Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,263 εγγεγραμμένα μέλη και 3,039,602 μηνύματα σε 92,425 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 361 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για το ξύρισμα και τα γένια

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 00:33, 05-01-07:

Και πως γινετε αυτη η διαδικασια που λες; βασικα απο μερικα εχει φυγει το πυον αλλα δεν εχουν φυγει τελιως ακομα, αλλα δεν εχουν βγαλει ακομα το πυο και αλλα ειναι στις καλες τους Αλλα αυτο που λες να τα καυτιριασω κλπ πρωτη φορα το ακουω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Paty

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paty
H Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Paty έγραψε στις 01:13, 05-01-07:

Αν καταλαβα καλα εννοει να βαλεις οινοπμευμα και μπεταντιν απανω στα σπυρακια για να ξεραθουν.
Απο την αλλη αν εννοει κατι διαφορετικο,εχοντας μαθει στη σχολη περι μολυνσεων,ασηπτης τεχνικης κλπ σου προτινω να μην τα πειραξεις και να τα αφησεις να ξεραθουν μονα τους και να φυγουν(ξερω...ειναι σπαστικο οταν μολις εχει φυγει το ενα να εμφανιζεται το αλλο).Και αυτο γιατι αν σπαζοντας ενα σπυρακι και μετα πας στο αλλο το μονο που καταφερνεις ειναι η λεγομενη διασταυρουμενη μολυνση....κοινως μεταφορα του μικρουβιου με αποτελεσμα περισσοτερα σπυρακια.Οσο λιγοτερο χερι βαζουμε στο προσωπο μας τοσο πιο καθαρο ειναι.
Το να ξυριστεις με προσοχη δε παιζει αποτι φανταζομαι εε...?Στη θεση σου θα εκανα υπομονη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:09, 05-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Paty
Το να ξυριστεις με προσοχη δε παιζει αποτι φανταζομαι εε...?Στη θεση σου θα εκανα υπομονη
Το θεμα ειναι οτι τεσσερα σπυρακια εχουν ξεφυτρωσει μεσα στις τριχες.. Τα αλλα ειναι απλως κοντα και αμα προσεξω δεν θα παθουν τπτ αλλα τα τεσερα ειναι σε σειμιο που πρεπει να περασει το ξυραφακι.. Η υπομονη που λες θα πρεπει να ειναι κατι χρονια καθος λογο της τριχας μαζευονται πολλα βακτιρια μικροβια κλπ και βγαζω συνεχος σπυρακια σε αυτο το σημειο..

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:43, 09-01-07:

άσχετο... πολύ καλή κρέμα - αλοιφή για τα σπυρακια είναι η Ακουαζόλ...
παμφθηνη και κανει καλη δουλεια για όλους τους τυπους σπυριών σε όποιο σημείο κι αν ειναι

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:07, 15-01-07:

Θα την δοκιμασω...
Btw το κολπακι με την μαλακτικη κρεμα το εκανε ο πατερας μου αλλα δεν εμεινε αρκετα ευχαριστιμενος, προτιμαει τον gel-αφρο. Εγω δεν τολμαω να το δοκιμασω ακομα γιατι εδω τρεμει το φιλοκαρδι μου καθε φορα μην χαλασω την γραμες, μην τρεμω και μην τυχων γεμισω πληγες...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:40, 11-02-07:

Να ρωτισω κατι ρε παιδια... Ειπα να δοκιμασω λιγη γενιαδα, οχι πολυ πραγμα, λιγο περισσοτερο απο το επιμελος απιμελιτο που αφηνουν οι περισσοτεροι, με πιανει ομως τρελη φαγουρα (φυσικο ειναι βεβαια και το περιμενα). Μεχρι να συνιθισει το δερμα εχετε κανενα κολπακι μηπος;

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thodoris7
Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O thodoris7 έγραψε στις 14:45, 11-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Επειδη δεν υπαρχει αντιστοιχο θεμα και πολλες φορες θελω να ρωτισω διαφορα πραγματα, και φανταζομαι θα θελουν και αλλοι καπια στιγμη, και εχω σκευτει να ανοιξω ενα τετιο θεμα μια και το θυμιθικα τωρα το κανω.
Γιανα αρχιση η κουβεντα λοιπον οσπου να αρχισουν να πεταγονται ερωτισεις για πειτε μας εσυς πως ξυριζεστε; Με τι ξυριστικα;

Εγω προς το παρων με μια ξυριστικη της philips, εβγαλα που εβγαλα γρηγορα μπολικη, κληρη και πυκνη τριχα μην βαλω και ξυραφι και απογινει το κακο...

Όταν πας στρατό θα υποφέρεις με το καθημερινό πρωινό ξύρισμα,κι εγώ αυτή την βλακεία έκανα και ξυρίστηκα από 15 χρονών γιατί είχα πυκνό μουστάκι

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:51, 11-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από thodoris7
Όταν πας στρατό θα υποφέρεις με το καθημερινό πρωινό ξύρισμα,κι εγώ αυτή την βλακεία έκανα και ξυρίστηκα από 15 χρονών γιατί είχα πυκνό μουστάκι
Εγω ειχα πυκνο μουστακι απο τα 12... Ξυριστικα με ξυραφακι για πρωτη φορα την παραμονη πρωτοχρονιας, αλλα απο καιρο πριν ειχα πληρη γενιαδα... Για να σου δωσω να καταλαβεις, με μια βδομαδα αξιρυσιας εχω την ιδια τριχα με τους ξαδερφους μου, ο ενας 26 και ο αλλος 30, και πιο πολυ τριχα απο τον ντραμερ του συγκροτιματος μου που ειναι 22...

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O thodoris7 έγραψε στις 15:24, 11-02-07:

Εγω ειχα πυκνο μουστακι απο τα 12... Ξυριστικα με ξυραφακι για πρωτη φορα την παραμονη πρωτοχρονιας, αλλα απο καιρο πριν ειχα πληρη γενιαδα... Για να σου δωσω να καταλαβεις, με μια βδομαδα αξιρυσιας εχω την ιδια τριχα με τους ξαδερφους μου, ο ενας 26 και ο αλλος 30, και πιο πολυ τριχα απο τον ντραμερ του συγκροτιματος μου που ειναι 22...
Έπρεπε να περιμένεις κι άλλο πριν ξυριστείς...στο στρατό θα υποφέρεις και συνάμα θα βαρεθείς . Να ξυρίζεσαι όσο πιο αργότερα μπορείς,μία φορά το μήνα,το 2μήνο .... όσο ξυρίζεσαι τόσο αγριεύουν και βγαίνουν πιο γρήγορα

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:28, 11-02-07:

Το ξερω ρε φιλε αλλα τοσο καιρο ειμουν σαν τον παπα της ενοριας... Και παλι δλδ σαν τον παπα της ενοριας θελω να γινω γιατι βαριεμε το ξυρισμα, αλλα εχεις τους καθηγιτες πανω απο το κεφαλη σου...

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thodoris7 έγραψε στις 15:29, 11-02-07:

Το ξερω ρε φιλε αλλα τοσο καιρο ειμουν σαν τον παπα της ενοριας... Και παλι δλδ σαν τον παπα της ενοριας θελω να γινω γιατι βαριεμε το ξυρισμα, αλλα εχεις τους καθηγιτες πανω απο το κεφαλη σου...
Τι σου λένε οι καθηγητές δηλαδή;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:31, 11-02-07:

Οτι δεν ειναι αυτη εμφανιση μαθητη, και ιδικα γυμνασιου, οτι πρεπει να ξυριστω και αλλα τετια... Και βλεπεις και απο τους βαθμους οτι ο ρατσισμος απεναντι στους μακρυμαλιδες και μουσιαδες δεν εχει εξαλιυθει ακομα...

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thodoris7 έγραψε στις 15:32, 11-02-07:

Οτι δεν ειναι αυτη εμφανιση μαθητη, και ιδικα γυμνασιου, οτι πρεπει να ξυριστω και αλλα τετια...
Δεν έχουν το δικαίωμα πρώτα-πρώτα να σου επιβάλλουν τι θα κάνεις,αυτό είναι δικό σου θέμα...να παραπονεθείς στο σύλλογο γονέων ...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:42, 11-02-07:

Το ξερω οτι δεν εχουν δικαιωμα, και ουτε με αναγκαζουν, απλα μου κανουν "φιλικες παρατιρισης". Αλλωστε απο την πρωτη κιολας γυμνασιου ειχα παντα μουστακι η μουσακι η και τα δυο η γενια κλπ, ποτε δεν ειμουν τελιος ξυρισμενος. Απλα σε περνουν με κακο ματι, και ο συλογος δεν μπορει να κανει τπτ καθος δεν μπορει να τους ελενξει οσον αφορα τους βαθμους. Βεβαια δεν με νιαζει και πολυ για τους βαθμους, αλλωστε γυμνασιο ειμαι, δεν μετρανε πουθενα οι βαθμοι...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:12, 06-03-07:

Καμια ιδεα για καμια χοντροκομενη φαβοριτα; (ξερετε αμερικος βρωμιαρης μηχανοβιος κλπ) Εχω βαρεθει αυτην την φαβοριτα, δεν θελω ομως και τις "κλασικες" μεχρι τον λοβο του αυτιου η και πιο κοντες...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:24, 06-03-07:

Εγώ είμαι μονίμος αξύριστος.....
Λέτε γι αυτό να με φωνάζουν στο σχολείο "μαρκορά";

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:26, 06-03-07:

Μαλλον... Παντος την καλητερη δουλεια κανεις... μεγαλη βαρεμαρα το ξυρισμα... Αλλα ειναι και ωραιο να εχεις ενα συγκεκριμενο σχεδιο, που να εισαι και ο μονος (καλα νταξει... ολα εχουν φορεθει αλλα τουλαχιστων εγω δεν ξερω καπιον που να εχει το ιδιο με μενα) και να ειναι και κατι που σου αρεσει. Η απλη αξυρισια εχει φορεθει πολυ και δεν αξιζει πια
Επι της ευκαιριας να ρωτισω, υπαρχει βαφη για μουσια που να κραταει 1-2 μερες; Συγκεκριμενα σε κοκκινο θελω

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:28, 06-03-07:

Οχι βρε τα τριμάρω κάθε 5 μέρες να φαίνονται 3 η 4 ημερών......

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:33, 06-03-07:

αυτο ενοω και εγω, μετρα μια φορα στον δρομο ποσους θα δεις με τετιο στυλ... Αμα μιλαμε πια για κανονικη αξυρισια μηνων, να εχει δλδ μια γενιαδα μεχρι το στηθος ξερω γω τοτε λεει και καρα λεει! Εγω πολυ θα ηθελα μια γενιαδα σαν του Zakk Wylde, τωρα συμβιβαζομαι με το να μακρενω μουσακι για να κανω κατι παρομιο με του Dimebag Darrell, σε 1-2 βδομαδες θα ειναι αρκετα μακρι πιστευω.

Και να ξαναρωτισω λιγο καλητερα επειδη ειπα καπος πιο βιαστικα στο προιγουμενο ποστ, να τα πουμε λιγο πιο λεπτομερος
Οπως ειπα και πιο πανω θελω να κανω κατι παρομοιο με του Dimebag, αυτο συνεπαγετε οτι θελει και κοκκινο βαψιμο. Επειδη ομως στανταρντ θα ειμαι χαλια ετσι, και επειδη εχουμε και σχολειο με κλασικους καθηγιτες θελω να εχω καπια βαφη ωστε να τα βαφω παρασκευη η/και σαββατο βραδυ και να προλαβενει να φευγει μεχρι την δευτερα. Γινετε κατι τετιο;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:35, 06-03-07:

Ρε συ αμα πάω σχολείο με τέτοιο μούσι θα με περάσουν για ναυαγό....
Ασε που θα έχει πιάσει ποντίκια....

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:38, 06-03-07:

Για τα ποντικια υπαρχει λυση http://www.ozzy.com/news/images/1_zakkrockwalkwozzy.jpg

Αλλα οι καθηγιτες θα ειναι παντα προβλημα...

(πλακα-πλακα μηπος να το μακρενω οσο παει και μετα να το κανω κοκκινες πλεξουδες; Dimebag και wylde σε ενα! Το τελιο διδιμο!)

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 23:34, 06-03-07:

Υπαρχουν κατι βουρτσακια που βαφουν(σαν αυτα για τα βλεφαρα των γυναικων),αλλα δεν κραταει πανω απο μερα.Χωρια που ξεβαφεις αμα βραχουν.Αν παιζει τιποτα αλλο δεν ξερω.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 20:22, 18-04-07:

Λοιπόν γράφω σε αυτό το topic για να πω πόσο σπέρνει η Gillette Fusion. 5 λεπίδες, σαν γυναικείο άγγιγμα είναι Γενικά είναι βαθύ ξύρισμα, και η πίσω λεπίδα βολεύει για φαβορίτες και για λεπτοδουλειές στα γένια (πχ τώρα που άφησα μουσάκι με βοηθάει στη συμμετρία )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:57, 18-04-07:

Εμενα παλι η μονη λεπιδα της fusion δεν με βολευει καθολου... Δεν ξυριζει καλα και μπουκονει συνεχια... Εγω, οπως σου εχω πει και στο msn, χρεισιμοποιω fusion για μαγουλα/λαιμο, wilkinson 3λεπιδα η Gilete 3λεπιδα (μια το ενα μια το αλλο...) για φαβοριτες/μουστακι και bic μονολεπιδο για της λεπτομεριες γυρο απο το μουσακι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 21:05, 18-04-07:

Χαχα, εσύ το παρακάνεις ρε
3 ξυραφάκια για ένα ξύρισμα;;;;;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:07, 18-04-07:

Ε τι να κανουμε... ολοι οι καλιτεχνες ειμαστε ιδιορυθμοι....

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:30, 28-06-07:

Να ρωτισω παλι κατι....
Απο τον Ιανουαριο μακρενω το μουσακι μου, ποτδεν μου επευταν τριχες, τωρα τελευτεα ομως πευτουν παραπολλες. Ξερετε μηπος τι μπορει να φταιει;

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

O Bill έγραψε στις 17:35, 28-06-07:

Βασικά μπορει να ειναι και λογω καλοκαιριου.Παντα παρουσιαζεται τριχοπτωση κατα τους καλοκαιρινους μηνες.

Παράθεση

BadGuy (Νίκος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη BadGuy
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O BadGuy έγραψε στις 23:06, 30-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Bill
Βασικά μπορει να ειναι και λογω καλοκαιριου.Παντα παρουσιαζεται τριχοπτωση κατα τους καλοκαιρινους μηνες.
Μιλάς εκ πείρας ε;;;

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

O Bill έγραψε στις 23:10, 30-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από BadGuy
Μιλάς εκ πείρας ε;;;
ρε για τα γενια λεει.Οχι για τα μαλλια μου

Παράθεση

Mitsos The Great (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mitsos The Great
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Δεν εργάζομαι και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε στις 09:01, 01-07-07:

Συμφωνώ με τον IFRIΤ.
Gillette Fusion, δεν το αλλάζω με τπτ.

Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

O Bill έγραψε στις 11:25, 01-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mitsos The Great
Συμφωνώ με τον IFRIΤ.
Gillette Fusion, δεν το αλλάζω με τπτ.
Ειναι ακριβή ακομα η ατιμη.Ειδικα τα ανταλλακτικα της ειναι αρκετά τσιμπημενα απο αποψη τιμης..

Παράθεση

Mitsos The Great (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mitsos The Great
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Δεν εργάζομαι και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε στις 12:00, 01-07-07:

Ναι, αλλά έχουν τέλειο αποτέλεσμα.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:35, 02-01-08:

Παντος οσο περναει ο καιρος καταλιγω στο συμπερασμα οτι πιο μεγαλο ρολο παιζει το χερι σου παρα το ξυραφακι...

Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 629 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 16:20, 27-11-09:

Καταρχάς πρέπει να πω ότι αυτό το θέμα δεν απευθύνεται μόνο σε άντρες. Η ερώτηση είναι απλή. Πώς ξυρίζεστε? Εγώ χρησιμοποιώ ξυριστική μηχανή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 524 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 16:24, 27-11-09:

Καμμια ξυριστική μηχανη δεν κανει το ξυρισμα που κανει το ξυράφι.

Εχε το παντα στο μυαλο σου.

Η ξυριστική μηχανη ειναι για γρηγορο ξύρισμα,οταν ο χρονος δεν επαρκει για αφρους και ξυραφακια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

justin19

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη justin19
Ο justin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O justin19 έγραψε στις 20:25, 15-05-10:

Άσχετο,μιας και μιλάτε για ξύρισμα,είμαι 18 χρονών,και δεν βγάζω γένια,μόνο λίγο μουστάκι και μουσάκι....Δεν έχω ούτε χνούδι,αλλά έχω και λίγη ακμή...το προσωπό μου είναι παιδικό.Όλοι οι φίλοι μου και γνωστοί μου από τα 14 έχουν κανονικά γένια,και ακόμα και όταν ξυρίζονται,έχουν άγριο πρόσωπο!Άκόμα και το μουστάκι αρχίζει να βγαίνει 5 μέρες αφού το ξυρίζω,και κάθε 15 μέρες το ξυρίζω,γιατί για 5 μέρες αφού φυτρώσει,δεν φαίνεται πολύ αν δεν το δει κάποιος από πολύ κοντά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 09:49, 16-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από justin19
Άσχετο,μιας και μιλάτε για ξύρισμα,είμαι 18 χρονών,και δεν βγάζω γένια,μόνο λίγο μουστάκι και μουσάκι....Δεν έχω ούτε χνούδι,αλλά έχω και λίγη ακμή...το προσωπό μου είναι παιδικό.Όλοι οι φίλοι μου και γνωστοί μου από τα 14 έχουν κανονικά γένια,και ακόμα και όταν ξυρίζονται,έχουν άγριο πρόσωπο!Άκόμα και το μουστάκι αρχίζει να βγαίνει 5 μέρες αφού το ξυρίζω,και κάθε 15 μέρες το ξυρίζω,γιατί για 5 μέρες αφού φυτρώσει,δεν φαίνεται πολύ αν δεν το δει κάποιος από πολύ κοντά.
Μην ανησυχεις, σε παραπολους τα γενια βγαινουν μετα τα 18. Μαλιστα εχω την εντυπωση οτι οι περισσοτεροι στην ηλικια μας δεν εχουν γενια... Η ακομα και αν εχουν ειναι αραιο χνουδι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 00:13, 13-03-11:

Σοαβαρα?Δεν κανει να τα ξυριζεις κοντρα?Μολις ακουσα οτι μπαινουν μεσα οι τριχες και μπορει να εχεις προβλημα εμεινα

Γιατι εδω και καιρο τα εκοβα κοντρα μονο και μονο για να βγουν πιο γρηγορα και πιο δυνατες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannoutas : 13-03-11 στις 08:10.
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 524 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 00:34, 13-03-11:

Ξυρισου αφοβα κοντρα.
Δε χρειαζεται να ανησυχεις.

Αλλωστε,αν δεν ξυριστεις κοντρα,τα γενια θα ειναι ελλιπως κομμενα,το προσωπο σου δε θα ειναι λειο και θα φαινεσαι αξυριστος.

Ο κινδυνος να γυρισουν οι τριχες προς τα μεσα,ειναι μεν υπαρκτος,αλλα οχι σημαντικος.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 00:49, 23-03-11:

Βασικα μερικες αποριες

Στα 25-30 ποσο γρηγορα βγαινουν τα γενια?

Εγω 2 χρονια ξυριζω (οχι ολο το προσωπο,μουστακι και εκει στις φαβοριτες εχω μονο) και χρειαζονται ξυρισμα καθε 10 μερες.Ακουω ομως και για 2 μερες οταν μεγαλωσεις.Αν ειναι δυνατον.Σιγα να μην ξυριζομαι καθε 2 μερες

Υ.Σ.Τελικα με το κοντρα ξυρισμα τι ισχυει?

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:22, 23-03-11:

Εξαρτατε απο τον οργανισμο παντα... υπαρχουν ανθρωποι που χρειαζονται ξυριμσα καθε μερα και υπαρχουν ανθρωποι που με δυο φορε την εβδομαδα ειναι μια χαρα...
Οσο για το κοντρα, υπαρχει περιπτωση να σου γυρισουν, κανουν πιο βαθυ ξυρισμα, αλλα μην το κανεις για να βγουν πιο δυνατες η πιο γρηγορα η οτιδηποτε, μυθος... Οταν ειναι να σκληρηνουν θα σκληρηνουν απο μονες τους...

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 14:29, 23-03-11:

Εξαρτατε απο τον οργανισμο παντα... υπαρχουν ανθρωποι που χρειαζονται ξυριμσα καθε μερα και υπαρχουν ανθρωποι που με δυο φορε την εβδομαδα ειναι μια χαρα...
Οσο για το κοντρα, υπαρχει περιπτωση να σου γυρισουν, κανουν πιο βαθυ ξυρισμα, αλλα μην το κανεις για να βγουν πιο δυνατες η πιο γρηγορα η οτιδηποτε, μυθος... Οταν ειναι να σκληρηνουν θα σκληρηνουν απο μονες τους...
Ωραια πλεον θελω κοντρα για να μην βγαινουν γρηγορα.Υπαρχει κινδυνος για κατι?Καμια τεχνικη?

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,112 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 15:03, 23-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Ωραια πλεον θελω κοντρα για να μην βγαινουν γρηγορα.Υπαρχει κινδυνος για κατι?Καμια τεχνικη?
ναι...να σου βγουν σγουρα και πρασινα...

Παράθεση

Καραγκιόζης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Καραγκιόζης
Ο Καραγκιόζης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Καραγκιόζης Ε, ρε, γλέντια! έγραψε στις 15:38, 23-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Καμμία ιδιαίτερη τεχνική, απλά ξύριζε προσεκτικά και με ομαλές κινήσεις. Όχι βιαστικά, γιατί θα αναγκαστείς να περάσεις τη λεπίδα πολλές φορές από το ίδιο σημείο, με αποτέλεσμα να ερεθιστεί το δέρμα. Αν την περάσεις σωστά με την πρώτη, δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Είναι πάντως κάπως πιο εύκολο και άνετο αν πρώτα ξυρίσεις όλο το πρόσωπο προς τα κάτω, και μετά κόντρα.

Σε κάθε περίπτωση, φρόντισε να είναι μαλακές οι τρίχες (π.χ. αμέσως μετά το μπάνιο αν μπορείς), και μετά βάζε πάντα αφτερσέιβ ή κάτι ανάλογο.

Στη χειρότερη περίπτωση μπορεί να αρχίσει κάποια τρίχα να φυτρώνει προς τα μέσα, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα. Εντοπίζεται αμέσως, ο πόρος κάνει μια μικροσκοπική φουσκάλα, σαν μίνι-σπυράκι, εκεί που βγαίνει η τρίχα, την επόμενη μέρα. Αν το σπάσεις προσεκτικά, η τρίχα θα συνεχίσει να φυτρώνει κανονικά προς τα έξω. Φρόντισε όμως να πλύνεις καλά το πρόσωπο αμέσως με σαπούνι για να απολυμάνεις το δέρμα, η φουσκαλίτσα αυτή περιέχει πολύ μικρή ποσότητα από πύον. Όσο μεγαλώνεις το δέρμα σκληραίνει πάντως, και αυτό συμβαίνει όλο και πιο σπάνια. Μετα τα 40 σχεδόν καθόλου.

Επίσης, καλό είναι αν μπορείς που και που να κάνεις ένα "διάλειμμα", δηλαδή να μένεις αξύριστος 3-4 μέρες προκειμένου να ξεκουραστεί το δέρμα. Το πρώτο ξύρισμα που κάνεις μετά από τέτοιο διάλειμμα βγάζει στην επιφάνεια πολύ φρέσκο και λείο δέρμα.

Παράθεση

kimiraikon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kimiraikon
Ο kimiraikon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O kimiraikon έγραψε στις 13:25, 09-06-11:

γεια σε ολους (:
παιδια ειμαι 22 χρονων και ξεκινησα να ξηριζομαι απο τα 18 μου.
δεν ξηριζομουν κοντρα και ξηριζομουν μια φορα στις 25 μερες.
ειμαι 22 και δεν εχω γενια ( η αληθεια ειναι οτι βαριομουν να ξηριστω).
αλλα βλεπω κατι φιλους μου και κατι ατομα στην τηλεοραση και εχουν αυτα τα γενια των 2-3-4 ημερων τα πολυ ωραια.
πως γινεται να βγαλω τετοια ωραια γενια?
να ξηριζομαι κοντρα η οχι? (ξερω οτι πριν ξηριστω βαζω αφθονο ζεστο νερο στο προσωπο μου για 3 λεπτακια και μερικες φορες και ζεστη πετσετα για να μαλακωσουν τα γενια και τα πλενω με σαπουνι για να καθαρισουν οι ποροι απο τιχον σκονες κτλπ...μετα βαζω αφρο/gel και τα σχετικα)
αλλα τους τελευταιους 6 μηνες θελω να ξηριζομαι συνεχεια γιατι δεν εχω γενια και ειμαι 22 χρονων
ξηριζομαι κοντρα εδω και 2-3 μηνες καθε 10 μερες και βλεπω αισθητη διαφορα επειδη τα γενια μου ειναι πιο σκληρα.
αλλα εχω ακουσει οτι κοντρα απαγορευεται και οτι πρεπει να ξηριζομαι με τη φορα των τριχων.
εκει ειναι η απορια μου δεν ξερω αν θελω κοντρα ή κανονικο ξηρισμα.Η μανα μου μου λεει να ξηριζομαι κοντρα για να βγουν πιο γρηγορα τα γενια..ο γερος μου μου λεει να ξηριζομαι με τη φορα των γενιων για να μην βγαλω σπυρακια..ακουω τη μανα μου επειδη σαν γυναικα εχει γουστο καλυτερο στους αντρες αλλα απο την αλλη ο πατερας μου ξηριζεται και ξερει και αυτος..
Υπαρχει περιπτωση μετα απο χρονια αν ξηριζομαι κοντρα να κανω "λακουβιτσες" στο δερμα ή βλακεια ειπα?
Δεν θελω σε καμια περιπτωση το προσωπο μου να γινει χαλια απο λαθος ξηρισμα :S
Δεν ξερω τι να κανω Θελω καποιος εμπειρος που ξηριζεται κοντρα ή κανονικα ή και τα δυο να μου εξηγισει για να με βοηθησει.
εχω κατι σπυρακια αλλα δεν θελω να ξηριζομαι κανονικα γιατι δεν θελο να ειμαι σπανος :S
Τα σπυρακια δεν τα ειχα..τα απεκτισα επειδη ( και μην γελασετε) ξηριζομουν κοντρα ΑΛΛΑ με νευρο με πιεση και πολλες φορες το ιδιο σημειο...Αλλα πλεον δεν το κανω .. απλα νομιζα οτι αν πιεζα το ξηραφακι θα τα εκοβα σε πιο βαθος..πραγμα που ειναι βλακεια γτ ερεθιζεται το δερμα μου..οποτε τετοιο προβλημα δεν θα υπαρχει φανταζομαι γιατι εδω και 10 μερουλες ξηριζομαι κοντρα αλλα απαλα το ξηραφακι. ( επαθα και εμαθα )
Δεν ειχα καποιον να μου δειξει πως να ξηριζομαι..οτι εμαθα το εμαθα μονος.
παρακαλω μια συμβουλη θα ηταν οτι πρεπει.
Ευχαριστω πολυ και ειλικρινα ζητω συγνωμη για ολο το κατεβατο που εγραψα αλλα δεν ξερω και ηθελα να σας πω τα παντα με λεπτομερεια για να εχετε μια πληρη εικονα.

Α και κατι αλλο που ξεχασα να πω.
Αυτα τα οραια γενια των 2-3-4 ημερων ειναι απο κοντρα ή κανονικα?
Υπαρχει διαφορα στο πως βγαινουν τα γενια αν ξηριζομαι κοντρα ή κανονικα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 09-06-11 στις 16:02. Αιτία: merge
Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 17:39, 28-09-11:

Έχω ακούσει ότι για να βγάλεις γένια πρέπει να ξυρίζεσαι κόντρα και συχνά..Και ένας φίλος μου έτσι έβγαλε περισσότερα..Δοκίμασε το!

Επίσης για αυτό που είπες για τα σπυράκια...Πάρε ξυριστική μηχανή..Είναι λιγότερο επώδυνη για το δέρμα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 28-09-11 στις 18:16. Αιτία: συγχώνευση
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 18:03, 28-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από kimiraikon
Υπαρχει διαφορα στο πως βγαινουν τα γενια αν ξηριζομαι κοντρα ή κανονικα?
Χωρις να ειμαι ειδικος αλλα νομιζω πως η μονη διαφορα που κανει το κοντρα απο το κανονικο ειναι οτι το ενα ξυριζει πιο βαθια και κανει πιο πολυ καιρο να ξαναβγει η τριχα,περα απο το οτι γινονται πιο σκληρα

Ε τωρα νταξει και εσυ αμα θες να ειναι ευαισθητα,απαλα,σκληρα κτλ ε ασε μας.Το θεμα ειναι να βγουν τα γενια και ας εχουν σχημα μπουκλας

Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη prwteas
Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 191 μηνύματα.

O prwteas έγραψε στις 08:24, 04-02-12:

Είναι σίγουρο ότι το συχνό ξύρισμα σκληραίνει τα γένια; Αν ναι, με ποιον τρόπο; Δεν μπορώ να διακρίνω κανένα μηχανισμό που οδηγεί σ' αυτό το αποτέλεσμα.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 08:38, 04-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από prwteas
Είναι σίγουρο ότι το συχνό ξύρισμα σκληραίνει τα γένια; Αν ναι, με ποιον τρόπο; Δεν μπορώ να διακρίνω κανένα μηχανισμό που οδηγεί σ' αυτό το αποτέλεσμα.

Αστικος μυθος! Το μονο που συμβενει ειναι οτι οταν ειναι φρεσκοξυρισμενα ειναι πιο σκληρα απο οτι οταν εχεις να ξυριστεις εναν μηνα πχ, και οτι μακρενουν ελαφρος πιο γρηγορα σε σχεση με αν τα αφησεις. Δεν θα γινουν περισσοτερες οι πυκνοτερες, οι πιο σκληρες η οτιδηποτε μεσα απο το ξυρισμα ομως, αυτα ειναι οργανικα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους