Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,355 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

[Τεχνολογία] Σύντομες ειδήσεις

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 16:50, 18-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Χωρίς υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας έμειναν την Τετάρτη οι συνδρομητές της Vodafone σε μεγάλο τμήμα της ελληνικής επικράτειας.

Οι συνδρομητές τις Vodafone την Τετάρτη μετά τις 18:00 δεν είχα σήμα στο κινητό τους με αποτέλεσμα να είναι αδύνατον να πραγματοποιήσουν κλήσεις ή να στείλουν μήνυμα.

Υπέστη βλάβη ο τεχνικός εξοπλισμός που μεταφέρει τη φωνή και έτσι όσοι συνδρομητές βρέθηκαν στην ακτίνα δράσης του συγκεκριμένου κέντρου δεν μπορούσαν ούτε να καλέσουν ούτε να δεχθούν τηλεφώνημα. Σημειώνεται ότι πρόβλημα επικοινωνίας είχαν μόνο οι συνδρομητές στις Κυκλάδες, το κεντρικό Αιγαίο και στην περιοχή της Βόρειας και Ανατολικής Αττικής.

το καταλάβαμε αυτό δυστυχώς.... :/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 00:23, 19-08-05:

Τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας τα έχουν παίξει γενικώς... Με όλες τις εταιρίες μου έχει τύχει να παίρνω τηλέφωνο, να το έχει ο άλλος ανοικτό και να μου βγάζει μύνημα ότι ο συνδρομητής έχει απενεργοποιημένο το κινητό του...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonis_wrx
Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε στις 22:49, 19-08-05:

Το πρόβλημα οφείλεται σε αστοχία λογισμικού ενός κεντρικού κόμβου του δικτύου μετάδοσης της εταιρείας στην Παλλήνη...

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:45, 30-08-05:

Ο διάδοχος του P910, σύμφωνα με τις φήμες , θα είναι κοντά μας τα χριστούγεννα. Μερικά απο τα πιθανά του χαρακτηριστικά του θα είναι :
  • 3G
  • 2 κάμερες
  • Η μια θα είναι 2mpixel
  • Η πρώτη συσκεύη με UIQ 3.0
  • 262.000 χρώματα οθόνης...
Και η φωτογραφία που κυκλοφορεί μαζί με τις φήμες

Ωστόσο μέχρι να επιβεβαιωθούν οι φήμες πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε πολυ επιφυλακτικοί ....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 02-09-05 στις 22:35. Αιτία: :P
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:18, 02-09-05:

Το πρώτο ιδιωτικό τηλεπικοινωνιακό δίκτυο εναλλακτικής σταθερής τηλεφωνίας είναι πλέον γεγονός.

Το ασυρματικό δίκτυο κορμού «Αίολος» της TELEDOME τέθηκε σε λειτουργία στις 22 Αυγούστου 2005. Για την κατασκευή του έργου αυτού, η οποία ξεκίνησε πριν 3 χρόνια, η TELEDOME επένδυσε πάνω από ?8 εκ. καθιστώντας την επένδυση αυτή ως την 5η μεγαλύτερη ιδιωτική επένδυση στην Ελλάδα σε έργα τηλεπικοινωνιακής υποδομής.

Ο «Αίολος», ο οποίος καλύπτει τον άξονα μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης καθώς και όλους τους ενδιάμεσους νομούς, πήρε το όνομά του λόγω του ότι χρησιμοποιεί ως μέσο μεταγωγής τον αέρα. Διαθέτει χωρητικότητα 7+1 STM1 (7 * 155 MBit) και περνάει μέσα από τους εξής νομούς της χώρας μας: Θεσσαλονίκης, Πιερίας, Λάρισας, Μαγνησίας, Φθιώτιδος, Ευβοίας, Αττικής (Οινόφυτα και Αθήνα).

Σήμερα ο «Αίολος» καλύπτει τα τέσσερα (4) από τα έντεκα (11) σημεία διασύνδεσης με το δίκτυο της ΟΤΕ Α.Ε., γεγονός το οποίο δίνει σημαντικό συγκριτικό πλεονέκτημα στην TELEDOME έναντι των υπολοίπων ανταγωνιστών της, τόσο σε επίπεδο τιμών όσο και σε επίπεδο ποιότητας υπηρεσιών. Η κάλυψη και των υπόλοιπων επτά (7) σημείων διασύνδεσης της ΟΤΕ Α.Ε. και του «Αίολος», είναι ένας από τους βασικότερους στόχους της εταιρείας εντός των επόμενων 2 ετών. Με την ολοκλήρωση και αυτών των τμημάτων, το πανελλαδικό δίκτυο μεταγωγής της TELEDOME ΑΕΒΕ θα ανεξαρτητοποιηθεί πλήρως από το δίκτυο της ΟΤΕ Α.Ε. καθιστώντας το, το μοναδικό εθνικό δίκτυο Σταθερών Εναλλακτικών Τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα.

Ο Διευθύνων Σύμβουλος της TELEDOME AEBE, κ. Αθανάσιος Πηλιούνης, , δήλωσε ότι:

«μέσω του δικτύου αυτού, στόχος της εταιρείας είναι να μειώσει σημαντικά τις τιμές των υπεραστικών κυκλωμάτων, βοηθώντας την Ελληνική Επιχείρηση να μειώσει τα λειτουργικά της κόστη και να γίνει ποιο ανταγωνιστική. Οι οικονομικές και υψηλά ποιοτικές προτάσεις της TELEDOME, βεβαίως δεν θα περιοριστούν στην εταιρική αγορά, αλλά θα καλύψουν ανάγκες και των Ελληνικών νοικοκυριών».

Μέσω του «Αιόλου» η εταιρεία σύντομα θα προσφέρει πολύ χαμηλές τιμές για τα προϊόντα φωνητικής τηλεφωνίας αλλά και για το ADSL. Ο κύριος Πηλιούνης εκτιμά ότι οι μειώσεις στο ADSL αναμένεται να αγγίξουν το 30-40% των σημερινών τιμών λιανικής. «Στόχος μας,» - δηλώνει ο κ. Πηλιούνης – «είναι να κάνουμε την πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω ADSL οικονομικά δυνατή για όλους, συντελώντας ουσιαστικά στη μείωση του τεχνολογικού χάσματος μεταξύ της Ελληνικής νεολαίας και της αντίστοιχης Ευρωπαϊκής».

Επιπλέον προϊόντα και υπηρεσίες που άμεσα θα προσφερθούν πάνω από το δίκτυο αυτό και με πολύ χαμηλό κόστος, είναι η μετάδοση τηλεοπτικού και ραδιοφωνικού σήματος καθώς και υπηρεσίες μεταφοράς δεδομένων, απαραίτητες για τις επιχειρήσεις που λειτουργούν υποκαταστήματα και βρίσκονται στον άξονα του «Αίολος». Πάντα με την ποιότητα TELEDOME.

Όλοι βρίζουμε τον OTE, θέλω να δω ποία θα είναι η πορεία της Teledome τώρα ως ανεξάρτητο δύκτιο, άσχετα αν πιστεύω ή μάλλον καλλίτερα θέλω να πιστεύω ότι θα είναι πολύ θετικό ειδικά με συγκρίση την πορεία του ΟΤΕ

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 10:58, 02-09-05:

Άλλη μια εντυπωσιακή κίνηση από την Teledome.. Πιστεύω αναγκαστικά θα βελτιωθεί και ο ΟΤΕ επειδή πλέον θα υπάρχει ανταγωνισμός και δε θα είναι μονοπώλιο αλλά πάλι οι υπόλοιπες εταιρίες (προς το παρόν μόνο η Teledome) θα είναι καλύτερες ως προς την προσφορά υπηρεσιών καθώς θα προσπαθούν να αποσπάσουν τους καταναλωτές από την "σιγουριά" του ΟΤΕ. (Όπως για παράδειγμα σήμερα που πολλές - ή μάλλον όλες - οι εταιρίες σταθερής τηλεφωνίας προσφέρουν καλύτερες υπηρεσίες από τον ΟΤΕ, όμως ο ΟΤΕ εξακολουθεί να κατέχει το μεγαλύτερο μερίδιο)

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:08, 02-09-05:

Αυτο που με ανησυχεί είναι η εμπιστοσύνη... Π.χ. εγώ φοβάμε να παω σε teledome γραμμή γιατί φοβάμαι μήπως η adsl της είναι πιο αργή και από οτε!!!
Αράγε θα κεδίσει πότε την εμπιστοσύνη του κόσμου;

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 13:44, 02-09-05:

Αυτο που με ανησυχεί είναι η εμπιστοσύνη... Π.χ. εγώ φοβάμε να παω σε teledome γραμμή γιατί φοβάμαι μήπως η adsl της είναι πιο αργή και από οτε!!!
Αράγε θα κεδίσει πότε την εμπιστοσύνη του κόσμου;
Κάτσε να βγάλει πακέτα και τιμές πρώτα και μετά ανηχυχούμε γι αυτά. Ίσως έχει κάαποια προβλήματα στην αρχή αλλά νομίζω οτι αν θέλουμε να αναπτυχθεί ο ανταγωνισμός πρέπει να πάρουμε και κάποια ρίσκα. Εγώ αποπειράθεικα να βαλω vivodi γι αυτό το λόγο (και εμεινα 3 μήνες κοντά χωρίς internet... αλλά πήρα ρίσκο). Ας ελπίσουμε οτι η Teledome θα βγεί καλύτερη.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:12, 02-09-05:

Αν είναι να πέρνουμε τέτοια ρίσκα άστο καλλίτερα... Γιατί το λέω αυτό;
Η vivodi τι παρα πάνω έκανε από τον OTE; Για εμένα προβλήματα μόνο...

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 14:45, 02-09-05:

για την teledome δεν ξέρω αλλά μακάρι να πάει καλά... θα είναι ένα καλό χτύπημα στο μονοπώλιο του (π)ΟΤΕ...

για την vivodi που λέει o gademis, έχει ένας φίλος adsl από vivodi εδώ (Θεσσαλονίκη) και είναι ευχαριστημένος. Όση ταχύτητα πληρώνει τόση έχει, δεν πέφτει το δίκτυο (εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις) και δεν είναι και ακριβή! (αν δεν κάνω λάθος δίνει 40 ευρώ για 256kbps και κάποια λεπτά (400, 500) αστικές κλήσεις τσάμπα).

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:48, 02-09-05:

Είχα teledome σύνδεση και συνέχεια έπεφτε....είχα σπαστεί αρκετά...πλήρωνα και δεν είχα δίκτυο...Η διαφορά ήταν όμως ότι είχαν ειδοποιήσει ότι στο νομό μου θα υπάρχουν προβλήματα....Και ακόμα και τώρα έχουν...αλλά σκέφτομαι σε κάποια φάση να ξαναγυρίσω....

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:02, 02-09-05:

Χμμμ νομίζω vkey ότι η εταιρία είναι καλλημένη από την στιγμή που σε ενημέρωσε ότι ίσως να έχεις πρόβλημα...

Πάντως η εικόνα της teledome στην αγορά μου αρέσει σε αντίθεση της vivodi

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 15:17, 02-09-05:

Εγώ έχω teledomedsl και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:21, 02-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Εγώ έχω teledomedsl και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος...
Να φαντάστο ότι έχεις teledome μόνο σαν provider όχι και γραμμή σωστά;

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 22:03, 02-09-05:

Ναι, σόρρυ που δεν το διευκρίνισα προηγουμένως. ISP teledome με κόμβο πΟΤΕ

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 22:16, 02-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από giostau
για την vivodi που λέει o gademis, έχει ένας φίλος adsl από vivodi εδώ (Θεσσαλονίκη) και είναι ευχαριστημένος. Όση ταχύτητα πληρώνει τόση έχει, δεν πέφτει το δίκτυο (εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις) και δεν είναι και ακριβή! (αν δεν κάνω λάθος δίνει 40 ευρώ για 256kbps και κάποια λεπτά (400, 500) αστικές κλήσεις τσάμπα).
Και φτηνότερη είναι και απο ότι ξέρω και εδώ καλή ποιότητα υπηρεσιών έχει. Αυτό εκανε Exposed, ειναι ανταγωνισμός. Εμένα με χάσανε επειδη καθυστέρησε η σύνδεση μου για αρκετό καιρό λόγο ΟΤΕ ("δεν έχουμε splitters" επι δύο μήνες) και μετά με καθυστερήσανε και αυτοί για 2-3 βδομάδες, συνεχίζοντας όμως να τα ρίχνουν στον ΟΤΕ (ενώ το υποκατάστημα Κρήτης επιβεβαίωνε οτι είχε παραδωθεί η γραμμή αλλά ο ενας τεχνικός ήταν στο νοσοκομείο για εγχείρηση). Εκεί προσπάθησα να ακυρώσω την αίτηση και μου λένε το θεικό οτι δεν έχω δικαίωμα να ακυρώσω την εγγραφή οσος καιρός και να περάσει. Οταν τους το ζήτησα εγγράφως αυτό με καθυστερήσανε 5-6 βδομάδες αλλά με αφήσανε να φύγω. Ιντερνέτι απο τη vivo δεν είδα ποτέ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gademis : 02-09-05 στις 22:21.
Παράθεση

S1RHC

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη S1RHC
Ο S1RHC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O S1RHC έγραψε στις 22:23, 02-09-05:

http://hermione.cogia.net/

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:30, 04-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Και φτηνότερη είναι και απο ότι ξέρω και εδώ καλή ποιότητα υπηρεσιών έχει. Αυτό εκανε Exposed, ειναι ανταγωνισμός. Εμένα με χάσανε επειδη καθυστέρησε η σύνδεση μου για αρκετό καιρό λόγο ΟΤΕ ("δεν έχουμε splitters" επι δύο μήνες) και μετά με καθυστερήσανε και αυτοί για 2-3 βδομάδες, συνεχίζοντας όμως να τα ρίχνουν στον ΟΤΕ (ενώ το υποκατάστημα Κρήτης επιβεβαίωνε οτι είχε παραδωθεί η γραμμή αλλά ο ενας τεχνικός ήταν στο νοσοκομείο για εγχείρηση). Εκεί προσπάθησα να ακυρώσω την αίτηση και μου λένε το θεικό οτι δεν έχω δικαίωμα να ακυρώσω την εγγραφή οσος καιρός και να περάσει. Οταν τους το ζήτησα εγγράφως αυτό με καθυστερήσανε 5-6 βδομάδες αλλά με αφήσανε να φύγω. Ιντερνέτι απο τη vivo δεν είδα ποτέ.
Και εμένα μου έλεγαν 5 μέρες θέλουν να μου ενεργοποιήσουν τον κωδικό μου , εφυγά επι τόπου... Μιας και η forthnet ήθελε απλώς 30 λεπτα

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:24, 07-09-05:

Βγαίνοντας από τα ρούχα του με την απόφαση ενός στελέχους να αποστατήσει στην αντίπαλη Google Inc,, ο διευθύνων σύμβουλος της Microsoft Στιβ Μπάλμερ απείλησε να «σκοτώσει» τη μηχανή αναζήτησης και επιτέθηκε με ύβρεις κατά του διευθυντή της, σύμφωνα τουλάχιστον με την κατάθεση του ίδιου του υπαλλήλου της εταιρείας σε δικαστήριο της Ουάσινγκτον. Ο Μπάλμερ, πάντως, χαρακτήρισε αργότερα την περιγραφή «χονδροειδή υπερβολή».

Όπως αναφέρει το CNet.com, η κατάθεση δόθηκε στο πλαίσιο της εκδίκασης μιας πικρής διαμάχης ανάμεσα στις δύο εταιρείες. Ο διευθυντής της Microsoft Κίνας Κάι-Φου Λι αποφάσισε τον Ιούλιο να αλλάξει στρατόπεδο και να εργαστεί για το Google, με αποτέλεσμα η Microsoft να καταθέσει αγωγή για αθέτηση μονοετούς αποκλειστικού συμβολαίου και αποκάλυψη εταιρικών μυστικών.

Σε ένορκη κατάθεσή του την περασμένη εβδομάδα, ο Μαρκ Λουκόβσκι, ένας ακόμα από τους πολλούς μηχανικούς της Microsoft που αποστάτησαν στη Google, περιέγραψε την αντίδραση του Μπάλμερ όταν του ανακοίνωσε ότι παραιτείται για να εργαστεί αλλού:

«Μη μου πεις ότι πας στο Google» φέρεται να είπε ο Μπάλμερ. Όταν ο μηχανικός απάντησε ναι, «ο κ. Μπάλμερ άρπαξε μια καρέκλα και την πέταξε στην άλλη μεριά του δωματίου, χτυπώνας ένα τραπέζι» κατέθεσε ο Λουκόβσκι.

Στη συνέχεια ο επικεφαλής της Microsoft άρχισε να ξεσπά κατά του διευθύνοντα συμβούλου της Google, Έρικ Σμιντ. «Θα τον θάψω τον γ***. Το έχω κάνει στο παρελθόν και θα το κάνω ξανά. Θα τη σκοτώσω τη γ*** τη Google». (Ο Σμιντ εργαζόταν παλαιότερα στη Sun και είχε διατελέσει διευθύνοντας σύμβουλος της Novell).

Όμως η Microsoft υποστηρίζει στην αγωγή της ο πρώην υπάλληλός Κάι-Φου Λι χρησιμοποίησε αθέμιτα μέσα, όταν αποφάσισε να εργαστεί για το Google. Μεταξύ άλλων, υποστηρίζει ότι ο Λι παρέδωσε στη Google ένα έγγραφο με τίτλο «Επιτυχία στην Κίνα: στρατηγικές συστάσεις για τη Microsoft», αφού πρώτα αφαίρεσε τον χαρακτηρισμό «εμπιστευτικό» καθώς και ένα κεφάλαιο με τίτλο «Συστάσεις για τη Microsoft».

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:12, 08-09-05:

Μειώσεις έως και 49% στις τιμές των συνδρομών ADSL από τις 20 Σεπτεμβρίου ανακοίνωσε την Πέμπτη στη Θεσσαλονίκη ο ΟΤΕ.

Συγκεκριμένα οι τιμές που ανακοινώθηκαν είναι:

384/128 15,90 ευρώ (μείωση 20%)
512/128 19,90 ευρώ (μείωση 45%)
1024/128 32,90 ευρώ (μείωση 49%)

(άνευ Φ.Π.Α)

Οι μειώσεις αφορούν όλους τους καταναλωτές. Και εκείνους που επιθυμούν να αποκτήσουν adsl σύνδεση στο προσεχές διάστημα αλλά και όσους έχουν ήδη adsl σύνδεση.

Επίσης, από την ίδια ημερομηνία θα ισχύουν αντίστοιχες μειώσεις και στις τιμές χονδρικής. Επιπρόσθετα συνεχίζει να υφίσταται το ισχύον εκπτωτικό πακέτο για τους παρόχους χονδρικής.

Ας δούμε όμως τι γίνεται με το δίκτυο adsl του ΟΤΕ, σε ποιόν βαθμό έχει αναπτυχθεί από την προηγούμενη ενημέρωση του Τύπου επι του θέματος και τι σχέδια υπάρχουν για την περεταίρω ανάπτυξή του. Στο Δελτίο τύπου αναφέρονται τα εξής:

"Σήμερα υπάρχουν εγκατεστημένες 150.000 πόρτες-παροχές, ενώ πέρσι υπήρχαν 36.000 (αύξηση 317%). Επίσης, τα σημεία παρουσίας (PoPs) σήμερα είναι 330, ενώ πέρσι ήταν 201.

Με βάση το σχέδιο διαθεσιμότητας aDSL που έχει καταρτίσει ο ΟΤΕ, μέχρι το τέλος του 2005 θα υπάρχουν περίπου 270.000 εγκατεστημένες πόρτες, ενώ τα σημεία παρουσίας αναμένεται να αυξηθούν σε 515. Τέλος, η διαθεσιμότητα του δικτύου aDSL στο τέλος του 2005 προβλέπεται να φτάσει στο 80,4% του τηλεφωνικού δικτύου."

Τι γίνεται όμως όταν πληροφορηθούμε για τα ευχάριστα νεα και θελήσουμε να κάνουμε την αίτηση; Πόσο θα πρέπει να περιμένουμε από τη στιγμή της αίτησης μέχρι να απολαύσουμε την υπηρεσία; Σύμφωνα με τον ΟΤΕ ο χρόνος αναμονής κυμαίνεται στο 91% των περιπτώσεων στις 5 ημέρες από την ημερομηνία της αίτησης.

Σχετικοί δικτυακοί τόποι (πηγές) : Δελτίο τύπου ΟΤΕ
www.adslgr.com

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:49, 08-09-05:

Παρά πολύ καλή κίνηση, ίσως είναι η ώρα να σκέφτομαι σοβαρά την 512 Λέτε να έκανε τπτ οι υπογραφές που μαζεύτηκαν...

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 20:12, 08-09-05:

Πάροχοι διαμαρτύρονται για αποκλεισμό από την αγορά του «φοιτητικού Διαδικτύου»

Την παρέμβαση της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) ζητούν οι εναλλακτικοί πάροχοι σταθερής τηλεφωνίας και Ιnternet, με αφορμή δημοσιεύματα για συμφωνία μεταξύ του ΟΤΕ και παρόχων υπηρεσιών Internet (ISPs) για το φθηνό φοιτητικό Διαδίκτυο. Πρόσφατα, ο πρωθυπουργός Κ.Καραμανλής είχε ανακοινώσει για τους φοιτητές ιδιαίτερα χαμηλές χρεώσεις για ευρυζωνικές συνδέσεις DSL, στο πλαίσιο της πολιτικής τόσο για την εξυπηρέτηση της σπουδάζουσας νεολαίας, όσο και για τη διάδοση του Διαδικτύου στη χώρα μας.

Ο Σύνδεσμος Αδειοδοτημένων Τηλεπικοινωνιακών Παρόχων Ελλάδος (ΣΑΤΠΕ), σε επιστολή που απέστειλε στην ΕΕΤΤ, υποστηρίζει ότι η λύση που προωθεί ο ΟΤΕ είναι συμβατή μόνο με τους μεγάλους ISPs, καθώς οι τιμές στις οποίες θα διατίθεται το φοιτητικό Δίαδίκτυο είναι κάτω του κόστους, και οι εναλλακτικοί πάροχοι δεν θα μπορούν να το προσφέρουν.

Ο ΣΑΤΠΕ αναφέρει ότι η συμφωνία μεταξύ του ΟΤΕ και ISPs υλοποιήθηκε «κεκλεισμένων των θυρών» και χωρίς την πρόσκληση και τη συμμετοχή του θεσμικού οργάνου των εναλλακτικών παρόχων, οι οποίοι αντιστοιχούν το μεγαλύτερο τμήμα της αγοράς ηλεκτρονικών υπηρεσιών.

Κάνει λόγο ακόμα για διακριτική μεταχείριση και ενίσχυση της θέσης του ΟΤΕ, η οποία πλήττει άμεσα τις εταιρίες που έχουν μέχρι σήμερα επενδύσει και επιδιώκουν την ανάπτυξη της αγοράς ευρυζωνικών υπηρεσιών, και η οποία αντιβαίνει στην ευρωπαϊκή νομοθεσία που απαγορεύει αντίστοιχες δράσεις σε περιπτώσεις υπηρεσιών.

Ο ΣΑΠΤΕ καλεί την ΕΕΤΤ να λάβει άμεσα μέτρα ώστε να αποφευχθεί η στρεβλή λειτουργία της αγοράς παροχής υπηρεσιών Internet και να εκλείψουν οι μονοπωλιακές δράσεις του ΟΤΕ στην αγορά πρόσβασης ευρυζωνικών υπηρεσιών, η οποία είναι υπό ρύθμιση.

πηγή: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=647906

Παράθεση

Arty2

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Arty2
Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Arty2 έγραψε στις 01:19, 09-09-05:

Ρε τους τρελούς ανθρώπους, δηλαδή τι θέλουνε, να μην έχει χαμηλές τιμές για να μπορέσουν να φάνε και αυτοί; Εμάς μας ρωτήσανε αν θέλουμε να δώσουμε περισσότερα; :Ρ

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

O giostau έγραψε στις 02:42, 09-09-05:

Αφού αυτούς δεν τους συμφέρει, τι περιμένεις να πουν;;;

Όσοι φοιτητές έχουν aDSL από εναλλακτικό παροχέα, θα φύγουν και θα πάνε στον ΟΤΕ.

Τα συμφέροντά τους προσπαθούν τα υπερασπιστούν!

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

O Rattlehead έγραψε στις 11:56, 09-09-05:

Κι εγώ τώρα θα περιμένω μέχρι αρχές Οκτωβρίου να δούμε τι θα γίνει με το φοιτητικό αλλιώς μάλλον θα βάλω αναγκαστικά κανένα φτηνό πακέτο :/

Παράθεση

Arty2

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Arty2 έγραψε στις 14:20, 09-09-05:

same here, αλλα και παλι νομίζω το φοιτητικό θα είναι με ογκοχρέωση

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:38, 09-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Arty2
same here, αλλα και παλι νομίζω το φοιτητικό θα είναι με ογκοχρέωση
Μα η ογκοχρέωση δεν έχει να κάνει τους ISP ;

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 17:09, 09-09-05:

Το φοιτητικό internet είναι μέγιστη κυβερνητική απάτη σε συνεργασία με τον πΟΤΕ

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:33, 09-09-05:

Δεν μπορείς να πεις περισσότερα γι'αυτό?

Επίσης εγώ παιδιά που στο σπίτι έχω γραμμη και σύνδεση forthnet και δεν πληρώνω τπτ για ADSL στον πΟΤΕ αλλα μόνο στη forthnet θα έχω μείωση?
Τα τηλέφωνα τα πληρώνω στον πΟΤΕ πάντως (δεν κάνω πολλά για να βάλω άλλη προεπιλογή)!

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 18:11, 09-09-05:

Τι να πω περισσότερα δλδ; :S

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 18:24, 09-09-05:

Επίσης εγώ παιδιά που στο σπίτι έχω γραμμη και σύνδεση forthnet και δεν πληρώνω τπτ για ADSL στον πΟΤΕ αλλα μόνο στη forthnet θα έχω μείωση?
Ενω ισως μπορεί νομικά η forthnet να "καταπιει" τη μείωση, δεν νομίζω να το κανει. Στείλτους ενα mail και αμα σου απαντήσουν αρνητικά πανε καντο post στο adslgr και περίμενε λιιιγο καιρο.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:40, 09-09-05:

Επιτελους και μια σχετικα μεγαλη μιωσει! Αλλα μαλλον κατι παει στραβα... Εγω (η μαλλον ο πατερας μου) στον προηγουμε λογαριαζμο πληροσα συνολο 148 ευρω. Αποτα τα 100 ητανε για την ADSL, μηπος μας φλομονουν; Κανονικα (οπως μου τα ειχανε πει) θα επρεπε να πληρωσω 60, τα αλλ 40 απο που προεκυψαν; Μηπος και η μιωση των τιμων δεν ειναι τοσο απλη; Μηπος τα φορτονουν αλλιως;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:40, 09-09-05:

Τι να πω περισσότερα δλδ; :S
Πχ γιατί το λες αυτό, απο που το έμαθες, τι εννοείς κλπ

gademi thanks αυτό θα κάνω!

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 19:36, 09-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Εγω (η μαλλον ο πατερας μου) στον προηγουμε λογαριαζμο πληροσα συνολο 148 ευρω. Αποτα τα 100 ητανε για την ADSL, μηπος μας φλομονουν; Κανονικα (οπως μου τα ειχανε πει) θα επρεπε να πληρωσω 60, τα αλλ 40 απο που προεκυψαν; Μηπος και η μιωση των τιμων δεν ειναι τοσο απλη; Μηπος τα φορτονουν αλλιως;
Dark τι σύνδεση έχεις, 384; Αν ναι τότε καλά πληρώνεις γιατί μην ξεχνάς ότι ο λογαριασμός του ΟΤΕ έρχεται ανά δίμηνο οπότε 60x2=120 ευρώπουλα (τόσα πληρώνω κι εγώ το δίμηνο για 384 μαζί με ΦΠΑ).

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 19:44, 09-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν μπορείς να πεις περισσότερα γι'αυτό?

Τα τηλέφωνα τα πληρώνω στον πΟΤΕ πάντως (δεν κάνω πολλά για να βάλω άλλη προεπιλογή)!
Η Φόρθνετ προπληρώνει τις γραμμές που ενοικιάζει απο τον ΟΤΕ οπότε δε θα έχεις εσυ τη μείωση. Δε φταίει αυτή βέβαια αλλά ο ΟΤΕ που δεν επιστρέφει χρήματα αναδρομικά! Μόνο για τους νεους χρήστες του 1Bill έγινε μείωση!

Αρχική Δημοσίευση από Emufear
Δε νομίζω να άνοιξα αυτό το θέμα για να κάνουν οι αντιπολιτευόμενοι τις πολιτικές τους νύξεις!

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 19:51, 09-09-05:

Εγώ άλλο ξέρω, ελέυθερη αγορά δεν θελουμε να έχουμε; Εγώ άμα βγώ άυριο και πώ οτι δίνω στους κατόχους πχ ford τζάμπα internet θα έρθει η EETT να μου ζητήσει τα ρέστα; Ο λόγος που η ΟΤΕnet μπορεί και το κάνει αυτό είναι οτι δεν έχει ποδεσμευτεί πλήρως οικονομικά απο τον ΟΤΕ (με ροή χρήματος ή προνομιακές τιμές για γραμμές) και αυτό ειναι το μεμπτο. Εναντίον αυτου ισως μπορεί να κινηθεί η ΕΕΤΤ. Αλλά αν θεωρήσεις οτι δεν συμβαίνει αυτο στο χώρο των ISPs δεν υπάρχει κανενα μονοπολιακό καθεστός.
Αλλά αυτό που γίνεται ομως ειναι άλλο. Στο ελληνικό DSL οι ISPs είναι πολύ ακριβότεροι απο το DSL access. Σε όσες χώρες του εξωτερικού ειναι διαχωρισμένα τα κόστη access και isp το κόστος της πρόσβασης μέχρι το BBRAS είναι χοντρικά τριπλάσιο του κόστους του ISP. Κάτι μου λέει οτι και οι ISPs έχουν περιθώριο μείωσης. Μονο και μόνο το γεγονός οτι περίμεναν διαβούλευση όλων των παρόχων για να κανονίσουν της τιμή είναι ύποπτο.

Παράθεση

Arty2

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Arty2 έγραψε στις 15:37, 10-09-05:

Εδώ βάζουν κατώτατο όριο τιμής στα σουπερμάρκετ και στις προσφορές τους, θα αφήσουν το internet ελεύθερο; Δεν κοιτάνε να βάλουνε κανα ανώτατο πλαφόν, τα κατώτατα όρια τους μάραναν...

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

O emufear έγραψε στις 02:45, 11-09-05:

Θα ξεράσω

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:20, 30-09-05:

H τηλεφωνία μέσω του Ίντερνετ, που μέχρι πριν από λίγο καιρό βρισκόταν σε εμβρυακό επίπεδο, τώρα με τη ραγδαία εξάπλωση του Skype δημιουργεί νέα δεδομένα στον χώρο των τηλεπικοινωνιών και στη χώρα μας

Το Skype για κλήσεις από Ελλάδα χρεώνει μόλις προς 0,017 ευρώ το λεπτό (0,020 ευρώ με ΦΠΑ), πολύ φτηνότερα από τον ΟΤΕ και τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και αυτή η τιμή ισχύει και για αστικά και για υπεραστικά και για διεθνείς τηλεφωνήματα.

Ένα άλλο πλεονέκτημα του Skype είναι είναι ότι δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις το firewall κατάλληλα με αποτέλεσμα να είναι ακόμη πιο εύκολη η χρήση του!

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην ελληνική έκδοση της σελίδας του skype

Επιμέλεια Exposed Bone
Πηγή: Τα Νέα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 30-09-05 στις 17:42.
Παράθεση

billpapad

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη billpapad
Ο billpapad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O billpapad έγραψε στις 13:21, 30-09-05:

Το 0.020 ισχύει και για κλήσεις προς κινητα;;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:44, 30-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από billpapad
Το 0.020 ισχύει και για κλήσεις προς κινητα;;
Για κινητά είναι ? 0.215

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:52, 30-09-05:

Ξέρετε τώρα τι έχει να γίνει πάντως αν το πάρουν πρέφα οι πιο ψαγμένοι. Θα βάζουν μια αφόρτιστη Μ1020 απο Βιβόντι για dsl και θα πετάνε ενα Skype στο PC τους και θα κάνουν τηλέφωνα. Ούτε ΟΤΕ γραμμή θα βάζουν ούτε τίποτα, γλυτώνοντας ΚΑΙ τα πάγια και τα λοιπά τέλη μιας γραμμής PSTN ή ISDN

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 19:09, 30-09-05:

Αυτο νομιζω πως γινεται ηδη με vivodi.

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 20:13, 30-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield
Αυτο νομιζω πως γινεται ηδη με vivodi.
Με το voip της vivodi ομως που δε δουλεύει παντού. Το καλό ομως σε αυτό είναι οτι δεν θέλει pc αφού είναι απλο SIP πρωτόκολλο. Μπαίνει κατ ευθείαν πάνω στο router. Πραγματικά το μόνο κακό του skype είναι οτι δεν υπάρχει embedded συσκευή που να τρέχει skype (ακόμα).
Να αναφέρω επίσης οτι το skype προσφέρει και το skypein που θα είναι ιδιέταιρα πρακτηκό στην περίπτωση αυτή.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 06:37, 04-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Ξέρετε τώρα τι έχει να γίνει πάντως αν το πάρουν πρέφα οι πιο ψαγμένοι. Θα βάζουν μια αφόρτιστη Μ1020 απο Βιβόντι για dsl και θα πετάνε ενα Skype στο PC τους και θα κάνουν τηλέφωνα. Ούτε ΟΤΕ γραμμή θα βάζουν ούτε τίποτα, γλυτώνοντας ΚΑΙ τα πάγια και τα λοιπά τέλη μιας γραμμής PSTN ή ISDN
Προσωπικά ακόμη και τσάμπα να ήταν με τπτ δεν θα ρίσκαρα να είχα μόνο skype ... Δεν ξέρω δεν μου εμπνέει εμπιστωσύνη για κύριο τηλέφωνο

Παράθεση

lalakias69

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lalakias69
Ο lalakias69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O lalakias69 έγραψε στις 06:56, 04-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Με το voip της vivodi ομως που δε δουλεύει παντού. Το καλό ομως σε αυτό είναι οτι δεν θέλει pc αφού είναι απλο SIP πρωτόκολλο. Μπαίνει κατ ευθείαν πάνω στο router. Πραγματικά το μόνο κακό του skype είναι οτι δεν υπάρχει embedded συσκευή που να τρέχει skype (ακόμα).
Please, μην προσπαθείς να το παίξεις τεχνικός όταν δεν είσαι.
Το Skype δεν χρησιμοποιεί το SIP (Session Initation Protocol).
Αν το χρησιμοποιούσε, θα υπήρχαν και συσκεύες που να συνδεόντουσαν με το δίκτυο του (αυτές που αποκαλείς "embedded"), όπως π.χ. Cisco ATA ή 79xx, Sipura, Grandstream κτλ.
Φυσικά, και η τρίτη πρόταση σου είναι εσφαλμένη. Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με το "μπαίνει κατ ευθείαν πάνω στο router". Πολλοί routers, Cisco included, έχουν και VoIP capabilities. Αυτό περιλαμβάνει SIP, H.323, MGCP, SCCP/Skinny αλλά όχι το proprietary πρωτόκολλο του Skype.

Το Gizmo είναι SIP, το Google Talk υπόσχεται ότι θα γίνει κάποτε.

Skype == evil. Δεν θέλουμε άλλα proprietary πρωτόκολλα.
Το Internet φτιάχτηκε πάνω σε standards (HTTP, SMTP, POP3, IMAP, NNTP, IRC κτλ κτλ.) and for a damn good reason.

Το ότι τυχαίνει να έχουμε έναν πιο evil telco στην Ελλάδα, δεν το κάνει λιγότερο κακό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lalakias69 : 04-10-05 στις 10:31.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 07:00, 04-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από lalakias69
Το Skype δεν χρησιμοποιεί το SIP (Session Initation Protocol).
Από το μνμ του Gademis εγώ κατάλαβα ότι είπε ότι το Vivodi VoIP είναι SIP

Παράθεση

lalakias69

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lalakias69
Ο lalakias69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O lalakias69 έγραψε στις 10:00, 04-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Από το μνμ του Gademis εγώ κατάλαβα ότι είπε ότι το Vivodi VoIP είναι SIP
Μπορεί να έχεις δίκιο, τώρα που το ξαναδιαβάζω μπερδεύομαι. Ζητώ συγγνώμη αν έκανα λάθος.

Για την Vivodi δεν ξέρω για τώρα, πάντως παλιότερα, πριν από ~1 χρόνο, δεν είχε SIP αλλά SCCP (Skinny Channel Control Protocol, proprietary protocol της Cisco Systems) και δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω με τίποτε άλλο πλην του (κλειδωμένου) Cisco ATA 186 που παρείχε.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 05:59, 05-10-05:

- 98% το ποσοστό επιτυχημένων κλήσεων στο δίκτυο της εταιρείας
- Διπλασιάστηκε ο αριθμός των σταθμών βάσης ΤΙΜ κατά τα έτη 2001-2005
- 400 εκ. Ευρώ επενδύσεις στην 3ετία 2005-2007
- Προσφορά συμβολικής αποζημίωσης για «χαμένες» κλήσεις
Αθήνα, 30 Σεπτεμβρίου 2005. Την εξέλιξη του δικτύου της καθώς και τα αποτελέσματα ποιοτικών μετρήσεων που αφορούν στην απόδοση και λειτουργία του παρουσίασε η ΤΙΜ Ελλάς χθες σε Συνέντευξη Τύπου στο Τεχνικό της Κέντρο, στη Λεωφ. Αθηνών.
«Το δίκτυο της ΤΙΜ έχει εξελιχθεί σημαντικά από την αρχή της λειτουργίας της εταιρείας και ιδιαίτερα τα 5 τελευταία χρόνια οπότε και πετύχαμε όχι μόνο επέκταση του δικτύου και της κάλυψης αλλά και σημαντική βελτίωση χάρη στις επενδύσεις που πραγματοποιήσαμε» δήλωσε στην έναρξη της παρουσίασης ο Γενικός Τεχνικός Διευθυντής της εταιρείας, κ. Ζαχαρίας Πιπερίδης:
«Μέσα σε μία πενταετία, η ΤΙΜ Ελλάς επένδυσε περισσότερα από 500 εκ. Ευρώ για την επέκταση του δικτύου της και την βελτίωση της κάλυψης στην ελληνική επικράτεια. Διπλασιάσαμε τους σταθμούς βάσης του δικτύου και πετύχαμε αύξηση στα ποσοστά κάλυψης» συνέχισε ο κ. Πιπερίδης
Σύμφωνα με τα στοιχεία που παρουσίασε ο Γενικός Τεχνικός Διευθυντής της ΤΙΜ, η σημαντική ενίσχυση του δικτύου της ΤΙΜ από το 2001 μέχρι σήμερα αποτυπώνεται στην εξέλιξη των ποσοστών κάλυψης που προσφέρει:
- η κάλυψη της ΤΙΜ στην ξηρά αυξήθηκε από το 83% στο 91%
- η συνολική γεωγραφική κάλυψη από 90% σε 94,5% και
- η πληθυσμιακή κάλυψη από 98% σε 99%
«Το δίκτυο της ΤΙΜ Ελλάς σήμερα προσφέρει Ποιότητα στην Κάλυψη…με αποδείξεις που προκύπτουν από τις συνεχείς μετρήσεις και ελέγχους που πραγματοποιούμε μέσω μετρήσεων εν κινήσει (drive tests) σε πρωτεύουσες νομών, μεγάλες και μικρές πόλεις, σημεία τουριστικού ενδιαφέροντος, περιοχές εθνικής ευαισθησίας, οδικούς άξονες, κα. Στη διάρκεια του 2004 έγιναν συνολικά 38.000 μετρήσεις και 1.200 ώρες drive tests ενώ το 2005 έχουν ήδη πραγματοποιηθεί 20.000 κλήσεις και περισσότερες από 650 ώρες μετρήσεων. Τα αποτελέσματα των μετρήσεων αυτών αποδεικνύουν ότι:
- Η πρόσβαση στο δίκτυο της ΤΙΜ είναι δυνατή κατά 97, 6%
- Ενώ σε 98% ανέρχεται το ποσοστό κλήσεων που ολοκληρώθηκαν επιτυχημένα»
τόνισε ο κ. Πιπερίδης
Ο κ. Πιπερίδης αναφέρθηκε επίσης σε στοιχεία που προκύπτουν από τα στατιστικά λειτουργίας του δικτύου της ΤΙΜ, σύμφωνα με τα οποία από τον Ιούνιο 2001 ως τον Ιούνιο 2005, καταγράφεται:
- 41% μείωση στις κλήσεις χωρίς πρόσβαση στο δίκτυο
- 35% μείωση στο ποσοστό κλήσεων που διακόπτονται για τεχνικούς λόγους, από 1,39% σε 0,90%
«Στόχος μας παραμένει η περαιτέρω ενίσχυση της κάλυψης, η ανάπτυξη του δικτύου 3ης γενιάς, η βελτίωση του ποιοτικού ελέγχου του δικτύου και η συνεχής εισαγωγή νέων τεχνολογιών» κατέληξε ο κ. Πιπερίδης, αναφέροντας ότι οι επενδύσεις της ΤΙΜ Ελλάς για την 3ετία 2005-2007 θα φτάσουν τα 400 εκ. Ευρώ.
Παράλληλα η εταιρεία θα ακολουθήσει νέα στρατηγική επικοινωνίας για την προβολή της εξέλιξης του δικτύου της και της ποιότητας στην κάλυψη που προσφέρει, σύμφωνα με τον Γενικό Εμπορικό Διευθυντής της ΤΙΜ Ελλάς κ. Δαμιανός Χαραλαμπίδης ο οποίος στη διάρκεια της συνέντευξης τύπου δήλωσε:
«Η ΤΙΜ σήμερα προσφέρει τεχνολογικά προηγμένες υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας και άριστη ποιότητα δικτύου η οποία αποδεικνύεται μέσα από τις συνεχείς μετρήσεις που υλοποιεί το τεχνικό μας τμήμα. Πιστεύουμε στην απόδοση του δικτύου μας αλλά και στην δημιουργία σχέσης εμπιστοσύνης με τους πελάτες μας και στο πλαίσιο αυτό ανακοινώνουμε σήμερα, για πρώτη φορά στην Ελλάδα, μία νέα προσφορά: κάθε μήνα οι πελάτες μας θα αποζημιώνονται ως και 2 Ευρώ στο λογαριασμό τους για τυχόν χαμένες κλήσεις που οφείλονται σε τεχνικούς λόγους».
Σύμφωνα με τον κ. Χαραλαμπίδη, η αποζημίωση των 2 Ευρώ για τυχόν κλήσεις που ξεκίνησαν από το δίκτυο της ΤΙΜ αλλά για τεχνικούς λόγους δεν ολοκληρώθηκαν, είναι πρωτίστως συμβολική και εκφράζει έμπρακτα τη δέσμευση της ΤΙΜ για συνεχή βελτίωση της κάλυψης και των υπηρεσιών που προσφέρει.
Η προσφορά της ΤΙΜ απευθύνεται σε όλους τους πελάτες της, συνδρομητές με συμβόλαιο ή χρήστες καρτοκινητής τηλεφωνίας και αφορά τόσο εθνικές όσο και διεθνείς κλήσεις που ξεκινούν από το δίκτυο της ΤΙΜ προς άλλα κινητά ή σταθερά δίκτυα. Το τελικό ποσό της αποζημίωσης θα το γνωρίζει ο πελάτης στο τέλος κάθε μήνα μέσω ενημερωτικού γραπτού μηνύματος.
«Προσφέρουμε Ποιότητα στην Κάλυψη…με αποδείξεις. Αυτό είναι και το βασικό μήνυμα της νέας καμπάνιας επικοινωνίας που θα πραγματοποιήσουμε το επόμενο διάστημα. Επικοινωνούμε όχι μόνο την απόδοσή του δικτύου μας αλλά και τη συνεχή προσπάθειά μας για βελτίωση της ποιότητας και ενίσχυση της κάλυψης» δήλωσε ο Γενικός Εμπορικός Διευθυντής της ΤΙΜ, κ. Δαμιανός Χαραλαμπίδης.
Στη Συνέντευξη Τύπου συμμετείχε και εκπρόσωπος του Εργαστηρίου Ασύρματων & Επικοινωνίας Μεγάλων Αποστάσεων του Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου, το οποίο επιβεβαίωσε την μεθοδολογία που ακολουθεί η ΤΙΜ για την υλοποίηση των ποιοτικών μετρήσεων εν κινήσει (drive tests) στο δίκτυό της.

Πηγή: Δελτίο Τύπου ΤΙΜ

---------------------------------------------------------------------------------
Αυτό που κάνει σε εμένα εντύπωση είναι η αποζημίωση για τις χαμένες κλήσεις... Είναι σαν μου λένε πάρε 2 ευρώ και δεν πειράζει αν χάσεις κάποια κλήση...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 05-10-05 στις 06:04.
Παράθεση

Black_Butter_flies

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Black_Butter_flies
Ο Black_Butter_flies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Black_Butter_flies έγραψε στις 23:59, 05-10-05:

Όταν εγώ είχα ΤΙΜ, ούτε που φανταζόμουν ότι μια μέρα θα διάβαζα όλα αυτά.. Δεν ξέρω, είμαι λίγο δύσπιστος!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους