Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για το ΚΚΕ και την ΚΝΕ

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 16:12, 29-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
Πείτε μου ένα μέρος στον κόσμο σε επίπεδο χώρας που εφαρμόστηκε με επιτυχία ο κομμουνισμός.
ΕΣΣΔ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aliona
H Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 325 μηνύματα.

H Aliona έγραψε στις 16:14, 29-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
καλά μου λες το "δεν έγινε στο χωριό μου, άρα δεν έγινε πουθενά" ενώ μου ανεβάζεις φωτογραφία με δυο αλκοολικους και συνεχιζεις να λες οτι στην ρωσια ολοι ειναι αλκοολικοι επειδη ειδες μιαφωτογραφια;;
χαχαχαχα..οκοκ..κατι ειχα καταλαβει αλλα ηθελα να σε προσβαλλω.τεσπα.δεν προκειται να συνεχισω την συζητηση γιατί δεν έχει νόημα προφανώς.

Πείτε μου ένα μέρος στον κόσμο σε επίπεδο χώρας που εφαρμόστηκε με επιτυχία ο κομμουνισμός.
Πες μου ένα μέρος στον κόσμο σε επίπεδο χώρας που εφαρμόστηκε με επιτυχία ο καπιταλισμός.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 29-04-12 στις 16:23. Αιτία: Προσθήκη spoiler tag στην πρώτη παράθεση για καλύτερο scrolling καθώς και συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 16:18, 29-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Φιλόδοξη : )
Πες μου ένα μέρος στον κόσμο σε επίπεδο χώρας που εφαρμόστηκε με επιτυχία ο καπιταλισμός.
Έχει εφαρμοστεί με επιτυχία ρε συ, πόσα εκατομμύρια παιδιά πεθαίνουν από την πείνα, πόσοι εκατομμύρια άνθρωποι δεν έχουν στέγη, και πόσοι λίγοι έχουν το 98% του παγκόσμιου πλούτου και το διασκεδάζουν. Αυτό είναι ο καπιταλισμός!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:20, 29-04-12:

Το σύστημα δε κρατήθηκε και σταμάτησε ;

Τι άφησε αυτό το σύστημα λοιπόν

2 κλίκες ανθρωπους τους πλούσιους που δεν ξέρουν τι έχουν και τους απένταρους
μεσαία τάξη δεν υπάρχει.

Όταν ταξιδεύεις στο κέντρο της Μόσχας νομίζεις πως είσαι σε ένα μέρος πλούσιο χλυδάτο (πολυ πιο ομορφη απο πολλές πόλεις) δε μπορεί κανείς να φανταστείς ότι σε αυτό το σύστημα οι περισσότεροι άνθρωποι παίρνουν μισθους της πλάκας.

Αυτό κάνει λοιπόν ο κουμουνισμός μακροπρόθεσμα εξαφανίζει την μεσαία τάξη.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 16:23, 29-04-12:

Το σύστημα δε κρατήθηκε και σταμάτησε ;

Τι άφησε αυτό το σύστημα λοιπόν

2 κλίκες αρρώστους τους πλούσιους που δεν ξέρουν τι έχουν και τους απένταρους
μεσαία τάξη δεν υπάρχει.

Όταν ταξιδεύεις στο κέντρο της Μόσχας νομίζεις πως είσαι σε ένα μέρος πλούσιο χλυδάτο (πολυ πιο ομορφη απο πολλές πόλεις) δε μπορεί κανείς να φανταστείς ότι σε αυτό το σύστημα οι περισσότεροι άνθρωποι παίρνουν μισθους της πλάκας.

Αυτό κάνει λοιπόν ο κουμουνισμός μακροπρόθεσμα εξαφανίζει την μεσαία τάξη.

Για πες μου τι μισθούς παίρνουν;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:32, 29-04-12:

Για πες μου τι μισθούς παίρνουν;
380 ευρώ ο μισθός ιατρού (μπορεί και μικρότερος).

Που έχει οδηγήσει αυτή η κατάσταση.

Πολλά χρονια μετά την κατάργηση του κουμουνισμού βλέπουμε ρωσίδες , ουκρανέζες να βάζουν αγγελίες για πλούσιους γαμπρούς η καταφευγουν στην πορνεία σε χώρες όπως η Ελλάδα. Το να λέτε ότι εκεί ο κουμουνισμούς πέτυχε ακούγεται μάλλον αστείο θέλετε να πάμε και σε άλλη ήπειρο; (τα ίδια έγιναν και εκεί)

Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 16:38, 29-04-12:

380 ευρώ ο μισθός ιατρού (μπορεί και μικρότερος).

Που έχει οδηγήσει αυτή η κατάσταση.

Πολλά χρονια μετά την κατάργηση του κουμουνισμού βλέπουμε ρωσίδες , ουκρανέζες να βάζουν αγγελίες για πλούσιους γαμπρούς η καταφευγουν στην πορνεία σε χώρες όπως η Ελλάδα. Το να λέτε ότι εκεί ο κουμουνισμούς πέτυχε ακούγεται μάλλον αστείο θέλετε να πάμε και σε άλλη ήπειρο; (τα ίδια έγιναν και εκεί)
μισθός γιατρου 380 ευρώ;;ποιος σου το πε αυτο;;μονο με την τελευταια αυξηση που πηραν οι γιατροι πριν δυο μηνες ο κατωτερος μισθος τους ειναι στα 1800!!

και 2ον αυτες οι κοπέλες πολλες φορες ξεγελιουνται απο ελληνες που τις φερνουν εδω υποσχομενοι δουλεια(τιμια) και καταληγουν να δουλευουν πορνες.

και 3ον.αγγελειες δεν βαζουν.εκει οι ανθρωποι παντρευονται σε μικρη ηλικια.συνηθως στα 23-24.ποιος τα λεει αυτα;;

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 16:48, 29-04-12:

μισθός γιατρου 380 ευρώ;;ποιος σου το πε αυτο;;μονο με την τελευταια αυξηση που πηραν οι γιατροι πριν δυο μηνες ο κατωτερος μισθος τους ειναι στα 1800!!

και 2ον αυτες οι κοπέλες πολλες φορες ξεγελιουνται απο ελληνες που τις φερνουν εδω υποσχομενοι δουλεια(τιμια) και καταληγουν να δουλευουν πορνες.

και 3ον.αγγελειες δεν βαζουν.εκει οι ανθρωποι παντρευονται σε μικρη ηλικια.συνηθως στα 23-24.ποιος τα λεει αυτα;;
Εγώ ξέρω ότι έρχονται εδώ κοπέλες από αυτές τις χώρες και δουλεύουν σε οίκους ανοχής.
Τους μισθούς τους ξέρω από ενα ταξίδι που πήγα εκεί το 2006 δε ξέρω τωρα πως εχει η κατασταση.
1800 πάντως δε νομίζω

Φέυγω τώρα όταν ερθω θα πω για την κατάσταση στην ΚΊΝΑ τώρα που εφαρμόζεται ο κουμμουνισμός εκεί.

Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 17:01, 29-04-12:

Εγώ ξέρω ότι έρχονται εδώ κοπέλες από αυτές τις χώρες και δουλεύουν σε οίκους ανοχής.
Τους μισθούς τους ξέρω από ενα ταξίδι που πήγα εκεί το 2006 δε ξέρω τωρα πως εχει η κατασταση.
1800 πάντως δε νομίζω

Φέυγω τώρα όταν ερθω θα πω για την κατάσταση στην ΚΊΝΑ τώρα που εφαρμόζεται ο κουμμουνισμός εκεί.

και στο ταξίδι που έκανε κατάλαβες αμέσως πόσα παίρνε ο καθένας έτσι;;
οι γατροι παίρνουν 1800.και το ξέρω γτ έχω μια φίλη που τέλειωσε το πανεπιστημιο εκει πριν 5 χρονια και εργαζεται αυτη τη στιγμη.επειδη με ενδιαφερει να μετακομισω στην μοσχα,εχω ρωτησει τους παντες ποσα παιρνουν και δεν παιρνουν λιγα.
εκτος απο αυτο,για να νοικιάσεις ενα δωματιο στην μόσχα,το μήνα θες 600-700 ευρω το λιγότερο.
για μια γκαρσονιερα θες 1000-1200.αυτο που λες εσυ δεν ισχυει.
και με ενα ταξιδακι δεν καταλαβαινεις τιποτα.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 17:31, 29-04-12:

Άκυρο αλλά το είδα αλλού και μ' άρεσε

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:39, 29-04-12:

Πράγματι, γι' αυτό παραμένει η κυρίαρχη δύναμη. Άκουσα ότι οι Σοβιετικοί θα κατεβάσουν δυνατή ομάδα στο EURO. Oh wait...

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 17:48, 29-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Πράγματι, γι' αυτό παραμένει η κυρίαρχη δύναμη. Άκουσα ότι οι Σοβιετικοί θα κατεβάσουν δυνατή ομάδα στο EURO. Oh wait...
Έχει καμιά σχέση το γεγονός ότι ένα ΠΕΛΩΡΙΟ, το μεγαλύτερο κατά πολύ κράτος στο πλανήτη διαλύθηκε μετά από δυο παγκόσμιους πολέμους με τον κομμουνισμό?

Α μισό λεπτό. Προς στιγμήν ξέχασα το θαύμα του καπιταλισμού.

Αλλά όταν μένουμε Ελβετία, Ελλάδα, Αμερική και έχουμε ipad, BMW, PS3 (παρόλο που χρωστάμε) δεν μας ενδιαφέρει. Γιατί ζούμε καλά. Εγώ δεν μπορώ να έχω στην συνείδηση μου ότι περνάω καλά σε ΒΑΡΟΣ κάποιου άλλου (που δουλεύει για ένα κομμάτι ψωμί). Δηλαδή επειδή η πλειοψηφία περνάει καλά ξεχνάμε τις άθλιες συνθήκες ζωής που ζουν οι άνθρωποι σε χώρες... που βολεύουν τις μεγαλοεπιχειρήσεις?

Μπράβο σου. Ειρωνέψου παραπάνω και κοίτα τα πρόσωπα εκείνων των παιδιών που έχουν γίνει υποχείρια του καπιταλισμού.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:18, 29-04-12:

και στο ταξίδι που έκανε κατάλαβες αμέσως πόσα παίρνε ο καθένας έτσι;;
οι γατροι παίρνουν 1800.και το ξέρω γτ έχω μια φίλη που τέλειωσε το πανεπιστημιο εκει πριν 5 χρονια και εργαζεται αυτη τη στιγμη.επειδη με ενδιαφερει να μετακομισω στην μοσχα,εχω ρωτησει τους παντες ποσα παιρνουν και δεν παιρνουν λιγα.
εκτος απο αυτο,για να νοικιάσεις ενα δωματιο στην μόσχα,το μήνα θες 600-700 ευρω το λιγότερο.
για μια γκαρσονιερα θες 1000-1200.αυτο που λες εσυ δεν ισχυει.
Το κακό ειναι ότι όταν κάποιος διαβάζει το θέμα θα πιστεψουν εσένα και όχι με ένα γιατι εμένα με ταυτίζουν με τον focko που ήταν τρολ.

Με ρώτησαν πριν και είπα πως το ξέρω και είπα το έμαθα από ένα ταξίδι που έκανα πριν κάποια χρόνια. Στην Ρωσία όλα είναι πανάκριβα. Πολλά ταξιδιωτικά γραφεία διοργανώνανε ταξίδια τότε στην Ελλάδα για ψώνια (ναι καλά ακούτε).

Ο κομμουνισμός είχε ως επακόλουθο να εξαφανιστεί η μεσσία τάξη Έχουμε τους πολύ πλούσιους και έχουμε και τους πάνφτψχους. Η ρωσική πρωτεύουσα είναι χλυδάτη (νομίζει κανείς με μια επίσκεψη ότι οι Ρώσσοι καλοπερνάνε) η πραγματικότητα είναι ακριβώς η αντίθετη αφού τα χλυδάτα πράγματα απευθύνονται για τους λίγους. Οι περισσότεροι είναι άστεγοι και δεν έχουν να φάνε. Και πολλές κοπέλες όπως ειπα πάνε εξωτερικό για να αναζητήσουν μια καλύτερη τύχη.

Όσο αφορά τον μέσο μισθο το βλέπεις και εδώ http://www.agora.mfa.gr/agora/images/docs/rad8E2ECperiliptiko%20oikonomiko%20simeioma%20MOSCOW.pdf γράφει καθαρά ότι είναι 15.314 ρούβλια για όλη την χώρα αν τα κάνεις ευρώ βγαίνει περίπου 390 ευρώ ( πολυ κοντα σε αυτό που είπα πριν). Συνεπώς εχω δίκιο.

Μιλάω για τους μισθούς των ντόπιων.

Τώρα η Ρωσια εφαρμόζει καπιταλιστικό σύστημα και όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα θα καλλιτερεύουν παρόλα αυτά τα σημάδια που αφησε ο κομμουνισμος φαίνονται .

Αργότερα θα μιλήσω και για την Κίνα. που τα πράγματα εκεί είναι αρκετά θλιβερά.

καλά μου λες το "δεν έγινε στο χωριό μου, άρα δεν έγινε πουθενά" ενώ μου ανεβάζεις φωτογραφία με δυο αλκοολικους και συνεχιζεις να λες οτι στην ρωσια ολοι ειναι αλκοολικοι επειδη ειδες μιαφωτογραφια;;
χαχαχαχα..οκοκ..κατι ειχα καταλαβει αλλα ηθελα να σε προσβαλλω.τεσπα.δεν προκειται να συνεχισω την συζητηση γιατί δεν έχει νόημα προφανώς.

Το καπιταλιστικό σύστημα είναι το επικρατών σύστημα σήμερα. Συνεπώς συγκριτικά υπάρχουν χώρες που ο καπιταλισμός τους έκανε καλό.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 20:37, 29-04-12:

Βρε troll που νομίζεις ότι άλλαξες nickname και ξεχάσαμε όλοι ποιος είσαι...
Είπε κανείς ότι ο Σοσιαλισμός-Κομμουνισμός σου εγγυάται ότι αν τον εγκαταλείψεις και πας στον καπιταλισμό θα ζεις ζωή και κότα;

Τι δείχνεις εσύ αυτή τη στιγμή, λοιπόν; Ένα πράγματι σοβαρό πρόβλημα που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ρωσία. Την φτώχεια: http://www2.rizospastis.gr/wwwengine....do?id=6335507
Αυτήν δεν την αρνείται κανένας.
Αυτό που λέμε είναι ότι δεν υπήρχε φτώχεια όσο υπήρχε η ΕΣΣΔ.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:47, 29-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Τι δείχνεις εσύ αυτή τη στιγμή, λοιπόν; Ένα πράγματι σοβαρό πρόβλημα που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ρωσία. Την φτώχεια: http://www2.rizospastis.gr/wwwengine....do?id=6335507
Αυτήν δεν την αρνείται κανένας.
Αυτό που λέμε είναι ότι δεν υπήρχε φτώχεια όσο υπήρχε η ΕΣΣΔ.
Εγώ απλά λέω ότι ο μέσος μισθός δεν είναι 1800 και ότι πολλές κοπέλες φεύγουν από εκεί και καταφεύγουν στην πορνεία ή σε γάμους με άλλους Ευρωπαίους για να λύσουν το πρόβλημα τους.

Πιο πριν ρώτησα μια χώρα που εφαρμόζει τον κουμουνισμό με επιτυχία. Ειπατε Ρωσια και σας είπα πως ο κομμουνισμός άφησε πληγές που ακόμα και τώρα δεν επουλώθηκαν.

Αν εφαρμόσουμε τώρα κουμουνισμό στην Ελλάδα που δεν έχουμε ούτε παραγωγή ούτε τίποτα για αρκετά χρόνια θα έχουμε ελαττωματικές υπηρεσίες (αφού εξαρτιόμαστε άπό άλλες χωρες). Ενώ με τον καιρο θα χαθεί η μεσαία τάξη και θα γίνουμε μια μικρή Ρωσία. Θα ζούμε καλά μεν αλλά δε θα μπορούμε να φύγουμε από την χώρα μας (αφού ότιδήποτε έξω απο αυτή θα είναι πολυ ακριβό για μας, συνεπώς ξεχάστε σπουδες στο εξωτερικό, μεταπτυχιακά κοκ. (δεν είναι κακη αυτή η ιδεολογία εγώ δε συμφωνώ)

Τώρα αν για την φτώχεια στην Ρωσία φταίει ο καπιταλισμός εντάξει δε θα το σχολιάσω (απλά να λάβετε υπόψη οτι ο ριζοσπάστης είναι στρατευμένη εφημερίδα)

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 20:50, 29-04-12:

Εγώ απλά λέω ότι ο μέσος μισθός δεν είναι 1800 και ότι πολλές κοπέλες φεύγουν και καταφεύγουν στην πορνεία ή σε γάμους με άλλους Ευρωπαίους για να λύσουν το πρόβλημα τους.
Και γιατί πρέπει να απολογηθεί κάποιος κομμουνιστής για το τι γίνεται σε μία καπιταλιστική χώρα;
Έχεις κάποια αντίρρηση στο ότι οι άνθρωποι επί ΕΣΣΔ ζούσαν καλά; Αν έχεις να παρουσιάσεις ταυτόχρονα και τα ιστορικά στοιχεία που θα αποδεικνύουν τις δηλώσεις σου.

Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 20:52, 29-04-12:

Το κακό ειναι ότι όταν κάποιος διαβάζει το θέμα θα πιστεψουν εσένα και όχι με ένα γιατι εμένα με ταυτίζουν με τον focko που ήταν τρολ.

χαχαχαχαχχααχαχαχαχαχαχα!παραιτούμαι!η βλακεία δεν έχει όρια και εγώ δεν έχω χρόνο για βλακείες.

ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι γουστάρει.χέστηκα!και στο κάτω κάτω βολεύει να πιστεύετε έτσι...χαχαχαχαχαχαχχαχα!!

(σε ευχαριστώ.σε ευχαριστώ πολύ!είχα καιρό να γελάσω τόσο)

Εγώ απλά λέω ότι ο μέσος μισθός δεν είναι 1800 και ότι πολλές κοπέλες φεύγουν από εκεί και καταφεύγουν στην πορνεία ή σε γάμους με άλλους Ευρωπαίους για να λύσουν το πρόβλημα τους.

Πιο πριν ρώτησα μια χώρα που εφαρμόζει τον κουμουνισμό με επιτυχία. Ειπατε Ρωσια και σας είπα πως ο κομμουνισμός άφησε πληγές που ακόμα και τώρα δεν επουλώθηκαν.

Αν εφαρμόσουμε τώρα κουμουνισμό στην Ελλάδα που δεν έχουμε ούτε παραγωγή ούτε τίποτα για αρκετά χρόνια θα έχουμε ελαττωματικές υπηρεσίες (αφού εξαρτιόμαστε άπό άλλες χωρες). Ενώ με τον καιρο θα χαθεί η μεσαία τάξη και θα γίνουμε μια μικρή Ρωσία.

Τώρα αν για την φτώχεια στην Ρωσία φταίει ο καπιταλισμός εντάξει δε θα το σχολιάσω (απλά να λάβετε υπόψη οτι ο ριζοσπάστης είναι στρατευμένη εφημερίδα)
Εγώ αρνούμαι την φτώχεια στην ρωσία και φυσικά ο μισθός που αναφέρεις ούτε για πλάκα!αν σε βολεύει πιστευε το.

εμενα προσωπικα με βολευει.γιατι το τελευταιο καιρο,πολλοι ελληνες ακουω θελουν να πανε στην ρωσια και δεν χωραμε ολοι!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 29-04-12 στις 21:00. Αιτία: Προσθήκη spoiler tag στην πρώτη παράθεση για καλύτερο scrolling και συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 21:04, 29-04-12:

Και γιατί πρέπει να απολογηθεί κάποιος κομμουνιστής για το τι γίνεται σε μία καπιταλιστική χώρα;
Έχεις κάποια αντίρρηση στο ότι οι άνθρωποι επί ΕΣΣΔ ζούσαν καλά; Αν έχεις να παρουσιάσεις ταυτόχρονα και τα ιστορικά στοιχεία που θα αποδεικνύουν τις δηλώσεις σου.
Το κεφάλαιο συγκεντρώθηκε σε λίγα άτομα και τα πολλά άτομα ζούσανε με ένα σταθερό μικρό μισθο της πλάκας χωρίς να έχουνε επιλογή να φύγουνε από την χώρα να κάνουν κάτι δικό τους. Ηταν δηλαδή σαν στρουμφάκια σε ένα στρουμφοχωριό.

Ας πάμε στην Κίνα
Εκεί τα πράγματα είναι για γέλια... τα νοσοκομεία που πάνε οι Κινέζοι είναι διαφορερικά χείριστης ποιότητας σε σχέση με αυτά που πάνε οι τουρίστες. Οι μισθοί πάλι της πλάκας και στην ουσία τους εκμεταλεύεται η χώρα ως φτηνό εργατικό δυναμικό. Δεν είναι λίγες οι εταιρίες που έχουν εγκαταστάσεις εκεί..... (π.χ. nike). Έχουνε και ένα πολυ αυστηρό νομικό σύστημα με αποτέλεσμα να μην μπορείς κανένας να σηκώσει κεφάλι.

Το καλό είναι ότι η χώρα έχει αναπτύξει την δικιά της βιομηχανία και εξελιζεται σε μεγάλη δυναμή αλλά πάντα εις βάρος των κατοίκων της.

Όταν πας στο Πεκίνο (ειδικά μετά τους Ολυμπιακούς μοιάζει σαν Ευρωπαική πρωτεύουσα) δύσκολα ο τουρίστας μπορει να αντιληφθεί την φτώχεια που υπάρχει εκεί μόνο μια χώρα στις τοπικές γειτονιές μπορέι κανείς να διαπιστώσει το πρόβλημα.
χαχαχαχαχχααχαχαχαχαχαχα!παραιτούμαι!η βλακεία δεν έχει όρια και εγώ δεν έχω χρόνο για βλακείες.

ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι γουστάρει.χέστηκα!και στο κάτω κάτω βολεύει να πιστεύετε έτσι...χαχαχαχαχαχαχχαχα!!
αφού σου παρούσιασα στοιχεία
κοίτα εδώ ενα μηνυμα της Gina που μένει Σλοβακία http://www.ischool.gr/showpost.php?p=3068545&postcount=459
και λέει για τους μισθούς και την φτώχεια.

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 21:14, 29-04-12:

Το κεφάλαιο συγκεντρώθηκε σε λίγα άτομα και τα πολλά άτομα ζούσανε με ένα σταθερό μικρό μισθο της πλάκας χωρίς να έχουνε επιλογή να φύγουνε από την χώρα να κάνουν κάτι δικό τους.
Το κεφάλαιο; Ποιο κεφάλαιο; Όσο υπήρχε Σοσιαλισμός δεν υπήρχε κεφάλαιο.
Όλη η παραγωγή ανήκε στον λαό. Οι μισθοί ήταν υψηλοί και όλοι είχαν ό,τι χρειάζονταν.

Δε θα απολογηθώ για την Κίνα. Το ΚΚΕ πολλές φορές έχει μιλήσει αρνητικά για την Κίνα και τους χαμηλούς της μισθούς κλπ...
Επίσης με το ΚΚ Κίνας υπάρχει και ουσιαστική ιδεολογική διαφορά. Είναι Μαοϊκοί και είμαστε Μαρξιστές-Λενινιστές.

-------------------------------------------------
edit:
Πάντως ως ένα σχόλιο για το επίπεδο του θέματος:
Μέχρι ένα σημείο διατηρούνταν ένα επίπεδο στην επιχειρηματολογία και γινόταν μία αρκετά σημαντική συζήτηση. Τις τελευταίες 5 περίπου σελίδες, όμως, το θέμα έχει ξεφτιλιστεί τελείως από όλους αυτούς που διαστρεβλώνουν τον Κομμουνισμό και τις απόψεις του ΚΚΕ, για να περάσουν τα δικά τους μηνύματα. Εγώ με τέτοιους όρους, συζήτηση ούτε μπορώ, ούτε θέλω να κάνω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exc : 29-04-12 στις 21:53. Αιτία: edit
Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 21:20, 29-04-12:

Το κεφάλαιο συγκεντρώθηκε σε λίγα άτομα και τα πολλά άτομα ζούσανε με ένα σταθερό μικρό μισθο της πλάκας χωρίς να έχουνε επιλογή να φύγουνε από την χώρα να κάνουν κάτι δικό τους. Ηταν δηλαδή σαν στρουμφάκια σε ένα στρουμφοχωριό.

Ας πάμε στην Κίνα
Εκεί τα πράγματα είναι για γέλια... τα νοσοκομεία που πάνε οι Κινέζοι είναι διαφορερικά χείριστης ποιότητας σε σχέση με αυτά που πάνε οι τουρίστες. Οι μισθοί πάλι της πλάκας και στην ουσία τους εκμεταλεύεται η χώρα ως φτηνό εργατικό δυναμικό. Δεν είναι λίγες οι εταιρίες που έχουν εγκαταστάσεις εκεί..... (π.χ. nike). Έχουνε και ένα πολυ αυστηρό νομικό σύστημα με αποτέλεσμα να μην μπορείς κανένας να σηκώσει κεφάλι.

Το καλό είναι ότι η χώρα έχει αναπτύξει την δικιά της βιομηχανία και εξελιζεται σε μεγάλη δυναμή αλλά πάντα εις βάρος των κατοίκων της.

Όταν πας στο Πεκίνο (ειδικά μετά τους Ολυμπιακούς μοιάζει σαν Ευρωπαική πρωτεύουσα) δύσκολα ο τουρίστας μπορει να αντιληφθεί την φτώχεια που υπάρχει εκεί μόνο μια χώρα στις τοπικές γειτονιές μπορέι κανείς να διαπιστώσει το πρόβλημα.

αφού σου παρούσιασα στοιχεία
κοίτα εδώ ενα μηνυμα της Gina που μένει Σλοβακία http://www.ischool.gr/showpost.php?p=3068545&postcount=459
και λέει για τους μισθούς και την φτώχεια.

καλέ ναι!σε πιστεύω το συζητας;;εχεις δίκιο!

γι αυτό προσέχτε όλοι!ψηφίζουμε πασοκ-νδ για μια ζωη πλουσια μακρια απο την ανεργια,την φτωχεια και την δυστυχια!μην ακουτε τους κουμουνιστες!ειναι ψευτες,υποκριτες και δικτάτορες!!

οι ανθρωποι που εζησαν τον κουμουνισμο πεθαιναν της πεινας,πηγαιναν σε τσαντιρια-νοσοκομεια και ζουσαν στον δρομο!
οι πιο τυχεροι ζουσαν σε σπηλιες!

μακρια απο τους κουμουνιστες!γιατι ακομα κι αν τον ξεφορτωθειτε μια ζωη φτωχοι θα μεινετε!ειναι σαν αρρωστια!σαν το AIDS,σαν τον καρκινο!δεν περναει ποτε!
κοιταχτε γυρω σας!κοιταχτε την ρωσια,την κινα..μες την δυστυχια και την φωτχεια!

καντε το σωστο και σε αυτες τις εκλογες και μην επηρεαζεστε απο αριστερες και κυριως κομμουνιστικες σειρηνες!

ΖΗΤΩ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!ΖΗΤΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ!!

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 12:14, 30-04-12:

για μια γκαρσονιερα θες 1000-1200.αυτο που λες εσυ δε[url
http://www.e-steki.gr/newreply.php?do=newreply&p=3068160ν[/url] ισχυει.
Μην ξεγελιεσαι....
Η Μοσχα ειναι ξεχωριστο "κρατος"!!!! Δεν ισχυει τιποτα απο αυτα για την υπολοιπη Ρωσία!!!
Στην Σοβιετικη Eνωση δεν εφαρμοστηκε κομμουνισμος!!!! Και δεν πρεπει να το βλέπουμε ως παράδειγμα κομμουνισμου!!!!
Η σημερινη Ρωσια ειναι ενα καπιταλιστικο κρατος!!! Με τους πάμπλουτους και τους πάμφτωχους!!! Με παρα πολυ μεγαλη εγκληματικοτητα!!!! Με το μέσο όρο ζωής 68 χρόνια (στην Ελλαδα - 79).

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:25, 30-04-12:

...
Έχεις κάποια αντίρρηση στο ότι οι άνθρωποι επί ΕΣΣΔ ζούσαν καλά; ....
:...και επίσης, χάρη στην ΕΣΣΔ, ζούσαν ακόμη καλύτερα οι προλετάριοι της αναπτυγμένης Δύσης!

Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 13:54, 30-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από olga_serb
Μην ξεγελιεσαι....
Η Μοσχα ειναι ξεχωριστο "κρατος"!!!! Δεν ισχυει τιποτα απο αυτα για την υπολοιπη Ρωσία!!!
Στην Σοβιετικη Eνωση δεν εφαρμοστηκε κομμουνισμος!!!! Και δεν πρεπει να το βλέπουμε ως παράδειγμα κομμουνισμου!!!!
Η σημερινη Ρωσια ειναι ενα καπιταλιστικο κρατος!!! Με τους πάμπλουτους και τους πάμφτωχους!!! Με παρα πολυ μεγαλη εγκληματικοτητα!!!! Με το μέσο όρο ζωής 68 χρόνια (στην Ελλαδα - 79).
μέσο όρο ζωής τα 68;;αυτο πες το στους παππουδες μου που εχουν φτασει τα 95 και δεν λενε να πεθανουν οι ατιμοι!
χαχαχαχα

κοιτάχτε,μπορειτε να λετε οτι θελετε,καμια σχεση με την παργματικοτητα δεν εχουν.
η μητερα του αδερφου μου ειναι πλασιε.πηγαινε σε σπιτια και σε εταιριες και πουλαει εσωρουχα.
βγαζει τοσα που πάει 4 φορες το χρονο διακοπες.φετος μονο πηγε ισπανια,τουρκια,πορτογαλια και ντουμπαι.
όσο για το αν ειναι ξεχωριστο κρατος,εσυ που το ξερεις;
η αληθεια ειναι πως πολλοι θελουν να πανε στην μοσχα αλλα υπαρχουν πολλες ακομα περιοχες στις οποιες υπαρχει χρημα.

οσο για το αν εφαρμοστηκε ο κομμουνισμος εκει αυτο θα το κρινουν μονο οσοι ζουσαν εκει.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 15:29, 30-04-12:

μέσο όρο ζωής τα 68;;αυτο πες το στους παππουδες μου που εχουν φτασει τα 95 και δεν λενε να πεθανουν οι ατιμοι!
χαχαχαχα

κοιτάχτε,μπορειτε να λετε οτι θελετε,καμια σχεση με την παργματικοτητα δεν εχουν.
η μητερα του αδερφου μου ειναι πλασιε.πηγαινε σε σπιτια και σε εταιριες και πουλαει εσωρουχα.
βγαζει τοσα που πάει 4 φορες το χρονο διακοπες.φετος μονο πηγε ισπανια,τουρκια,πορτογαλια και ντουμπαι.
η αληθεια ειναι πως πολλοι θελουν να πανε στην μοσχα αλλα υπαρχουν πολλες ακομα περιοχες στις οποιες υπαρχει χρημα.

οσο για το αν εφαρμοστηκε ο κομμουνισμος εκει αυτο θα το κρινουν μονο οσοι ζουσαν εκει.
το ότι βγάζει ένα ατο μο καποια λεφτά δε σημαίνει ότι βγάζουν όλοι

να κοίτα και και τι λεει ο globaledu.gr που ασχολείται
http://www.ischool.gr/showpost.p...&postcount=462
μισθός στην εικδικότητα 350 ευρώ

επίσης οι μέσοι όροι ζωής δεν είναι κάτι που μπορείς να διαψεύσεις με δείγμα μελέτης μόνο 2 ατομα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 15:39, 30-04-12:

το ότι βγάζει ένα ατο μο καποια λεφτά δε σημαίνει ότι βγάζουν όλοι

να κοίτα και και τι λεει ο globaledu.gr που ασχολείται
http://www.ischool.gr/showpost.p...&postcount=462
μισθός στην εικδικότητα 350 ευρώ

επίσης οι μέσοι όροι ζωής δεν είναι κάτι που μπορείς να διαψεύσεις με δείγμα μελέτης μόνο 2 ατομα.

καλέ τι λες;;50 ευρώ το πολύ πληρώνονται οι άνθρωποι και μάλιστα δουλεύουν κοντά στις 16 ώρες καθημερινά.

γι αυτο οπως είπα και προηγουμένως ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ!!ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ!!

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 22:35, 30-04-12:

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:40, 02-05-12:

Το ΚΚΕ θεωρεί ή δεν θεωρεί, ότι το καθεστώς εν γένει που επιβάλεται στη χώρα μας με το μηχανισμό του λεγόμενου "Μνημονίου", αποτελεί ουσιαστικά πολιτική κατοχή της από τα "μονοπώλια" και το διεθνές τραπεζικό κεφάλαιο;
Το ΚΚΕ θεωρεί ή δεν θεωρεί, ότι η πολιτική τάξη πραγματων, που διαμορφώνεται πάνω στην πλάτη των λαϊκών τάξεων με το "Μνημόνιο", έχει ως πρόταγμα το πατριωτικό καθήκον των Πολιτών, παρά το ταξικό;

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 10:18, 02-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Το ΚΚΕ θεωρεί ή δεν θεωρεί, ότι το καθεστώς εν γένει που επιβάλεται στη χώρα μας με το μηχανισμό του λεγόμενου "Μνημονίου", αποτελεί ουσιαστικά πολιτική κατοχή της από τα "μονοπώλια" και το διεθνές τραπεζικό κεφάλαιο;
Το ΚΚΕ θεωρεί ή δεν θεωρεί, ότι η πολιτική τάξη πραγματων, που διαμορφώνεται πάνω στην πλάτη των λαϊκών τάξεων με το "Μνημόνιο", έχει ως πρόταγμα το πατριωτικό καθήκον των Πολιτών, παρά το ταξικό;
Δε θα σου απαντούσα, αλλά θα το κάνω κατ' εξαίρεση, επειδή μου αρέσει η ερώτησή σου.

Δεν πρόκειται για πολιτική κατοχή. Υπάρχουν ισχυρά τμήματα της αστικής τάξης της Ελλάδας που έχουν και αυτά συμφέρον από την όλη κατάσταση είτε άμεσα (κέρδος εδώ και τώρα), είτε έμμεσα (κέρδος στο μέλλον από την μη κατάρρευσή τους και την εκμετάλλευση του νέου εργασιακού καθεστώτος που επιβάλλεται σιγά-σιγά). Η κυβέρνησή μας δεν είναι υποτελής, εξυπηρετεί τα συμφέροντα της τάξης που εκπροσωπεί και το κάνει καλά σε βάρος όλων των εργαζομένων.
Υπάρχει προφανώς και ένα μέρος της αστικής τάξης που δεν την συμφέρει η κατάσταση (αλλαγή συσχετισμών, προτιμούν συνεργασίες με κεφάλαια της Ανατολής κλπ) και για αυτό βγάζει νέα κόμματα τα οποία θα εναντιωθούν στα μνημόνια και καλούν τον λαό να τα ψηφίσει για να κοιτάξουν το «εθνικό συμφέρον». Το εθνικό συμφέρον είναι η τσέπη μερικών επιχειρηματιών και πάλι, αλλά διαφορετικών αυτή τη φορά.
Το θέμα, λοιπόν, είναι καθαρά ταξικό, σε καμία περίπτωση εθνικό.
Ο λαός δεν έχει να περιμένει τίποτα από τα «αντιμνημονιακά» κόμματα του «ευρωμονόδρομου».
Μοναδική και οριστική λύση είναι η λαϊκή εξουσία, η έξοδος από την ΕΕ των κεφαλαιούχων και μονομερής διαγραφή του χρέους.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:35, 02-05-12:

...

Δεν πρόκειται για πολιτική κατοχή. ....
: Το ζήτημα είναι όμως, ότι η συντριπτικά μεγάλη πλειοψηφία του ελληνικού λαού αισθάνεται και εκλαμβάνει την τρέχουσα κατάσταση ως κανονικότατα κατοχική! Και στη βάση αυτή, νομίζω, ότι εκλαμβάνεται από την μεγάλη πλειοψηφία της κοινωνίας, η σημερινή θεώρηση της κατάστασης από το ΚΚΕ, ως μέχρι αμηχανίας ελλειματική, σε σχέση με το ζήτημα των τακτικών συμμαχιών! Ιστορικά δε, έγινε πολλές φορές αυτοκριτική του ΚΚΕ, για ανάλογα λάθη του!

ΥΓ: Αφού σου άρεσε η ερώτηση, δεν θα ήταν φρόνιμο να το αξιολογήσεις θετικά( με ένα + );

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 09:52, 03-05-12:

: Το ζήτημα είναι όμως, ότι η συντριπτικά μεγάλη πλειοψηφία του ελληνικού λαού αισθάνεται και εκλαμβάνει την τρέχουσα κατάσταση ως κανονικότατα κατοχική! Και στη βάση αυτή, νομίζω, ότι εκλαμβάνεται από την μεγάλη πλειοψηφία της κοινωνίας, η σημερινή θεώρηση της κατάστασης από το ΚΚΕ, ως μέχρι αμηχανίας ελλειματική, σε σχέση με το ζήτημα των τακτικών συμμαχιών! Ιστορικά δε, έγινε πολλές φορές αυτοκριτική του ΚΚΕ, για ανάλογα λάθη του!
Θα σου απαντήσω σύντομα, γιατί βιάζομαι πάρα πολύ.

Βολεύει αυτή η λογική και για αυτό προπαγανδίστηκε κατά κόρον από τα αστικά ΜΜΕ: ότι δήθεν οι δικοί μας είναι καλοί και θέλουν το καλό του λαού, αλλά είναι και αυτοί υποχείρια των «Μερκοζί» και των λοιπών και δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς... Πρόκειται για τακτική ξεπλύματος της «αμαρτίας» στη συνείδηση του λαού.
Σου ανέφερα και πιο πριν ότι υπάρχουν πολλά συμφέροντα του ντόπιου κεφαλαίου από την δέσμευση με την ΕΕ και την συναναστροφή με τα ευρωενωσιακά κεφάλαια και αυτούς εξυπηρέτησε η κυνέρνησή της Ελλάδας.
Δεν έχουμε κατοχή, η κυβέρνηση μπορούσε να κάνει διαφορετικές επιλογές. Αυτές που έκανε τις επέλεξε, δε της τις επέβαλαν.
Το κατοχή περιέχει και έναν εθνικό χαρακτήρα που τους συμφέρει να το προβάλλουν, γιατί προκαλεί διάφορα εθνικιστικά συναισθήματα «ενότητας».

Τώρα για τις συνεργασίες. Μπορεί να υπάρχουν και αστοί ή αριστεροί που δεν θέλουν το Μνημόνιο, αλλά είναι βασικής σημασίας το τι θέλουν κιόλας. Επαναδιαπραγμάτευση ή διαγραφή του χρέους δεν γίνεται με το Αγγλικό Δίκαιο στο οποίο υπογράφηκε η Δανειακή Σύμβαση. Μόνο με ριζική ρήξη με την ΕΕ και λαϊκή εξουσία μπορείς να τα κάνεις αυτά. Δεν μπορείς να συνεργαστείς με όποιον να 'ναι για έναν επιφανειακό στόχο. Ο στόχος πρέπει να γίνει πολύ βαθύτερος, να χτυπήσουμε το κακό στη ρίζα του.
Για το συγκεκριμένο θέμα των συνεργασιών έχω μιλήσει -θα το θυμάσαι φαντάζομαι- εκτενέστερα σε προηγούμενα μηνύματά μου ή σε αυτό εδώ ή στο άλλο θέμα με «την αριστερά και τον ρόλο της».

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:24, 03-05-12:

γι αυτο οπως είπα και προηγουμένως ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ KKE !!ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ!!

fixed

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:30, 03-05-12:

...
Μπα; Από πότε νοιάζεσαι εσύ για την γνώμη ενός ΚουΚουΕ;
...[/SPOILER]
:Προσωπικά, μπορεί όχι, αλλά η ερώτηση, ναι: έστω για την ανάγκη του διαλόγου και της αλληλοκατανόησης!

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 00:31, 04-05-12:

χαχαχαχα

.....δεν το λεω εγω αλλα η στατιστικη!
μου φαινεται, εσυ λες οτι θελεις ... η μαλλον οτι σου λενε...
Τυχαίνει, να ειμαι γεννημενη και μεγαλωμενη σε ένα κράτος που δεν υπαρχει σημερα, που το λεγανε USSR
H Μόσχα είναι μια από τις ακριβότερες πόλεις του κόσμου! Και οι δικοι μου εκεί ολοι βολευτηκαν... Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γνωριζουμε πως ειναι η κατασταση γενικα. Mε τοσο φυσικα πλουτη που υπαρχουν στη Рωσια θα έπρεπε όλοι εκει βουλεμενοι να ειναι !!!
Αλλα ποιος σκέφτεται το λαο.... ο Πουτιν?

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 01:36, 04-05-12:

Επαναδιαπραγμάτευση ή διαγραφή του χρέους δεν γίνεται με το Αγγλικό Δίκαιο στο οποίο υπογράφηκε η Δανειακή Σύμβαση. Μόνο με ριζική ρήξη με την ΕΕ και λαϊκή εξουσία μπορείς να τα κάνεις αυτά.
Για εξήγησέ μου πώς άκριβώς η διαγραφή χρέους δεδομένου του αγγλικού δικαίου όπως την υπερασπίζονται όλοι οι υπόλοιποι είναι αδύνατη αλλά όταν ξαφνικά την υποστηρίζει το ΚΚΕ γίνεται πανεύκολα λόγω "λαϊκής εξουσίας" ( το οποίο είναι τόσο αόριστο όσο ακούγεται ).

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:04, 04-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Για εξήγησέ μου πώς άκριβώς η διαγραφή χρέους δεδομένου του αγγλικού δικαίου όπως την υπερασπίζονται όλοι οι υπόλοιποι είναι αδύνατη αλλά όταν ξαφνικά την υποστηρίζει το ΚΚΕ γίνεται πανεύκολα λόγω "λαϊκής εξουσίας" ( το οποίο είναι τόσο αόριστο όσο ακούγεται ).
Α, είναι απλό. Θα πουν "να πα να απαυτωθείτε, δεν αναγνωρίζουμε τίποτα" θα κυρήξουν στην Ελλάδα ένα ωραιότατο εμπάργκο και θα αρχίσει ο κόσμος να καλλιεργεί πατάτες και να τρέφει άλογα για να ζει.

Αλλά, δεν θα πληρώσει τίποτα άλλο!*

*σοβαρά, εγώ δεν βλέπω κάποιον άλλον τρόπο πάντως πέρα από τη μονομερή διαγραφή, όποιος και να το κάνει (ΚΚΕ, ΕΠΑΜ, όποιος άλλος). Μπορούσαμε ίσως στην αρχή να κάνουμε καλύτερες διαπραγματεύσεις, αλλά μπήκαμε στο ΔΝΤ λέγοντας "κάντε μας ό,τι θέλετε, μόνο δώστε μας λεφτά". Ε ...

Παράθεση

ἅλς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,081 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 10:39, 04-05-12:

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 19:39, 04-05-12:

.....δεν το λεω εγω αλλα η στατιστικη!
μου φαινεται, εσυ λες οτι θελεις ... η μαλλον οτι σου λενε...
Τυχαίνει, να ειμαι γεννημενη και μεγαλωμενη σε ένα κράτος που δεν υπαρχει σημερα, που το λεγανε USSR
H Μόσχα είναι μια από τις ακριβότερες πόλεις του κόσμου! Και οι δικοι μου εκεί ολοι βολευτηκαν... Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γνωριζουμε πως ειναι η κατασταση γενικα. Mε τοσο φυσικα πλουτη που υπαρχουν στη Рωσια θα έπρεπε όλοι εκει βουλεμενοι να ειναι !!!
Αλλα ποιος σκέφτεται το λαο.... ο Πουτιν?
Χαχαχα..κοιτα συμπτωση!και γω τα ίδια!από κει είμαι!
Το ότι η μόσχα είναι από τις ακριβότερες το γνωρίζω.Δεν περίμενα εσένα να μου το πεις.
Αν γνώριζες την κατάσταση γενικά,θα έλεγες στον κόσμο εδώ πέρα που λέει ότι να ναι,πως εκεί μόνο οι τεμπέληδες δεν βγάζουν λεφτά και δεν περνάνε καλά.Και φυσικά ο Πούτιν σκέφτεται τον κόσμο,αλλιώς δεν θα μοίραζε σπίτια,χωράφια και δεν θα έκανε αυξήσεις 4 φορές το χρόνο σε μισθούς και συντάξεις.Και μην μου πεις πως αυτό δεν ισχύει.Τα τελευταία 6 χρόνια όλο αυτό κάνει.
Οπότε αν πραγματικά είσαι από κει,πες πως ισχύουν.Αλλιώς δεν ξέρεις την τύφλα σου.

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 20:48, 04-05-12:

νιωθω την τρολλα στο αιμα μου ποποποποποποοοοοοοοοοοοοο εχω πεθανει

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:02, 04-05-12:

: Κάθε λαϊκή ψήφος στο ΚΚΕ είναι μία υπογραφή στο επόμενο Μνημόνιο! Τα ζόμπι τρέφονται από ψοφίμια, δυστυχώς!

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 21:12, 04-05-12:

: Κάθε λαϊκή ψήφος στο ΚΚΕ είναι μία υπογραφή στο επόμενο Μνημόνιο! Τα ζόμπι τρέφονται από ψοφίμια, δυστυχώς!
Η θέση του ΚΚΕ είναι ξεκάθαρη για τα μνημόνια και την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Παράθεση

aergos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη aergos
Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 383 μηνύματα.

O aergos έγραψε στις 21:23, 04-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από aergos
Είναι ντροπή η παρουσία αυτού του κόμματος στα κοινοβουλευτικά έδρανα. Πρέπει να ξαναβγεί στην παρανομία.
Ο κ. Μητσοτάκης προτείνει να γίνει μια νέα εθνική συμφωνία με το ΚΚΕ, ώστε να σεβαστεί το Σύνταγμα και τη δημοκρατική νομιμότητα.

«Με το ΚΚΕ, που είναι σοβαρό και ιστορικό κόμμα χρειάζεται να κάνουμε μια νέα εθνική συμφωνία. Το ΚΚΕ δεν μπορεί να είναι και νόμιμο και παράνομο. Πρέπει να σεβαστεί όπως ορίζει το Σύνταγμα, στο οποίο ορκίστηκε πίστη, τη δημοκρατική νομιμότητα» επισημαίνει, αναφέροντας:

«Οι νεώτεροι, που διοικούν σήμερα το ΚΚΕ, μπορεί να έγιναν όψιμοι θαυμαστές του Στάλιν, δεν φαντάζομαι όμως να μην έχουν τόση αντίληψη της γεωπολιτικής πραγματικότητας, ώστε να γνωρίζουν ότι δεν μπορούν να μεταβάλλουν σε Βόρεια Κορέα την Ελλάδα, μια χώρα που ανήκει στο ΝΑΤΟ και στην Ευρώπη και βρίσκεται στην πιο ευαίσθητη περιοχή της Μεσογείου. Και πάντως όλοι πρέπει να γνωρίζουμε ότι η δημοκρατία και μπορεί και πρέπει να προστατεύσει τον εαυτό της».

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231194283

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 22:42, 04-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Η θέση του ΚΚΕ είναι ξεκάθαρη για τα μνημόνια και την Ευρωπαϊκή Ένωση.
: Συγνώμη, φίλε Τζώνυ, αλλά να λάβεις υπόψη σου, ότι κάθε κέρμα έχει δύο όψεις!: Πολλές φορές, κάτω από κρυστάλλινα νερά υπάρχουν κατακάθια λάσπης!

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

H olga_serb έγραψε στις 23:26, 04-05-12:

Χαχαχα..κοιτα συμπτωση!και γω τα ίδια!από κει είμαι!
Το ότι η μόσχα είναι από τις ακριβότερες το γνωρίζω.Δεν περίμενα εσένα να μου το πεις.
Αν γνώριζες την κατάσταση γενικά,θα έλεγες στον κόσμο εδώ πέρα που λέει ότι να ναι,πως εκεί μόνο οι τεμπέληδες δεν βγάζουν λεφτά και δεν περνάνε καλά.Και φυσικά ο Πούτιν σκέφτεται τον κόσμο,αλλιώς δεν θα μοίραζε σπίτια,χωράφια και δεν θα έκανε αυξήσεις 4 φορές το χρόνο σε μισθούς και συντάξεις.Και μην μου πεις πως αυτό δεν ισχύει.Τα τελευταία 6 χρόνια όλο αυτό κάνει.
Οπότε αν πραγματικά είσαι από κει,πες πως ισχύουν.Αλλιώς δεν ξέρεις την τύφλα σου.
Τι να σου πω, κοπελια... Οι σκλαβοι θα παραμεινουν σκλαβοι. Θα σου πετανε τι ψιχουλα και θα χαίρεσαι. Δουλευοντας σκληρα δεν θα πεινασεις! ОК. Μονο που εκμεταλεύοντας την άγνοια του κοινού η κλικα των νεοπλουτων αποκτα δισεκατομμύρια. Κυβερνανε κλέφτες, ψεύτες και απατεώνες, είναι και δολοφόνοι! Τους έχετε και κορωνα στο κεφαλι!

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 05:50, 05-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από aergos
Ο κ. Μητσοτάκης προτείνει να γίνει μια νέα εθνική συμφωνία με το ΚΚΕ, ώστε να σεβαστεί το Σύνταγμα και τη δημοκρατική νομιμότητα.

«Με το ΚΚΕ, που είναι σοβαρό και ιστορικό κόμμα χρειάζεται να κάνουμε μια νέα εθνική συμφωνία. Το ΚΚΕ δεν μπορεί να είναι και νόμιμο και παράνομο. Πρέπει να σεβαστεί όπως ορίζει το Σύνταγμα, στο οποίο ορκίστηκε πίστη, τη δημοκρατική νομιμότητα» επισημαίνει, αναφέροντας:

«Οι νεώτεροι, που διοικούν σήμερα το ΚΚΕ, μπορεί να έγιναν όψιμοι θαυμαστές του Στάλιν, δεν φαντάζομαι όμως να μην έχουν τόση αντίληψη της γεωπολιτικής πραγματικότητας, ώστε να γνωρίζουν ότι δεν μπορούν να μεταβάλλουν σε Βόρεια Κορέα την Ελλάδα, μια χώρα που ανήκει στο ΝΑΤΟ και στην Ευρώπη και βρίσκεται στην πιο ευαίσθητη περιοχή της Μεσογείου. Και πάντως όλοι πρέπει να γνωρίζουμε ότι η δημοκρατία και μπορεί και πρέπει να προστατεύσει τον εαυτό της».

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231194283

Δήλωση της ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Αλέκας Παπαρήγα για την παρέμβαση του Κ. Μητσοτάκη κατά την επίσκεψη της στο ξενοδοχείο METROPOLITAN

04/05/12
Ο κ. Μητσοτάκης ξέρει τι λέει. Αποδεικνύει ότι το σύστημα έχει βασικό του αντίπαλο, κύριο αντίπαλο, το ΚΚΕ, το οποίο οργανώνει τους αγώνες των εργαζομένων, τους εμπνέει εμπιστοσύνη στον εαυτό τους και στο δίκιο τους. Άλλωστε, ο κ. Μητσοτάκης το έχει ξαναπεί και άλλη φορά, ότι το ΚΚΕ δεν μπορούν να το βάλουν στο χέρι, δεν εξαγοράζεται, δεν υποκύπτει, δεν ενδιαφέρεται για λαμπερές θέσεις και πάνω απ' όλα ενδιαφέρεται να υπηρετήσει το λαό.
Ο κ. Μητσοτάκης για δεύτερη φορά λέει την αλήθεια από τη δική του τη σκοπιά, εναντίον βεβαίως του ΚΚΕ, λέει την αλήθεια.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 07:12, 05-05-12:

Μια χαρά σέβεται το ΚΚΕ το σύνταγμα και τη δημοκρατική νομιμότητα, στη βουλή πώς μπαίνουν και ψαρεύουν ψήφους; Ή μήπως ότι μας συμφέρει το αποδεχόμαστε και στα υπόλοιπα το παίζουμε επαναστάτες και κατηγορούμε τους άλλους ως ρεφορμιστές;

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 09:08, 05-05-12:

Μην είσαι τώρα υπερβολικός φίλε Νωέα.

Μία από τις πρακτικές του που με βρίσκουν να διαφωνώ (εκτός από το κλείσιμο λιμανιών και δρόμων), είναι οι συνεχείς δηλώσεις "Δεν θέλουμε να κυβερνήσουμε, δεν θα συνεργαστούμε με κανέναν", κάτι που ακούω και από οπαδούς ακόμα, ότι θα έχει μεγάλη επίπτωση στα αποτελέσματα των εκλογών, θα χάσει πολλές ψήφους, ενώ θα το ήθελα σαν μία γνήσια αντιμνημονιακή δύναμη.

Με τις δηλώσεις και τις πρακτικές αυτές, ενώ πριν μερικές εβδομάδες ήταν μία από τις κύριες επιλογές μου, τώρα δεν θα το ψηφίσω.

Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε στις 10:18, 05-05-12:

Τι να σου πω, κοπελια... Οι σκλαβοι θα παραμεινουν σκλαβοι. Θα σου πετανε τι ψιχουλα και θα χαίρεσαι. Δουλευοντας σκληρα δεν θα πεινασεις! ОК. Μονο που εκμεταλεύοντας την άγνοια του κοινού η κλικα των νεοπλουτων αποκτα δισεκατομμύρια. Κυβερνανε κλέφτες, ψεύτες και απατεώνες, είναι και δολοφόνοι! Τους έχετε και κορωνα στο κεφαλι!

Εγώ δεν θα τα λεγα ψίχουλα και δεν θα λεγα πως δουλεύουν και σκληρά.Και συ τι προτείνεις;
Να γίνει και η Ρωσία Ελλάδα.Να κάθονται,να μην δουλεύει κανείς και να πληρώνονται τα λεφτά!;Γιατί όσοι δουλεύουν σκληρά στην ελλάδα πληρώνονται πραγματικά ψίχουλα.
'Οσο για το αν τους έχω κορόνα,δεν σε αφορά και δεν το γνωριζεις όπως και δεν γνώριζεις αν ειναι δολοφόνοι,απατεώνες και κλέφτες.Δεν έχεις αποδείξεις.Αλλιώς πήγαινε πες τα σ αυτους.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:40, 05-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Μην είσαι τώρα υπερβολικός φίλε Νωέα.

...
: Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός, αλλά μάλλον, ήπιος (στις εκτιμήσεις και στη κριτική) ! Από μία πλειάδα γνωστών μου παραδοσιακών ψηφοφόρων, κατά την τελευταία εβδομάδα, αντιλήφθηκα από σχετική δήλωσή τους, ότι θα ψηφίσουν ΚΚΕ, χωρίς να έχουν διαβάσει έστω μία φορά το Πρόγραμμά του και επιπλέον, επειδή θεωρούν ότι έτσι ψηφίζουν "άκρα αριστερά". Παρά ταύτα όμως, ευελπιστούν ότι την 7η Μαΐου, αν υπάρχουν ποσοστά ικανά για μία αθροιστικά νικηφόρα "πλειοψηφία της Αριστεράς, η Παπαρήγα δεν θα πει όχι"!!! Πλανόνται πλάνη οικτρά, όπως συνέβη ουκ ολίγες φορές στον κόσμο της χώρας, που αγωνίζεται και ευελπιστεί "λύσεις αριστερές", εδώ και έναν αιώνα τουλάχιστον! Το σημερινό ΚΚΕ, πολύ περισσότερο, αποτελεί μία κανονική επιχείριση πολιτικών υπηρεσιών( όπως άλλωστε κι όλα τα "κοινοβουλευτικά κόμματα", τουλάχιστον! ), με ποικιλώνυμους πελάτες στην κοινωνία μας. Τα ζητήματα των συσχετισμών και των συμμαχιών, σε κονωνικοπολιτικό επίπεδο συνθέτουν ένα χωράφι( ή γήπεδο; ), όπου άλλοι καλλιεργούν τρούφες κι άλλοι μαζεύουν βρούφες: η διαφορά στη τιμή τους παράγει και το λεγόμενο "πολιτικό χρήμα". Από αυτό, στον μεν "υπαρκτό σοσιαλισμό"(ήτοι, κρατικό καπιταλισμό) προκύπτουν, αφενός τύποι σαν τους Αμπράμοβιτς και Πούτιν κι αφετέρου, "οροθετικές Ρωσίδες", στο δε "φιλελεύθερο καπιταλισμό", αφενός τύποι σαν τους Λάτσηδες, Βαρδινογιάννηδες, "νέα τζάκια" κι αφετέρου, "Γιωργάκηδες", "Άκηδες", "Αντωνάκηδες"... και τα θύματά τους!
Στην παρούσα φάση λοιπόν, το ενδεχόμενο σχηματισμού ενός κοινωνικού μετώπου με αριστερό προσανατολισμό(αντικειμενικά "αντιμνημονιακού"! ), αν για τον πολιτικό μηχανισμό της τρόικας στην Ελλάδα (δλδ, ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΣΥ-ΛΑΟΣ-Χ.Α. -ΔΡΑΣΗ ) είναι μία φορά επικίνδυνο, για το ΚΚΕ είναι τρεις:επειδή θα χάσουν την (κομματική) δουλειά τους, επειδή θα διαψευστούν και επειδή θα πάψει να υπάρχει έτσι όπως είναι!

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

H olga_serb έγραψε στις 11:25, 05-05-12:

Εγώ δεν θα τα λεγα ψίχουλα και δεν θα λεγα πως δουλεύουν και σκληρά.Και συ τι προτείνεις;
Να γίνει και η Ρωσία Ελλάδα.Να κάθονται,να μην δουλεύει κανείς και να πληρώνονται τα λεφτά!;Γιατί όσοι δουλεύουν σκληρά στην ελλάδα πληρώνονται πραγματικά ψίχουλα.
'Οσο για το αν τους έχω κορόνα,δεν σε αφορά και δεν το γνωριζεις όπως και δεν γνώριζεις αν ειναι δολοφόνοι,απατεώνες και κλέφτες.Δεν έχεις αποδείξεις.Αλλιώς πήγαινε πες τα σ αυτους.
Αχ, καημενη .... Θελεις και αποδειξης απο μενα... ξυπνα ρε! Ολοι απο μηθέν ξεκινησαμε... Παμπλουτοι ρωσοι aπο που ξεφύτρωσαν σε λιγα χρονια? Δουλευοντας σκληρα ? Αλλα τι σου απαντώ και εγω ... Μονο αν εισαι πραγματικα 16 χρονών, μπορω να καταλαβω την σταση σου...
αθώο πλάσμα! Γεννες δουλευουνε σκληρα χωρις ανταμοιβη! Σου το χρωστανε!
Путинская показуха еμενα δεν με συγκινει..... - προορίζεται για τη "μαζα".

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 12:23, 05-05-12:

Παμπλουτοι ρωσοι aπο που ξεφύτρωσαν σε λιγα χρονια? Δουλευοντας σκληρα ?
Πάμπλουτοι Εβραίοι θες να πεις Ο Πούτιν τους έχει πιάσει για τα καλά. Πολλοί από αυτούς που πλούτισαν τα τελευταία χρόνια φοβούνται να πατήσουν το πόδι τους στην Ρωσία από τότε που ήρθε ο Πούτιν.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Marianiki21

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους