Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,179 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,047 μηνύματα σε 96,058 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 906 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς θα επηρεαστούν οι νέες γενιές από την κρίση της Ελλάδας;

KallaMel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KallaMel
H KallaMel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H KallaMel έγραψε στις 14:41, 15-03-10:

Είμαι 15 χρονών και δεν ξέρω πολλά από πολιτική και γενικά τα καινούργια σχέδια του κάθε Παπανδρέου...
Τι θα γίνει όμως με "μας" ?? Τι θα κάνουμε εμείς . . ?? Τι πρέπει να κάνουμε μάλλον ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 23:17, 15-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από KallaMel
Είμαι 15 χρονών και δεν ξέρω πολλά από πολιτική και γενικά τα καινούργια σχέδια του κάθε Παπανδρέου...
Τι θα γίνει όμως με "μας" ?? Τι θα κάνουμε εμείς . . ?? Τι πρέπει να κάνουμε μάλλον ?
...ντρέπομαι, που δεν είμαι σίγουρος για κάποια απάντηση, στα γεμάτα αγωνία ερωτήματά σου! Συγνώμη, καλή μου, συγνώμη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SpIrToKoYto

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SpIrToKoYto
H SpIrToKoYto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών , επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H SpIrToKoYto glad to be here... έγραψε στις 13:50, 16-03-10:

Με συγκλόνησες KallaMel...τρία απλά ερωτήματα που είναι αδύνατον να απαντηθούν...
Το μόνο που μου επιτρέπει ο αυτοσεβασμός μου,είναι να μοιραστώ το όνειδος που παραδέχτηκε ο Νωεύς...

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 02:47, 17-03-10:

Τίποτα ψυχάκι μου
Μη σε τρελλαίνουν αυτά που ακούς , αυτός ο κόσμος ο κακός , ράβε - ξήλωνε είναι αιώνες τώρα ...
Τι θα κάνουμε ?
Θα ζήσουμε όπως λέει κι ο Τσέχωφ στο Θείο Βάνια , Θα ζήσουμε ... δεν μας μένει και τίποτα άλλο .
Μη τσιμπάς και σε παίρνει από κάτω ...

Ή ....ίσως τώρα που το σκέφτομαι , να σε πάρει όχι από κάτω μα ... από πάνω ...να θυμώσεις κι εσύ
και όλοι οι συνομιληκοι σου , γιατί ....για να σου πω ένα μυστικό , κι εμείς από εσάς περιμενουμε , σε σας
ελπίζουμε ,γιατί εμείς τα κάναμε σαλάτα , όπως και οι γονείς μας και οι παππούδες μας , κι εσείς
σαλάτα ενδέχεται να τα κάνετε αλλά σημασία έχει το ταξίδι .
Ντάξει , δεν λέω πως σας δίνουμε και τα καλύτερα εισιτήρια , μήτε και τις πιο ωραίες αποσκευές
κάντε όμως κι εσείς κάτι γι αυτές , στο φινάλε πετάχτε τις από το παράθυρο .
Τι στα κομμάτια , μπας και τίποτα νέο γεννηθεί , μαζωχτείτε όλοι οι νέοι και κάντε ότι κατεβάσει η
κουτρα σας , απο τις βλακείες που κάνανε οι μεγαλύτεροι καλύτερες θα'ναι .

Μόνο καντε μου μια χάρη παρ' τε και το Νωέα μαζί σας , μόλις μπήκε στην εφηβεία και δεν τον
αντέχω άλλο να γκρινιάζει λες και γέρασε .
Έμο έχει καταντήσει

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:32, 17-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μελιώ
Ή ....ίσως τώρα που το σκέφτομαι , να σε πάρει όχι από κάτω μα ... από πάνω ...να θυμώσεις κι εσύ
και όλοι οι συνομιληκοι σου , γιατί ....για να σου πω ένα μυστικό , κι εμείς από εσάς περιμενουμε , σε σας
ελπίζουμε ,γιατί εμείς τα κάναμε σαλάτα , όπως και οι γονείς μας και οι παππούδες μας , κι εσείς
σαλάτα ενδέχεται να τα κάνετε αλλά σημασία έχει το ταξίδι .
Ντάξει , δεν λέω πως σας δίνουμε και τα καλύτερα εισιτήρια , μήτε και τις πιο ωραίες αποσκευές
κάντε όμως κι εσείς κάτι γι αυτές , στο φινάλε πετάχτε τις από το παράθυρο .
Τι στα κομμάτια , μπας και τίποτα νέο γεννηθεί , μαζωχτείτε όλοι οι νέοι και κάντε ότι κατεβάσει η
κουτρα σας , απο τις βλακείες που κάνανε οι μεγαλύτεροι καλύτερες θα'ναι .
Δυστυχως ισχυει το "με οποιο δασκαλο καθησεις, τετοια γραμματα θα μαθεις".
Εαν δεν τη "δουν" αλλιως αυτοι που μεγαλωνουν τα νεα παιδια, οι "βλακειες" που θα γινουν στο μελλον θα ειναι οι ιδιες, εαν οχι μεγαλυτερες...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 19:52, 03-05-10:

ασ τα και γω αυτα σκεφτομαι...και οσο καταλαβαινω οτι ειμαι ακριβως στην ηλικια που θα ζησω ΟΛΗ τη φολα που ερχεται ακριβως τη στιγμη που βγαινω στον πραγματικο κοσμο, πολλες φορες με πιανει αγωνια...γιατι καποιοι απο μας δεν εχουν το μπαμπακα να πληρωνει ταξιδια και σπουδες και να το παιζουμε ανετοι...και ελπιζω ολη αυτη η ανασφαλεια που μου ρχεται ωρες ωρες να μην επιβεβαιωθει...αν και δεν το βλεπω...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ioannaki95
H ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ioannaki95 έγραψε στις 20:09, 03-05-10:

και γω τα ίδια ερωτήματα έχω αλλά στη χώρα μας που η νοοτροπία που έχουμε αποκτήσει πλέον είναι να κοιτάμε την πάρτη μας και το ''βόλεμά'' μας με αυτήν την ''λογική'' ποιος θα ενδιαφερθεί για το τι θα κάνουμε εμείς ???τι θα τους νοιάζει αν φάμε τα μάτια μας στο διάβασμα για να σπουδάσουμε και τελικά να μείνουμε άνεργοι ή να δουλευουμε για ένα κομμάτι ψωμί???ούτε μια αξιοπρεπή ζωή δεν αξίζουμε να έχουμε για αυτούς????

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 20:46, 03-05-10:

ίσως έχεις ακούσει την εξής φράση από πολύ μεγάλους ή λιγότερο μεγάλους : <<εμείς ήμαστε πολύ καλύτερα από τους σημερινούς νέους καθότι όσο άσχημα πράγματα και να ζούσαμε , μεγαλώνοντας ξέραμε ότι θα καλυτερεύουν και άρα είχαμε το πιο σημαντικό - την ελπίδα>>

Όταν , δε , τους ρωτάς την αιτία αυτού του αναμφίβολα ενθαρρυντικού γεγονότος , σου απαντούν , ότι πολύ απλά ξεκινούσαμε από τον πάτο οπότε είναι ευνόητο ,πως οποιοδήποτε βήμα είναι βήμα προς τα πάνω

ε.

αυτό γίνεται και τώρα βρε : επιστρέφουμε στον πάτο για να έχει μετά εύκολο έργο η νέα γενιά

και παραπονιόσαστε κιόλας

μόνο ένα λεπτό σημείο : αυτή την φορά ίσως η όλη διαδικασία αργήσει λίγο . Ένα ταξιδάκι στο μεταξύ ίσως απαλύνει το στρες

σημείωση : οι γονείς μου λένε ότι όποια νέα μέτρα και να εξαγγείλει ο πρετεντέρης , το χαρτζιλίκι μου δεν θα αλλάξει - πάλι μηδέν ευρώ θα παίρνω

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,924 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 11:59, 05-05-10:

Αυτό που σίγουρα πρέπει να κάνεις είναι να μεγαλώσεις σαν άνθρωπος που ενδιαφέρεται για το συλλογικό καλό και όχι μόνο για την πάρτυ του, όπως οι πολιτικοί μας, αλλά και οι περισσότεροι άνθρωποι σε αυτόν τον τόπο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,568 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 13:49, 05-05-10:

Η θα καταφέρουμε εμείς οι μεγάλοι να διώξουμε τους διεφθαρμένους πολιτικούς απο την εξουσία ή, λυπάμαι που στο λέω, θα πρέπει πλέον να απευθυνθείς στην Τζούλια, ή καλύτερα στο μάνατζέρ της, για επαγγελματικό προσανατολισμό. Μάλλον στην Τζούλια θα σε παραπέμψει κι εκείνος ύστερα για εκπαίδευση. Θα δείς, δεν θα χρειαστεί να πάς ούτε πανεπιστήμιο.

Οπότε το καλύτερο που έχετε να κάνετε τώρα εσείς ίσως ειναι να αρχίσετε να προσεύχεστε μήπως και τα καταφέρουμε. Έχουμε κάποιες ελπίδες, λίγες μέν, όμως όσο ακόμη δεν έχει ψηφιστεί το νομοσχέδιο υπάρχουν. Όμως για κανένα λόγο μήν αρχίσετε εσείς τις διαδηλώσεις και τις συγκρούσεις με τα ΜΑΤ. Αυτοί οι πολιτικοί είναι δικο μας λάθος, της δικιάς μας γενιάς, και δική μας υπόθεση.

Υ.γ. Στο βιβλίο μου Ενεργονία, υπάρχει ένα διήγημα, "Το δίλημμα του πολιτισμού". Αν το διαβάσεις θα καταλάβεις ακριβώς σε ποιά θέση βρισκόμαστε σήμερα απέναντι στα παιδιά μας, εσάς δηλαδή, εμείς, η προδωμένη γενιά του '60.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 05-05-10 στις 14:00. Αιτία: Μορφοποίηση κειμένου
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ZaVag (Βαγγέλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ZaVag
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O ZaVag (Εγώ είμαι) έγραψε στις 15:48, 05-05-10:

Κι εγώ ως εκπαιδευτικός .... ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ για το χάλι που ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ σας παραδίδουμε. Αλήθεια άκουσες ΜΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ από όλους τους πολιτικούς που με ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΦΑΣΙΣΜΟ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ από το '74 μέχρι σήμερα; Εγώ πάντως όχι ... και δυστυχώς ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ....

Σε ότι αφορά στο τι να κάνεις εσύ και η γενιά σου....

- Να αφουγκραστείς το διπλανό σου

- Να ΣΦΡΑΓΙΣΕΙΣ την τηλεόραση αλλά και τα ραδιόφωνα. Είναι καλά μόνο για κανένα ντοκιμαντέρ, λίγη μουσική... Η καθημερινή τροφή που λέγεται "Τζούλια" και όλα τα άλλα αναλώσιμα που κάθε μεσημέρι μας βομβαρδίζουν για να ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ θα σταματήσει μόνο με ΦΑΣΚΕΛΑ και τηλεφωνήματα διαμαρτυρίας στα "τσοντο"κάναλα από όλους μας καθημερινά...

- Να φροντίζεις τον εαυτό σου .. εννοώ ΤΟ ΗΘΟΣ σου, την ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΟΥ (δεν αναφέρομαι στο σχολείο, αλλά στην πολύπλευρη καλλιέργεια του μυαλού) την ΥΓΕΙΑ σου (δεν υπάρχει τίποτε παραπάνω από την υγεία... πίστεψέ με). Απομάκρυνε οποιονδήποτε γνωρίζεις από ναρκωτικά - χαπάκια κλπ

- Να διαβάζεις πολλά βιβλία ... σχεδόν οτιδήποτε ... λογοτεχνικά, μυθυστορήματα, ιστορικά ... οτιδήποτε ... είναι η καλύτερη τροφή

- Να σέβεσαι τους γονείς σου και να μην διαμαρτύρεσαι αν δεν μπορούν να στα "δώσουν" όλα. Σε λίγο δεν θα μπορούμε να καλύψουμε τα βασικά ... πόσο μάλλον τα έξτρα έξοδα τα οποία συνέβαλαν στη δημιουργία της "ατομικής" μας κρίσης

Για να τα πω κι αλλιώς .... Η "κρίση" για μένα δεν είναι οικονομική αλλά κρίση αξιών ... αδιέξοδο έχουμε γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΑΜΑ (αμφιβάλλω τελικά αν υπήρξε πραγματικά ποτέ)
ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ "ΓΥΡΙΣΕΤΕ ΑΝΑΠΟΔΑ" ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΝΕΕΣ ΔΟΜΕΣ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ ΠΟΥ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΓΕΝΙΑ ΤΣΑΛΑΠΑΤΗΣΕ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΗΣ ΛΟΥΦΑΣ, ΤΗΣ ΑΠΑΤΗΣ, ΤΗΣ ΑΤΙΜΩΡΙΣΙΑΣ, ΤΗΣ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΗΣ και ό,τι άλλο μπορεί να ΔΙΑΒΡΩΣΕΙ το χρήμα.
Κάντε τη δική σας "επανάσταση" διεκδικώντας ό,τι Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ σας έκλεψε, σας στερεί ή (το χειρότερο) ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΤΕ.

Είμαι σίγουρος ότι οι γονείς σας είναι πραγματικά δίπλα σας (κι αν δεν είναι μην τους παρεξηγείτε ... απλά ΜΙΛΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ πραγματικά), οι "δάσκαλοί" σας (αυτοί που σας δείχνουν το δρόμο και τις πραγματικές αξίες που κάθε άνθρωπος πρέπει να έχει για να μπορεί να ζήσει ως άνθρωπος) είναι μαζί σας, οι φίλοι (οι πραγματικοί) ....

... και κάτι ακόμα... μην έχεις φόβο για τους "πολιτικούς" που βλέπεις σήμερα... Αυτοί μάλλον είναι παρελθόν !!! Ας φτιάξουμε από την αρχή τις δομές... ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.... Το σάπιο που υπάρχει στην κοινωνία είναι πολύ και πρέπει να φύγει μια για πάντα !!!

Άποψή μου: "Λαός με ΠΑΙΔΕΙΑ ΔΕΝ χρεωκοπεί ποτέ !!"

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:18, 05-05-10:

Εγω ξερω τι θα κανω παντως.
3 μεταπτυχιακα και στην καλυτεροτερη των περιπτωσεων 2-3 διδακτορικα.
Μπορει να πεταχτω και μια βολτα οξω, μπας και γεμισω κι αλλη χαρτουρα.

Ε τι σκ@τα στα 50 μου θα χω βγαλει ακρη.
Αχ λιγο πιο ανετη να μουν μπορει να τσιτσιδωνομουν κιολας

Καλα, σοβαρευομαι.

Τι να κανεις μωρο μου? Υπομονη θα κανεις και θα παλευεις οσο μπορεις, γιογκα, βαθιες ανασες, ρεαλισμος, αποδοχη της πραγματικοτητας, οχι υπερμετρους ενθουσιασμους, κοντα στους δικους σου ανθρωπους γιατι μοιρασμενα προβληματα, μισα προβληματα, ρεζερβες (οικονομια οσο μπορεις, δηλαδη απο τα 100 ευρω που παιρνεις για χαρτζιλικακι, χαλαγε τα 70) κι ολα καλα θα πανε.
Ανεργη δε θα μεινεις ποτε αν αυτο σε προβληματιζει. Στο χερι σου ειναι.

Κριση ειναι, θα περασει...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 05-05-10 στις 17:30.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 17:30, 05-05-10:

Κάπου άκουσα ότι και στο εξωτερικό λόγω της γενικευμένης οικονομικής κρίσης, δεν πρέπει να γράφεις στο βιογραφικό ότι έχεις πάστερ και διδακτορικές διατριβές διότι αυτομάτως, σε χαλεπούς καιρούς, δείχνεις ότι έχεις πολλές οικονομικές - εργασιακές αξιώσεις. Φαντάσου στην παλαιολιθική αριστερή Ελλάδα της αγροτιάς και εργατιάς (πού?), τι θα σημαίνει το πάστερ για τα επόμενα 10-60 χρόνια...πωπόχαρτο με σφραγίδα!

Κάνε το εμβόλιο για την γρίπη κοξάκι-Η1Ν1 και ίσως περάσει η οικονομική κρίση. Κάνε και καμία εντριβή με βεντούζες!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:33, 05-05-10:

Παστερ?
Μαστερ εννοεις, ε?

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 17:36, 05-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Παστερ?
Μαστερ εννοεις, ε?
Ναι. Τι μάστερ τι πάστερ ή και παστέρ. Το μάστερ στην Ελλάντα, είναι σαν το εμβόλιο Παστέρ, δηλ., θεραπεύεις την επιστημονοεργασιακή αχρηστία και ανεπάρκεια του βασικού πτυχίου!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:38, 05-05-10:

Χααχχα οκευ, κανε ενα τρανσλεισον βρε παιδι μου κι εσυ!

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 17:41, 05-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Χααχχα οκευ, κανε ενα τρανσλεισον βρε παιδι μου κι εσυ!
οκ Πανεπιστημόνισσά μου...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,568 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 18:59, 05-05-10:

Εμείς αναρωτιόμαστε τι εντύπωση δημιουργουν οι γιοι μας, που ακούνε κάθε μέρα: σήμερα μας έκλεψαν τόσα. Που μουτζώνουν την τηλεοραση κάθε φορά που βλέπουν τύπο με γραβάτα, κουστουμάτο (στην αρχή μούτζωναν μονο τους διάφορους πολιτικούς). Που κάθε μέρα αγοράζουμε και φτηνότερα δημιτριακά, γιατί... σήμερα μας έκλεψαν αλλα τόσα.

Και πόσα είναι τρείς χιλιάδες ευρώ μαμά;
Οσα πέντε κομπιούτερ
Δηλαδή τώρα δεν θα μας πάρετε το κομπιούτερ που μας υποσχεθήκατε αν είμαστε καλοί μαθητές;
Θα το πάρουμε, θα το πάρουμε

Ναι παρακαλώ διενθές νομισματικό ταμείο; Μπορώ να πάρω ένα δανειάκι;

Κι ύστερα σου λέει γίνονται τα παιδιά κακοποιοί μεγαλώνοντας... κακοποιοί με κουστούμι.... Γιατί άραγε;;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 22:28, 05-05-10:

Απλα να ειστε καχυποπτοι σε αυτους που μοιραζουν απλοχερα συνβουλες που σας λενε τι να κανετε με τις ζωες αφου αυτοι ξερουν γιατι σας κληρονομησαν αυτο το .................... αντε μην λερωσω το στομα μου δεν ξερω και αν επιτρεπεται εδω

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 13:10, 06-05-10:

ακόμα τίποτα..., η προσπάθεια, θα πρέπει να ξεκινήσει από τους μεγάλους και να φτάσει στους μικρότερους αργότερα....
ωστέ τότε, να κάνετε και εσείς τις προσπάθειες σας....

αυτή είναι η σειρά.... και πρέπει να τηρήται

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18,550 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 22:56, 11-05-10:

όπως επηρεαστήκαμε κι εμείς πριν κάποια χρόνια........και εισπράττουμε τώρα τα αποτελέσματα
ότι σπείρανε αυτοί [πολιτικοί, κομπίνες, ρεμούλες, αλλά και πολίτες με νοοτροπία πολιτικού ] θερίζουμε εμείς
ότι μας παρέδωσαν κι εμάς οι προηγούμενες γενιές..... χρέη.....
νομίζω ότι οι πολιτικές των τελευταίων τριάντα ετών αυτό πρόσφερε σε όλους τους νέους ανθρώπους, απλά χρέη λες και ήταν κληρονομικό χάρισμα......που επηρεάζουν τους πάντες.....
αλλά θέλω να παραμένω αισιόδοξη και να πιστεύω ότι κάθε νέα γενιά που έρχεται είναι καλύτερη από την προηγούμενη και θα οδηγηθεί μόνη της στις σωστές λύσεις για την ζωή τους.....
άλλωστε μπορεί να μην έχουμε τη δύναμη να αλλάξουμε τον κόσμο όλο, ας αλλάξουμε τους εαυτούς μας κι αυτοί κομμάτι του κόσμου είναι.....η αυτοδιαχείριση είναι η λύση.... και οι νέοι είναι μέσα στη φύση τους να διαχειρίζονται τα θέλω τους και να τα διεκδικούν.....ανεξάρτητα από τις κρίσεις

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 07:30, 12-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
όπως επηρεαστήκαμε κι εμείς πριν κάποια χρόνια........και εισπράττουμε τώρα τα αποτελέσματα
ότι σπείρανε αυτοί [πολιτικοί, κομπίνες, ρεμούλες, αλλά και πολίτες με νοοτροπία πολιτικού ] θερίζουμε εμείς
ότι μας παρέδωσαν κι εμάς οι προηγούμενες γενιές..... χρέη.....
νομίζω ότι οι πολιτικές των τελευταίων τριάντα ετών αυτό πρόσφερε σε όλους τους νέους ανθρώπους, απλά χρέη λες και ήταν κληρονομικό χάρισμα......που επηρεάζουν τους πάντες.....
αλλά θέλω να παραμένω αισιόδοξη και να πιστεύω ότι κάθε νέα γενιά που έρχεται είναι καλύτερη από την προηγούμενη και θα οδηγηθεί μόνη της στις σωστές λύσεις για την ζωή τους.....
άλλωστε μπορεί να μην έχουμε τη δύναμη να αλλάξουμε τον κόσμο όλο, ας αλλάξουμε τους εαυτούς μας κι αυτοί κομμάτι του κόσμου είναι.....η αυτοδιαχείριση είναι η λύση.... και οι νέοι είναι μέσα στη φύση τους να διαχειρίζονται τα θέλω τους και να τα διεκδικούν.....ανεξάρτητα από τις κρίσεις
-Οι προηγούμενες γενιές το γλεντούσαν με "εορτοδάνεια, ενώ οι επόμενες, απλά, θα πρέπει να εμπνευστούν καινούργιες γιορτές.
-Πάντως ο Ησίοδος, όπως κι άλλοι μυθογράφοι, πίστευε πως από την "χρυσή εποχή"(καθαρά μυθική; ) και μετά, κάθε επόμενη γενιά και πιο ...κακόμοιρη!
-Πράγματι, να αλλάξουμε τους εαυτούς μας, αλλά τόσο, που θα αλλάξει αυτόματα κι ο κόσμος

Παράθεση

αορ (the less you know,the better it is....)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη αορ
Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O αορ Καλως Ορισατε έγραψε στις 15:39, 05-07-10:

Αναρωτιεμαι...σκεφτομαι...περιπλανιέμαι σε ολους τους δρόμους και τις οδούς του μυαλού και του εαυτού μου αλλα πάντοτε καταλήγω σε αδιέξοδο...Που οδέυει αυτη η νεα γενια...?Στη μεταναστεύση,στην εκμετάλλευση,σε αλλαγη?Που? Είναι γεγονός οτι πολλόι εξ ημων θα τελειώσουμε πανεπιστήμιο και γενικα μια ανώτερη μορφωση και μετα ως γνωστων θα ψαχνουμε για δουλεια..εκτος αντικειμένου σπουδών φυσικα,γιατι οπως ακούγεται ευρέως"ο κλάδος αυτος ειναι κλειστός" και ο αλλος,κι ο αλλος...Ολοι μας στο γυμνάσιο σκεφτόμασταν τις πανελλήνιες..στο λύκειο το πανεπιστήμιο..στο πανεπιστήμιο το μεταπτυχιακό..στο μεταπτυχιακό το διδακτωρικο και παει λέγοντας..Μια ζωη γεμάτη,γεματη με άγχος και πίεση,για να καταλήξεις σε ενα σημειο που θα αμοίβεσαι με 800 ευρω και θα λες ειμαι τυχερος αφου οι περισσότεροι ειναι με κατωτατο στα 540..

Και να κανεις κατι μπορείς?να εξεγερθεις βρε παιδί μου..ολοι οι φοιτητες μαζί..ολο το φοιτικό κίνημα...ε βεβαια σου λένε...αλλα να και το οξύμωρο.Οι φοιτητικές παρατάξεις(αποτελούμενοι απο μεγαλη μεριδα φοιτητων) αποτελούνται απο φοιτητές..σωστα?σωστα..αυτοι υποστηρίζουν την εκάστοτε πολιτική τους ταυτότητα-κομμα με αποτελεσμα να αντιτίθενται στο μελλον τους..δηλαδη..οι κυβερνησεις αυξάνουν τα όρια συνταξιοδότησης,μειώνουν κατώτατους μισθούς,τείνουν σε εξαθλίωση με τις περικοπες και τελικα τα κοματόπαιδα τους υποστηρίζουν,ενθερμα τι,ειδικα στις φοιτητικές εκλογές με τύμπανα και πέταλα...δεν το θεωρώ προσωπική επιλογη αυτο οχι..το θεωρώ χαζαμάρα και υποτίμηση..γιατι το εγω,το συμφέρον και η ιδιοτελεια ειναι αυτα που μας εχουν κανει ως χωρα κατώτερους των κάθε είδους υποτιμήσεων και υπολήψεων..λυπαμαι που το λέω,αλλα βλεποντας τοοοσους νεους στο όνομα της(χουντικής)δημοκρατιας να επέρονται για οτι κανουν λυπάμαι και εξοργίζομαι....

Δεν θέλω να αφήσω τη χώρα μου,ομως η ίδια με διώχνει και με απωθεί με το χειρότερο τρόπο.Οταν η εκμετάλλευση του εκάστοτε εργοδότη γίνεται με τις καλύτερες ευχές της κυβέρνησης για ποιό λόγο να γίνω ενα ακομη πιόνι σε αυτή την παρτίδα σκάκι που δυστυχώς ο νικητης ειναι προκαθορισμένος πριν καν αρχίσει το παιχνίδι?

Το μελλον μας μοιάζει ζοφερό,δεν πρεπει ομως να πάψουμε να το κυνηγούμε..η σταδιοδρομία που ο καθένας ονειρεύεται μοιάζει ανάβατο όρος,δεν πρεπει ομως ποτε να πάψουμε να αναρριχούμαστε..εξαλλου η ζωή ειναι ενας αγώνας...

με ενδιαφέρον περιμένω τις απόψεις σας

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:23, 06-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από αορ
...λυπάμαι και εξοργίζομαι....

Δεν θέλω να αφήσω τη χώρα μου,ομως η ίδια με διώχνει και με απωθεί με το χειρότερο τρόπο.Οταν η εκμετάλλευση του εκάστοτε εργοδότη γίνεται με τις καλύτερες ευχές της κυβέρνησης για ποιό λόγο να γίνω ενα ακομη πιόνι σε αυτή την παρτίδα σκάκι που δυστυχώς ο νικητης ειναι προκαθορισμένος πριν καν αρχίσει το παιχνίδι?

Το μελλον μας μοιάζει ζοφερό,δεν πρεπει ομως να πάψουμε να το κυνηγούμε..η σταδιοδρομία που ο καθένας ονειρεύεται μοιάζει ανάβατο όρος,δεν πρεπει ομως ποτε να πάψουμε να αναρριχούμαστε..εξαλλου η ζωή ειναι ενας αγώνας...
- Το μέλλον γενικά των ανθρώπων είναι ζοφερό!
- ...και λυπήθηκα και εξοργίστηκα, αλλά δεν με έβγαλε παρά σε τούτο το παρόν!
- Δεν ήθελα κι εγώ ν' αφήσω τη χώρα μου, πριν μερικές δεκαετίες, αλλά, τώρα που δεν μπορώ να κάνω τίποτε για να με έχει, αναρρωτιέμαι, γιατί ήταν ...χώρα μου;
- Η εκμετάλλευση, φίλε μου, ανθρώπου από άνθρωπο, σ' όλες τις χώρες έχει το ίδιο γκρι χρώμα!
- Η ζωή είναι ένα παίγνιο πιθανοτήτων, που ο ανθρώπινος βίος το τρέπει σε αγώνα, νομίζω...

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 18:03, 09-07-10:

Διάβαζα πρόσφατα ένα άρθρο σε ένα περιοδικό όπου τέσσερις φοιτητές αναφέρονταν στη γενιά τους, τα προβλήματα που αντιμετωπίζει κλπ. Αυτό που εμένα μου έμεινε από ό,τι διάβασα είναι η πρόθεση όλων να φύγουν στο εξωτερικό. Αρχικά για σπουδές και με προοπτικές για μόνιμα. Και ίσως να είναι καλύτερη αυτή η επιλογή. Στη χώρα μας οι ευκαιρίες είναι ελάχιστες. Και η τωρινή γενιά φοιτητών και νέων ανθρώπων είναι νομίζω καταδικασμένη. Ελάχιστες επιλογές και ελάχιστα χρήματα. Ακόμα και στα πανεπιστήμια η κατάσταση είναι από μέτρια έως κακή με τα κόματα κλπ.

Προσπαθώ να βρω τι μπορεί να κρατήσει έναν νέο Έλληνα εδώ αλλά πέρα από προσωπικούς λόγους (οι οποίοι είναι διαφορετικοί για τον καθένα και συνεπώς δεν έχω άποψη) δεν βρίσκω τίποτα. Αυτό που δεν ξέρω και θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν μεταναστεύσει είναι πώς φέρονται στους Έλληνες εκεί. Θέλω να πω φαινόμαστε ως πολίτες β' κατηγορίας ή ανάλογα με τη δουλειά και το χαρακτήρα του ο καθένας αντιμετωπίζεται καλα;

Παράθεση

koby

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη koby
Ο koby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O koby Ξυπνήστε και αντιδράστε έγραψε στις 00:42, 10-07-10:

To μέλλον μας χειροτερεύει και θα χειροτερεύει καθημερινά
όσο δεν αντιστεκόμαστε και δεν εξεγειρόμαστε
Αλλά με την νεολαία να περνάει ώρες πίσω από pc και σε καφετέριες δεν γίνεται τίποτα
Η λύση ει ναι να ξυπνήσουμε και να διαλέξουμε:
ΖΟΗ ΟΧΙ ΕΠΙΒΙΩΣΗ

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eupatridis
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 337 μηνύματα.

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε στις 00:57, 10-07-10:

Κάναμε μια συζήτηση,τις προάλλες μια παρέα 7 ατόμων,18 χρονών.
5 στους 7 σκέφτονται πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο μετανάστευσης
ανάμεσα και γω

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 21:30, 12-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από koby
To μέλλον μας χειροτερεύει και θα χειροτερεύει καθημερινά
όσο δεν αντιστεκόμαστε και δεν εξεγειρόμαστε
Αλλά με την νεολαία να περνάει ώρες πίσω από pc και σε καφετέριες δεν γίνεται τίποτα
Η λύση ει ναι να ξυπνήσουμε και να διαλέξουμε:
ΖΟΗ ΟΧΙ ΕΠΙΒΙΩΣΗ

Συμφωνώ συντροφε!
ας το στείλουμε chain mail πριν μπουμε για Counterstrike!...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,603 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 22:57, 12-07-10:

Ο Δημοσθένης ο γήτογ έλεγε
"ουχ ήκιστα ο πόλεμος επι ρητοίς χωρεί,
παναπεί ο πόλεμος δεν πάει με τα συμφωνημένα...

Βέβαια παίζει τον ρόλο του ποιος συμφωνεί, τι συμφωνεί
και ως πότε;
Γιατί μπορεί να είναι και ζήτημα πρόσκαιρης εκεχειρίας,
δηλ ένας αναβρασμός που απλώς πέφτει για ύπνο
και πρόκειται να ξυπνήσει.

Και οι Ρωμαίοι σε περιόδους κρίσεων δεν καβαλούσαν τ'άρματα
για τα πέρα μέρη αλλά άνοιγαν τις δυο πόρτες του ναού του Ιανού
για να περάσει από μέσα ο καινούριος ιστορικός χρόνος.

Το μέλλον των νέων, δε θα πω αβέβαιο γιατί μοιάζει τόσο αφελές.
(λες και μοιράζουν στην Αθηνάς ή στα ΟΑΕΔ απαρτμεντς σιγουρόχαρτα).

Το παρόν, λικνίζεται σε χορό πανικού από ένα κράτος
αρχικλεφταραίων, αυτονομημένο από 173 συμμορίτες που υπέγραψαν
να μειωθούν μισθοί, συντάξεις και το οποίο αντί να απολύσει 150 χιλιάδες
δημοσίους υπαλλήλους, έκοψε τη σύνταξη από τα γερόντια,
για να διατηρήσει το βαθύ πυρήνα της εξουσίας του.
Όταν γίνει συνειδητό αυτό, θα ψάχνουμε να βρούμε αν το Μαξίμου
χωράει να προσγειωθεί ελικόπτερο...

Άσε που θα τους απολύσει του χρόνου έτσι κι αλλιώς.

Το σκηνικό στο παρόν είναι ο στραγγαλισμός κάθε ελπίδας...

Και ο όρος ελπίδα έχει συνάφεια με τα αυριανά.

Βάλε στο μίξερ και την "άνοδο της ασημαντότητας" που έλεγε
κι ο Κορνήλιος σε μιαν υποσημείωση (τώρα όμως η κάθοδος)
κι έχεις έναν ωραίο καμβά επι του οποίου μπορείς να εναποθέσεις
τα πιο σκούρα χρώματα που φαντάστηκες ποτέ ...

Υπάρχει βέβαια κι αυτή η γαλλίδα Raphaële Billetdoux που είπε :

Σιγουρα οι μέρες και οι νύκτες μας θα 'ναι καλύτερες (απʼ τις δικιές τους).
αλλά το ξυπνητήρι την ξύπνησε κι αυτή...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:56, 14-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Eupatridis
Κάναμε μια συζήτηση,τις προάλλες μια παρέα 7 ατόμων,18 χρονών.
5 στους 7 σκέφτονται πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο μετανάστευσης
ανάμεσα και γω
Κι εδώ που τα λέμε, "μεταξύ τύρου κι αχλαδιού", το αυτό επιθυμούν δι' υμάς και οι εσχάτως επανακάμψαντες εθνοσωτήρες μας...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:21, 14-07-10:

Μα ο πρωθυπουργός πληρώνεται για να βυθίσει το καράβι. Και φυσικά θα το καταφέρει, ποιός μπορεί να τον σταματήσει; Οπότε οι μόνες διέξοδοι είναι:
  • αυτοί που θα τον βοηθήσουνε, με το αζημίωτο και θα φύγουνε φυσικά μαζί του μετά
  • αυτοί που θα φύγουνε πρίν τον βοηθήσουνε ή
  • αυτοί που εχουν σωστικές λέμβους δικές τους, βλέπε αγρότες, αυτάρκεις, οπως στην Κατοχή.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,546 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 01:25, 19-07-10:

Δε ξέρω πως ακριβώς θα επηρεάσει την υγεία μας το γεγονός ότι θα κάνουμε το σκ@τό μας παξιμάδι.

Παράθεση

Tamaso

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tamaso
H Tamaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Tamaso έγραψε στις 02:28, 19-07-10:

Και εγώ 16 χρονών είμαι και από τότε που με θυμάμαι είχα ένα όνειρο....Να αλλάξω τον κόσμο ...Να βοηθήσω τους φτωχούς και να σταματήσω την κυριαρχία της αναξιοκρατίας..Να δώσω στους αδικημένους οτι πραγματικά τους αξίζει και τους το έχουν αφαιρέσει εδώ και χρόνια!
Τι γίνεται όμως τώρα,που όλα γκρεμίζονται και ισοπεδώνονται?Που τίποτα δεν μένει και όλα καταρρέουν?
Πως θα καταφέρω να αλλάξω τον κόσμο όταν ξέρω ότι στο τέλος δεν θα καταφέρω να βρω μία δουλειά και να σταθώ στα πόδια μου?...Όταν όλοι επιρρίπτουν τις ευθύνες στους άλλους και είναι ανίκανοι να αποδεχτούν τα λάθη τους και να προσπαθήσουν να επανορθώσουν?
ΓΙΑΤΙ εμείς να πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη των μεγαλυτέρων,ενώ πάντα υπακούμε στις εντολές τους..? ΓΙΑΤΙ όλοι περιμένουν τη λύτρωση από εμάς?

Παράθεση

star65

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη star65
Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O star65 Frankly, my dear, I don't give a damn έγραψε στις 09:34, 19-07-10:

κάθε εποχή η νέα γενιά είναι εκείνη πάντα που φορτώνεται στους ώμους της την κληρονομιά από τους προηγούμενους.
Τόσες και τόσες γενιές περάσανε και πάντα λέγανε κάτι έχουμε αφήσει στους επόμενους, μα κάτι κερδίσαμε και το αφήνουμε παρακαταθήκη σε αυτούς.

Η σημερινή γενιά εκείνων που διοικούν απλά κατέστρεψαν οτι με κόπο και άιμα έχτισαν στρατιές προγόνων μας. Να δω τι φάσκελα θα πρέπει να μας αραδιάσουν γι αυτό το σπουδαίο κατόρθωμα.

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 05:59, 20-07-10:

<<Για να ενηλικιωθείς πρέπει να ορφανέψεις>>

του Χρήστου Χωμενίδη

Η κρίση ήρθε για να σαρώσει με ένα φύσημα- όπως ο λύκος του παραμυθιού- τη θαλπωρή που απολαμβάναμε εμείς, τα ντόπια γουρουνάκια, μέσα στο αχυρένιο σπίτι μας. Ο,τι σχεδόν εκλαμβάναμε ως εξασφαλισμένο κατά τις τελευταίες τουλάχιστον δεκαετίες ξαφνικά ανετράπη: ο μητρικός μαστός του Δημοσίου στέρεψε και τα κελάρια μας αδειάσανε. Ονείρου απατηλότερη αποδείχθηκε η ευμάρεια της μικρομεσαίας τάξης. Σαθρότερη και από σκηνικό σχολικής παράστασης η ισχυρή Ελλάδα των Ολυμπιακών Αγώνων. Ψευδές κυρίως το αξίωμα με το οποίο μας είχαν γαλουχήσει, ότι το μέλλον δεν μπορεί παρά να είναι καλύτερο από το παρελθόν.

Κάποιοι επιστήμονες της ανθρώπινης ψυχής είναι κατηγορηματικοί: για να ενηλικιωθείς πρέπει να ορφανέψεις. Και ίσως όχι μόνο σε συμβολικό επίπεδο. Αυτό ακριβώς συνέβη στα παιδιά της Ελλάδας, δηλαδή σε όλους μας («Ελληνες αεί παίδες» γράφει ο Πλάτων, αιώνες προτού το τραγουδήσει η Βέμπο): επέστρεψαν από το πάρτι και βρήκαν τη μαμά τους πεθαμένη.

Μερικοί αρνήθηκαν να το πιστέψουν- διεκήρυξαν πως πρόκειται για νεκροφάνεια ή πόνταραν σε μια θεαματική ανάσταση, που θα συμβεί αρκεί να εντείνουμε τους λαϊκούς αγώνες. Αλλοι απεφάνθησαν ότι συνετελέσθη στυγερό έγκλημα και βάλθηκαν να αναζητούν τους δολοφόνους. Εριξαν την ευθύνη στους πολιτικούς, στους διαπλεκόμενους επιχειρηματίες, στους διεθνείς κερδοσκόπους και απαίτησαν την παραδειγματική τους τιμωρία, λες κι έτσι θα επέστρεφε η μαμά. Κάποιοι ομολόγησαν συλλογική ενοχή και άρχισαν να αυτομαστιγώνονται- «εμείς φταίμε που την αρμέγαμε και τη στεναχωρούσαμε τόσο καιρό!» ολόλυσαν συντετριμμένοι.

Βγήκαμε έπειτα στην παγκόσμια γύρα σε αναζήτηση θετής μητέρας ή έστω τροφού. Η Γερμανία- και ας μας το χρωστούσε από παλιά- φέρθηκε πιο αχαρακτήριστα και από την κακιά μητριά του παραμυθιού. Η Γαλλία μάς ζέστανε την ψυχή με υποσχέσεις και η Αμερική μάς έκανε ένα αρκετά άχρηστο δώρο, κατήργησε την τουριστική βίζα. Την ανάγκην φιλοτιμίαν ποιούντες, δηλώσαμε ικανοποιημένοι από τη διεθνή υποστήριξη.

Κάθε καινούργια μέρα που ανατέλλει μάς βρίσκει πλέον ορφανούς μέσα στο φτωχικό μας- μας θέτει προ των ευθυνών και των επιλογών μας. Ανοίγονται ουσιαστικά μπροστά μας δύο δρόμοι:

Ο ένας είναι να αναπολούμε μέχρις εσχάτων τις ευτυχισμένες ημέρες του παρελθόντος και να τρώμε παράλληλα τις σάρκες μας. Να δαιμονοποιούμε συλλήβδην τους παραδιπλανούς μας- «παρασιτικούς» μετανάστες, «αργόσχολους» δημόσιους υπαλλήλους, «τεμπέληδες» αγρότες- και να πυροδοτούμε άτυπες εμφύλιες συγκρούσεις. Να εκτονώνουμε τη μιζέρια μας σε αποδιοπομπαίους τράγους. Να βρίσκουμε κάθε τόσο, με τα πολλά, προσωρινές λύσεις-μπαλώματα και να επαναπαυόμαστε ώσπου να μας σκεπάσει το επόμενο κύμα.

Ο άλλος δρόμος προϋποθέτει την παραδοχή της ορφάνιας και οδηγεί στην ενηλικίωση και στη χειραφέτηση. Σημαίνει ότι θα επανεφεύρουμε τους εαυτούς μας. Χωρίς να κλαίμε πάνω από χυμένο γάλα, δίχως να μας στοιχειώνει η νοσταλγία, θα επενδύσουμε σε ό,τι έχουμε σήμερα στα χέρια μας. Πολλά από τα ιδεολογήματα που μας έθρεψαν θα εκπέσουν. Η αδύνατη, για παράδειγμα, επιστροφή των Μαρμάρων θα πάψει να αποτελεί αιχμή του δόρατός μας. Η εικόνα μιας Ελλάδας που αντιστέκεται, επιμένει και εν ανάγκη πηδάει από το Ζάλογγο θα σταματήσει να μας παραμυθιάζει. Η πολιτική που εξαντλείται στη διαχείριση συμβόλων αντιπαρερχόμενη τα πρακτικά προβλήματα δεν θα μας είναι πλέον αρκετή. Η Δεξιά δεν θα αναζητεί πλέον πρόσφορο έδαφος στον εθνικισμό ούτε η Αριστερά στον κρατισμό. Νέες λύσεις από νέους ανθρώπους θα προταθούν.

Ειλικρινά δεν ξέρω αν στην Ευρώπη του μέλλοντος η Ελλάδα μπορεί να παίξει τον ρόλο της ηλιόλουστης και ευημερούσας Φλόριδας ή αν είναι- από τα πράγματα - προορισμένη για κομπάρσος και για φτωχός συγγενής. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεν αντιμετωπίσουμε επιτέλους κατάματα τα ξεροκέφαλα γεγονότα- άμα δεν θάψουμε επιτέλους τη μαμά μας- τα χειρότερα έπονται.

«Δόξα είναι η ευθύνη της δικής μας αλλαγής» όπως έχει επισημάνει εδώ και πολλά χρόνια ο Διονύσης Σαββόπουλος.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 06:19, 20-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Madrugada*
<<Για να ενηλικιωθείς πρέπει να ορφανέψεις>>

του Χρήστου Χωμενίδη

To μεγαλύτερο δυστύχημα της Ελλάδας είναι η μόδα, εδώ και τριάντα χρόνια, οι υποτιθέμενα σκεπτόμενοι άνθρωποι της, επώνυμοι, καλλιτέχνες, συγγραφείς και πολιτικοί , να μιλούν ή να γράφουν ολόκληρα κατεβατά, συστηματικά χωρίς να λένε ή να θίγουνε τίποτα.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:58, 20-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Tamaso
Και εγώ 16 χρονών είμαι και από τότε που με θυμάμαι είχα ένα όνειρο....Να αλλάξω τον κόσμο ......
Όταν σε μία κοινωνία ακόμη και τα παιδιά "βλέπουν" τέτοια όνειρα, δεν έχει μείνει τίποτα πια σ' αυτήν, που αξίζει να το αλλάξεις!

Αλίμονο στους γονείς, που δεν έλαβαν στα σοβαρά υπόψη τους την εντολή "Τίμα τον πατέρα σου και την μητέρα σου, ίνα μακροημερεύσεις και οι γονείς να μην σκανδαλίζουν τα τέκνα τους" κι άφησαν μόνον σκάνδαλα, για τα παιδιά τους!

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ... τα χειρότερα έπονται....
Διότι, φίλε μου Μπανγκς,

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
To μεγαλύτερο δυστύχημα της Ελλάδας...
δεν ήταν που
... εδώ και τριάντα χρόνια, οι υποτιθέμενα σκεπτόμενοι άνθρωποι της, επώνυμοι, καλλιτέχνες, συγγραφείς και πολιτικοί , να μιλούν ή να γράφουν ολόκληρα κατεβατά, συστηματικά χωρίς να λένε ή να θίγουνε τίποτα.
αλλά το ότι οι ως άνω δεν είχαν λάβει πρωτίστως υπόψη τους( ή ίσως και να αδιαφόρησαν, ακόμη, ως μία ελίτ), ότι απευθύνονταν βασικά σε μία κοινωνία, που ήδη κάποιοι προηγούμενοι, δεν της είχαν μάθει καν να διαβάζει...

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 16:49, 12-05-11:

Το αρθρο του S. Bakoutas (fb)

Μ' αρέσει που όταν λέω για αύξηση στο αφεντικό μου δε με αγριοκοιτάζει αλλά γαμ...τε στα γέλια.¨Ασε που έδιωξε κανα δυο που δε μου άρεσε η μούρη τους

Μ' αρέσει που πολλοί φίλοι μου μετανάστευσαν για καλύτερο μέλλον, γιατί θα έχω extra προορισμούς διακοπών στο εξωτερικό.¨Ασε που όλο και κάτι θα στέλνουν τις γιορτές.

Μ'αρεσει που ακρίβηνε η βενζίνη και είναι απλησίαστη ,και κουνάω λιγότερο το αμάξι γιατί αυτό σημαίνει ότι θα το έχω για περισσότερα χρόνια, κάνω καλό στην καρδιά μου και είμαι και πολύ μούρη όταν προτείνω σε φίλους να πάμε τσάρκα με το αμάξι στην εθνική.Ασε που όταν πάμε για μπάνιο το καλοκαίρι τσοντάρουν πια όλοι για βενζίνη ενώ παλιά κάναν τον κινέζο.

Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον.

Μ' αρέσει που οι σερβιτόροι άρχισαν να λένε πάλι ευχαριστώ όσα λίγα και να είναι τα τιπς και αν τους δώσουν.

Επιπλέον για τις γκόμενες ,είσαι σίγουρος πια 100% ότι δε σε θέλει για τα λεφτά σου.

Μ' αρέσει που ο κουλουρτζής έξω από τα μπουζούκια έχει πιο πολύ δουλειά από τη λουλουδού μέσα στα μπουζουκια.

Μ' αρέσει ο καφές που κερδίζω στο τάβλι με φιλαράκια αποτελεί το 2%του μισθού μου που σημαίνει ότι σε 50 παρτίδες έχω βγάλει ένα μισθό.

Μ' αρέσει που θα κόψουν τα επιδόματα.Δεν άντεχα να περιμένω σε ουρές όρθιος.

Μ' αρέσει που το μέλλον της χώρας είναι αβέβαιο, γιατί σε όλους μας έλειπε λίγο πολύ η περιπέτεια στη ζωή μας.

Μ' αρέσει που μπορώ να έχω κατάθλιψη ελεύθερα.Παλιά μου τα είχαν πρήξει όλοι' Τι σου λείπει ρε μα...? Τη δουλειά σου την έχεις,το αμαξάκι σου,τι άλλο θες?'

Μ' αρέσει που στο σούπερ μάρκετ σπάνια περιμένεις πια τον μπροστά να χτυπήσει 2 καρότσια ψώνια,και αν πέσεις σε τέτοιον, του λες να σε καλέσει και σένα στο πάρτυ.

Μ' αρέσει που βλέπω αυτούς που αποταμιεύαν τόσα χρόνια ,να χάνουν τα λεφτά τους,γιατί νιώθω καλύτερα που εγώ τα χάλαγα πάντα μέχρι τελευταίο ευρώ και τώρα από 'σπάταλος' έγινα 'προνοητικός' γιατί τουλάχιστον πρόλαβα και τα χάρηκα.
Μ' αρέσει που γίνονται πιο πολλοί πολιτικοί γάμοι, γιατί σε αυτούς τουλάχιστον δε χρεώνουν για τους πολυέλαιους.

Μ' αρέσει που την έχουν δει ξαφνικά όλοι οικολόγοι, και καλά ότι κάνουν οικονομία γιατί προστατεύουν το περιβάλλον.

Μ' αρέσει που λένε ότι θα ξαναγυρίσουμε στη δραχμή, γιατί επιτέλους θα ξοδέψω τις δραχμές που είχα φυλάξει για ενθύμιο και μου έσπαγαν τα νεύρα όταν δεν είχα μία και υπολόγιζα ότι αντιστοιχούν σε 60-70 ευρώ αλλά δεν τις άλλαζε πια η τράπεζα.

Μ' αρέσει που αν πω ότι δουλέυω 2 φορές τη βδομάδα με κοιτούν με συμπάθεια και μου λένε κουράγιο, ενώ πιο παλιά σκεφτόντουσαν 'Ρε τον τεμπέλη'..

Μ' αρέσει που θα έχω και γω μία ιστορία πόνου και δυστυχίας να λέω στις επόμενες γενιές για το παρελθόν της χώρας,όπως εμείς ακούγαμε για χούντα και 2ο παγκόσμιο.Αλλιώς θα με πέρναγαν για πολύ φλώρο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 12-05-11 στις 19:07. Αιτία: αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς για ευκολότερη ανάγνωση
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 01:06, 19-05-11:

Και εγώ 16 χρονών είμαι και από τότε που με θυμάμαι είχα ένα όνειρο....Να αλλάξω τον κόσμο ...Να βοηθήσω τους φτωχούς και να σταματήσω την κυριαρχία της αναξιοκρατίας..Να δώσω στους αδικημένους οτι πραγματικά τους αξίζει και τους το έχουν αφαιρέσει εδώ και χρόνια!

μπράβο, χίλια μπράβο,
πρόσεξε μην σπάσεις κάνα κουμπί στο κήμπορντ μόνο....

υγ. λολ
μιντλ λάιφ κράισιζ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Apep
Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O Apep έγραψε στις 21:05, 06-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Μα ο πρωθυπουργός πληρώνεται για να βυθίσει το καράβι. Και φυσικά θα το καταφέρει, ποιός μπορεί να τον σταματήσει;
Καλή ερώτηση, αυτή την στιγμή η τηλεόραση σε μια στιγμή αναλαμπής από την συνηθισμένη αποβλάκωση που προσφέρει, προβάλλει την ταινία Pirates of the Caribbean....εκεί ο Τζακ Σπάροου, δίνει με τον τρόπο του την απάντηση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους