Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,145 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,500 μηνύματα σε 96,000 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 347 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Δουλεύουμε για να ζούμε ή ζούμε για να δουλεύουμε;

esperanza

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη esperanza
H esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H esperanza έγραψε στις 05:28, 01-03-08:

Δουλεύουμε για να ζούμε ή ζούμε για να δουλεύουμε , έχω αυτή την απορία....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:01, 01-03-08:

Σε ότι με αφορά, δουλεύω για να ζω.
Αλίμονο αν συνέβαινε το αντίθετο....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:35, 01-03-08:

εξαρτάται πόσων ετών είμαστε...
στα 25 μας δουλεύουμε για να ζούμε.... θέλουμε τα χρήματα της δουλειάς να μας παρεχουν αυτά που θέλουμε για μια ικανοποιητική ζωη, για να διασκεδάζουμε για να περνάμε καλά...
στα 75 μας ζούμε για να δουλεύουμε... η δουλειά μας, μας κάνει να νιώθουμε ακόμα παραγωγικοί και ότι δεν έχουμε ξοφλήσει, έχουμε συνηθίσει την δουλεία και χωρίς αυτήν πλέον νιώθουμε άχρηστοι

σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει και το εντελώς αντίθετο
στα 25 μας ζούμε για να δουλεύουμε γιατί είμαστε workaholics, Γιατί πιστεύουμε ότι η προσωπική ευτυχία και καταξίωση έρχεται μέσα απ την επαγγελματική μας πορεία
στα 75 μας δουλεύουμε για να ζούμε γιατί είμαστε συνταξιούχοι του ΙΚΑ με σύνταξη 500 ευρώ...

συμπέρασμα...
εξαρτάται κατά πολύ το τι τελικά συνδιασμό κάνεις σε σχέση με την ηλικία σου και την δουλειά βάση των αναγκών και της προσωπικότητας σου

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:38, 01-03-08:

Υπάρχει επίσης το ενδεχόμενο Κουε να είμαστε workaholics επειδή μας αρέσει πολύ η δουλειά μας, αυτό ξέχασες να το αναφέρεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:10, 01-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Υπάρχει επίσης το ενδεχόμενο Κουε να είμαστε workaholics επειδή μας αρέσει πολύ η δουλειά μας, αυτό ξέχασες να το αναφέρεις.
κοίτα... ξέρω από ποια οπτική γωνία το βλέπεις και ως ένα βαθμό σου δίνω τα δίκια σου αλλά επειδή για μένα δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή η οποία απαρτίζεται μόνο απ την επαγγελματική μας καταξίωση αλλά χρειάζεται και η προσωπική ζωή, τείνω να θεωρώ κακή ζωή όταν κάποιος είναι workaholic επειδή όταν δουλεύεις τόσες ώρες εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να έχεις προσωπική ζωή. (όταν λέμε workaholic, εννοούμε ότι το άτομο δεν κάνει τίποτα περισσότερο απ το να κοιμάται, να τρώει, να κάνει ένα μπάνιο και να δουλεύει)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:14, 01-03-08:

Τι σχέση έχει αυτό με το quote μου;
Anyway, προσωπικά έχω υπάρξει workaholic σε αρκετές περιόδους (μηνών), ακόμα και με την υπερβολική έννοια που του δίνεις και μπορώ να πω ότι ήμουν πολύ ευτυχισμένη με αυτό, διότι λατρεύω τη δουλειά μου (και δεν την έχω βαρεθεί ακόμα, όπως θα έλεγε κάποιος κυνικός ότι θα κάνω στο μέλλον).
Βέβαια I guess ότι αν ήμουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ έτσι ίσως να κατέληγα να μην έχω προσωπική ζωή. Χρειάζονται και τα διαλείμματα, αλλά ο καθένας έχει ανάγκη από διαφορετικής διάρκειας και συχνότητας διαλείμματα.
Επίσης δεν ξέρω αν θεωρείται διάλειμμα αυτό, αλλά ποτέ δεν μπορώ να δουλεύω συνεχόμενα επί 14 ώρες πχ χωρίς να χαζεύω πότε πότε και λίγο στο νετ, να βλέπω νέα θέματα κλπ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:21, 01-03-08:

έχει σχέση (με το δικό μου σκεπτικό πάντα) επειδή δεν γίνεσαι workaholic επειδή σου αρέσει όπως είπες, αλλά επειδή έτσι συμβαίνει στη συγκεκριμένη περίοδο της ζωής σου

επίσης... εφόσον σταματάς στις 14 ώρες και κάνεις κι άλλα πράγματα από ανάμεσα, ΔΕΝ θεωρείσαι workaholic! Εσένα ΟΝΤΩΣ σου αρέσει πολύ η δουλειά σου και δεν έχεις πρόβλημα να την κάνεις για πολλές ώρες μέσα στη μέρα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:42, 01-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
επίσης... εφόσον σταματάς στις 14 ώρες και κάνεις κι άλλα πράγματα από ανάμεσα, ΔΕΝ θεωρείσαι workaholic! Εσένα ΟΝΤΩΣ σου αρέσει πολύ η δουλειά σου και δεν έχεις πρόβλημα να την κάνεις για πολλές ώρες μέσα στη μέρα
σε αυτο συμφωνω και εγω....

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 18:25, 01-03-08:

γενικά πιστεύω πως ζούμε για να δουλεύουμε...
ακόμα και όταν βγάζεις αρκετά λεφτά ...συνεχίζεις να δουλεύεις με την δικαιολογία πως δεν σου φτάνουν

εγώ ελπίζω να μην καταλήξω έτσι

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:31, 01-03-08:

εγω παντως δουλευω για να μη βαριεμαι...και νοιωθω ζωντανη οταν ειμαι ερωτευμενη...

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 18:46, 01-03-08:

Μμμμ δεν ξέρω ακριβώς. Αγαπάω πολύ αυτό που κάνω ! Ο βασικός λόγος που δουλεύω είναι για να εκτονώνω τη δημιουργικότητά μου, φυσικά έχω εξασφαλίσει ότι μπορώ να ζήσω από τη δουλειά μου. Η δουλειά μου όμως είναι άμεσα συνυφασμένη με τη ζωή μου, με κάνει να νιώθω δημιουργική οπότε δε νιώθω ότι ζω για να δουλεύω.

Παράθεση

blk88memorz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη blk88memorz
Ο blk88memorz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O blk88memorz έγραψε στις 21:36, 05-03-08:

Δουλεύουμε για να ζούμε βασικά!

Η κοινωνία είναι αυτή που σε κάνει να δουλεύεις για να νιώθεις παραγωγικός,
οπότε σε καμμία περίπτωση δεν ζούμε για να δουλέυουμε.

Μακάρι να "δούλευε" κάπως αλλιώς ο κόσμος ώστε να μην χρειαζόταν να δουλεύουμε :x

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:21, 06-03-08:

Νομίζω πως μόλις ξεκίνησα να ζω για να δουλεύω!

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 22:39, 06-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Νομίζω πως μόλις ξεκίνησα να ζω για να δουλεύω!
Σταμάτα όσο έχεις καιρό...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:42, 14-03-08:

Ξέρω μόνο την απάντηση για τώρα, ΄δουλέυω για να ζώ, να περνάω καλά και να αποκτώ εμπειρίες, άν γινόταν το αντίθετο ή θα άλλαζα δουλειά ή θα προσπαθούσα να ανέβω οικονομικά, πάντως δεν θα ήθελα με τίποτα να δουλέυω εγώ για να ζούν άλλοι

Παράθεση

Louard

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Louard
H Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Louard έγραψε στις 12:34, 14-03-08:

Δυστυχώς τους τελευταίους μήνες έκανα μια επιλογή όπου με έφερε στο σημείο να δουλεύω 14 ώρες την ημέρα...
έχω ένα κενό 3-6 το απόγευμα , που προσπαθώ να κάνω πράγματα για εμενά , και ένα μικρό κενό τα σ/κ...
αυτή τη στιγμή νιώθω οτι ζω για να δουλεύω...
και πραγματικά το σιχαίνομαι...
είμαι τόσο κουρασμένη, ίσως επειδή καμία απο τις δύο δουλειές μου δεν με γεμίζει...
δεν ξέρω τι θα κάνω... έτσι μου έρχεται να τα παρατήσω όλα και να σηκωθώ να φύγω...
ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΤΕ!!! ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ... και κοιτάξτε να περνάτε όσο πιο καλά μπορείτε...
γιατί η ζωή είναι μικρή και είναι κρίμα οι αναμνήσεις σας να έχουν να κάνουν στο μεγαλύτερο ποσοστό τους γύρω απο την δουλειά!!!!!! εκτός απο τους τυχερούς που έκαναν δουλειά τους το χόμπι τους....

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 12:43, 14-03-08:

Κι εγώ απο δουλειά , άλλο τίποτα.... αλλά μ' αρέσει δεν ξέρω.... νομίζω ότι η δουλειά μας κάνει να αισθανόμαστε δημιουργικοί, με την προϋπόθεση βέβαια ότι μας αρέσει αυτό που κάνουμε και βέβαι ότι δεν γίνεται σε βάρος της προσωπικής μας ζωής!

Παράθεση

lotta (Vicky)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lotta
H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H lotta έγραψε στις 12:59, 14-03-08:

Εγώ πάντως δουλέυω για να ζω.Δε θα δεχόμουν δουλειά που θα μου πρόσφερε περισσότερα και να δούλευα έως τις 7 και 8 το βράδυ..Δε δέχομαι με τίποτα αυτό που λένε ναι ..αλλά παίρνει καλά λεφτά..να τα βράσω όταν δεν έχεις χρόνο για τον εαυτό σου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lotta : 14-03-08 στις 14:24.
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:21, 14-03-08:

ναι ..αλλά παίρνει καλά λεφτά.
Άμα δουλεύεις πολύ και δεν παίρνεις και λεφτά, σε ποιά κατηγορία είσαι?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:27, 14-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Άμα δουλεύεις πολύ και δεν παίρνεις και λεφτά, σε ποιά κατηγορία είσαι?
Φροντισε να αλλαξεις κατηγορια και μη σε απασχολει το ονομα της!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:32, 14-03-08:

Τα καλύτερα, τα πιο όμορφα πράγματα στη ζωή, δεν μπορείς να τα πληρωθείς, ούτε να τα ξοδέψεις.
Πρέπει να τα δώσεις με την καρδιά σου....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dalcfu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dalcfu
H dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H dalcfu έγραψε στις 00:54, 03-04-08:

Δουλεύω για να ζω και για να συνεισφέρω στην οικογένεια. Μου αρέσει η δουλειά μου πολύ και δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα. Πάντα θεωρούσα τον εαυτό μου τυχερό σ' αυτό το θέμα...

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 01:04, 03-04-08:

κατα την ταπεινή μου άποψη ζούμε για να δουλεύουμε εγώ δεν δουλεύω και πάλι τα έχω όλα και δεν στερούμε κάτι..

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:05, 03-04-08:

Όσοι πιστεύετε ότι ζούμε για να δουλεύουμε, το λέτε από την άποψη ωρών ή από την άποψη ότι κάνεις δεν κάνει ότι του αρέσει;

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αννουλα
H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 11:44, 03-04-08:

Οταν ειμαστε ευχαριστημενοι με την ζωη μας,εχουμε αρκετους φιλους περναμε γενικα καλα με τις παρεες μας η γενικα με τα ατομα που μας περιβαλλουν,δουλευουμε για να ζουμε!
Οταν ολα μας πανε χαλια, εχουμε μια γενικη απογοητευση απο τα ατομα που μας περιβαλλουν και γενικα την κατασταση την οποια περναμε,μετα απο εναν χωρισμο,μετα απο καποια προσωπικη απογοητευση καπου πρεπει να ξεσπαμε και ζουμε για να δουλευουμε!

Τουλαχιστον αυτη ειναι εμενα η δικη μου κοσμοθεωρια!

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 13:07, 03-04-08:

Εγώ πάντως το λέω άπο άποψη ωρών.

Σε εμάς:
Δουλεύεις 8 ώρες όπως είναι και το νόμιμο.
Έχεις μία ώρα διάλειμμα για να φας.
-9 ώρες
40 λεπτά τουλάχιστον να πας.
40 λεπτά να γυρίσεις.
-10.5 ώρες
Και αυτό είναι το νορμάλ.
Υπερωρίες που ενδεχομένως θα σου ζητήσουν.
(και ευτυχώς πληρώνονται ικανοποιητικά)
-11.5 ώρες
-12.5 ώρες
-13.5 ώρες

...

Θεωρώντας ότι χρειάζομαι 7 ώρες ύπνο και λαμβάνοντας υπόψη την ευοίωνη περίπτωση (σχεδόν μηδέν υπερωρίες).
Έχω κατά μέσο όρο 11.5+7=18.5 ώρες απασχολημένες.
Δεδομένου ότι χρειάζομαι περίπου μία ώρα την ημέρα για μετακινήσεις ανάμεσα σε μετρό σπίτι-μετρό δουλειά και τούμπαλιν έχω 24-19.5=4.5 ώρες ανα ημέρα για να

Φάω κάτι.
Να διαβάσω εφημερίδα.
Να δω φίλους-οικογένεια-φίλο.
Να δω καμία ταινία.
Να διαβάσω κανά βιβλίο.
Να πάω καμία βολτίτσα.
Να πάω στο χορό ή στο γυμναστήριο.
Να μπω στο ίντερνετ.
Να σκεφτώ κάτι διαφορετικό από τα άγχη της δουλειάς.
Να χαλαρώσω.

κοκ
κοκ

Και λες ότι κάτι πρέπει να αλλάξω, από κάπου να κόψω.
Και πολλοί συνάδελφοι επέλεξαν να μετακομίσουν κοντά στη δουλειά (είναι σε προάστειο) για να μη χάνουν τα 40λεπτά στις μετακινήσεις.
Στη συνέχεια μιας και πλήρωναν ενοίκιο, πήρανε και ένα δάνειο για να αγοράσουν σπίτι.
Δάνειο το οποίο θα ξεπληρώνουν για χρόνια οπότε δεν τολμάνε να αφήσουν τη δουλειά αν και κάποιοι δηλώνουν κουρασμένοι γιατί ποιος ξέρει τι καλύτερο θα βρούνε και αν και μένουν σε μέρος που δεν τους αρέσει γιατί είναι κοντά στη δουλειά η οποία έχει αρχίσει να τους κουράζει αλλά δεν ξέρουν αν θα βρούν κάτι καλύτερο.
Δεν είναι λίγο ειρωνικό?

Εγώ πάλι επέλεξα να κόψω τον ύπνο και κουτουλάω τα πρωινά.
Αν παραπάνω έκανα κάποιο λάθος στα μαθηματικά, είναι από αυτό :P

Και για να απαντήσω και πιο συγκεκριμένα στην ερώτηση σου:
Την προηγούμενη μου δουλειά την λάτρευα ως αντικέιμενο, ήτανε ίσως ότι ονειρευόμουνα χρόνια πριν.
Και ενώ μου δόθηκε η δυνατότητα να «ανελιχτώ» κούνησα το μαντήλι μου και τους είπα αντίο.
Γιατί οι ώρες δουλειά δε μετριότανε στα δάχτυλα των τριών χεριών :P

Φαντάζομαι φυσικά ότι υπάρχει και η κατηγορία των ανθρώπων που το πρόβλημα δεν είναι οι ώρες, αλλά ότι το αντικείμενο δεν τους γεμίζει (αλλά ίσως και οι ώρες μαζί).
Και για να σε προλάβω, όχι δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις δουλειά που πραγματικά να σου αρέσει ώστε να κάνεις την τομή στη ζωή σου, να σε αμοίβει σωστά και να σε αντιμετωπίζει με αξιοπρέπεια.
Ειδικά στην Ελλάδα...

Εν τέλει, το σχόλιο μου για τη δική μου πραγματικότητα είναι ότι σε ευνουχίζει.
Δε διαννοείσαι να έχεις κοινωνικές ανησυχίες.
Δεν μπορείς να αμφισβητήσεις τίποτα.

Σε καίει περισσότερο αν θα περάσει στην ώρα του το μετρό, παρά ο άστεγος που κοιμάται στις σκάλες του και πόδια τον κλωτσάνε τρέχοντας για να προλάβουν.
Όλο τρέχει αυτή η γενιά.
Εκτός αν τα έχει βρει εύκολα περίπτωση την οποία ζηλεύω.

Είναι πολύ έξυπνα δομημένο το σύστημα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 03-04-08 στις 17:56. Αιτία: merge
15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:43, 03-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
-9 ώρες
40 λεπτά τουλάχιστον να πας.
40 λεπτά να γυρίσεις.
-10.5 ώρες
[...]
Δεδομένου ότι χρειάζομαι περίπου μία ώρα την ημέρα για μετακινήσεις ανάμεσα σε μετρό σπίτι-μετρό δουλειά και τούμπαλιν έχω 24-19.5=4.5 ώρες ανα ημέρα για να
[...]
Εγώ πάλι επέλεξα να κόψω τον ύπνο και κουτουλάω τα πρωινά.
Αν παραπάνω έκανα κάποιο λάθος στα μαθηματικά, είναι από αυτό :P
Όντως χρειάζεσαι ύπνο
Αλλά δυστυχώς έχεις δίκιο
Τουλάχιστον υπάρχουν τα σαββατοκύριακα για να ζει λίγο ο κόσμος.

Εγώ δεν μπορώ πάντως να απαντήσω ακόμα, γιατί δεν δουλεύω προς το παρόν
Αλλά και όσες δουλειές είχα κάνει τις είχα κάνει για το χαρτζιλίκι και όχι για να ζω, οπότε δεν ανήκει ούτε στη μία ούτε στην άλλη κατηγορία.

Μπορώ να πω όμως ότι οι γονείς μου δουλεύουν για να ζούμε οι υπόλοιποι

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:26, 03-04-08:

Εν τέλει, το σχόλιο μου για τη δική μου πραγματικότητα είναι ότι σε ευνουχίζει.
Δε διαννοείσαι να έχεις κοινωνικές ανησυχίες.
Δεν μπορείς να αμφισβητήσεις τίποτα.

Σε καίει περισσότερο αν θα περάσει στην ώρα του το μετρό, παρά ο άστεγος που κοιμάται στις σκάλες του και πόδια τον κλωτσάνε τρέχοντας για να προλάβουν.
Όλο τρέχει αυτή η γενιά.
Εκτός αν τα έχει βρει εύκολα περίπτωση την οποία ζηλεύω.

Είναι πολύ έξυπνα δομημένο το σύστημα.
Να σημειωσω μονο, οτι η ζωη στην επαρχια ειναι πιο ανθρωπινη...
Τλχ, εγω αυτο παρατηρησα μενοντας μισες μερες Αθηνα και μισες σε μια επαρχιακη πολη..

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 15:43, 03-04-08:

Οντως στην επαρχια ειναι πιο ανθρωπινα γιατι δεν εχεις τις πολλες χαμενες ωρες των μετακινησεων.
Παντως ειπε καποιος στην αρχη οτι στα 25 δουλευεις για να ζεις και δεν τρελενεσαι στις ωρες και μονο αυτοι που ειναι καριεριστες δουλευουν πολυ.Τι να πω.Εγω σε αλλη χωρα ζω?Εγω πολιτικος μηχανικος τελιωνω και βλεπω οτι δεν υπαρχει επιλογη αναμεσα σε δουλεια με 8ωρο και λιγοτερα λεφτα και δουλεια με πολλες ωρες και πολλα λεφτα.Η επιλογη ειναι μια.Δουλευε σαν τρελος(και αν εχεις τα Σαββατοκυριακα ελευθερα αισθανεσαι και τυχερος) για 700 με 850 ευρω..για ποια ελευθερια επιλογης μιλαμε?
Τουλαχιστον αν εισαι τυχερος και σου αρεσει και η δουλεια σου ειναι καλα.Αλλιως κλαφτα χαραλαμπε..

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 15:44, 03-04-08:

Φυσικά, αλλά λόγω σπουδών, ανάγκης, ζήτησης, δραστηριοτήτων υπάρχουν άπειροι άνθρωποι που δεν μπορούν να ζήσουν στην επαρχεία.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι την καλλιέργεια των χωραφιών μου για το μέλλον :P

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:51, 03-04-08:

Φυσικά, αλλά λόγω σπουδών, ανάγκης, ζήτησης, δραστηριοτήτων υπάρχουν άπειροι άνθρωποι που δεν μπορούν να ζήσουν στην επαρχεία.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι την καλλιέργεια των χωραφιών μου για το μέλλον :P
Οταν αναφερομαι σε επαρχια δεν εννοω τα Βασιλικα της βορειας Ευβοιας καρδια μου ..αλλα πχ μια πολη..οπως ειναι η Χαλκιδα ή η Λαμια ή ο Βολος ...
Τους ρυθμους της Αθηνας δεν τους εχει ουτε καν η Θεσσαλονικη...

Παντως, ενας φιλος μου αγροτης (ελαιοπαραγωγος) βγαζει περισσοτερα απο εναν αλλο με δυο πτυχια..οποτε δεν ειναι και τοσο κακη ιδεα να αρχισεις να σκεφτεσαι περι μελλοντικης καλλιεργειας των χωραφιων σου....

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 21:25, 19-01-10:

εγώ θα έλεγα ζούμε για να δουλεύουμε..., όπως ζούμε για να κάνουμε κάθε είδους δραστηριότητα
η βάση είναι ότι ζούμε..., και όλα τα υπόλοιπα είναι πάνω σε αυτή
τη βάση

σωστό δεν είναι το σκεπτικό μου...;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 21:34, 19-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από esperanza
Δουλεύουμε για να ζούμε ή ζούμε για να δουλεύουμε , έχω αυτή την απορία....

Έλα μου ντε.

Και εγώ την ίδια απορία έχω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,243 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 03:43, 27-01-10:

Πιστεύω πως ισχύουν και τα 2, τουλάχιστον στις μέρες μας... Ανάλογα με το κοινωνικό στάτους που ανήκεις, το επάγγελμα σου, τις φιλοδοξίες, τις προσδοκίες σου έχεις και μια διαφορετική θέαση των πραγμάτων.
Όταν προσδοκείς όλο και περισσότερα και ουσιαστικά φτάνεις σε μια κατάσταση να εργάζεσαι 24ωρο τότε ζεις για να εργάζεσαι ξεχνώντας να ζήσεις.
Όταν όμως ζεις σε συνθήκες που δεν σου επιτρέπουν ή δεν θέλεις τα λούσα, τότε εργάζεσαι για να ζήσεις.

Το θέμα είναι θα έλεγα ατομικό αλλά σε άμεση σχέση με άλλους παράγοντες.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:54, 06-02-10:

Εγώ παλι δουλεύω για να νιώθω οσο μπορω πιο ανεξαρτητη!

Παράθεση

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lost_Prophet
Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Lost_Prophet έγραψε στις 15:35, 06-02-10:

Το 2ο. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις εργασιομανών ανθρώπων που ακόμη και αν έχουν χρήμα δουλεύουν επειδή τους αρέσει.

Παράθεση

sukerakos13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sukerakos13
Ο sukerakos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O sukerakos13 mpravo ... na dw sto derby ti tha ginei. έγραψε στις 19:32, 15-03-10:

απο οποια πλευρα και να το παρεις ακουγεται βαρετο φυσικα προτιμαω το γ

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 610 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 12:24, 09-12-13:

Καλή ερώτηση!
Μάλλον θα απαντούσα το πρώτο! Δουλεύουμε για να ζούμε...διότι ζωή δεν είναι μόνο η δουλειά είναι και άλλα πράγματα! Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι πρέπει να τη βλέπουμε σαν αγγαρεία τη δουλειά! Απλά είναι ένα μέρος της ζωής μας που καλό θα ήταν να μας γεμίζει...να μην είναι όμως το μόνο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 19:07, 10-12-13:

Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, ούτε δουλεύουμε πια, ούτε ζούμε..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,097 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 20:38, 10-12-13:

Λόγω της παγκόσμιας ύφεσης και ανεργίας (απολύτως αναμενόμενη όταν το χρήμα συσσωρεύεται σε όλο και λιγότερες τσέπες ανά τον κόσμο) πιστεύω ότι πλέον κανείς δεν μπορεί να εφησυχαστεί σ'αυτό που κάνει και να πει "μια χαρά είμαι τώρα,βγάζω αρκετά για να ζω άνετα εγώ και η οικογένεια μου (πάντα κατά την υποκειμενική ερμηνεία της λέξης "άνεση") οπότε δε χρειάζεται να δουλεύω περισσότερο και σκληρότερα ούτε να ψαχτώ για να ενισχύσω κάπως το εισόδημα μου"!
Γιατί όποιος πλέον σκεφτεί έτσι είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα πέσει θύμα των καιρών...

Έστω δηλαδή ότι είσαι στην "x" εταιρία και καταλαμβάνεις μια "y" θέση εργασίας που σου αποφέρει ένα "z" ποσό ικανό να σε ζήσει όπως ΕΣΥ επιθυμείς!
Λόγω της κατάστασης,πραγματικά δεν μπορείς να ξέρεις ΑΝ το ποσό αυτό θα είναι το ίδιο και στο μέλλον (που στην τελική μπορεί να μείνεις και άνεργος) και ΑΝ το κόστος ζωής θα είναι το ίδιο (συνεχώς αυξανόμενοι φόροι και γαμησιάτικα εδώ κι εκεί)...έτσι αναγκαζόμαστε να "ζούμε για να δουλεύουμε" παρά να "δουλεύουμε για να ζούμε"!

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 21:03, 10-12-13:

ανάλογα τον άνθρωπο. Βασικά, είναι και λίγο ως πολύ μια ολόκληρη νοοτροπία.

Παράθεση

Πληροφορικάριος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Πληροφορικάριος
Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.

O Πληροφορικάριος έγραψε στις 21:11, 10-12-13:

Αν σου αρέσει η δουλεία σου κάνεις και τα δύο ταυτόχρονα, πολύυυ τυχεροί αυτοί που το έχουν πετύχει..

Παράθεση

VeeM (Βασιλικη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη VeeM
H Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H VeeM έγραψε στις 14:02, 11-12-13:

Δυστυχως πλεον δουλευουμε για να ζουμε. Ομως εχει σκεφτει κανεις σας εναν κοσμο χωρις το χρημα . Δηλαδη μια κοινωνια που ολη μερα απολαμβανες τη ζωη. Βεβαια για να την απολαυσεις χρειαζεσαι μερικα αγαθα που καποιος πρεπει να τα φτιαχνει. Αρα καποιος πρεπει να κατσει να εργασθει. Εθελοντικα ..(δεν νομιζω Τακη), οποτε μια ειναι η λυση . Τα ρομποτ.

Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 601 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 21:15, 11-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από VeeM
Δυστυχως πλεον δουλευουμε για να ζουμε. Ομως εχει σκεφτει κανεις σας εναν κοσμο χωρις το χρημα . Δηλαδη μια κοινωνια που ολη μερα απολαμβανες τη ζωη=. Βεβαια για να την απολαυσεις χρειαζεσαι μερικα αγαθα που καποιος πρεπει να τα φτιαχνει. Αρα καποιος πρεπει να κατσει να εργασθει. Εθελοντικα ..(δεν νομιζω Τακη), οποτε μια ειναι η λυση . Τα ρομποτ.
Ανέκαθεν ίσχυε αυτό, από τότε που οι άνθρωποι της παλαιολιθικής εποχής έτρεχαν στα δάση για να βρουν κανένα ζώο να φάνε... εκτός να εννοείς ζούμε για να δουλεύουμε

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 11:17, 12-12-13:

Δεν δουλεύουμε πλέον... πως ζούμε άστα!!! Με κτύπησε άσχημα η ανεργία!!

Παράθεση

ΕλένηΘεσ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕλένηΘεσ.
H ΕλένηΘεσ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H ΕλένηΘεσ. έγραψε στις 19:55, 14-12-13:

Αχ βρε Σοφακι,κρατα γερα,πιστευω κανεις δεν χανεται αν το θελει πραγματικα ακομη και στους χαλεπους καιρους μας!Ειμαι σιγουρη οτι δεν θα εισαι για πολυ σε αυτη τη κατασταση!
Τωρα οσον αφορα για το αν δουλευουμε για να ζουμε κλπ,πιστευω οτι πρεπει να ισχυει το πρωτο,αλλα δυστυχως στην πραγματικοτητα και για τον μεσο ανθρωπο ,οχι δεν νομιζω οτι συμβαινει αυτο.(για πολυ καιρο και λογω του ωραριου μου παραπονιομουν οτι ζω για να δουλευω,βλεπετε φευγω στις 11.30 το πρωι και γυριζω σπιτι 9.30 το βραδυ...χανω δλδ ενα καλο κομματι της ημερας,αλλα πλεον επαψα να το σκεφτομαι..γιατι πολυ απλα δεν εχω την πολυτελεια να το σκεφτω...)

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 20:33, 14-12-13:

Δουλεύουμε για να ζούμε, δουλεύουμε για το χρήμα και χρησιμοποιούμε το χρήμα σαν μέσο για να ζήσουμε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους