Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Yπερχρεωμένοι αυτόχειρες, του Γιώργου Στάμκου

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 21:43, 05-04-12:

Ωχ Θεέ μου, τι διαβάζουν τα μάτια μου.

Και από ανίατη ασθένεια να έπασχε, ΤΙ σημασία έχει?

Η πράξη του ήταν φύσει απόλυτη αντίδραση στην πολιτική που εφαρμόζεται και
δεν τελέστηκε τυχαία στο Σύνταγμα.

Ήθελε να στείλει ένα ξεκάθαρο μήνυμα και σε μάς και στους π@απ@ρες που μας κυβερνάνε.

Σήμερα διάβασα αυτοκτόνησε και άλλο άτομο στη Θεσσαλονίκη λόγω χρεών.

Ρε, είναι η απολύτη κατάντια και ξεφτίλα ενός κράτους να αυτοκτονούν σωρηδόν οι πολίτες του γιατί βρίσκονται σε απόγνωση.
Και καθόμαστε και μιλάμε για την ξεδαντροπιά που είπε ο ένας και ο άλλος για να μαζέψει τα ασυμάζευτα?

Οι άνθρωποι είναι στυγνοί εγκληματίες σε εντεταλμένη υπηρεσία καταστρατηγούν το Νόμο, παραβιάζουν το Σύνταγμα, καταπατούν θελεμιώδη ανθρώπινα δικαιώματα, εκμηδενίζουν το βιοτικό επίπεδο, ασφάλεια και μέλλον όλων μας.
Ξεπουλάνε τα πάντα χωρίς καμιά αιδώ και εμφανίζονται και ως σωτήρες.
Θα κ@λ@σουν μπροστά σε μία αυτοκτονία?
Τι είναι στο κάτω κάτω της γραφής ένας 77χρονος που τίναξε τα μυαλά του στον αέρα?
Ένας ακόμα αριθμός. Αλλά πριν τον κατατάξουμε στην στατιστική των αυτοκτονιών να βρούμε να πετάξουμε και λίγη λάσπη.

Και υπάρχουν ακόμα ζώα που θα τους ψηφίσουν?

Τι να πω...ΕΛΕΟΣ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:57, 05-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Πολλοι ανθρωποι εχουν αφαιρεσει τη ζωη τους εξαιτιας της οικονομικης κρισης που απλα δεν ακουστηκαν και δε μαθευτηκαν. Δεν ειναι μονο ο Δημητρης Χριστουλας.
Αρχική Δημοσίευση από prime
Σήμερα διάβασα αυτοκτόνησε και άλλο άτομο στη Θεσσαλονίκη λόγω χρεών.
Προσπάθησα να ενημερώσω νωρίτερα τον Φόκο κορίτσια μου, αλλά κανείς πιο τυφλός από αυτόν που δεν θέλει να δει:
Αρχική Δημοσίευση από isiliel
...οδηγούνται στην αυτοκτονία τουλάχιστον δύο άτομα την ημέρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:59, 05-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
Το video το είδα και ο Μπεγλίτης λέει ξεκάθαρα ότι τέτοια περιστατικά συμβαίνουν λόγω οικονομικών προβλημάτων. Μίλησα για τη συγκεκριμένη δήλωση και όχι για κάθε συνέντευξη που έκαναν οι ΠΑΣΟΚΟΙ πολιτικοί.

Κατά τη γνώμη υπεύθυνοι για την αυτοκτονία είναι αυτοί που σπέρνουν το κλίμα απαισιοδοξίας σε όλη τη χώρα δηλαδή τα ΜΜΕ και οι δημοσιογράφοι.

Ο αυτόχειρας με την αυτοκτονία δεν σεβάστηκε το παιδί του. Έβαλε υλικά αγαθά πάνω από άλλα πράγματα ανεκτίμητης αξία.
:<...>

Για τον αυτόχειρα από διάφορες πηγές και πληροφορίες ξέρω ότι δε χρωστούσε πουθένα μάλιστα είχε τακτοποιήσει όλες τις οικονομικές του εκκρεμότητες και πρόσφατα είχε διαγνωστεί με μια πολύ σοβαρή (ανίατη) νόσο, ενώ ήταν συνδικαλιστής. Αν τα συνδιασουμε όλα αυτά ο καθένας μπορεί να καταλάβει τον λόγο της αυτοκτονίας του. Έδωσε νόημα στον θανατό του υποστηρίζοντας αυτό που ήξερε και το πέτυχε παρόλα αυτά δε θεωρώ το οικονομικό κύριο λόγο για την πράξη του αυτή.
και μετά αναρωτιέμαι εγώ (και όχι μόνο) πώς στο καλό προκύπτουν τέτοια ποσοστά στις δημοσκοπήσεις για τα 2 κόμματα...

Προφανώς, αυτά που εγώ ακούω και με βγάζουν από τα ρούχα μου/θέλω να σπάσω την τηλεόραση για κάποιους είναι πηγή ...έμπνευσης και αφορμή να γίνουν...βασιλικότεροι του βασιλέως...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:05, 05-04-12:

http://www.theinsider.gr/images/stor...KET/874415.jpg

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

boss.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη boss.
Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

O boss. έγραψε στις 23:57, 05-04-12:

Ο καιόμενος

Κοιτάχτε μπήκε στη φωτιά! είπε ένας από το πλήθος.
Γυρίσαμε τα μάτια γρήγορα. Ήταν
στ’ αλήθεια αυτός που απόστρεψε το πρόσωπο, όταν του
μιλήσαμε. Και τώρα καίγεται. Μα δε φωνάζει βοήθεια.

Διστάζω. Λέω να πάω εκεί. Να τον αγγίξω με το χέρι μου.
Είμαι από τη φύση μου φτιαγμένος να παραξενεύομαι.

Ποιος είναι τούτος που αναλίσκεται περήφανος;
Το σώμα του το ανθρώπινο δεν τον πονά;

Η χώρα εδώ είναι σκοτεινή. Και δύσκολη. Φοβάμαι.
Ξένη φωτιά μην την ανακατεύεις, μου είπαν.

Όμως εκείνος καίγονταν μονάχος. Καταμόναχος.
Κι όσο αφανίζονταν τόσο άστραφτε το πρόσωπο.

Γινόταν ήλιος.

Στην εποχή μας όπως και σε περασμένες εποχές
άλλοι είναι μέσα στη φωτιά κι άλλοι χειροκροτούνε.

Ο ποιητής μοιράζεται στα δυο.

ΤΑΚΗΣ ΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ (1917-1981)

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 00:01, 06-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
και μετά αναρωτιέμαι εγώ (και όχι μόνο) πώς στο καλό προκύπτουν τέτοια ποσοστά στις δημοσκοπήσεις για τα 2 κόμματα...

Προφανώς, αυτά που εγώ ακούω και με βγάζουν από τα ρούχα μου/θέλω να σπάσω την τηλεόραση για κάποιους είναι πηγή ...έμπνευσης και αφορμή να γίνουν...βασιλικότεροι του βασιλέως...
Αυτό το thread με έκανε να δώσω τις 2 πρώτες μου αρνητικές ψήφους στο forum. Εδώ και εδώ.

Η τηλεόραση φταίει ή το διαδίκτυο. Απορώ πότε θα σταματήσετε να αναπαράγεται σαχλαμάρες. Ορισμένους σας κάνουν ότι θέλουν οι δημοσιογράφοι.

O αυτόχειρας αυτό που έκανε ήταν πολιτική πράξη και όχι λόγω απελπισίας εξαιτίας των οικονομικών του. Η κατάσταση στην υγεία του τον βοήθησε στην τελική του απόφαση που ήθελε κότσια. Ότι ήταν πολιτική πράξη φαίνεται και στο κείμενο που έγραψε η κόρη του το οποίο με καλύπτει.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:46, 06-04-12:

O αυτόχειρας αυτό που έκανε ήταν πολιτική πράξη και όχι λόγω απελπισίας εξαιτίας των οικονομικών του.
Είτε το έκανε από απελπισία, είτε από ιδεολογία, πάλι πολιτική πράξη είναι. Τι προσπαθείς να πεις μ' αυτό;
Ώρες είναι να μας πεις ότι ήταν προβοκάτσια...
---

To Insider αναδημοσιεύει επιστολή του Μίλτου Πασχαλίδη που γνώριζε καλά τον Δημήτρη Χριστούλα που αυτοκτόνησε με μια σφαίρα στο κεφάλι το πρωί της Τετάρτης στην πλατεία Συντάγματος. Ακολουθεί η επιστολή:

Τον κύριο Δημήτρη Χ. τον ήξερα από παιδί. Στην ίδια γειτονιά, στους Αμπελόκηπους, εγώ στην Αργολίδος, εκείνος στη Βελεστίνου. Με την κόρη του ήμαστε συμμαθητές απ' το Δημοτικό μέχρι τη Γ Λυκείου, φίλοι εγκάρδιοι, μεγαλώσαμε σαν αδέρφια, κολλητοί στη γειτονιά και στο σχολείο, παρέα στα πάρτι, σύντροφοι στις πορείες, μετά χαθήκαμε, εκτός από κάτι σποραδικά τηλέφωνα και καφέδες, αλλά πάντα με την επίγνωση ότι είμαστε παιδιά του ίδιου Θεού, σ' ένα παρελθόν τόσο ακαθόριστα μακρινό που νομίζω ότι το έζησε άλλος.

Ο κύριος Δημήτρης Χ. είναι ο τελευταίος άνθρωπος που θα φανταζόμουν μ' ένα όπλο στο χέρι. Μειλίχιος, πράος, μ' ένα αινιγματικό χαμόγελο στα χείλη, λες και ήξερε κάτι που εμείς αγνοούσαμε, μας αγαπούσε και μας καμάρωνε- δεν το λέω γιατί έφυγε, το λέω γιατί είναι η αλήθεια.

Ένας κοντός, μικροκαμωμένος ανθρωπάκος, λιπόσαρκος, μ' ένα ανεπαίσθητο ψεύδισμα που τον έκανε ακόμα πιο συμπαθή, βαθιά καλλιεργημένος, βαθιά πολιτικοποιημένος, βαθιά τρυφερός- δεν μπορεί, κάπου πολύ βαθιά θα 'χε κρυμμένα και τα κουσούρια του, αλλά εγώ δεν τα έβλεπα.

Με τον πατέρα μου ήταν συνάδελφοι, φαρμακοποιοί, είχαν πάντα έναν καλό λόγο ο ένας για τον άλλο- ο μπαμπάς μου δεν μπορεί να το χωνέψει. Κανείς μας δεν μπορεί να το χωνέψει.

Ο κύριος Δημήτρης Χ. έγραψε στο τελευταίο του σημείωμα ότι «αν ένας Έλληνας έπαιρνε το καλάσνικοφ, ο δεύτερος θα ήμουν εγώ». Ο κύριος Δημήτρης Χ. με καλάσνικοφ στο χέρι, είναι η απόλυτη ανορθογραφία.

Αν δεν είχε δώσει τέρμα στη ζωή του, στρέφοντας το όπλο στον εαυτό του στις 9 το πρωί στο Σύνταγμα, θα έλεγα ότι είναι μια απ' τις πιο αστείες εικόνες που μπορώ να φανταστώ. Κανείς δε γελάει. Πως τα φέρνει η ζωή- αν υπάρχει Θεός, έχει πολύ κακό χιούμορ.

Όταν έγραφα πριν δέκα μέρες για τα γερόντια που σαλτάρουν, δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι θα επιβεβαιωνόμουν τόσο σύντομα- και μάλιστα από έναν «δικό μου» προσφιλή ηλικιωμένο.

Έχω να πω πολλά. Δεν θα τα πω. Μόνο ένα ερώτημα απευθύνω προς όλους εκείνους που, αφού πρώτα έστειλαν τους γονείς, τους παππούδες και τις γιαγιάδες μας στο φόβο, στην εξαθλίωση και την απόγνωση, έχουν και το θράσος να δηλώνουν συγκλονισμένοι απ' το συμβάν:

Ρε κουφάλες, ο καθρέφτης σας, έχει αρχίσει να σας φτύνει ή ακόμα το σκέφτεται;

Μίλτος Πασχαλίδης
5 Απρίλη 2012

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 01:54, 06-04-12:

O αυτόχειρας αυτό που έκανε ήταν πολιτική πράξη και όχι λόγω απελπισίας εξαιτίας των οικονομικών του. Η κατάσταση στην υγεία του τον βοήθησε στην τελική του απόφαση που ήθελε κότσια. Ότι ήταν πολιτική πράξη φαίνεται και στο κείμενο που έγραψε η κόρη του το οποίο με καλύπτει.
Εσυ για το ΠΑΣΟΚ σου θα πέθαινες πρασινοφρούρι; Όχι.

Αυτός για την ιδεολογία του πέθανε όμως.

Και τώρα συνέχισε να ποστάρεις μπούρδες...

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 08:18, 06-04-12:

Άλλο ένα θύμα αστυνομικής βίας στα χθεσινά έκτροπα εναντίων διαδηλωτών που είχαν συγκεντρωθεί για δεύτερη συνεχή ημέρα με αφορμή την αυτοκτονία του συνταξιούχου φαρμακοποιού Δημήτρη Χριστούλα.

Χαροπαλεύει σε κρίσιμη κατάσταση ο πρόεδρος της Ένωση Φωτορεπόρτερ Ελλάδος, Μάριος Λώλος, ο οποίος δέχτηκε πισώπλατα και εντελώς απρόκλητα, χτύπημα με ανάποδο γκλοπ από ματατζή.

Ο Μάριος χειρουργείται σήμερα το πρωί. Μακάρι να πάνε όλα καλά.

Η Ένωση Φωτορεπόρτερ Ελλάδας καταγγέλλει τη νέα βάρβαρη και απρόκλητη επίθεση από τους άνδρες των ΜΑΤ ενάντια σε συναδέλφους που κάλυπταν τόσο τη χθεσινή συγκέντρωση στο Σύνταγμα, όσο και τη σημερινή με θύμα αυτή τη φορά και τον ίδιο τον πρόεδρο της Ένωσής μας Μάριο Λώλο, που εισήχθηκε ήδη σε Νοσοκομείο «με κρανιοεγκεφαλική κάκωση από πλήξη με γκλομπ, (κάταγμα-εμπίεσμα κρανίου), το οποίο χρήζει χειρουργικής παρέμβασης»! Θυμίζουμε πως δεν είναι η πρώτη φορά που ο Πρόεδρος της ΕΦΕ στοχοποιείται και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο, όταν στις 15-12-10 χτυπήθηκε πισώπλατα στο κεφάλι από άνδρα των ΜΑΤ, ενώ ασκούσε το λειτούργημά του, ενώ την επομένη η Ένωσή μας με ανακοίνωσή της είχε επιστήσει την προσοχή στους αρμόδιους Υπουργούς «να αναλάβουν και αυτοί τις ευθύνες τους, γιατί φοβόμαστε ότι στο τέλος θα θρηνήσουμε θύματα»!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 09:08, 06-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Εσυ για το ΠΑΣΟΚ σου θα πέθαινες πρασινοφρούρι; Όχι....
Όχι πρώην (και νυν) μπλε παιδί και πρώην κουμουνιστή δεν θα πέθαινα γι αυτούς τους μαλάκες όπως ο αυτόχειρας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 06-04-12 στις 12:06. Αιτία: Split μηνυματος και μεταφορα σε οφφτοπικ
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:22, 06-04-12:

Η τηλεόραση φταίει ή το διαδίκτυο. Απορώ πότε θα σταματήσετε να αναπαράγετΕ σαχλαμάρες. Ορισμένους σας κάνουν ότι θέλουν οι δημοσιογράφοι.
Λοιπόν, είναι αστείο το ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ συμφωνώ μαζί σου σε αυτή σου τη φράση...
Ironic isn't it?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:26, 06-04-12:

Τσάκο, για Ζάλογγο και Αραπίτσα αν δεν έχεις μάθει, σίγουρα δε θα γνωρίζεις, ούτε και για το Σούλι και το Αρκάδι!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:18, 06-04-12:

Όχι πρώην (και νυν) μπλε παιδί και πρώην κουμουνιστή δεν θα πέθαινα γι αυτούς τους μαλάκες όπως ο αυτόχειρας.
Πρώην μπλε παιδί ναι ήμουν. Έκανα κάτι γιατί το πίστευα. Εϊδα ότι ήταν λάθος, σταμάτησα να το κάνω και, πολύ πιό σημαντικό, σταμάτησα να το πιστεύω.

Νυν μπλέ παιδί όμως με τίποτα, από που κι ως που; Με έχεις δει πως είμαι και πως εκφράζομαι στους κύκλους μου τον τελευταίο καιρό; Αν με έβλεπες θα έλεγες ότι στάνταρ είμαι επαναστατίλα.

Καθένας οφείλει να είναι επαναστατίλα αυτό τον καιρό. Είτε πρώην ΝΔ, είτε πρώην ΠΑΣΟΚ, είτε πρώην ΚΚΕ, είτε οτιδήποτε. Παίζεται η ζωή μας κορώνα γράμματα εαν δεν το έχεις καταλάβει. Αυτού του ανθρώπου η ζωή μπορεί να παίχτηκε η ζωή σε ένα γκλοπ, αλλά αύριο το δικό μας γκλοπ που θα μας χτυπήσει θα είναι το πηρούνι στο άδειο πιάτο μας. Και το κακό ξέρεις ποιό είναι; Ότι με το γκλοπ σκοτώνεις έναν άνθρωπο. Με την φτώχεια και την πείνα και τη στέρηση κάθε ίχνους αξιοπρέπειας από έναν περήφανο και εργατικό λαό (και όχι τεμπέλη όπως θέλουν να μας παρουσιάζουν) σκοτώνεις πολλούς ανθρώπους.

Η αντίδραση στην καταπίεση πλέον δεν είναι θέμα χρώματος ή κόμματος. Είναι θέμα όλων των -υγιώς σκεπτόμενων- Ελλήνων πολιτών.

Κατα τ' άλλα αυτό το πόστ δεν το έγραψα ούτε για επίδειξη, ούτε για να σου κάνω κόντρα, αλλά γιατί ο κόσμος πρέπει να καταλάβει ότι μπορούμε όλοι να βάλουμε τις παλιές διαχωριστικές γραμμές πίσω μας και να ενωθούμε για τον κοινό στόχο που είναι η επιβίωση.

Είσαι το παράδειγμα του παλιού, είμαι το παράδειγμα του νέου. Συντηρείς μια κατάσταση που έχει πάψει να υπάρχει. Εσύ μιλάς με όρους όπως "δεξιά" και "αριστερά" και θεωρείς το ΠΑΣΟΚ ως λύση για να μην καταληφθεί η χώρα από το δεξιό κίνδυνο. Είσαι ακριβώς ίδιος με τον Γεώργιο Παπαδόπουλο που στην πρώτη του ανακοίνωση στηλίτευε την σύνδεση της κυβέρνησής του με τα ιδεώδη του Ελληνοχριστιανισμού (άλλη μαλακία κι αυτή, Ελληνισμός και Χριστιανισμός ήταν ανέκαθεν αντίθετοι πόλοι) καθώς και ότι "ο Έλλην δεν δύναται να ρέπει προς τον Κομμουνισμόν". Ήξερε ο Παπαδόπουλος που ρέπουν 7 εκατομμύρια συνειδήσεις... άλλα ντ' άλλα της Κυριακής το γάλα.

Εγώ σου μιλάω για αντίδραση. Είμαστε απέναντι Γιώργο. Είμαστε καθαρά απέναντι.

Και να σου πω και κάτι τελευταίο; Τουλάχιστον αυτός είχε μπάλες και πάτησε τη σκανδάλη για να μη τους τρώει στη μάπα. Εσύ που θα πας να τους ψηφίσεις, εξυμνείς τον εαυτό σου ως κάτι ανώτερο;

Μην περάσεις ούτε βόλτα από το Κιάτο αυτό το Πάσχα. Έχουν ακριβύνει τα αρνιά και δεν ξέρω τι θα καταλήξω να σουβλίζω... κανα πράσινο κορινθιακό κομματόσκυλο ίσως...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

boss.

Διάσημο Μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

O boss. έγραψε στις 18:58, 06-04-12:

Πρώην μπλε παιδί ναι ήμουν. Έκανα κάτι γιατί το πίστευα. Εϊδα ότι ήταν λάθος, σταμάτησα να το κάνω και, πολύ πιό σημαντικό, σταμάτησα να το πιστεύω.
μαλιστα! εισαι δηλαδη απο τους τυπους, που αν τους δωσουν ενα χιλιαρικο παραπανω στον μισθο τους, (τον δικο τους ή τους σπιτιου τους) θα γυρησουν παλι στον καναπε, και τους μπλε και τους πρασινους ε?
υπαρχουν πολλοι τετοιοι "αγανακτησμενοι" δυστιχως!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 06-04-12 στις 20:09. Αιτία: Προσθήκη spoiler tag για λόγους scrolling
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 20:24, 06-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από boss.
μαλιστα! εισαι δηλαδη απο τους τυπους, που αν τους δωσουν ενα χιλιαρικο παραπανω στον μισθο τους, (τον δικο τους ή τους σπιτιου τους) θα γυρησουν παλι στον καναπε, και τους μπλε και τους πρασινους ε?
υπαρχουν πολλοι τετοιοι "αγανακτησμενοι" δυστιχως!
Πως έβγαλες ένα τέτοιο αστήριχτο συμπέρασμα; Διαφώτισέ με.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 21:11, 06-04-12:

Aίσχος 'Ελληνες πολιτικοί και αίσχος και στο λαό που τους ψήφιζε τόσες δεκαετίες. Θα έπρεπε αυτοί να αυτοκτονήσουν, όλοι μαζί, πολιτικοί και πολίτες εν ύπνω και άνθρωποι εν ύπνω. Θα σας κυνηγάνε πάντα οι Εριινύες κοιμισμένοι νεοέλληνες πολιτικοί και πολίτες. Είμαστε σε πένθος. Θα πρέπει να κυρυχτεί πένθος πανελλαδικά τουλάχιστον για ένα μήνα και θα είναι ντροπή να ψηφίσετε ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ στις εκλογές. Ούτε ένας δεν πρέπει να διαπράξει αυτό το έγκλημα. Το διαπράτετε επί σειρά ετών και δεκαετιών ανόητοι. Ούτε ένας δεν θα πρέπει να πάει στα μεγάλα εμπορικά καταστήματα ή σε γλέντια πασχαλινά. Η μεγάλη ευκαιρία για επανάσταση πραγματική πλησιάζει. Τώρα θα δείξετε αν είστε αληθινοί άνθρωποι και έξυπνοι, τώρα που οι εκλογές είναι κοντά, πέρα από ψευτοεπαναστατικές εκδηλώσεις και φολκόρ διαμαρτυρίες στις πλατείες και πέρα από το ανέβασμα ελληνικών σημαίων στο facebook. Να αφήσουμε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ έξω από τη βουλή ή να τους ρίξουμε στο 2% τον καθένα.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:45, 06-04-12:

Δεν θα γίνει ταφή. Θα τον κάψουν οι Βούλγαροι.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πέτρος Αργυρίου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Πέτρος Αργυρίου
Ο Πέτρος Αργυρίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O Πέτρος Αργυρίου Θανάσιμες Θεραπείες έγραψε στις 09:22, 07-04-12:

Είχε όνομα: Το όνομα του ήταν Δημήτρης Χριστούλας-
του Πέτρου Αργυρίου

Όταν το Δεκέμβριο του 2010 ο 26χρονος Τυνήσιος μικροπωλητής Mohamed Bouazizi αυτοπυρπολήθηκε στην πόλη Sidi Bouzid, ολάκερος ο πλανήτης έπεσε πάνω του. Ο Mohamed ήταν το «σπίρτο που άναψε την επανάσταση» , την περίφημη «Αραβική Άνοιξη».

Οι Times τον ανακήρυξαν «άνθρωπο της χρονιάς» του 2011. Οι δυτικοί τίμησαν τη μνήμη του και την πράξη του με το βραβείο Ζαχάροφ. Άραβες χαρακτήρισαν αυτόν αλλά και μιμητές του ως «Ηρωικούς Μάρτυρες μιας Νέας Επανάστασης της Μέσης Ανατολής». Περισσότερο μετριοπαθείς τους βάπτισαν με τον τίτλο «Οι Θυσιασμένοι».

Όταν τον Απρίλιο του 2012 ένας 77χρονος συνταξιούχος φαρμακοποιός αυτοπυροβολήθηκε σε κοινή θέα στην πλατεία Συντάγματος στην Αθήνα, για τα περισσότερα μήντια ο 77χρονος συνταξιούχος φαρμακοποιός παρέμεινε ένας 77χρονος συνταξιούχος φαρμακοποιός. Ανώνυμος. Το όνομα του δεν άξιζε μνείας. Η ταφόπλακα του θα το γράφει το όνομα του. Η μηντιακή ανωνυμία του όμως θα ήταν η ταφόπλακα της αμιγώς πολιτικής του πράξης.

Ξαφνικά τα μήντια ανακαλύπτουν για μια ακόμη φορά ως Indiana Jones του παρόντος ότι οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα, μια χώρα που παραδοσιακά είχε από τους μικρότερους δείκτες αυτοκτονίες παγκοσμίως, εκτοξεύονται 40% πάνω.

Τα ελληνικά μήντια αναγκάστηκαν να «ανακαλύψουν» το θέμα των αυτοκτονιών γιατί ακριβώς όπως και με το θέμα των μεταναστών, δεν μπορούσαν άλλο να το συγκαλύψουν ή να το αποσιωπήσουν. Το πιστόλι της αυτοκτονίας τους ανάγκασε με το ζόρι να ανοίξουν το θέμα.
Αλλά και πάλι κατέφυγαν στο τέχνασμα τους: Κρατήσαν το συνταξιούχο στην ανωνυμία με τη σταλινική λογική ότι «ο θάνατος ενός ανθρώπου είναι τραγωδία. Ο θάνατος χιλίων είναι στατιστική».

Αφού δεν μπορούσαν να την κουκουλώσουν, φρόντισαν τουλάχιστον να υποβαθμίσουν το σαφές πολιτικό μήνυμα της δημόσιας αυτοκτονίας: Η πολιτική σας μας σκοτώνει. Μας σκοτώνει με σιγαστήρα και βασανιστικά αργά. Η δημόσια αυτοκτονία του Δημήτρη Χριστούλα έβγαλε το σιγαστήρα από την πολιτική δολοφονία χιλιάδων Ελλήνων.

Μια που μιλήσαμε για κουκούλωμα που δεν ήταν εφικτό ας μιλήσουμε για τα αυτοκτονικά σχόλια του υφυπουργού εσωτερικών Πάρη Κουκουλόπουλου ο οποίος υπαινίχθηκε ότι η πράξη του Ήρωα θα μπορούσε να έχει ψυχιατρικό υπόβαθρο και ως εκ τούτου ότι θα μπορούσε να μην ανήκει στην πολιτική σφαίρα αλλά στην ψυχιατρική σφαίρα. Και δε σταμάτησε εκεί: Ακολουθώντας τη λογική του «μαζί τα φάγαμε» σπίλωσε τη μνήμη του γενικά ανώνυμου νεκρού λέγοντας ότι « Εάν ο ίδιος άνθρωπος είχε άλλη προσέγγιση, θα μπορούσε να μας βοηθήσει και πολύ καλά για το πώς τα 4 δισ. του 2004 για δαπάνες φαρμάκου έγιναν 9 δισ. μέσα σε λίγα χρόνια» . Το σχόλιο του υφυπουργού μιλάει από μόνο του. Το αστείο με το Κουκουλόπουλο είναι ότι η δημόσια αυτοκτονία του Δημήτρη Χριστούλα θα μπορούσε να τον είχε αγγίξει περισσότερο -έστω και συνειρμικά: Η Γυναίκα του Κουκουλόπουλου είναι φαρμακοποιός. Όπως και ο Χριστούλας. Επομένως τη σωτήρια παρέμβαση των φαρμακοποιών για τις υπέρογκες δαπάνες που ζητούσε από τον ήδη νεκρό και άγνωστό του Κουκουλόπουλο την είχε μέσα στο σπίτι του. Το παιδί του Κουκολόπουλου το λεν Δημήτρη. Ακριβώς όπως και τον Χριστούλα. Αλλά εκεί τελειώνουν οι ομοιότητες. Ο Χριστούλας είχε την ευαισθησία να αυτοκτονήσει για τις αμαρτίες των άλλων. Οι πολιτικοί δεν έχουν καν την ευαισθησία να παραιτηθούν για τις δικές τους αμαρτίες. Δεν μπορείτε να περιμένετε δημοκρατικές ευαισθησίες από ανθρώπους που δεν έχουν ανθρώπινες ευαισθησίες.

- Έχει όνομα: Τον λένε Δημήτρη Χριστούλα-

Το διεθνή μήντια στην πλειοψηφία τους θάψαν και αυτά το όνομα του. Περιγράψαν την αυτοκτονία ως αποτέλεσμα της οικονομικής κρίσης, ούτε σαν ηρωική ούτε καν ως πολιτική πράξη. Για ποιο λόγο αυτά τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά; Τι περισσότερο είχε ο Τυνήσιος μικροπωλητής από τον Έλληνα συνταξιούχο; Τι περισσότερο έχασε; Ο Τυνήσιος έχασε την δανεισμένη πραμάτεια του. Του την στερήσαν οι αρχές της Τυνησίας. Μαζί με αυτήν και την αξιοπρέπεια του και το δικαίωμα στη ζωή. Ο Χριστούλας έχασε τη δουλεμένη σύνταξη του. Την πετσόκοψαν σε αυτόν και σε εκατοντάδες χιλιάδες άλλα γερόντια οι αρχές της Ελλάδας. Μαζί με αυτήν και την αξιοπρέπεια του. Ο Τυνήσιος αυτοπυρπολήθηκε για προσωπικούς λόγους. Και δικαίως τα μήντια τον μεταμορφώσαν σε ήρωα και σύμβολο. Ο Έλληνας αυτοπυρπολήθηκε και για πολιτικούς λόγους, για τους ανώνυμους εκατομμύρια σιωπηλά υποφέροντες Έλληνες. Τη μέρα που κατά τους χριστιανούς ο Ιησούς σταυρώθηκε για να πάρει τις αμαρτίες των άλλων, ο Χριστούλας αυτοπυροβολήθηκε για να σκίσει με το θανάσιμο κρότο το πέπλο της σιωπής πίσω από το οποίο εκατομμύρια συμπολίτες του βασανίζονται. Το έκανε και για τους άλλους και αυτό τον κάνει τουλάχιστον εξίσου ήρωα με τον Bouazizi, αν όχι περισσότερο. Για ποιο λόγο λοιπόν αυτά τα δύο μέτρα και σταθμά; Για ποιο λόγο αναστήσαν τον Τυνήσιο και θάψαν τον Έλληνα; Είναι απλό: Για τη βιομηχανία της Δημοκρατίας: Οι Άραβες δεν είχαν ελευθερίες. Έπρεπε να τους τις πουλήσουμε. Οι Έλληνες παραείχαν ελευθερίες: Έπρεπε να τους τις στερήσουμε. Για αυτό το λόγο, όταν οι Αιγύπτιοι, με 8χτοπλάσιο πληθυσμό μάζεψαν λίγες εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου στις πλατείες, τα δυτικά μήντια έσπευσαν να απαθανατίσουν το στιγμιότυπο και να χαιρετήσουν τους Αιγύπτιους διαδηλωτές ως δημοκράτες. Όταν όμως εκατοντάδες χιλιάδες Ελλήνων μαζεύτηκαν επανειλημμένα στις πλατείες αντιμετωπίζοντας καταστολή και χημικό πόλεμο που θα κανε κάθε αυταρχικό καθεστώς περήφανο, οι Έλληνες χαρακτηρίζονταν ως καλοβολεμένοι που θέλαν να διατηρήσαν τα παράλογα προνόμια τους ή ως ταραξίες.

Τα διεθνή μήντια δεν αναφέραν επίσης πως όταν μερικές χιλιάδες Έλληνες μαζεύτηκαν στην πλατεία Συντάγματος για να τιμήσουν τη μνήμη του σκόπιμα ανώνυμου αντικαθεστωτικού ήρωα Δημήτρη Χριστούλα, τριγύρω τους μαζεύτηκαν πέντε κλούβες των ΜΑΤ.

Στην πολιτισμική καρδιά της Ευρώπης, υπάρχει ένα έθνος που οι κάτοικοι του, όσον αφορά τα πολιτικά πράγματα, βρίσκονται κατά οίκον περιορισμό-όταν δεν συλλαμβάνονται προληπτικά. Η χώρα αυτή λέγεται Ελλάδα. Και η χώρα αυτή έχει ένα νέο-ήρωα.

-Έχει όνομα : τον λένε Δημήτρη Χριστούλα

Και είναι ο ήρωας μου. Ο ήρωας όσων αδικημένων, καταφρονεμένων, εκβιασμένων, ξυλοφορτωμένων και απελπισμένων Ελλήνων.
Στην κηδεία του Bouazizi οι Τυνήσιοι λέγεται ότι αφιέρωσαν έναν ύμνο στον ήρωα τους και οι δυτικοί τον τιμήσαν τον ύμνο ή τουλάχιστον σεβαστήκαν τον πόνο πίσω από αυτόν: Επιτρέψτε και σε μας τους βδελυρούς υποδυτικούς Έλληνες να κάνουμε το ίδιο, να υμνήσουμε το Δημήτρη με τα ίδια ακριβώς λόγια που λέγεται ότι έψαλαν οι Τυνήσιοι για τον δικό τους Mohamed :

«Έχε γεια Δημήτρη, θα πάρουμε εκδίκηση για σένα. Κλαίμε για σένα σήμερα. Θα κάνουμε αυτούς που προκάλεσαν το θάνατο σου να κλάψουν»

(Περσσότερα για το συγγραφέα και το έργο του στο προσωπικό του blog: agriazwa.blogspot.com)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 10:50, 07-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πέτρος Αργυρίου
Η ταφόπλακα του θα το γράφει το όνομα του.
Δεν θα έχει ταφόπλακα. Συνεπώς ούτε εκεί δεν θα γράφει το ονομά του.

Δεν πειράζει θα μείνει χαραγμένος στην καρδιά μας ως ο 77χρονος που αυτοκτόνησε στο σύνταγμα κόντρα στο κατεστημένο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

boss.

Διάσημο Μέλος

O boss. έγραψε στις 13:27, 07-04-12:

Πως έβγαλες ένα τέτοιο αστήριχτο συμπέρασμα; Διαφώτισέ με.
εμμ , στο ποστ σου , το μονο ζητημα που θιγεις ειναι πως δεν θα εχουμε να φαμε.... αρα το ζητημα σου ειναι μαλλον μονο οικονομικο!
και γιαυτο σε ρωτησα αν εισαι απο αυτους που αμα τους δωσουν 1000 ευρω παραπανω θα πανε παλι σπιτι τους!
και κακως μου βαλατε αρνητικες, γιατι απλα ρωταγα!

ρε παιδια, οχι και ηρωας ο συνταξιουχος!
σαφως και ηταν μια δολοφονια, σαφως και πρεπει να τεξουμε να διαδηλωσουμε για να μην ξαναγινει, αλλα οχι και ηρωας!
περιμενω τις αρνητικες!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 07-04-12 στις 16:08. Αιτία: Συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 14:07, 07-04-12:

σαφως και ηταν μια δολοφονια, σαφως και πρεπει να τεξουμε να διαδηλωσουμε για να μην ξαναγινει, αλλα οχι και ηρωας!
περιμενω τις αρνητικες!
Ούτε διαδηλώσεις δε πρέπει να κάνουμε (με αφορμή αυτό το γεγονός) ο άνθρωπος δεν πινούσε δεν είχε οικονομικά προβλήματα και αυτό το έκανε για να υποστηρίξει την ιδεολογία του (οποιος σκέφτεται λογικά έχει την άποψη μου). Ο τύπος δεν υποχρεωθηκε να αυτοκτονήσει..........

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

boss.

Διάσημο Μέλος

O boss. έγραψε στις 14:15, 07-04-12:

Ούτε διαδηλώσεις δε πρέπει να κάνουμε (με αφορμή αυτό το γεγονός) ο άνθρωπος δεν πινούσε δεν είχε οικονομικά προβλήματα και αυτό το έκανε για να υποστηρίξει την ιδεολογία του (οποιος σκέφτεται λογικά έχει την άποψη μου). Ο τύπος δεν υποχρεωθηκε να αυτοκτονήσει..........
αμαν ρε τσακο! οχι διαφωνω καθετα μαζι σου!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:35, 07-04-12:

περιμενω τις αρνητικες!
Κάθε άποψη είναι σεβαστή -ακόμη και του Φόκου... Ιδανικά όμως για τη συζήτηση, είναι καλό να αιτιολογούμε τις απόψεις μας ώστε να μπορεί να γίνει διάλογος με επιχειρήματα. Ο Αργυρίου παραπάνω αιτιολόγησε τη θέση του. Θα ήθελες να αιτιολογήσεις κι εσύ τη δική σου; Γιατί δεν είναι ήρωας και τι είναι αυτό που κάνει τον ήρωα; Επίσης, έχουμε όλοι τους ίδιους ήρωες; (Το ρωτώ αυτό διότι ο Αργυρίου είπε πως είναι ο 'ήρωάς ΤΟΥ').

οποιος σκέφτεται λογικά έχει την άποψη μου
(...Αν είναι έτσι η λογική, τότε ΖΗΤΩ Η ΤΡΕΛΑ!)

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 14:51, 07-04-12:

αμαν ρε τσακο! οχι διαφωνω καθετα μαζι σου!
Συμφωνείς μαζί μου αλλά δεν το έχεις καταλάβει.

Η Σύνταξη του Φαρμακοποιού πριν κάποια χρόνια ήταν στα 2700 ευρώ... Τώρα κουρεύτηκε στα 1500 ευρώ. Προσθέτω ότι ένα φαρμακοποιός έχει τη δυνατότητα να πουλήσει την άδεια του (+200.000 ευρώ).

Η σύνταξη στο ΤΕΒΕ του απλού καταστηματάρχη έχει πέσει στα 350 ευρώ (η άδεια στη συγκερκιμένη περίπτωση 0 ευρώ).

Ο φαρμακοποιοί ήταν από τους ευνοημένους του συστήματος. Προφανώς τα 1500 σε ένα φαρμακοποιό του φαίνονται πολύ λίγα γιατί στην επαγγελματική του καριέρα έβγαζε τα πενταπλάσια.

Προσωπικά δεν είμαι υπέρ του κουρέματος των υψηλών συντάξεων (σε αντίθεση με τη πλειοψηφία από εσάς), και φυσικά δεν θα ταυτίσω τον συγκεκριμένο αυτόχειρα με έναν άλλον μην ευνοούμενο συνταξιούχο (όπως εσείς), ούτε θα τον συγκρίνω με τη δολοφονία του Τυνήσιου μικροπωλητή όπως ο συγραφέας και συμφουρίτης Πέτρος Αργυρίου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 07-04-12 στις 15:01.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:58, 07-04-12:

Άμα δεν πληρώνεσαι Φόκο για να τα λες αυτά, είναι μεγάλη μαλακία. Να ζητήσεις μισθό αγόρι μου...

Παράθεση

boss.

Διάσημο Μέλος

O boss. έγραψε στις 15:11, 07-04-12:

οκ, ας προσπαθησω να εκφραστω!
σαφως και ειναι απιστευτα λυπηρη η αυτοκτονια ενος 77 χρονου, για την υπαρχουσα οικονομικη αλλα και πολιτικη κατασταση της χωρας που εζησε και μεγαλωσε!
αλλα απο εκει, και περα, νομιζω οτι δεν εκανε κατι τοσο φοβερο, ετσι ωστε να τον αποκαλεσουμε ηρωα! ηρωας θα ηταν αμα εμπαινε μεσα στην βουλη, σκοτωνε μερικους!
ειναι σαν τον γρηγοροπουλο, δεν ηταν καποιος ηρωας!
γιαυτο πιστευω πως τετοια γεγεονοτα, πρεπει να καταγραφονται στην ιστορια, αλλα και στ μυαλο-συνειδηση του καθενα, και να μην το ξεφτιλιζουμε καθε χρονο με πορειες κτλ!

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 15:13, 07-04-12:

Αν έμπαινε στη Βουλή και σκότωνε μερικούς θα ήταν δολοφόνος.

Παράθεση

boss.

Διάσημο Μέλος

O boss. έγραψε στις 15:15, 07-04-12:

Αν έμπαινε στη Βουλή και σκότωνε μερικούς θα ήταν δολοφόνος.
για σενα και το μεγκα!
για τους υπολοιπους ελληνες, θα ηταν ηρωας!

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 15:19, 07-04-12:

για σενα και το μεγκα!
για τους υπολοιπους ελληνες, θα ηταν ηρωας!

Αυτόν τον θεωρείς ήρωα;

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:28, 07-04-12:

Η Σύνταξη του Φαρμακοποιού πριν κάποια χρόνια ήταν στα 2700 ευρώ... Τώρα κουρεύτηκε στα 1500 ευρώ. Προσθέτω ότι ένα φαρμακοποιός έχει τη δυνατότητα να πουλήσει την άδεια του (+200.000 ευρώ).

Η σύνταξη στο ΤΕΒΕ του απλού καταστηματάρχη έχει πέσει στα 350 ευρώ (η άδεια στη συγκερκιμένη περίπτωση 0 ευρώ).

Ο φαρμακοποιοί ήταν από τους ευνοημένους του συστήματος. Προφανώς τα 1500 σε ένα φαρμακοποιό του φαίνονται πολύ λίγα γιατί στην επαγγελματική του καριέρα έβγαζε τα πενταπλάσια.

Δεν ξερεις τι εσοδα και εξοδα ειχε γενικοτερα αυτος ο ανθρωπος...! Δεν ξερεις τα προσωπικα του, ξερεις μονο το γενικο δεδομενο.
Ακομα και ετσι ομως, αν αυτος ο ανθρωπος εχει υπολογισει στα 2700 ευρο τον μηνα, ξοδεψε οτι λευτα ειχε (πχ απο την αδεια) την στιγμη που τα πειρε και ειχε υπολογιση την υπολιοπη του ζωη για 2700, ξοδευωντας πχ 2000 μηνιαιως για καποιο δανειο ισως, τοτε πως θα ζησει μετα 1500;
Εγω μπορει να ζω πολυ ανετα με τα 1500, ενας αλλος μπορει μονο για κερατιατικα να θελει 15000.... Και μεσα σε ολα αυτα δεν σε βλεπω να εχεις υπολογισει την φορολογια που θα τον καλεσουν να πληρωσει...!
Ελεγες πριν οτι επασχε απο καποια ασθενια...! Εξοδα νοσιλιας και φαρμακων;...! Εξοδα για να ζησει με τον τροπο που θα του οριζε αυτη η ασθενια; Αααααααααν υποθεσουμε οτι αυτα εχουν καποια βαση...

Ακομα και δεν ειχε προβλημα επιβιωσης, τι ειναι αυτο που του απαγορευει να εκφραση μια πολιτικη σταση; Μπορει να εχει να φαει, αλλα να μην εχει ενα σορο αλλα πραγματ που πιστευει πως θα επρεπε να εχει, ειναι κακο αυτο; Η μηπος μονο για το φαγητο μας μπορουμε να αγανακτουμε;

Εγω φιλε μου τσακο, δουλευω χωρις ασφαλεια, βασικα δεν δουλευω καν, βοηθαω καποιους ανθρωπους που εχω γυρο μου και αυτοι εχουν αναλαβει τα βασικα μου εξοδα.
Φαγητο εχω καθε μερα, δεν μπορω να παραπονεθω. Αυτο ομως παει να πει οτι τα οικονομικα μου ειναι ενταξη; Αυτο παει να πει οτι δεν εχω δικαιωμα να αντιτιθεμε με τις πολιτικες αποφασεις καποιων; Δεν εχω δικαιωμα να λεω η να πρατω καποια πραγματα; Απλα επειδη δεν εχω προβλημα επιβιωσεις; Ενω ομως δεν μπορω να αλλαξω λαστιχα και φρενα στο μηχανακι μου, ενω δεν μπορω να βγω εξω για εναν καφε με τους φιλους μου, και ενω τα μονα πραγματα που μπορω να κανω ειναι να τρωω, να δουλευω και να χρησιμοποιο τα απαρχεωμενο pc μου με μια συνδεση στο internet;...!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 15:49, 07-04-12:

Dark Kronos είπα ότι είμαι κατά της μείωσης των μεγάλων συντάξεων και ο λόγος είναι αυτό που είπες εσύ. Απλώς οι περισσότεροι που με κράζουν τώρα έχουν ως αρχή την αύξηση της φορολόγησης των μεγάλων εισοδημάτων.

Πιστεύω ότι ο συνδικαλισμός τον τρέλανε και όχι το ΔΝΤ. Όποτε μιλάω με συνδικαλιστές αναρωτιέμαι, όπως πολλοί από εσάς, πόση τρέλα κουβαλάνε. Τη μεγαλύτερη τρέλα την κουβαλάνε οι ΚΚΕδες. Τόσο καιρό στα πανεπιστήμια έχω συναντήσει αρκετούς τρελούς συνδικαλιστές που απορώ πως θα γίνουν όταν μεγαλώσουν.

To θέμα δεν είναι ότι οι συνδικαλιστές λένε ασυναρτησίες αλλά ότι με το χρόνο πιστεύουν αυτό που λένε. Στη συγκεκριμένη είχε επηρεαστεί τόσο πολύ που έφτασε μέχρι την αυτοκτονία. Τώρα ορισμένοι θέλουν να εκμεταλευτούν το ατυχές γεγονός για μικροπολιτικές σκοπιμότητες.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:01, 07-04-12:

τι βλεπω εδω μεσα!

αυτοκτονησε ο ανθρωπος και οι μεν τον λενε ηρωα
οι δε κυβερνητικοι πανε να τον απαξιωσουν τελειως

ελεος,,ενας ανθρωπος πηρε τη ιδια τη ζωη του!

ακομα και τρελος να ηταν-που μια πετριά την ειχε απο οτι καταλαβα-πρεπει να σεβαστουμε το δραμα του και την κινηση του και μια ζωη που χαθηκε!ποιος χεστηκε για το ποσα λεφτα ειχε?

η αυτοκτονια ετσι και αλλιως παντα μια τρελα ειναι,,κανεις με τη λογικη δεν αυτοκτονει
αλλοι αυτοπυρπολουνται αυτος πυροβοληθηκε

ζουμε σε τραγικες στιγμες ως χωρα και μεις ψυριζουμε τα ποσα λεφτα ειχε,,ελεος..

τι τρελοι που ειμαστε σε αυτην την χωρα

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 16:08, 07-04-12:

Ο καθενας ας τον θεωρει οπως θελει.

και να μην το ξεφτιλιζουμε καθε χρονο με πορειες κτλ!
Ναι ακριβως. Ειναι ενας συνηθισμενος, κλασικος θανατος (αναξιος αναφορας πραγματικα), σε μια χωρα που ευημερει και ολα πανε ρολοι και απορω γιατι αυτος ο ανθρωπος "αυτοκτονησε".Πρεπει να ηταν τρελος. Και που το ανεφεραν στα δελτια ειδησεων πραγματικα απορω. Δε βλεπω πού ειναι το προβλημα.Γιατι πρεπει να ασχοληθουμε; Πορειες και μαλακιες. Δε μας αφορα το ζητημα αλλωστε...Σιγα μην κατεβουμε και στους δρομους.Σιγα.Αλλωστε σε λιγες μερες θα ξεχαστει το θεμα και εμεις θα συνεχισουμε να ζουμε την υπεροχη ζωη μας . It's not our business. Εν τω μεταξυ απο τον Ιουνιο θα ανακοινωθουν τα νεα μετρα εξοντωσης . Εεε και αν υπαρξει καμια ακομα "αυτοκτονια" ...δε βαριεσαι. Σιγα μην το ξεφτιλιζουμε με πορειες καθε χρονο!!!

ηρωας θα ηταν αμα εμπαινε μεσα στην βουλη, σκοτωνε μερικους!
Σιγα μην μπουμε και φυλακη για χαρη τους. Αν εχουν τσιπα να αυτοκτονησουν μονοι τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ψαραδέλλη : 07-04-12 στις 16:25.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:09, 07-04-12:

απορω γιατι αυτος ο ανθρωπος "αυτοκτονησε".Πρεπει να ηταν τρελος.
ε,,αν περιμενουμε να κινηθει κανας "γνωστικός" την κατσαμε

απο τρελους παει μπροστα ο τοπος..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:39, 07-04-12:

εμμ , στο ποστ σου , το μονο ζητημα που θιγεις ειναι πως δεν θα εχουμε να φαμε.... αρα το ζητημα σου ειναι μαλλον μονο οικονομικο!
και γιαυτο σε ρωτησα αν εισαι απο αυτους που αμα τους δωσουν 1000 ευρω παραπανω θα πανε παλι σπιτι τους!
και κακως μου βαλατε αρνητικες, γιατι απλα ρωταγα!
Δε ρώταγες για να μάθεις. "Ρώταγες" ειρωνικά. Έκανες την αυθαίρετη υπόθεση ότι με 1000 ευρώ θα λυγίσω υπό τον μπλε και πράσινο ζυγό και ύστερα κατέληξες στο συμπέρασμα ότί είμαι ντεμεκ αγανακτισμένος και τέτοιοι υπάρχουν πολλοί.

Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει. Όχι και να δουλευόμαστε μάγκα μου, γιατί εγώ δε δουλεύομαι εύκολα.

ΥΓ: Και για να σου απαντήσω, ΟΧΙ, αν μου δώσουν οι μπλε ή οι πράσινοι 1000 ευρώ, θα τους φερθώ το ίδιο πούστικα που φέρονται αυτοί τόσα χρόνια στο λαό. Θα τα πάρω τα 1000 γιατί είναι γλυκά και μετά θα το ρίξω Φιλελεύθερη Συμμαχία, ΚΚΕ, Σύριζα, τη μάνα μου και τον πατέρα μου με κρεμμυδάκι ψητό. Κι άστους αυτούς με 1000 ευρώ να νομίζουν ότι με κέρδισαν.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:41, 07-04-12:

Αυτόν τον θεωρείς ήρωα;
μην συγκρίνεις αγόρι μου τη... με τη ...βούρτσα...

και το τρολαρισμα έχει κάποια όρια που επιμένεις να υπερβαίνεις...

στην τελική ας τον κρίνει ο καθένας όπως θέλει...

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 18:06, 07-04-12:

Πορεία προς το Σύνταγμα πραγματοποίησε πλήθος κόσμου μετά την κηδεία του Δημήτρη Χριστούλα. Μόλις οι διαδηλωτές έφθασαν στο Σύνταγμα, αντιλήφθηκαν δύο αστυνομικούς στο σημείο όπου αυτοκτόνησε ο αυτόχειρας. Ο κόσμος κινήθηκε απειλητικά προς το μέρος τους. Τότε οι δύο αστυνομικοί επιχείρησαν να διαφύγουν. Όμως οι πολίτες επιτέθηκαν στον ένα από τους δυο, με αποτέλεσμα να του πάρουν τα ρούχα, αλλά και το υπηρεσιακό του όπλο.

Οι διαδηλωτές κρέμασαν στα δέντρα της πλατείας τα ρούχα του αστυνομικού ως λάφυρα. Ο φρουρός μεταφέρθηκε στο 401 στρατιωτικό νοσοκομείο.

Αν και δεν συμφωνώ με τέτοιου είδους πράξεις προσωποποιημένης βίας, νομίζω ότι το περιστατικό καταδεικνύει το σημείο στο οποίο έχει επέλθει μεγάλο τμήμα του λαού.

Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:16, 07-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Αν και δεν συμφωνώ με τέτοιου είδους πράξεις προσωποποιημένης βίας, νομίζω ότι το περιστατικό καταδεικνύει το σημείο στο οποίο έχει επέλθει μεγάλο τμήμα του λαού.

Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος.
Συμφωνώ με το σχόλιό σου και προσθέτω πως η δράση φέρνει αντίδραση. Αυτό δεν σημαίνει πως θεωρώ την ενέργεια δικαιολογημένη, δεν παύει πάντως να είναι φυσική συνέπεια των τελευταίων ημερών.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 18:19, 07-04-12:

Άντε τα ρούχα να το καταλάβω(περαστικά του εύχομαι του αστυνομικού,άνθρωπος είναι και αυτος).Αλλά το πιστόλι δεν το παίρνουμε βρε παιδιά,δεν παίζουμε με αυτά.Και άφήστε που δεν ξέρουμε που θα καταλήξει και που θα χρησιμοποιηθεί.
Ευτυχώς που δεν είχαμε κανένα ατύχημα με το όπλο.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 18:59, 07-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
μην συγκρίνεις αγόρι μου τη... με τη ...βούρτσα...

και το τρολαρισμα έχει κάποια όρια που επιμένεις να υπερβαίνεις...

στην τελική ας τον κρίνει ο καθένας όπως θέλει...
Δηλαδή για να καταλάβω όταν ο αυτόχειρας αντι να αυτοκτονήσει έμπαινε στη Βουλή και σκότωνε τους μνημονιακούς Βουλευτές θα τον θεωρούσες ήρωα;

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 19:34, 07-04-12:

Δηλαδή για να καταλάβω όταν ο αυτόχειρας αντι να αυτοκτονήσει έμπαινε στη Βουλή και σκότωνε τους μνημονιακούς Βουλευτές θα τον θεωρούσες ήρωα;
πιο ήρωα θα τον θεωρούσαν, άν σκότωνε εμένα, παρά έναν βουλευτή.
εγώ είμαι ο κακός σε αυτο το σενάριο.

και δέν θα αφήσω κανέναν με γραβάτα να μου πάρει τον ρόλο!!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:04, 07-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
Εσύ δεν είσαι καθόλου ο κακός σε αυτό το σενάριο. Εσύ είσαι, αν θέλεις, το κακό σκυλί του κακού.
Μα όσο και να προσπαθήσεις δεν νομίζω πως γίνεται ποτέ να ξεπεράσεις τον τύπο με τη γραβάτα.

Παράθεση

boss.

Διάσημο Μέλος

O boss. έγραψε στις 20:57, 07-04-12:

ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
θα γινομουν το πουτανακι του για παντα!

ρε εχεις καταλαβει ποσο γατακι εισαι ? ποιος λογικος ανθρωπος θα καθοταν να σκοτωσει εναν τυπο που τον πληρωνουν για να βαραει ανθρωπους, που φταινε και μη ? και να νομιζει οτι ετσι κανει "επανασταση" ή εστω οτι αλλαζει τον κοσμο γυρω του ?
εσας για εκτονωση σας εχουν, για να μην μπουνε μεσα και σκοτωσουν αυτους!
και ναι παρτο αποφαση, θα εισαι ΠΑΝΤΑ το πουτανακι των πολιτικων! ποτε δεν θα τους φτασεις, οσο και εαν θες!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 07-04-12 στις 21:24. Αιτία: Συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:37, 07-04-12:

... νομίζω ότι το περιστατικό καταδεικνύει το σημείο στο οποίο έχει επέλθει μεγάλο τμήμα του λαού.

....
: Γι' αυτό και ήμαστε ευάλωτοι, από προβοκάτσιες!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 21:50, 07-04-12:

ΣΟΚ: Κρεμάστηκε συνταξιούχος σήμερα στο Βόλο

Tέλος αποφάσισε να δώσει στη ζωή του το μεσημέρι του Σαββάτου...

ένας 75χρονος συνταξιούχος κάτοικος Βόλου, στο λόφο της Γορίτσας.
Συγκεκριμένα ο 75χρονος έδεσε ένα σχοινί σε κλαδί πεύκου και κρεμάστηκε, ενώ λίγο αργότερα, όπως δημοσιεύει το e-volos.gr, περαστικοί ειδοποιήσαν το ΕΚΑΒ που όταν έφτασε ήταν ήδη αργά.
Η Αστυνομία έχει αποκλείσει το ενδεχόμενο εγκληματικής ενέργειας και παρήγγειλε νεκροψία – νεκροτομή. Προανάκριση ενεργεί το Αστυνομικό Τμήμα Βόλου.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 21:58, 07-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
ΣΟΚ: Κρεμάστηκε συνταξιούχος σήμερα στο Βόλο
Και τα άκουγα τα ασθενοφόρα που τρέχανε...ούτε κάν που φαντάστηκα πως επρόκειτο για αυτοκτονία.

Ακόμα πιστεύουν πως προκείται για μεμονομένα περιστατικά οι 300 νταβαντζήδες μας;;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:01, 07-04-12:

που σε ρε φοκο τσακο?

αυτος ποσα λεφτα ειχε στην τραπεζα,και τι αρρωστιες?
γιανα να ξερω αν πρεπει να λυπηθω ή οχι που κρεμαστηκε..

αντε και εις ανωτερα..

Παράθεση

The little musician boy (Κωνσταντίνος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The little musician boy
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O The little musician boy καλημέρα έγραψε στις 22:03, 07-04-12:

Κανονικά έπρεπε να κρεμαστούν οι πολιτικοί για όλα αυτά που έχουν κάνει και εκεί που έχουν φτάσει τον κοσμάκη....

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:16, 07-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
που σε ρε φοκο τσακο?

αυτος ποσα λεφτα ειχε στην τραπεζα,και τι αρρωστιες?
γιανα να ξερω αν πρεπει να λυπηθω ή οχι που κρεμαστηκε..

αντε και εις ανωτερα..
Δεν ξέρω το λόγο που κρεμάστηκε αλλά δεν παίρνω ως δεδομένο ότι αυτοκτόνησε εξαιτίας των χρεών.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:55, 07-04-12:

Ο αυτόχειρας με την αυτοκτονία δεν σεβάστηκε το παιδί του. Έβαλε υλικά αγαθά πάνω από άλλα πράγματα ανεκτίμητης αξία.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους