Η γνώμη σας για το ΚΚΕ και την ΚΝΕ

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
"Αδερφέ" αλς, τέτοιες αλήθειες είναι για κλάματα, όντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomkap

Νεοφερμένος

Ο Κλεομένης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
"-Σύντροφε" Κλεάνθη, "γελάσαμε"....................
Δεν ξέρω τι κάνατε σύντοφε ἅλς, εγώ την γνώμη μου είπα tbh.

"Αδερφέ" αλς, τέτοιες αλήθειες είναι για κλάματα, όντως.
Πέρα από τα κλάματα κάνετε και τίποτα ή τσάμπα το δάκρυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Μπράβο, μπράβο και τα μυαλά στα κάγκελα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

σκατοκκεδες ακουστε τι υποστηριξη εχετε απο τα καθεστωτικα! ε? γαμω δεν ειναι? ξυπνηστε ρε!


παρε εδω πολιτισμενους, αριστερους ενγραμματους ανθρωπους, που θελουν να κανουν και επανασταση! τι σκατα αριστεροι και καλα ειστε ρε ? καμια ενοτητα ετσι ? μονοι σας ?
ΝΤΡΟΠΗ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Οι μαθητές στην πλειονότητά τους στο λύκειο είναι 3 λαλούν όσον αφορά τα πολιτικά. Περιμένω φυσικά να διαφωνήσεις φέρνοντας παραδείγματα από το δικό σου σχολείο ή το ΣΑΣΑ αλλά κανένα δεν αποτελεί αντικειμενικό δείγμα. Αντικειμενικό δείγμα αποτελεί όμως η κατάσταση στα πανεπιστήμια που βλέπεις σε κάθε σχολή πρώτη δύναμη ΔΑΣΠ.

Αυτά τα παιδιά επίσης στην πλειονότητά τους σε λίγα χρόνια που θα ναι φοιτητές κατά πάσα πιθανότητα θα κάνουν διακοπές με λεφτά άλλων γιατί δεν ξέρω αν στη σχολή σου ξες πολλούς φοιτητές να δουλέουν αλλά εγώ όχι.

Ακόμη περισότερο όμως στο λύκειο θεωρώ ότι δεν πρέπει να ασκείται προπαγάνδα από παρατάξεις ( γιατί προπαγάνδα είναι ). Γιατί τα ίδια τα παιδιά δεν έχουν την απαιτούμενη κριτική ικανότητα. Και αυτό φαίνεται από το ότι πολλοί από όσους ήταν πολιτικοποιημένοι ήταν και φανατισμένοι επίσης.

Επίσης φίλε όσο εγώ είμαι αντικομμουνιστής άλλο τόσο εσύ είσαι κολλημένος. Και μόνο για το ότι μας μιλάς για προπαγάνδα υπέρ ΝΔ/ΠΑΣΟΚ σε εντελώς άσχετο θέμα έπρεπε να μην απαντήσω καν. Είπέ κανείς ότι αυτοί είναι καλύτεροι; τέθηκε εξαρχής κομματικό θέμα; Και μέλη της ΧΑ να το κάνανε αυτό εξίσου πρόβλημα θα χα.
Προσωπικά είναι συγκεκριμένα πράγματα που με ενοχλούν στο ΚΚΕ, από το δημοκρατικό συγκεντρωτισμό του, μέχρι τις απαρχαιωμένες ιδέες του και τις πρακτικές που εφαρμόζει. Και ο "αντικομμουνισμός" αυτός για τον οποίο μας κατηγορείς πηγάζει ακριβώς ( για μένα ) από το ότι θεωρώ ότι πιο πολύ κακό έχει κάνει παρά καλό. Δεν ξέρω τι έκανε πριν 50 χρόνια, το τότε ήταν τότε και το τώρα είναι τώρα. Και αυτή τη στιγμή αυτό που έχει καταφέρει είναι να διχάσει τον κόσμο και να μετατρέπει και αυτό και άλλοι τα πανεπιστήμια σε τσιφλίκια τους.

// Όσον αφορά για το θέμα της συζήτησης, είχα επιχειρήσει να κάτσω και να συζητήσω όταν τη μέρα των εγγραφών κλασσικά μας έπαιρναν και μας "καλωσόριζαν". Και το αποτέλεσμα ήταν μετά από λίγο η κοπέλα που με είχε υποδεχθεί να την κάνει με ελαφρά για άλλους πρωτοετείς και να μου πασσάρει τους πιο "ιδεολόγους" του κόμματος. Μέχρι που έφτασα να ακουω τα ίδια και τα ίδια μετά από λίγο, βρήκα μια αφορμή και έφυγα. Εγώ τουλάχιστον, έχω ένα λόγο να το λέω. Και εδώ που τα λέμε δεν είναι παράλογο. Όταν η αυθεντία που πηγάζει από το ίδιο το κόμμα σου χώνει έτοιμες ιδέες στο μυαλό τι διαφορετικό μπορείς να περιμένεις.
Πράγματι υπάρχει απολιτικοποίηση στους μαθητές και στους νέους γενικότερα. Και αυτό παλεύουμε να αλλάξουμε. Εκτός αν νομίζεις ότι η πολιτικοποίηση γίνεται αυτομάτως με την ενηλικίωση στην οποία ο μαθητής αυτός θα κληθεί να σπουδάσει, να εργαστεί, να ψηφίσει κτλ. Εσύ μου λες αυτή τη στιγμή ότι θα πρέπει ο άνθρωπος μέχρι τα 18 να μην ασχολείται καθόλου και... suddenly στα 18 και μία ημέρα πρέπει και να ασχοληθεί και να μην γίνει ΠΑΣΟΚος ή ΝΔκράτης κλπ. Συγγνώμη, αγαπητέ μου, αλλά αυτά δε γίνονται.
Επιμένω και θα το ξαναπώ ότι οι άνθρωποι γίνονται συνεχώς αποδέκτες της προπαγάνδας ΝΔ/ΠΑΣΟΚ από τα αστικά ΜΜΕ χωρίς ποτέ να γίνεται αυτή ξεκάθαρα. Εμείς κάνουμε ξεκάθαρα την προπαγάνδα μας, δεν κρύβουμε ποιοι είμαστε και τι εκπροσωπούμε. Παλεύουμε για την αφύπνιση της εργατικής τάξης μέσω και της ανατροπής της προπαγάνδας που γίνεται από τα αστικά ΜΜΕ. Και στο κάτω-κάτω από που και ως που η προπαγάνδα, δηλαδή η διάδοση των απόψεων είναι κάτι μεμπτό;

Μιλάτε συνεχώς για «απαρχαιωμένες ιδέες»... Είναι «απαρχαιωμένη ιδέα» ο Σοσιαλισμός-Κομμουνισμός και είναι εκσυγχρονιστική ο καπιταλισμός; Ρε θα τρελαθούμε τελείως;

Διχάζουμε εμείς τον κόσμο, επειδή του λέμε ξεκάθαρα ότι είναι ηλιθιότητα το διαχωρισμός σε μνημονιακούς και αντιμνημονιακούς, αφού κάθε φορά αυτοί θα στηρίζουν ό,τι συμφέρει καλύτερα το κόμμα τους; (βλ. Σαμαράς: αντιμνημονιακός -> μνημονιακός, Καρατζαφέρης: μνημονιακός -> αντιμνημονιακός) Ότι οι δηλώσεις του ΣΥΡΙΖΑ για επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου ΔΕΝ γίνεται με το Αγγλικό Δίκαιο; Ότι η μόνη λύση είναι η μονομερής διαγραφή του χρέους με λαϊκή εξουσία και έξοδο από ΕΕ;
Εμείς προσπαθούμε να ξυπνήσουμε τον κόσμο και να το κάνουμε να καταλάβει ότι δεν πρέπει να αυταπατάται. Συζητάμε με όλους τους πολίτες, μιλάμε με επιχειρήματα και μεταδίδουμε τις απόψεις μας ξεκάθαρα. Δεν χαϊδεύουμε τα αυτιά κανενός.

Και τέλος, εγώ, όπως βλέπεις λέω ξεκάθαρα ότι είμαι του ΚΚΕ, εσύ τι είσαι;
Και γενικά, όλοι εσείς που κράζετε, τι είστε; Αν θέλετε να μιλήσουμε όλοι καθαρά, ρίξτε τις μάσκες και αποκαλύψτε την πολιτική σας ταυτότητα.
καλα ρε δεν καταλαβαινεται πως με αυτον τον απαραδεκτο τροπο που πατε και μιλατε, ειδικα σε μαθητες που δεν εχουν καμια σχεση με το αντικειμενο, οτι τους τρομαζεται ? μετα σας κραζουν και εν τελει μπορει να μην ξανασχοληθουν με την πολιτικη ? δεν το καταλαβαινεται ? οχι μονο δεν τους περνετε μαζι σας, αλλα τους στρεφεται και σε αυτο που θελουν να τους στρεψουν καποιοι αλλοι ? ή μηπως αυτοι που σας βαζουν να τους λετε οτι λετε, εχουν κατα βαθως αποτερο σκοπο, καποιοι να παραμεινουν κοιμησμενοι ? δεν εξηγητε διαφορετικα! τοσο απαραδεκτο marketing , λες και ειναι στημενο :P :P
επισης νταξει, αμα πιστευεις οτι ο βασιλης που το παιδι εχει πει τις αποψεις του τοσες φορες, ειναι κρυφο πασοκ-νδ τι να σου πω τοτε! καποιο προβλημα μαλλον θα υπαρχει!
Τους τρομάζουμε;
Ρε αρχίζετε και το χάνετε τελείως;
Αν σε αυτό το σημείο έχετε φτάσει να φοβάστε να σας μοιράζουν φυλλάδια και να συζητούν μαζί σας, τότε το πρόβλημα είναι δικό σας και όχι δικό μας.
Η τρομκρατία του Μέγκα και του ΣΚΑΙ στον λαό δεν τους φοβίζει; Η ανεργία που πλήττει τους γονείς τους, δεν τους φοβίζει; Τα εκβιαστικά διλλήματα ΠΑΣΟΚ/ΝΔ δεν τους φοβίζουν;
Όταν πηγαίνουν πολιτικοί της ΝΔ/ΠΑΣΟΚ μέσα στα σχολεία και κάνουν χειραψίες με τους μαθητές, δε φοβούνται... Δεν είναι προπαγάνδα αυτό...
Αλλά το ΚΚΕ και η ΚΝΕ είναι τρομακτικά...

Εγώ δεν είπα ότι για τον άλλο (vassilis498) ότι είναι ΝΔ/ΠΑΣΟΚ, μίλησα γενικά.
Ήμαστε ή όχι μέσα στο πολυτεχνείο τις ημέρες της εξέγερσης κατά της Χούντας;

Όταν απεβίωσε ο οικοδόμος του ΠΑΜΕ ρίχνατε εναντίον μας ή όχι μολώτοφ και πέτρες; Εκεί ήμουν και ξέρω πολύ καλά από πρώτο χέρι τι έγινε; Σε κάθε τίμιο εργατικό αγώνα μαζέυεστε ρίχνετε μολώτοφ, μαζεύονται οι μπάτσοι, χημικά και διαλύουν το πλήθος. Χρόνια ολόκληρα το ίδιο παραμμύθι για τη αφύπνιση δήθεν του κόσμου... Με αυτήν την τακτική σας αποτελείται τροχοπέδη για την ριζοσπαστικοποίηση, την ενεργό ενασχόληση με το πολιτικό γίγνεσθαι και την συμμετοχή στους αγώνες των ευρύτερων λαϊκών μαζών, για αυτό εμείς θα κάνουμε πάντα περιφρουρημένες πορείες/συγκεντρώσεις, για να προστατευθούμε από όλους όσοι πράττουν με τρόπο που κάνουν κακό στο εργατικό κίνημα.

Όσο για τη Βάρκιζα, είναι χιλιοειπωμένο. Εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί να απαντώ σε αυτό το θέμα. Το ΚΚΕ έχει αναγνωρίσει το λάθος του αυτό. Αν δει κανείς, ωστόσο, τις συνθήκες που υπήρχαν τότε, γίνεται κατανοητό το γιατί θεωρήθηκε τότε ως καλή επιλογή από το Κόμμα.
Παρόλο το λάθος, βέβαια, δεν παραδόθηκαν όλα τα όπλα και επί πλέον μας τροφοδότησε με χρήσιμη γνώση για το τι σκατά είναι η αστική τάξη η οποία αμέσως μετά τη συνθήκη και εφόσον δεν υπήρξε γραπτή πρόβλεψη για τα Δεκεμβριανά, ξεκίνησε τις επιθέσεις εναντίον των κομμουνιστών.
σκατοκκεδες ακουστε τι υποστηριξη εχετε απο τα καθεστωτικα! ε? γαμω δεν ειναι? ξυπνηστε ρε!

παρε εδω πολιτισμενους, αριστερους ενγραμματους ανθρωπους, που θελουν να κανουν και επανασταση! τι σκατα αριστεροι και καλα ειστε ρε ? καμια ενοτητα ετσι ? μονοι σας ?
ΝΤΡΟΠΗ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
Τα λεγόμενά σου δείχνουν πολιτικό μίσος εναντίον μας.
Εμείς θα συνεχίσουμε να κάνουμε περιφρουρημένες πορείες και συγκεντρώσεις, ό,τι και να πείτε, γιατί με αυτόν τον τρόπο σταματούμε άμεσα την προβοκάτσια εναντίον του εργατικού κινήματος.
Ποτέ δεν συνεργαστήκαμε με τους μπάτσους, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είμαστε και της λογικής ότι «ο εχθρός του εχθρού μου, είναι φίλος μου»...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
πρεπει υποχρεωτικα ο καθενας να εχει μια ταμπελα !? τιποτα δεν ειμαστε, απλως βλεπουμε την κατασταση γυρω μας, σχολιαζουμε, ενημερωνομαστε, ψαχνομαστε γενικα, μεχρι να καταληξουμε καπου!

προσωπικα εμενα δεν με τρομαζεται! ισα-ισα αρκετα πρωινα που παω στη σχολη, στο μετρο αμπελοκηπων, με βλεπουν τα κνιτακια, και δεν μου μιλανε, καθως τους αγριοκοιταζω :D ! εγω σου λεω για ατομα που δεν εχουν καμια επαφη με τετοια, και ΔΥΣΤΙΧΩΣ η πρωτη επαφη γινετε με καποιον απο το κκε, εε εκει ξενερωνει και παιζει να μην ασχοληθει ξανα! και εχω αρκετα παραδειγματα απο το περιβαλλον γυρω μου! και νομιζω οτι πολλοι εδω μεσα εχετε τετοια παραδειγματα!

λοιπον εκεινη την μερα φιλε μου, εγω με 2 φιλαρακια, ειχα αραξει απο την αρχη μεχρι το τελος των γεγονοτων σε ενα παγκακι μεσα στην πλατεια συνταγματος (παρακολουθηση πορειων απο ασφαλη αποσταση :P ) για την ακριβεια θεωρουσα χαζο, ανθρωπος να βαραει ανθρωπο, (ο μπατσος ειναι αλλη κατηγορια) λοιπον ενας καραγκιοζης απο το κκε, πεταγε πετρες μεσα στην πλατεια, οπου βρισκοταν ακυρος κοσμος, οπως εγω, και αρκετοι ακομα, εε αυτο ηταν απαραδεκτο, να πετατε πετρες σε ανθρωπους ακυρους με αυτους που σας εκαναν επιθεση! εε, ακριβως εκεινη την στιγμη, αρχισα να βλεπω να σας κραζει ο καθενας, γιατι ? γιατι ειστε τουβλα, δεν κοβει λιγακι! του δωσανε εντολη να ριξει ξυλο και πετρες απο το κεντρικα, εε αρχισε και αυτος στο ακυρο, κατι απο μυαλο μπατσου μου βγαζει αυτο!
τα λεγομενα μου δειχνουν μισος, προς καθε ΚΑΙ ΚΑΛΑ αριστερο κομμα, γιατι ? γιατι ειμαι ενας χαζος μαλακας, ο οποιος περιμενε πολλα περισσοτερο απο τους "αριστερους" ! ενας απογοητευμενος 19χρονος, ο οποιος ριχνει τις διπλασιες ευθυνες στην αριστερα, παρα στο δικομματισμο, για την κατασταση που επικρατει! δεν εχω θεμα με το κκε συγκεκριμενα, εχω θεμα ΚΑΙ με το κκε! μου φαινεται ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μου λες πως εισαι αριστερος, και να ειμαι σε πορεια, να εχω φαει δακρυγονο στην μαπα, και να μην μπορω να δω μπροστα μου, και εσυ ως περιφρουρηση στο "αριστερο" κινημα να μην με βαζεις μεσα, και να μην με βοηθας! αυτο ειναι μια απαραδεκτη πραξη! που ειναι η αλληλεγγυη ρε ? πως θεωρησε αριστερος εσυ ρε ? συγνωμη, αλλα εμενα αλλιως μου τα εμαθαν! μου εμαθαν πρωτα να ειμαι αλληλεγγυος, με τους ανθρωπους που παλευουμε για τα ιδια, και μετα να κοιταζω τι ταμπελα εχει ο αλλος!

εχω απιστευτο μισος, προς ολους τους αριστερους, γιατι ειναι τοσο μαλακες, που δεν μπορουν να βαλουν λιγο το νιονιο να σκεφτει, να συσπειρωθουν, και να κατεβουν μαζι, ως αντιμνημονιακοι, για να φυγει αυτη η χουντα, και καθονται σαν κωλοζωα υπνωτισμενα, απο κομματια ιστοριας, να τσακωνονται για μια λεπτομερια που εγινε πριν απο 100 χρονια! ΣΤΑ @@ ΜΟΥ! τωρα τι κανεις ?

παντως πιστεψε με, πως μεσω των αγανακτισμενων, χασατε παρα πολυ την εκτιμηση του κοσμου, ενω ταυτοχρονα, ο μεσος ελληνας 40αρης, ηρθε πολυ πιο κοντα στο αναρχικο κινημα (γιατι και το αναρχικο κινημα εχει τεραστιο ζητημα επικοινωνιας με τον υπολοιπο κοσμο) ο μεσος σαρανταρης εκεινες τις μερες, ειδε τον πιτσρικα με την πετρα, και του ειπε μπραβο, γαμησε τους! ενω εκεινες τις μερες το κκε, και παλι ηταν στον κοσμο του, με τον κοσμο του, και ελεγε παλι τις βλακειες! οταν εισαι κολλημενος, και δεν δεχεσαι κατι καινουργιο, δεν προκειτε να προοδευσεις!

και καπου κατι ειπες για το πολυτεχνειο, ναι φιλε μου, το 60 εισατσαν μια χαρα, εχετε πολυ βαρια ιστορια, αλλα ως γνησιοι νεοελληνες ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΙΜΑΤΕ ΔΥΣΤΙΧΩΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
πρεπει υποχρεωτικα ο καθενας να εχει μια ταμπελα !? τιποτα δεν ειμαστε, απλως βλεπουμε την κατασταση γυρω μας, σχολιαζουμε, ενημερωνομαστε, ψαχνομαστε γενικα, μεχρι να καταληξουμε καπου!

προσωπικα εμενα δεν με τρομαζεται! ισα-ισα αρκετα πρωινα που παω στη σχολη, στο μετρο αμπελοκηπων, με βλεπουν τα κνιτακια, και δεν μου μιλανε, καθως τους αγριοκοιταζω :D ! εγω σου λεω για ατομα που δεν εχουν καμια επαφη με τετοια, και ΔΥΣΤΙΧΩΣ η πρωτη επαφη γινετε με καποιον απο το κκε, εε εκει ξενερωνει και παιζει να μην ασχοληθει ξανα! και εχω αρκετα παραδειγματα απο το περιβαλλον γυρω μου! και νομιζω οτι πολλοι εδω μεσα εχετε τετοια παραδειγματα!

λοιπον εκεινη την μερα φιλε μου, εγω με 2 φιλαρακια, ειχα αραξει απο την αρχη μεχρι το τελος των γεγονοτων σε ενα παγκακι μεσα στην πλατεια συνταγματος (παρακολουθηση πορειων απο ασφαλη αποσταση :P ) για την ακριβεια θεωρουσα χαζο, ανθρωπος να βαραει ανθρωπο, (ο μπατσος ειναι αλλη κατηγορια) λοιπον ενας καραγκιοζης απο το κκε, πεταγε πετρες μεσα στην πλατεια, οπου βρισκοταν ακυρος κοσμος, οπως εγω, και αρκετοι ακομα, εε αυτο ηταν απαραδεκτο, να πετατε πετρες σε ανθρωπους ακυρους με αυτους που σας εκαναν επιθεση! εε, ακριβως εκεινη την στιγμη, αρχισα να βλεπω να σας κραζει ο καθενας, γιατι ? γιατι ειστε τουβλα, δεν κοβει λιγακι! του δωσανε εντολη να ριξει ξυλο και πετρες απο το κεντρικα, εε αρχισε και αυτος στο ακυρο, κατι απο μυαλο μπατσου μου βγαζει αυτο!
τα λεγομενα μου δειχνουν μισος, προς καθε ΚΑΙ ΚΑΛΑ αριστερο κομμα, γιατι ? γιατι ειμαι ενας χαζος μαλακας, ο οποιος περιμενε πολλα περισσοτερο απο τους "αριστερους" ! ενας απογοητευμενος 19χρονος, ο οποιος ριχνει τις διπλασιες ευθυνες στην αριστερα, παρα στο δικομματισμο, για την κατασταση που επικρατει! δεν εχω θεμα με το κκε συγκεκριμενα, εχω θεμα ΚΑΙ με το κκε! μου φαινεται ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μου λες πως εισαι αριστερος, και να ειμαι σε πορεια, να εχω φαει δακρυγονο στην μαπα, και να μην μπορω να δω μπροστα μου, και εσυ ως περιφρουρηση στο "αριστερο" κινημα να μην με βαζεις μεσα, και να μην με βοηθας! αυτο ειναι μια απαραδεκτη πραξη! που ειναι η αλληλεγγυη ρε ? πως θεωρησε αριστερος εσυ ρε ? συγνωμη, αλλα εμενα αλλιως μου τα εμαθαν! μου εμαθαν πρωτα να ειμαι αλληλεγγυος, με τους ανθρωπους που παλευουμε για τα ιδια, και μετα να κοιταζω τι ταμπελα εχει ο αλλος!

εχω απιστευτο μισος, προς ολους τους αριστερους, γιατι ειναι τοσο μαλακες, που δεν μπορουν να βαλουν λιγο το νιονιο να σκεφτει, να συσπειρωθουν, και να κατεβουν μαζι, ως αντιμνημονιακοι, για να φυγει αυτη η χουντα, και καθονται σαν κωλοζωα υπνωτισμενα, απο κομματια ιστοριας, να τσακωνονται για μια λεπτομερια που εγινε πριν απο 100 χρονια! ΣΤΑ @@ ΜΟΥ! τωρα τι κανεις ?

παντως πιστεψε με, πως μεσω των αγανακτισμενων, χασατε παρα πολυ την εκτιμηση του κοσμου, ενω ταυτοχρονα, ο μεσος ελληνας 40αρης, ηρθε πολυ πιο κοντα στο αναρχικο κινημα (γιατι και το αναρχικο κινημα εχει τεραστιο ζητημα επικοινωνιας με τον υπολοιπο κοσμο) ο μεσος σαρανταρης εκεινες τις μερες, ειδε τον πιτσρικα με την πετρα, και του ειπε μπραβο, γαμησε τους! ενω εκεινες τις μερες το κκε, και παλι ηταν στον κοσμο του, με τον κοσμο του, και ελεγε παλι τις βλακειες! οταν εισαι κολλημενος, και δεν δεχεσαι κατι καινουργιο, δεν προκειτε να προοδευσεις!

και καπου κατι ειπες για το πολυτεχνειο, ναι φιλε μου, το 60 εισατσαν μια χαρα, εχετε πολυ βαρια ιστορια, αλλα ως γνησιοι νεοελληνες ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΙΜΑΤΕ ΔΥΣΤΙΧΩΣ!
Αν θέλεις να μιλάμε ξεκάθαρα, πρέπει να αποκαλύψεις την πολιτική σου ταυτότητα. Ξέρω ότι είναι της μόδας τα δήθεν «ανεξάρτητα» άτομα, αλλά τέτοια άτομα δεν υπάρχουν.

Εγώ βλέπω πολιτικό μίσος μόνο απέναντι στο ΚΚΕ. Ποτέ δεν άκουσα τίποτε για τον ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ, την ΔΗΜΑΡ ή τους Οικολόγους Πράσινους ή και μικρότερα κόμματα όπως η ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΚΚΕ μλ ή τους αναρχικούς.
Μιλάτε συνεχώς για ενότητα της «αριστεράς»... Γιατί ο Κουβέλης έφυγε από τον ΣΥΡΙΖΑ και έκανε δικό του κόμμα; Γιατί δεν ενώνονται αυτοί; Γιατί δεν ενώνονται ο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ, η ΔΗΜΑΡ, οι Οικολόγοι και το ΚΚΕ μλ μαζί; Τους εμποδίζει το ΚΚΕ σε αυτό;
Η θέση μας είναι ξεκάθαρη. Η ενότητα της «αριστεράς» και των «αντιμνημονιακών» κομμάτων είναι επικίνδυνη για τον λαό. Οι διαφορές που έχουμε με όλους αυτούς δεν είναι μόνο ιστορικές ή μόνο μελλοντικές, έχουν να κάνουν με την αμέσως επόμενη μέρα από τις εκλογές, το τι θα γίνει την τρέχουσα κατάσταση.

Γιατί θέλουν «ενότητα της αριστεράς»;: https://www1.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=6802108
Επικίνδυνη για το λαό η «αριστερή κυβέρνηση»: https://www1.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=6791713
«Αντιμνημονιακές» συγκλίσεις...: https://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=6792157

Όσον αφορά στους αγανακτισμένους, θα έπρεπε να είχες προσέξει πόση στήριξη είχαν από όλα τα αστικά ΜΜΕ και τα αστικά κόμματα ακόμα όλες αυτές οι συγκεντρώσεις στις πλατείες. Και αυτό γιατί ξέρουν πολύ καλά πως όταν ο λαός δρα άναρχα, ασυντόνιστα και χωρίς να έχει ιδεολογικό και πολιτικό υπόβαθρο τότε δεν αποτελεί καθόλου κίνδυνο.

Τέλος για την περιφρούρηση, χωνέψτε το ότι δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να φυγαδεύσουμε αναρχικούς και αριστεριστές. Στις πορείες μας υπάρχει κάλεσμα το οποίο ισχύει για ορισμένο χρονικό διάστημα. Από τη στιγμή που κλείσει η περιφρούρηση δεν μπαίνει μέσα κανείς. Προστατεύουμε τους ανθρώπους μας και το εργατικό κίνημα με αυτόν τον τρόπο. Το είπα και πριν και θα το ξαναπώ: «ο εχθρός του εχθρού μας, δεν είναι φίλος μας».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αν θέλεις να μιλάμε ξεκάθαρα, πρέπει να αποκαλύψεις την πολιτική σου ταυτότητα. Ξέρω ότι είναι της μόδας τα δήθεν «ανεξάρτητα» άτομα, αλλά τέτοια άτομα δεν υπάρχουν.
Εγώ βλέπω πολιτικό μίσος μόνο απέναντι στο ΚΚΕ. Ποτέ δεν άκουσα τίποτε για τον ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ, την ΔΗΜΑΡ ή τους Οικολόγους Πράσινους ή και μικρότερα κόμματα όπως η ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΚΚΕ μλ ή τους αναρχικούς.
Μιλάτε συνεχώς για ενότητα της «αριστεράς»... Γιατί ο Κουβέλης έφυγε από τον ΣΥΡΙΖΑ και έκανε δικό του κόμμα; Γιατί δεν ενώνονται αυτοί; Γιατί δεν ενώνονται ο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ, η ΔΗΜΑΡ, οι Οικολόγοι και το ΚΚΕ μλ μαζί; Τους εμποδίζει το ΚΚΕ σε αυτό;
Η θέση μας είναι ξεκάθαρη. Η ενότητα της «αριστεράς» και των «αντιμνημονιακών» κομμάτων είναι επικίνδυνη για τον λαό. Οι διαφορές που έχουμε με όλους αυτούς δεν είναι μόνο ιστορικές ή μόνο μελλοντικές, έχουν να κάνουν με την αμέσως επόμενη μέρα από τις εκλογές, το τι θα γίνει την τρέχουσα κατάσταση.

Γιατί θέλουν «ενότητα της αριστεράς»;: https://www1.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=6802108
Επικίνδυνη για το λαό η «αριστερή κυβέρνηση»: https://www1.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=6791713
«Αντιμνημονιακές» συγκλίσεις...: https://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=6792157

Όσον αφορά στους αγανακτισμένους, θα έπρεπε να είχες προσέξει πόση στήριξη είχαν από όλα τα αστικά ΜΜΕ και τα αστικά κόμματα ακόμα όλες αυτές οι συγκεντρώσεις στις πλατείες. Και αυτό γιατί ξέρουν πολύ καλά πως όταν ο λαός δρα άναρχα, ασυντόνιστα και χωρίς να έχει ιδεολογικό και πολιτικό υπόβαθρο τότε δεν αποτελεί καθόλου κίνδυνο.

Τέλος για την περιφρούρηση, χωνέψτε το ότι δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να φυγαδεύσουμε αναρχικούς και αριστεριστές. Στις πορείες μας υπάρχει κάλεσμα το οποίο ισχύει για ορισμένο χρονικό διάστημα. Από τη στιγμή που κλείσει η περιφρούρηση δεν μπαίνει μέσα κανείς. Προστατεύουμε τους ανθρώπους μας και το εργατικό κίνημα με αυτόν τον τρόπο. Το είπα και πριν και θα το ξαναπώ: «ο εχθρός του εχθρού μας, δεν είναι φίλος μας».


μα δεν εχω πολιτικη ταυτοτητα! καταρχας θα ντρεπομουν να πω πως ειμαι αριστερος, κατα την γνωμη μου κανενας δεν ειναι αριστερος, ο καθενας ειναι εν δυναμει αριστερος! και στην τελικη οχι ρε δεν θα μου βαλω καμια ταμπελα! και με αποψεις αναρχικων συμφωνω, και με αποψεις αριστερων, και κκεδων, και δεξιων, και ακροδεξιων! ενα μιξ εχω, με ολους συμφωνω καπου και διαφωνω καπου αλλου! γιατι ειναι κακο αυτο δηλαδη ? επειδη προσπαθω να μην ειμαι σκατοκολλημενος και μονοπλευρος ?
οντως παιζει πολυ της μοδας αυτο, αλλα πραγματα σου λεω φιλε,θα ηθελα πολυ, να ειχα και εγω ενα κομμα, η ενα κινημα που να πιστευω σε αυτο, και πραγματικα πιστευω οτι θα χωνομουν ως το μεδουλι σε αυτο, αλλα τι να κανω, δεν εχω βρει καποιο κομμα-κινημα-παραταξη, που να συμφωνουμε σε ολα!


ισως εχεις δικιο, οτι ακουγεται κραξιμο μονο για το κκε! και ξερεις γιατι, γιατι το κκε νομιζει οτι εχει το αρχηγιλικι της αριστερας, ετσι ο καθενας που ξεκιναει να κραξει την αριστερα, ξεκινα απο το κκε! αμα συνεχιστει η συζητηση, και ζητησεις αποψη και για τους αλλους, θα δεις πως θα τους κραξουν κ αυτους! και εγω εαν ειδες παραπανω εκραζα ολη την αριστερα! αλλα σε αυτο το θεμα συζηταμε για το κκε συγκεκριμενα!

ειχα παρατηρησει πολυ καλα, πως ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ γινοταν αυτο που λες! στην συνεχεια ομως, δεν λεγανε τιποτα για το συνταγμα! και εννοω στιγμες που συνεχιζε να εχει πολυ κοσμο! και... αυτο που λες για το ασυντονιστα κτλ, ασε να το δειξει η ιστορια!
(καλα ισως να ειναι και συντονισμενα, αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα μας συντονισει το κκε :P )

οκε φιλε μου! οσο λοιπον θα εισαι απανθρωπος μαζι μου, δηλαδη θα με βλεπεις να χρειαζομαι βοηθεια, και δεν θα κανεις τιποτα, τοτε σε καμια περιπτωση δεν μπορω να πιστεψω πως εσυ εισαι και καλα αριστερος ή αλληλεγγυος! απλα θα σε εχω απεναντι μου! εγω ξερω πως η αλληλεγγυη ειναι το οπλο των λαων (οπως λενε και οι μισητοι σου αναρχικοι) απο εκει και περα το τι λες εσυ δεν με ενδιαφερει, οταν δεν βλεπω καποια πραξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πράγματι υπάρχει απολιτικοποίηση στους μαθητές και στους νέους γενικότερα. Και αυτό παλεύουμε να αλλάξουμε. Εκτός αν νομίζεις ότι η πολιτικοποίηση γίνεται αυτομάτως με την ενηλικίωση στην οποία ο μαθητής αυτός θα κληθεί να σπουδάσει, να εργαστεί, να ψηφίσει κτλ. Εσύ μου λες αυτή τη στιγμή ότι θα πρέπει ο άνθρωπος μέχρι τα 18 να μην ασχολείται καθόλου και... suddenly στα 18 και μία ημέρα πρέπει και να ασχοληθεί και να μην γίνει ΠΑΣΟΚος ή ΝΔκράτης κλπ. Συγγνώμη, αγαπητέ μου, αλλά αυτά δε γίνονται.
Επιμένω και θα το ξαναπώ ότι οι άνθρωποι γίνονται συνεχώς αποδέκτες της προπαγάνδας ΝΔ/ΠΑΣΟΚ από τα αστικά ΜΜΕ χωρίς ποτέ να γίνεται αυτή ξεκάθαρα. Εμείς κάνουμε ξεκάθαρα την προπαγάνδα μας, δεν κρύβουμε ποιοι είμαστε και τι εκπροσωπούμε. Παλεύουμε για την αφύπνιση της εργατικής τάξης μέσω και της ανατροπής της προπαγάνδας που γίνεται από τα αστικά ΜΜΕ. Και στο κάτω-κάτω από που και ως που η προπαγάνδα, δηλαδή η διάδοση των απόψεων είναι κάτι μεμπτό;
Θεωρώ μεμπτό να ασκείς προπαγάνδα σε άτομα που εξαρχής ξέρεις πως είναι ευάλωτα σε αυτήν. Δεν είμαι κατά της πολιτικοποίησης των νέων, ίσα ίσα, αλλά αν αυτό σημαίνει ότι ο άλλος θα τρέχει από πορεία σε πορεία και event σε event χωρίς να ξέρει το γιατί και να υιοθετεί έτοιμες ιδέες να έχει να αναπαράγει χίλιες φορές να κάτσει σπίτι του να παίξει playstation και να τα αφήσει για αργότερα που θα χει πιο πολύ μυαλό στο κεφάλι του. Δεν αμφιβάλλω ότι αυτά δε γίνονται και στις σχολές, προφανώς και γίνονται, αλλά τότε λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό, από ένα σημείο και μετά ο καθένας είναι ενήλικας και του καταλογίζονται οι όποιες ευθύνες για τις επιλογές του. Φυσικά και δεν γίνεται και καμιά απότομη αλλαγή βέβαια ( ωστόσο άλλο μαθητής άλλο φοιτητής ) αλλά κάπου πρέπει να μπει και μια διαχωριστική γραμμή, αλλιώς γιατί να μη τα κάναμε αυτά και στο δημοτικό;
Και για να μη παρεξηγούμαι υπάρχουν πολλοί τρόποι να πολιτικοποιηθεί κάποιος. Το να κινητοποιηθούν οι μαθητές μόνοι τους σαν σχολείο και μαζί με άλλα σχολεία το επικροτώ,αλλά το να βλέπω μαθητές να εντάσσονται σε ομάδες που φτάνουν πολύ πιο μακριά από όσο μπορούν αυτοί να δουν, μόνο και μόνο επειδή τσίμπησαν το δόλωμα και θέλουν να λένε ότι κάτι κάνουν, όχι.

Α! και for the history, μήπως και το θίξεις ,είμαι επίσης κατά και οποιαδήποτε ομάδας μέσα στις σχολές που να συνδέεται με κόμμα ( ΔΑΠ, ΠΑΣΠ, ΜΑΣ, ΑΡΕΝ κλπ ).

Μιλάτε συνεχώς για «απαρχαιωμένες ιδέες»... Είναι «απαρχαιωμένη ιδέα» ο Σοσιαλισμός-Κομμουνισμός και είναι εκσυγχρονιστική ο καπιταλισμός; Ρε θα τρελαθούμε τελείως;
Έχεις απαρχαιωμένες ιδέες όταν αυτές αντλούνται με στάσιμο τρόπο από ένα σύστημα που δοκιμάστηκε κάποτε, έκανε τον όποιο κύκλο του ( δε θα την πιάσω και εδώ την κουβέντα ) και έληξε. Θα το θεωρούσα λογικό να άκουγα περί ΕΣΣΔ το 50-60, τώρα η ΕΣΣΔ πάπαλα, τετέλεσται, kaputt, finito πώς το λεν. Πραγματικά τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον που είμαι σε θέση να ξέρω οι δηλώσεις και οι προτάσεις του ΚΚΕ δεν έχουν αλλάξει στο ελάχιστο. Συνέχεια η ίδια κασέτα " έξοδος από ΕΕ και ΝΑΤΟ, μέτρα υπέρ του λαού " , κάθε χρόνο, μα κάθε χρόνο τα ίδια. Δεν πείθετε πλέον κανένα και δε σας καίγεται καρφί για αυτό. Θα έρθουν 15 μνημόνια και ο κόσμος θα προτιμά να βγάλει κυβέρνηση με χιτλερικούς, παρά εσάς.

Διχάζουμε εμείς τον κόσμο, επειδή του λέμε ξεκάθαρα ότι είναι ηλιθιότητα το διαχωρισμός σε μνημονιακούς και αντιμνημονιακούς, αφού κάθε φορά αυτοί θα στηρίζουν ό,τι συμφέρει καλύτερα το κόμμα τους; (βλ. Σαμαράς: αντιμνημονιακός -> μνημονιακός, Καρατζαφέρης: μνημονιακός -> αντιμνημονιακός) Ότι οι δηλώσεις του ΣΥΡΙΖΑ για επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου ΔΕΝ γίνεται με το Αγγλικό Δίκαιο; Ότι η μόνη λύση είναι η μονομερής διαγραφή του χρέους με λαϊκή εξουσία και έξοδο από ΕΕ;
Εμείς προσπαθούμε να ξυπνήσουμε τον κόσμο και να το κάνουμε να καταλάβει ότι δεν πρέπει να αυταπατάται. Συζητάμε με όλους τους πολίτες, μιλάμε με επιχειρήματα και μεταδίδουμε τις απόψεις μας ξεκάθαρα. Δεν χαϊδεύουμε τα αυτιά κανενός.
Μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις διχάζετε τον κόσμο όταν σε ΚΑΘΕ συνέλευση όλες οι υπόλοιπες αριστερές παρατάξεις ενώνονται για να βρουν μια κοινή λύση και να βγάλουν κοινό πλαίσιο και εσεις αναλώνεστε στο να λέτε πόσο ξεπουλημένοι είναι, ή τι έκαναν οι αντίστοιχοι δικοί τους 1 μήνα πριν σε κάποια άλλη περιοχή της Ελλάδας, για να καταλήξετε στο τέλος να βρίσκετε μια δικαιολογία του πούτσου για να κατεβάσετε δικό σας πλαίσιο που θα το ψηφίσουν οι 10 ΚΝίτες της σχολής για να χαίρονται. Διχάζετε όταν όλοι οι υπόλοιποι οργανώνουν συνελεύσεις και συζητήσεις από κοινού με συλλογικά καλέσματα για να δουν τι θα κάνουν με τα συμβούλια διοίκησης και εσείς αρνείστε να συμμετάσχετε σνομπάροντας τα πάντα και την κάθε προσπάθεια γιατί "το ΚΚΕ δεν συνεργάζεται με ξεπουλημένους". Ε, ΑΥΤΟ εγώ το λέω παραλογισμό στην καλύτερη.

edit: Έθεσα θέμα σχολών γιατί για εκεί είμαι σεθ θέση να εκφέρω γνώμη.
Στο θέμα του Αγγλικού δικαίου και της διαγραφής του χρέους αν έβλεπες το βίντεο που σου είχα λινκάρει στο άλλο νήμα θα έβλεπες ότι μονομερή διαγραφή δεν μπορείς να κάνεις όταν έχεις περάσει στο Αγγλικό δίκαιο και αυτό είναι και το όλο νόημα της πράξης αυτής. Το Αγγλικό δίκαιο αυτό που κάνει είναι να δίνει καλύτερες εγγυήσεις στους πιστωτές ότι θα πάρουν πίσω αυτά που δάνεισαν. Διαπραγματεύσεις με λίγα λόγια παίζουν, μονομερή διαγραφή ( aka κάνω κουμάντο εγώ και μόνο στο χρέος μου ) όχι.

Και τέλος, εγώ, όπως βλέπεις λέω ξεκάθαρα ότι είμαι του ΚΚΕ, εσύ τι είσαι;
Και γενικά, όλοι εσείς που κράζετε, τι είστε; Αν θέλετε να μιλήσουμε όλοι καθαρά, ρίξτε τις μάσκες και αποκαλύψτε την πολιτική σας ταυτότητα.
Κανονικά δεν έπρεπε να απαντήσω γιατί δε βρίσκω το λόγο. Αν σου πω "ανήκω εκεί" θα κερδίσεις κάτι; Δεν ανήκω πουθενά κι ούτε κουβαλάω κάποια συγκεκριμένη πολιτική ταυτότητα. Με βάση το πώς τα έχω σκεφτεί μέχρι τώρα είμαι κατά και του κομμουνισμού και της αναρχίας, είμαι υπέρ του καπιταλισμού με συγκεκριμένες δομές και οικονομικές πολιτικές. Σου φτάνει αυτό ή θα σε ικανοποιούσε να ακούσεις κάτι του στυλ Δημ.Αρ, ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ κλπ για να ξέρεις και πού θα απευθύνεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Θεωρώ μεμπτό να ασκείς προπαγάνδα σε άτομα που εξαρχής ξέρεις πως είναι ευάλωτα σε αυτήν.

Έχεις απαρχαιωμένες ιδέες όταν αυτές αντλούνται με στάσιμο τρόπο από ένα σύστημα που δοκιμάστηκε κάποτε, έκανε τον όποιο κύκλο του ( δε θα την πιάσω και εδώ την κουβέντα ) και έληξε. Θα το θεωρούσα λογικό να άκουγα περί ΕΣΣΔ το 50-60, τώρα η ΕΣΣΔ πάπαλα, τετέλεσται, kaputt, finito πώς το λεν. Πραγματικά τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον που είμαι σε θέση να ξέρω οι δηλώσεις και οι προτάσεις του ΚΚΕ δεν έχουν αλλάξει στο ελάχιστο. Συνέχεια η ίδια κασέτα " έξοδος από ΕΕ και ΝΑΤΟ, μέτρα υπέρ του λαού " , κάθε χρόνο, μα κάθε χρόνο τα ίδια. Δεν πείθετε πλέον κανένα και δε σας καίγεται καρφί για αυτό. Θα έρθουν 15 μνημόνια και ο κόσμος θα προτιμά να βγάλει κυβέρνηση με χιτλερικούς, παρά εσάς.
Οι μαθητές στο λύκειο έχουν αρκετή κριτική ικανότητα για να συζητήσεις μαζί τους. Άλλωστε συνήθως έτσι γίνεται, μία συζήτηση για να ανιχνεύσεις τις απόψεις του και να προσπαθήσεις να ταράξεις λίγο τα θεμέλια των παγιωμένων απόψεων του απέναντι στην διαχείριση κάποιων ζητημάτων. Ποτέ δεν πιέστηκε κανένας σε συζήτηση και ποτέ κανένας δεν πιέστηκε σε ένταξη στην ΚΝΕ.

Για την κατάρρευση της ΕΣΣΔ τα έχουμε ξαναπεί σε διάφορα νήματα του forum. Θα σου δώσω ακριβώς την ίδια απάντηση που σου έδωσα πριν λίγο στο άλλο νήμα: πολλοί ήταν οι λόγοι της κατάρρευσης, αλλά κανένας δεν αφορούσε στις αρχές του Σοσιαλισμού.

Το ΚΚΕ έχει σταθερή άποψη, δεν αλλάζουμε εμείς σαν άλλους απόψεις αναλόγως με το που φυσάει ο άνεμος. Αυτό δεν είναι προσκόλληση, απλά βλέπουμε μακρύτερα και προσπαθούμε να βρούμε πάντα την βαθύτερη αιτία ενός αποτελέσματος.
Όταν ο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ για παράδειγμα βλέπει να έχουμε κρίση χρέους, εμείς λέμε ότι το χρέος δεν είναι η αιτία του ελληνικού προβλήματος, αλλά αποτέλεσμα της καπιταλιστικής κρίσης.
Έτσι είμαστε, εμείς. Λέμε την αλήθεια στον κόσμο. Χτυπάμε τον πραγματικό εχθρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Έτσι είμαστε, εμείς. Λέμε την αλήθεια στον κόσμο. Χτυπάμε τον πραγματικό εχθρό.

Για την ακρίβεια κατονομάζετε τον πραγματικό εχθρό αλλά δε δυστυχώς δε τον χτυπάτε.

θα ήθελα να ακούσω την δικιά σας άποψη

Είναι ντροπή η παρουσία αυτού του κόμματος στα κοινοβουλευτικά έδρανα. Πρέπει να ξαναβγεί στην παρανομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
τι να πει κανεις για το (αυτο) αποκαλουμενο ΄΄Κομμα του Λαου'' (το κομμα το θελουν και με κεφαλαιο μην χεσω).

ενα ματσο γραφικοι που πανε σε πριβε απεργιες και εκδηλωσεις, ζουν σε μια φανταστικη πραγματικοτητα και γενικα την εχουν δει η επιτομη του ΄΄λαικου και ταξικου κινηματος''( του οποιου ειναι η ντροπη).


προς ολα τα παιδακια που λατρευουν το ''Κομμα'' σαν Θεο: θα καταλαβετε καποια στιγμη οτι δεν νοιαζεται για σας. Ειστε απλα ενα αναλωσιμο μια μοναδα για να συνεχισει την φανφαρα και την μεγαλοστομια του. Δεν νοιαζεται για σας και οταν παψετε να στε χρησιμοι θα σας πεταξει σαν στημενη λεμοκουπα ;)

Μεχρι τοτε συνεχιστε να το παιζετε προστατες και να ζειτε την αυταπατη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
τι να πει κανεις για το (αυτο) αποκαλουμενο ΄΄Κομμα του Λαου'' (το κομμα το θελουν και με κεφαλαιο μην χεσω).

ενα ματσο γραφικοι που πανε σε πριβε απεργιες και εκδηλωσεις, ζουν σε μια φανταστικη πραγματικοτητα και γενικα την εχουν δει η επιτομη του ΄΄λαικου και ταξικου κινηματος''( του οποιου ειναι η ντροπη).


προς ολα τα παιδακια που λατρευουν το ''Κομμα'' σαν Θεο: θα καταλαβετε καποια στιγμη οτι δεν νοιαζεται για σας. Ειστε απλα ενα αναλωσιμο μια μοναδα για να συνεχισει την φανφαρα και την μεγαλοστομια του. Δεν νοιαζεται για σας και οταν παψετε να στε χρησιμοι θα σας πεταξει σαν στημενη λεμοκουπα ;)

Μεχρι τοτε συνεχιστε να το παιζετε προστατες και να ζειτε την αυταπατη σας

Αυτο που λες το εφαρμοζουν ολα τα κομματα. Οποτε ας ξυπνησουν ολοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Αυτο που λες το εφαρμοζουν ολα τα κομματα. Οποτε ας ξυπνησουν ολοι.

το θρεντ αναφερεται στο ΚΚΕ οποτε για αυτο τον λογο αναφερθηκα σε αυτο :P

δεν ειπα οτι δεν ισχυουν και για τα υπολοιπα κομματα (και λαθος μου)


γενικα οσο θεωρουμε οτι ενα κομμα (ειτε το λενε ΚΚΕ ειτε Συριζα ειτε πασος ειτε δεν ξερω τι) μπορει μαγικα να λυσει τα προβληματα μας τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.


:P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οι μαθητές στο λύκειο έχουν αρκετή κριτική ικανότητα για να συζητήσεις μαζί τους. Άλλωστε συνήθως έτσι γίνεται, μία συζήτηση για να ανιχνεύσεις τις απόψεις του και να προσπαθήσεις να ταράξεις λίγο τα θεμέλια των παγιωμένων απόψεων του απέναντι στην διαχείριση κάποιων ζητημάτων. Ποτέ δεν πιέστηκε κανένας σε συζήτηση και ποτέ κανένας δεν πιέστηκε σε ένταξη στην ΚΝΕ.

Το ΚΚΕ έχει σταθερή άποψη, δεν αλλάζουμε εμείς σαν άλλους απόψεις αναλόγως με το που φυσάει ο άνεμος. Αυτό δεν είναι προσκόλληση, απλά βλέπουμε μακρύτερα και προσπαθούμε να βρούμε πάντα την βαθύτερη αιτία ενός αποτελέσματος.
Όταν ο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ για παράδειγμα βλέπει να έχουμε κρίση χρέους, εμείς λέμε ότι το χρέος δεν είναι η αιτία του ελληνικού προβλήματος, αλλά αποτέλεσμα της καπιταλιστικής κρίσης.
Έτσι είμαστε, εμείς. Λέμε την αλήθεια στον κόσμο. Χτυπάμε τον πραγματικό εχθρό.

Οι μαθητές στο λύκειο έχουν ελάχιστη έως μηδενική κριτική ικανότητα και αυτό σε εμένα τουλάχιστον φαινόταν κάθε φορά που ο καθηγητής επιχειρούσε να κάνει αντίστοιχη συζήτηση στο μαθημα στην οποία συμμετείχε ένα 10% των μαθητών χρησιμοποιώντας φυσικά τα γνωστά ατράνταχτα επιχειρήματα σε κάθε θέμα ( νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ ).
Δεν χτυπάτε κανένα θεμέλιο παγιομένων απόψεων ακριβώς γιατί δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, η συντριπτική πλειονότητα των μαθητών στο λύκειο δεν έχει καν άποψη για τα περισσότερα θέματα. Αν ο άλλος έχει μια μικρή ιδέα για τις απόψεις και τις πρακτικές του ΚΚΕ δύσκολα θα πεισθεί να έρθει μαζί σας, σε άλλη περίπτωση είναι εύκολο κάποιος να μπει όπου θες. Αυτό έχω καταλάβει από συζητήσεις με φίλους μου τουλάχιστον.

Δεν μίλησα για αλλαγή απόψεων αλλά για αλλαγή μέσων. Βασίζεστε σε ένα πρότυπο παλιό και αρνείστε να αλλάξετε το παραμικρό. Το να συμπορεύεσαι με άλλους για να πετύχεις κάτι και δεν αλοιώνει τις απόψεις σου αυτό δεν καταλαβαίνετε αν είχατε απόψεις ίδιες με άλλους τώρα δεν θα αποτελούσατε προφανώς ξεχωριστό κόμμα. Όταν όλοι οι υπόλοιποι ενώνονται για κοινό σκοπό δεν είναι επειδή κάνουν κολοτούμπες αλλά επειδή ακριβώς έχουν ένα κοινό σκοπό και ξέρουν ότι ο καθένας μόνος του δεν μπορεί να πετύχει τίποτα. Το μόνο πράγμα που δίνει στο ΚΚΕ την όποια δύναμη αυτη τη στιγμή είναι η ιστορία του και το όνομά του τίποτα άλλο. Ούτε κάτι καινούργιο λέτε ούτε πείθετε περισσότερο.
Η κρίση του καπιταλισμού ήρθε το 2007 κράτησε 2-3 χρόνια και πέρασε. Αυτό που περνάμε εμείς τώρα δεν είναι κρίση του καπιταλισμού είναι κάτι που οφείλεται σε χρόνιο υπερδανεισμό εν αγνοία του λαού. Καπιταλισμό έχουν και το Βέλγιο και η Γερμανία κι η Γαλλία αυτές όμως δεν έχουν κανένα ΔΝΤ πάνω από το κεφάλι τους. Χτίσαμε μια χώρα βασισμένη σε φούσκες, καταστρέψαμε την όποια βιομηχανία, εκμηδενήσαμε τις εξαγωγές και σταματήσαμε να καλλιεργούμε σε μεγάλο βαθμό αγροτικα προϊόντα. Αυτό δεν καταλήγει πουθενά. Αν τώρα είχαμε τρόπους να πείσουμε τους Ευρωπαίους ότι μπορούμε να ξεπληρώσουμε το χρέος τώρα δεν θα είχαμε ΔΝΤ πάνω μας αλλά ΔΕΝ έχουμε γιατί 20 χρόνια τώρα τα έχουμε κάνει σκατά και αναγκαζόμαστε να παίρνουμε δάνεια πάνω σε δάνεια για να κάνουμε επενδύσεις ή για να συγκαλείψουμε τις τρύπες και να μπούμε στο ευρώ. Αυτές είναι λύσεις του κώλου.
Και τέλος όταν ανάμεσα σε διάφορα πιθανά αίτια εσύ επιλέγεις ένα αυθαίρετα και το υποστηρίζεις αν δεν προκύπτει άμεσα δεν είσαι "ο ισοροπημένος ιδεολόγος που βλέπει μακροπρόθεσμα και δείχνει τις βαθύτερες αιτίες" είσια κάποιος που απλά αδυνατεί να στηρίξει σοβαρά τις απόψεις του. Αν δείχνατε τώρα τις πραγματικές αιτίες τώρα ο κόσμος όλος θα ήταν μαζί σας. Αυτό όμως δεν συμβαίνει άρα ή εσείς δεν πείθετε ή κάπου η βάρκα γέρνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πάντως σήμερα που μπήκα στην επίσημη ιστοσελίδα του ΚΚΕ και διάβασα τις υποχρεώσεις ενός μέλος έμεινα κάπως έτσι--->:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Οι μαθητές στο λύκειο έχουν ελάχιστη έως μηδενική κριτική ικανότητα και αυτό σε εμένα τουλάχιστον φαινόταν κάθε φορά που ο καθηγητής επιχειρούσε να κάνει αντίστοιχη συζήτηση στο μαθημα στην οποία συμμετείχε ένα 10% των μαθητών χρησιμοποιώντας φυσικά τα γνωστά ατράνταχτα επιχειρήματα σε κάθε θέμα ( νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ ).
Δεν χτυπάτε κανένα θεμέλιο παγιομένων απόψεων ακριβώς γιατί δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, η συντριπτική πλειονότητα των μαθητών στο λύκειο δεν έχει καν άποψη για τα περισσότερα θέματα. Αν ο άλλος έχει μια μικρή ιδέα για τις απόψεις και τις πρακτικές του ΚΚΕ δύσκολα θα πεισθεί να έρθει μαζί σας, σε άλλη περίπτωση είναι εύκολο κάποιος να μπει όπου θες. Αυτό έχω καταλάβει από συζητήσεις με φίλους μου τουλάχιστον.

Δεν μίλησα για αλλαγή απόψεων αλλά για αλλαγή μέσων. Βασίζεστε σε ένα πρότυπο παλιό και αρνείστε να αλλάξετε το παραμικρό. Το να συμπορεύεσαι με άλλους για να πετύχεις κάτι και δεν αλοιώνει τις απόψεις σου αυτό δεν καταλαβαίνετε αν είχατε απόψεις ίδιες με άλλους τώρα δεν θα αποτελούσατε προφανώς ξεχωριστό κόμμα. Όταν όλοι οι υπόλοιποι ενώνονται για κοινό σκοπό δεν είναι επειδή κάνουν κολοτούμπες αλλά επειδή ακριβώς έχουν ένα κοινό σκοπό και ξέρουν ότι ο καθένας μόνος του δεν μπορεί να πετύχει τίποτα. Το μόνο πράγμα που δίνει στο ΚΚΕ την όποια δύναμη αυτη τη στιγμή είναι η ιστορία του και το όνομά του τίποτα άλλο. Ούτε κάτι καινούργιο λέτε ούτε πείθετε περισσότερο.
Η κρίση του καπιταλισμού ήρθε το 2007 κράτησε 2-3 χρόνια και πέρασε. Αυτό που περνάμε εμείς τώρα δεν είναι κρίση του καπιταλισμού είναι κάτι που οφείλεται σε χρόνιο υπερδανεισμό εν αγνοία του λαού. Καπιταλισμό έχουν και το Βέλγιο και η Γερμανία κι η Γαλλία αυτές όμως δεν έχουν κανένα ΔΝΤ πάνω από το κεφάλι τους. Χτίσαμε μια χώρα βασισμένη σε φούσκες, καταστρέψαμε την όποια βιομηχανία, εκμηδενήσαμε τις εξαγωγές και σταματήσαμε να καλλιεργούμε σε μεγάλο βαθμό αγροτικα προϊόντα. Αυτό δεν καταλήγει πουθενά. Αν τώρα είχαμε τρόπους να πείσουμε τους Ευρωπαίους ότι μπορούμε να ξεπληρώσουμε το χρέος τώρα δεν θα είχαμε ΔΝΤ πάνω μας αλλά ΔΕΝ έχουμε γιατί 20 χρόνια τώρα τα έχουμε κάνει σκατά και αναγκαζόμαστε να παίρνουμε δάνεια πάνω σε δάνεια για να κάνουμε επενδύσεις ή για να συγκαλείψουμε τις τρύπες και να μπούμε στο ευρώ. Αυτές είναι λύσεις του κώλου.
Και τέλος όταν ανάμεσα σε διάφορα πιθανά αίτια εσύ επιλέγεις ένα αυθαίρετα και το υποστηρίζεις αν δεν προκύπτει άμεσα δεν είσαι "ο ισοροπημένος ιδεολόγος που βλέπει μακροπρόθεσμα και δείχνει τις βαθύτερες αιτίες" είσια κάποιος που απλά αδυνατεί να στηρίξει σοβαρά τις απόψεις του. Αν δείχνατε τώρα τις πραγματικές αιτίες τώρα ο κόσμος όλος θα ήταν μαζί σας. Αυτό όμως δεν συμβαίνει άρα ή εσείς δεν πείθετε ή κάπου η βάρκα γέρνει.
Οι άνθρωποι είτε είναι μαθητές λυκείου, είτε φοιτητές, είτε εργαζόμενοι, είτε οτιδήποτε οφείλουν να είναι πολιτικοποιημένοι. Εμείς παλεύουμε για την σωστή πολιτικοποίηση των νέων. Λυπάμαι που αδυνατείς να καταλάβεις ότι κάποια στιγμή πρέπει ο νέος να πολιτικοποιηθεί και κυρίως λυπάμαι που δεν βλέπεις ότι οι πάντες προπαγανδίζουν τις απόψεις τους στον κόσμο (άραγε πόση κριτική ικανότητα χρειάζεται για αυτό;) και αυτό δεν είναι κακό. Κακό είναι να μην γίνεται μία ξεκάθαρη προπαγάνδα, να γίνεται, δηλαδή, μία προπαγάνδα σε στυλ Μέγκα-Σκάι-κλπ. Εμείς στο ΚΚΕ πρέπει να είμαστε οι μόνοι που αναμεταδίδουμε τίμια τις απόψεις μας.

Μιλάς πάλι για παλιό σύστημα... Θα σε ξαναρωτήσω, λοιπόν, είναι ο καπιταλισμός εκσυγχρονιστικό σύστημα; Εκεί έχετε φτάσει εκεί στον ΣΥΡΙΖΑ; Από τον σοσιαλισμό στον ρεφορμισμό, από τον ρεφορμιστικό σοσιαλισμό στον «αντικαπιταλισμό» και από τον «αντικαπιταλισμό» στο να θεωρείται εκσυγχρονιστικός ο καπιταλισμός; Ντροπή σας!

Και πάλι η ενότητα της «αριστεράς». Βαρέθηκα να απαντώ. Να ανατρέξεις σε προηγούμενα μηνύματά μου.

Το χρέος είναι προφανές ότι υπάρχει. Ποιος δημιούργησε το χρέος, αν όχι ο καπιταλιστικός τρόπος ανάπτυξης, όμως; Αυτές είναι οι απόψεις μας και τις στηρίζουμε επιστημονικά στην Μαρξιστική οικονομική θεωρία. Υπάρχουν πολλοί οικονομολόγοι που στηρίζουν την Μαρξιστική οικονομία.
Πάντως σήμερα που μπήκα στην επίσημη ιστοσελίδα του ΚΚΕ και διάβασα τις υποχρεώσεις ενός μέλος έμεινα κάπως έτσι--->:eek:
Οκ. Μη γίνεις μέλος.
γενικα οσο θεωρουμε οτι ενα κομμα (ειτε το λενε ΚΚΕ ειτε Συριζα ειτε πασος ειτε δεν ξερω τι) μπορει μαγικα να λυσει τα προβληματα μας τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας
Ένα κόμμα είναι η πολιτική ένωση κάποιων ανθρώπων με κοινές απόψεις.
Εκτός αν θεωρείς και κακό να υπάρχουν άνθρωποι με κοινές πολιτικές απόψεις που οργανώνονται...
Αυτή η άποψη «έξω τα κόμματα» και «όλοι ίδιοι είναι» συμφέρει την αστική τάξη, ενδυναμώνει την εξουσία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Έτσι είμαστε, εμείς. Λέμε την αλήθεια στον κόσμο. Χτυπάμε τον πραγματικό εχθρό.



Είπαν κάποτε σε έναν άρχοντα...."ο γιός σας είναι μόλις 20 χρονών και είναι κουμμουνιστής, αυτό έχει ξεσηκώσει το πλήθος. Να τον διώξετε από το σπίτι"
Ο άρχοντας απάντησε: "Μα είναι μόνο 20, δικαιολογείται για όλα. Αν πάει 30 και συνεχίσει να είναι κομμουνιστής..... θα τον αποκληρώσω τότε."






Με λίγα λόγια δεν είναι δυνατόν να παριστάνεις τον υπερασπιστή των εργαζομένων και πως αγωνίζεσαι μετωπικά κατά των απολύσεων (ειδικά τώρα τελευταία στο δημόσιο) στα πρότυπα της κομμουνιστικής αριστερής κουλτούρας και την ίδια στιγμή να απολύεις κι’εσύ και μάλιστα με τρόπο χονδροειδή και αλαζονικό. Και στην τελική αν θέλεις να απολύεις κι’εσύ ως ΚΚΕ δικαίωμά σου, αλλά τότε-αν είσαι έντιμος- πρέπει να βουλώσεις το στόμα και να σταματήσεις να καταγγέλεις τις απολύσεις των άλλων και αυτούς που τις κάνουν ως ανάλγητους καπιταλιστές κλπ., γιατί είσαι και εσύ το ίδιο και ακόμα χειρότερος !
Πρόκειται φυσικά για το ίδιο κόμμα που είναι αδερφικό με τα φασιστικά ΚΚ Ρωσίας και ΚΚίνας, κόμματα που είναι συνάμα και οι πιο αρπακτικοί καπιταλιστές (ειδικά της Κίνας που κυβερνάει ακόμα εκεί),το κόμμα που έτσι κι’αλλιώς δίνει μισθούς πείνας στο «Ριζοσπάστη» και τον «902» την ώρα που ζητάει κατώτατο μισθό στην Ελλάδα 1.600… Ευρώ. Είναι το κόμμα που διαθέτει κατ’ουσίαν δικές του επιχειρήσεις ( Τυποεκδοτική,Γερμανός,neoset κλπ.) από τις οποίες παίρνει και ποσοστά και που κι’εκεί φυσικά απολύει ελεύθερα κόσμο…Και τέλος είναι το κόμμα που παρέα με τον ΣΥΡΙΖΑ έχει συμβάλλει τα μέγιστα στο να κλείσουν εργοστάσια (πχ.Pirelli) και να ματαιωθούν επενδύσεις, δημιουργώντας νέους ανέργους (τώρα αυτή τη δουλειά αναλαμβάνει κυρίως ο ΣΥΡΙΖΑ,αλλά παλιότερα την έκανε το ίδιο το ΚΚΕ). Αυτοί οι τύποι λοιπόν σήμερα έχουν διατηρήσει την παλιά Σταλινό-Μπρεζνιεφική λαϊκίστικη ρητορική τους και κοροϊδεύουν τους αρκετούς αφελής που τους πιστεύουν και τους ψηφίζουν, ως Μαρξιστές, αγωνιστές υπέρ του φτωχού κλπ…

https://liberalcreta.pblogs.gr/2011/...skepazoyn-to-pseftokke-san-ypokrith-kai-.html

https://taairetika.blogspot.com/2011/10/blog-post_05.html

https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1329887


:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top