Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,967 εγγεγραμμένα μέλη και 3,087,066 μηνύματα σε 95,636 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 924 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για το ξύρισμα και τα γένια

prwteas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη prwteas
Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 191 μηνύματα.

O prwteas έγραψε στις 01:58, 27-02-12:

Να ρωτήσω κάτι ακόμα: Είμαι 20 χρονών, αλλά ακόμα τα γένια μου είναι ανομοιόμορφα. Δηλαδή αλλού πιο αραιά και αλλού πιο πυκνά. Υπάρχει περίπτωση αργότερα να φτιάξουν, πχ με το να βγουν καινούριες φύτρες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,877 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:41, 27-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από prwteas
Να ρωτήσω κάτι ακόμα: Είμαι 20 χρονών, αλλά ακόμα τα γένια μου είναι ανομοιόμορφα. Δηλαδή αλλού πιο αραιά και αλλού πιο πυκνά. Υπάρχει περίπτωση αργότερα να φτιάξουν, πχ με το να βγουν καινούριες φύτρες;
Υπαρχει. Οι περισσοτεροι βασικα στα 20 δεν εχουν ομοιομορφια, αργοτερα "γεμιζει" σιγα-σιγα το προσωπο. Βεβαια καποιοι εχουν εκ γονιδιων αραιο τριχωμα, οποτε παιζει να μην γεμισει ιδιετερα, κατι παραπανω απο τωρα ομως σιγουρα θα εμφανιστει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη prwteas
Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 191 μηνύματα.

O prwteas έγραψε στις 08:13, 06-03-12:

Αλήθεια, από πού τα ξέρεις όλα αυτά; Έχεις ψαχτεί στη δερματολογία;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,877 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:09, 06-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από prwteas
Αλήθεια, από πού τα ξέρεις όλα αυτά; Έχεις ψαχτεί στη δερματολογία;
Χαχα, οχι. Απλα εχω ασχολιθει πολυ με τα περι γενιαδας.

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,925 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 13:13, 06-03-12:

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ορισμένοι επιμένουν στο παραδοσιακό ξυραφάκι, το οποίο συνεπάγεται και πληγές πολύ συχνά, πέραν του ότι είναι αργό και θέλει και αφρό και πλύσιμο κλπ, όταν υπάρχουν απλές ξυριστικές μηχανές;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:20, 06-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ορισμένοι επιμένουν στο παραδοσιακό ξυραφάκι, το οποίο συνεπάγεται και πληγές πολύ συχνά, πέραν του ότι είναι αργό και θέλει και αφρό και πλύσιμο κλπ, όταν υπάρχουν απλές ξυριστικές μηχανές;
Εντελος διαφορετικο ξυρισμα. Επιπλεων αν ξερεις να το χειριστης σωστα δεν κοβεσαι.

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,925 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 13:24, 06-03-12:

Με ξυραφάκι ξεκίνησα κι εγώ. Όσο και να προσέχεις, κάποια στιγμή την πατάς. Και το κυριότερο, δεν μπορείς να τα κόψεις σε συγκεκριμένο μήκος. Τώρα για το διαφορετικό ξύρισμα που λες, εννοείς ότι με το ξυραφάκι το πρόσωπο μπορεί να γίνει πολύ πιο καθαρό;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:30, 06-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Με ξυραφάκι ξεκίνησα κι εγώ. Όσο και να προσέχεις, κάποια στιγμή την πατάς. Και το κυριότερο, δεν μπορείς να τα κόψεις σε συγκεκριμένο μήκος. Τώρα για το διαφορετικό ξύρισμα που λες, εννοείς ότι με το ξυραφάκι το πρόσωπο μπορεί να γίνει πολύ πιο καθαρό;

Μια στο τοσο σιγουρα θα γινει η στραβη. Αν ξερεις και προσεχεις ομως δεν θα γινει, το θεμα ειναι οτι δεν προσεχεις παντα
Καποιος που θελει κανονικο ξυρισμα και δεν τον ενδιαφερουν τα μηκη κλπ δεν εχει λογο να ασχολιθει με μηχανες.
Για το διαφορετικο ξυρισμα ενοω οτι ειναι διαφορετικο τοσο στην αισθηση οσο και στην διαδικασια και αναλογα την μηχανη και στο αποτελεσμα.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 13:30, 06-03-12:

Με το ξυρισμα φευγουν και τα νεκρα κυτταρα απο το προσωπο.
Βεβαια αφηνει το δερμα ευαλωτο μετα,για αυτο και δεν συνισταται να ξυριζεσαι καθε μερα,καθως κινδυνευεις απο μολυνσεις.

Zed,δοκιμασε να ξυριστεις κατα τη διαρκεια ενος ντους,το ζεστο νερο και οι ατμοι κανουν θαυματα στα κοψιματα.

Εγω βεβαια σπανια ξυριζομαι,και προτιμω και εγω μηχανη(μοιαζω σαν εφηβος ξυρισμενος,και τα γενια μου δινουν χρονια και κυρος)

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 11:57, 02-09-12:

Τα πάντα δια το ξύρισμα.

Ποτέ ξύρισμα, ποτέ !
Μόνο κούρεμα !

Ποτέ 2-3 ημερών.
Ποτέ σχεδιάκια.
Ποτέ μύστακας άνευ γενειάδος.
Ποτέ επιτήδευσις !

Χαλάρωσις.

Παράθεση

grayxx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη grayxx
Ο grayxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O grayxx έγραψε στις 21:26, 06-09-12:

Ξερει κανεις καμια καλη και φθηνη μηχανη για να κανω γενια 2-3 ημερων???

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:36, 06-09-12:

Μια οποιαδηποτε κουρευτικη σου κανει, εχει αρκετα φθηνες, θα σου προτινα να παρεις καμια philips γυρο στα 30 ευρο, αλλα υπαρχουν και πιο φτηνες

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 493 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 23:15, 06-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από grayxx
Ξερει κανεις καμια καλη και φθηνη μηχανη για να κανω γενια 2-3 ημερων???
Μόλις πήρα μία της Braun πολύ καλή στα 30 € από αμαζόνιο. Ελλάδα θέλανε από 50 και πάνω

Παράθεση

grayxx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O grayxx έγραψε στις 17:03, 07-09-12:

Monte Cristo πανω απο 20 δεν δινω Dark_kronos θαω παω να παρω μια φθηνη μακαρι να κανει την δουλεια της !!!

Παράθεση

Τίτης

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τίτης
Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O Τίτης έγραψε στις 17:37, 07-09-12:

Έχω το καινούργιο ξυράφι της Gillette το Fusion Proglide...
Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν τα πέρνω κόντρα η μούρη μου γίνεται σκατά.Δεν είναι ότι είμαι πρωτάρης στο ξύρισμα,αλλά πάντα αποφεύγω να τα πέρνω κόντρα λόγω του ότι κόβομαι συνέχεια,γεμίζω κοκκινάδια και με τσούζει το πρόσωπο για ώρες.
Τώρα λοιπόν που θα πάω στρατό,θέλω να τα πέρνω κόντρα για καλύτερα αποτελέσματα.Έχετε να μου προτείνετε κάποια τεχνική ή κάποια προετοιμασία ώστε να μην γίνομαι σκατά με κόντρα?
Επίσης μετά από κάθε ξύρισμα είναι καλό να βάζουμε aftershave που περιέχουν οινόπνευμα?Έχω ένα axe,αλλά όταν το βάζω μετά από ξύρισμα κόντρα μου πετάγονται τα μάτια έξω απ'τον πόνο.Ίσως κάποια κρέμα να κάνει δουλειά?

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 17:53, 07-09-12:

Στο στρατό δε χρειάζεται να τα παίρνεις κόντρα. Πάρε αυτά τα απλά τα ξυραφάκια και να ξυρίζεσαι κανονικά κάθε μέρα. Είναι καλύτερο από το να τα παίρνεις κόντρα κάθε δύο μέρες ας πούμε. Το κάθε μέρα είναι σχήμα λόγου βέβαια, ανάλογα πόσο πυκνά μούσια έχεις και πόσο γρήγορα μεγαλώνουν.

Το πιο αποτελεσματικό ξύρισμα πάντως και χωρίς ερεθισμούς το κάνει η φαλτσέτα του κουρέα. Είναι και πολύ πιο φθηνή σε σχέση με τα ξυράφια με 1500 λεπίδες. Μια καλή φαλτσέτα σου βγαίνει γύρω στα 30 ευρώ και κρατάει μια ζωή. Το πολύ πολύ να την πας για ακόνισμα κάθε δέκα χρόνια. Θέλει όμως τεχνική και μέχρι να μάθεις θα κοπείς αρκετές φορές.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:03, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Το πιο αποτελεσματικό ξύρισμα πάντως και χωρίς ερεθισμούς το κάνει η φαλτσέτα του κουρέα. Είναι και πολύ πιο φθηνή σε σχέση με τα ξυράφια με 1500 λεπίδες. Μια καλή φαλτσέτα σου βγαίνει γύρω στα 30 ευρώ και κρατάει μια ζωή. Το πολύ πολύ να την πας για ακόνισμα κάθε δέκα χρόνια. Θέλει όμως τεχνική και μέχρι να μάθεις θα κοπείς αρκετές φορές.
Δεν χρειαζετε καν να την πας καπου για ακονισμα, μαζι με την φαλτσετα περνεις και μια πετρα ακονισματος, δινεις 5 ευρο παραπανω αλλα την ακονιζεις οποτε θες σπιτι σου και μονος σου.
Για καποιων που ξυριζετε σιγουρα το προτινω, αν και δεν το εχω κανει ποτε ο ιδιος. Αν ηθελα να ξυριστω αυτην την στιγμη θα επερνα σιγουρα φαλτσετα!

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 18:13, 07-09-12:

Εγώ πάντως δεν μπορώ να βρω πουθενά. Σε όλο το ίντερνετ πουλάνε μόνο κάτι πανάκριβες φαλτσέτες που είναι και καλά σαν δώρα πολυτελείας.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:02, 07-09-12:

Στο e-bay θα βρεις παραπολλα σε ολες τις τιμες!

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 23:23, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από grayxx
Monte Cristo πανω απο 20 δεν δινω
Και εγώ έτσι έλεγα παλαιότερα. Έχοντας αλλάξει ήδη 2 μηχανές, στην τρίτη είπα να πάρω κάτι καλύτερο

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 02:29, 08-09-12:

Εχει και με 10 ευρώ (με καλώδιο) αλλά εμένα μου χάλασε και είχα χάσει την απόδειξη (είχε εγγύηση). Μετά πήρα μια Philips με 30 που κράτησε και ο boyfriend έχει άλλες 2-3 πολύ καλές, αλλά νομίζω έχουν πάνω από 80.
Τα ξυράφια με τις πολλές λεπίδες είναι ο,τι χειρότερο (τα διαφημίζουν σαν καλά, αλλά στην ουσία δεν είναι μόνο πιό ακριβά αλλά και πιό σκληρά στο δέρμα). Τα μιας χρήσης με την μια λεπίδα άντε δύο είναι πολύ φτηνότερα και δεν σου κάνουν δέρμα σκατά.
Επίσης για μια φορά στα τόσα αυτός ο αφρός/κρέμα που το βάζεις 5 λεπτά και φεύγουν οι τρίχες είναι καλό γιατί το δέρμα είναι σούπερ μετά. Απλά κοστίζει παραπάνω.
After shave ποτέ με οινόπνευμα, όχι μονο τσούζει αλλά ξεραίνει το δέρμα.

Παράθεση

mourningStar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mourningStar
Ο mourningStar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O mourningStar FACILITATE CELLULAR REVOLUTION έγραψε στις 03:03, 16-09-12:

Οι πολλοι αντρες ξυριζονται με το μαχαιρι,που εχουν για κυνηγι,δεν βαζουν σαπουνια και φρουφρου.Οι μηχανες βολευουν ,οι φαλτσετες ειναι επικινδυνες,τα ξυραφακια ακριβα και δυσκολα στο χειρισμο.

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 10:44, 16-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από mourningStar
Οι πολλοι αντρες ξυριζονται με το μαχαιρι,που εχουν για κυνηγι,δεν βαζουν σαπουνια και φρουφρου.
οι πολλοί ή οι πολύ;

Εγώ πάντως όταν χαλάει η μηχανή, ξεθάβω το tomahawk... Κάνει ένα κόντρα ξύρισμα, άλλο πράγμα

Παράθεση

grayxx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O grayxx έγραψε στις 12:39, 17-10-12:

Ρε παιδια ποια η διαφορα κουρευτικης και ξυριστικης μηχανης?Με την κουρευτικη δεν μπορεις να ξυρισεις γενια?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:14, 17-10-12:

η κουρευτικη ειναι αυτη η κλασσικη με τις δυο σειρες δοντια για κουρεμα μαλλιων και μπολικα γενια,-οπως τα δικα μου-και στα αφηνει αγρια για να τριβεις γραβιερα βασικα

η ξυριστικη
ειναι για ελαχιστα γενια,,απομιμηση ξυραφιου ,με λαμαρινα απο πανω με τρυπιτσες και κατι ξυραφια απο κατω
σε μενα δεν πιανει τιποτε..

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,126 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 14:19, 17-10-12:

τα γενακια βρε χαζουλια ειναι toooooo sexy!!!
(αρκει να ναι περιποιημενα!)

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:47, 17-10-12:

τα γενακια βρε χαζουλια ειναι toooooo sexy!!!
αν το μαγουλο σας ειναι κασερι ολα οκ

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:52, 17-10-12:

Κάποτε είχε πάρει μια αποτριχωτική, την Silkepil, κάπως έτσι, και είχα πεθάνει από τον πόνο.
Μετά ανακαλυψα το laser!!!

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,126 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 16:11, 17-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αν το μαγουλο σας ειναι κασερι ολα οκ
ειπαμε...πε-ρι-ποι-η-με-να

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,372 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 16:23, 17-10-12:

Παιδιά εχω μια απορία.....
αρχισα να ξυρίζομαι απο την γ γυμνασίου(αμα θυμαμαι καλα) και μεχρι τώρα δν εχουν γινει πολυ "άγρια" τα γένια μου
δλδ μόλις ξυριζομαι, τις επόμενες 2-3 ημέρες ειναι πολύ σκληρα τα γένια(καλα βεβαια δν ειναι γενια εκεινα...αλλα αμα βαλεις κόντρα το χερι σου γρατζουνάνε ΠΑΡΑ πολύ)....επειτα ομως αρχιζουν και μαλακώνουν και οταν ειναι για παραδειγμα 1-2 εβδομάδων αν και δν ειναι πολύ μεγάλα σε μέγεθος ειναι σαν τρίχες...μαλακες και καθολου σκληρες...δν ξερω πραγματικα τι να κανω...βλεπω τους αλλους τους φιλους μου να εχουν πολυ σκληρα γενια και ζηλευω...
εχω ακουσει οτι πρεπει να ξυριζεσαι πολυ συχνα για να σκληρήνουν αλλα ρε γαμώτο μου πάνε τα γενια και αμα ξυριστω φαινομαι σαν παιδακι δημοτικου

εγώ προτιμω να ξυριζομαι με ξυραφι(η μηχανη δν μου αρεσε)

ΥΓ.Εχω δει κατι ατομα που ενω εχουν μολις ξυριστει εχουν γενια 1-2 ημερων...αυτο πως γινεται??πώς ξυριζονται??

Παράθεση

grayxx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O grayxx έγραψε στις 20:42, 17-10-12:

Ωραια μπορει καποιος να με βοηθησει στην επιλογη μου να διαλεξω μηχανη που να κανει 2-3 ημερων γενια?
http://www.kotsovolos.gr/site/produc...catid=10054241

http://www.kotsovolos.gr/site/produc...catid=10099854

http://www.kotsovolos.gr/site/produc...catid=10106384

http://www.kotsovolos.gr/site/products.jsp?catid=7463 και εδω φαινονται ολες ,πανω απο 30 ευρω δεν δινω,επισης η izzy σαν μαρκα ειναι καλη η να προτιμησω philips?

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 20:46, 17-10-12:

Οποιαδήποτε απο όλες αυτές άν παρεις τα γένια σου,με την αρχική σκάλα,χωρίς κάποιο απο τα εξαρτήματα,θα έχεις γένια 2-3 ημερών.
Αν και θα σου πρότεινα ξυριστική μηχανή αντί για κουρευτική.Οι πλαστικές σκάλες είναι άχρηστες για γένια.Μόνο για μαλλί χρησιμεύουν.
Είχα παλιά μία της Philips,με μικρά "δοντάκια" εκανε τέλεια δουλειά.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:24, 17-10-12:

η καλυτερη μαρκα ειναι η remingtonειδικη σε μηχανες
http://www.skroutz.gr/s/414598/Remington-HC240.html
http://www.skroutz.gr/s/321162/Remin...r-Trimmer.html

εχω εδω και χρονια μια σαν τις παραπανω..ουτε θυμαμαι απο που την πηρα και κοβει με ρευμα τα παντα..προβατο κουρευει..

και γυμνοχωρις πλαστικηκεφαλη.. κοβει τα σκληρα γενια μου ενος μηνα σε 3 λεπτα και τα κανει τριφτη..οπως θελεις δηλαδη
ξυρισμενο αξυριστο..τη χρησιμοποιω γιατι ποναω οταν κοβω τα γενια που δεν μαλακωνουν με τιποτα..

αυτες αξιζουν..οι κλασσικες που κοβουν τα παντα και τα σκληροτερα μουσια και δεν κολωνουν πουθενα....οι γνησιες κουρευτικες

τωρα για τις αλλες τις μοντερνες και επαναφορτιζομενες δεν ειμαι σιγουρος,οτι εχουν την ιδια αντοχη..
αυτες που εχουν και με ρευμα ειναι ενδιαφερουσες

επισης ακομα πιο επαγγελματικες ισχυρες αμερικανικες -για κουρεία- ειναι οι wahl
δεν εχουν design αλλα πανισχυραμοτερ..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 17-10-12 στις 22:31.
Παράθεση

grayxx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O grayxx έγραψε στις 15:52, 18-10-12:

ωραια ειμαι αναμεσα σε δυο
αυτη http://www.kotsovolos.gr/site/produc...catid=10054241 η οποια εχει σκαλα μεχρι 3mm και φτανει ανα 2 μεχρι 21mm και ειναι με ρευμα

και αυτη http://www.kotsovolos.gr/site/produc...catid=10098832 η οποια εχει σκαλα μεχρι 2 mm και φτανει μεχρι 18 και ειναι χωρις ρευμα με μπαταρια που δεν μαρεσει αυτο

Εχω και μια αλλη philips ξυριστικη με κεφαλες και την χρησιμοποιω σπανια οποτε δεν χρειαζομαι καποια μηχανη να ξυριζομαι φουλ,οποτε λετε να παρω την πρωτη μιας και θα με βοηθαει να ξυριζω και κανα μαλλι αμα θελω ?

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 03:10, 20-11-12:

Εχει ασχολιθει κανεις απο εδω με ξυρισμα με "straight razor";

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,817 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 03:12, 20-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Εχει ασχολιθει κανεις απο εδω με ξυρισμα με "straight razor";
το μονολεπιδο λες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 03:29, 20-11-12:

Φαλτσετα, ξυραφι του παπου, ξυραφι του μπαρμπερι... Το εχω ακουσει με πολλα ονοματα, πιο θεωρειται σωστο δεν ξερω...
Μονολεπιδο παντος, εγω καταλαβενω το απλο-κλασικο bic

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,817 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 03:30, 20-11-12:

αυτο λεω το εχω ακουσει καπου και ως μονολεπιδο

ξερω ατομο που (ελεγε οτι) ξυριζοταν με αυτο

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 03:36, 20-11-12:

Η παρενθεση με τρομαζει, το spoiler με τρομοκρατει! Πες μου απλα οτι δεν ητανε το ατομο που νομιζω!

Κοιτα, θα μπορουσε να λεγεται και μονολεπιδο, αφου μια λεπιδα εχει...!

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 15:22, 06-01-13:

Λεω να παρω κουρετικη μηχανη για να μην χρειαζεται να πηγαινω στα κουρεια. Ετσι κ αλλιως κ εκει που παω απλα κοντα λεω να μου τα παιρνει.

Τι τιμες περιπου εχουν? Καμια καλη μαρκα εχετε να προτεινεται? Τι θα πρεπει να προσεξω?

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,641 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 15:51, 06-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Λεω να παρω κουρετικη μηχανη για να μην χρειαζεται να πηγαινω στα κουρεια. Ετσι κ αλλιως κ εκει που παω απλα κοντα λεω να μου τα παιρνει.

Τι τιμες περιπου εχουν? Καμια καλη μαρκα εχετε να προτεινεται? Τι θα πρεπει να προσεξω?
Στα media markt πανε, έχει φτηνές και καλές. Εγώ απο εκεί είχα πάρει μια ξυριστική και είναι αρκετά καλή !

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 16:47, 06-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Στα media markt πανε, έχει φτηνές και καλές. Εγώ απο εκεί είχα πάρει μια ξυριστική και είναι αρκετά καλή !
Με 30 ευρω θα παρω μαλλον. Αλλα βλεπω οτι με 30 εχει ολοκληρα σετ περιποιησης οπως αυτο εδω .

Ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας? Γιατι αμα ειναι με 30 ευρω να παρω και ξυριστικη κ οτι αλλη βλακεια εχει εκει, λεω να το παρω. Ποια η διαφορα της κουρετυικης μηχανης του σετ αυτου ας πουμε απο μια αλλη που πουλιεται ξεχωριστα?

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,311 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 17:10, 06-01-13:

Εγώ έχω μια ξυριστική Philips και τα παίρνω κάθε φορά με μια συγκεκριμένη σκάλα για να αφήνω τα μούσια όσο θέλω. Από λεπίδα, αν και τώρα δεν χρησιμοποιώ έχω τη mach 3 πολύ καλή.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 04:02, 07-01-13:

Μια χαρα ειναι με 30ευρο. Εχω ενα εδω και 5 χρονια (της philips) και δεν εχει παθει τιποτα παρα τις απειρες τουμπες και την μπολικη χρηση που εχει περασει! Και την δουλεια σου μια χαρα θα την κανεις! Δεν υπαρχει λογος να δωσεις περισσοτερα λεφτα για κατι τετοιο.

Παράθεση

Γιωργος18

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γιωργος18
Ο Γιωργος18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Γιωργος18 έγραψε στις 20:26, 07-01-13:

Γεια σας παιδια με λενε Γιωργο ειμαι 18 χρονων και δν μπορω να βγαλω γενια!! εχω ελαχιστες τριχες στο πιγουνι και στην φαβοριτα!!διαβασα σε ενα αρθρο οτι η βαζελινη σε βοηθαει να βγαλεις αλλα μπα!!μηπως ξερετε καποιον τροπο δλδ αμα υπαρχει καποια αλοιφη η κατι τετοιο για να βγαλω?? υπαρχουν πολλα αρνητικα που δεν εχω γενια και αμα καθισω να τα αφησω να βγουν θα περιμενω μεχρι τα 40!!

Παράθεση

venividivici43946

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,205 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 20:31, 07-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γιωργος18
Γεια σας παιδια με λενε Γιωργο ειμαι 18 χρονων και δν μπορω να βγαλω γενια!! εχω ελαχιστες τριχες στο πιγουνι και στην φαβοριτα!!διαβασα σε ενα αρθρο οτι η βαζελινη σε βοηθαει να βγαλεις αλλα μπα!!μηπως ξερετε καποιον τροπο δλδ αμα υπαρχει καποια αλοιφη η κατι τετοιο για να βγαλω?? υπαρχουν πολλα αρνητικα που δεν εχω γενια και αμα καθισω να τα αφησω να βγουν θα περιμενω μεχρι τα 40!!
1. Η βαζελίνη βοηθά σε άλλα πράγματα. Η ανάπτυξη της τριχοφυίας δεν είναι από αυτά.
2. Κάνε σχετικές ιατρικές εξετάσεις, μήπως παίζει κάποιο θέμα υγείας.
3. Αν το 2 βγει αρνητικό, αποδέξου τον εαυτό σου, όπως είσαι.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,311 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 20:33, 07-01-13:

Κλασικό πρόβλημα της ηλικίας τα ίδια έλεγε και ένας γνωστός μου.και όταν έβγαλε τα μισούσε. Σε όλους βγαίνουν μην ανησυχείς και αυτά με τις αλοιφές μην τα πολυπιστεύεις είναι θέμα κληρονομικότητας τσ γένια.

Παράθεση

firefly13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη firefly13
Ο firefly13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O firefly13 έγραψε στις 20:40, 07-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γιωργος18
Δεν υπαρχει καμια αλοιφη η ματζουνι που σε κανει να βγαζεις γενια.Ισως το κοντρα ξυρισμα να βοηθαει αλλα ελαχιστα, ειναι στον ανθρωπο.Επισης αν εχεις τριχες στα @@ σου τοτε δεν τιθεται καποιο ορμονικο προβλημα.Σε νιωθω κι εγω γιατι εχω ελαχιστες τριχες (ειμαι και ξανθος), και δεν σχηματιζουν γενειαδα,και αντι για 24 φαινομαι για 18

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 20:49, 07-01-13:

Είναι απλά θέμα γονιδίων ξέρω παιδιά που ξυρίζονται κάθε δυο βδομάδες τις μόνες τριχες που έχουν στο μουστακι και τις φαβορίτες. Εγώ αφήνω μούσια και τα παίρνω κάθε βδομάδα γιατί αν τα αφήσω κανα μήνα είμαι σαν καλόγερος.

Δεν ξέρω δοκίμασε αλλά μην τρελένεσαι δεν κάνουν τα γένια τον άνδρα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-01-13 στις 21:23. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιωργος18

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γιωργος18
Ο Γιωργος18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Γιωργος18 έγραψε στις 20:51, 07-01-13:

δηλαδη σπανος θα μεινω

η βαζελινη περιεχει βενζολιο και λεει οτι αυτο το συστατικο βοηθαει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 07-01-13 στις 21:33. Αιτία: Merge
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους