Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,084 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για το ΚΚΕ και την ΚΝΕ

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 20:00, 20-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Φυσικα και δεν σου ζηταω να πεις ψεμματα, στην τελικη απλα εχουμε διαφορετικες οπτικες. Για πες μου ομως, μια και λες οτι συμφωνεις σε ολα τα σημαντικα ζητηματα, υπαρχουν ζητηματα λιγοτερης σημασιας στα οποια διαφωνεις; Υπαρχει οποιοδηποτε σφαλμα του ΚΚΕ την δεδομενη περιοδο κατα την γνωμη σου η το ΚΚΕ ειναι απολυτα ιδιο με τον δικο σου τροπο σκεψης; (και αν υπαρχει κατι στο οποιο διαφονεις θα ηθελα, αν θες, να μας πεις και τι ειναι αυτο)
Συμφωνώ σε όλα τα σημαντικά/κεντρικά ζητήματα και αυτό θα έπρεπε να σου αρκεί.
Οτιδήποτε πέρα από αυτό βοηθάει μόνο συζητήσεις όμοιες με αυτές των μεσημεριανών εκπομπών του star...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 21:55, 20-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Φιλόδοξη : )
Επειδή είμαι σε θέση να γνωρίζω από ανθρώπους που ζούσαν επί Στάλιν,Χρουσώφ,Γκαρμπατσόφ

Επειδή βάζουμε το μυαλό μας να δουλεύει, το 18% που εκπροσωπεί το προηγούμενο καθεστώς υπολείπεται
κατά 82% του συνόλου, με απλά λόγια το 18% θέλει, το 82% δεν θέλει, πόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητό
αυτό.

Και ο Παπαδόπουλος αυτό που έχεις στην παρένθεση επικαλέστηκε, γιατί αυτόν τον λοιδορείτε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 20-04-12 στις 22:31. Αιτία: Προσθήκη spoiler tag στην παράθεση
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 22:19, 20-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ajusshi
Επειδή βάζουμε το μυαλό μας να δουλεύει, το 18% που εκπροσωπεί το προηγούμενο καθεστώς υπολείπεται
κατά 82% του συνόλου, με απλά λόγια το 18% θέλει, το 82% δεν θέλει, πόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητό αυτό.

LOL dude, πραγματικά ή δεν διάβασες αυτό που λέει, ή δεν κατάλαβες, ή δεν θες να καταλάβεις (κατανοητό), ή απλώς λες ότι να ναι.

Και ο Παπαδόπουλος αυτό που έχεις στην παρένθεση επικαλέστηκε, γιατί αυτόν τον λοιδορείτε;
Προσωπικά σε κανένα post από τα τόσα που έχω κάνει για τον Παπαδόπουλο, δεν τον λοιδορώ, εγώ υποστηρίζω αυτά που έκανε απλώς συνειδητοποιώ κάποια σημαντικά λάθη τα οποία έκανε και τον έριξαν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 20-04-12 στις 22:33. Αιτία: Διόρθωση παράθεσης
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 22:30, 20-04-12:

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 22:46, 20-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
LOL dude, πραγματικά ή δεν διάβασες αυτό που λέει, ή δεν κατάλαβες, ή δεν θες να καταλάβεις (κατανοητό), ή απλώς λες ότι να ναι.
λαφ ατ λαουντ μάγκα, πραγματικά ή δεν διάβασες αυτό που λέω, ή δεν κατάλαβες, ή δεν θες να καταλάβεις (ακατανόητο), ή απλώς γράφεις για να γράφεις.

Προσωπικά σε κανένα post από τα τόσα που έχω κάνει για τον Παπαδόπουλο, δεν τον λοιδορώ, εγώ υποστηρίζω αυτά που έκανε απλώς συνειδητοποιώ κάποια σημαντικά λάθη τα οποία έκανε και τον έριξαν.
Προσωπικά δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά.

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 22:53, 20-04-12:

Έτσι απλά για να το ξέρεις ο Καλαμούκης και ο Μπαρμπαγιάννης της Ελληνοφρένειας που συνεχίζει ακόμη στο ραδιόφωνο (http://www.ellinofreneia.net/) είναι σύντροφοι!

Εκτός του ότι ο Παπαδόπουλος και οι λοιποί της χούντας ήταν παπάρες-φασιστόμουτρα, για ποιον λόγο ακριβώς αναφέρεται αυτή τη στιγμή;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 22:55, 20-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Έτσι απλά για να το ξέρεις ο Καλαμούκης και ο Μπαρμπαγιάννης της Ελληνοφρένειας που συνεχίζει ακόμη στο ραδιόφωνο (http://www.ellinofreneia.net/) είναι σύντροφοι!
Το ξέρω. Είναι ένα κόμμα που εκτιμώ ιδιαίτερα σε αντίθεση με το ΣΥΡΙΖΑ που σιχαίνομαι.

Τους εκτιμώ για την τρομακτική πειθαρχία, την ιεραρχία και την τάξη τους, όπως και για την σταθερότητα και τη στάση τους απέναντι στους ψεύτες του Σύριζα. Είναι ένα κόμμα με δομές. Δεν συμφωνώ όμως με τις θέσεις τους, αλλά δενθυμάμαι να έχω τσακωθεί ποτέ με ΚΚΕ. 'Εχουν μια υγεία αυτοί οι άνθρωποι σε σύγκριση με τους άλλους αριστερούς πρώην ΚΚΕ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 20-04-12 στις 23:06.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aergos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη aergos
Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 383 μηνύματα.

O aergos έγραψε στις 22:59, 20-04-12:

!!!!! !!!!!

1η φορά βλέπω οπαδό του ΚΚΕ με τόσο καλό χιούμορ και διάθεση αυτοσαρκασμού!!!
Μπράβο του.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 23:33, 20-04-12:

(Όσον αφορά τον Στάλιν,όσοι δεν ήθελαν το κακό της πατρίδας τους ,δεν είχαν να φοβηθούν τίποτα.Όχι ότι τον δικαιολογούμε αλλά πολύ καλό χωρίς κακό,δεν γίνεται.Πως να το κάνουμε;; )

Εκτός του ότι ο Παπαδόπουλος και οι λοιποί της χούντας ήταν παπάρες-φασιστόμουτρα, για ποιον λόγο ακριβώς αναφέρεται αυτή τη στιγμή;
''

Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aliona
H Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 325 μηνύματα.

H Aliona έγραψε στις 23:41, 20-04-12:

κατά 82% του συνόλου, με απλά λόγια το 18% θέλει, το 82% δεν θέλει, πόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητό
αυτό.

μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα απ'όσα έγραψα,έτσι;στο κάνω copy-paste να το ξαναδιαβάσεις λοιπόν :

Όσον αφορά την κατάσταση στην Ρωσία σήμερα,ο Πούτιν κερδίζει τις εκλογές γιατί έχει καταφέρει να ενώσει όλους όσους ζούνε στην Ρωσία...Εκφράζει και τους κομμουνιστές,και τους πατριώτες και τους φιλελεύθερους και τους δημοκράτες και τους σοσιαλιστές.Θέλει να ξαναδημιουργήσει την σοβιετική ένωση και να κανει την ζωη των Ρωσων όπως ακριβώς ήταν πριν.Το έχει πει ο ίδιος ανοιχτά όπως ακριβώς το γράφω.

Οι Ρώσοι τον υποστηρίζουν επειδή ακριβώς είναι σοβιετικός άνθρωπος.Επειδή έζησε εκείνα τα χρόνια και γνωρίζει πόσο καλή ήταν η ζωή τότε.Και θέλει να το γυρίσει πίσω.Στις συγκεντρώσεις του δεν πηγαίνουν μόνο οι ψηφοφόροι του αλλά και ψηφοφόροι άλλων κομμάτων,όλων των άλλων κομμάτων για να τον στηρίξουν.Γιατί στην ρωσία εκτός από λίγους εβραίους είναι ΌΛΟΙ κομμουνιστές.Όλοι πιστεύουν σε αυτό και όλοι το θέλουν.Είτε θες να το πιστέψεις είτε όχι.Η άποψη σου δεν πρόκειται να το αλλάξει και δεν πρόκειται να επηρεάσει κανένα.Έτσι είναι στη ρωσία.Και ξέρεις γιατί;Γιατί έτσι έμαθαν από μικρά.Να μην τους νοιάζει ο ευατός τους αλλά το κοινό καλό.ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ.Στην Ελλάδα λέμε επανάσταση όμως κανείς δεν θέλει να την κάνει.Κανείς δεν θέλει να ξεβολευτεί και κανείς δεν θέλει να αγωνιστεί βάζοντας την ζωή του σε κίνδυνο.Έτσι δεν είναι στην ρωσία και έτσι δεν ήταν ποτέ.Γι αυτό οι Έλληνες βρίσκονται σ αυτά τα σκατά και σε αυτή τη σκλαβιά όπως πάντα.Ενώ οι Ρώσοι δεν έζησαν ποτέ κάτω από κανέναν άλλο λαό.Είναι ανεξάρτητοι και δυνατοί.

Για αυτό λοιπόν με αυτό που λες δεν δείχνεις τίποτα,δεν υποστηρίζεις τίποτα.Επειδή έχει μόνο 18% δεν σημαίνει πως μόνο το 18% είναι κομμουνιστές.Ο Πούτιν προσφέρει επίσης σοσιαλισμός και την ζωή που οι άνθρωποι χάσανε.Το θέμα δεν είναι τι επιλέγεις τελικά αλλά τι είσαι.Και όσοι ζούσαν στην σοβιετική ένωση,είναι κομμουνιστές.ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 23:44, 20-04-12:

Όχι ρε, άσε τον να μένει προπαγανδισμένος και να νομίζει πως είμαστε... βλάκες

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 23:54, 20-04-12:

Όχι ρε, άσε τον να μένει προπαγανδισμένος και να νομίζει πως είμαστε... βλάκες
Κοίτα,σαν κι αυτόν έχω γνώρισει πολύ κόσμο..και μετά από πολύωρες συζητήσεις κατέληξα στο ότι δεν αξίζει να εξηγώ στον κάθε έναν.Έξηγω μόνο σε όσους θέλουν να μάθουν και να γνωρίσουν δυό πράγματα που ισχύουν.Αν με θεωρεί βλάκα,καλά κάνει και το θεωρεί.Δεν πρόκειται να το αλλάξω..ότι είχα να πω,το είπα.

Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν την αλήθεια και μοιράζονται τα όσα ξέρουν..τουλάχιστον δεν είμαι μόνη

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 00:08, 21-04-12:

Αν το να κανεις συζητηση ειναι ανακριση τι να πω;...!
το κυνικο και δηθεν ανοιχτο σου υφος δειχνει οτι δε δινεις αξια στο συνομιλητη σου , το μονο που θελεις να κανεις ειναι να τον μειωσεις .
'' Για πες μου ομως, μια και λες οτι συμφωνεις σε ολα τα σημαντικα ζητηματα, υπαρχουν ζητηματα λιγοτερης σημασιας στα οποια διαφωνεις;''
1. Ξεχυλιζουν ειρωνια οι προτασεις σου .
''Υπαρχει οποιοδηποτε σφαλμα του ΚΚΕ την δεδομενη περιοδο κατα την γνωμη σου η το ΚΚΕ ειναι απολυτα ιδιο με τον δικο σου τροπο σκεψης;''
2. Ειναι ολοφανερο οτι παιζεις χυδαια με τις λεξεις με σκοπο να υποτιμησεις τον αλλο .

!!Απο οσο ξερω οταν καποιος εχει τετοια κινητρα σε μια συζητηση , τοτε αυτη η συζητηση μαλλον γινεται με λαθος ορους . Προβοκατορικη τακτικη...

Παράθεση

provoker (Σταυρος Παπαζησης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη provoker
Ο Σταυρος Παπαζησης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O provoker έγραψε στις 00:37, 21-04-12:

Internet Fights ...

Αλλα οπως και να έχει πολλά μελη γενεσθαι... Θα δουμε πράγμα...
Ισως λιγο οφφ τοπικ αλλα πολυ θελω να δω τι θα γινει στις εκλογες... >>> κατι που με φερνει ον τοπικ , γιατι θα δω πως θα παει και το ΚΚΕ

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 00:51, 21-04-12:

@Ajussh:
Αυτή η προσπάθεια εξίσωσης Σοσιαλισμού/Κομμουνισμού με φασισμό και Stalin με Hitler είναι γνωστή προπαγανδιστική τακτική των αντικομμουνιστών.
Φτάνει πια. Αηδιάσαμε.

Εγώ είχα συγγενείς που έζησαν και επί Stalin στην ΕΣΣΔ. Την κατάσταση την περιέγραφαν εξαιρετική. Ακόμη και τις δύσκολες στιγμές του Παγκοσμίου Πολέμου τις πέρασαν (όλοι στην ΕΣΣΔ) με θάρρος και αλληλεγγύη προς τον συνάνθρωπο. Επίσης, κανένας τους ποτέ δεν ένιωσε να στερείται την ελευθερία του σε αντίθεση με τα όσα προσπαθούν να μας περάσουν χρόνια τώρα όλοι αυτοί που βλέπουν τον Κομμουνισμό ως εχθρό (φυσικά για την αστική τάξη, ναι, είναι εχθρός).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exc : 21-04-12 στις 01:01.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 09:20, 21-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Σαρα3701
το κυνικο και δηθεν ανοιχτο σου υφος δειχνει οτι δε δινεις αξια στο συνομιλητη σου , το μονο που θελεις να κανεις ειναι να τον μειωσεις .
'' Για πες μου ομως, μια και λες οτι συμφωνεις σε ολα τα σημαντικα ζητηματα, υπαρχουν ζητηματα λιγοτερης σημασιας στα οποια διαφωνεις;''
1. Ξεχυλιζουν ειρωνια οι προτασεις σου .
''Υπαρχει οποιοδηποτε σφαλμα του ΚΚΕ την δεδομενη περιοδο κατα την γνωμη σου η το ΚΚΕ ειναι απολυτα ιδιο με τον δικο σου τροπο σκεψης;''
2. Ειναι ολοφανερο οτι παιζεις χυδαια με τις λεξεις με σκοπο να υποτιμησεις τον αλλο .

!!Απο οσο ξερω οταν καποιος εχει τετοια κινητρα σε μια συζητηση , τοτε αυτη η συζητηση μαλλον γινεται με λαθος ορους . Προβοκατορικη τακτικη...
Δεν φταιω εγω αν καποιοι θελουν παντου γυρο τους να βλεπουν ειρωνια και αλλα τετοια ομορφα...! Εγω απλη συζητηση κανω, και αφοτου "καταληξαμε" καπου για τον 902 ρωτησα καποια επιπλεων πραγματα για να καταλαβω καλητερα την οπτικη του exc

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kostas-p ((no way))

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kostas-p
Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O kostas-p έγραψε στις 16:23, 21-04-12:

@Ajussh:
Αυτή η προσπάθεια εξίσωσης Σοσιαλισμού/Κομμουνισμού με φασισμό και Stalin με Hitler είναι γνωστή προπαγανδιστική τακτική των αντικομμουνιστών.
Φτάνει πια. Αηδιάσαμε.

Εγώ είχα συγγενείς που έζησαν και επί Stalin στην ΕΣΣΔ. Την κατάσταση την περιέγραφαν εξαιρετική. Ακόμη και τις δύσκολες στιγμές του Παγκοσμίου Πολέμου τις πέρασαν (όλοι στην ΕΣΣΔ) με θάρρος και αλληλεγγύη προς τον συνάνθρωπο. Επίσης, κανένας τους ποτέ δεν ένιωσε να στερείται την ελευθερία του σε αντίθεση με τα όσα προσπαθούν να μας περάσουν χρόνια τώρα όλοι αυτοί που βλέπουν τον Κομμουνισμό ως εχθρό (φυσικά για την αστική τάξη, ναι, είναι εχθρός).
Με την ίδια λογική και εγώ έχω συγγενείς που μου λένε ότι την περίοδο της Χούντας όλα δούλευαν περίφημα και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα... στην ελευθερία του λόγου και ανάπτυξη είχαμε και πολλά έργα γίνονται και μηδενικά χρέη ---> άρα ας γυρίσουμε στην Χούντα

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 16:31, 21-04-12:

Αφού ήταν τόσο καλή η χούντα γιατί έβαλες αυτό το emoticon?

Παράθεση

panoslarissa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη panoslarissa
Ο panoslarissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O panoslarissa έγραψε στις 16:39, 21-04-12:

Εμενα προσωπικα,αυτο που δε μ αρεσε και με εκανε να αντιπαθησω τους κομμουνιστες ειναι οτι οταν γινοταν οι πορειες για να μη περασει το 2ο μνημονιο,ενω ολοι στη Λαρισα καναμε μαζι πορεια,το παμε δηλωσε πως δε θα κανει πορεια,μας εκανε να σταματησουμε για μιση ωρα την πορεια ετσι ωστε να αποφασισουν αν θα κανουν και μετα να κανουν πορεια μονοι τους λογω ιδεολογικων διαφορων.το θεωρω λιγο γελοιο να μη συμμετεχουν με τους υπολλοιπους,ειδικα οταν μιλαμε για ενα τοσο σοβαρο θεμα της πατριδας μας.

Παράθεση

kostas-p ((no way))

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kostas-p
Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O kostas-p έγραψε στις 16:43, 21-04-12:

Αφού ήταν τόσο καλή η χούντα γιατί έβαλες αυτό το emoticon?
Γιατί προφανώς και δεν θα ήθελα να έχουμε Χούντα, άσχετα με το τι λένε οι συγγενείς μου....

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 16:44, 21-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από panoslarissa
Εμενα προσωπικα,αυτο που δε μ αρεσε και με εκανε να αντιπαθησω τους κομμουνιστες ειναι οτι οταν γινοταν οι πορειες για να μη περασει το 2ο μνημονιο,ενω ολοι στη Λαρισα καναμε μαζι πορεια,το παμε δηλωσε πως δε θα κανει πορεια,μας εκανε να σταματησουμε για μιση ωρα την πορεια ετσι ωστε να αποφασισουν αν θα κανουν και μετα να κανουν πορεια μονοι τους λογω ιδεολογικων διαφορων.το θεωρω λιγο γελοιο να μη συμμετεχουν με τους υπολλοιπους,ειδικα οταν μιλαμε για ενα τοσο σοβαρο θεμα της πατριδας μας.
Δεν φταίνε αυτοί αλλά αυτοί που τους υποκινούν. Φαντάσου τώρα ένα κίνημα που θα μάζευε όλους τους ανθρώπους και δεν θα έκανε αυτές τις μαλακίες. Θα έβγαινε πρώτο κόμμα. Ε κάποιοι δεν το θέλουν.

Παράθεση

panoslarissa

Διάσημο Μέλος

O panoslarissa έγραψε στις 16:46, 21-04-12:

Δεν φταίνε αυτοί αλλά αυτοί που τους υποκινούν. Φαντάσου τώρα ένα κίνημα που θα μάζευε όλους τους ανθρώπους και δεν θα έκανε αυτές τις μαλακίες. Θα έβγαινε πρώτο κόμμα. Ε κάποιοι δεν το θέλουν.
Δε νομιζω πως ειναι ετσι,αλλα μπορει να χεις και δικιο.εγω παντως το πηρα ως κομπλεξ τους το να μην κατεβουν στο δρομο μαζι μας.

Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 16:52, 21-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από kostas-p
Με την ίδια λογική και εγώ έχω συγγενείς που μου λένε ότι την περίοδο της Χούντας όλα δούλευαν περίφημα και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα... στην ελευθερία του λόγου και ανάπτυξη είχαμε και πολλά έργα γίνονται και μηδενικά χρέη ---> άρα ας γυρίσουμε στην Χούντα

Χούντα από χούντα διαφέρει.Όπως διαφέρει και το τι σημαίνει χούντα για τον κάθε άνθρωπο.
Για μένα,για παράδειγμα,χούντα είναι αυτό που ζω τώρα.

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:55, 21-04-12:

Και ποιοι τους υποκινούν; Αυτοί του κόμματος, right?

Και ποιος φταίει που τους υποκινούν; Οι ίδιοι που δεν κάνουν την παραμικρή προσπάθεια να αλλάξουν την κατάσταση.

Παράθεση

panoslarissa

Διάσημο Μέλος

O panoslarissa έγραψε στις 16:55, 21-04-12:

Χούντα από χούντα διαφέρει.Όπως διαφέρει και το τι σημαίνει χούντα για τον κάθε άνθρωπο.
Για μένα,για παράδειγμα,χούντα είναι αυτό που ζω τώρα.
Και μεις αυτο νιωθουμε,πως ζουμε στη χουντα.και η εννοια ελευθερια ειναι υποκειμενικη.αλλοι θελουν περισσοτερες ελευθεριες αλλοι ειναι ευχαριστημενοι με λιγοτερες.παντως κανενας ελληνας δε μπορει να πει νομιζω πως αυτη τη στιγμη νιωθει ελευθερια στη χωρα του.

Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 17:01, 21-04-12:

Και μεις αυτο νιωθουμε,πως ζουμε στη χουντα.και η εννοια ελευθερια ειναι υποκειμενικη.αλλοι θελουν περισσοτερες ελευθεριες αλλοι ειναι ευχαριστημενοι με λιγοτερες.παντως κανενας ελληνας δε μπορει να πει νομιζω πως αυτη τη στιγμη νιωθει ελευθερια στη χωρα του.

όταν λες κάποιοι θέλουν περισσότερες και κάποιοι λιγότερες;;

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 17:03, 21-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από kostas-p
Γιατί προφανώς και δεν θα ήθελα να έχουμε Χούντα, άσχετα με το τι λένε οι συγγενείς μου....
Αν είχαμε την "χούντα" μέχρι πρόσφατα, η Ελλάδα παίζει να ήταν μια μεγάλη οικονομική και στρατιωτική δύναμη, και ο καθένας μας θα ζούσε καλύτερα, δεν θα είχαμε όλα αυτά που περνάμε σήμερα λόγω της "ελευθερίας". Τότε είχε ξεκινήσει η εξόρυξη πετρελαίου αλλά έπεσε η χούντα και μέχρι σήμερα που πουλάμε τον ορυκτό μας πλούτο δεν είχε γίνει καμία προσπάθεια, ακούγοντας τα ψέμματα της "δημοκρατικής" κυβερνήσεως ότι δεν υπάρχει ορυκτός πλούτος. Τυχαίο? Προφανώς όμως ξέρεις περισσότερα από τους γονείς σου. Ο μέσος άνθρωπος ζούσε σίγουρα καλύτερα, φυλακίσεις γινόντουσαν σε πλούσιους και πιθανούς κινδύνους για την χούντα. Όλα τα αυταρχικά/ακραία καθεστώτα χρησιμοποιούσαν τέτοιες μεθόδους (βλέπε Στάλιν στην Ρωσία). Αλλά γινόταν για την συνολική ευημερία των πολιτών και την δύναμη της χώρας, του έθνους. Ποιος ξέρει πότε θα είχαμε ρεύμα στα σπίτια και δρόμους χωρίς αυτούς. Σίγουρα θα προτιμούσα να ήμασταν μια ΕΣΣΔ, αλλά θα προτιμούσα την τότε χούντα από αυτήν την κοροϊδία (χούντα είναι και αυτή) που έχουμε σήμερα, η οποία είναι πιο δύσκολο πιο να ανατραπεί και καταστρέφει τον απλό πολίτη. Όπως έχει γίνει καραμέλα να λέμε πόσο κακός ήταν ο Στάλιν και πόσο χάλια ήταν η ΕΣΣΔ, έτσι λέμε και για τον Παπαδόπουλο. Ο Παπαδόπουλος χρησιμοποίησε σκληρές μεθόδους όταν του αντιστάθηκαν γιατί ήθελε να δυναμώσει την Ελλάδα, εδώ χρησιμοποιούν σκληρές και κουτοπόνηρες μεθόδους για να βγάλουν χρήμα. Έχει διαφορά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panoslarissa

Διάσημο Μέλος

O panoslarissa έγραψε στις 17:08, 21-04-12:

όταν λες κάποιοι θέλουν περισσότερες και κάποιοι λιγότερες;;
οτι ας πουμε εσυ εισαι ευχαριστημενη οπως ηταν η Ελλαδα το 2007-08 (πριν την κριση και εννοω παντα σε θεματα ελευθεριων απο το κρατος και δημοκρατιας στην οποια ζεις)ενω εγω μπορει να μην ειμαι,καθως δε θα μ αρεσε η υπαρξη της αστυνομιας σε καθε σημειο της πολης,οι καμερες οι οποιες μπορει να σε παρακολουθουν σε δημοσιες υπηρεσιες,η ανομια που υπαρχει και η ισονομια που δεν υπαρχει..με καταλαβες;μιλαω για πιο βαθιες εννοιες της ελευθεριας με την οποια καποιος μπορει να νιωθει ευχαριστημενος.

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 17:17, 21-04-12:

Άντε πάλι τα ίδια...
-Στη Χούντα ο λαός δεν είχε κανένα δικαίωμα λόγου στην εξουσία, ούτε άμεσο, ούτε έμμεσο.
-Η Χούντα ήταν εθνικιστική και έθετε το Ελληνικό κράτος πάνω από όλα. Θεωρούσε ότι οι λαοί χωρίζουν τα συμφέροντά τους αναλόγως την εθνικότητα, την θρησκεία κλπ (πατρίς, θρησκεία, οικογένεια).
-Υπηρετούσε τα συμφέροντα της αστικής τάξης (μίας μειοψηφίας, δηλαδή, που κατέχει τον πλούτο) προσπαθώντας να κρατάει ταυτόχρονα τον λαό κοιμισμένο για να μην αντιδρά. Για αυτό το λόγο δόθηκαν σπίτια σε αρκετούς πολίτες. Επίσης είναι γνωστό ότι χρησιμοποιήθηκε το ποδόσφαιρο ως «όπιο του λαού», αφού μερικές ημέρες μετά την καταραμένη 21η Απριλίου του 1967 πέρασαν νόμο βάσει του οποίου κάθε νομός έπρεπε να έχει μία ομάδα στην β εθνική...
-Προωθούσε ιδέες ότι ο εργαζόμενος πρέπει να δουλέυει σκληρά για τον εργοδότη για το καλό της «πατρίδας» και της προσωπικής του ανέλιξης (ατομικισμός).
-Γενικά ως πατρίδα θεωρούσε τον τόπο περισσότερο από ό,τι τον λαό.
-Βασάνισε και σκότωσε πολλούς κομμουνιστές και άλλους αριστερούς για να μην «επιβάλλουν» (!) Δημοκρατία...

Στην ΕΣΣΔ:
-Ο λαός είχε άμεσο λόγο στην εξουσία. Για αυτό μιλάμε και για λαϊκή εξουσία.
-Τα συμφέροντα του λαού ήταν πάνω από όλα. Είχε γίνει αντιληπτό ότι οι λαοί δεν χωρίζονται από την εθνικότητα, την θρησκεία κλπ, αλλά από την τάξη.
-Υπηρετούσε τα συμφέροντα της εργατικής τάξης (της συντριπτικής πλειοψηφίας δηλαδή).
-Ο εργαζόμενος εδώ δούλευε για το καλό της κοινωνίας και όχι «μέχρι θανάτου»... Δεν είχε κανέναν κερατά εργοδότη να τον εκμεταλλεύεται με τέτοιο τρόπο.
-Ως πατρίδα θεωρούνται τα συμφέροντα της εργατικής τάξης.
-Είχαν ήδη λαϊκή εξουσία. Κανείς δε χρειαζόταν να εξεγείρεται για μία κοινοβουλευτική (έμμεση) Δημοκρατία.

Η ΕΣΣΔ αν ήταν καταπιεστική σε κάποιους, αυτοί ήταν η πλουτοκρατία που υπήρχε πριν και το ότι δεν υπήρχε η δυνατότητα σε κάποιον να γίνει πλούσιος, χρησιμοποιώντας την «επιχειρηματικότητά» του και εκμεταλλευόμενος τους συνανθρώπους του. Για αυτό τα Σοσιαλιστικά/Κομμουνιστικά καθεστώτα χαρακτηρίζονται ως «δικτατορία του προλεταριάτου».
Αν δεις τι είχε γίνει στην Παρισινή Κομμούνα, τότε θα δεις τι είναι αυτό:

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 18:23, 21-04-12:

Γαμάτο τραγουδάκι btw

Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 19:10, 21-04-12:

οτι ας πουμε εσυ εισαι ευχαριστημενη οπως ηταν η Ελλαδα το 2007-08 (πριν την κριση και εννοω παντα σε θεματα ελευθεριων απο το κρατος και δημοκρατιας στην οποια ζεις)ενω εγω μπορει να μην ειμαι,καθως δε θα μ αρεσε η υπαρξη της αστυνομιας σε καθε σημειο της πολης,οι καμερες οι οποιες μπορει να σε παρακολουθουν σε δημοσιες υπηρεσιες,η ανομια που υπαρχει και η ισονομια που δεν υπαρχει..με καταλαβες;μιλαω για πιο βαθιες εννοιες της ελευθεριας με την οποια καποιος μπορει να νιωθει ευχαριστημενος.
Αυτές πιστεύεις είναι οι πιο βαθιές έννοιες της ελευθερίας με τα οποία κάποιος μπορεί να νιώθει ευχαριστημένος;;
Πλάκα μας κάνεις;;Ελευθερία είναι να μην σε παρακολουθούν σε δημόσιες υπηρεσίες με κάμερες και και να μην υπάρχει αστυνομία;;
Ή εσύ δεν είσαι καλά ή εγώ είμαι από τον Άρη...
Ελευθερία είναι να έχεις να φας ότι εσύ θέλεις,να έχεις την επιλογή και την δυνατότητα να σπουδάσεις (και να σπουδάσεις ότι εσύ επιλέξεις),να μπορείς να πας όπου θέλεις χωρίς να σκέφτεσαι τα χρήματα,τον χρόνο..να μην φοβάσαι να κυκλοφορήσεις έξω,να βρίσκεις εύκολα δουλειά και να μην φοβάσαι πως θα απολυθείς.Να χτίζεις την ζωή σου με ασφάλεια.Να ξέρεις πως εσύ και η οικογένεια σου δεν θα πεινάσατε και δεν θα βρεθείτε ποτέ στο δρόμο.ΑΥΤΟ είναι ελευθερία.Να μην σε δεσμεύει τίποτα και να μην σε περιορίζει τίποτα.Όλο τα άλλα είναι μαλ@κίες.Δατ'ς ολ.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panoslarissa

Διάσημο Μέλος

O panoslarissa έγραψε στις 23:17, 21-04-12:

Αυτές πιστεύεις είναι οι πιο βαθιές έννοιες της ελευθερίας με τα οποία κάποιος μπορεί να νιώθει ευχαριστημένος;;
Πλάκα μας κάνεις;;Ελευθερία είναι να μην σε παρακολουθούν σε δημόσιες υπηρεσίες με κάμερες και και να μην υπάρχει αστυνομία;;
Ή εσύ δεν είσαι καλά ή εγώ είμαι από τον Άρη...
Ελευθερία είναι να έχεις να φας ότι εσύ θέλεις,να έχεις την επιλογή και την δυνατότητα να σπουδάσεις (και να σπουδάσεις ότι εσύ επιλέξεις),να μπορείς να πας όπου θέλεις χωρίς να σκέφτεσαι τα χρήματα,τον χρόνο..να μην φοβάσαι να κυκλοφορήσεις έξω,να βρίσκεις εύκολα δουλειά και να μην φοβάσαι πως θα απολυθείς.Να χτίζεις την ζωή σου με ασφάλεια.Να ξέρεις πως εσύ και η οικογένεια σου δεν θα πεινάσατε και δεν θα βρεθείτε ποτέ στο δρόμο.ΑΥΤΟ είναι ελευθερία.Να μην σε δεσμεύει τίποτα και να μην σε περιορίζει τίποτα.Όλο τα άλλα είναι μαλ@κίες.Δατ'ς ολ.
παραδειγματα εφερα,τα οποια θεωρω ειναι βασικες αρχες για μια πιο ελευθερη κοινωνια.φυσικα κι αυτα που ανεφερες εσυ ειναι βαθιες εννοιες της ελευθεριας.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 06:34, 22-04-12:

Στην ΕΣΣΔ:
-Ο λαός είχε άμεσο λόγο στην εξουσία. Για αυτό μιλάμε και για λαϊκή εξουσία.

-Είχαν ήδη λαϊκή εξουσία. Κανείς δε χρειαζόταν να εξεγείρεται για μία κοινοβουλευτική (έμμεση) Δημοκρατία.

Ο λαος με ποιον τροπο ειχε τον λογο;

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 07:31, 22-04-12:

Μέσω των Σοβιέτ.

Παράθεση

shadegr (Παναγιώτης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη shadegr
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O shadegr Let's get this sh***t over with! έγραψε στις 07:45, 22-04-12:

Αν είχαμε την "χούντα" μέχρι πρόσφατα, η Ελλάδα παίζει να ήταν μια μεγάλη οικονομική και στρατιωτική δύναμη, και ο καθένας μας θα ζούσε καλύτερα, δεν θα είχαμε όλα αυτά που περνάμε σήμερα λόγω της "ελευθερίας". Τότε είχε ξεκινήσει η εξόρυξη πετρελαίου αλλά έπεσε η χούντα και μέχρι σήμερα που πουλάμε τον ορυκτό μας πλούτο δεν είχε γίνει καμία προσπάθεια, ακούγοντας τα ψέμματα της "δημοκρατικής" κυβερνήσεως ότι δεν υπάρχει ορυκτός πλούτος. Τυχαίο? Προφανώς όμως ξέρεις περισσότερα από τους γονείς σου. Ο μέσος άνθρωπος ζούσε σίγουρα καλύτερα, φυλακίσεις γινόντουσαν σε πλούσιους και πιθανούς κινδύνους για την χούντα. Όλα τα αυταρχικά/ακραία καθεστώτα χρησιμοποιούσαν τέτοιες μεθόδους (βλέπε Στάλιν στην Ρωσία). Αλλά γινόταν για την συνολική ευημερία των πολιτών και την δύναμη της χώρας, του έθνους. Ποιος ξέρει πότε θα είχαμε ρεύμα στα σπίτια και δρόμους χωρίς αυτούς. Σίγουρα θα προτιμούσα να ήμασταν μια ΕΣΣΔ, αλλά θα προτιμούσα την τότε χούντα από αυτήν την κοροϊδία (χούντα είναι και αυτή) που έχουμε σήμερα, η οποία είναι πιο δύσκολο πιο να ανατραπεί και καταστρέφει τον απλό πολίτη. Όπως έχει γίνει καραμέλα να λέμε πόσο κακός ήταν ο Στάλιν και πόσο χάλια ήταν η ΕΣΣΔ, έτσι λέμε και για τον Παπαδόπουλο. Ο Παπαδόπουλος χρησιμοποίησε σκληρές μεθόδους όταν του αντιστάθηκαν γιατί ήθελε να δυναμώσει την Ελλάδα, εδώ χρησιμοποιούν σκληρές και κουτοπόνηρες μεθόδους για να βγάλουν χρήμα. Έχει διαφορά.
Woah woah, slow down there! Αν δεν ήταν η απαγόρευση κυκλοφορίας, οι μαζικές φυλακίσεις "εχθρών του κράτους", τα βασανιστήρια, οι εξορίες μόνο επειδή τολμούσαν να εκφέρουν γνώμη (πρόσεχε ενώ μιλάς για ελευθερίες και για το ότι ο μέσος άνθρωπος περνούσε σχετικά καλά) και η απαγόρευση συνάθροισης περισσότερων από 3 ατόμων σε ένα σπίτι στέρηση ελευθεριών, τότε τι ήταν ακριβώς; διαφώτισε παρακαλώ.

edit: Στη λίστα βάλε και τις τεχνικές αντιπερισπασμού (βλ. πάνω ποστ) και τη χειραγώγηση των μέσων μαζικής ενημέρωσης.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:53, 22-04-12:

Ναι, αλλά μέχρι το 1925 και τη αντεπαναστατική σταλινική εκτροπή, που πέρασε την εξουσία, από τα Σοβιέτ στη γραφειοκρατία του Κόμματος!

Παράθεση

qwerty111

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη qwerty111
Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,266 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε στις 11:33, 22-04-12:

@Ajussh:
Φτάνει πια. Αηδιάσαμε.

Τι προσδιορίζεις ως αστική τάξη;

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 11:35, 22-04-12:

Λογικά είναι αυτοί που έχουν επιχειρήσεις.

Παράθεση

qwerty111

Περιβόητο Μέλος

O qwerty111 έγραψε στις 11:44, 22-04-12:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%...AC%CE%BE%CE%B7
Άρα και οι περισσότεροι ΚΚΚεδες που καταφέρονται εναντίον της επικίνδυνης αστικής τάξης ανήκουν σε αυτή.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 11:46, 22-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από qwerty111
Άρα και οι περισσότεροι ΚΚΚεδες που καταφέρονται εναντίον της επικίνδυνης αστικής τάξης ανήκουν σε αυτή.
Δεν ανήκουν. Τι εννοείς? Οι περισσότεροι ΚΚΕεδες είναι ή εργάτες, ή νέοι άνθρωποι που θέλουν ισότητα στον κόσμο.

Παράθεση

qwerty111

Περιβόητο Μέλος

O qwerty111 έγραψε στις 11:52, 22-04-12:

Συγκεκριμένα για την Παραρήγα:
Σπούδασε στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών και κατόπιν εργάστηκε ως υπάλληλος σε επιχειρήσεις και ως εκπαιδευτικός.

Δηλαδή εργάστηκε στον τριτογενή τομέα της οικονομίας και όχι στον πρωτογενή.
Αυτή αναφέρω χαρακτηριστικά γιατί είναι αρχηγός του κόμματος.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 11:56, 22-04-12:

Πρώτον, την Παπαρήγα την βρίζω.

Δεύτερον, όσοι έχουν κάποια διοικητική θέση ή είναι δική τους η επιχείρηση είναι η αστική τάξη. Όσοι εργάζονται σε αυτήν, είναι δηλαδή εργάτες, αποτελούν το εργατικό δυναμικό δηλαδή την εργατική τάξη.

Παράθεση

qwerty111

Περιβόητο Μέλος

O qwerty111 έγραψε στις 12:03, 22-04-12:

Σύμφωνα πάντα με τον ορισμό της Wikipedia, ένας εργάστης εργοστασίου, αφού εργάζεται στον δευτερογενή τομέα, ανήκει στην αστική τάξη. Άλλωστε το λέει και η ίδια λέξη. Αστική τάξη: Αυτοί που κατοικούν στις πόλεις και συνεπώς προσανατολίζονται επαγγελματικά προς τον δευτερογενή και τριτογενή τομέα.
Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι ορισμοί απλώς εγώ συμβουλεύομαι πρώτα την Wikipedia.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 12:09, 22-04-12:

Συνήθως όταν αναφερόμαστε στην αστική τάξη εννοούμε τους πλούσιους έμπορους/επιχειρηματίες κλπ. Βέβαια ούτε επίσης ο υπαλληλάκος των 700 ευρώ στα κατώτερα κλιμάκια της επιχείρησης θεωρείται "εργάτης" αλλά μικροαστός.

εργάτες είναι πχ αυτοί που κάνουν χειρωνακτικες δουλειές σε εργοστάσια.

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 12:10, 22-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Ναι, αλλά μέχρι το 1925 και τη αντεπαναστατική σταλινική εκτροπή, που πέρασε την εξουσία, από τα Σοβιέτ στη γραφειοκρατία του Κόμματος!
Η λειτουργία τους δεν σταμάτησε ποτέ.
Υπήρχε πόλεμος, όμως, εκείνη την εποχή. Σε τέτοιες έκτακτες ανάγκες, ναι, πρέπει να υπάρχει ο κρατικός μηχανισμός, η κεντρική διοίκηση που θα παίρνει σύντομα αποφάσεις καθολικής ισχύος για την προστασία των πολιτών.
Στην Εργατική τάξη ανήκουν όλοι οι ετεροαπασχολούμενοι.
Εργάτης δεν είναι ο χτίστης, ο υδραυλικός κλπ μόνο, αλλά κάθε εργαζόμενος (που ετεροαπασχολείται).

Παράθεση

shadegr (Παναγιώτης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη shadegr
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O shadegr Let's get this sh***t over with! έγραψε στις 12:47, 22-04-12:

Τι προσδιορίζεις ως αστική τάξη;
Τώρα πες μου, θέλεις πραγματικά να παίξουμε με τους ορισμούς της κάθε λέξης; Φαντάζομαι ότι για να βρισκόμαστε όλοι
στο συγκεκριμένο νήμα ξέρουμε τις πιο "σημαντικές" να το πω λέξεις πάνω στο θέμα.

Τώρα όσο για τον κάθε ορισμό που ψαρεύει ο καθένας από τη wikipedia... δεν θα το σχολιάσω...
Δεν καταλαβαίνω, γιατί αναλώνεσαι σε γενικεύσεις; Μήπως επειδή σε συμφέρει; Δεν μπορείς να βάλεις
στην ίδια τάξη τον εργαζόμενο με τον εργοδότη εφόσον ο εργοδότης είναι κάποιος βιομήχανος ή μεγαλοεπιχειρηματίας.

Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 16:21, 22-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Μέσω Βουλής,αγαπητοί.Πάντα.Και επί Στάλιν και μέτα και πάντα.

Μάλιστα,όσοι δεν ήρθαν να ψηφίσουν,αυτοί έρχονταν με μια κάλπη στο σπίτι σου και ψήφιζες.
Αυτό συνέβαινε μετά τις 5-6 το απόγευμα την ημέρα των εκλογών.

Παράθεση

qwerty111

Περιβόητο Μέλος

O qwerty111 έγραψε στις 16:26, 22-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από shadegr
Δεν καταλαβαίνω, γιατί αναλώνεσαι σε γενικεύσεις; Μήπως επειδή σε συμφέρει; Δεν μπορείς να βάλεις
στην ίδια τάξη τον εργαζόμενο με τον εργοδότη εφόσον ο εργοδότης είναι κάποιος βιομήχανος ή μεγαλοεπιχειρηματίας.
Πότε είπα εγώ ότι είναι στην ίδια μοίρα; Απλώς θεωρώ ότι στην αστική τάξη ανήκουν οι περισσότεροι. Άλλο αστική τάξη άλλο ανώτερη κοινωνική τάξη. Οι εργάτες ανήκουν στην πρώτη οι βιομήχανοι και στις δύο.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 17:11, 22-04-12:

Εργάτες όπως λέει και το όνομα ανήκουν στην εργατική τάξη.

Παράθεση

qwerty111

Περιβόητο Μέλος

O qwerty111 έγραψε στις 21:13, 22-04-12:

Εργάτες όπως λέει και το όνομα ανήκουν στην εργατική τάξη.
Η "ταξινόμηση" των ανθρώπων σε κοινωνικές τάξεις μπορεί να γίνει πάνω σε πολλές διαιρετικές βάσεις (επάγγελμα, εισόδημα, τόπος κατοικίας, πεποιθήσεις κοκ). Αυτό σημαίνει ότι κάποιος ανήκει σε πολλές κοινωνικές τάξεις που δεν είναι κατ' ανάγκη αλληλοσυγκρουόμενες.
Τέλοσπαντων, το συγκεκριμένο ζήτημα το ανέφερα επειδή πιστεύω ότι το ΚΚΕ δίνει λανθασμένο περιεχόμενο στον όρο "αστική τάξη", ενώ θα μπορούσε να χρησιμοποιεί άλλους που δεν θα προκαλούν σύγχυση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Marianiki21

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους