Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,019 εγγεγραμμένα μέλη και 3,062,178 μηνύματα σε 93,701 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 802 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις μετά το διαζύγιο

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:01, 05-01-07:

Καταλαβαίνω πως δεν έχετε εμπειρίες αλλά ας το συζητήσουμε.
Γνωρίζετε αύριο μια κοπέλα ή έναν άντρα που είχε ήδη στη ζωή του ένα ή δύο (ή τρεις-τέσσερις ) γάμους:

• Θα κάνατε σοβαρή σχέση μαζί του/της? Εφήμερη?
  • Κι αν είχε παιδί/παιδιά?
  • Πιστεύετε θα αντιμετωπίζατε προβλήματα με το οικογενειακό σας περιβάλλον? Τι είδους? Πως θα τα αντιμετωπίζατε?
  • Κι αν είσασταν εσείς γονείς κάποιου/κάποιας που αγαπά χωρισμένο/η? Τι θα τον/την συμβουλεύατε?
  • Αν είσαστε εσείς αυτός/ή που έχει παιδιά από προηγούμενο γάμο (πιθανότατα αρκετά μεγάλα), θα θέλατε να αποκτήσετε κι άλλα με τη νέα σχέση σας που δεν έχει κανένα?

Απαντήστε σε ό,τι από τα παραπάνω σας ενδιαφέρει ή προσθέστε και δικά σας που δεν σκέφτηκα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,376 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:44, 05-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
  • Πιστεύετε θα αντιμετωπίζατε προβλήματα με το οικογενειακό σας περιβάλλον? Τι είδους? Πως θα τα αντιμετωπίζατε?
  • Κι αν είσασταν εσείς γονείς κάποιου/κάποιας που αγαπά χωρισμένο/η? Τι θα τον/την συμβουλεύατε?
  • Αν είσαστε εσείς αυτός/ή που έχει παιδιά από προηγούμενο γάμο (πιθανότατα αρκετά μεγάλα), θα θέλατε να αποκτήσετε κι άλλα με τη νέα σχέση σας που δεν έχει κανένα
  1. Φυσικά και θα έκανα σοβαρή σχέση μαζί της, δεν έχω κανένα απολυτώς πρόβλημα. Ειδικά στην περίπτωση που ήδη θα είχα φτάσει το 50% τον επαγγελματικών μου στόχων
  2. Δες το 1.
  3. Σίγουρα θα αντιμετώπιζα προβλήματα από την οικογένεια μου... Αλλά δεν θα έδινα μεγάλη σημασία, είναι αδύνατον να μου περιορίσουν την ζωή άτομα που απλώς έτυχε να έχουμε παρόμοιο αίμα.
  4. Να αγαπάει τον/την σύντροφο του/της
  5. Χμ αναλόγως, αν είχα ήδη πάνω από 2 πολύ δύσκολα ή εκτός δεν θα μου έμπαιναν εμπόδιο στην επαγγελματική μου και προσωπική μου ζωή όποτε ναι θα έκανα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:55, 05-01-07:

• Αν είσαστε εσείς αυτός/ή που έχει παιδιά από προηγούμενο γάμο (πιθανότατα αρκετά μεγάλα), θα θέλατε να αποκτήσετε κι άλλα με τη νέα σχέση σας που δεν έχει κανένα?
Πρωτα απο ολα να πω οτι ολα αυτα εξαρτουνται απο τους λογους χωρισμου και αλλα πολλα
1)Αν το διαζυγιο ητανε ενα, ναι γιατι οχι; Αλλα οσο τα διαζυγια αυξανονται αρχιζεις να το σκευτεσε πιο πολυ πριν κανεις την κινιση...
2)Δεν νομιζω πως τα παιδια ειναι εμποδειο, εκτος και αν δεν θα ηθελε να κανει και εγω ηθελα καπιο παιδι, τοτε αλλαζουν τα πραγματα...
3)Μπα, δεν θα υπιρχε κανενα προβλημα
4)Αναλογα με του λογους για τους οπιους χωρισε...
5) Αν ειχα ενα δεν θα ειχα προβλημα να κανω αλλο ενα, αν ειχα δυο αν με επερναν τα οικονομικα μου θα εκανα και τριτο, αν ειχα ιδι τρια δεν θα ηθελα και τεταρτο

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:04, 05-01-07:

Εγώ ανήκω στην απέναντι πλευρά. Χωρίς να είμαι 100% βέβαιη (γιατί σ'αυτή τη ζωή ποτέ δεν λες ποτέ) δεν θα έκανα σχέση με κάποιον διαζευμένο με παιδιά, τουλάχιστον όχι στην ηλικία που είμαι σήμερα.
Όσο ευνοϊκές και αν φαντάζουν οι συνθήκες, και όσο ειρηνικά και αν έχει παρθεί ένα διαζύγιο, δεν παύεις να είσαι το τρίτο πρόσωπο, και κυρίως στα μάτια των παιδιών, δεν αποκλείεται να είσαι ο λόγος που ο μπαμπάς τους εγκατέλειψε τη μαμά τους.
Δεν είμαι διατεθειμένη να μπω σε μία τέτοια κατάσταση παρωδίας, όχι στα 29 μου τουλάχιστον. Αν στο μέλλον ανήκω και εγώ στο κλαμπ των χωρισμένων (χτύπα ξύλο) ηλικιακά και μόνο, θεωρώ ότι θα απευθύνομαι σε ανάλογο target group (πού να βρεις ανύπαντρο στα 50+ ?????)

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,295 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:56, 05-01-07:

Απαντήστε σε ό,τι από τα παραπάνω σας ενδιαφέρει ή προσθέστε και δικά σας που δεν σκέφτηκα.
  • Θα έκανα σοβαρή σχέση, ναι.
  • Και να είχε παιδιά το ίδιο, αρκεί να ήθελε να κάνει κι άλλα (επειδή εγώ δεν έχω κανένα αυτή τη στιγμή)
  • Το δικό μου οικογενειακό περιβάλλον δεν θα είχε κανένα πρόβλημα, εκτός ίσως λίγο από τον μπαμπά μου, επειδή είναι και οι ίδιοι χωρισμένοι (δεν έκανε βέβαια κανένας τους άλλο παιδί)
  • Αν είναι ευτυχισμένος/η και είναι καλά, δεν θα είχα πρόβλημα νομίζω (ποτέ δεν ξέρεις βέβαια.. γι' αυτό διατηρώ μια επιφύλαξη)
  • Αν είχα παιδιά ήδη, δύσκολα θα έμπλεκα με κάποιον που δεν έχει, επειδή θεωρώ πως δεν θα μπορούσε να με καταλάβει. Αν πάλι έμπλεκα, δεν θα έκανα παιδιά για κανένα λόγο (έτσι λέω δηλ, δημιουργείται μεγάλο μπλέξιμο έτσι και δεν το θέλω - βέβαια αυτό είναι κομμάτι αντιφατικό με την άλλη αποψή μου που λέει πως θα έκανα παιδιά με κάποιον που ήδη είχε από άλλο γάμο, αλλά ..κανείς δεν είναι τέλειος! )

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 15:09, 05-01-07:

Γνωρίζετε αύριο μια κοπέλα ή έναν άντρα που είχε ήδη στη ζωή του ένα ή δύο (ή τρεις-τέσσερις ) γάμους:

1. ναι θα έκανα σοβαρή σχέση μαζί του... το γεγονός να είχε παντρευτει 2 φορές παλιά δεν με επηρεαζει καθόλου....πολλοι παντρευτηκαν για να κάνουν το χατιρι των γονιών τους...άλλοι κατάλαβαν αργά ότι δεν ταιριάζουν...
2.δεν θα με επηρέαζε πολύ...θα προσπαθούσα να τα κάνω να με συμπαθήσουν...αν αυτά δεν με ήθελαν για καινούργια γυναικα του πατέρα τους ,τότε θα το συζητούσα μαζί του και ίσως απλά συζούσαμε
3. χμ δεν νομιζω να είχα κάποιο πρόβλημα.... αν όμως είχα ..τότε απλά θα άκουγα την γνώμη τους και θα αποφάσιζα μόνη μου τι θα έκανα
4. αν ήμουν μάνα... δεν θα έλεγα τίποτα στο παιδί μου...δική του είναι η ζωή...ας παντρευτει όποιον θέλει...(αρκει να μην μπλέξει με κάποιον που ειναι παντρεμένος\η και δεν έχει χωρίσει ακόμα...)
5. αν ο καινούργιος συζυγος ήταν κατάλληλος να κάνει παιδιά και φυσικά μπορούσα και εγώ (λόγω ηλικίας, χρόνου ,χρημάτων) τότε θα έκανα

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,062 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 17:29, 05-01-07:

1. Ναι - ηδη το κανω
2. Δες νουμερο 1
3. πιστευω πως οχι, στο κατω κατω η οικογενια μου θελει να με δει ευτηχισμενο.
4. Η πραγματικη αγαπη ειναι σπανιο πραγμα, οταν υπαρχει πρεπει να το κρατας με τα δοντια για να μην φυγει
5. Ναι. τα παιδια ειναι ευτηχια, σου δινουν ζωη και πολλα αλλα

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:38, 06-01-07:

δε μπορώ να απαντήσω δεδομένου ότι έχω ήδη ένα διαζύγιο στο ενεργητικό μου οι απαντήσεις μου πιστευω δεν θα ειναι αντικειμενικές
εξω απ το χορο συνηθως, πολλά τραγουδια λεμε

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:03, 06-01-07:

Χε! Ο λόγος που δεν έχω απαντήσει κι εγώ. Πάντως χαίρομαι με τις απαντήσεις, αν και ...δε ξέρω ρε 'σεις, αλλιώς τα βλέπω εγώ τα πράγματα στην καθημερινότητα μου... Μήπως είμαι εγώ προκατειλημένη με τη θέση μου?

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:55, 06-01-07:

1. Αν ήμουν πολύ ερωτευμένη ναι. Αλλά εξαρτάται από πολλά η βαρύτητα. Καταρχάς επειδή το target group μου δεν ξεπερνά τα 30, οπότε μιλάμε για "μικροπαντρεμένο", θα έβλεπα πιο ευνοϊκά κάποιον που παντρεύτηκε από τρέλα παρά κάποιον που παντρεύτηκε επειδή ήταν "συντηρητικούρας". Και επίσης σημασία θα είχε να έβλεπα τι απωθημένα θα κουβαλούσε. Αν ήταν πολλά, δε νομίζω, δεν αντέχω τα συμπλεγματικά άτομα.
2. Μόνο αν ήμουν ΠΟΛΥ ερωτευμένη. Αγαπάω τα παιδιά, συνήθως τα κερδίζω, αλλά δεν θα ήθελα να περάσω τα test τους και να με βλέπουν σαν την ξένη που τους έκλεψε τον μπαμπά.
3. Δεν θα χαιρόντουσαν, αλλά δε νομίζω να είχα πολύ πρόβλημα. Εκτός κι αν τους παρουσίαζα ένα 40ρη με 2 παιδιά και πολλές υποχρεώσεις που θα φρίκαραν. Αλλά εγώ θα είχα φρικάρει πιο πριν οπότε δεν θα μπαίναμε στο τριπάκι.
4. Ανάλογα την περίπτωση. Αν συνδυαζόταν με παιδιά και μεγάλη διαφορά ηλικίας θα αντιδρούσα (αλλά ο καθένας αποφασίζει ότι γουστάρει).
5. Ναι. Εκτός κι αν ήμουν μεγάλη σε ηλικία. Αλλά εντάξει, ο άλλος με δέχεται με τα παιδιά, αναγκάζεται να περάσει τα test τους, περνάει μερικές δυσκολίες για πάρτη μου και δεν θα του κάνω παιδί; Ι'm not so cruel!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:16, 06-01-07:

Αυτό το "είμαι ο τρίτος για τα παιδιά" νομίζω πως είναι μια εσφαλμένη εικόνα που έχει καλλιεργηθεί από το κοινωνικό κατεστημένο.

π.χ. Σκεφτείτε τα παραμύθια που διαβάσαμε σαν παιδιά: Σε ΟΛΑ ανεξαιρέτως ο Μητριά είναι η κακιά που δημιουργεί προβλήματα. Δεν είναι όμως έτσι η πραγματικότητα. Υπάρχουν γυναίκες (και άντρες) που συμβιώνουν με τα παιδιά των συντρόφων τους αρμονικά. (Έτσι ακούω τουλάχιστον).

Σημασία νομίζω έχει ο άνθρωπος στο συγκεκριμένο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 18:32, 06-01-07:

Αυτό το "είμαι ο τρίτος για τα παιδιά" νομίζω πως είναι μια εσφαλμένη εικόνα που έχει καλλιεργηθεί από το κοινωνικό κατεστημένο.
Isiliel θα διαφωνήσω. Ο πατριός/μητριά είναι ο τρίτος για τα παιδιά. Δεν είναι ο πατέρας/μητέρα του παιδιού αλλά ο σύντροφος του γονιού. Εντάξει, δεν σημαίνει ότι είναι "κακός" ή ανεπιθύμητος, αλλά δεν αντικαθιστά τον γονιό (αν υπάρχει βέβαια, ξέρω άτομα που δεν έχουν γνωρίσει τον ένα τους γονιό ή βρίσκονται σε απόσταση και ο πατριός έχει γίνει δεύτερος πατέρας γι'αυτούς). Αλλά σε όλες τις περιπτώσεις ο σύντροφος του γονιού είναι ένας ξένος που πρέπει να πείσει για τις προθέσεις του. Να αποκτήσει μια καλή σχέση με το παιδί.

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOULA
H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 18:44, 06-01-07:

το διαζυγιο το παιρνεις γιατι δεν αντεχεις καποια κατασταση [για σοβαρους λογους] γιατι μην ξαναφτειαξεις την ζωη σου με καποιον η καποια?γιατι να μην κανεις παιδια? οι δικοι σου μενουν στην ακρη γιατι δεν μπορουν να σου κανονιζουν την ζωη ! το διαζυγιο ειναι μια αποτυχια στην ζωη σου αυτο σημαινει οτι πρεπει να καταδικαστεις για ολη σου την ζωη?οσο για το θεμα των παιδιων εξαρταται πως θα το εξηγησεις στα παιδια και δεν πρεπει κανεις να ξεχωριζει τα μεν απο τα δε

εγω χωρισα γιατι με κακοποιουσε καθε φορα που εχανε στα χαρτια εγω ετρωγα το ξυλο μεχρι που κοντεψε να με σκοτωσει μετα απο 10 χρονια χωρισα απο τοτε περασανε αλλα 10 χρονια για να ξαναμιλησω σε αντρα φοβομουν κι ομως για τον περισσοτερο κοσμο ειμαι ''καταδικασμενη'' ειναι σωστο ?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 07-01-07 στις 14:06. Αιτία: Merge
Παράθεση

Paty

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paty
H Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Paty έγραψε στις 18:59, 06-01-07:

Ειναι το μεγαλυτερο λαθος που κανει η κοινωνια...Να καταδικαζει ανθρωπους και να τους ομαδοποιει.Να τους φοραει ταμπελες...
Ευχομαι να ανηκουν ολα στο παρελθον και να μη ξαναβρεθει καποιος που να σου καταστρψει τη ζωη

Παράθεση

pantazis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pantazis
Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O pantazis έγραψε στις 23:13, 06-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από KOULA
εγω χωρισα γιατι με κακοποιουσε καθε φορα που εχανε στα χαρτια εγω ετρωγα το ξυλο μεχρι που κοντεψε να με σκοτωσει μετα απο 10 χρονια χωρισα απο τοτε περασανε αλλα 10 χρονια για να ξαναμιλησω σε αντρα φοβομουν κι ομως για τον περισσοτερο κοσμο ειμαι ''καταδικασμενη'' ειναι σωστο ?

όχι φυσικά, ο περισσότερος κόσμος είναι στον κόσμο του ...
αν και πιστεύω ότι σιγά σιγά ξεκολλάνε

απορώ πως υπάρχουν τέτοιοι άνδρες τι να πει κανείς
μου ψιλοκάνει εντύπωση για τα επόμενα 10 χρόνια , μεγάλο χρονικό διάστημα δεν είναι ;
πάντως μην σε νοιάζει καθόλου τι λέει ο ένας και ο άλλος ...

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 23:43, 06-01-07:

1.Νομιζω πως δεν θα χα προβλημα να κανω σχεση με διεζευμενο ειτε εχει παιδια ειτε οχι.
2.Οτι θα αντιμετωπιζα προβλημα με το οικογενειακο μου περιβαλλον ειναι σιγουρο.Οι γονεις μου δεν θα συμφωνουσαν καθολου με αυτη μου την επιλογη .Το πως θα το αντιμετοπιζα?Τελειως αδιαφορα.Ποτε δεν ηταν ευχαριστημενοι με οσα εκανα επομενως πλεον δεν με αφορα οτι κι να πουν.Εχω κανει ηδη πολυ κακο στον εαυτο μου χανοντας αυτοπεποιθηση επειδη ακουγα κακοβουλα σχολια.
3.Ειμαι καλοπροαιρετη σαν ατομο κι δεν θα μουν προκαταλειμενη προς ατομο που δεν εχει κανει ατι κακο.Επειδη απλα ηταν παντρεμενος.Ισως να το ψαχνα αν εβλεπα κατι υποπτο τοτε θα ενεργουσα κι μονο.
4.Δεν ξερω μαλλον ναι θα ηθελα.Δεν ξερω αν οι καταστασεις το θα το ενοουσαν.

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 11:16, 07-01-07:

μην σου κανει εντυπωση που εκανα 10 χρονια να συνερθω απο το σοκ απλα ''πιστευα'' οτι οποιος με πλησιαζε θα με κτυπαγε ασχημα φοβομουν .φοβομουν να ρωτησω κατι απλο ,φοβομουν να ακουμπησω καποιον κλπ ειχα φιλους αλλα δεν τους αφηνα να ερθουν κοντα μου γιατι τους φοβομουν επειδη ηταν αντρες με δυσκολια και πολλη υπομονη καταφεραν να μου ξαναδωσουν εμπιστοσυνη και να μπορεσω να αποβαλλω τον φοβο μου και να εμπιστευομαι και δεν δινω τωρα σημασια στην ''ρετσινια'' της χωρισμενης υπαρχει η προκαταληψη και δεν θα τελειωσει ευκολα

Παράθεση

pantazis

Νεοφερμένος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O pantazis έγραψε στις 18:43, 07-01-07:

σίγουρα καταλαβαίνω ο κάθε ένας από εμάς έχει μικρότερους ή μεγαλύτερους φόβους και ανησυχίες...
για όλα αυτά υπάρχει κάποια αιτία και δεν είναι καθόλου εύκολο να ξεπεραστεί οριστικά.
το δύσκολο είναι να το παλέψουμε και να το ξεπερνάμε , ίσως βγαίνουμε και δυνατότεροι από αυτή την ιστορία.
τώρα για την προκατάληψη εξαρτάται ... γεγονός είναι ότι πολλοί δεν κοιτάνε τα δικά τους και ....

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 19:20, 07-01-07:

1. Αν με ρωτας τωρα που δεν εχω κανεναν υποψην, θα ελεγα οχι, δε θα ηθελα να κανω σοβαρη σχεση. Εφημερη ισως. Τωρα αν γνωρισω τον σουπερ ντουπερ και τρελαθω, ε τι να πω, δεν ξερω.
2. Ακομη περισσοτερες οι αντιρρησεις μου..
3. Ναι. Οι δικοι μου θα εκαναν καμια νυξη τυπου να το ξανασκεφτω αλλα θα σεβονταν την επιλογη μου, οι υπολοιποι θα ψιθυριζαν αλλα αυτη ειναι η δουλεια τους.
4. Να τον τσεκαρει γενικως σαν ανθρωπο, να τον ζησει ΠΟΛΥ καιρο πριν παρει αποφαση για σοβαρη εξελιξη.
5. Ε τωρα αυτα πρεπει να τα ζησεις για να πεις, δεν ξερω.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,295 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:03, 08-01-07:

Nιώθω πως κάποια πράγματα πρέπει να ξεκαθαριστούν. Ως παιδί χωρισμένων γονιών (που φυσικά συνέχισαν την ζωή τους, ακόμα και τώρα είναι πολύ νέοι) έχω γνωρίσει κάθε καρυδιάς καρύδι. Έχω να δηλώσω λοιπόν πως οι άντρες είναι γενικά πιο ελαστικοί ως πατριοί (ή ίσως οι γυναίκες είναι πιο καπάτσες, δεν ξέρω, πάντως ξέρω πολλούς πατριούς που έχουν καλές σχέσεις με τα παιδιά της συντρόφου/γυναίκας του - ο δικός μου και ανήκει και δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία). Οι γυναίκες από την άλλη ή θα είναι φοβερά κτητικές και ζηλιάρες ή θα είναι φίλες σου (το καλύτερο!)- φυσικά αυτό εξαρτάται και από την ηλικία του παιδιού: όσο πιο μικρό είναι (και άρα θέλει πιο πολύ φροντίδα και προσοχή από τον μπαμπά του), τόσο πιο πιθανό είναι η γυναίκα να παρουσιάσει ζήλειες, κτητικότητες και συμπεριφορά που αρμόζει σε απατημένη γυναίκα και όχι σε μητριά!

Για μένα δεν υπάρχουν ταμπελάκια και ποτέ δεν έβαλα τέτοιο σε κανέναν/καμία. Αλλά ο όρος "μητριά" έχει πλέον αρνητική χροιά για αυτόν τον λόγο ακριβώς: επειδή οι περισσότερες κάνουν τα πάντα για να απομακρύνουν τον πατέρα από το παιδί. Φυσικά όλα είναι σχετικά και είναι θέμα ανθρώπου, αλλά δυστυχώς η πλειοψηφία λειτουργεί πολύ περίεργα όταν μπλέκει με χωρισμένο! Ενώ πχ η λέξη "πατριός" είναι πιο ουδέτερη, ακριβώς επειδή οι άντρες ενδιαφέρονται περισσότερο για την γυναίκα τους και δεν τους απασχολεί η σχέση της με το παιδί, στο σημείο που δεν τους αφορά - δεν κάνουν δηλ τα αδύνατα, δυνατά για να κερδίσουν την αμείωτη προσοχή της όπως κάνουν πολλές γυναίκες στην αντίστοιχη θέση

Παράθεση

darkness_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη darkness_
H darkness_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H darkness_ έγραψε στις 23:27, 13-01-07:

1) ναι..γιατι οχι?οσο για το εφημερο,δεν προδικαζονται αυτα,αναλογα το πως θα παει η σχεση,θα τυχει και της αναλογης διαρκειας,ασχετα απο το παρελθον του συντροφου μου οπως σε ολες τις σχεσεις...
2)αν ειχε παιδια,τι?απο μονο του σαν παραγοντας δεν μου λεει κατι,καλως να τα ειχε...
3)το περιβαλλον πεταγεται παντα σαν την φουτσα σε οποιαδηποτε επιλογη μας,αλλα στο χερι μας ειναι το ποσο θα πεταχτει και το αν θα προλαβει
4)εαν ζηταγε την συμβουλη μου εννοεις?
5)εχει δεν εχει,εχω δεν εχω,εαν θελαμε να αποκτησουμε μαζι παιδια,θα το καναμε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 13-01-07 στις 23:43. Αιτία: διόρθωση [quote] tag
Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris athens
Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O dimitris athens έγραψε στις 10:46, 12-02-07:

Δεν ξέρω τι θα γινόταν εάν είχα παιδιά αλλά ένα χρόνο χωρισμένος δεν αντιμετώπισα διαφορετική αντιμετώπιση στον τομέα τον σχέσεων από το να είχα χωρίσει από μια μακροχρόνια σχέση.

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 11:04, 12-02-07:

1.Θα έκανα.Σοβαρή , εφήμερη και όπου τραβήξει.
2.Κανένα πρόβλημα
3.Απο μακριά και αγαπημένοι
4.Τίποτα
5.Εννοείται

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:58, 12-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris athens
Δεν ξέρω τι θα γινόταν εάν είχα παιδιά αλλά ένα χρόνο χωρισμένος δεν αντιμετώπισα διαφορετική αντιμετώπιση στον τομέα τον σχέσεων από το να είχα χωρίσει από μια μακροχρόνια σχέση.
εχεις ένα μεγάλο αβαντάζ...
είσαι άντρας
οι γυναίκες πιο δύσκολα στραβομουτσουνιάζουν με ένα διαζύγιο του συντρόφου τους... πόσο μάλλον όταν δεν έχει και παιδια...
αλλα και παιδια να εχει... συνήθως δεν έχουν προβλημα... ένα σουκου ειναι αυτο που θα εχουν τα παιδια του στα "ποδια τους" δεν μεγαλώνουν ΑΥΤΕΣ ξένα παιδια....

απ την άλλη ο άντρας όταν βρει γυναικα με παιδι ξυνίζει ΠΟΛΥ...
"εγω θα μεγαλώσω το παιδί του αλλου???"

άστα να πάνε φίλε μου... αστα να πάνε!!!
Τα βλέπω συνεχώς σε μια φιλη η οποία έχει παιδάκι...

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,062 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 13:03, 12-02-07:

εγω εχω τρια παιδια, η καλη μου εχει και αυτη ενα απο τον πρωτο της Γαμο, προβλημα δεν υπαρχει, τα παιδια τα εχουν βρει μεταξυ τους και παιζουν μερα νυχτα μαζι, προχθες μαλιστα τους βρηκα και τους τεσσερεις στο ιδιο κρεβατι να κοιμουνται, μετα απο προβολης ταινιας.

οτι πρεπει πιστευω ε;;;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:05, 12-02-07:

ασε ... εσύ καλύτερα να πας να παιξεις και στο super deal....
έχεις μεγάλη τύχη φίλε μου.... και να το προσέχεις το κορίτσι να μην το χασεις!!!

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε στις 13:07, 12-02-07:

δεν την χανω καλε, η ετσι τουλαχιστον πιστευω, εκτος βεβαια εαν βαλει το χερι του ο διαολος και γινει καμια στραβη

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris athens
Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O dimitris athens έγραψε στις 09:51, 15-02-07:

Νομίζω ότι είναι θέμα συγκυριακό καθαρά. Κι εγώ προσωπικά δεν θα έδειχνα προτίμηση σε κάποια με παιδί χωρίς να αποκλείω τίποτε.Ισως αν είχα κι εγώ παιδιά θα ήταν διαφορετικά αλλά θεωρώ ότι γάμος που διαλύεται χωρίς παιδιά ουσιαστικά είναι μη γενόμμενος . Πάντως αν Θα ξανακάνω το βήμα , θα είναι αποκλειστικά με αυτό το κριτήριο (παιδιά , οικογένεια) αλλιώς δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο νόημα.

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOULA έγραψε στις 10:39, 15-02-07:

η προκαταληψη και ο ρατσισμος σε κοινωνικα προβληματα καλα παει ! τελικα δεν αλλαζουμε μυαλα εμεις [γενικα]

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:24, 15-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από KOULA
η προκαταληψη και ο ρατσισμος σε κοινωνικα προβληματα καλα παει ! τελικα δεν αλλαζουμε μυαλα εμεις [γενικα]
Κούλα δεν ξέρω αν πρόκειται για ρατσισμός και προκατάληψη όσο για ρεαλισμός. Δεν είναι εύκολο να πετύχεις μια σχέση όταν υπάρχουν παιδιά από άλλο γάμο. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Αν εγώ μαλώνω την κόρη μου για μια βλακεία που είπε…είμαι η μάνα της, και λάθος να είναι, το παίρνει σαν λάθος. Αν την μαλώνει η μητριά …είναι άδικη και ακαρδη, και θα νιώθει ότι δεν την αγαπάει κτλ κτλ…
Πρέπει το ζευγάρι να έχει απόλυτη χημεία, μέγιστη ισορροπία, τέλεια επικοινωνία.(όπως παρατήρησες, όλα στο υπερθετικό) για να μην υποφέρουν τα παιδιά.

(Και σίγουρα, μεγάλο ποσοστό ανθρώπων, απλά δεν θέλουν να κουράζονται για ξένα παιδιά. Δεν είναι ρατσισμός νομιζω, μαλλον εγωισμός)

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:27, 15-02-07:

Τα παιδιά θέλουν κατανόηση άν έρχομαι εγώ σαν την γυναίκα που απαγορέυει να δούν την μάνα τότε θα τα τσατίσω αλλα άν προσπαθώ να φέρω τα παιδιά στην θέση της κατανόησης και γίνω (όσο μπορώ) φιλή με τα παιδιά τότε πιστέυω οτι δεν είναι πρόβλημα.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 13:46, 16-02-07:

Με κάποιον που έχει ένα διαζυγιο ναι, χωρίς προβληματισμό, με κάποιον που έχει στο ενεργητικό του σειρά απο αποτυχημένους γάμους,αρραβώνες, λογοδοσίματα όχι, κάθετα όχι κι αυτό γιατί τέτοιες καταστάσεις είναι ενδεικτικές για το πόσο χαλαρά κι ανεύθυνα αντιλαμβάνεται ο άλλος το θεσμό της οικογένειας και την δέσμευση.
Τα παιδιά δεν θα ήταν ανασταλτικός παράγοντας θα ήταν όμως σίγουρα ένα σημείο της σχέσης που θα έπρεπε να δώσω ιδιαίτερη βάση.
Νομίζω πως τα παραπάνω καλύπτουν και τα υπόλοιπα ερωτήματα.

Να θέσω τώρα και μια δική μου ερώτηση;
Αν ήσασταν στην απέναντι πλευρά, δλδ ο/η πρώην σύζυγος που για τον αβ λόγο δεν ξανάφτιαξα την ζωή του σε αντίθεση με τον/ην πρώην.Πως θα αντιμετωπίζατε το γεγονός ότι ένας άλλος άντρας ή μια άλλη γυναίκα θα ξεκινούσε με τον/ην πρώην σας οικογένεια(πτυχή 1 θα κατάφερνε αυτό που δεν κατορθώσατε εσείς) και θα βρισκόταν πλέον στην καθημερινότητα των παιδιών σας(πτυχή 2, εστώ και σαν πατριος/μητριά θα είχε μέρους επιρροής ηθελημένα ή άθελα στα παιδιά, θα τον/ην βοηθούσατε ή θα υψώνατε ένα απαγορευτικό τείχος

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOULA έγραψε στις 16:59, 16-02-07:

εξαρταται απο την σχεση μητριας - μπαμπας και πατριος -μαμα . οταν αποφασισεις να φτειαξεις μια οικογενεια και υπαρχουν και αλλα παιδια απο προηγουμενο γαμο ειναι πως θα δεση η χημεια αν καταλαβει το παιδι οτι η μητρια το αγαπαει πραγματικα δεν θα την κατηγορησει οταν την μαλωσει και εχω χασει την μανα μου εχει πεθανει και εχω καταπληκτικη μητρια την λατρευω και το ξερει οπως με λατρευει και το ξερω εχει δυο κορες απο τον πλοηγουμενο γαμο ειμαστε σαν αδελφες ενω με την πραγματικη μου αδελφη καμμια σχεση

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOULA έγραψε στις 17:05, 16-02-07:

εγω μιλαω για εναν αποτυχημενο γαμο που να εχεις μαθει τον λογο του χωρισμου και να εχεις ζησει και τον αλλον για καποιο διαστημα ξερεις ποσες φορες εχω ακουσει την φραση ''χωρισμενη? καλη π........εισαι τοτε! ''η ''χωρισμενη ? ε! για ενα πραγμα αξιζεις μονο τωρα''και απο μορφωμενους οχι απο αμορφωτους ανθρωπους[ που δεν εχουν βγαλαει το δημοτικο ]

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 18:41, 16-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Αν ήσασταν στην απέναντι πλευρά, δλδ ο/η πρώην σύζυγος που για τον αβ λόγο δεν ξανάφτιαξα την ζωή του σε αντίθεση με τον/ην πρώην.Πως θα αντιμετωπίζατε το γεγονός ότι ένας άλλος άντρας ή μια άλλη γυναίκα θα ξεκινούσε με τον/ην πρώην σας οικογένεια(πτυχή 1 θα κατάφερνε αυτό που δεν κατορθώσατε εσείς) και θα βρισκόταν πλέον στην καθημερινότητα των παιδιών σας(πτυχή 2, εστώ και σαν πατριος/μητριά θα είχε μέρους επιρροής ηθελημένα ή άθελα στα παιδιά, θα τον/ην βοηθούσατε ή θα υψώνατε ένα απαγορευτικό τείχος
Σε καμία περίπτωση δεν θα με ενοχλούσε όταν ο άλλος ξαναφτιάχνει πετυχημένα την ζωή του. Βασικά θα ευχόμουν να πετύχει, διότι όταν το παιδί βλέπει τους γονείς του να είναι καλά, δεν τον πληγώνει τόσο πολύ το γεγονός ότι δεν μένουν στο ίδιο σπίτι.

Εάν η καινούρια οικογένεια παίζει θετικό ρόλο στην ψυχολογία των παιδιών, και αυτό θα φαινόταν αμέσως από την αντίδραση και τα λεγόμενα τους, το πιο λογικό είναι να μην εμποδίζεις τα παιδιά σου να έχουν επαφές με την καινούρια οικογένεια. Χωρίς όμως να αφήσω να αποξενωθούν, με την δικαιολογία ότι εκεί περνάνε καλά.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:47, 16-02-07:

εξαρτάται... ποιά θα είναι η νύν του...
η πρώην ξαδέρφη μου ας πούμε?
εκεί αν είχα παιδιά θα προσπαθούσα μέχρι και να βρω δικαστικά μέσα ώστε να μην τα παίρνει ΠΟΤΕ στο χώρο του και ΠΟΤΕ χωρίς την παρουσία μου....

Αν επρόκειτο για μια ξένη.. μια αγνωστη... πιστευω οτι επειδη θα τον αγαπούσα σαν άνθρωπο (τι θκατα, μαζί του παιδιά εχω, δεν τον αγαπάω σαν άνθρωπο?) θα χαιρομουν για λογαριασμό του που επιτελους φτιάχνει ξανά τη ζωή του....
Θα ελπιζα μόνο, οτι η σύντροφος του, είναι άξια και καλη ώστε να είναι μια ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΤΗ μητριά...

Παράθεση

darkness_

Νεοφερμένος

H darkness_ έγραψε στις 13:45, 18-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
εξαρτάται... ποιά θα είναι η νύν του...
η πρώην ξαδέρφη μου ας πούμε?
εκεί αν είχα παιδιά θα προσπαθούσα μέχρι και να βρω δικαστικά μέσα ώστε να μην τα παίρνει ΠΟΤΕ στο χώρο του και ΠΟΤΕ χωρίς την παρουσία μου....

Αν επρόκειτο για μια ξένη.. μια αγνωστη... πιστευω οτι επειδη θα τον αγαπούσα σαν άνθρωπο (τι θκατα, μαζί του παιδιά εχω, δεν τον αγαπάω σαν άνθρωπο?) θα χαιρομουν για λογαριασμό του που επιτελους φτιάχνει ξανά τη ζωή του....
Θα ελπιζα μόνο, οτι η σύντροφος του, είναι άξια και καλη ώστε να είναι μια ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΤΗ μητριά...
συγνωμη,γιατι μαλλον κατι δεν καταλαβα καλα

απο την στιγμη που το παιδι εχει μητερα-δεν εχει πεθανει,ουτε το εχει εγκαταλειψει-,γιατι μπαινει στην ζωη του ο ορος" μητρια"?
επειδη υπαρχει νεα συντροφος στην ζωη του πατερα?

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 18:33, 18-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από darkness_

απο την στιγμη που το παιδι εχει μητερα-δεν εχει πεθανει,ουτε το εχει εγκαταλειψει-,γιατι μπαινει στην ζωη του ο ορος" μητρια"?

Μα αν ο πατέρας ξαναπαντρευτεί το παιδί πως θα φωνάζει την νέα του γυναίκα;Η σύζυγος του μπαμπά μου ή με το μικρό της;Μητριά δεν θεωρείται;;;

Παράθεση

darkness_

Νεοφερμένος

H darkness_ έγραψε στις 22:40, 18-02-07:

Μα αν ο πατέρας ξαναπαντρευτεί το παιδί πως θα φωνάζει την νέα του γυναίκα;Η σύζυγος του μπαμπά μου ή με το μικρό της;Μητριά δεν θεωρείται;;;
δηλαδη εσυ προτεινεις να την φωναζει μητρια?
-"καλημερα μητρια"
-"μητρια,θα μου δωσεις ενα μιλκο?"
λολ λεμεεεε

(με το ονομα της θα ηθελα να την φωναζει το παιδι μου,εαν ζουσα σε μια παρομοια περιπτωση...μητερα εχει μητρια εχουν τα εγκαταλελειμενα,τα ορφανα και η σταχτομπουτα,παρολα αυτα,ουτε αυτα την φωναζουν ετσι,η μαμα την λενε,η με το ονομα της...
το "μητρια ",ειναι απλα ενας ορος που υποδεικνυει κατι,ομως δεν χρησιμοποιειται στην καθημερινοτητα...)

τι σημαινει για σενα μητρια?για πες μου

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:06, 18-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από darkness_

μα δεν έχει σημασία πως προσφωνεί κάποιος την μητριά του....
είναι το ίδιο με την συνυφάδα ή την πεθερά ή δεν ξέρω και γω ποιά άλλη ορολογία που προσδιορίζει τον βαθμό συγγένειας - σχέσης ανάμεσα σε δυο ανθρώπους.
Και την πεθερά παράδειγμα δεν την λες εεε πεθεραααα, αλλα παραμένει πάντα πεθερά... κάπως έτσι και με την μητριά.
Το ίδιο ισχύει και για τον πατριό.

Μην μπερδεύεστε με την σταχτοπούτα και την ΚΑΚΙΑ μητριά της

edit
όσο για την κλέφτρα, δεν αναφέρεται στο πως θα φωνάζει την ίδια (νομίζω) αλλά πως θα αναφέρεται ΓΙΑ αυτήν σε τρίτα πρόσωπα.
Νομίζω ότι τα περισσότερα παιδιά, λένε την μητριά τους με το μικρό της όνομα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:11, 18-02-07:

...παρ' όλ' αυτά η λέξη μητριά έχει φορτιστεί αρνητικά με αποτέλεσμα να έχει φορτιστεί αρνητικά και ο ρόλος της...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:16, 18-02-07:

Δε νομίζω... δε μπορεί ένα παραμύθι να μας κάνει τόσο κακό...
(βέβαια... αν λάβουμε υπόψη μας ότι όλες περιμέναμε σε κάποια φάση της ζωής μας το πριγκηπόπουλο, ίσως και να μας κάνει ε? )

Σοβαρά τωρα....
το θεωρώ μάλλον κατάλοιπο άλλων εποχών...
όταν η "μητριά" χρησιμοποιούσε την κόρη του συζύγου για να την έχει ως παραδουλεύτρα
Σήμερα δεν νομίζω ότι είναι έτσι τα πράγματα... είτε για τη μητριά, είτε για τον πατριό

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 23:22, 18-02-07:

Να ρωτήσω κάτι, και κυρίως όσους έχουν εμπειρία διαζυγίου: ας πούμε το ζευγάρι έχει χωρίσει, και ο 1 ή κι οι 2 γονείς ξαναπαντρεύονται. Και το παιδί είναι παιδί, ούτε έφηβος, ούτε ενήλικας. Όταν ο χωρισμένος γονιός θέλει ο νέος σύντροφος να αγαπήσει το παιδί, δεν πρέπει να του δώσει ορισμένα περιθώρια στην διαπαιδαγώγησή του (κυρίως αν μένουν στο ίδιο σπίτι); Αν δηλαδή η σχέση τους είναι απομακρυσμένη τι αγάπη να αποκτήσουν; Πείτε μου καταρχάς την γνώμη σας γι'αυτό, αλλά και για το πώς θεωρείτε θα δεχόταν κάτι τέτοιο ο άλλος γονιός.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:25, 18-02-07:

Σήμερα δεν νομίζω ότι είναι έτσι τα πράγματα... είτε για τη μητριά, είτε για τον πατριό

Φυσικά και δεν είναι έτσι. Ίσως ποτέ δεν ήταν, αλλά τα παιδιά μας μεγαλώνουν με τα ίδια εκείνα παραμύθια και σίγουρα στο μυαλό μας έχουμε την εικόνα μιας όχι και τόσο φιλικής γυναίκας όταν ακούμε τη λέξη μητριά. Δύστυχώς...
Ακόμα και στις μοντέρνες ταινίες, η μητριά παρουσιάζεται πάντα σαν το κακό στοιχείο της ιστορίας.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:28, 18-02-07:

τώρα αυτό που ρωτάς underwater είναι ένα μεγάαααααααααααλο θέμα.

Την διαπαιδαγώγιση του κάθε παιδιού δεν είναι δυνατόν να την έχουν ΤΕΣΣΕΡΙΣ ενήλικες....
Την διαπαιδαγώγιση του, τους κανόνες και τα σχετικά πρέπει να την κάνουν οι δυο βιολογικοί γονείς που ξεκίνησαν και μαζί και έφεραν στον κόσμο μια ψυχή.
Είναι πρακτικώς αδύνατον να συμφωνήσουν 4 ενήλικες για το πως θα μεγαλώσει ένα παιδί... εδώ με δυσκολία τα βρίσκουν οι 2!!!

Ο νέος σύντροφος λοιπόν θα πρέπει να βρει άλλους τρόπους για να προσεγγίσει το παιδί του συντρόφου του... για να το αγαπήσει και να το σεβαστεί και για να εισπράξει επίσης αγάπη και σεβασμό.
Είναι κομματάκι πιο πολύπλοκο το θέμα... εκτός κι αν ο γονιός που θα φύγει απ τη ζωή του παιδιού, δεν επιθυμεί πλέον καμία συμμετοχή στην διαπαιδαγώγιση του και δώσει την συγκατάθεση του για να αναλάβει κάποιος άλλος (Αν και εφόσον αυτός είναι ικανος επισης)
Μοιάζει πολύ με την "αναγνώριση" του παιδιού αλλά όχι τυπικά και νόμιμα αλλά με έναν άγραφο κανόνα.
ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑ αυτα βεβαια με δεδομενο ότι ενδιαφέρονται πρωτιστως για το καλο του παιδιου και δεν το χρησιμοποιουν ως μεσο εκδίκησης στον πρωην σύντροφο ε?

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 02:35, 19-02-07:

αν είχε λυθεί ο γάμος αμετακλήτως δικαστικά και δεν υπήρχαν νομικές ή άλλου είδους εκκρεμότητες μεταξύ των πρώην συζύγων....ναι..

τώρα αν η σχέση ήταν σοβαρή ή εφήμερη... δεν ξέρω... όπως κάθε άλλη σχέση...ξεκινάω με τις καλύτερες διαθέσεις και όσο πάει..
τώρα μου βάζεις πολύ δύσκολα...δε θέλω να απαντήσω απόλυτα γι΄αυτό θα πω ότι θα το σκεφτόμουν σοβαρά...και μάλλον όχι...

μπορείς να πάψεις να είσαι σύζυγος αλλά γονέας δεν παύεις ποτέ να είσαι..άρα η πρωταρχική σου υποχρέωση είναι απέναντι στα παιδιά σου..
έπειτα εγώ πώς θα αντιμετώπιζα αυτά τα παιδιά κια πώς αυτά εμένα αν σοβάρευε το πράγμα?
δεν ξέρω,πάλι εξαρτάται...αν υπήρχαν παιδιά νομίζω πώς ναι.
δεν ξέρω ..εξαρτάται την περίπτωση
αν ήμουν σε ηλικία που θα μπορώ να κάνω, ναι..

Παράθεση

pantazis

Νεοφερμένος

O pantazis έγραψε στις 13:03, 19-02-07:

μόνιμες , σπίτι κλπ πολύ δύσκολο , με παιδιά δικά σου ,, άλλων θέλει απίστευτη σκέψη , ..................

έξω από το σπίτι τα παιδιά , οκ όλα γίνονται ........

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 19:35, 19-02-07:

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να ολοκληρώσεις τις φράσεις σου? Δεν κατάλαβα τίποτα.

Παράθεση

pantazis

Νεοφερμένος

O pantazis έγραψε στις 09:25, 24-02-07:

....ποιο αναλυτικά μάλιστα......

Θέλω να πω ότι το να κάνεις μόνιμη σχέση μετά τον χωρισμό , είναι πάρα πολύ δύσκολο.

Η δυσκολία είναι ότι δεν μπορείς να πεις στα παιδιά , να η μαμά σας.
Και αντίστροφα τα παιδιά της νέας συντρόφου .

Έπειτα δεν το θέλεις , να δεσμευτείς .

Έξω από το σπίτι , είναι όλα διαφορετικά σίγουρα .

.........

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 13:21, 24-02-07:

1.Θα κάνατε σοβαρή σχέση μαζί του/της? Εφήμερη?
2.Κι αν είχε παιδί/παιδιά?
3.Πιστεύετε θα αντιμετωπίζατε προβλήματα με το οικογενειακό σας περιβάλλον? Τι είδους? Πως θα τα αντιμετωπίζατε?
4,Κι αν είσασταν εσείς γονείς κάποιου/κάποιας που αγαπά χωρισμένο/η? Τι θα τον/την συμβουλεύατε?
5,Αν είσαστε εσείς αυτός/ή που έχει παιδιά από προηγούμενο γάμο (πιθανότατα αρκετά μεγάλα), θα θέλατε να αποκτήσετε κι άλλα με τη νέα σχέση σας που δεν έχει κανένα?
1. Εγώ τον παντρεύτηκα! Κι ας είχε πίσω του 1 γάμο και 3 αρραβώνες. Μαζί μου τι κάνει είναι το θέμα.
2, Εχει 2 παιδιά από τον 1ο γάμο.
3. Στην αρχή μουρμουράγανε λίγο από το οικογενειακό περιβάλλον (εκτώς από τον μπαμπά) αλλά όταν κατάλαβαν οτι είμαι ευτυχισμένη μαζί του σταμάτησαν και τωρα τον έχουν "Θεό" τους!
4. Και οι χωρισμένοι έχουν ψυχή και μάλιστα όταν ξανακάνουν το βήμα προς την εκκλησία κυρίως το έχουν σκεφτεί πολύ περισσότερο και ξέρουν ακριβώς τι ζητάνε και πως το βρήκαν!(πάντα υπάρχουν κι έξαιρέσεις έτσι?)
5.Ισως να ήθελα. Πιστεύω πως για έναν άντρα είναι πιο εύκολο να αποκτησει και 2η-3η οικογένεια. Μια γυναίκα επειδή πάντα έχει και τα παιδιά από τον προηγούμενο γάμο μαζί της είναι πιο δύσκολο. Εχει να αντιμετωπίσει και τις αντιδράσεις τους αλλά και τον φόβο μήπως μείνει πάλι μόνη με 1-2 παιδιά επιπλέον!

underwaterΝα ρωτήσω κάτι, και κυρίως όσους έχουν εμπειρία διαζυγίου: ας πούμε το ζευγάρι έχει χωρίσει, και ο 1 ή κι οι 2 γονείς ξαναπαντρεύονται. Και το παιδί είναι παιδί, ούτε έφηβος, ούτε ενήλικας. Όταν ο χωρισμένος γονιός θέλει ο νέος σύντροφος να αγαπήσει το παιδί, δεν πρέπει να του δώσει ορισμένα περιθώρια στην διαπαιδαγώγησή του (κυρίως αν μένουν στο ίδιο σπίτι); Αν δηλαδή η σχέση τους είναι απομακρυσμένη τι αγάπη να αποκτήσουν; Πείτε μου καταρχάς την γνώμη σας γι'αυτό, αλλά και για το πώς θεωρείτε θα δεχόταν κάτι τέτοιο ο άλλος γονιός.
Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγωντες, όπως τι σχέση έχει το παιδί με τον άλλο γωνιό (εχει αρκετή επαφή ωστε να διαπαιδαγωγήται απο αυτόν?) Τι σχέση εχει αναπτύξει το παιδί με τον νέο σύντροφο (ειναι αρκετά κοντά ή τον βλέπει σαν αναγκαίο κακό?) Θα μειλήσω εκ πείρας καθώς είμαι παιδί χωρισμένων γωνιών που ξαναπαντρεύτηκαν και οι δύο. Ημουν 5 χρονών όταν χώρησαν. Η μητέρα μου έκανε μια σχέση για 3χρόνια(τα 2 συζούσαμε) με κάποιον(χωρισμένο με παιδιά) που με είχε σαν παιδί του, εκείνον τον είχα καλύτερα κι από τον πατέρα μου τον άκουγα τον αγαπούσα και έπαιρνα πολλά από αυτόν. Οταν χωρησαν και ξανακανε μια σχέση η οπόια κατέληξε σε γάμο ,με τον άνθρωπο αυτό(δεν είχε ξαναπαντρευτεί) δεν κατάφερα να δεθώ το ίδιο κι έτσι αν και ήμουν ακόμα μικρή 9.5 χρονών δεν δέχτηκα ποτέ την γνώμη του ούτε την "κηδεμονία" του! Με τον πατέρα μου δεν είχα και την πιο καλή επαφή τον έβλεπα σπάνια έτσι κι αυτός δεν είχε καμια σχέση με την διαπεεδαγωγησή μου όπως και η γυναίκα του. Συμπέρασμα: Για να συμβάλει κάποιος στην διαπεδαγώγηση του παιδιού πρέπει να έχει καλή σχέση μαζί του. Αν προσπαθήσει να του περάσει πράγματα πριν το πλησιάσει απλά θα γίνει ο κακός της υπόθεσης που θέλει να πάρει την θέση κάποιου άλλου. Είναι θέμα εμπιστοσύνης! Οσο για τον άλλο γωνιό αν βλέπει το παιδί του να νιώθει καλά με την όλη κατάσταση και να δέχεται τον "άλλο" σαν 2ο γωνιό δεν θα έχει κανένα πρόβλημα!
Επειδή είμαι κι εγώ μητριά πλέον σου λέω απλά οτι μιλάω με τα παιδιά και τα συμβουλεύω μέχρι εκεί που με αφήνουν αυτά.Τα πονάω σαν παιδιά μου και ανησυχώ γι αυτά όμως δεν πιέζω καταστάσεις κι έτσι και καλή σχέση αναπτύσω και εχω την εμπιστοσύνη τους. Και κάτι άλλο βασικό τους δείχνω πως δεν έχω πρόθεση να αντικαταστήσω την μητέρα τους σε κάατι και μάλιστα κρατάω πολύ καλή σχέση μαζί της!Ακόμη και στο ίδιο σπίτι αν μέναμε δεν θα επέμβαινα στην διαπεδαγωγησή τους παρά μόνο αν δεν υπήρχε πχ μητέρα και μου έδινε το ελεύθερο ο πατέρας τους(πάντα με την προϋπόθεση να με νιώθουν κι αυτά σαν γονιό)!Πιστεύω πως είναι καθαρά στη σχέση γωνιού-παιδιου όλο αυτό και κανείς δεν μπορεί να την αντικαταστήσει!
Πάντως σαν μητέρα που είμαι τώρα κι αν χωρίζαμε(κούφια η ώρα) θα προσπαθούσα να χτίσω μια καλή σχέση μεταξύ του παιδιού και του άλλου ατόμου όπως και θα κρατούσα μια πολύ καλή σχέση με τον μπαμπά του και την καινούρια του γυναίκα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη torry : 24-02-07 στις 13:37.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Διαζύγιο - Από prime
      Το θέμα έχει λάβει 86 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-10-12 στις 10:54.
    • Σχέσεις ζευγαριού μετά την απόκτηση παιδιών - Από princess
      Το θέμα έχει λάβει 67 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-09-07 στις 16:22.
    • Περιουσιακά και διαζύγιο - Από p990i
      Το θέμα έχει λάβει 18 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-07-07 στις 08:39.
    • Διαζύγιο και Κηδεμονία - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-12-06 στις 17:14.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους