα.

Δεν θα επέλεγα κομμουνισμό καθώς θεωρώ οτι είναι ενα σύστημα το οποίο δεν είναι φτιαγμένο για το ανθρώπινο είδος όπως επίσης αποτελεί, αν όχι επιβραδυντικό παράγοντα, τροχοπέδη στην τεχνολογική εξέλιξη του είδους. Πως το δικαιολογώ αυτό που είπα; Θα σας απαντήσω ευθύς αμέσως φίλοι και φίλες. Ο άνθρωπος από τη φύση του έχει το πνεύμα ανταγωνισμού το οποίο συνδιάζεται πάλι εκ του φυσικού με την επιθυμία για επικράτηση (εαν κάποιος επικρατήσει, είναι υπεράνω των υπολοίπων άρα ανυπαρξία κομμουνισμού, άρα ιδού γιατί δεν είναι εφαρμόσιμος στο ανθρώπινο είδος, τουλάχιστον με την τωρινή μορφή του τελευταίου). Ανταγωνισμός και επιθυμία για επικράτηση είναι τα δυο συνήθη προαπαιτούμενα για την τεχνολογική εξέλιξη του είδους, οπότε εδώ δικαιολογείται το δεύτερο σκέλος της σκέψης μου στην αρχή της συγκεκριμένης παραγράφου.

Πότε θα ήταν εφαρμόσιμος ο κομμουνισμός... Εαν η ανθρωπότητα εδέχετο μια ισχυρότατη πολιτισμική αναταραχή (σοκ προς τα πίσω για τους αγγλομαθείς) και επιστρέφαμε στην εποχή των σπηλαίων αλλά με κυβερνώντες που θα μπορούσαν να συγκεντρώσουν τους ανθρώπους ούτως ώστε να δημιουργηθεί μια παγκόσμια κοινότητα (ώστε να μην υπάρχει αντίπαλο δεος με άλλο οικονομικό σύστημα) ΑΛΛΑ με μια βασικότατη προϋπόθεση: εναλλαγή των κυβερνώντων όπως στο Ελβετικό μοντέλο και ισάξια κατανομή πλούτου συμπεριλαμβανομένων ΚΑΙ των εκάστοτε κυβερνώντων. Κάτι τέτοιο θα προϋπέθετε φυσικά πέραν της ισχυρής πολιτισμικής διαταραχής και μια διαταραχή στα ένστικτα του ανθρώπινου είδους (ανταγωνισμός, επικράτηση που ανέφερα στην ανωτέρω παράγραφο), όπως και τον συμβιβασμό οτι η κοινωνία δεν θα έχει ταχύρυθμο πρόγραμμα τεχνολογικής εξέλιξης.

Ας αναφερθούμε τώρα στον καπιταλισμό ή κεφαλαιακό σύστημα αν προτιμάτε. Το συγκεκριμένο σύστημα βασίζεται στην αξιοκρατία (προσοχή, μην σκέπτεστε τι συμβαίνει στη χ ψ ζ εταιρία/χώρα/πλανήτη σήμερα). Το όλο σύστημα έχει δεσμούς και με τις δυο έννοιες ένστικτα που ανέφερα ανωτέρω και γι αυτό είναι εφαρμόσιμο μέχρι στιγμής. Γιατί όμως "μέχρι στιγμής": Πρώτον, γιατί το ανθρώπινο είδος εξελλίσεται και μπορεί να ευφεύρει στο μέλλον, ενα διαφορετικό κοινωνικοοικονομικό μοντέλο που θα συνδιάζει όλα τα επιθυμητά καλά δίχως τα αρνητικά, πιθανότατα με μια άλλη διαταραχή (σοκ προς τα εμπρός αυτή τη φορά). Δε δύναμαι να προβώ σε εικασίες για το ποιά θα είναι αυτά, ούτε και πως θα μοιάζει το εν λόγω σύστημα. Δευτερον, γιατί ο καπιταλισμός έχει μερικά αδύναμα σημεία και όπως καταλαβαίνετε, αδύναμο σημείο υποδηλώνει πιθανότητες μελλοντικής αποτυχίας.

Ακούμε επι παραδείγματι στις ειδήσεις, "η Κεντρική Ευρωπαϊκή Τράπεζα μειώνει τα επιτόκια", έτσι αυξάνεται η ρευστότητα, το χρήμα κυκλοφορεί ταχύτερα, πραγματοποιούνται περισσότερες επενδύσεις (επικεντρωνόμαστε στις ιδιωτικές). Ιδιωτικές επενδύσεις, νεες θέσεις εργασίας και τα συναφή, εως ποιό σημείο όμως; Το δημόσιο; Τι γίνεται με αυτό; Μην ξεχνάμε οτι οι δημόσιες δαπάνες περιλαμβάνουν τις δημόσιες επενδύσεις με τις τελευταίες να επηρρεάζουν σε σημαντικό βαθμό τις ιδιωτικές. Αν το κράτος αυξήσει πολύ τις δημόσιες δαπάνες όμως πέφτει στην παγίδα του ελλείματος του προϋπολογισμού, στην περίπτωση δε που βρισκόμαστε υπο την προϋπόθεση έλλειψης αύξησης ζήτησης και παραγωγής αυξάνεται ο πληθωρισμός Αυτά και άλλα τόσα "ωραία" χωρίς να παραβλέπουμε τον παράγοντα ανθρώπινη ψυχολογία. Πόσο να προβλέψεις την ψυχολογία του Νίκου εαν δεν θέλει να εργαστεί με 200 ευρώ το μήνα ή με 3.000 για τους δικούς του ξεχωριστούς λόγους (μυρίζει ακούσια ανεργία εδω). Και κατα πόσον είσαι σίγουρος όταν έχεις εναν πληθωρισμό οτι θα τον αντιμετωπίσεις ικανοποιητικά και γρήγορα; Όλοι θα ακολουθήσουν άραγε το μοντέλο "πολιτικής σόκ", της Θάτσερ επι δεκαετίας '80 και κατα πόσο θα πεισθεί ο κόσμος χωρίς φυσικά να αντιδράσει και να ζητήσει τους υψηλότερους μισθούς που είχε πριν, άρα άνοδο ανεργίας;

Συμπέρασμα: Και στα δυο οικονομικά συστήματα παίζει ρόλο ο ανθρώπινος παράγοντας με το δεύτερο να είναι πιο ανθεκτικό σύστημα έναντι του πρώτου. Δεν πρέπει να παραβλέψουμε όμως οτι παρ' όλη την εφαρμογή του καπιταλισμού στη σημερινή κοινωνία, παραμένει ενα σύστημα με αδύναμες πλευρές καθώς εξαρτάται από παράγοντες και κυρίως τον ανθρώπινο παράγοντα. Έχοντας όμως να διαλέξω ανάμεσα στα δυο συστήματα, ενα ως το πιο αποτελεσματικό, αυτό θα ήταν κατά τη γνώμη μου ο καπιταλισμός.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valder : 10-05-06 στις 02:50.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:14, 10-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
ισάξια κατανομή πλούτου συμπεριλαμβανομένων ΚΑΙ των εκάστοτε κυβερνώντων.
Δλδ ολοι θα γινουμε ρομποντακια που ετσι και προσπαθησουμε να κανουμε καπως καλλιτερο αυτο που μας εχουν ορισει να κανουμε παιρνουμε την ιδια αμοιβη. Χμμμ πολυ δικαιο ε;

Επισης ας μην ξεχναμε οτι ισαξια κατανομη πλουτου = γινομαστε ολοι φτωχοι ....

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:51, 10-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone

Επισης ας μην ξεχναμε οτι ισαξια κατανομη πλουτου = γινομαστε ολοι φτωχοι ....
= χρησιμοποιήστε προφυλακτικό γιατί χανόμαστε

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 09:59, 10-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Ειλικρινά απορώ με αρκετούς φίλους στο παρόν θέμα, πως καταφέρνουν να μπερδεύουν τα οικονομικά συστήματα με τη νίκη του 1944, του 1821 και πάει λέγοντας. Άλλο το ΚΚΕ και το κάθε κομμουνιστικό κόμμα και άλλο ο κομμουνισμός. Τα συγκεκριμένα κόμματα απλά βασίζονται στην ιδέα του κομμουνισμού (100% όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι, πάντα τυπικά γιατί όταν και όπου ήλεγξαν τα δρώμενα, τα πράγματα πήραν διαφορετική και τολμώ να πω, διεστραμμένη τροπή σχετικά με την αρχική ιδέα περί κομμουνιστικού συστήματος) και όλα τα υπόλοιπα βασίζονται σε άλλες οικονομικές ιδεολογίες/θεωρίες/πρακτικές, ονομάστε το όπως επιθυμείτε.

Το τι συμβαίνει στην Κούβα και τι συνέβαινε στη Σοβιετική Ένωση όπως και σε άλλα κράτη κυβερνώμενα από κομμουνιστικά κόμματα -και όχι από τον κομμουνισμό- είναι ενα άλλο ζήτημα που επιθυμώ να το συζητήσουμε σε άλλο θέμα το οποίο ασχολείται με τα πολιτικά συστήματα.

Δεν θα επέλεγα κομμουνισμό καθώς θεωρώ οτι είναι ενα σύστημα το οποίο δεν είναι φτιαγμένο για το ανθρώπινο είδος όπως επίσης αποτελεί, αν όχι επιβραδυντικό παράγοντα, τροχοπέδη στην τεχνολογική εξέλιξη του είδους. Πως το δικαιολογώ αυτό που είπα; Θα σας απαντήσω ευθύς αμέσως φίλοι και φίλες. Ο άνθρωπος από τη φύση του έχει το πνεύμα ανταγωνισμού το οποίο συνδιάζεται πάλι εκ του φυσικού με την επιθυμία για επικράτηση (εαν κάποιος επικρατήσει, είναι υπεράνω των υπολοίπων άρα ανυπαρξία κομμουνισμού, άρα ιδού γιατί δεν είναι εφαρμόσιμος στο ανθρώπινο είδος, τουλάχιστον με την τωρινή μορφή του τελευταίου). Ανταγωνισμός και επιθυμία για επικράτηση είναι τα δυο συνήθη προαπαιτούμενα για την τεχνολογική εξέλιξη του είδους, οπότε εδώ δικαιολογείται το δεύτερο σκέλος της σκέψης μου στην αρχή της συγκεκριμένης παραγράφου.

Πότε θα ήταν εφαρμόσιμος ο κομμουνισμός... Εαν η ανθρωπότητα εδέχετο μια ισχυρότατη πολιτισμική αναταραχή (σοκ προς τα πίσω για τους αγγλομαθείς) και επιστρέφαμε στην εποχή των σπηλαίων αλλά με κυβερνώντες που θα μπορούσαν να συγκεντρώσουν τους ανθρώπους ούτως ώστε να δημιουργηθεί μια παγκόσμια κοινότητα (ώστε να μην υπάρχει αντίπαλο δεος με άλλο οικονομικό σύστημα) ΑΛΛΑ με μια βασικότατη προϋπόθεση: εναλλαγή των κυβερνώντων όπως στο Ελβετικό μοντέλο και ισάξια κατανομή πλούτου συμπεριλαμβανομένων ΚΑΙ των εκάστοτε κυβερνώντων. Κάτι τέτοιο θα προϋπέθετε φυσικά πέραν της ισχυρής πολιτισμικής διαταραχής και μια διαταραχή στα ένστικτα του ανθρώπινου είδους (ανταγωνισμός, επικράτηση που ανέφερα στην ανωτέρω παράγραφο), όπως και τον συμβιβασμό οτι η κοινωνία δεν θα έχει ταχύρυθμο πρόγραμμα τεχνολογικής εξέλιξης.

Ας αναφερθούμε τώρα στον καπιταλισμό ή κεφαλαιακό σύστημα αν προτιμάτε. Το συγκεκριμένο σύστημα βασίζεται στην αξιοκρατία (προσοχή, μην σκέπτεστε τι συμβαίνει στη χ ψ ζ εταιρία/χώρα/πλανήτη σήμερα). Το όλο σύστημα έχει δεσμούς και με τις δυο έννοιες ένστικτα που ανέφερα ανωτέρω και γι αυτό είναι εφαρμόσιμο μέχρι στιγμής. Γιατί όμως "μέχρι στιγμής": Πρώτον, γιατί το ανθρώπινο είδος εξελλίσεται και μπορεί να ευφεύρει στο μέλλον, ενα διαφορετικό κοινωνικοοικονομικό μοντέλο που θα συνδιάζει όλα τα επιθυμητά καλά δίχως τα αρνητικά, πιθανότατα με μια άλλη διαταραχή (σοκ προς τα εμπρός αυτή τη φορά). Δε δύναμαι να προβώ σε εικασίες για το ποιά θα είναι αυτά, ούτε και πως θα μοιάζει το εν λόγω σύστημα. Δευτερον, γιατί ο καπιταλισμός έχει μερικά αδύναμα σημεία και όπως καταλαβαίνετε, αδύναμο σημείο υποδηλώνει πιθανότητες μελλοντικής αποτυχίας.

Ακούμε επι παραδείγματι στις ειδήσεις, "η Κεντρική Ευρωπαϊκή Τράπεζα μειώνει τα επιτόκια", έτσι αυξάνεται η ρευστότητα, το χρήμα κυκλοφορεί ταχύτερα, πραγματοποιούνται περισσότερες επενδύσεις (επικεντρωνόμαστε στις ιδιωτικές). Ιδιωτικές επενδύσεις, νεες θέσεις εργασίας και τα συναφή, εως ποιό σημείο όμως; Το δημόσιο; Τι γίνεται με αυτό; Μην ξεχνάμε οτι οι δημόσιες δαπάνες περιλαμβάνουν τις δημόσιες επενδύσεις με τις τελευταίες να επηρρεάζουν σε σημαντικό βαθμό τις ιδιωτικές. Αν το κράτος αυξήσει πολύ τις δημόσιες δαπάνες όμως πέφτει στην παγίδα του ελλείματος του προϋπολογισμού, στην περίπτωση δε που βρισκόμαστε υπο την προϋπόθεση έλλειψης αύξησης ζήτησης και παραγωγής αυξάνεται ο πληθωρισμός Αυτά και άλλα τόσα "ωραία" χωρίς να παραβλέπουμε τον παράγοντα ανθρώπινη ψυχολογία. Πόσο να προβλέψεις την ψυχολογία του Νίκου εαν δεν θέλει να εργαστεί με 200 ευρώ το μήνα ή με 3.000 για τους δικούς του ξεχωριστούς λόγους (μυρίζει ακούσια ανεργία εδω). Και κατα πόσον είσαι σίγουρος όταν έχεις εναν πληθωρισμό οτι θα τον αντιμετωπίσεις ικανοποιητικά και γρήγορα; Όλοι θα ακολουθήσουν άραγε το μοντέλο "πολιτικής σόκ", της Θάτσερ επι δεκαετίας '80 και κατα πόσο θα πεισθεί ο κόσμος χωρίς φυσικά να αντιδράσει και να ζητήσει τους υψηλότερους μισθούς που είχε πριν, άρα άνοδο ανεργίας;

Συμπέρασμα: Και στα δυο οικονομικά συστήματα παίζει ρόλο ο ανθρώπινος παράγοντας με το δεύτερο να είναι πιο ανθεκτικό σύστημα έναντι του πρώτου. Δεν πρέπει να παραβλέψουμε όμως οτι παρ' όλη την εφαρμογή του καπιταλισμού στη σημερινή κοινωνία, παραμένει ενα σύστημα με αδύναμες πλευρές καθώς εξαρτάται από παράγοντες και κυρίως τον ανθρώπινο παράγοντα. Έχοντας όμως να διαλέξω ανάμεσα στα δυο συστήματα, ενα ως το πιο αποτελεσματικό, αυτό θα ήταν κατά τη γνώμη μου ο καπιταλισμός.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο
Το έχω ξαναγράψει και παλιότερα μην συγχέεται τα οικονομικά συστήματα με τις πολιτικές θεωρίες που απορρέουν απο αυτά.
Το ιδεάτο οικονομικό μοντέλο (κι εδώ θέλω να με διορθώσει ο Βαλ που τα έχει πιο φρέσκα) ειναι ένα κράμα των δύο(πρακτικά ανεφάρμοστο μέχρι στιγμής) με αξονα αναφοράς κυρίως τον καπιταλισμό, νομίζω ονομάστηκε ελεγχόμενος καπιταλισμός.

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 10:14, 10-05-06:

Χρήμα ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΟΔΟΣ και ΕΥΗΜΕΡΙΑ
that sould suffice, εγω παντος δεν ειμαι παραγωγικος γιατι θελω να βγαζω λεφτα ειμαι παραγωγικος γιατι αγαπαω τη δουλεια μου.

ergo δεν ειμαι σκλαβος του συστηματος.

Δλδ ολοι θα γινουμε ρομποντακια που ετσι και προσπαθησουμε να κανουμε καπως καλλιτερο αυτο που μας εχουν ορισει να κανουμε παιρνουμε την ιδια αμοιβη. Χμμμ πολυ δικαιο ε;
ο CEO της sony europe παιρνει 20.000.000 ευρω το χρονο μισθο χωρια τα μπονους.

φανταζομαι οτι αυτος εκανε κατι καλυτερο απο τον feynman ε?

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 10:17, 10-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Ο κάφκα βασικά, την ξεπέρασε, αλλά δεν τον σχημάτισαν τα οκτωβριανά.
Αντιθέτως, ο Τολστόι έζησε όλη τη προπαρασκευή τους, έγραψε και το διαβόητο "Τι πρέπει να κάνουμε" καθώς οι προοδευτικές δυνάμεις της ρωσίας λύγιζαν κλατω από το βάρος τους... Τέσπα.
Έχεις δίκιο ο Κάφκα πέθανε το 1924 στη Βιέννη. Πάνω στη βιασύνη μου να απαντήσω τον συμπεριέλαβα σε αυτούς που έζησαν και πέθαναν πρίν το 1917.

Θα επικεντρωθώ κάπου αλλού. Λέει ο κόρακας
Πόσων ετών είσαι και μιλάς έτσι; Ελπίζω πολύ νέος - οπότε υπάρχουν ελπίδες- είτε πολύ γέρος, οπότε υπάρχει ελπίδα για άλλους που διαβάζουν. Κάνε αυτό που προτρέπεις τους άλλους -"ανοίξτε κάνα βιβλίο"- πριν πεις πράγματα που θυμίζουν Καρατζαφέρη ή Πλεύρη.
Η εμφύλια σύγκρουση δεν έγινε ανάμεσα σε "εγκληματίες αριστερούς που εξόπλιζε η ΕΣΣΔ" και "έντιμους πολιτοφύλακες που φιλούσαν το χέρι του παπά πριν παν στη μάχη" κλπ. Ήταν από τις πιο ηλίθιες εμφύλιες συγκρούσεις και πήγε το τόπο δεκαετίες πίσω. Όποιοι στέκονται ακόμα εκεί, ας ανοίξουν τα μάτια, και ας δουν το ΚΚΕ στη ...βουλή (-και από τις δύο παρατάξεις-), για να καταλάβουν οι μεν πως δεν είναι παράνομο κόμμα, και οι δε πως δεν είναι "κομμουνιστικό" αλλά "καβατζίδικο" (είναι στη βουλή είπαμε...)
Δεν είμαι ούτε πολύ νέος ούτε πολύ γέρος. Είμαι σε μια ηλικία που μου επιτρέπει να σκέφτομαι ορθολογικά και να αξιολογώ τα πράγματα αντικειμενικά προσπερνώντας με ταχύτητα αυτά που κάποιοι θέλουν να σερβίρουν ως αλήθεια, αλλά ουσιαστικά είναι η δική τους αλήθεια. Και αυτή η αλήθεια δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα προπέτασμα καπνού που καλύπτει τη βρωμιά και τα εγκλήματά τους.

Έχεις δίκιο, η εμφύλια σύγκρουση δεν ήταν ανάμεσα σε αυτούς που ανέφερες. Ήταν ανάμεσα σε κλέφτες - ληστοσυμμορίτες δολοφόνους, που εξόπλιζε αρχικά ο αιμοδιψής Τύρρανος Στάλιν και σε πατριώτες που έκαναν τα πάντα για να σώσουν τη χώρα από τα νύχια του Κομμουνισμνού και του ολέθρου, με τη βοήθεια των καλών μας Συμμάχων. Δε καταλαβαίνω γιατί θες να προσπεράσουμε έτσι την ιστορία μας. Λαός που δε γνωρίζει την ιστορία του είναι καταδικασμένος. Κάθε Έλληνας, οφείλει να γνωρίζει ιστορία. Να ξέρει πολύ καλά, ότι αν ζούμε όπως ζούμε σήμερα (όχι τέλεια, αλλά πολύ καλύτερα από κράτη του πρώην ανατολικού μπλόκ) το οφείλουμε στους ΗΡΩΕΣ του 44 και του 46-49. Το οφείλουμε - άσχετα πως αισθανόμαστε για αυτούς σήμερα, στους Άγγλους και τους Αμερικανούς που μας έδωσαν απλόχερα τη βοήθειά τους για να καταπολεμήσουμε αποτελεσματικά τη κατάρα του Κομμουνισμού. Αν δεν ήταν ο Τσόρτσιλ το 44, με τη στρατιωτική βοήθεια που έστειλε, οι Κομμουνιστές θα καταλάμβαναν την εξουσία σίγουρα. Ο Στρατηγός των Άγγλων Σκόμπι μας έσωσε στη κυριολεξία, με τη νίκη κατά των συμμοριτών. Δεν πρέπει να λησμονούμε ούτε δευτερόλεπτο το ότι αν ζούμε αξιοπρεπώς, οι γυναίκες μας δεν έγιναν πόρνες και εμείς ζητιάνοι και ξυπόλητοι, το ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ στους Έλληνες πατριώτες και τους συμμάχους μας. Η αγνωμοσύνη είναι κάτι που δε με χαρακτηρίζει γι'αυτό και αναγνωρίζω κάποια πράγματα. Έχω το θάρρος να το κάνω, σε αντίθεση με κάποιους άλλους... Άνθρωπος που δε γνωρίζει ιστορία είναι απλά Tabula rasa, και εσύ λες να τα διαγράψουμε όλα και να προχωρήσουμε εμπρός... Κρίμα...

Από τις πιο απλοϊκές εξηγήσεις που έχω ακούσει. Ξαναπές το, αν από κάποιο λογιστικό λάθος βρεθείς να χρωστάς σε τράπεζα... Να δεις εκεί τι σημαίνει "πρόοδος" και "ευημερία"...
Ξεκόλλα. Η Πρόοδος και η Ευημερία ξεπηγάζουν από λίγα φωτεινά άτομα - και τα πολιτικά συστήματα τους επηρεάζουν στο βαθμό που οι ίδιοι επιθυμούν να θυσιάσουν την ατομικότητα τους.
[εδώ υπήρχε προσβλητικο κείμενο για τα μέλη του e-steki]
Δε χρειάζεται και πολύ σκέψη για να καταλάβει κάποιος ότι όταν λέω χρήμα σημαίνει ευημερία και πρόοδος, εννοώ το γενικό πλαίσιο που ισχύει σε επίπεδο κράτους και δε μιλώ σε επίπεδο ατόμου ή ατόμων. Σαφώς και το Καπιταλιστικό σύστημα δεν είναι τέλειο, δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο ποτέ. Σε επίπεδο κρατικό και γενικό όμως χρήμα, ευημερία και πρόοδος πάνε μαζί. Το χρήμα δίνει τη δυνατότητα για εξέλιξη και ανάπτυξη των τεχνολογιών. Τώρα εάν λόγω των εκάστοτε κυβερνόντων η εφαρμογή δεν είναι και η καλύτερη για κάποια άτομα, αυτό είναι άλλο θέμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Crow_of_Darkness : 10-05-06 στις 10:19.
Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 10:30, 10-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο
Το έχω ξαναγράψει και παλιότερα μην συγχέεται τα οικονομικά συστήματα με τις πολιτικές θεωρίες που απορρέουν απο αυτά.
Το ιδεάτο οικονομικό μοντέλο (κι εδώ θέλω να με διορθώσει ο Βαλ που τα έχει πιο φρέσκα) ειναι ένα κράμα των δύο(πρακτικά ανεφάρμοστο μέχρι στιγμής) με αξονα αναφοράς κυρίως τον καπιταλισμό, νομίζω ονομάστηκε ελεγχόμενος καπιταλισμός.
Κατ'αρχήν το θέμα είναι Κομμουνισμός vs Καπιταλισμός. Δεν προσφέρεται για να αναπτύξουμε ποιό είναι το ιδεατό πολιτικό σύστημα και τί πιστεύουμε εμείς για αυτό, πώς πρέπει να βρεί εφαρμογή κ.α. Μετα χαράς να μιλήσουμε γι'αυτό σε ένα άλλο ΕΙΔΙΚΟ Thred. Στη συγκεκριμένη περίπτωση τα μέλη επειχηρηματολογούν για το ποιό είναι το καλύτερο κατ'αυτούς ανάμεσα στα ΔΥΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Δε πιστεύω ότι υπάρχει σύγχυση μεταξύ πολιτικών συστημάτων και θεωριών που απορρέουν από αυτά. Τα δύο είναι αλληλένδετα ή μάλλον το ένα είναι προέκταση του άλλου. Πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό να αναφερθούν παραδείγματα με τις εφαρμογές του καθενός στη πράξη. Η πράξη είναι που καθορίζει τις ζωές των πολιτών και την ευρωστία του κράτους και οχι η θεωρία. Στη θεωρία τα πάντα είναι συνήθως πιο ελαστικά και ρόδινα.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 12:43, 10-05-06:

Κατ'αρχήν το θέμα είναι Κομμουνισμός vs Καπιταλισμός. Δεν προσφέρεται για να αναπτύξουμε ποιό είναι το ιδεατό πολιτικό σύστημα και τί πιστεύουμε εμείς για αυτό, πώς πρέπει να βρεί εφαρμογή κ.α. Μετα χαράς να μιλήσουμε γι'αυτό σε ένα άλλο ΕΙΔΙΚΟ Thred. Στη συγκεκριμένη περίπτωση τα μέλη επειχηρηματολογούν για το ποιό είναι το καλύτερο κατ'αυτούς ανάμεσα στα ΔΥΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Δε πιστεύω ότι υπάρχει σύγχυση μεταξύ πολιτικών συστημάτων και θεωριών που απορρέουν από αυτά. Τα δύο είναι αλληλένδετα ή μάλλον το ένα είναι προέκταση του άλλου. Πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό να αναφερθούν παραδείγματα με τις εφαρμογές του καθενός στη πράξη. Η πράξη είναι που καθορίζει τις ζωές των πολιτών και την ευρωστία του κράτους και οχι η θεωρία. Στη θεωρία τα πάντα είναι συνήθως πιο ελαστικά και ρόδινα.
Το θέμα περα απο τον τιτλο ξεκινα με την ερωτηση ποιο θεωρείται καλύτερο πολιτευμα(μπορεις να ανατρέξεις στην πρωτη σελίδα να διαβάσεις).
Η δική μου ένσταση αναφέρεται εδώ οταν πρωτοαπάντησα πριν απο αρκετους μήνες ήταν οτι δεν αφορουν πολιτευματα(μαλιστα και τοτε ειχα αναφέρει τον Βαλ καθώς ήξερα πως θα καταλαβαινε ακριβως τι εννοούσα).Δεν λέω πως υπάρχει σύγχυση μεταξύ πολιτικών συστημάτων και πολιτικών θεωριών, λέω ξεκάθαρα πως υπάρχει σύγχυση μεταξύ οικονομικών συστημάτων(γιατί αυτο ακριβώς είναι και τα δύο) και πολιτικών συστημάτων και θεωριών.
Κι επειδή ακριβώς το θέμα ξεκινά με την ερώτηση που σου ανέφερα δίνω ως απάντηση πως θα προτιμούσα το ιδεατο μοντέλο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους