Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,800 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,504 μηνύματα σε 93,220 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 411 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Δίπλωμα οδήγησης

JohnGreek

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JohnGreek
Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O JohnGreek έγραψε στις 01:29, 14-04-17:

Το θέμα είναι ότι εγώ ήμουν τελικά τυχερός ή απλά δεν τα παίρνει η πλειοψηφία όπως ακούγετε;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 15:02, 14-04-17:

Δεν μπορεις να κρινεις απο οσους σου ετυχαν εσενα, ειναι πολυ μικρο δειγμα. Οπως σου ειπα, ειναι random το ολο θεμα. Οι καλοι δασκαλοι ειναι σα τα καλα βυσματα, ειναι παντα ενημερωμενοι για τους εξεταστες. Παντως αν λαδωνεται ειναι βλακεια να πας καμικαζι (εφοσον εχει λαδωσει εστω και ενας απο το γκρουπ) γιατι απλα θα πληρωσεις και δευτερη φορα παρασταση. Αυτο που δεν ισχυει σε καμια περιπτωση ειναι το "Αν δεν λαδωσεις, διπλωμα δεν παιρνεις."
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μιχάλης Τ.
Ο Μιχάλης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O Μιχάλης Τ. έγραψε στις 22:28, 06-05-17:

Ξέρει κανείς κάθε πότε γίνονται εξετάσεις (θεωρία και πορεία) για δίπλωμα οδήγησης;
Παράθεση

jj!

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,508 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 22:39, 06-05-17:

Αν είσαι στόκος, όσο λαδώσεις, δίπλωμα δεν παίρνεις... Δεν νομίζω να κοιμούνται καλά όσοι εξεταστές έχουν δώσει δίπλωμα σε άσχετους, οι οποίοι θα τρακάρουν το πρώτο λεπτό που θα πάρουν μόνοι τους το αμάξι

Also... Έχω αρχίσει να σνομπάρω όσους δεν περνάνε σήματα με την πρώτη... Είναι η πιο γελοία εξέταση ολόκληρης της ζωής μας
Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Μιχάλης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O Μιχάλης Τ. έγραψε στις 22:53, 06-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από jj!
Αν είσαι στόκος, όσο λαδώσεις, δίπλωμα δεν παίρνεις... Δεν νομίζω να κοιμούνται καλά όσοι εξεταστές έχουν δώσει δίπλωμα σε άσχετους, οι οποίοι θα τρακάρουν το πρώτο λεπτό που θα πάρουν μόνοι τους το αμάξι
Αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν έχω δώσει για δίπλωμα οδήγησης και δεν σκοπεύω να το κάνω σύντομα. Ενημερωτικά ρωτάω. Κατά τα άλλα, συμφωνώ με το σχόλιό σου.
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 00:28, 07-05-17:

Οχι οντως υπαρχουν καποια σηματα τα οποια ειναι αρρωστα. Δεν βγαζεις ακρη με τιποτα και στην πραγματικοτητα δεν θα τα δεις ποτε στο δρομο.
Παράθεση

panagiotis econ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 405 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 10:19, 07-05-17:

Also... Έχω αρχίσει να σνομπάρω όσους δεν περνάνε σήματα με την πρώτη... Είναι η πιο γελοία εξέταση ολόκληρης της ζωής μας
Λυπαμαι που θα στο πω αλλα μαλλον στα εχουν πει λαθος. Οσο στοκος κι αν εισαι αν λαδωσεις μια χαρα θα το παρεις το διπλωμα. Και οι εξεταστες κανουν εναν πολυ ομορφο και ξεκουραστο υπνο οταν γυρνανε σπιτι με +300 απο μια εξεταση. Επισης χεστηκαν αν εσυ τρακαρεις
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,078 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 10:48, 07-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis econ
Λυπαμαι που θα στο πω αλλα μαλλον στα εχουν πει λαθος. Οσο στοκος κι αν εισαι αν λαδωσεις μια χαρα θα το παρεις το διπλωμα. Και οι εξεταστες κανουν εναν πολυ ομορφο και ξεκουραστο υπνο οταν γυρνανε σπιτι με +300 απο μια εξεταση. Επισης χεστηκαν αν εσυ τρακαρεις
Συμφωνώ με τον JJ εγώ τη πρώτη φορά έμεινα στα σήματα γιατί εκεί δεν μπορούσα να λαδώσω.
Παράθεση

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H Helium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 14:17, 07-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από JohnGreek
Το θέμα είναι ότι εγώ ήμουν τελικά τυχερός ή απλά δεν τα παίρνει η πλειοψηφία όπως ακούγετε;
Δεν ξέρω τι συμβαίνει, πάντως κι εγώ δεν ρωτησα για λαδωμα και δεν μου είπε και τίποτα ο δάσκαλος. Μετά εμαθα ότι ένα άλλο παιδί τους είχε λαδωσει. Πάντως εγώ το πηρα με την πρώτη και δεν με δυσκολεψαν. Και τα αδέρφια μου που έδωσαν πιο πρόσφατα, δεν λαδωσαν. Πιστεύω ότι στο λαδωμα υπάρχουν δύο περιπτώσεις. Πρώτη να σου το πει από μόνος του και δεύτερη αν ρωτησεις από μόνος σου, μπορεί να πει ναι δωσε. Το βρίσκω βλακεια να ρωταει κάποιος από μόνος του. Και αυτό το πράγμα με το λαδωμα κάποτε πρέπει να σταματήσει. Αν σου ζητήσουν και δεν δωσεις, αλλά τα κάνεις όλα σωστά, δεν μπορεί να σε κόψει. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να στο κάνει πιο δύσκολο, ρωτωντας πράγματα που τα περναμε στα ψιλα γράμματα. Με λίγο διάβασμα παραπάνω, λογικά θα είσαι οκ. Δεν είναι και κβαντο.
Παράθεση

panagiotis econ

Δραστήριο Μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 405 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 14:29, 07-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Helium
Δεν ξέρω τι συμβαίνει, πάντως κι εγώ δεν ρωτησα για λαδωμα και δεν μου είπε και τίποτα ο δάσκαλος. Μετά εμαθα ότι ένα άλλο παιδί τους είχε λαδωσει. Πάντως εγώ το πηρα με την πρώτη και δεν με δυσκολεψαν. Και τα αδέρφια μου που έδωσαν πιο πρόσφατα, δεν λαδωσαν. Πιστεύω ότι στο λαδωμα υπάρχουν δύο περιπτώσεις. Πρώτη να σου το πει από μόνος του και δεύτερη αν ρωτησεις από μόνος σου, μπορεί να πει ναι δωσε. Το βρίσκω βλακεια να ρωταει κάποιος από μόνος του. Και αυτό το πράγμα με το λαδωμα κάποτε πρέπει να σταματήσει. Αν σου ζητήσουν και δεν δωσεις, αλλά τα κάνεις όλα σωστά, δεν μπορεί να σε κόψει. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να στο κάνει πιο δύσκολο, ρωτωντας πράγματα που τα περναμε στα ψιλα γράμματα. Με λίγο διάβασμα παραπάνω, λογικά θα είσαι οκ. Δεν είναι και κβαντο.
Αν σου πω οτι αν θελει θα βρει κατι να σε κοψει θα φανω πολυ αντιδραστικος ?
Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Μιχάλης Τ. έγραψε στις 16:01, 07-05-17:

Οσο στοκος κι αν εισαι αν λαδωσεις μια χαρα θα το παρεις το διπλωμα. Και οι εξεταστες κανουν εναν πολυ ομορφο και ξεκουραστο υπνο οταν γυρνανε σπιτι με +300 απο μια εξεταση. Επισης χεστηκαν αν εσυ τρακαρεις
Οι ανευθυνότητα στο μεγαλείο της τόσο από τους εξεταστές όσο και από τους εξεταζόμενους. Γι' αυτό μετά κλαίνε μανούλες...
Παράθεση

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Helium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 16:08, 07-05-17:

Αν σου πω οτι αν θελει θα βρει κατι να σε κοψει θα φανω πολυ αντιδραστικος ?
Καθόλου, το περιμενα αυτό το σχόλιο! Για πες μου ένα παράδειγμα.
Παράθεση

jj!

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,508 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 16:27, 07-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης Τ.
Αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν έχω δώσει για δίπλωμα οδήγησης και δεν σκοπεύω να το κάνω σύντομα. Ενημερωτικά ρωτάω. Κατά τα άλλα, συμφωνώ με το σχόλιό σου.
Δεν μίλησα για εσένα συγκεκριμένα, αλλά μιλάω γενικά...
Αρχική Δημοσίευση από CaneSenpai
Οχι οντως υπαρχουν καποια σηματα τα οποια ειναι αρρωστα. Δεν βγαζεις ακρη με τιποτα και στην πραγματικοτητα δεν θα τα δεις ποτε στο δρομο.
Αν δεν ήταν standard οι ερωτήσεις, μέσα από το βιβλίο που όλοι έχουμε, ίσως θα είχες δίκιο... Εφόσον οι ερωτήσεις είναι αυτές οι 150-200 τυποποιημένες και έτοιμες, δεν υπάρχει καμία απολύτως δικαιολογία για να μην περάσεις τα σήματα!!!
Καθόλου, το περιμενα αυτό το σχόλιο! Για πες μου ένα παράδειγμα.
Για να σε κόψει μπορεί να βρει πολλά πράγματα:
  • να δει αν έλεγξες τον "δρόμο" πριν βγεις από το όχημα, άσχετα που έχεις σταθμεύσει σε αυλή ()
  • να σε ρωτήσει να του δείξεις πώς λέγονται τα μηχανικά μέρη κάτω από το καπό (μηχανή, συσσωρευτής[=μπαταρία], κλπ) ή/και να σε κόψει επειδή δεν είπες την κυριλέ ονομασία
  • να σε ρωτήσει τη σημασία των ενδεικτικών λυχνιών στο ταμπλό
  • να σε βάλει να παρκάρεις σε έναν χώρο που να χωράς τσίμα-τσίμα
  • να σε βγάλει στον περιφερειακό και να σε κόψει επειδή ξεπέρασες το όριο ή γιατί πηγαίνεις εξαιρετικά σιγά
  • να σε βάλει μέσα στο κέντρο, όπου γίνεται της τρελής από κίνηση και να σου πει στην επόμενη διασταύρωση στρίψε αριστερά (και στην επόμενη διασταύρωση να μην μπορείς να στρίψεις αριστερά, γιατί είναι μονόδρομος και να πρέπει να συνεχίσεις, αλλά εσύ θα την έχεις ήδη πατήσει)
  • κλπ
Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν χρειάζεται λάδωμα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι εσείς της πρωτεύουσας το έχετε δεδομένο το λάδωμα...
(Βασικά, τώρα καταλαβαίνω γιατί Θεσσαλονικείς και Αθηναίοι πηγαίνουν όπως να 'ναι στον δρόμο )
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 17:09, 07-05-17:

Δεν νομιζω να ειναι 150-200 ερωτησεις.. Αυτην την στιγμη ειναι κοντα στις 900 και αυτο το κανει λιγο δυσκολο..Δεν λεμε οτι θα μας βγει η παναγια αλλα πρεπει να ασχοληθεις.
Παράθεση

jj!

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη jj!

O jj! έγραψε στις 17:26, 07-05-17:

Δεν νομιζω να ειναι 150-200 ερωτησεις.. Αυτην την στιγμη ειναι κοντα στις 900 και αυτο το κανει λιγο δυσκολο..Δεν λεμε οτι θα μας βγει η παναγια αλλα πρεπει να ασχοληθεις.
Όσες και να ήταν (900 πάντως αποκλείεται), υπήρχαν όλες μέσα στο βιβλίο.

Προσωπικά εγώ έδωσα σήματα κάνοντας μία ανάγνωση το βιβλίο και σημειώνοντας τις ερωτήσεις που δεν είχα απαντήσει σωστά με την πρώτη, ώστε να τις ξαναδώ στο τέλος. Όλα αυτά μια μέρα πριν την εξέταση... Δεν σου βγαίνει η παναγία με τα σήματα, μην τρελαθούμε!
Παράθεση

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Helium έγραψε στις 18:16, 07-05-17:

jj τα παραδείγματα που είπες, δείχνουν αυτό που είπα κι εγώ. Ότι απλά μπορεί να στο κάνει πιο δύσκολο, αλλά με λίγο διάβασμα (και λίγη προσοχή) δεν θα έχεις πρόβλημα. Πρόβλημα είναι αυτοί που περνάνε λαδωνοντας και δεν ξέρουν να οδηγήσουν. Πρόβλημα είναι αυτοί που ξεχνανε και τα βασικά μετά από λίγο καιρό και κάνουν του κεφαλιού τους. Όπως επίσης πρόβλημα είναι αυτοί που υπερεκτιμανε τις δυνάμεις τους στην οδηγηση. Γι,αυτό λοιπόν δεν είναι κακό να ξέρεις το πραγματικό όνομα της μπαταριας ή να μπορείς να εκτιμήσεις σωστά αν οι οδηγίες που σου δίνει είναι σωστές. Γι,αυτό πασχουμε στο θέμα οδήγηση. Γιατί όλοι μαθαμε στο δρόμο να οδηγαμε μετά που πηραμε το δίπλωμα. Λίγοι δεν έχουν τρακαρει έστω μια φορά στη ζωή τους.
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 18:16, 07-05-17:

Το βιβλιο ειναι κακιστο για να διαβασεις, πολυ καλυτερα να κανεις τεστ σε πολλα site που υπαρχουν. Επισης ειναι ακριβως 825 ερωτησεις αυτην την στιγμη για να ειμαι ακριβης.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,842 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 18:26, 07-05-17:

Οι περισσότερες ερωτήσεις είναι προφανείς. Δε θα πας να απαντήσεις ότι όταν βλέπεις πορτοκαλί θα ανεβάζεις ταχύτητα για να περάσεις πριν το κόκκινο αλλά ότι θα χαμηλώνεις ταχύτητα και θα σταματάς. Αν δεν καταλαβαίνεις σε τέτοιες ερωτήσεις ποια είναι η σωστή απάντηση τότε απέχεις πολύ από το δίπλωμα.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,078 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 19:07, 07-05-17:

Μάγκες δεν μπορώ να ακούω σαχλαμάρες.

Και εγώ όταν έδωσα για οδήγηση πήρα το βιβλιαράκι με τις 800 τόσες ερωτήσεις και πήρα την πιστοποίηση από το κράτος ότι μπορώ να οδηγώ. Το έχουν αυτοματοποιήσει το τεστακι για να παιρνάνε και άτομα με χαμηλό iq. Το ότι σας πέρασε ο εξεταστής ακόμα και να μην του δώσατε φακελάκι δεν σας κάνει αυτόματα και κατάλληλους για οδήγησης.

Αν θέλετε να είστε θεωρητικά σωστοί διαβάστε το βιβλιαράκι εδώ http://www.yme.gr/pdf/book_AYTOKINHTA.pdf. Λέει πολύ χρήσιμα πραγματακια και είναι το επίσημο βιβλίο για να μάθεις να οδηγείς. Πολλοί δεν ξέρουν καν την υπαρξή του. Περάστε το στο κινητό και διαβάστε το σιγά σιγά. Θα συνειδητοποιήσετε ότι έχετε πολλές ελλείψεις.

@JJ Οι Αθηναίοι και οι Θεσσαλονικείς οδηγούν πολύ καλύτερα από τους επαχριώτες.
Παράθεση

panagiotis econ

Δραστήριο Μέλος

O panagiotis econ έγραψε στις 20:03, 07-05-17:

jj τα παραδείγματα που είπες, δείχνουν αυτό που είπα κι εγώ. Ότι απλά μπορεί να στο κάνει πιο δύσκολο, αλλά με λίγο διάβασμα (και λίγη προσοχή) δεν θα έχεις πρόβλημα. Πρόβλημα είναι αυτοί που περνάνε λαδωνοντας και δεν ξέρουν να οδηγήσουν. Πρόβλημα είναι αυτοί που ξεχνανε και τα βασικά μετά από λίγο καιρό και κάνουν του κεφαλιού τους. Όπως επίσης πρόβλημα είναι αυτοί που υπερεκτιμανε τις δυνάμεις τους στην οδηγηση. Γι,αυτό λοιπόν δεν είναι κακό να ξέρεις το πραγματικό όνομα της μπαταριας ή να μπορείς να εκτιμήσεις σωστά αν οι οδηγίες που σου δίνει είναι σωστές. Γι,αυτό πασχουμε στο θέμα οδήγηση. Γιατί όλοι μαθαμε στο δρόμο να οδηγαμε μετά που πηραμε το δίπλωμα. Λίγοι δεν έχουν τρακαρει έστω μια φορά στη ζωή τους.
Θα προσπερασω αυτα που ειπε ο jj οχι γιατι δεν παιζουν σαν ενδεχομενα αλλα γιατι μπορεις απλα να τα ξεπερασεις. Θα σου πω λοιπον ενα απ τη δικη μου εμπειρια:

Οταν εδινα διπλωμα πριν καποια χρονια (σιγα μην σας πω ποσα ) ημουν σε ενα σταυροδρομι στο οποιο ειχα STOP. Το στοπ που λες ηταν αρκετα πισω απο τη γωνια και προφανως επρεπε να διανυσω λιγα μετρα ωστε να φτασω στο peak οπου θα μπορουσα να ελεγξω αν ερχεται αλλο αυτοκινητο. Προφανως ειχα δει το στοπ και θα σταματουσα, αλλα ο εξυπνος ο δασκαλος σε καποια φαση παταει τερμα το φρενο και εχουμε κολλησει ολοι μπροστα. Γυρναω του ριχνω ενα βλεμμα σε φαση ''καλα εισαι τελειως μαλακας ρε δασκαλε?'', ελεγχω το δρομο και προχωραω. Στο τελος, πριν κατεβω απ το αυτοκινητο μου λεει ο δασκαλος μπροστα στους εξεταστες ''καλα που πατησα φρενο δηλαδη αλλιως θα σε εκοβαν''

Ακουστε τωρα και το πιο τραγικο. Ειχα λαδωσει (250) -οχι γιατι ημουν ασχετος αλλα γιατι βιαζομουν (12 μερες τραβηξε η διαδικασια)- και ο τυπος πατησε φρενο χωρις να υπαρχει λογος μονο και μονο για να μου δικαιολογησει οτι τελικα αξιζε το λαδωμα αλλιως θα με εκοβαν.

Υ.Γ Για οσους αναρωτιουνται γιατι οι αθηναιοι λαδωνουν θα σας πω το εξης : οταν εδινα, μου ειχε πει ο δασκαλος πως αν κοπω πρεπει να ξαναπληρωσω 150 ευρω για παραβολα και εξοδα παραστασης. Το ιδιο ειχαν πει και σε φιλους μου σε αλλες σχολες οδηγων. Επομενως γιατι καποιος να ρισκαρει να κοπει αφου θα του βγει το ιδιο με το να λαδωσει?

Στην Πατρα οπου σπουδαζα ο δασκαλος του κολλητου μου του ειπε οτι ειναι μολις 10 ευρω τα εξοδα παραστασης σε περιπτωση που κοπει. Αρα εκει ναι δεν υπαρχει λογος να λαδωσεις
Παράθεση

panagiotis econ

Δραστήριο Μέλος

O panagiotis econ έγραψε στις 13:50, 09-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Κάτι που έμαθα το τελευταίο καιρό και πολλοί πιστεύουν το αντίθετο είναι ότι στην εθνική οδό με 3 λωρίδες όταν είσαι στην δεξιά λωρία και υπάρχει ένας μεσαίος ή αριστερός που κινείται πιο αργά από σενα δεν απαγορεύεται να τον περάσεις από την λωρίδα σου.
Θεωρειται προσπεραση να κινεισαι στη λωριδα σου γρηγοροτερα απ'οτι ο αλλος στη δικη του?

Γιατι εγω θεωρω προσπεραση οταν ειμαι στην ΙΔΙΑ λωριδα πισω απο καποιον και μετα τον προσπερναω και βρισκομαι μπροστα του στην ΙΔΙΑ λωριδα.

Γι αυτο απαγορευεται να κινεισαι μονιμα στην αριστερη. Διοτι ειναι λωριδα προσπερασης, που σημαινει οτι μπαινεις σε αυτη μεχρι να περασεις μπροστα απο αυτον που ειναι στη λωριδα σου και στη συνεχεια να ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ σε αυτη.

Αρα το να κινεισαι γρηγοροτερα σε μια διαφορετικη λωριδα απο αυτη που κινειται ο αλλος δεν θεωρειται προσπεραση και συνεπως ειναι επιτρεπτη τοσο στην εθνικη οσο και στις πολεις

Αυτη ειναι η αποψη μου
Παράθεση

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Helium έγραψε στις 14:00, 09-05-17:

Δεν είναι λάθος. Όταν ανάψει κίτρινο στα 3 μέτρα περνάς. Το γράφει ξεκάθαρα το βιβλιαράκι.
Αυτό που ξέρω είναι ότι αν πηγαινεις με μεγάλη ταχύτητα, είναι καλύτερα να περασεις παρά να σε τρακαρει ο πίσω. Αλλά δεν είπε αυτό στο προηγούμενο ποστ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Helium : 09-05-17 στις 14:05.
Παράθεση

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Helium έγραψε στις 14:03, 09-05-17:

Θεωρειται προσπεραση να κινεισαι στη λωριδα σου γρηγοροτερα απ'οτι ο αλλος στη δικη του?

Γιατι εγω θεωρω προσπεραση οταν ειμαι στην ΙΔΙΑ λωριδα πισω απο καποιον και μετα τον προσπερναω και βρισκομαι μπροστα του στην ΙΔΙΑ λωριδα.

Γι αυτο απαγορευεται να κινεισαι μονιμα στην αριστερη. Διοτι ειναι λωριδα προσπερασης, που σημαινει οτι μπαινεις σε αυτη μεχρι να περασεις μπροστα απο αυτον που ειναι στη λωριδα σου και στη συνεχεια να ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ σε αυτη.

Αρα το να κινεισαι γρηγοροτερα σε μια διαφορετικη λωριδα απο αυτη που κινειται ο αλλος δεν θεωρειται προσπεραση και συνεπως ειναι επιτρεπτη τοσο στην εθνικη οσο και στις πολεις

Αυτη ειναι η αποψη μου
Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη, ότι μέσα στην πόλη κανονικά απαγορεύεται να προσπερασεις όταν βρισκεσαι στην δεξιά λωρίδα. Επιτρέπεται μόνο αν ο άλλος έχει βγάλει φλας για αριστερά. Και στην εθνική επιτρέπεται. Αν κάποιος ξέρει σίγουρα, ας μας διαφωτισει!
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 14:07, 09-05-17:

Αυτη ειναι η αποψη μου
Σωστά τα λες. Δεν θεωρείται προσπέραση αλλά κίνηση σε στοίχους για αυτό επιτρέπεται. Είχα την εντύπωση ότι κίνηση σε στοίχους ισχύει όταν υπάρχει συμφόρηση αλλά δεν ισχύει. Γενικά κίνηση σε στοίχους σύμφωνα με το ΚΟΚ επιτρέπεται σε "Σε μoνόδρoμoυς και oδoύς διπλής κατεύθυνσης, πoυ υπάρχoυν δύo τoυλάχιστoν λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύθυνση, μέσα σε κατoικημένες περιoχές και τρεις εκτός αυτών, διαχωριζόμενες με κατά μήκoς διαγραμμίσεις, "
ΚΟΚ, Άρθρο 17

Συνεπώς
- μέσα στη πόλη σε δρόμους με 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση επιτρέπεται να περνάς τον αριστερό διατηρώντας τη πορεία της λωρίδα σου.
- Σε εθνικές οδούς εκτός κατοικημένων περιοχών με 3 λωρίδες επιτρέπεται να περνάς τον αριστερό διατηρώντας τη πορεία της λωρίδα σου.
- Σε εθνικές οδούς εκτός κατοικημένων περιοχών με 2 λωρίδες δεν επιτρέπεται να να περνάς τον αριστερό διατηρώντας τη πορεία της λωρίδα.

Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη, ότι μέσα στην πόλη κανονικά απαγορεύεται να προσπερασεις όταν βρισκεσαι στην δεξιά λωρίδα. Επιτρέπεται μόνο αν ο άλλος έχει βγάλει φλας για αριστερά. Και στην εθνική επιτρέπεται. Αν κάποιος ξέρει σίγουρα, ας μας διαφωτισει!
Σύμφωνα με το παραπάνω επιτρέπεται.
Παράθεση

panagiotis econ

Δραστήριο Μέλος

O panagiotis econ έγραψε στις 14:52, 09-05-17:

Μου ειχε τυχει το εξης περιστατικο: ημουν εντος πολης σε μονοδρομο με 2 λωριδες. Εγω ημουν δεξια και ο αλλος αριστερα σε αποσταση περιπου 2 αμαξα πιο μπροστα. Πηγαινα γρηγοροτερα και οταν περιπου εφτασα σε αποσταση μισου αμαξιου αυτος απ την αριστερη βγαζει δεξι φλας για να στριψει σε ενα στενο δεξια που τελευταια στιγμη θυμηθηκε, με αποτελεσμα να μπει ο μισος στη λωριδα μου, να μου χτυπησει καθρεφτη κι εγω να κοβω δεξια και να σταματαω λιγο πριν σκασω στο πεζοδρομιο. Βεβαια οταν κατεβηκα ψιλοαρπαγμενος και πηγα προς το μερος του βρωμαγε κρασι και με τα πολλα παραδεχτηκε τη μαλακια του γιατι αν ερχοταν αστυνομια θα τον πηγαιναν μεσα.

Ωστοσο, η παρεα μου ελεγε οτι εφταιγα επειδη ημουν δεξια του και πηγαινα γρηγοροτερα. Εν τελει βριστηκα και με αυτους γιατι μου φαινοταν πολυ παραλογο

@Akikos τι λες? Εφταιγα?
Παράθεση

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Helium έγραψε στις 15:04, 09-05-17:

Σωστά τα λες. Δεν θεωρείται προσπέραση αλλά κίνηση σε στοίχους για αυτό επιτρέπεται. Είχα την εντύπωση ότι κίνηση σε στοίχους ισχύει όταν υπάρχει συμφόρηση αλλά δεν ισχύει. Γενικά κίνηση σε στοίχους σύμφωνα με το ΚΟΚ επιτρέπεται σε "Σε μoνόδρoμoυς και oδoύς διπλής κατεύθυνσης, πoυ υπάρχoυν δύo τoυλάχιστoν λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύθυνση, μέσα σε κατoικημένες περιoχές και τρεις εκτός αυτών, διαχωριζόμενες με κατά μήκoς διαγραμμίσεις, "
ΚΟΚ, Άρθρο 17

Συνεπώς
- μέσα στη πόλη σε δρόμους με 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση επιτρέπεται να περνάς τον αριστερό διατηρώντας τη πορεία της λωρίδα σου.
- Σε εθνικές οδούς εκτός κατοικημένων περιοχών με 3 λωρίδες επιτρέπεται να περνάς τον αριστερό διατηρώντας τη πορεία της λωρίδα σου.
- Σε εθνικές οδούς εκτός κατοικημένων περιοχών με 2 λωρίδες δεν επιτρέπεται να να περνάς τον αριστερό διατηρώντας τη πορεία της λωρίδα.

Σύμφωνα με το παραπάνω επιτρέπεται.
Εγώ πάλι θυμάμαι αυτά: To πρoσπέρασμα επιτρέπεται, κατά κανόνα, από τα αριστερά. Kατ’
εξαίρεση, τo πρoσπέρασμα επιτρέπεται από τα δεξιά αν o πρoπoρευόμενoς
oδηγός έχει δώσει σήμα ότι πρoτίθεται να στρίψει αριστερά και έχει μετακι-
νήσει τo όχημα ή τα ζώα τoυ πρoς την πλευρά αυτήν.
Στις περιπτώσεις κίνησης των oχημάτων σε παράλληλες σειρές (στoίχoυς), oι oδηγoί των βραδυπoρoύντων oχημάτων υπoχρεoύνται να κινoύν
αυτά στη δεξιά λωρίδα τoυ oδoστρώματoς.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

O akikos έγραψε στις 15:37, 09-05-17:

Μου ειχε τυχει το εξης περιστατικο: ημουν εντος πολης σε μονοδρομο με 2 λωριδες. Εγω ημουν δεξια και ο αλλος αριστερα σε αποσταση περιπου 2 αμαξα πιο μπροστα. Πηγαινα γρηγοροτερα και οταν περιπου εφτασα σε αποσταση μισου αμαξιου αυτος απ την αριστερη βγαζει δεξι φλας για να στριψει σε ενα στενο δεξια που τελευταια στιγμη θυμηθηκε, με αποτελεσμα να μπει ο μισος στη λωριδα μου, να μου χτυπησει καθρεφτη κι εγω να κοβω δεξια και να σταματαω λιγο πριν σκασω στο πεζοδρομιο. Βεβαια οταν κατεβηκα ψιλοαρπαγμενος και πηγα προς το μερος του βρωμαγε κρασι και με τα πολλα παραδεχτηκε τη μαλακια του γιατι αν ερχοταν αστυνομια θα τον πηγαιναν μεσα.

Ωστοσο, η παρεα μου ελεγε οτι εφταιγα επειδη ημουν δεξια του και πηγαινα γρηγοροτερα. Εν τελει βριστηκα και με αυτους γιατι μου φαινοταν πολυ παραλογο

@Akikos τι λες? Εφταιγα?
Όχι κατά τη γνώμη μου δεν έφταιγες. Το φλας δεν παίζει κανένα ρόλο στην υπαιτιότητα. Ήσουν στην "κρυφή" γωνία του δεν σε είδε και άλλαξε πορεία.

Εγώ πάλι θυμάμαι αυτά: To πρoσπέρασμα επιτρέπεται, κατά κανόνα, από τα αριστερά. Kατ’
εξαίρεση, τo πρoσπέρασμα επιτρέπεται από τα δεξιά αν o πρoπoρευόμενoς
oδηγός έχει δώσει σήμα ότι πρoτίθεται να στρίψει αριστερά και έχει μετακι-
νήσει τo όχημα ή τα ζώα τoυ πρoς την πλευρά αυτήν.
Στις περιπτώσεις κίνησης των oχημάτων σε παράλληλες σειρές (στoίχoυς), oι oδηγoί των βραδυπoρoύντων oχημάτων υπoχρεoύνται να κινoύν
αυτά στη δεξιά λωρίδα τoυ oδoστρώματoς.
Αν είσαι στην αριστερή λωρίδα και ο μπροστινός με φλας θέλει να στρίψει αριστερά τότε μπορείς να αλλάξεις λωρίδα και να τον προσπεράσεις βλέποντας βέβαια αν η δεξιά λωρίδα είναι άδεια. Αυτό που λέμε παραπανω για τον ΚΟΚ δεν ονομάζεται προσπέραση αλλά κίνηση σε στοίχους.

Επίσης ισχύει ότι σε κενό δρόμο οδηγούμε όσο δεξιά μπορούμε. και σε τα φορτηγά - λεωφορεία που έχουν χαμηλό όριο πρέπει να κινούνται στην δεξιά λωρίδα.
Παράθεση

jj!

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη jj!

O jj! έγραψε στις 17:10, 09-05-17:

Το βιβλιο ειναι κακιστο για να διαβασεις, πολυ καλυτερα να κανεις τεστ σε πολλα site που υπαρχουν. Επισης ειναι ακριβως 825 ερωτησεις αυτην την στιγμη για να ειμαι ακριβης.
Αυτό κάνουν οι περισσότεροι και δεν περνούν τα σήματα με την πρώτη... Διάλεξε: ή θα δίνεις 2-3 εβδομάδες σήματα (+30 ευρώ) ή με 10€ θα περάσεις με την πρώτη.
Θα προσπερασω αυτα που ειπε ο jj οχι γιατι δεν παιζουν σαν ενδεχομενα αλλα γιατι μπορεις απλα να τα ξεπερασεις. Θα σου πω λοιπον ενα απ τη δικη μου εμπειρια:

Οταν εδινα διπλωμα πριν καποια χρονια (σιγα μην σας πω ποσα ) ημουν σε ενα σταυροδρομι στο οποιο ειχα STOP. Το στοπ που λες ηταν αρκετα πισω απο τη γωνια και προφανως επρεπε να διανυσω λιγα μετρα ωστε να φτασω στο peak οπου θα μπορουσα να ελεγξω αν ερχεται αλλο αυτοκινητο. Προφανως ειχα δει το στοπ και θα σταματουσα, αλλα ο εξυπνος ο δασκαλος σε καποια φαση παταει τερμα το φρενο και εχουμε κολλησει ολοι μπροστα. Γυρναω του ριχνω ενα βλεμμα σε φαση ''καλα εισαι τελειως μαλακας ρε δασκαλε?'', ελεγχω το δρομο και προχωραω. Στο τελος, πριν κατεβω απ το αυτοκινητο μου λεει ο δασκαλος μπροστα στους εξεταστες ''καλα που πατησα φρενο δηλαδη αλλιως θα σε εκοβαν''

Ακουστε τωρα και το πιο τραγικο. Ειχα λαδωσει (250) -οχι γιατι ημουν ασχετος αλλα γιατι βιαζομουν (12 μερες τραβηξε η διαδικασια)- και ο τυπος πατησε φρενο χωρις να υπαρχει λογος μονο και μονο για να μου δικαιολογησει οτι τελικα αξιζε το λαδωμα αλλιως θα με εκοβαν.

Υ.Γ Για οσους αναρωτιουνται γιατι οι αθηναιοι λαδωνουν θα σας πω το εξης : οταν εδινα, μου ειχε πει ο δασκαλος πως αν κοπω πρεπει να ξαναπληρωσω 150 ευρω για παραβολα και εξοδα παραστασης. Το ιδιο ειχαν πει και σε φιλους μου σε αλλες σχολες οδηγων. Επομενως γιατι καποιος να ρισκαρει να κοπει αφου θα του βγει το ιδιο με το να λαδωσει?

Στην Πατρα οπου σπουδαζα ο δασκαλος του κολλητου μου του ειπε οτι ειναι μολις 10 ευρω τα εξοδα παραστασης σε περιπτωση που κοπει. Αρα εκει ναι δεν υπαρχει λογος να λαδωσεις
Αυτό ήταν υπαιτιότητα του δασκάλου και όχι του εξεταστή.

Επίσης, ναι είναι προτιμότερο να δώσεις +150€ για να ξαναδώσεις και να διορθώσεις τυχόν λάθη σου στην οδήγηση, παρά να δώσεις 250€ για λάδωμα (δηλαδή ποια είναι η λογική σου να δίνεις 100€ παραπάνω; ). Όσο για τα έξοδα παράστασης, τα παράβολα κλπ είναι σε όλη την Ελλάδα τα ίδια (προφανώς). Αυτό που αλλάζει είναι η τιμή των μαθημάτων στη σχολή οδηγών, οπότε και αυτό που λες δεν αποτελεί δικαιολογία.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 10-05-17 στις 14:37. Αιτία: Διαγραφή μέρους μηνύματος ως απάντηση σε διαγραμμένο μήνυμα
Παράθεση

panagiotis econ

Δραστήριο Μέλος

O panagiotis econ έγραψε στις 17:25, 09-05-17:

Αυτό κάνουν οι περισσότεροι και δεν περνούν τα σήματα με την πρώτη... Διάλεξε: ή θα δίνεις 2-3 εβδομάδες σήματα (+30 ευρώ) ή με 10€ θα περάσεις με την πρώτη.

Αυτό ήταν υπαιτιότητα του δασκάλου και όχι του εξεταστή.

Επίσης, ναι είναι προτιμότερο να δώσεις +150€ για να ξαναδώσεις και να διορθώσεις τυχόν λάθη σου στην οδήγηση, παρά να δώσεις 250€ για λάδωμα (δηλαδή ποια είναι η λογική σου να δίνεις 100€ παραπάνω; ). Όσο για τα έξοδα παράστασης, τα παράβολα κλπ είναι σε όλη την Ελλάδα τα ίδια (προφανώς). Αυτό που αλλάζει είναι η τιμή των μαθημάτων στη σχολή οδηγών, οπότε και αυτό που λες δεν αποτελεί δικαιολογία.

Δεν θυμάμαι σε ποια ερώτηση, πάντως ανέφερε ξεκάθαρα μέσα στο βιβλίο ότι αν είσαι πολύ κοντά στον φωτεινό σηματοδότη περνάς κανονικά τη διασταύρωση.
Οταν δεν ξερεις φιλε μου δεν θα λες ο,τι σου κατεβει στο κεφαλι. Τα χρηματα που σου ζητανε σε περιπτωση που κοπεις φυσικα και ειναι διαφορετικα αναμεσα σε πολεις μην σου πω και αναμεσα σε σχολες οδηγων. Εμενα μου ζητησε +150 σε περιπτωση που κοπω, στον κολλητο μου στην πατρα +10. Και επειδη παλι θα αρχισεις τα δικα σου απλα παρε ενα τηλ σε αθηνα και πατρα και ρωτα.

Επισης αν εσυ καταλαβες οτι εκανα λαθος στην οδηγηση μαλλον πρεπει να γυρισεις στο δημοτικο για να μαθεις να διαβαζεις. Μιλας για υπαιτιοτητα του δασκαλα αλλα μαντεψε, μαζι τα τρωνε τα λεφτα. Δεν νομιζω να τους χαλασαν τα 250 που τσεπωσαν ολοι μαζι. Αν δεν λαδωνονταν οι εξεταστες καθε δασκαλος θα επαιρνε τα @@@ μου.Αρα ακυρο κι αυτο που ειπες.

Ποια η λογικη μου να δωσω +100? Ειχα αγορασει αμαξι πριν βγαλω διπλωμα και θα το επαιρνα στην πολη οπου σπουδαζα και αν κοβομουν στην εξεταση (σεπτεμβρη) θα επρεπε να γυρισω τον Δεκεμβρη να δωσω οποτε θα ημουν 3 μηνες με το αμαξι στο γκαραζ για να γλιτωσω 100 ευρω..Πλακα εχει
Παράθεση

Helium

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Helium έγραψε στις 17:49, 09-05-17:

Επίσης ισχύει ότι σε κενό δρόμο οδηγούμε όσο δεξιά μπορούμε.
Αυτό νομίζω ότι είμαι ο μοναδικός άνθρωπος στην Ελλάδα που το κάνει! Τα μηχανακια πρέπει να μας προσπερνανε από αριστερά. Δεν ξέρω αν φταιει που είμαι αριστεροχειρας, αλλά πάντα πηγαινω δεξιά δεξιά είτε είναι κενος ο δρόμος είτε όχι και δεν το κάνω επίτηδες. Κάποιοι με μηχανές ενοχλουνται γιατί τα υπόλοιπα αυτοκίνητα είναι πιο αριστερά.
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,664 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 21:13, 09-05-17:

Τα πράβολα για επανεξέταση είναι παντού τα ίδια. Αυτά που χρεώνει η κάθε σχολή οδηγών είναι για δικό της κέρδος. Τα 150Ε που περνει αυτός στην Αθήνα, τα 140 τα βάζει στην τσεπη του.
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 14:18, 15-05-17:

Γνωμες για το ''κολπο'' το οποιο ειναι πως οπου λεει τα πιο πολλα ειναι η σωστη απαντηση το 90% ? Στην αρχη δεν το πιστευα αλλα οταν ξεκινησα να κανω τεστακια εβλεπα πως οπου το αναλυει πιο πολυ ειναι το σωστο.. Τα διαβαζεις ολα πρωτα βεβαια αλλα αμα δεν το ξερεις βαζεις αυτο με τα πιο πολλα.
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 821 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 18:29, 15-05-17:

Γνωμες για το ''κολπο'' το οποιο ειναι πως οπου λεει τα πιο πολλα ειναι η σωστη απαντηση το 90% ? Στην αρχη δεν το πιστευα αλλα οταν ξεκινησα να κανω τεστακια εβλεπα πως οπου το αναλυει πιο πολυ ειναι το σωστο.. Τα διαβαζεις ολα πρωτα βεβαια αλλα αμα δεν το ξερεις βαζεις αυτο με τα πιο πολλα.
Γενικά σε εξετάσεις πολλαπλής ισχύει, αλλά αν δικαιούσαι μόνο ένα λάθος δεν νομίζω ότι αξίζει να στηριχτείς σε αυτό.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους