Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,627 εγγεγραμμένα μέλη και 3,078,545 μηνύματα σε 94,929 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 602 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Έρωτες εξ' αποστάσεως

Πιστεύετε ότι μια σχέση από απόσταση μπορεί να κρατήσει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
Ναι
40
59,70%
Όχι
27
40,30%

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,035 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 11:23, 20-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Jack of Spades
Πες μου ποια αεροπορική προσφέρει πτήσεις Θεσσαλονίκη-Αθήνα μετ'επιστροφής Παρασκευή απόγευμα-Κυριακή απόγευμα με 80€ κι εγώ θα είμαι κάθε Σαββατοκύριακο κάτω!
Αυτό χωρίς να σχολιάσω το πόσοι νεαροί άνθρωποι πλέον έχουν έστω αυτά τα 80€ για ναύλα...στη θεωρία όλα εύκολα φαίνονται!
Δεν χρειάζεται να μετακινείσαι με αεροπλάνο...επειδή αναφέρεις ηλικίες κάτω των 30, το Θεσσαλονίκη-Αθήνα με τρένο σε 5,5 ώρες γίνεται με 12Ε...πες μου ότι δεν έχουν ένα 50ρι το μήνα ο καθένας για να βλέπονται...(στην περίπτωση που ανεβοκατεβαίνουν εναλλάξ κάθε βδομάδα, γιατί προφανώς η λογική του να βρίσκονται καμιά φορά και ανά 2 εβδομάδες δεν υφίσταται καν για σένα...)

Όσο για τις μεταθέσεις,η απάντηση μου είναι απλή...όχι,θα έβρισκε κάποια η οποία θα ήταν πρόθυμη να τον ακολουθήσει όπου κι αν τον έστελναν!
Η ξαδέρφη μου είναι 30 χρονών και δασκάλα. Η οργανική της θέση είναι στην Εύβοια και η μόνιμη κατοικία της είναι στην Χαλκιδική. Με τον άντρα της είναι μαζί εδώ και 7 χρόνια, έχουν περάσει ήδη 2 χειμώνες χώρια (η μία στην Εύβοια, ο άλλος Χαλκιδική, οπότε συχνές μετακινήσεις δεν υφίστανται καν), και φέτος περνάνε τον 3ο χειμώνα χώρια και μάλιστα ως νιόπαντροι, γιατί δεν κατάφερε να πάρει μετάθεση κάπου πιο κοντά.
Να υποθέσω ότι την επόμενη φορά που θα δω την ξαδέρφη μου πρέπει να την συμβουλέψω να πάρει διαζύγιο? Επειδή έχει οργανική σε ένα κωλοχώρι ξεχασμένο από το Θεό εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά από τον άντρα της, οπότε και μπορεί να μείνει εκεί για αρκετά χρόνια ακόμα? Να μην ξεχάσω να της αναφέρω επίσης ότι ο άντρας της έχει τώρα ανοιχτό δρόμο για κουτσουκέλες, οπότε να μην το σκεφτεί 2η φορά και να βάλει μπρος το διαζύγιο?
Και σαν και αυτούς, χιλιάδες ζευγάρια, με διαφορετικούς συνδυασμούς επαγγελμάτων. Έτσι πουτάνα που τα κάνανε φέτος με τους εκπαιδευτικούς, ακόμα και ζευγάρια...σιτεμένα, αναγκάζονται να τραβάνε ο ένας σε ανατολή και ο άλλος σε δύση.

Επίσης την επόμενη φορά που θα γνωρίσω εγώ κάποιον, πριν μάθω οτιδήποτε για το ποιόν του να τον ρωτήσω πού μένει γιατί έχω γεωγραφικό περιορισμό μια ακτίνα 250 χιλιομέτρων? Και αν μου πει ότι μένει ας πούμε στην Λαμία και γω είμαι Θεσσαλονίκη, να του πω κατευθείαν άντε γεια μόνο λόγω απόστασης?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,064 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 14:27, 20-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Προσπαθω να σου πω οτι μια γυναικα που δν εργαζεται ΔΕΝ ειναι αεργη. Αεργος σημαινει αυτος που δν παραγει εργο, πιστευεις οτι ενας τετοιος ανθρωπος δν παραγει εργο? Μη τα ισοπεδωνουμε ολα. Εργο δν ειναι μονο να φερνεις λεφτα.

Εχεις πολυ ισοπεδωμενες τις σχεσεις, οποιος εχει σχεση πανω απο 30 ειναι απο 'προξενιο', οποιος δν ειναι στην ιδια πολη με την κοπελα του βγαινει καθε μερα να βρει γκομενα κλπ κλπ.

ΥΓ. Οφτοπικ αλλα πλεον πας χωρις βαλιτσα με κανα 80αρι
Δεν τα ξέρεις καλά..."άεργος" είναι και αυτός που δεν εργάζεται από επιλογή,αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας!

Όταν θα γίνεις εσύ 30,νομίζεις ότι θα έχεις χρόνο για "δραστηριότητες" και εξόδους που θα σου αποφέρουν "γνωριμίες",πόσο μάλλον σε μια φάση της ζωής σου που θα κοιτάς την κάθε κοπέλα "στα σοβαρά";
Σ'αυτές τις ηλικίες Darth δεν έχεις χρόνο να ψάχνεις ψύλλο στα άχυρα (=σωστή κοπέλα σε bar κ.α. σχετικά μέρη της νύχτας) και οι γνωριμίες σου κατά 90% προέρχονται από τον ευρύτερο "κύκλο" που έφτιαξες μέχρι εκείνο το σημείο στη ζωή σου!
Γι'αυτό σας λέω μη μιλάτε θεωρητικά και εκ'του ασφαλούς ρε παιδιά,παίξτε λίγο χαμηλά τη μπάλα...

Υ.Γ. Δώσε το link,με ενδιαφέρει...
Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Επίσης την επόμενη φορά που θα γνωρίσω εγώ κάποιον, πριν μάθω οτιδήποτε για το ποιόν του να τον ρωτήσω πού μένει γιατί έχω γεωγραφικό περιορισμό μια ακτίνα 250 χιλιομέτρων? Και αν μου πει ότι μένει ας πούμε στην Λαμία και γω είμαι Θεσσαλονίκη, να του πω κατευθείαν άντε γεια μόνο λόγω απόστασης?
Κάνε ότι νομίζεις...εδώ δεν λέμε ότι πρέπει να απορρίπτουμε κάποιον που ενδιαφέρεται για μας (κι εμείς γι'αυτόν/ήν) απλά και μόνο λόγω απόστασης!
Λέμε ότι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων μια τέτοια σχέση δεν έχει μακροπρόθεσμη προοπτική και κατά ένα μεγάλο ποσοστό θα καταλήξει αργά ή γρήγορα σε ναυάγιο!

Από εκεί και πέρα ο καθένας είναι υπεύθυνος για το πως και με ποιο τρόπο θα "σπαταλήσει" τη ζωή και το χρόνο του!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 20-10-13 στις 14:31.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,035 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 18:27, 20-10-13:

Κάνε ότι νομίζεις...εδώ δεν λέμε ότι πρέπει να απορρίπτουμε κάποιον που ενδιαφέρεται για μας (κι εμείς γι'αυτόν/ήν) απλά και μόνο λόγω απόστασης!
Λέμε ότι στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων μια τέτοια σχέση δεν έχει μακροπρόθεσμη προοπτική και κατά ένα μεγάλο ποσοστό θα καταλήξει αργά ή γρήγορα σε ναυάγιο!

Από εκεί και πέρα ο καθένας είναι υπεύθυνος για το πως και με ποιο τρόπο θα "σπαταλήσει" τη ζωή και το χρόνο του!
Εγώ έγραψα στο θέμα μόνο και μόνο επειδή σε είδα να γενικεύεις. Τις απόψεις μου για τις σχέσεις εξ αποστάσεως τις έχω γράψει και στο αδελφάκι αυτού του θέματος στο αι σκουλ και δεν είχα κανέναν άλλο λόγο να τις αναπαράγω. Αυτό που με εκνευρίζει αφόρητα είναι οι γενικεύσεις.
Στα παραδείγματα που φέρνει ο καθένας υπάρχουν και αντιπαραδείγματα που φέρνει κάποιος άλλος, δεν μπορούμε να κάνουμε την κάθε προσωπική εμπειρία κανόνα.
Επένδυσες, πληγώθηκες, δεν θα το ξανάκανες αυτό με την σχέση εξ αποστάσεως και είναι απόλυτα σεβαστό, αλλά μην αναγάγεις μια προσωπική άσχημη εμπειρία σε γενικό τρόπο ζωής και αντιμετώπισης -γιατί με τα ποστ σου εγώ αυτό σε είδα να κάνεις.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 19:06, 20-10-13:

Αυτά τα "εξ'αποστάσεως" είναι για τα ανήλικα παιδιά που γνωρίζουν γκόμενες στο internet και τον παίζουν βλέποντας τες γυμνές στο skype μια που δεν τις έχουν εκεί κοντά,άντε βαριά βαριά και για τα πρωτοετάκια

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 20:30, 20-10-13:

Αν το πάμε με το δικό σου σκεπτικό,προφανώς και ο τόπος διαμονής είναι λίγο πολύ επισφαλής για όλους μας...το θέμα είναι κατά πόσο ο ένας εκ των δύο (ή και οι δύο) σε μια σχέση θα τη βάλει πιο πάνω από καριέρες και σπουδές!
Εγώ ΔΕΝ το βλέπω αυτό...εσύ;
εδώ το πρόβλημα είναι η σχέση, όχι η απόσταση.

Και για να σου λύσω και την περιέργεια,γεννημένος το 1990 είμαι...
άρα πάρε πίσω το, όταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις.

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 20:50, 20-10-13:

Όταν θα γίνεις εσύ 30,νομίζεις ότι θα έχεις χρόνο για "δραστηριότητες" και εξόδους που θα σου αποφέρουν "γνωριμίες",πόσο μάλλον σε μια φάση της ζωής σου που θα κοιτάς την κάθε κοπέλα "στα σοβαρά";
Σ'αυτές τις ηλικίες Darth δεν έχεις χρόνο να ψάχνεις ψύλλο στα άχυρα (=σωστή κοπέλα σε bar κ.α. σχετικά μέρη της νύχτας) και οι γνωριμίες σου κατά 90% προέρχονται από τον ευρύτερο "κύκλο" που έφτιαξες μέχρι εκείνο το σημείο στη ζωή σου!
Γι'αυτό σας λέω μη μιλάτε θεωρητικά και εκ'του ασφαλούς ρε παιδιά,παίξτε λίγο χαμηλά τη μπάλα...
αιντε αιντε.....φιλε μου δεν εχω φτασει τριαντα ακομα αλλα οτι σχεση ειχα ποτε μα ποτε δεν ηταν γνωριμια απο bar η εξοδο γενικοτερα...ο αντρας ή η γυναικα της ζωης σου μπορει να ειναι και ο ανθρωπος που μετακομισε διπλα σου τη προηγουμενη βδομαδα...ελεος πια με τις γενικευσεις σου...δηλαδη οταν πατας τα τριαντα κλεινεσαι στο σπιτι και δε ξαναβγαινεις εξω; WOW!!!! γιατι; για σενα μαλλον τα τριαντα ειναι ισον με γερους που κλεινονται σπιτι και βλεπουν λαμψη μετα τη δουλεια; και για να σπασω και τι γενικευση σου ακομα περισσοτερο ...τυχαινει οι περισσοτεροι στο περιβαλλον μου να εχουν παντρευτει μετα τα τριαντα και ναι αρκετοι απο αυτους τοτε βρηκαν το συντροφο τους μετα τα τριαντα...και οχι απο συνοικεσιο...και κοιτας εναν ανθρωπο σοβαρα επειδη σε εμπνεει οχι γιατι εισαι απελπισμενος και ψαχνεις οτι κατσει για να παντρευτεις...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,064 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 21:51, 20-10-13:

Επένδυσες, πληγώθηκες, δεν θα το ξανάκανες αυτό με την σχέση εξ αποστάσεως και είναι απόλυτα σεβαστό, αλλά μην αναγάγεις μια προσωπική άσχημη εμπειρία σε γενικό τρόπο ζωής και αντιμετώπισης -γιατί με τα ποστ σου εγώ αυτό σε είδα να κάνεις.
Πιο πάνω έγραψα "ο καθένας είναι υπεύθυνος για το πως και με ποιο τρόπο θα σπαταλήσει τη ζωή και το χρόνο του" αλλά μάλλον σου ξέφυγε!
Δεν έκρινα αν για κάποιον κάτι τέτοιο είναι "σωστό" ή "λάθος",έκανα απλώς μια διαπίστωση η οποία με τη σειρά της με οδήγησε και σε κάποια συμπεράσματα...
Το μόνο το οποίο έκρινα και χαρακτήρισα "γελοίο" (και επέτρεψε μου να πω,με το δίκιο μου) είναι κάτι γενικόλογα του τύπου "αν υπάρχει αγάπη όλα γίνονται" κ.α. ξεράσματα τα οποία κατά κανόνα ξεστομίζονται από άτομα που δεν έχουν ζήσει ποτέ κάτι τέτοιο και νομίζουν ότι όταν και αν το ζήσουν,όλα θα είναι ρόδινα μια που "θα υπάρχει αγάπη"!
Κι όπως βλέπεις,είμαι και αρκετά gentleman ώστε τόση ώρα να μη σχολιάζω το γεγονός ότι άτομα που δεν έχουν βγει ακόμη απ'το αυγό πιπιλίζουν τη λέξη "αγάπη" λες και αυτή πωλείται στα περίπτερα ή τη βρίσκει κανείς με μερικές νύχτες sex και ένα κάρο γλυκόλογα!
Αρχική Δημοσίευση από Ajusshi
εδώ το πρόβλημα είναι η σχέση, όχι η απόσταση.
Εν κατακλείδι,η απόσταση "δημιουργείται" όταν η σχέση ΔΕΝ είναι ανιδιοτελής και ένας απ'τους δύο απομακρύνεται!
Άρα το ότι ένας απ'τους δύο απουσιάζει,σημαίνει ότι ένας απ'τους δύο έβαλε καριέρα/σπουδές/whatever ΠΑΝΩ απ'τη σχέση!
Λέω τίποτα παράλογο;
Αρχική Δημοσίευση από merry poppins
...δηλαδη οταν πατας τα τριαντα κλεινεσαι στο σπιτι και δε ξαναβγαινεις εξω; WOW!!!! γιατι; για σενα μαλλον τα τριαντα ειναι ισον με γερους που κλεινονται σπιτι και βλεπουν λαμψη μετα τη δουλεια; και για να σπασω και τι γενικευση σου ακομα περισσοτερο ...τυχαινει οι περισσοτεροι στο περιβαλλον μου να εχουν παντρευτει μετα τα τριαντα και ναι αρκετοι απο αυτους τοτε βρηκαν το συντροφο τους μετα τα τριαντα...και οχι απο συνοικεσιο...και κοιτας εναν ανθρωπο σοβαρα επειδη σε εμπνεει οχι γιατι εισαι απελπισμενος και ψαχνεις οτι κατσει για να παντρευτεις...
Μου φαίνεται ότι σας καπνίσει καταλαβαίνετε και τζάμπα γράφω...
Όταν πατάς τα 30 βγαίνεις ίσως και περισσότερο και πιο οργανωμένα απ'ότι παλιότερα ΑΛΛΑ δεν περιμένεις να γνωρίσεις σοβαρά άτομα περιωπής,πόσο μάλλον τον άνδρα/γυναίκα που θα θες να ζήσεις την υπόλοιπη ζωή σου!
Θα πας με την παρέα σου,θα διασκεδάσεις και μέχρι εκεί!
Όταν λέω "συνοικέσιο",προφανώς δεν μιλάω κυριολεκτικά (μια που τέτοια "συνοικέσια" γίνονταν παλιά και σπανίως στις μέρες μας) αλλά περιλαμβάνω στον όρο αυτό όλες τις γνωριμίες που γίνονται "εμμέσως",ωθούμενες από άτομα του στενού κοινωνικού του κύκλου...συγνώμη που σ'το χαλάω αλλά οι περισσότεροι από αυτούς τους 30άρηδες που ξέρεις έτσι νοικοκυρεύτηκαν,δηλαδή από φίλους φίλων,κουμπάρων,συγγενών κ.α.
Κι εσύ αν φτάσεις τα 30 ελεύθερη κατά πάσα πιθανότητα έτσι θα νοικοκυρευτείς,ΑΝ νοικοκυρευτείς...και μακάρι να νοικοκυρευτείς έτσι παρά με κάποιον που γνώρισες μια νύχτα και ήρθε στη ζωή σου ουρανοκατέβατος,με κίνδυνο να κρύβει ένα σωρό κουσούρια και στραβά που ούτε καν υποψιάζεσαι!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 20-10-13 στις 22:23.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 22:11, 20-10-13:

Πιο πάνω έγραψα "ο καθένας είναι υπεύθυνος για το πως και με ποιο τρόπο θα σπαταλήσει τη ζωή και το χρόνο του" αλλά μάλλον σου ξέφυγε!
Δεν έκρινα αν για κάποιον κάτι τέτοιο είναι "σωστό" ή "λάθος",έκανα απλώς μια διαπίστωση,η οποία με τη σειρά της με οδήγησε και σε κάποια συμπεράσματα...

Εν κατακλείδι,η απόσταση "δημιουργείται" όταν η σχέση ΔΕΝ είναι ανιδιοτελής και ένας απ'τους δύο απομακρύνεται!
Άρα το ότι ένας απ'τους δύο απουσιάζει,σημαίνει ότι ένας απ'τους δύο έβαλε καριέρα/σπουδές/whatever ΠΑΝΩ απ'τη σχέση!
Λέω τίποτα παράλογο;

Μου φαίνεται ότι σας καπνίσει καταλαβαίνετε και τζάμπα γράφω...
Όταν πατάς τα 30 βγαίνεις ίσως και περισσότερο και πιο οργανωμένα απ'ότι παλιότερα ΑΛΛΑ δεν περιμένεις να γνωρίσεις σοβαρά άτομα περιωπής,πόσο μάλλον τον άνδρα/γυναίκα που θα θες να ζήσεις την υπόλοιπη ζωή σου!
Θα πας με την παρέα σου,θα διασκεδάσεις και μέχρι εκεί!
Όταν λέω "συνοικέσιο",προφανώς δεν μιλάω κυριολεκτικά (μια που τέτοια "συνοικέσια" γίνονταν παλιά και σπανίως στις μέρες μας) αλλά περιλαμβάνω στον όρο αυτό όλες τις γνωριμίες που γίνονται "εμμέσως",ωθούμενες από άτομα του στενού κοινωνικού του κύκλου...συγνώμη που σ'το χαλάω αλλά οι περισσότεροι από αυτούς τους 30άρηδες που ξέρεις έτσι νοικοκυρεύτηκαν,δηλαδή από φίλους φίλων,κουμπάρων,συγγενών κ.α.
Κι εσύ αν φτάσεις τα 30 ελεύθερη κατά πάσα πιθανότητα έτσι θα νοικοκυρευτείς,ΑΝ νοικοκυρευτείς...και μακάρι να νοικοκυρευτείς έτσι παρά με κάποιον που γνώρισες μια νύχτα και ήρθε στη ζωή σου ουρανοκατέβατος,με κίνδυνο να κρύβει ένα σωρό κουσούρια και στραβά που ούτε καν υποψιάζεσαι!
Φιλε μου μαλλον δε διαβασες οτι αναφερω οτι ποτε δεν εκανα σχεση μιας νυχτας κτλ μεχρι τωρα γιατι απλα ουτως και κρατα τη κριση σου για τον ευατο σου για ατομα που δε ξες...οι 30 αρηδες που ξερω δε βολευτηκαν ετσι στο ξαναλεω γιατι τυχαινει να ναι συναδελφοι μου και σοι μου...μου φαινεται τα βλεπεις οπως θες η σε μαθαν να τα βλεπεις οπως θες βασισμενα ολα σε καλουπια...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 22:19, 20-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από merry poppins
Φιλε μου μαλλον δε διαβασες οτι αναφερω οτι ποτε δεν εκανα σχεση μιας νυχτας κτλ μεχρι τωρα γιατι απλα ουτως και κρατα τη κριση σου για τον ευατο σου για ατομα που δε ξες...οι 30 αρηδες που ξερω δε βολευτηκαν ετσι στο ξαναλεω γιατι τυχαινει να ναι συναδελφοι μου και σοι μου...μου φαινεται τα βλεπεις οπως θες η σε μαθαν να τα βλεπεις οπως θες βασισμενα ολα σε καλουπια...
Έχουμε και κάτι κοινό βλέπω...ούτε κι εγώ και μάλιστα απεχθάνομαι γενικά τη "νύχτα"!
Επειδή λοιπόν εσύ έτυχε να ξέρεις 1-2 ζευγάρια που γνωρίστηκαν "τυχαία" (ένα βράδυ που 'βρεχε που 'βρεχε μονότονα;) θες να μας πεις ότι ένας άνθρωπος 30 ετών,σοβαρός αξιοπρεπής,με σταθερή δουλειά και περιορισμένο ελεύθερο χρόνο προτιμά να βγαίνει στα πιο άκυρα σημεία και να ψάχνει ψύλλο στα άχυρα (με κίνδυνο 90% να χάσει τζάμπα τον πολύτιμο χρόνο του) από το να ρωτήσει για τη "x" φίλη της "y" φίλης του που είναι ελεύθερη κι ωραία;Μάλιστα!

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 22:34, 20-10-13:

ξεράσματα τα οποία κατά κανόνα ξεστομίζονται από άτομα που δεν έχουν ζήσει ποτέ κάτι τέτοιο και νομίζουν ότι όταν και αν το ζήσουν,όλα θα είναι ρόδινα μια που "θα υπάρχει αγάπη"!
Κι όπως βλέπεις,είμαι και αρκετά gentleman ώστε τόση ώρα να μη σχολιάζω το γεγονός ότι άτομα που δεν έχουν βγει ακόμη απ'το αυγό πιπιλίζουν τη λέξη "αγάπη" λες και αυτή πωλείται στα περίπτερα ή τη βρίσκει κανείς με μερικές νύχτες sex και ένα κάρο γλυκόλογα!

Δηλαδή εσύ έχεις βγει από το αβγό, έχεις ζήσει την αγάπη -η οποία δεν υπάρχει, συγγνώμη, πώς μου ξέφυγε κάτι τέτοιο?!-, την έχεις απορρίψει με αντίστοιχα "επιχειρήματα"-ξεράσματα (οπότε ξέρεις τι παίζει γιατί το 'χεις ζήσει στο πετσί σου), και είσαι και της δεκαετίας του '90, δηλαδή πάνω-κάτω για τις ηλικίες που συζητάμε.

Δεν μας παρατάς ρε φίλε? Άμα είναι να χρησιμοποιείς επιχειρήματα, τουλάχιστον μην αυτοαναιρείσαι μετά!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 22:43, 20-10-13:

Δηλαδή εσύ έχεις βγει από το αβγό, έχεις ζήσει την αγάπη -η οποία δεν υπάρχει, συγγνώμη, πώς μου ξέφυγε κάτι τέτοιο?!-, την έχεις απορρίψει με αντίστοιχα "επιχειρήματα"-ξεράσματα (οπότε ξέρεις τι παίζει γιατί το 'χεις ζήσει στο πετσί σου), και είσαι και της δεκαετίας του '90, δηλαδή πάνω-κάτω για τις ηλικίες που συζητάμε.

Δεν μας παρατάς ρε φίλε? Άμα είναι να χρησιμοποιείς επιχειρήματα, τουλάχιστον μην αυτοαναιρείσαι μετά!
Καλά το είπα,ότι να'ναι καταλαβαίνεις!
Όχι ότι πέφτω απ'τα σύννεφα βέβαια,τι να περιμένει κανείς...

Ακριβώς επειδή δεν νομίζω ότι έχω ζήσει την αγάπη (και ακόμη κι αν νομίζω ότι την έζησα,ΔΕΝ μπορώ να το πω με βεβαιότητα όντας πολύ νέος ηλικιακά) κρατάω χαμηλά τη μπάλα και είμαι φειδωλός σχετικά με την ύπαρξη ή μη αυτής στις περιπτώσεις των "εξ'αποστάσεως" σχέσεων,όπως επίσης έχω και την ωριμότητα ώστε να μη τη χρησιμοποιώ δεξιά κι αριστερά ως "justification" για το καθετί που συμβαίνει γύρω μας...
Άμα υπήρχε αγάπη τόσο συχνά όσο την πιάνετε στο στόμα σας στο εν λόγω topic,όχι οι σχέσεις,όχι οι άνθρωποι...ολόκληρος ο κόσμος που ζούμε θα ήταν καλύτερος!

Το "δεν μας παρατάς" σου το επιστρέφω,όπως και τους απαράδεκτους τρόπους σου και θα σε παρακαλούσα να μη ξαναπαραθέσεις δικά μου σχόλια (σαν αυτά που κατά τη δική σου αντίληψη "αυτοαναιρούμαι") καθ'ότι δε θέλω να χάσω περαιτέρω χρόνο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 20-10-13 στις 22:53.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 00:18, 22-10-13:

Jack of Spades, μήπως είσαι πολύ νέος για να μιλάς με τόση σιγουριά και γενίκευση; Για να είμαι ειλικρινής από αυτά που γράφεις νόμιζα ότι είσαι 40+ αλλά τελικά είσαι γεννημένος το 1990 Πότε πρόλαβες στα 23 σου να έχεις τόοοοσες πολλές εμπειρίες και να έχεις προλάβει να καταλήξεις με τόση βεβαιότητα σε τέτοιες γενικεύσεις; Πολύ τα ισοπεδώνεις τα πράματα.

Επίσης, επειδή είδα που το κοπανάς συνέχεια. Κάποιες φορές, παρόλο που έχεις γνωρίσει την αγάπη και νιώθεις ότι θες να περάσεις όλη σου τη ζωή με κάποιον, παίρνεις κάποιες αποφάσεις που χρειάζεται να σε απομακρύνουν απ' το σύντροφό σου, εννοώ γεωγραφικά. Αποφασίζεις να κάνεις κάτι που είτε απλά το θες για να ζήσεις την εμπειρία, είτε απλά θα σου κάνει καλό επαγγελματικά είτε για τον οποιονδήποτε λόγο.

Ξέρεις, αυτό είναι η καλή σχέση. Το να μπορείς να πεις στον σύντροφό σου "θέλω να κάνω αυτό το διδακτορικό στην τάδε χώρα" και αυτός να μη σου πει "α λολ οκ θα σε κερατώσω" ή "αααα άρα δε με αγαπάς, αφού προτιμάς τις σπουδές από μένα".

Η καλή σχέση και η αγάπη σημαίνει ακριβώς αυτό. Μέσα από συνεννόηση, επικοινωνία και αλληλοκατανόηση να μπορείς να κάνεις ό,τι αγαπάς και θες, χωρίς να περιορίζεσαι. Επειδή υπάρχει η ωριμότητα και η υπομονή και από τις δύο πλευρές και επειδή απουσιάζει ο ξερός εγωισμός. Και τέλος πάντων εντάξει, το ότι δεν το έχεις ζήσει εσύ ή το ότι έχει καεί εσύ απ' το χυλό, δε μας κάνει τους υπόλοιπους ηλίθιους και αφελείς ούτε μας καθηλώνει στο σκάιπ να τον παίζουμε (!!!!) βλέποντας τον γκόμενό μας. Από ένα σημείο κι έπειτα, υπερισχύει η ωριμότητα να το πω; Η ζωή η ίδια να το πω; Τέλος πάντων σίγουρα όχι οι ορμόνες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 22-10-13 στις 00:24.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άδωνις

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Άδωνις
Ο Άδωνις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O Άδωνις έγραψε στις 19:00, 23-10-13:

Ο έρως ως γνωστόν έχει φτερά, η απόσταση θα του δημιουργούσε πρόβλημα?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άδωνις : 23-10-13 στις 19:05. Αιτία: μετατόπιση λέξεων, σωστή τοποθέτηση Smilie ..κτλ
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 01:38, 30-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Επίσης, επειδή είδα που το κοπανάς συνέχεια. Κάποιες φορές, παρόλο που έχεις γνωρίσει την αγάπη και νιώθεις ότι θες να περάσεις όλη σου τη ζωή με κάποιον, παίρνεις κάποιες αποφάσεις που χρειάζεται να σε απομακρύνουν απ' το σύντροφό σου, εννοώ γεωγραφικά. Αποφασίζεις να κάνεις κάτι που είτε απλά το θες για να ζήσεις την εμπειρία, είτε απλά θα σου κάνει καλό επαγγελματικά είτε για τον οποιονδήποτε λόγο.

Ξέρεις, αυτό είναι η καλή σχέση. Το να μπορείς να πεις στον σύντροφό σου "θέλω να κάνω αυτό το διδακτορικό στην τάδε χώρα" και αυτός να μη σου πει "α λολ οκ θα σε κερατώσω" ή "αααα άρα δε με αγαπάς, αφού προτιμάς τις σπουδές από μένα".

Η καλή σχέση και η αγάπη σημαίνει ακριβώς αυτό. Μέσα από συνεννόηση, επικοινωνία και αλληλοκατανόηση να μπορείς να κάνεις ό,τι αγαπάς και θες, χωρίς να περιορίζεσαι. Επειδή υπάρχει η ωριμότητα και η υπομονή και από τις δύο πλευρές και επειδή απουσιάζει ο ξερός εγωισμός. Και τέλος πάντων εντάξει, το ότι δεν το έχεις ζήσει εσύ ή το ότι έχει καεί εσύ απ' το χυλό, δε μας κάνει τους υπόλοιπους ηλίθιους και αφελείς ούτε μας καθηλώνει στο σκάιπ να τον παίζουμε (!!!!) βλέποντας τον γκόμενό μας. Από ένα σημείο κι έπειτα, υπερισχύει η ωριμότητα να το πω; Η ζωή η ίδια να το πω; Τέλος πάντων σίγουρα όχι οι ορμόνες.
Τι πιο "βολικό" λοιπόν από το να υποστηρίζεις ότι όποιος αγαπάει πραγματικά όχι απλά δεν έχει πρόβλημα,αλλά με χαρά κιόλας θα πάψει να βλέπει το "άλλο του μισό" έτσι;
Η "καλή σχέση"!Πραγματικά πιο εμετικά "βολικό" δε θα μπορούσες να το γράψεις!

Όταν κάποια παίρνει μια απόφαση (είτε τη συζητήσει με τον άλλο είτε όχι) και τελικά την ακολουθεί regardless,εκμεταλλεύεται την "ανοχή" και την υπομονή του συντρόφου της!
Γιατί όπως ο ένας από αγάπη θα πει "να πας να κυνηγήσεις αυτό που θες",έτσι και ο άλλος επίσης από αγάπη θα πρέπει να βρει μια μέση λύση!
Όταν λοιπόν δεν συμβαίνει το δεύτερο φτάνουμε στο σημείο όπου η σχέση παύει να είναι "50-50" και γίνεται "70-30" ή "80-20" κ.λπ. ΑΡΑ η "καλή σχέση" πάει περίπατο!

Και μια που το πας επί προσωπικού,ας πω κι εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου έτσι για να γίνεται τζερτζελές!
Γνώρισα κάποια,μου άρεσε της άρεσα αλλά έμενε 200+ χιλιόμετρα μακρυά...παρ'ότι υπήρχε η έλξη η τύπισσα φαινόταν ότι δεν είχε όρεξη για ιστορίες και δρομολόγια (κατά βάθος ούτε κι εγώ,αλλά της έδειχνα ότι θέλω μπας και βγει τίποτα) και τελικά μετά από κάνα μήνα τα έφτιαξε με έναν φίλο της,ο οποίος είναι και συμφοιτητής της και κατάγεται κι απ'την ίδια πόλη!Προφανώς ήθελε κάποιον όσο πιο κοντά γίνεται κι όσο πιο οικείο...
Δηλαδή κατά την άποψη σου τι θα έπρεπε εγώ να της κάνω,να τη χέσω πατόκορφα;Να της κόψω την καλημέρα;Τι;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 30-10-13 στις 01:46.
Παράθεση

Μαρία Γ. (Σειρήνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαρία Γ.
H Σειρήνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Μαρία Γ. έγραψε στις 18:10, 30-12-13:

Τι να πω πιστεύω πως ναι, γίνετε αν βέβαια υπάρχει η διάθεση και από τους δυο για αυτή τους την πράξη. Βέβαια θα υπάρξουν πολλές δύσκολες στιγμές ανάμεσα τους που θα πρέπει να ξεπεράσουν... και όχι μόνο ότι δεν θα βλέπονται, αλλά και το κενό που θα δημιουργηθεί Επίσης η γκρίνια των δικών μας ανθρώπων στο στυλ τι τον θες αφού δεν βλεπόσαστε και τα λοιπά....

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 15:07, 31-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από Μαρία Γ.
Επίσης η γκρίνια των δικών μας ανθρώπων στο στυλ τι τον θες αφού δεν βλεπόσαστε και τα λοιπά....
Αυτό δεν είναι επιχείρημα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma_Libre
H Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Alma_Libre Είμαι ελεύθερη ψυχη ..... έγραψε στις 20:32, 01-01-14:

Για άλλους εύκολη, άλλους δύσκολη, άλλους ακατόρθωτη και πάει λέγοντας. Προσωπικά στο παρελθόν το είχα δοκιμάσει και δε μπόρεσε τελικά να αντέξει η σχέση ώστε να διατηρηθεί. Δε νομίζω να το ξανα έκανα, πλέον στην ηλικία μου, αλλά και πάλι δε ξέρω. Για να μη αυτοαναιρεθώ θα πω πως αν μου τύχει ... θα το δοκίμαζα υπο προϋποθέσεις.

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,246 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 03:39, 02-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Alma_Libre
Για άλλους εύκολη, άλλους δύσκολη, άλλους ακατόρθωτη και πάει λέγοντας. Προσωπικά στο παρελθόν το είχα δοκιμάσει και δε μπόρεσε τελικά να αντέξει η σχέση ώστε να διατηρηθεί. Δε νομίζω να το ξανα έκανα, πλέον στην ηλικία μου, αλλά και πάλι δε ξέρω. Για να μη αυτοαναιρεθώ θα πω πως αν μου τύχει ... θα το δοκίμαζα υπο προϋποθέσεις.
Βασικά ο κύριος λόγος που κάποιος δεν θέλει να κανει κατι τέτοιο είναι οτι έχεις περισσότερες πιθανότητες να σε βαρεθεί ο άλλος/η κι επομένως να φας πιο εύκολα κέρατο...

Παράθεση

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Alma_Libre Είμαι ελεύθερη ψυχη ..... έγραψε στις 07:59, 02-01-14:

Το κέρατο παίζει να το φας ακόμη και απο κάποιον που μένετε και μαζί.....δεν έχει να κάνει.....είναι θέμα χαρακτήρων αυτό, οχι απόστασης αποκλειστικά.

Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,034 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 11:50, 02-01-14:

Παντα εξαρταται απο την περιπτωση. Εγω γνωρισα καποιο πριν 7 χρονια. Τοτε σπουδαζα στο εξωτερικο. Τοτε πιστευα πως δεν μπορουσα να αντεξω την αποσταση..αλλα αν υπαρχει καλη θεληση ολα γινονται. Πηγαινοερχομασταν ταξιδια αλλα χρηματα δεν ειχαμε και μπορει να περνουσαν και μηνες να βρεθουμε. Φυσικα το τηλεφωνο και το ιντερνετ ηταν αυτα που βοηθησαν. Τωρα μενουμε μαζι και θα παντρευτουμε. Απλα παντα εξαρταται ποσο ειναι το χρονικο διαστημα της αποστασης.. Αν ειναι αγνωστο το ποσο θα κρατησει δυσκολευουν τα πραγματα λιγο. Το θεμα ειναι να υπαρχει θεληση απο κοινου και οχι μονο απο την μια πλευρα

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,246 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 07:39, 03-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Alma_Libre
Το κέρατο παίζει να το φας ακόμη και απο κάποιον που μένετε και μαζί.....δεν έχει να κάνει.....είναι θέμα χαρακτήρων αυτό, οχι απόστασης αποκλειστικά.
Ναι δεν διαφωνω σ'αυτο. Αυτο που λεω ειναι οτι εχεις πειρσσοτερες πιθανοτητες να φας η να ριξεις το κερατο αν εισαι σε σχεση εξ'αποστασεως. Απο την στιγμη που δεν μοιραζεσαι σημαντικες κι ασημαντες στιγμες της καθημερινοτητας με τον συντροφο, αλλά με αλλα ατομα απο τον περιγυρο, ειναι αρκετα πιθανο καποια στιγμη να ξεστρατισεις... Ισχυει και το αναποδο φυσικα....

Παράθεση

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alma_Libre Είμαι ελεύθερη ψυχη ..... έγραψε στις 08:02, 03-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Ναι δεν διαφωνω σ'αυτο. Αυτο που λεω ειναι οτι εχεις πειρσσοτερες πιθανοτητες να φας η να ριξεις το κερατο αν εισαι σε σχεση εξ'αποστασεως. Απο την στιγμη που δεν μοιραζεσαι σημαντικες κι ασημαντες στιγμες της καθημερινοτητας με τον συντροφο, αλλά με αλλα ατομα απο τον περιγυρο, ειναι αρκετα πιθανο καποια στιγμη να ξεστρατισεις... Ισχυει και το αναποδο φυσικα....
Σωστά αλλά υπάρχουν και αποδείξεις πως μια σχέση μπορεί να δυναμώσει έτσι γιατί δε φθείρεται ούτε ρουτινιάζει επειδή η απόσταση δε το επιτρέπει. Γι αυτόν και μόνο το λόγο το δοκίμασα και ξέρω πως σε ο,τι αφορούσε αυτό πάντα υπήρχε περισσότερο πάθος. Τελείωσε θα μου πεις, οκ, και οι σχέσεις απο κοντά συνήθως καταλήγουν έτσι. Τι να κάνουμε....Thats life...

Παράθεση

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στρουφιτα
H Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Στρουφιτα ΒΑΡΙΈΜΑΙ... έγραψε στις 23:02, 25-06-14:

Αμα υπαρχει αγαπη ολα γινονται!!!
Σε μια σχεση εξ αποστασαιος χρειαζονται 3 πραγματα
1.Εμπιστοσύνη
2.Ειλικρίνεια
3.Αγαπη
Βεβαια ολα αυτα χρειαζονται σε ολες τις σχεσεις

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,383 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 14:13, 18-01-15:

Πριν κάποιες μέρες συνόδευσα τους γονείς μου στο αεροδρόμιο καθώς θα ταξίδευαν στο εξωτερικό. Στον έλεγχο διαβατηρίων ήταν ένα ζευγάρι (19-20) που, παρά την αναγγελία της αναχώρησης από τα μεγάφωνα, είχαν κολλήσει ο ένας στον άλλον σα μέδουσες και έδιναν ατέλειωτα φιλιά αποχαιρετισμού. Από όσο κατάλαβα, εκείνος έφευγε για σπουδές και δεν θα ξαναβρίσκονταν πριν το Πάσχα. Βλέποντάς τους, ομολογώ ότι συγκινήθηκα, καθώς σύντομα το "έργο" θα παιχθεί ξανά και αυτή τη φορά δεν θα είμαι απλός θεατής...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

life12

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη life12
H life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 741 μηνύματα.

H life12 έγραψε στις 15:13, 18-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
παρά την αναγγελία της αναχώρησης από τα μεγάφωνα, είχαν κολλήσει ο ένας στον άλλον σα μέδουσες και έδιναν ατέλειωτα φιλιά αποχαιρετισμού
ωωωω τι γλυκο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 16:05, 18-01-15:

μερικές φορές όμως μπορεί να είναι άκρως αντιαισθητικό μπροστά σε κόσμο να φιλιέσαι λες και θα είναι η τελευταία φορά που βλέπεις τον άλλον, για τέτοιες καταστάσεις υπάρχουν και τα σπίτια που εκεί μπορεί ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,089 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 18:13, 18-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Jordana.
μερικές φορές όμως μπορεί να είναι άκρως αντιαισθητικό μπροστά σε κόσμο να φιλιέσαι λες και θα είναι η τελευταία φορά που βλέπεις τον άλλον, για τέτοιες καταστάσεις υπάρχουν και τα σπίτια που εκεί μπορεί ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει
Επίσης μου τη δίνει λίγο να βλέπω κόσμο να φιλιέται επιδεικτικά και τι εννοώ: δεν με απασχολεί αν φιλιούνται αν και συμφωνώ με αυτό που είπες ότι υπάρχουν τα σπίτια για τόσο ιδιαίτερες στιγμές, με ενοχλεί να φιλιούνται και να με κοιτάζουν με ύφος «έχω γκόμενα και μπορώ ενώ εσύ αυτή τη στιγμή που σε βλέπω, κυκλοφορείς μόνος σου».

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,383 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 19:24, 18-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Επίσης μου τη δίνει λίγο να βλέπω κόσμο να φιλιέται επιδεικτικά και τι εννοώ: ... με ενοχλεί να φιλιούνται και να με κοιτάζουν με ύφος «έχω γκόμενα και μπορώ ενώ εσύ αυτή τη στιγμή που σε βλέπω, κυκλοφορείς μόνος σου».
Σιγά βρε παιδιά! Μη σας πιάνουν οι σεμνοτυφίες και οι μικρές ζήλιες! Εντάξει, τα παιδιά νοιώθουν κάτι όμορφο ένας για τον άλλον, δεν μπορούν να συγκρατηθούν, θέλουν να το δείξουν και στους άλλους. Έτσι αισθάνονται, γιατί να πρέπει να το κρύψουν; Το βρίσκω πολύ φυσιολογικό και απόλυτα υγιές για τις νεαρές ηλικίες. Εσείς που γκρινιάζετε, δεν έχετε βρεθεί ποτέ σε τέτοια κατάσταση; Δεν έχετε ερωτευθεί ποτέ ως τώρα; Στην τελική, αν το βρίσκετε αντιαισθητικό και προσβλητικό, γυρίστε από την άλλη και μην κοιτάτε. Έλεος;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 16:29, 20-01-15:

Μην πας να το δεις με την λογική αν δεν το έχεις βιώσει. Άμα κάνεις να δεις τον άλλον 2-3 βδομάδες ή και μήνες, δύσκολα ξεκολλάς από πάνω του όταν είναι να φύγει. Και, nPb, μιλώντας πάντα για την περίπτωση του αποχωρισμού για κάποιο διάστημα, μόνο επιδεικτικός δεν θέλει εκείνη την ώρα να είναι ο άλλος, το μόνο που τον νοιάζει είναι το άτομο που έχει απέναντί του.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 20:34, 20-01-15:

Μην πας να το δεις με την λογική αν δεν το έχεις βιώσει. Άμα κάνεις να δεις τον άλλον 2-3 βδομάδες ή και μήνες, δύσκολα ξεκολλάς από πάνω του όταν είναι να φύγει. Και, nPb, μιλώντας πάντα για την περίπτωση του αποχωρισμού για κάποιο διάστημα, μόνο επιδεικτικός δεν θέλει εκείνη την ώρα να είναι ο άλλος, το μόνο που τον νοιάζει είναι το άτομο που έχει απέναντί του.
Έτσι είναι. Όμως (για να λέμε και του nPb το δίκιο), στις πολύ νεαρές ηλικίες, τα ερωτευμένα περιστεράκια θέλουν ΚΑΙ να δείχνονται ...λιγάκι.

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8,808 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 09:49, 25-01-15:

Σιγά που είναι αντιαισθητικό! Για αποχωρισμό μιλάμε! Δείξτε λίγη κατανόηση και εν τέλει μην κοιτάτε, αν σας πιάνουν οι... ντροπές σας

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,089 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 11:07, 25-01-15:

Επειδή μάλλον παρεξηγήθηκαν τα λεγόμενά μου, ήθελα να πω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα να φιλιέται ο καθένας όπου και όπως θέλει...και με όποιον θέλει. Το πρόβλημα που εντόπισα είναι αλλού. Στον τρόπο που αυτό χρησιμοποιείται ως στοιχείο ταυτότητας κάποιου-ας. Ζούμε σε μια εποχή του φαίνεσθαι και ορισμένοι εκδηλώνουν τον έρωτα ως μέσο αυτοπροβολής στο κοινωνικό σύνολο.

Παράθεση

leouv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη leouv
H leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 268 μηνύματα.

H leouv Όσα έχουμε είναι τα πιο όμορφα όνειρα. έγραψε στις 14:00, 25-01-15:

Πιστεύω πως η κάθε απόσταση αντιμετωπίζεται αν τα αισθήματα είναι αληθινά. Μάλιστα, όταν δύο ερωτευμένοι άνθρωποι έχουν να ιδωθούν πολύ καιρό, περιμένουν πως και πως τη μέρα που θα ξανά δουν ο ένας τον άλλον, αυτό κατά κάποιον τρόπο κρατάει τη φλόγα ακόμα μεγαλύτερη. Βλέπεις ζευγάρια στο δρόμο, σε καφετέριες που έχουν τη δυνατότητα να είναι μαζί συνεχώς, να κάθονται παθητικοί και να αγναντεύουν στο άπειρο, λες και είναι δυο ξένοι και δεν αξιοποιούν την κάθε τους μέρα μαζί όπως πρέπει. Εννοείται πως σε ένα δημόσιο χώρο δεν θεωρώ σωστό να προκαλούν (γιατί εκτός αυτού κάνουν και όλους τους υπόλοιπους γύρω τους να νιώθουν αμήχανα φοβούμενοι μήπως πάει το μάτι τους σε εκείνους και τους πουν και ματάκηδες ), ωστόσο, φαίνονται απόμακροι ακόμη και με τη στάση τους, δεν κοιτάζονται καν στα μάτια. Αντιθέτως όταν δύο άνθρωποι δεν βλέπονται συχνά, όταν βρίσκονται ζουν ουσιαστικά την κάθε τους στιγμή γιατί πολύ απλά γνωρίζουν πως δεν έχουν και πολλές ευκαιρίες να έχουν κοντά τους ο ένας τον άλλον και στην ώρα του αποχωρισμού δεν τους νοιάζει τίποτα, γιατί φοβούνται ότι αυτή η κατάσταση μπορεί να μην αντέξει και πολύ και ίσως η συγκεκριμένη στιγμή να είναι η τελευταία τους μαζί. Αν υπάρχει συνεχής επικοινωνία μεταξύ τους και νιώθουν ότι όλα είναι ακόμη όπως την πρώτη μέρα, τότε η απόσταση δεν είναι πραγματικό εμπόδιο. Τα εμπόδια και οι δυσκολίες έρχονται όταν για παράδειγμα κάποιος αρχίσει να αδιαφορεί, τότε δημιουργείται η αίσθηση της ζήλιας, διότι υπάρχει η ανασφάλεια ότι ο άλλος κουράστηκε και βρήκε κάτι άλλο, και εκ των πραγμάτων, αν δεν προσπαθούν σκληρά και οι δύο να κρατήσουν τη φλόγα (όπως σε κάθε περίπτωση, πόσω μάλλον στην συγκεκριμένη) επόμενο είναι να αρχίσει να αργοσβήνει... Δεν συζητώ βέβαια μεγαλύτερες επιδιώξεις ζευγαριών εξ αποστάσεως, εννοείται πως δεν μπορεί να υπάρξει γάμος, οικογένεια κλπ., τότε, αν υπάρχει πραγματική αγάπη, εκείνος με τις λιγότερες υποχρεώσεις αποφασίζει να μετακομίσει...

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 14:40, 25-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από leouv
...όταν δύο άνθρωποι δεν βλέπονται συχνά, όταν βρίσκονται ζουν ουσιαστικά την κάθε τους στιγμή γιατί πολύ απλά γνωρίζουν πως δεν έχουν και πολλές ευκαιρίες να έχουν κοντά τους ο ένας τον άλλον και στην ώρα του αποχωρισμού δεν τους νοιάζει τίποτα, γιατί φοβούνται ότι αυτή η κατάσταση μπορεί να μην αντέξει και πολύ και ίσως η συγκεκριμένη στιγμή να είναι η τελευταία τους μαζί...
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.
Αρχική Δημοσίευση από leouv
... Δεν συζητώ βέβαια μεγαλύτερες επιδιώξεις ζευγαριών εξ αποστάσεως, εννοείται πως δεν μπορεί να υπάρξει γάμος, οικογένεια κλπ....
Κι όμως! Έχω το παράδειγμα των γονιών μου που έζησαν πολλά πέτρινα χρόνια και πριν και μετά το γάμο τους, καθώς ο πατέρας μου μοίραζε τη ζωή του ανάμεσα στην Ελλάδα και το εξωτερικό, ενώ η μητέρα μου δεν ήταν δυνατόν να πάει μαζί του. Και τότε προφανώς δεν υπήρχε skype, τα αεροπορικά ταξίδια ήταν απρόσιτα και το τηλέφωνο ακόμα πολύ ακριβό. Έτσι ο κύριος τρόπος επικοινωνίας τους ήταν τα γράμματα που έφερνε ο ταχυδρόμος. (Έχω διαβάσει πολλά από αυτά). Κι όμως άντεξαν, έκαναν οικογένεια και είναι ακόμα μαζί.

Παράθεση

leouv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη leouv
H leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 268 μηνύματα.

H leouv Όσα έχουμε είναι τα πιο όμορφα όνειρα. έγραψε στις 15:08, 25-01-15:

Πολύ όμορφο...τους έδενε η αγάπη, όμως ήξεραν ότι κάποια στιγμή θα είναι πάλι μαζί, έτσι; Το να συνεχίσει όμως μια κατάσταση απόστασης σε μία τέτοια περίπτωση για πάντα, πιστεύω ότι θα δημιουργούσε πολλά προβλήματα. Ωστόσο, ένας καπετάνιος για παράδειγμα αν θέλει μπορεί να έχει παιδιά και γυναίκα. Δεν θα βρίσκεται για πάντα σε ταξίδια. Υπάρχουν φυσικά οι εξαιρέσεις σε όλα!

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 00:34, 08-12-15:

Hello.Γράφω εδώ γιατί είναι ένα θέμα που με απασχολεί αρκετά τον τελευταίο καιρό...Γενικότερα, είμαι κατά των σχέσεων από απόσταση.Ειδικά στις μικρές ηλικίες που δεν τίθεται θέμα σοβαρής δέσμευσης.Πάντα έλεγα ότι δεν μπορεί να αντέξει μια τέτοια σχέση, ότι είναι πολύ ψυχοφθόρο και για τους δύο όλο αυτό.Γιατί όταν είσαι με κάποιον τον θες κοντά σου, να μπορείς να το δεις ανά πάσα στιγμή, να του κάνεις μια αγκαλιά, κάτι βρε παιδί μου.Να, όμως, που όταν κοροιδεύεις κάτι το βρίσκεις μπροστά σου...
Εδώ και 6 μήνες έχω σχέση με κάποιον 4 χρόνια μεγαλύτερό μου που σε 2 μήνες φεύγει γιατί τελειώνει τις σπουδές του.Δυστυχώς, δεν θα μπορούμε να βρισκόμαστε τόσο συχνά γιατί μένω σε νησί και δεν είναι ότι πιο εύκολο να έρχεται ή να πηγαίνω.Μου έχει κάτσει αρκετά βαρύ το ότι θα φύγει και πιστεύω ότι είναι λογικό.Είναι η πρώτη μου ουσιαστική σχέση και η πρώτη φορά που νιώθω τόσα πολλά πράγματα για κάποιον.Αυτος θέλει να το συνεχίσουμε αλλά εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι θα το αντέξουμε.Σε πρώτο στάδιο, σίγουρα θα το δοκιμάσουμε αλλά έχω τις αμφιβολίες μου.Δεν το έχουμε και πολύ με την επικοινωνία...Όταν είμαστε μαζί είναι όλα μια χαρά, αλλά όσες φορές έχουμε περάσει λίγο καιρό χώρια μιλούσαμε μόνο με μηνύματα και λέγαμε τα πολύ βασικά.Από την άλλη δεν θέλω ούτε να τον χάσω τελείως από τη ζωή μου...
Παράθεση

Think positive

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Think positive
H Think positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Think positive έγραψε στις 02:00, 08-12-15:

Φίλη σε νιώθω! Έχω κάνει προσπάθεια 2 φορές να κάνω σχέση από απόσταση και οι δύο μου θύμισαν τον τιτάνιο! Αν ειδικά δεν υπάρχει και επικοινωνία επειδή είναι αυτός ο χαρακτήρας σας θα λείπει στην αρχή ο ένας στον άλλον και μετά θα αποξενωθειτε και αν όχι και στους δυο στον έναν τουλάχιστον θα φανεί βουνό όλο αυτό δυστυχώς! Γενικά πιστεύω στις προσπάθειες αλλά απ την εμπειρία δεν μπορώ να σου υποσχεθω ωραιες μέρες!γνωστη μου βέβαια ήταν με ένα παιδι απ το λύκειο πάλεψαν την απόσταση όταν σπουδαζαν και το καλοκαίρι παντρεύτηκαν! Αν σε παρηγορεί καααπως αυτό μην κολλάς! Γενικά πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη.. υπάρχει?
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 11:25, 08-12-15:

Γιατί δεν το δοκιμάζετε να δείτε πού θα βγει? Αν δεν είσαι σίγουρη για την επιλογή που πρέπει να κάνεις, μόνο η δοκιμή θα σε κάνει να καταλάβεις αν στηρίζεις την σωστή (για σένα) απόφαση!
Μην κάθεσαι και σκέφτεσαι από τώρα πώς θα είστε σε 3 μήνες, πώς θα μιλάτε, θα βλέπεστε κλπ...θα καταστρέψεις αυτούς τους 2 που σας μένουν μαζί χωρίς την απόσταση. Είναι τόσο μικρή η ζωή για να μας απασχολεί κάτι σε θεωρητικό επίπεδο!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 15:49, 08-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Think positive
Φίλη σε νιώθω! Έχω κάνει προσπάθεια 2 φορές να κάνω σχέση από απόσταση και οι δύο μου θύμισαν τον τιτάνιο! Αν ειδικά δεν υπάρχει και επικοινωνία επειδή είναι αυτός ο χαρακτήρας σας θα λείπει στην αρχή ο ένας στον άλλον και μετά θα αποξενωθειτε και αν όχι και στους δυο στον έναν τουλάχιστον θα φανεί βουνό όλο αυτό δυστυχώς! Γενικά πιστεύω στις προσπάθειες αλλά απ την εμπειρία δεν μπορώ να σου υποσχεθω ωραιες μέρες!γνωστη μου βέβαια ήταν με ένα παιδι απ το λύκειο πάλεψαν την απόσταση όταν σπουδαζαν και το καλοκαίρι παντρεύτηκαν! Αν σε παρηγορεί καααπως αυτό μην κολλάς! Γενικά πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη.. υπάρχει?
Μωρέ εμπιστοσύνη υπάρχει...Βέβαια, είμαι λίγο ζηλιάρα και με ενοχλεί ακόμα και που μιλάει με κοπέλες... Αλλά γενικά τον εμπιστεύομαι.Δεν μου έχει δώσει δικαίωμα για το αντίθετο!

Γιατί δεν το δοκιμάζετε να δείτε πού θα βγει? Αν δεν είσαι σίγουρη για την επιλογή που πρέπει να κάνεις, μόνο η δοκιμή θα σε κάνει να καταλάβεις αν στηρίζεις την σωστή (για σένα) απόφαση!
Μην κάθεσαι και σκέφτεσαι από τώρα πώς θα είστε σε 3 μήνες, πώς θα μιλάτε, θα βλέπεστε κλπ...θα καταστρέψεις αυτούς τους 2 που σας μένουν μαζί χωρίς την απόσταση. Είναι τόσο μικρή η ζωή για να μας απασχολεί κάτι σε θεωρητικό επίπεδο!
Σε πρώτο στάδιο σίγουρα θα το δοκιμάσουμε...Δεν θα τα παρατήσουμε τόσο εύκολα!Άσε που κάτι μου λέει ότι θα τον έχω εδώ κάθε δεύτερη βδομάδα!
Παράθεση

Cupid

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cupid
Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Cupid έγραψε στις 21:28, 03-09-16:

Και πάλι σε σχέση από απόσταση. Δύσκολη απόφαση, όταν όμως τα συναισθήματα είναι πιο ισχυρά από τα χιλιόμετρα, νομίζω ότι λίγη σημασία έχει που βρίσκεται ο καθένας. Ευτυχώς, υπάρχει η προοπτική ότι σε 1.5-2 χρόνια δεν θα υπάρχει πλέον το πρόβλημα της απόστασης, όμως το παρόν είναι δύσκολο. Όταν υπάρχει η επικοινωνία και η αμοιβαία εκτίμηση, μην σας απασχολεί. Μην αφήνετε τους ανθρώπους που νιώθετε πράγματα να φεύγουν! Προσπαθώ να στήσω την ζωή μου έτσι ώστε όσο δυνατόν πιο γρήγορα να βρίσκομαι κοντά στη σχέση μου. Να είμαστε στην ίδια πόλη. Η ζωή πάντα έχει εκπλήξεις, εδώ θα είμαστε σε 2 χρόνια, εύχομαι να είναι όλα έτσι όπως ελπίζω να είναι
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 23:38, 03-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Cupid
Προσπαθώ να στήσω την ζωή μου έτσι ώστε όσο δυνατόν πιο γρήγορα να βρίσκομαι κοντά στη σχέση μου.
Αυτό να το κάνεις μόνο αν είσαι 100% σίγουρος ότι θα την έστηνες έτσι και χωρίς την σχέση σου και ότι αν (που το απεύχομαι) χωρίσετε, δεν θα αυτομουντζώνεσαι για τις υποχωρήσεις που έκανες και θα τις λούζεσαι για μια ζωή.

Πίστεψέ με, και εγώ έφτασα κάποτε στο σημείο να σκέφτομαι και να προγραμματίζω την μελλοντική ζωή μου με βάση μια σχέση εξ αποστάσεως αλλά ήταν όλο βασισμένο σε σαθρά θεμέλια γιατί δεν ήταν κάτι που πραγματικά θα ήθελα, ήταν κάτι με το οποίο θα βολευόμουν και (θεωρητικά), θα το υπερνικούσε το ότι θα ήμουν με την τότε σχέση μου. Καλά τα συναισθήματα αλλά μην κοροϊδευόμαστε, συνήθως είναι πολύ πιο βραχυπρόθεσμα από τους στόχους και τα όνειρα που βάζουμε από μικροί/μικρές (ή με πιο καθαρό μυαλό, πριν μας βαρέσει κατακούτελα ).

Again, δεν σημαίνει ότι με σένα θα γίνει έτσι, αλλά πάντα είναι καλό να υπάρχει ένα δυνατό escape plan.
Παράθεση

Cupid

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cupid
Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Cupid έγραψε στις 01:19, 04-09-16:

Αυτό να το κάνεις μόνο αν είσαι 100% σίγουρος ότι θα την έστηνες έτσι και χωρίς την σχέση σου και ότι αν (που το απεύχομαι) χωρίσετε, δεν θα αυτομουντζώνεσαι για τις υποχωρήσεις που έκανες και θα τις λούζεσαι για μια ζωή.

Πίστεψέ με, και εγώ έφτασα κάποτε στο σημείο να σκέφτομαι και να προγραμματίζω την μελλοντική ζωή μου με βάση μια σχέση εξ αποστάσεως αλλά ήταν όλο βασισμένο σε σαθρά θεμέλια γιατί δεν ήταν κάτι που πραγματικά θα ήθελα, ήταν κάτι με το οποίο θα βολευόμουν και (θεωρητικά), θα το υπερνικούσε το ότι θα ήμουν με την τότε σχέση μου. Καλά τα συναισθήματα αλλά μην κοροϊδευόμαστε, συνήθως είναι πολύ πιο βραχυπρόθεσμα από τους στόχους και τα όνειρα που βάζουμε από μικροί/μικρές (ή με πιο καθαρό μυαλό, πριν μας βαρέσει κατακούτελα ).

Again, δεν σημαίνει ότι με σένα θα γίνει έτσι, αλλά πάντα είναι καλό να υπάρχει ένα δυνατό escape plan.
Πολύ σωστό αυτό που λες! Ωστόσο τυχαίνει να πρόκειται για σχέδια που έκανα πολλά χρόνια πριν γνωριστούμε, το γεγονός ότι συνέπεσε και η σχέση είναι τυχαίο. Γενικά η ζωή μου είναι έτσι που μου έχει διδάξει να μην παίρνω αποφάσεις της στιγμής και να βασίζομαι σε καταστάσεις που όντως δεν ξέρω εάν θα διαρκέσουν
Παράθεση

Weird-bunny

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Weird-bunny
H Weird-bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Weird-bunny We all go a little mad sometimes έγραψε στις 22:15, 31-03-17:

Δε προχώρησα σε σχέση με αυτόν που ήθελα επειδή έφευγε για Λονδίνο. Ήθελε σχέση εξ αποστάσεως αλλά εγώ φοβόμουν επειδή θα τον εβλεπα 2 φορές το χρόνο και αν. Όταν με ρώτησε αν τον εμπιστεύομαι του είπα ναι αλλά ήξερα ότι κάποια στιγμή θα έπαιρνα μήνυμα ότι δε μπορεί και θα με χώριζε από μακριά
Παράθεση

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H Helium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 15:35, 16-04-17:

Συμφωνω. Ακόμα κι αν μιλάμε για τον ιδανικό σύντροφο, (και να μην είναι, συνήθως δεν το βλέπουμε, έτσι κι αλλιώς) ποτέ δεν πρέπει να φτιαχνουμε την ζωή μας γύρω από μια σχέση. Γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί. Και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είμαστε μια ζωή με τον εαυτό μας. Γι`αυτό πρέπει να φροντιζουμε να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε για εμάς. Αν η σχέση προσαρμοστεί, έχει καλώς. Να προσαρμοζουμε την σχέση στα μέτρα μας και όχι να προσαρμοζομαστε εμείς για την σχέση. Έτσι κι αλλιώς μια ιδανική σχέση μας βοηθάει να πραγματωσουμε τους στόχους μας, δεν μας κρατάει πίσω, ούτε μας αλλάζει τα σχέδια.
Η σχέση από απόσταση, όταν υπάρχει εμπιστοσύνη και δεν υπάρχει ζηλεια, γίνεται πιο εύκολη από την σχέση που δεν έχει απόσταση, από την άποψη ότι δεν υπάρχουν τριβές της καθημερινοτητας. Υπάρχουν όμως άλλα θεματακια όπως το να μην έχεις δίπλα σου τον άνθρωπο σου. Καλή θέληση να υπάρχει και γερά συναισθήματα και γίνεται.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Helium : 16-04-17 στις 15:48.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    jiyongie

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σχέσεις Εξ Αποστάσεως - Από RebeccaforJimani
      Το θέμα έχει λάβει 484 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-01-15 στις 20:19.
    • Έρωτες και πάθη - Από hamsteraki
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-07-07 στις 00:12.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους