Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,947 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές νομικές γνώσεις

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:19, 18-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Φαντάζομαι το να βάλεις μόνη σου γραμματοκιβώτιο στην πόρτα δεν είναι επιλογή ε;
έβαλα!

Και περάσαμε τις εξής φάσεις:

1. το αγνοεί
2. τον πετυχαίνω και του το λεω αν μπορεί να αφήνει τα γραμματα μου και τα γράμματα που έχουν παραλήπτη τον παππού μου να τα αφήνει εκεί. Μου λέει "ναι" και αρχίζει να πετάει ΟΛΗ την αλληλογραφία της πολυκατοικίας (ενίοτε και της διπλανής(!)) μέσα στο κουτί στο οποίο σαφώς αναγράφονται τα ονόματα (2 και όχι 10, όλης της πολυκατοικίας δλδ!)
3. Τον ξαναπετυχαίνω, και ευγενικά του ξαναλέω ότι λέει το δύο. Μου λέει "ναι" και πλέον ΟΠΟΤΕ το θυμηθεί να τα φέρει τα αφήνει...όλα μαζί απέξω

Όλο το αμελούσα να ρωτήσω αλλά σήμερα που βρήκε η μαμά μου τα γράμματα μου [Including τον τελευταίο λογαριασμό του ΟΤΕ] μισοσκισμένο γιατί ο σκύλος του αποκάτω τον βρήκε στο...πάτωμα και τον έκανε παιχνίδι, ε...ΕΣΚΑΣΑ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 22:20, 10-08-10:

ήρθα πάλι

Μια μικρή ερώτηση αν τυχαίνει να ξέρετε.
Θέλω να βάλω τον πατέρα μου να παραλάβει κάτι χρήματα για μένα (επιστροφή εφορίας). Σύμφωνα με το χαρτί της εφορίας για να τα παραλάβει άλλος χρειάζεται μια εξουσιοδότηση από εμένα και μια επικυρωμένη φωτοτυπία της ταυτότητάς μου.
Ψάχνοντας τα χαρτιά μου είδα ότι έχω μια επικυρωμένη τέτοια φωτοτυπία με ημερομηνία επικύρωσης 01.07.2008.
Μπορώ να του δώσω αυτήν να χρησιμοποιήσει??? Ή η επικύρωση πρέπει να είναι πρόσφατη (προφανώς μιλάμε για την τωρινή μου ταυτότητα δεν έχω αλλάξει από τότε)?
Ρωτάω γιατί ναι μεν θα πάω ούτως ή άλλως στην αστυνομία για την εξουσιοδότηση, αλλά το να βρω φωτοτυπάδικο για την ταυτότητα κοντά στο ΑΤ της περιοχής μου [και δη κοντά στο 15αυγουστο ανοιχτό!] έχει ίδιες πιθανότητες με το να κερδίσω το joker που δεν έπαιξα. Κι επειδή δεν έχω άπειρο χρόνο ελεύθερο να τον ξοδεύω στα πήγαινέλα στο ΑΤ, αν πρέπει να ξέρω να φροντίσω a priori να την έχω έτοιμη.

Thx in advance!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:23, 10-08-10:

Εχω την αμυδρη ιδεα πως δε μετραει τοσο παλια, ειναι για καποιο χρονικο οριο και σχετικα μικρο η εξουσιοδοτηση. Το χα ρωτησει κι εγω καποτε αλλα νομιζω μου χαν πει να ξανακανω αλλα δεν ειμαι και σιγουρη, παρε ενα τηλ πρωι (η και τωρα) σε ενα τμημα

Ντινααα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 23:51, 10-08-10:

θέλει νέα επικύρωση

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 23:59, 10-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
έβαλα!

Και περάσαμε τις εξής φάσεις:

1. το αγνοεί
2. τον πετυχαίνω και του το λεω αν μπορεί να αφήνει τα γραμματα μου και τα γράμματα που έχουν παραλήπτη τον παππού μου να τα αφήνει εκεί. Μου λέει "ναι" και αρχίζει να πετάει ΟΛΗ την αλληλογραφία της πολυκατοικίας (ενίοτε και της διπλανής(!)) μέσα στο κουτί στο οποίο σαφώς αναγράφονται τα ονόματα (2 και όχι 10, όλης της πολυκατοικίας δλδ!)
3. Τον ξαναπετυχαίνω, και ευγενικά του ξαναλέω ότι λέει το δύο. Μου λέει "ναι" και πλέον ΟΠΟΤΕ το θυμηθεί να τα φέρει τα αφήνει...όλα μαζί απέξω

Όλο το αμελούσα να ρωτήσω αλλά σήμερα που βρήκε η μαμά μου τα γράμματα μου [Including τον τελευταίο λογαριασμό του ΟΤΕ] μισοσκισμένο γιατί ο σκύλος του αποκάτω τον βρήκε στο...πάτωμα και τον έκανε παιχνίδι, ε...ΕΣΚΑΣΑ!

http://www.yme.gr/index.php?tid=434
έχει χρήσιμες πληροφορίες για τις ταχυδρομικές υπηρεσίες

".....O καταναλωτής, με βάση την υφιστάμενη νομοθεσία, δικαιούται αποζημίωσης όταν ευθύνεται η ταχυδρομική επιχείρηση για αποδεδειγμένη απώλεια ή καθυστέρηση.: Tο δικαίωμα αποζημίωσης για τις παραπάνω περιπτώσεις δεν μπορεί να ασκηθεί κατά της ταχυδρομικής επιχείρησης μετά την παρέλευση 6 μηνών από την κατάθεση (αποστολή) του ταχυδρομικού αντικειμένου. Σημειώνεται ότι πολλές επιχειρήσεις προβλέπουν στον XΥΚ και άλλου είδους αποζημιώσεις, ανάλογα με τις υπηρεσίες που παρέχουν......"

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 01:58, 11-08-10:

ήσουν κατατοπιστικότατος και είχα αυτήν απορία όπως και πολλοί γνωστοί μου - έτσι μου έρχεται να εκτυπώσω το ποστ σου και να αρχίσω να το μοιράζω στις εισόδους των πολυκατοικιών , για να το μάθει όλος ο κόσμος

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Πάλι εδώ.

1. Υπάρχει κάποιος νόμος/κανονισμός που να ορίζει το πως παραδίδονται τα γράμματα από τον ταχυδρόμο/ελτά (ώρες, μέρες, τρόπος που αφήνονται στην πολυκατοικία αν υπάρχουν κουτιά ή όχι ή γενικά οτιδήποτε)?
ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα 2 φορές

τέσπα , ας απαντήσει κάποιος σε αυτό γιατί θα σκάσω

δεν ξέρω από νόμους , πόσταρα μόνο και μόνο για να σου πω ότι πέραν των νόμων - οι οποίοι από το να υπάρχουν μέχρι το να μπορούν να σε βοηθήσουν , απέχει πολύ , υπάρχει η βία (λολ)
είχα ένα φίλο που όλο ανοίγανε/σουγρώνανε γράμματα στην πολυκατοικία του : ε απλά μόλις σουφρώσαμε για 2-3 μέρες όλη την αλληλογραφία της πολυκατοικίας , το φαινόμενο σταμάτησε . Δηλαδή αν ο σκύλος του από κάτω σου μασουλάει την αλληλογραφία σου , βρες κάποιον που μπορεί να μασουλήσει τον γείτονα σου - οι νόμοι δεν θα βοηθήσουν κάπου

π.χ.
Αρχική Δημοσίευση από venividivici
http://www.yme.gr/index.php?tid=434
έχει χρήσιμες πληροφορίες για τις ταχυδρομικές υπηρεσίες

".....O καταναλωτής, με βάση την υφιστάμενη νομοθεσία, δικαιούται αποζημίωσης όταν ευθύνεται η ταχυδρομική επιχείρηση για αποδεδειγμένη απώλεια ή καθυστέρηση.: Tο δικαίωμα αποζημίωσης για τις παραπάνω περιπτώσεις δεν μπορεί να ασκηθεί κατά της ταχυδρομικής επιχείρησης μετά την παρέλευση 6 μηνών από την κατάθεση (αποστολή) του ταχυδρομικού αντικειμένου. Σημειώνεται ότι πολλές επιχειρήσεις προβλέπουν στον XΥΚ και άλλου είδους αποζημιώσεις, ανάλογα με τις υπηρεσίες που παρέχουν......"
άμα αποζημιωθεί άνθρωπος για καθυστέρηση αλληλογραφίας , εγώ να μην σώσω να ξανατρολάρω : άκου αποδεδειγμένη απώλεια : εσύ είσαι ανεύθυνη και το έχασες

τέσπα , η απορία με την υποχρέωση του ταχυδρόμου με ενδιαφέρει και εμένα . καγίραααααααααααααα

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:15, 11-03-11:

απλή ερώτηση αλλά δεν ξέρω πόσο απλή απάντηση έχει:

Αλλάζουμε ασφαλιστική στην εταιρία και σε αυτό που μας βάλαν να υπογράψουμε διαβάζω:
"συγκατατιθεται στην επεξεργασία κατ την έννοια του ν.2742/1997 των ως αν προσωπικών δεδομένων για το σκοπό της ασφάλισης και της ενημερώσης μου για τα ασφαλιστικά προγράμματα και τις λοιπές υπηρεσίες που παρέχει η ***, είναι δε δυνατόν να γνωστοποιηθούν σύμφωνα με τους όρους προστασίας προσωπικών δεδομένων που τηρεί η *** σε διαγνωστικά κέντρα, καθώς και σε εταιρία παροχής τηλεφωνικών υπηρεσιών που θα επιλέξει η ασφαλιστική για τους σκοπούς της παρούσης αίτησης εγγραφής καθώς και σε άλλες συνεργαζόμενες με την ασφαλιστική εταιρία επιχειρήσεις με σκοπό την παροχή υπηρεσιών προς τους ασφαλιζόμενους της εταιρίας"

Και μετά ακολουθεί ο χώρος για να υπογράψω. Το μόνο που λέει είναι ότι βάση του άρθρου 12 μπορώ να έχω πρόσβαση στις πληροφορίες που έχουν για μένα και βάση του άρθρου 13 μπορώ να ...προβάλλω αντιρρήσεις με έγγραφο που αποστέλλεται αποδεδειγμένα στην ασφαλιστική εταιρία.
Εμένα τα bold και ιδιαίτερα τα κόκκινα Bold ΚΑΘΟΛΟΥ δεν μου αρέσουν και καμία διάθεση δεν έχω να δώσουν τη διεύθυνση/τα κινητοσταθερά μου/το ΑΦΜ μου/ τον τραπεζικό μου λογαριασμό σε κανέναν αλλο, πόσο μάλλον δε, έχοντας και την συγκατάθεση μου με "σφραγίδα και υπογραφή".

διαβάζω και αυτό που βρήκα στο διαδίκτυο (αν και για μια ακόμα φορά πείθομαι ότι η...νομική δεν είναι ο δρόμος μου ) αλλά πάλι δεν βγάζω άκρη

Ερώτηση:
Χωρίς να πρέπει να μπλέξω με επίσημες διαδικασίες/έγγραφα κτλ, μπορώ να κάνω κάτι ώστε να διασφαλίσω ότι αυτό δεν θα γίνει? Την ασφάλεια τη θέλω αλλά έχω επιλογή να μην πάει "σετάκι" με επίσημο και νόμιμο ξεπούλημα των στοιχείων μου σε οποιονδήποτε ΔΕΝ επέλεξα εγώ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:43, 11-03-11:

Ρώτα τον ασφαλιστή σου και υπέγραψε με κάθε νόμιμη επιφύλαξη. Θεωρητικά έχεις δικαίωμα να αναγράψεις δίπλα στον επίμαχο όρο πως δεν αποδέχεσαι την χρήση του τηλεφωνικού σου αριθμού ή οποιουδήποτε άλλου προσωπικού σου στοιχείου για κανένα λόγο/σκοπό χωρίς προηγούμενη έγγραφη άδειά σου.
Αλλά επειδή οι ασφαλιστικές είναι ολίγον τι περίεργες, ..πρήξε τον ασφαλιστή!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 19:57, 11-03-11:

προτείνω την μετακίνηση του ποστ της Ρ.Ε. στο <<συζήτηση επί προσωπικού>>
http://www.youtube.com/watch?v=GOJk0HW_hJw (πρωταγωνιστεί η ίδια)
ρε τι κάνει ο ασφαλιστής για να μάθει το κινητό σου

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:57, 03-07-11:

Στο:
(βλ. και ΦΕΚ 42/01-01-2000, τ. Παρ.)
γνωρίζει κανείς το "τ. Παρ." τι σημαίνει;

Παράθεση

elena

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elena
H elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 417 μηνύματα.

H elena έγραψε στις 17:45, 03-07-11:

νόμιζω ότι σημάινει ''του παρόντος''
δηλαδή Φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως 42 του παρόντος άρθρου...

πάντος συνήθως το τ.παρ. αυτό σημαίνει. εκτός αν εννοεί Παρ. την παράγραφο του σχετικού άρθρου...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:17, 03-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από elena
νόμιζω ότι σημάινει ''του παρόντος''
δηλαδή Φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως 42 του παρόντος άρθρου...
Ευχαριστώ. Δεν το καταλαβαίνω όμως.
Τι θέλει να πει ο ποιητής με το "του παρόντος άρθρου";

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 18:20, 03-07-11:

Αυτό που είναι σε ισχύ.

Βασικά, μήπως εννοεί ''τελευταία παράγραφο'';
Αλλά γιατί το π το έχει κεφαλαίο;

Παράθεση

elena

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elena
H elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 417 μηνύματα.

H elena έγραψε στις 18:30, 03-07-11:

του παρόντος δηλαδή του 42! εγώ έτσι το καταλαβαίνω...όμως μπορεί να κάνω και λάθος....

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:31, 03-07-11:

Εάν το βρήκες σε κάποιο μεγαλύτερο κείμενο θα βόλευε μια μεγαλύτερη παράθεση, γιατί κάποια πράγματα δεν είναι απόλυτα τυποποιημένα,... άσε που προσπάθησα να βρω το ΦΕΚ 42 μήπως και βγει καμιά ιδέα, αλλά δεν υπάρχει με αυτή την ημερομηνία (01.01.) σε κανένα από τα τεύχη...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:06, 03-07-11:

Λολ βρε dreams. Προφανώς και είναι ενδεικτικό το νούμερο του ΦΕΚ. Σιγά μην έγραφα και σε ποιο ΦΕΚ αναφερόμουν.

Το context αναφέρεται σε μία παράγραφο που είναι στις ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ του ΦΕΚ. Είναι δηλαδή:

<Κυρίως Κείμενο>
Παρατηρήσεις:
  1. μπλα μπλα μπλα
  2. μπλα μπλα μπλα #2
  3. μπλα μπλα μπλα #3
  4. μπλα μπλα μπλα #4
Και αναφέρεται στο bullet #3. Μήπως αναφέρεται σε παρατηρήσεις το "τ. Παρ.";

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 20:22, 03-07-11:

Α μη μας εξάπτεις τόσο το ενδιαφέρον χρυσέ μου
(χμμμμμ Γιώργος και ΦΕΚ, ,
Γιώργος και ΦΕΚ, )

Έτσι όπως το λες θα μπορούσε να σημαίνει "των Παρατηρήσεων"

...επισης όμως, στα τεύχη των ΦΕΚ περιλαμβάνεται και το τεύχος "Παράρτημα" που εκδιδόταν έως το 2006 αλλά αυτό μάλλον θα γραφόταν ολόκληρο

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:54, 04-07-11:

Και κάτι ακόμα. Σε επίσημα έγγραφα, αναγράφεται, φερ' ειπείν, ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ.
Σε αντίστοιχα ξένα έγγραφα πώς μπαίνει το όνομα πατρός;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:50, 04-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Και κάτι ακόμα. Σε επίσημα έγγραφα, αναγράφεται, φερ' ειπείν, ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ.
Στο Proficiency μου πάντως η αναφορά γίνεται ως εξής: MARIA IOANNI PAPADOPOULOU.

Για US ή εντός Ευρώπης???

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:44, 04-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Καταρχάς πλέον είναι ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ και της ΜΑΡΙΑΣ. Σπάνια πλέον χρησιμοποιείται μόνο όνομα πατρός, και πολύ ορθά διότι όσο είναι του πατέρα το παιδί, άλλο τόσο είναι και της μάνας.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:55, 04-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Καταρχάς πλέον είναι ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ και της ΜΑΡΙΑΣ. Σπάνια πλέον χρησιμοποιείται μόνο όνομα πατρός, και πολύ ορθά διότι όσο είναι του πατέρα το παιδί, άλλο τόσο είναι και της μάνας.
Δυστυχώς, Λία, κάποια Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα έχουν μείνει δεκαετίες πίσω και εκδίδουν πιστοποιητικά με πατρώνυμο μόνο.
Οπότε μιας και το 'φερε η κουβέντα... το ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ και της ΜΑΡΙΑΣ πώς γράφεται στην Αγγλική;

PS: Αθηνά thanks

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:11, 23-07-11:

Έχω:
  1. Ένα πιστοποιητικό στα Ελληνικά.
  2. Ένα επικυρωμένο αντίγραφο του (1) από ΚΕΠ.
  3. Μία μετάφραση του (1) στα Αγγλικά.
Το (1) θα το κρατήσω εγώ, και τα (2) και (3) θα συρραφθούν σε ένα πακέτο.

Ερώτηση: θα πρέπει στο (3) να σημειωθούν και οι σημειώσεις του ΚΕΠ, που υπάρχουν στο (2); Δηλαδή να σημειωθεί κάπου στα Αγγλικά η αντίστοιχη σφραγγίδα "ακριβές αντίγραφο", το όνομα του υπαλλήλου, etc;

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 21:35, 29-07-11:

Επίσημη μετάφραση κάνει και το Υπουργείο Εξωτερικών για κάθε είδους έγγραφο που θες να χρησιμοποιήσεις στο εξωτερικό ή στο εσωτερικό....

Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών
Αρίωνος 10, (περιοχή Ψυρρή) Τ.Κ. 10554 Αθήνα
Ώρες κοινού 09.00 έως 13.00

Μεταφραστική Υπηρεσία

Σκοπός της Μεταφραστικής Υπηρεσίας είναι η έγκυρη μετάφραση δημόσιων και ιδιωτικών εγγράφων και άλλων κειμένων. Αλλοδαπά δημόσια έγγραφα μεταφράζονται εφόσον φέρουν την επισημείωση της σφραγίδας APOSTILLE στην περίπτωση που προέρχονται από αρχή χώρας συμβεβλημένης στη Σύμβαση της Χάγης, η οποία κυρώθηκε με το ν. 1497/1984 (ΦΕΚ 188 Α΄), σε κάθε άλλη δε περίπτωση εφόσον φέρουν θεώρηση από την ελληνική προξενική αρχή της χώρας προέλευσης του εγγράφου ή από την προξενική αρχή της χώρας αυτής στην Ελλάδα.
Για έγγραφα χωρών ( Αλβανία, Γεωργία) για τις οποίες η Ελλάδα έχει εκφράσει επιφυλάξεις για την προσχώρησή τους στη Σύμβαση της Χάγης και για όσο διάστημα δεν έχουν αρθεί οι επιφυλάξεις αυτές, η επικύρωση θα γίνεται μόνο από την οικεία ελληνική προξενική αρχή.
Δημόσια έγγραφα θεωρούνται τα προβλεπόμενα από την ανωτέρω Σύμβαση της Χάγης.
Η Μεταφραστική Υπηρεσία παρέχει πάσης φύσεως μεταφραστικές υπηρεσίες στις κάτωθι γλώσσες:

Αγγλική
Εβραϊκή
Ολλανδική
Σερβική
Αλβανική
Ισπανική
Ουγγρική
Σουηδική
Αραβική
Ιταλική
Ουκρανική
Τουρκική
Βουλγαρική
Κινέζικη
Πολωνική
Τσέχικη
Γαλλική
Κροατική
Πορτογαλική
Φινλανδική
Γερμανική
Μολδαβική
Ρουμανική
Φλαμανδική
Γεωργιανή
Ρωσική

Κόστος μετάφρασης

Βάση απόφασης Φ093.29/ΑΣ1057/26.02.07 ΥΦΥΠΕΞ (Φ.Ε.Κ 348/τ.Β΄/348/13.03.07) τα τέλη ανά σελίδα μετάφρασης καθώς και οι κατηγορίες εγγράφων από 19.03.2007 καθορίζονται ως εξής:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ
Απλή διαδικασία
Επείγουσα διαδικασία
Α
8,50€
12,00€
Β
9,50€
14,00€
Γ
14,00€
20,00€
Δ
15,00€
21,00€

* ΣΗΜΕΙΩΣΗ:

Οι μεταφράσεις της Υπηρεσίας μας σφραγίζονται και συρράπτονται με τα έγγραφα που κατατίθενται προς μετάφραση, ώστε να αποτελούν ενιαίο σώμα.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι που πρόκειται να προσκομίσουν για μετάφραση τίτλους σπουδών να καταθέτουν για μετάφραση μόνο τα επικυρωμένα αντίγραφα αυτών.
Αντίγραφα ελληνικών τίτλων σπουδών επικυρώνονται από όλες τις Δημόσιες Υπηρεσίες και Κ.Ε.Π. Αντίγραφα ξενόγλωσσων τίτλων σπουδών επικυρώνονται

1. από την εκδούσα αρχή.

2. από τα αντίστοιχα μορφωτικά κέντρα που εδρεύουν στην Ελλάδα.

3. από δικηγόρους

Για την εξυπηρέτηση πολιτών εντός Ελλάδος
εκτός νομού Αττικής λειτουργεί τμήμα Αλληλογραφίας πολιτών όπου οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να στέλνουν τα προς μετάφραση έγγραφά τους με συστημένη επιστολή κατόπιν τηλεφωνικής συνεννοήσεως (2103285721 , 2103285722) στην διεύθυνση της Μεταφραστικής Υπηρεσίας.

http://www1.mfa.gr/

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:25, 11-10-11:

Δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα και ρωτάω εδώ:
Συνάδελφος έχασε μερικά παλιά βιβλιάρια ενσήμων, πήγε στο ΙΚΑ και της είπαν ότι δεν κρατούν αρχείο για τα παλιά (εκείνα που κολλούσαν) και ότι τα έχασε πλέον.
Και η ερώτησή μου είναι: Δηλαδή, αν πιάσει (χτυπάμε ξύλο) φωτιά το σπίτι μας και καούν τα βιβλιάρια, χάνεις όλα εκείνα τα χρόνια που δούλεψες;
Ξέρει κανείς νομικός αν βγαίνει άκρη;

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:01, 11-10-11:

Μπορούν να στα βγάλουν τα μηχανογραφημένα ένσημα, απλά πρέπει να πας και με τις αντίστοιχες βεβαιώσεις εργασίας από τους αντίστοιχους εργοδότες.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 22:30, 11-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα και ρωτάω εδώ:
Συνάδελφος έχασε μερικά παλιά βιβλιάρια ενσήμων, πήγε στο ΙΚΑ και της είπαν ότι δεν κρατούν αρχείο για τα παλιά (εκείνα που κολλούσαν) και ότι τα έχασε πλέον.
Και η ερώτησή μου είναι: Δηλαδή, αν πιάσει (χτυπάμε ξύλο) φωτιά το σπίτι μας και καούν τα βιβλιάρια, χάνεις όλα εκείνα τα χρόνια που δούλεψες;
Ξέρει κανείς νομικός αν βγαίνει άκρη;
Αν τα ένσημα είναι σε καρτέλα, τότε θα πάει στον παλιό εργοδότη για να της βγάλει μια βεβαίωση εργοδότη για το διάστημα που δούλευε στην επιχείρηση του αρκεί, να θυμάται έτος και διάστημα. Απλά πρέπει να πάει στο ΙΚΑ που υπάγεται η επιχείρηση και να την επικυρώσει σε αυτό και όχι στο δικό της ΙΚΑ. Από το 2002 οι καρτέλες είναι μηχανογραφημένες οπότε και να χαθούν υπάρχουν σαν αρχείο στο ΙΚΑ.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:16, 07-11-11:

Μάθετε τα δικαιώματά σας σε περίπτωση «δυσάρεστης επαφής» με τις αστυνομικές αρχές.

Ο μικρός αυτός οδηγός θα σας δώσει ορισμένες πρακτικές οδηγίες για τα δικαιώματα που έχετε και το τι ακριβώς πρέπει να κάνετε, σε περίπτωση «δυσάρεστης επαφής» με τις αστυνομικές αρχές.
Είτε πρόκειται για εξακρίβωση στοιχείων, είτε για σωματική έρευνα, είτε για προσαγωγή, είτε για έρευνα σε σπίτι, είτε για σύλληψη, πρέπει όλοι να θυμόμαστε πως το Σύνταγμα και οι νόμοι προστατεύουν τον κατηγορούμενο.
Αυτό σημαίνει πως έχετε δικαιώματα και πρέπει να απαιτήσετε να τα ασκήσετε! Η αστυνομία δε θα σας τα χαρίσει, αντιθέτως θα βασιστεί στην άγνοια, τον πανικό και τις βεβιασμένες κινήσεις σας, αν χάσετε την ψυχραιμία σας.

1. Εξακρίβωση στοιχείων

Αν σας σταματήσει αστυνόμος στο δρόμο και απαιτήσει να του δείξετε την αστυνομική σας ταυτότητα, οφείλετε να το κάνετε. Αν αρνηθείτε, μπορεί να τιμωρηθείτε με φυλάκιση από 10 ημέρες ως 1 χρόνο. (άρθρο 157 του νόμου 2458/1953).
ΠΡΟΣΟΧΗ: Αφού δείξετε την ταυτότητά σας, έχετε εκπληρώσει τις νόμιμες υποχρεώσεις σας. Μην απαντάτε σε άλλες ερωτήσεις, τύπου «τι κάνεις εδώ;» «πού πηγαίνεις;» κλπ διότι είναι παράνομες.

Μπορεί στη συνέχεια οι αστυνόμοι να σας ζητήσουν να τους ακολουθήσετε στο τμήμα για «εξακρίβωση στοιχείων». Εφόσον έχετε δείξει την ταυτότητά σας, αυτό είναι παράνομο, γι’ αυτό οφείλετε να διαμαρτυρηθείτε. Αν παρ’ όλα αυτά σας αναγκάσουν να τους ακολουθήσετε, τότε αυτό που συμβαίνει είναι στην πραγματικότητα μία παράνομη σύλληψη, αφού σας πηγαίνουν στο τμήμα χωρίς να υπάρχει ούτε ένταλμα σύλληψης ούτε κλήση για προσαγωγή μάρτυρα! Άρα στο τμήμα πρέπει απλώς να δώσετε και πάλι τα στοιχεία σας και να αρνηθείτε να απαντήσετε σε οποιαδήποτε άλλη ερώτηση. Να επαναλαμβάνετε διαρκώς πως είναι παράνομο να σας κρατούν εκεί και να απαιτείτε να μιλήσετε με το δικηγόρο σας.

2.Σύλληψη

Η αστυνομία μπορεί να σας συλλάβει μόνο αν συντρέχει μία από τις παρακάτω προϋποθέσεις:

Α. Αν έχει εκδοθεί εναντίον σας ένταλμα σύλληψης
Β. Αν διαπράξατε αυτόφωρο έγκλημα.

Α. Αν έχει εκδοθεί εναντίον σας ένταλμα σύλληψης

Το ένταλμα σύλληψης είναι έγγραφο το οποίο εκδίδεται από τον ανακριτή και επιδίδεται από την αστυνομία στον ύποπτο.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Πολύς κόσμος πιστεύει πως ο ανακριτής είναι ένας αστυνομικός. Αυτό είναι λάθος. Ο ανακριτής είναι δικαστής, που διενεργεί την ανάκριση, και μόνο αυτός μπορεί να υπογράψει ένταλμα σύλληψης.

Επιπλέον το ένταλμα, σύμφωνα με το νόμο, πρέπει να αναφέρει τα στοιχεία σας και ακριβώς την πράξη για την οποία κατηγορείστε! Τα γενικά και αόριστα εντάλματα είναι παράνομα. Ο κατηγορούμενος έχει δικαίωμα να ξέρει ακριβώς για τι κατηγορείται. Ελέγξετε το ένταλμα και απαιτείστε να υπογράψετε την «έκθεση σύλληψης», ένα έγγραφο που θα αποδεικνύει τον τόπο και το χρόνο της σύλληψης.

Στη συνέχεια, ακολουθείστε τους αστυνομικούς, χωρίς να απαντήσετε σε ερωτήσεις. Εννοείται πως οποιαδήποτε βιαιοπραγία ή εξύβριση προς κατηγορούμενο που συνεργάζεται είναι παράνομη. Αν σας συμβεί, οι αστυνομικοί θα διαπράττουν ποινικά αδικήματα και μπορείτε να τους μηνύσετε.

Β. Αν διαπράξατε αυτόφωρο έγκλημα

«Αυτόφωρο» ονομάζεται ένα έγκλημα από τη στιγμή στην οποία τελείται μέχρι το τέλος της επόμενης ημέρας. Σε περίπτωση αυτόφωρου εγκλήματος, ο νόμος δίνει στην αστυνομία το δικαίωμα να συλλάβει το δράστη, χωρίς δικαστικό ένταλμα σύλληψης. Αυτό κατ’ αρχήν είναι σωστό, διότι θα ήταν παράλογο να έβλεπε π.χ. ένας αστυνόμος κάποιον βιαστή ή ληστή επί τω έργω και να έπρεπε να περιμένει να εκδώσει ο ανακριτής το ένταλμα! Ως τότε, ο δράστης θα είχε ήδη εξαφανισθεί.
Από την άλλη, όμως, η ελευθερία αυτή της αστυνομίας, οδηγεί συχνά σε αυθαιρεσία, γι’ αυτό πρέπει να είστε ιδιαίτερα ψύχραιμοι και να ξέρετε ακριβώς ποια είναι τα δικαιώματά σας.

Οι αστυνόμοι που σας συλλαμβάνουν οφείλουν να σας δηλώσουν το έγκλημα για το οποίο σας πηγαίνουν στο τμήμα. Επαναλαμβάνουμε πως γενικές και αόριστες αιτίες συλλήψεως είναι παράνομες. Ζητήστε να υπογράψετε «έκθεση σύλληψης». Αυτό το έγγραφο θα αποδεικνύει το πώς ακριβώς έγινε η σύλληψη και θα σας είναι χρήσιμο στη συνέχεια.
Στο τμήμα δηλώστε τα στοιχεία σας και μην απαντήσετε σε άλλες ερωτήσεις. Μην αφήσετε να σας ξεγελάσουν, λέγοντας πως «δεν θα σας πουν ακόμα για τι κατηγορείστε» Απαιτείστε είτε να σας αφήσουν να φύγετε είτε να σας «αποδώσουν κατηγορία». Αυτό σημαίνει να σας πουν για τι ακριβώς κατηγορείστε, να σας ονομάσουν «κατηγορούμενο».

Το να είσαι «κατηγορούμενος», έχει τεράστια νομική σημασία. Ο κατηγορούμενος ΔΕΝ είναι μάρτυρας, δεν οφείλει «να πει την αλήθεια, και μόνο την αλήθεια, χωρίς φόβο και πάθος»! Το αντίθετο, ο κατηγορούμενος έχει το λεγόμενο «δικαίωμα της σιωπής». Δηλαδή σε όλες τις ερωτήσεις δεν οφείλει να πει την αλήθεια, δεν οφείλει να πει τίποτα, μπορεί απλώς να πει «αρνούμαι την κατηγορία» ή απλά να πει «δεν απαντώ»!
Ο κατηγορούμενος ΔΕΝ ορκίζεται και κάθε τι που δήλωσε, αν είχε αναγκασθεί να ορκισθεί, απαγορεύεται να χρησιμοποιηθεί στη μετέπειτα διαδικασία. Το πρόβλημα, ωστόσο, είναι πως αυτή η διάταξη δεν εφαρμόζεται αυστηρά και συχνά παραβλέπεται. Γι΄αυτό, για να μη χειροτερεύσετε τη θέση σας, αρνηθείτε να ορκισθείτε ή να υπογράψετε οποιοδήποτε έγγραφο που λέει πως κάνατε δηλώσεις υπό όρκο.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Μέχρι να έρθει ο δικηγόρος σας, μη δίνετε εξηγήσεις, μην προσπαθείτε να δικαιολογηθείτε, μη λέτε καν «δεν ξέρω», μην υπογράφετε τίποτα. Δεν είστε υποχρεωμένοι να απαντήσετε, οι ελληνικοί νόμοι και η Ευρωπαϊκή Σύμβαση Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων σας δίνουν το δικαίωμα να μην δώσετε ΚΑΜΙΑ εξήγηση.
Να ζητάτε διαρκώς το δικηγόρο σας. Μη σταματήσετε να το απαιτείτε, μέχρι να σας επιτρέψουν να μιλήσετε μαζί του. Είναι πρωταρχικό δικαίωμά σας, είναι παράνομο να σας το στερήσουν! Μάλιστα, αν δεν έχετε δικηγόρο, είναι υποχρεωμένοι να σας διορίσουν έναν.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Το μέγιστο χρονικό διάστημα που μπορούν να σας κρατήσουν στο τμήμα είναι 24 ώρες. Μετά πρέπει να σας οδηγήσουν στον εισαγγελέα ή να σας αφήσουν ελεύθερους. Αν σας κρατήσουν πάνω από 24 ώρες, διαπράττουν βαρύτατο ποινικό αδίκημα, και το ίδιο το Σύνταγμα και ο Ποινικός Κώδικας επιβάλλουν ποινές. Διαμαρτυρηθείτε έντονα και φυσικά, μετά το τέλος της διαδικασίας έχετε δικαίωμα να τους μηνύσετε.

3.Έρευνα σε ιδιωτικό χώρο

Η έρευνα σε ιδιωτικό χώρο, όπως σπίτι, γραφείο κλπ, μπορεί να γίνει μόνο με «ένταλμα έρευνας» που πρέπει να το ζητήσετε πριν ανοίξετε την πόρτα. Επιπλέον, απαιτείται να διενεργήσουν την έρευνα τουλάχιστον δύο άτομα, από τα οποία ο ένας πρέπει να είναι δικαστικός, όχι αστυνομικός! Ελέγξτε τα στοιχεία των αστυνομικών και του δικαστικού, ελέγξτε το ένταλμα έρευνας και μόνο τότε ανοίξτε την πόρτα.
Αν η έρευνα γίνει μέσα στην ημέρα, τότε αρκούν τα παραπάνω.
Αν, όμως, η έρευνα γίνει νύχτα, πρέπει να υπάρχει και ένταλμα σύλληψης συγκεκριμένου προσώπου ή να διενεργείται αυτόφωρο έγκλημα. Σημειωτέον πως νύχτα είναι από τις 8μ.μ.-6π.μ. το χειμώνα (1 Οκτωβρίου - 31 Μαρτίου) και 9μ.μ.-5π.μ. το καλοκαίρι (1 Απριλίου - 30 Σεπτεμβρίου).

ΠΡΟΣΟΧΗ! Άλλο είναι το «ένταλμα έρευνας» και άλλο το «ένταλμα σύλληψης». Το ένταλμα έρευνας αναφέρεται σε συγκεκριμένο χώρο, ενώ το ένταλμα σύλληψης σε συγκεκριμένο άτομο, το οποίο πρέπει να βρίσκεται στο σπίτι, την ώρα που θέλουν να εισέλθουν για να τον συλλάβουν. Αν δεν υπάρχει ένταλμα σύλληψης τη νύχτα, τότε οι αστυνόμοι πρέπει να σας πουν ότι διενεργείται αυτόφωρο έγκλημα και θέλουν να ερευνήσουν γι’ αυτό. Πρέπει να μιλήσουν συγκεκριμένα και ειδικά πχ «Ακούστηκε πυροβολισμός και κραυγές, κάνουμε έρευνα για ανθρωποκτονία και σωματικές βλάβες».

Τελειώνοντας, να υπενθυμίσουμε πως ο οδηγός αυτός παρέχει νομικές συμβουλές σε πολύ απλό και πρακτικό επίπεδο, προσπαθώντας να σας «προετοιμάσει», ώστε να μη πανικοβληθείτε και προβείτε σε λόγια ή έργα που θα καταστήσουν χειρότερη τη θέση σας. Ο οδηγός αυτός ΔΕΝ αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την ειδική νομική συμβουλή του δικηγόρου, που ο καθένας πρέπει αμέσως να καλέσει, σε περίπτωση κλήσης του από τις αρχές.
Ευελπιστούμε, ωστόσο, πως οι πρακτικές αυτές συμβουλές θα σας φανούν χρήσιμες, καθώς «μπλεξίματα» με την αστυνομική αυθαιρεσία μπορεί να έχει ο καθένας, ακόμα και άτομα που δεν έχουν διαπράξει κανένα απολύτως έγκλημα. Και τότε θα διεξαχθεί ένας μικρός πόλεμος... η ψυχραιμία σας απέναντι στην αυθαιρεσία τους.

Της Έλλης Ισμαηλίδου,
Δικηγόρου Αθηνών
filiatranews

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 10:59, 12-12-11:

Ερώτηση sos!
Σήμερα μου συνέβη το εξής δυσάρεστο... ενώ έβγαινα από ένα σταθμό metro με είχαν πλησιάσει στις κυλιόμενες σκάλες δύο αλλοδαποί ο ένας πίσω από τον άλλο και προσπάθησαν να με ληστέψουν... Εγώ γύρισα την τσάντα μου μπροστά στο σώμα μου και ο ένας τύπος είχε βάλει το χέρι του στη τσέπη του παλτού μου.... Του αρπάζω το χέρι και άρχιζα να ουρλιάζω... Αμέσως μαζεύτηκαν 4 αστυνομικοί που ήταν ακριβώς έξω από τη στάση metro και μου είπαν αν θέλω να κάνω μήνυση για να τους συλλάβουν ...αλλιώς θα κάνουν απλώς μια εξακρίβωση στοιχείων και θα τους αφήσουν ελεύθερους.... Αποφάσισα να πάω να κάνω μήνυση… εκτός ότι περίμενα λίγη ώρα ώσπου να έρθει το περιπολικό να τους πάρει πήγα συνοδεία αστυνομικού στο τμήμα.... και τι νομίζετε ότι έγινε τελικά;;;; Φτάνοντας εκεί ο Αξιωματικός Ασφαλείας αφού του έκανα την παραπάνω περιγραφή μου είπε ότι δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί κάποια μήνυση γιατί η τσέπη μου ήταν άδεια …θα με καλέσει ο Εισαγγελέας και θα πληρώσω παράβολο 100 ευρώ και ακόμη κι αν με έκλεβαν έπρεπε το πορτοφόλι μου να έχει πάνω από 70 ευρώ… για να θεωρηθεί κλοπή…. Φυσικά του είπα ότι αυτά που μου λένε δεν είναι σοβαρά πράγματα… Και τους ρωτάω…. Δηλαδή τι θέλατε να αφήσω την τσάντα μου να μου την κλέψει για να υπάρξει παράνομη πράξη;;;;
Και τότε ο Αξιωματικός Ασφαλείας μου είπε να ρωτήσω δικηγόρο αν δεν τον πιστεύω…. Παρακαλώ τα φώτα σας…. Γιατί αν μπαίνεις στη λογική να πας στο Αστυνομικό Τμήμα όπως σε προτρέπουν οι αστυνομικοί και μετά Δεν γίνεται τίποτα ….γιατί να «στιγματίζεσαι» ;;;;;; Γιατί για στιγματισμό πρόκειται του εαυτού σου απέναντι στο ληστή ο οποίος το metro το έχει για πιάτσα και εγώ θα αναγκαστώ να αλλάξω διαδρομή .. μην μου την έχουν στημένη και με σακατέψουν την επόμενη φορά στο ξύλο;;;;;;;;

Μήπως ο Αξιωματικός Ασφαλείας δεν μου είπε όλη την αλήθεια;;; Και δεν ήθελε να φτιάξει τα χαρτιά για τη μήνυση;;;
Όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει.....

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 11:16, 12-12-11:

Τι ωραίο θέμα μπράβο βρε Κωνσταντίνα!!
Γενικα έχω θέματα, αλλά μες την εβδομάδα μίλαγα με ένα φίλο και μου έλεγε οτι ήθελαν να του ελεγξουν την τσάντα όταν έμπαινε στο σούπερ μάρκετ..
Έχει δικαίωμα η ασφάλεια του καταστήματος να τον ελέγξει? Αν μου συμβεί αυτό -εκτός του να αποχωρήσω- τι μπορώ να πω? γενικά εχουν το δικαίωμα να σε ελέγξουν πριν η αφού μπείς? μπορώ να τους απειλήσω με μήνυση-καταγγελία?
τα φώτα σου όταν μπορέσεις

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:36, 12-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Ερώτηση sos!
Σήμερα μου συνέβη το εξής δυσάρεστο... ενώ έβγαινα από ένα σταθμό metro με είχαν πλησιάσει στις κυλιόμενες σκάλες δύο αλλοδαποί ο ένας πίσω από τον άλλο και προσπάθησαν να με ληστέψουν... Εγώ γύρισα την τσάντα μου μπροστά στο σώμα μου και ο ένας τύπος είχε βάλει το χέρι του στη τσέπη του παλτού μου.... Του αρπάζω το χέρι και άρχιζα να ουρλιάζω... Αμέσως μαζεύτηκαν 4 αστυνομικοί που ήταν ακριβώς έξω από τη στάση metro και μου είπαν αν θέλω να κάνω μήνυση για να τους συλλάβουν ...αλλιώς θα κάνουν απλώς μια εξακρίβωση στοιχείων και θα τους αφήσουν ελεύθερους.... Αποφάσισα να πάω να κάνω μήνυση… εκτός ότι περίμενα λίγη ώρα ώσπου να έρθει το περιπολικό να τους πάρει πήγα συνοδεία αστυνομικού στο τμήμα.... και τι νομίζετε ότι έγινε τελικά;;;; Φτάνοντας εκεί ο Αξιωματικός Ασφαλείας αφού του έκανα την παραπάνω περιγραφή μου είπε ότι δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί κάποια μήνυση γιατί η τσέπη μου ήταν άδεια …θα με καλέσει ο Εισαγγελέας και θα πληρώσω παράβολο 100 ευρώ και ακόμη κι αν με έκλεβαν έπρεπε το πορτοφόλι μου να έχει πάνω από 70 ευρώ… για να θεωρηθεί κλοπή…. Φυσικά του είπα ότι αυτά που μου λένε δεν είναι σοβαρά πράγματα… Και τους ρωτάω…. Δηλαδή τι θέλατε να αφήσω την τσάντα μου να μου την κλέψει για να υπάρξει παράνομη πράξη;;;;
Και τότε ο Αξιωματικός Ασφαλείας μου είπε να ρωτήσω δικηγόρο αν δεν τον πιστεύω…. Παρακαλώ τα φώτα σας…. Γιατί αν μπαίνεις στη λογική να πας στο Αστυνομικό Τμήμα όπως σε προτρέπουν οι αστυνομικοί και μετά Δεν γίνεται τίποτα ….γιατί να «στιγματίζεσαι» ;;;;;; Γιατί για στιγματισμό πρόκειται του εαυτού σου απέναντι στο ληστή ο οποίος το metro το έχει για πιάτσα και εγώ θα αναγκαστώ να αλλάξω διαδρομή .. μην μου την έχουν στημένη και με σακατέψουν την επόμενη φορά στο ξύλο;;;;;;;;

Μήπως ο Αξιωματικός Ασφαλείας δεν μου είπε όλη την αλήθεια;;; Και δεν ήθελε να φτιάξει τα χαρτιά για τη μήνυση;;;
Όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει.....
Η γελοιότητα του κράτους μπανανία σε όλο της το μεγαλείο. Είδατε ότι το πρόβλημα δεν είναι οι ηγέτες μόνο, αλλά και οι κατώτεροι, από τον κλητήρα μέχρι τη γραμματέα και από τον ταμία μέχρι τον δημόσιο υπάλληλο. Παρατήστε τα, δεν βγάζετε άκρη με αυτούς, η βλακεία δεν παλεύεται.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 15:15, 12-12-11:

Επίσης ενημερώστε με αν για να κάνεις μήνυση πρέπει πρώτα να πληρώσεις το παράβολο των 100 ευρώ...στην αστυνομία ή αφού σε έχει καλέσει ο Εισαγγελέας;;;;;
Από κάτι νομικούς που ρώτησα που δεν ασχολούνται όμως με το ποινικό .... μου είπαν ότι ίσως αυτό το όριο των 70 ευρώ και άνω μπορεί να έχει μπει για να μην γεμίζουν οι φυλακές με άτομα που κάνουν μικροκλοπές.....

Αυθαίρετο συμπέρασμα δικό μου.... άρα αν σε κλέψουν 50 ευρώ... δεν σε κλεβουν οι κλέφτες, απλά δανείζονται από σενα... πρόκειται απλώς για δανεισμό.....

Όταν ρώτησα τους αστυνομικούς που μoυ έδιναν συγχαρητήρια εξω από το metro για το θάρρος μου να αντιμετωπίσω τους ληστές και τώρα περίμεναν στην είσοδο του Αστυνομικού τμήματος αν θεωρούν ληστεία τη κλοπή πορτοφολιού με 50 ευρώ μου είπαν "Φυσικά κυρία μου ακόμη και 5 ευρώ να έχει μέσα ειναι κλοπή"... "Ο αξιωματικός σας ασφαλείας έχει άλλη άποψη.... και μετά μου λέτε ελληνικό κράτος..... καλημέρα σας και καλή δουλειά" τους απάντησα..... και έφυγα....

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:56, 12-12-11:

Δεν ασχολούμαι με ποινικό δυστυχώς, δεν μπορώ καθόλου να σε βοηθήσω, δεν γνωρίζω τιποτα διαδικαστικό..

Όσο για την άλλη ερώτηση περί ελέγχου τσάντας πριν από είσοδο σε σούπερ μάρκετ, προφανώς και μπορείς να αρνηθείς σε κάθε περίπτωση και να ζητήσεις να μάθεις και τον λόγο αυτής της έρευνας. Επειδή πρόκειται για σούπερ μάρκετ που πουλάει αγαθά απαραίτητα για την διαβίωση θα πρέπει να σου δοθεί κάποιος αρκετά σοβαρός λόγος και μπορείς φυσικά να καλέσεις την αστυνομία αν σου αρνηθούν την είσοδο επειδή εσύ αρνήθηκες να δείξεις την τσάντα σου - μιλάω πάντα για την περίπτωση που σου ζητάνε να δούνε την τσάντα σου ΠΡΙΝ εισέλθεις στο κατάστημα. Αν στην ζητήσουν κατά την έξοδό σου, αλλάζει ελαφρώς το θέμα - γιατί εκεί μπορεί να σε θεωρούν ύποπτο κλοπής.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 22:12, 12-12-11:

Απάντηση από φίλους νομικούς....που άνοιξαν τον ποινικό κώδικα....
Οι τύποι θα πήγαιναν μέσα μόνο αν έκανα μήνυση για απόπειρα κλοπής ευτελούς αξίας και θα έμπαινα σε διαδικασία να ταλαιπωρούμαι από δικαστήρια σε δικαστήρια κι αν σε κάποιο δεν πήγαινα μπορεί να μου έριχναν κι εμένα καμπάνα.... Δεν θα πήγαιναν μέσα με τη "λογική" του αυτοφώρου.....Δηλαδή άλλα μου έλεγε η ομάδα Δίας άλλα ο Αξιωματικός Ασφαλείας.... και θα πλήρωνα και παράβολο 100 ευρώ για την υποβολή μήνυσης.....Αφού τον έπιασαν την ώρα της απόπειρας κλοπής τι θα έπρεπε να κάνω για να ισχύει το αυτόφωρο;;;; Να του τα δώσω στο χέρι τα κλοπιμαία;;;; Έλεος Ελληνικό Κράτος με τους νόμους σου.... Δηλαδή Αλλοδαπέ βγες έξω και κλέψε ξανά.. του λένε....

Τα παρακάτω μάλλον πετάχτηκαν στον κάλαθο των αχρήστων.... Αν και φώναζα ότι αποπειράθηκε να με κλέψει και τον έπιασαν την ώρα που είχε τα χέρια του στις τσέπες του παλτού μου και τα έβγαζε και έκανε τον χαζό.....μαζί με το συνεργό του....
Αχ! Ελληνικό Κράτος......
Αυτόφωρο έγκλημα

Η δε κρίση επί της έννοιας της τέλεσης του εγκλήματος, (που ολοκληρώθηκε ή περατώθηκε), "μόλις πρόσφατα" ή "προ λίγου χρόνου" ουσιαστικά επαφίεται στον ανακριτικό υπάλληλο. Η Ποινική Δικονομία ενδεικτικά αναφέρει την αμέσως, μετά την πράξη και ως συνέχεια αυτής, καταδίωξη, υπό οργάνων Αρχής ή δημόσιας δύναμης, όπου ο δράστης (ή συνεργός) έχει γίνει αντιληπτός και τρέπεται σε φυγή, ή την υπό του παθόντα καταδίωξη ή την πρόκληση σε βοήθεια, ως και την δημόσια κραυγή. Ως δημόσια κραυγή θεωρείται η ουσιαστική υπόδειξη με κραυγές, όπως π.χ. "νάτος", "πιάστε τον", κ.λπ. και σε καμία περίπτωση μια απλή κακή φήμη.
Τελικά αυτα ισχύουν για το αυτόφωρο;;; Ναι ή όχι;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:46, 13-12-11:

Εγώ το μόνο που ξέρω είναι πως το αυτόφωρο λήγει υποχρεωτικά 48 ώρες μετά την τέλεση του εκλήματος σε κάθε περίπτωση - δλδ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ αν κυνηγάς κάποιον συνέχεια αφού τελέσει το αδίκημα. Τώρα όμως τι ισχύει στην πράξη.. λυπάμαι, δεν έχω ιδέα.

Παράθεση

Balthazor

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Balthazor
Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε στις 16:42, 16-02-12:

Πώς μπορώ να υπαναχωρήσω από μια σύμβαση; Ποια η διαδικασία;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 17:06, 16-02-12:

Τι σύμβαση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Balthazor

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Balthazor
Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε στις 17:27, 16-02-12:

Χμ, δεν νομιζω οτι ξερω να την καταταξω καπου...Εσυ θα ξερεις σιγουρα τι ειναι, παντως καταρτιστηκε μεταξυ φροντιστηριου και σπουδαστη.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:38, 21-02-12:

Και τι πρόβλημα ακριβώς υπάρχει και θες να υπαναχωρήσεις;

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 18:13, 26-01-13:

Το λοιπόν, καλησπέρες.
Έχω ένα θέμα και θέλω τη βοήθεια των ειδικών στα νομικά.
Όποιος έχει τη καλοσύνη να βοηθήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σήμερα κατά τις τρείς είχα την ατυχία να εμπλακώ σε ένα τροχαίο ατύχημα.
Το λάθος είναι αποκλειστικά του άλλου αυτοκινήτου (οδηγούσα κανονικά και νόμιμα, ενώ η συμπαθέστατη (νοτ) οδηγός του άλλου (διπλοπαρκαρισμένου) αυτοκινήτου άνοιξε τη πόρτα της και μου έγδαρε τη πίσω δεξιά πλευρά του οχήματος μου και μου ξήλωσε τον πίσω προφυλακτήρα). Το ότι η άλλη χρεώνεται το λάθος και το ατύχημα είναι δεδομένο και από τη πλευρά της τροχαίας και της ασφαλιστικής μου.
Πάμε στο ζουμί,
αμέσως μόλις γίνεται το σκηνικό βγαίνω έξω να δω τι ακριβώς έχει γίνει, η γκόμενα ξεκινάει τις γνωστές μαλακίες ότι έτσι ήταν το αμάξι και τα λοιπά και ταυτόχρονα ξεκινάει το παραμύθι ότι πρέπει να φύγει και έτσι και αλλιώς. Ευγενέστατα της ζητάω να ηρεμήσει και της λέω πως θα το βρούμε με τις ασφαλιστικές και τα λοιπά.
Με τα πολλά στέκομαι μπροστά από το αυτοκίνητο της και εκείνη μπαίνει μέσα πατάει γκάζι και με σπρώχνει πίσω χωρίς κανένα τραυματισμό αφού δεν έχασα την ισορροπία μου.
Κόβει δεξιά και εξαφανίζεται.
Έχω τον αριθμό του αυτοκινήτου της.
Καλώ τροχαία, έχω και μάρτυρες, συμπληρώνω τα απαραίτητα χαρτιά και το ίδιο κάνω και με την ασφαλιστική.
Και μέχρι εδώ όλα όπως σας τα περιέγραψα.
Θέλω να κάνω μήνυση για όλην αυτή τη συμπεριφορά. Τι ακριβώς ζητάω στη μήνυση και τι διεκδικώ;
Γνωρίζει κανείς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 26-01-13 στις 18:45.
Παράθεση

Νίκος4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νίκος4
Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O Νίκος4 έγραψε στις 18:27, 26-01-13:

Φίλε Γιάννη νομίζω ότι θα ακούσεις πολλά και αμφιβάλλω αν θα είναι έγκυρα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις κάποιον δικηγόρο ώστε να μάθεις επακριβώς. Πολλές φορές η θεωρία που μαθαίνουμε διαφέρει της πράξης

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:33, 26-01-13:

Δεν κατάλαβα τι έγινε. Η κοπέλα σηκώθηκε να φύγει χωρίς να σου δώσει τα στοιχεία της και το μόνο που κράτησες ήταν η πινακίδα της;

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 18:44, 26-01-13:

Ναι. Σόρρυ, τα γράφω λίγο εν βρασμώ.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:58, 26-01-13:

Γιάννη δεν είμαι νομικός αλλά σε δική μου περίπτωση που μηχανάκι οδηγούσε ανάποδα στο ρεύμα κυκλοφορίας και έπεσε πάνω μου και μου έγδαρε όλη τη δεξιά πλευρά και σηκώθηκε και έφυγε , η τροχαία ήταν αυτή που άσκησε αυταπαγγέλτως μήνυση στον οδηγό και ενώ εγώ επέμενα ότι δεν ήθελα να μπλέξω με δικαστήρια. Μου είπαν ότι έτσι είναι η διαδικασία.
Δεν ξέρω είναι λίγο μπλέξιμο αυτά.
Όπως είπε και o Νίκος καλύτερα να ρωτήσεις δικηγόρο ή την ασφαλιστική σου.
Στην ασφάλειά σου δεν έχεις νομική κάλυψη;

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 19:01, 26-01-13:

Στην ασφάλειά σου δεν έχεις νομική κάλυψη;
Όχι.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:33, 26-01-13:

Φαντάζομαι εσένα σε ενδιαφέρει να αποζημιωθείς για τις υλικές φθορές που σου προκλήθηκαν. Το πρώτο πράγμα που κάνουμε πριν μπλέξουμε με δικαστήρια είναι να επικοινωνήσουμε επί τόπου με την τροχαία για να έρθει να καταγράψει το συμβάν (όπως και έκανες) και αμέσως μετά με την ασφαλιστική μας εταιρεία (όπως επίσης φαντάζομαι ότι έκανες) ώστε να έρθει πραγματογνώμονας και να καταγράψει τις φθορές.
Αφού κράτησες τις πινακίδες της έχω την εντύπωση ότι η ασφαλιστική σου θα μπορέσει να βρει τον κάτοχο του αυτοκινήτου και να μπορέσει να έρθει σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί της ή με την ασφαλιστική της και να τελειώνει εκεί το θέμα. Αν παρ' όλα αυτά η κοπέλα αρνηθεί οποιαδήποτε ευθύνη και αρνείται να πληρώσει τότε φαντάζομαι αν πας δικαστικά αυτά τα οποία διεκδικείς είναι η αποζημίωση των υλικών φθορών στο όχημά σου και προφανώς εγκατάλειψη τροχαίου ατυχήματος.
Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σε συμφέρει αυτή η οδός από τη στιγμή που θα πρέπει να πληρώσεις δικαστικά έξοδα, αμοιβή δικηγόρου κτλ.
Όλα αυτά στα λέω με κάθε επιφύλαξη βασιζόμενη μόνο στην εμπειρία μου.
Καλά ξεμπερδέματα Γιάννη!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 19:49, 26-01-13:

Το θέμα δεν είναι αν αυτή δεν αποδεχτεί τη συμμετοχή της στο ατύχημα, αυτό είναι δεδομένο, το θέμα είναι αν είναι ασφαλισμένη όπως και εγώ.
Η έκθεση της τροχαίας είναι το σημαντικότερο έγγραφο που έχω και αποσαφηνίζει τη δικής υπαιτιότητα.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:07, 26-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Το θέμα δεν είναι αν αυτή δεν αποδεχτεί τη συμμετοχή της στο ατύχημα, αυτό είναι δεδομένο, το θέμα είναι αν είναι ασφαλισμένη όπως και εγώ.
Η έκθεση της τροχαίας είναι το σημαντικότερο έγγραφο που έχω και αποσαφηνίζει τη δικής υπαιτιότητα.
Ε δεν είδες αν στο ασφαλιστήριό σου έχεις και κάλυψη από ανασφάλιστο όχημα; Λογικά η εταιρεία σου θα σε αποζημιώσει. Εκτός αν βρει κανα παραθυράκι και την σκαπουλάρει.
Αν μπορέσεις και βγάλεις έτσι άκρη τότε γιατί να μπλέξεις με δικαστήρια;
Τώρα αν θες να το κάνεις για ηθική ικανοποίηση πάω πάσο.

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 20:13, 26-01-13:

Από όσο γνωρίζω το Επικουρικό Ταμείο αποζημιώνει για ανασφάλιστα οχήματα, και η κατάσταση των αποθεματικών του δεν είναι και πολύ καλή από ότι ακούγεται...
Εφόσον η ασφαλιστική σου έχει την πινακίδα της, μπορεί να βρει αν είναι σφαλισμένη ή όχι

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:21, 26-01-13:

Ουσιαστικά αν έχεις προβλέψει στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο την κάλυψη από ανασφάλιστο όχημα γλιτώνεις την ταλαιπωρία να απευθυνθείς ο ίδιος στο Επικουρικό Ταμείο. Αντί να το κάνεις εσύ, το κάνει η ασφαλιστική σου για σένα οπότε γλιτώνεις κόπο και χρόνο.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 20:21, 26-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Ε δεν είδες αν στο ασφαλιστήριό σου έχεις και κάλυψη από ανασφάλιστο όχημα; Λογικά η εταιρεία σου θα σε αποζημιώσει. Εκτός αν βρει κανα παραθυράκι και την σκαπουλάρει.
Αν μπορέσεις και βγάλεις έτσι άκρη τότε γιατί να μπλέξεις με δικαστήρια;
Τώρα αν θες να το κάνεις για ηθική ικανοποίηση πάω πάσο.
Μόνο για ηθική ικανοποίηση.

Αρχική Δημοσίευση από Monte Cristo
Από όσο γνωρίζω το Επικουρικό Ταμείο αποζημιώνει για ανασφάλιστα οχήματα, και η κατάσταση των αποθεματικών του δεν είναι και πολύ καλή από ότι ακούγεται...
Εφόσον η ασφαλιστική σου έχει την πινακίδα της, μπορεί να βρει αν είναι σφαλισμένη ή όχι
Οκ. Ευχαριστώ.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους