Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,019 εγγεγραμμένα μέλη και 3,062,178 μηνύματα σε 93,701 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 784 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κινητά: Συγκρίσεις, προτάσεις, γνώμες

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,662 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 13:21, 09-04-17:

LG Nexus X.

Αν δεν ειχες θεμα με την καμερα καλυτερα κινεζο, αλλα εκει συνηθως αυτοι το χανουν...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,450 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 13:25, 09-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
LG Nexus X.

Αν δεν ειχες θεμα με την καμερα καλυτερα κινεζο, αλλα εκει συνηθως αυτοι το χανουν...

Για καλη καμερα, ποια εταιρεία θα πρεπει να κοιτάξω;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,662 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 13:38, 09-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Για καλη καμερα, ποια εταιρεία θα πρεπει να κοιτάξω;
Γενικα καλες καμερες εχει η Samsung αλλα η κατηγορια που κοιτας ειναι τα mid-range οπου δεν ειναι και τοσο δυνατες, στο μπατζετ σου ειναι το Α5 του 2017, αν θελεις κοιταξε το. Νομιζω το Nexus σε καλυπτει και στα δυο, μπορει να ειναι παλιοτερο μοντελο αλλα τρεχει stock android και εχει καλη καμερα.

Αν δεν επειγεσαι, θα σου προτεινα να κανεις την υπερβολη σε 2-3 μηνες και να παρεις το S7
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,988 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 21:19, 09-04-17:

Ο Darth εννοούσε μάλλον Nexus 5X. Καλό κινητό αν και στα 270 που κάνει τώρα η έκδοση των 32GB είναι οριακά ακριβή γιατί σταμάτησαν να βγάζουν νέα μοντέλα ενώ πριν 1 χρόνο το έβρισκες 240-250. Εγώ έχω το Moto X Style και θεωρώ πως είναι καλό κινητάκι για τη τιμή του. Απλά έχει πολύ μεγάλη οθόνη. Το Honor 8 είναι πολύ καλό κινητό αν δεν σε πειράζει να πας λίγο παραπάνω στο budget. Πέρα από αυτό μπορείς να κοιτάξεις κινέζικα όπως xiaomi αλλά πρέπει να υστερούν σε κάμερα.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 21:49, 09-04-17:

Κινεζος και τελεια καμερα δεν υπαρχει. Αλλα επισης δεν υπαρχει και mid-range και τελεια καμερα.
Παράθεση

N.F

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη N.F
H N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.

H N.F έγραψε στις 22:53, 09-04-17:

Κινεζος και τελεια καμερα δεν υπαρχει. Αλλα επισης δεν υπαρχει και mid-range και τελεια καμερα.
To γνωρίζεις εξαρχής ότι με μέτρια χρήματα δεν θα πάρεις και το καλύτερο κινητό με την σούπερ ουάου κάμερα. Ψάχνουμε όμως για το καλύτερο που μπορούμε να βρούμε. Εγώ τελικά παρήγγειλα το Sony Xperia E5,to το βρήκα στα 159 ευρώ. Πιστεύω να μου βγεί καλό και στις φωτογραφικές του δυνατότητες αλλά και σαν συσκευή γενικότερα.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 11:04, 10-04-17:

http://www.businessinsider.com/moto-...p-phone-2017-3
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,988 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 11:32, 10-04-17:

Κάτσε να δούμε σε τι τιμή θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα γιατί προβλέπω 400 ευρώ για το καλό μοντέλο.
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,064 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 11:55, 13-04-17:

hellloooooo. ζητω τα φωτα σας.
κοιταζω για smartphone πανω κατω 200 ευρω. σε καποιες εκπτωσεις που εχει τωρα το nokia xperia xa και το lenovo k6 note ταιριαζουν καλα σε αυτα που θελω (κυριως να μου διαρκεσει δλδ και >3 χρονια)
εχει κανενας τις συσκευες? μπορει να με κατατοπισει στις καμερες των κινητων? θελω πολυ κατι με καλη καμερα/φωτο. της lenovo ειναι 16 ενω της sony 13 mpx η κυρια.
thankies!
Παράθεση

methexys

iSchool Moderator

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,450 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 12:11, 13-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από whitelioness
hellloooooo. ζητω τα φωτα σας.
κοιταζω για smartphone πανω κατω 200 ευρω. σε καποιες εκπτωσεις που εχει τωρα το nokia xperia xa και το lenovo k6 note ταιριαζουν καλα σε αυτα που θελω (κυριως να μου διαρκεσει δλδ και >3 χρονια)
εχει κανενας τις συσκευες? μπορει να με κατατοπισει στις καμερες των κινητων? θελω πολυ κατι με καλη καμερα/φωτο. της lenovo ειναι 16 ενω της sony 13 mpx η κυρια.
thankies!
Γενικοτερα μην κοιτας τα pixels εκτος και αν εχεις σκοπο να κανεις ζουμ συνεχεια στα παντα Δεν ειναι αυτα που δειχνουν την ποιοτητα της καμερας. Οι ειδικοι απο πανω θα σε συμβουλεψουν καλυτερα!

Παντως παιδια απογοητευτηκα που βλεπω οτι δυσκολα θα βρω καλη καμερα με κατι οικονομικο. Θα το ψαξω λιγο παραπανω αλλα αν το παμε ετσι, μηπως συμφερει να αγορασω ενα iPhone 5S ή SE καλυτερα; Eίχα ξαναρωτήσει βασικά και μου είπε ο ακικος νομίζω ότι θα πρέπει να κοιτάω για iPhone SE. Είναι ακριβά όμως τα άτιμα. Θα δω και τις τιμές στα Samsung, θα δω πώς θα είναι τα οικονομικά μου και βλεπουμε λοιπον

Edit: Είδα ένα SAMSUNG Galaxy A5 (2016), από 400 είναι τώρα περίπου στα 280 ευρώ... Είδα επίσης και ένα Samsung J7 στα 300ευρώ. Τι παίζει με αυτά; Είναι εντάξει (η κάμερα; ) ή να τα αποφύγω και να περιμένω για το S7 που αναφέρθηκε παραπάνω;
Για τα SONY τι γνώμη έχετε; Είδα το SONY Xperia XA Ultra Black στα 300 ευρώ, αυτό πώς σας φαίνεται;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 13-04-17 στις 12:22.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:42, 13-04-17:

Γενικοτερα μην κοιτας τα pixels εκτος και αν εχεις σκοπο να κανεις ζουμ συνεχεια στα παντα Δεν ειναι αυτα που δειχνουν την ποιοτητα της καμερας. Οι ειδικοι απο πανω θα σε συμβουλεψουν καλυτερα!

Παντως παιδια απογοητευτηκα που βλεπω οτι δυσκολα θα βρω καλη καμερα με κατι οικονομικο. Θα το ψαξω λιγο παραπανω αλλα αν το παμε ετσι, μηπως συμφερει να αγορασω ενα iPhone 5S ή SE καλυτερα; Eίχα ξαναρωτήσει βασικά και μου είπε ο ακικος νομίζω ότι θα πρέπει να κοιτάω για iPhone SE. Είναι ακριβά όμως τα άτιμα. Θα δω και τις τιμές στα Samsung, θα δω πώς θα είναι τα οικονομικά μου και βλεπουμε λοιπον

Edit: Είδα ένα SAMSUNG Galaxy A5 (2016), από 400 είναι τώρα περίπου στα 280 ευρώ... Είδα επίσης και ένα Samsung J7 στα 300ευρώ. Τι παίζει με αυτά; Είναι εντάξει (η κάμερα; ) ή να τα αποφύγω και να περιμένω για το S7 που αναφέρθηκε παραπάνω;
Για τα SONY τι γνώμη έχετε; Είδα το SONY Xperia XA Ultra Black στα 300 ευρώ, αυτό πώς σας φαίνεται;
Αν σε ενδιαφέρει μόνο η κάμερα δες Nexus 5X και Honor 8. Και τα 2 πολύ καλά κινητά. Δες εδώ πχ σύγκριση μεταξύ 5X και Iphone 6s. Γενικά δες κάμερα test των κινητών που κοιτάς.
Παράθεση

methexys

iSchool Moderator

H methexys έγραψε στις 14:16, 13-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Αν σε ενδιαφέρει μόνο η κάμερα δες Nexus 5X και Honor 8. Και τα 2 πολύ καλά κινητά. Δες εδώ πχ σύγκριση μεταξύ 5X και Iphone 6s. Γενικά δες κάμερα test των κινητών που κοιτάς.
Eψαξα λιγο για το Nexus αλλα ειδα πολλους να παραπονιουνται οτι μετα απο μια αναβαθμιση, κολλησε η συσκευή και δεν μπορεσαν να την ανοιξουν ξανα οποτε αχρηστευθηκε (boot loop πρεπει να λεγεται απ'ο,τι καταλαβα, το εχω παθει στο iPhone αλλα συνηθως με ενα συνδυασμο κουμπιων μετα ξεκολλαει). Αυτο με ανησυχει καπως, αλλα αν περασω απο καποιο καταστημα θα του ριξω μια ματια οπως επισης και στο Samsung Galaxy A5 για το οποιο διαβασα επισης καλα λογια.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,064 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 15:07, 13-04-17:

ω ειδικοι where are you ειδικοι?
χμμμ το nexus 5x φαινεται ενδιαφερον (αν και σε ram ειναι κατωτερο του lenovo και η τιμη ειναι υψηλη ηδη με εκπτωση)
αντε να δουμε μπας και υπαρχει καμια συγκριση κ με lenovo
Κράτα το
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 15:08, 13-04-17:

Να παρεις το iPhone SE στα 64GB. Ειναι σα να κλεβεις εκκλησια στη σημερινη τιμη. Ειναι pocket rocket.

Αλλα εχε στο νου σου το εξης. Η Apple αλλαξε τις χωρητικοτητες και απο 16 και 64 τις πηγε 32 και 128. Αυτο σημαινει οτι το 64αρι δεν θα ερθει ξανα και τα μαγαζια ξεστοκαρουν. Αρα η τιμη του δεν θα πεσει σημαντικα, αντιθετα μπορει να ανεβει. Μολις τα μαγαζια ξεστοκαρουν, το 32αρι θα κατσει γυρω στα 380€ (οσο εχει σημερα το 64) και το 128αρι γυρω στα 450€. Επισης για τον ιδιο λογο, υπαρχει μια μικρη ελλειψη σε χρωματα (δηλαδη μαυρο δυσκολα βρισκεις). Βεβαια αυτο υπαρχει γενικα με το συγκεκριμενο τηλεφωνο, ουτε εγω το βρηκα μαυρο και το πηρα ασπρο...

Αρχική Δημοσίευση από whitelioness
ω ειδικοι where are you ειδικοι?
χμμμ το nexus 5x φαινεται ενδιαφερον (αν και σε ram ειναι κατωτερο του lenovo και η τιμη ειναι υψηλη ηδη με εκπτωση)
αντε να δουμε μπας και υπαρχει καμια συγκριση κ με lenovo
Κράτα το
Το Nexus 5X σταματησε την κυκλοφορια του οποτε η τιμη του μονο προς τα πανω θα πηγαινει. Γενικα ομως λογω καθαρου Android δεν εχει θεμα με τη RAM. Αν ειναι να το παρετε, παρτε το τωρα, μη το αφησετε κι αλλο...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 13-04-17 στις 20:14. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,248 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 15:14, 13-04-17:

το nexus 5x είναι η καλύτερη value for money αγορά που έχω κάνει,
το είχα πάρει πέρσυ στα 240Ε και το κινιτό είναι φοβερό.
έχει το stock android χωρίς προεγκατεστημενα έξτρα προγράμματα και προσθήκες,δεν κόλλησε ποτέ και πήρε αμέσως το android 7 Μόλις βγήκε.
η κάμερα του άριστη, οθόνη 1080p, και είναι ελαφρύ
τωρα γιατί έχει ανέβει τόσο η τιμή του δεν ξέρω, αλλα όταν τα φτύσει το επόμενο θα είναι σίγουρα Pixel
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 15:17, 13-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
έχει το stock android χωρίς προεγκατεστημενα έξτρα προγράμματα και προσθήκες,δεν κόλλησε ποτέ και πήρε αμέσως το android 7 Μόλις βγήκε.
τωρα γιατί έχει ανέβει τόσο η τιμή του δεν ξέρω, αλλα όταν τα φτύσει το επόμενο θα είναι σίγουρα Pixel
Εχει σταματησει η παραγωγη οποτε δεν ανανεωνεται το αποθεμα. Η τιμη τωρα μονο προς τα πανω θα παει μαλλον. Επισης το Pixel εχει ξεφυγει στις τιμες στην Ελλαδα καθως ειναι 200€ πιο ακριβο απο το iPhone 7 και τις υπολοιπες ναυαρχιδες...
Παράθεση

methexys

iSchool Moderator

H methexys έγραψε στις 15:32, 13-04-17:

Να παρεις το iPhone SE στα 64GB. Ειναι σα να κλεβεις εκκλησια στη σημερινη τιμη. Ειναι pocket rocket.

Αλλα εχε στο νου σου το εξης. Η Apple αλλαξε τις χωρητικοτητες και απο 16 και 64 τις πηγε 32 και 128. Αυτο σημαινει οτι το 64αρι δεν θα ερθει ξανα και τα μαγαζια ξεστοκαρουν. Αρα η τιμη του δεν θα πεσει σημαντικα, αντιθετα μπορει να ανεβει. Μολις τα μαγαζια ξεστοκαρουν, το 32αρι θα κατσει γυρω στα 380€ (οσο εχει σημερα το 64) και το 128αρι γυρω στα 450€. Επισης για τον ιδιο λογο, υπαρχει μια μικρη ελλειψη σε χρωματα (δηλαδη μαυρο δυσκολα βρισκεις). Βεβαια αυτο υπαρχει γενικα με το συγκεκριμενο τηλεφωνο, ουτε εγω το βρηκα μαυρο και το πηρα ασπρο...
Ποτε πιστευεις οτι θα πεσουν οι τιμες; Γιατι βλεπω οτι τωρα ειναι περιπου στα 500 ευρώ. Μπορώ να περιμένω προς το παρόν, μέχρι τα Χριστούγεννα σίγουρα, δεν έχω πρόβλημα, γιατί είναι κριμα να δωσω τοσα λεφτά για Android και στο τελος να κολλαει ή να έχει θέματα η κάμερα ή οτιδήποτε. Μέχρι τότε μαζευω λίγα χρήματα παραπάνω κιόλας και παίρνω το SE. Θα συνεχίσει να παίρνει αναβαθμίσεις όμως ή θα σταματήσει σύντομα;
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 15:36, 13-04-17:

Ποτε πιστευεις οτι θα πεσουν οι τιμες; Γιατι βλεπω οτι τωρα ειναι περιπου στα 500 ευρώ. Μπορώ να περιμένω προς το παρόν, μέχρι τα Χριστούγεννα σίγουρα, δεν έχω πρόβλημα, γιατί είναι κριμα να δωσω τοσα λεφτά για Android και στο τελος να κολλαει ή να έχει θέματα η κάμερα ή οτιδήποτε. Μέχρι τότε μαζευω λίγα χρήματα παραπάνω κιόλας και παίρνω το SE. Θα συνεχίσει να παίρνει αναβαθμίσεις όμως ή θα σταματήσει σύντομα;
384 εχει τωρα το 64αρι. Παντα απο σκρουτζ μιλαμε. Δεν αξιζει για κανενα λογο να το παρεις απο Πλαισιο κλπ. Επειδη απο οσο ξέρω εισαι στην επαρχια, τα περισσοτερα τα στελνουν και υπαρχει μια μικρη επιβαρυνση

Edit: 386. http://www.citisshop.com/apple-iphon...e-antaptora-eu

Απο αυτο το μαγαζι το πηρα κι εγω

Edit 2. Τωρα ειδα οτι δηλωνεις Ισλανδια αλλα νομιζω στο Βολο εισαι, σωστα;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DarthFederer : 13-04-17 στις 15:40.
Παράθεση

methexys

iSchool Moderator

H methexys έγραψε στις 16:01, 13-04-17:

384 εχει τωρα το 64αρι. Παντα απο σκρουτζ μιλαμε. Δεν αξιζει για κανενα λογο να το παρεις απο Πλαισιο κλπ. Επειδη απο οσο ξέρω εισαι στην επαρχια, τα περισσοτερα τα στελνουν και υπαρχει μια μικρη επιβαρυνση

Edit: 386. http://www.citisshop.com/apple-iphon...e-antaptora-eu

Απο αυτο το μαγαζι το πηρα κι εγω

Edit 2. Τωρα ειδα οτι δηλωνεις Ισλανδια αλλα νομιζω στο Βολο εισαι, σωστα;
Nαι, ναι, δεν εφτασε η χαρη μου Ισλανδια ακομα Α ωραια, μια χαρα γιατι εγω κοιταξα σε μεγαλο καταστημα και ειδα αυτη την τιμη, εννοειται σκρουτζ αν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 16:18, 13-04-17:

Nαι, ναι, δεν εφτασε η χαρη μου Ισλανδια ακομα Α ωραια, μια χαρα γιατι εγω κοιταξα σε μεγαλο καταστημα και ειδα αυτη την τιμη, εννοειται σκρουτζ αν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά.
Το παραγγελνεις σημερα και φωτογραφιζεις το αρνι με το μηλοφωνο την Κυριακη

Επειδη ειμαι σιγουρος οτι το 60αρι διαφορα του 16αριου θα σε βαλει σε δευτερες σκεψεις, θα σου ελεγα να δωσεις τη διαφορα και να παρεις το 64αρι. Εκτος αν δεν χρησιμοποιεις παρα λιγες εφαρμογες και εισαι αρκετα familiar με τη χρηση cloud storage
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 16:39, 13-04-17:

yeeeah but
Eψαξα λιγο για το Nexus αλλα ειδα πολλους να παραπονιουνται οτι μετα απο μια αναβαθμιση, κολλησε η συσκευή και δεν μπορεσαν να την ανοιξουν ξανα οποτε αχρηστευθηκε (boot loop πρεπει να λεγεται απ'ο,τι καταλαβα, το εχω παθει στο iPhone αλλα συνηθως με ενα συνδυασμο κουμπιων μετα ξεκολλαει). Αυτο με ανησυχει καπως, αλλα αν περασω απο καποιο καταστημα θα του ριξω μια ματια οπως επισης και στο Samsung Galaxy A5 για το οποιο διαβασα επισης καλα λογια.
το ειδα αφοτου δημοσιευσα τ δικο μ
Παράθεση

ωρο λογας

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη ωρο λογας
Ο ωρο λογας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O ωρο λογας έγραψε στις 03:50, 21-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
Ο κλασικός, ευτυχισμένος, κάτοχος φτηνιάρικου κινητού
Εγώ πάλι, κλαίω τα 750+ που έδωσα για το priv σαν μ@λ@κ@ς
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 12:09, 06-05-17:

XIaomi mi 6

Χωρίς audio jack και με διπλή κάμερα από πίσω. Σταματήστε να υποστηρίζετε εταιρείες που αντί να κάνουν έρευνα να εξελίξουν τα προιόντα τους απλώς κάνουν αρπακτές.
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 19:39, 07-05-17:

ό τι πεις αγορι μου fanboy εσυ
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 14:12, 08-05-17:

Καλα γενικα ισχυει το οτι οι Κινεζοι αντιγραφουν ο,τι τους αρεσει (αμαξια, κινητα κλπ). Ακομα και τα design να δουμε, θυμιζουν υπερβολικα τις μη-κινεζικες ναυαρχιδες. Ή το λογισμικο οπου ενω το Android εχει App Menu, πολλα κινεζικα ειχαν τις εφαρμογες ολες μαζι στην αρχικη οθονη, να δεις που καποια εταιρια το κανει ακομα αυτο, νομιζω εχει στο ονομα της καποιο φρουτο...

Δεν ειναι κακο ο,τι υπαρχουν, καθε αλλο, ενισχυεται ο ανταγωνισμος. Αλλα η καινοτομια τους περιοριζεται στο να βαζουν 200GB Ram και 32πυρηνους επεξεργαστες κανοντας overkill. Εξαιρεση ειναι η Huawei που εχει ξεφυγει απο αυτο το κονσεπτ και πλεον παιζει στην κατηγορια των Apple, Samsung. Βεβαια εκει πλεον παιζουν και οι τιμες της.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,581 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 17:22, 08-05-17:

Καλα γενικα ισχυει το οτι οι Κινεζοι αντιγραφουν ο,τι τους αρεσει (αμαξια, κινητα κλπ). Ακομα και τα design να δουμε, θυμιζουν υπερβολικα τις μη-κινεζικες ναυαρχιδες. Ή το λογισμικο οπου ενω το Android εχει App Menu, πολλα κινεζικα ειχαν τις εφαρμογες ολες μαζι στην αρχικη οθονη, να δεις που καποια εταιρια το κανει ακομα αυτο, νομιζω εχει στο ονομα της καποιο φρουτο...

Δεν ειναι κακο ο,τι υπαρχουν, καθε αλλο, ενισχυεται ο ανταγωνισμος. Αλλα η καινοτομια τους περιοριζεται στο να βαζουν 200GB Ram και 32πυρηνους επεξεργαστες κανοντας overkill. Εξαιρεση ειναι η Huawei που εχει ξεφυγει απο αυτο το κονσεπτ και πλεον παιζει στην κατηγορια των Apple, Samsung. Βεβαια εκει πλεον παιζουν και οι τιμες της.
Όταν το έκανε η samsung λέγαμε 4gb ram καλά κάνει κλπ αυξάνεται η τεχνολογία. Τώρα που τη ξεπέρασαν οι κινέζοι ξαφνικά τα παραπάνω specs είναι αχρείαστα.

τα ίδια και με τη μπαταρία

τα ίδια και με το διπλό camera setup μπρος πίσω

εγώ πάντως όταν ακούω για καινοτομία κάπου εκεί μου πάει το μυαλό τώρα τα υπόλοιπα δε ξέρω
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 17:56, 08-05-17:

Οι Κινέζοι καινοτομούν και δοκιμάζουν πράγματα. Απλά επειδή μερικά είναι ρίσκο δεν τους βγαίνουν όλα.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 18:30, 08-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
εκεί μου πάει το μυαλό τώρα τα υπόλοιπα δε ξέρω
Τα στοιχεία που βρίσκω καινοτόμα στο xiaomi είναι το πιεζοηλεκτρικό ακουστικό του που δεν νομίζω να το έχουμε ξανασυναντήσει σε κινητό και το σύστημα υπερήχων. Το αποτέλεσμα είναι της πρώτης καινοτομίας είναι μέτρια ποιότητα ήχου στις κλήσεις. Γενικά η xiaomi θυσίασε πολλά για να μειώσει τα bessel.

Κατασκευαστικά το κεραμικό υλικό που χρησιμοποιήθηκε το κάνει να γεμίζει δαχτυλιές πανεύκολα.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 21:22, 08-05-17:

Το γυαλί της apple να δεις.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 11:58, 09-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Όταν το έκανε η samsung λέγαμε 4gb ram καλά κάνει κλπ αυξάνεται η τεχνολογία. Τώρα που τη ξεπέρασαν οι κινέζοι ξαφνικά τα παραπάνω specs είναι αχρείαστα.

τα ίδια και με τη μπαταρία

τα ίδια και με το διπλό camera setup μπρος πίσω

εγώ πάντως όταν ακούω για καινοτομία κάπου εκεί μου πάει το μυαλό τώρα τα υπόλοιπα δε ξέρω
Προφανως οχι, προοδος δεν ειναι τα σπεκς ουτε να αυξησεις κι αλλο τη μπαταρια. Προοδος ηταν η καινοτομια που εκανε η Huawei με το P9 που δοκιμασε τη διπλη καμερα αλλα αυτη πλεον δεν ειναι κινεζια γιατι κοστιζει οσο μια ναυαρχιδα Galaxy. Καινοτομια ηταν η κυρτη οθονη που εβγαλε η LG στα flex, ασχετα αν πατωσαν. Καινοτομια ηταν η 2Κ οθονη που εβαλε στο G3. Το να το ξεσκιζεις στα specs μονο και μονο για να τρεχει γρηγορα δεν ειναι και η πιο τρελη καινοτομια.
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,680 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 12:24, 09-05-17:

Εμένα μου τη σπάει που ζητάει όλο αναβαθμισεις στις εφαρμογές και σε ενα εξάμηνο σου βγάζει οτι δεν έχει αρκετό αποθηκευτικό χώρο...
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 12:40, 09-05-17:

Το γυαλί της apple να δεις.
Aλουμίνιο έχει από πίσω το apple
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:57, 09-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Aλουμίνιο έχει από πίσω το apple
Στο επόμενο κινητό θα αντιγράψει την Huawei και θα βάλει γυαλί.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,646 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:01, 11-05-17:

Στο επόμενο κινητό θα αντιγράψει την Huawei και θα βάλει γυαλί.
Η οποία αντέγραψε το ιστορικό iPhone 4
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,866 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 15:25, 20-06-17:

Γεια σας,
είχα έναν χρόνο το Lenovo p70 μέχρι που τις προάλλες μου το κλέψανε.
Με είχε βολέψει πάρα πολύ σαν κινητό αλλά πλέον νομίζω το αποσύρανε, συν ότι είναι 2ετίας και βάλε, οπότε σκέφτηκα να δω κάτι καινούριο. Δεν έχω θέμα με το budget γιατί θα μου το κάνουν δώρο για τον ορκομωσία, αρκεί να είναι value for money. Αυτά που είχε το προηγούμενο και με βόλεψαν και θα τα ήθελα σαν features και στο καινούριο, ήταν:

-Μεγάλη αυτονομία μπαταρίας (4000 mAh)
-Καλή μπροστινή και πίσω κάμερα
-Καλός επεξεργαστής (1,7 GHz οκταπύρηνος)
-Μεγάλη οθόνη (5.0 ίντσες)
Και γενικά ήταν ελαφρύ σαν κινητό αλλά όχι από αυτά τα πολύ λεπτά που φοβάσαι μην τα καθίσεις και διαλυθούν.

Το χρησιμοποιώ λίγο-πολύ και σαν τάμπλετ. Είχα κατεβασμένες αρκετές εφαρμογές αλλά θα έλεγα ότι έκανα βασική χρήση (δεν είχα παιχνίδια ή βαριές εφαρμογές όπως το skype). Θέλω κάτι ελαφρύ, γρήγορο, να μην χρειάζεται να το φορτίζω κάθε βράδυ και να μην με κουράζει αν θέλω να διαβάσω κάτι αποκεί. Η κάμερα ήταν feature που μ' άρεσε αλλά πιστεύω πλέον όλα έχουν καλή κάμερα
Αν είναι και dual sim ακόμα καλύτερα γιατί έχω και μια δεύτερη κάρτα που παρασιτεί σε όλα τα τηλέφωνά μου την τελευταία 5ετία

Έχετε να προτείνετε κάτι;
Παράθεση

panagiotis econ

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 457 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 15:35, 20-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Γεια σας,
είχα έναν χρόνο το Lenovo p70 μέχρι που τις προάλλες μου το κλέψανε.
Με είχε βολέψει πάρα πολύ σαν κινητό αλλά πλέον νομίζω το αποσύρανε, συν ότι είναι 2ετίας και βάλε, οπότε σκέφτηκα να δω κάτι καινούριο. Δεν έχω θέμα με το budget γιατί θα μου το κάνουν δώρο για τον ορκομωσία, αρκεί να είναι value for money. Αυτά που είχε το προηγούμενο και με βόλεψαν και θα τα ήθελα σαν features και στο καινούριο, ήταν:

-Μεγάλη αυτονομία μπαταρίας (4000 mAh)
-Καλή μπροστινή και πίσω κάμερα
-Καλός επεξεργαστής (1,7 GHz οκταπύρηνος)
-Μεγάλη οθόνη (5.0 ίντσες)
Και γενικά ήταν ελαφρύ σαν κινητό αλλά όχι από αυτά τα πολύ λεπτά που φοβάσαι μην τα καθίσεις και διαλυθούν.

Το χρησιμοποιώ λίγο-πολύ και σαν τάμπλετ. Είχα κατεβασμένες αρκετές εφαρμογές αλλά θα έλεγα ότι έκανα βασική χρήση (δεν είχα παιχνίδια ή βαριές εφαρμογές όπως το skype). Θέλω κάτι ελαφρύ, γρήγορο, να μην χρειάζεται να το φορτίζω κάθε βράδυ και να μην με κουράζει αν θέλω να διαβάσω κάτι αποκεί. Η κάμερα ήταν feature που μ' άρεσε αλλά πιστεύω πλέον όλα έχουν καλή κάμερα
Αν είναι και dual sim ακόμα καλύτερα γιατί έχω και μια δεύτερη κάρτα που παρασιτεί σε όλα τα τηλέφωνά μου την τελευταία 5ετία

Έχετε να προτείνετε κάτι;
Πηρα πριν κανα διμηνο ενα Xiaomi redmi note 4. Μπαταρια 4100mah, 10πυρηνος επεξεργαστης 2.1ghz, dual sim, 5.5inch. Με βολεψε πολυ μπορω να πω και γενκα τα πηγαινει πολυ καλα μεχρι τωρα. Το μονο μειον ειναι η καμερα του, δεν ειναι τραγικη αλλα μην περιμενεις φωτο iphone 7 plus. Για τα δικα μου δεδομενα ικανοποιητικη. Τιμη περιπου 170
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 607 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 15:42, 20-06-17:

https://www.skroutz.gr/s/11425408/Xi...i-4x-32GB.html

με πρόλαβε ο παναγιώτης. Γενικά ψάξε Xiaomi σε αυτό το price range. Στο ζήτημα της μπαταρίας για μένα είναι + η ανάλυση να είναι στα 720p και όχι Full HD.

ΥΓ: Περιμένω άκικο να προτείνει 4S.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 16:48, 20-06-17:

Γύρω στα 200 ευρώ μόνο το xiaomi παίζει. Από 250 και πάνω παίζουν και άλλα κινητά.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,866 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 18:28, 20-06-17:

Δεν έβαλα όριο στο μπάτζετ, εντάξει μην μου πείτε κανένα 600άρι εκεί θα φοβάμαι να κυκλοφορήσω έξω μην και το χάσω ή μου το κλέψουν πάλι Οπότε και στα 250-300 αν έχετε προτάσεις, ρίξτε τις να τα κοιτάξω όλα
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 18:30, 20-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Stickerbush
https://www.skroutz.gr/s/11425408/Xi...i-4x-32GB.html

με πρόλαβε ο παναγιώτης. Γενικά ψάξε Xiaomi σε αυτό το price range. Στο ζήτημα της μπαταρίας για μένα είναι + η ανάλυση να είναι στα 720p και όχι Full HD.

ΥΓ: Περιμένω άκικο να προτείνει 4S.
Δεν θα πρότεινα iphone 4s αλλά το iPhoneSE αλλά έχει μικρότερη οθόνη και δεν είναι dual sim που θέλει η Ερινύς.
Προσωπικά ποτέ δεν θα αγόραζα κινεζοβλακείες τύπου xiaomi.

Σε >5" κινητά το πιο valueformoney θεωρώ το iPhone 7 plus. Παρόλα αυτά δεν έχει dual sim επομένως απορρίπτεται.
Επομένως προτείνω το Nokia 6 dual sim (300 eυρώ περίπου).
Παράθεση

panagiotis econ

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 457 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 18:50, 20-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Δεν θα πρότεινα iphone 4s αλλά το iPhoneSE αλλά έχει μικρότερη οθόνη και δεν είναι dual sim που θέλει η Ερινύς.
Προσωπικά ποτέ δεν θα αγόραζα κινεζοβλακείες τύπου xiaomi.

Σε >5" κινητά το πιο valueformoney θεωρώ το iPhone 7 plus. Παρόλα αυτά δεν έχει dual sim επομένως απορρίπτεται.
Επομένως προτείνω το Nokia 6 dual sim (300 eυρώ περίπου).
Κλασικος Ελληναρας
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 19:38, 20-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Δεν έβαλα όριο στο μπάτζετ, εντάξει μην μου πείτε κανένα 600άρι εκεί θα φοβάμαι να κυκλοφορήσω έξω μην και το χάσω ή μου το κλέψουν πάλι Οπότε και στα 250-300 αν έχετε προτάσεις, ρίξτε τις να τα κοιτάξω όλα
Αν μπορείς να πας λίγο πάνω από τα 300 ευρώ να κοιτάξεις τα Honor 8 και Huawei P9. Πάρα πολύ καλά κινητά. Απλά το Honor 8 είναι γυάλινο και θέλει προσοχή οπότε νομίζω θα φοβάσαι να το χρησιμοποιείς
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 607 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 22:56, 20-06-17:

Ερινύς, μην αγοράζεις κινεζοβλακείες μόνο, προσοχή.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 13:26, 21-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Stickerbush
Ερινύς, μην αγοράζεις κινεζοβλακείες μόνο, προσοχή.
Τώρα μιλάς σωστά.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 15:01, 21-06-17:

Η Huawei θα ξεπεράσει την Apple σύντομα. Το Honor 8 με 4 χρόνια υποστήριξη στα 350 ευρώ αρχική τιμή και στο μέλλον θα ξεπεράσει και την Apple σε αποδόσεις και υποστήριξη.
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,248 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 15:28, 21-06-17:

τα iPhone σταμάτησαν να έιναι αυτό που ήταν πριν 2-3 χρόνια σε θέμα γκλαμουριάς, γιατί σε δυνατότητες ποτέ δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο σε σχέση με την τιμή.
τοτε 2 ήταν οι γκλαμουρ ναυαρχίδες η apple και η Samsung, πλέων αυτό δεν ισχύει τα κινέζικα είναι πολύ καλά και όικονομικά.

πχ one plus
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 15:55, 21-06-17:

Το Oneplus 3T καλύτερο από τα iphone και στην τιμή των 430 αν δεν κάνω λάθος. Λιγότερο από μισή τιμή.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 23:33, 21-06-17:

Το Oneplus 3T καλύτερο από τα iphone και στην τιμή των 430 αν δεν κάνω λάθος. Λιγότερο από μισή τιμή.
Με 556 παιρνεις το iPhone 7. Δεν το λες και τα διπλα λεφτα...
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 00:18, Χθες:

Μάγκιες πάρτε κινεζιές επειδή τα διαφημίζουν ο Μikeus και οι unboxholics (παίρνοντας ποσοστά από τα κινεζομάγαζα) αλλά μην νομίζεται ότι έχετε σοβαρό κινητό.

Το Oneplus δεν έχει service στην Ελλάδα. Παρόλα αυτά κάνει 430 ευρώ. Απορώ πως το συγκρίνεται με το iPhone που η Apple υποστηρίζει κάθε μοντέλο του πέντε χρόνια και κάνει μόλις 556 ευρώ παρέχοντας το καλύτερο service που με το παραμικρό πρόβλημα σου αλλάζουν τη συσκευή.

Για όποιον έχει παίξει Pokemon GO ας κοιτάξει πως θα είναι στο iOS 11

και έπειτα ας κοιτάξει αυτό

Τα πράγματα είναι απλά. Όποιος θέλει φθηνό κινητό παίρνει κινεζιά όποιος θέλει value for money κινητό η επιλογή είναι μια iPhone.
Παράθεση

Φρεντος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 02:58, Χθες:

Τα κινεζικα κινητα τυπου Xiaomi, one plus ειναι τρελα vfm αν κανουν μεχρι 250 αντε βαρια 300 ευρω. Σε αυτη την τιμη παιρνεις κινηταρα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Πιο πολλα δεν αξιζει να δωσετε για κινεζικο για κανεναν λογο.. Κινητο που το πληρωνεις 500 ευρω και δεν εχει μεσα την ελληνικη rom αλλα μετεφρασμενη απο google translate, αστο καλυτερα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους