Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,965 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Microsoft Excel: Απορίες

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:49, 28-05-12:

Το βρηκα τελικα!!
Thank you!!

Αλλη ερωτηση (θα σας πρηξω ,σορι, αλλα δινω για υπολογιστες).
Οταν λεει "Να γινει εισαγωγη ενος νεου φυλλου εργασιας και να του δοθει καποιο συγκεκριμενο ονομα" εννοει να ανοιξω νεο βιβλιο ή στο ίδιο;
Δε σκαμπαζω καθολου απο excel.

Ενταξει, το βρηκα και αυτο. Ειμαι τσακαλι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ψαραδέλλη : 28-05-12 στις 20:08.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 13:04, 07-06-12:

Λοιπον, ελπίζω καποιος να μπορέσει να μου απαντήσει σύντομα! Θέλω να κάνω ένα διάγραμμα το οποίο να έχει 2 διαφορετικές εξισώσεις τελοσπαντων
Επίσης θέλω να βάλω και στον x'x τιμές...Έχω δηλαδή 2 διαφορετικές σειρές τιμών και θέλω να βγούνε στο ίδιο διάγραμμα οι γραμμές

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 13:13, 07-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
Λοιπον, ελπίζω καποιος να μπορέσει να μου απαντήσει σύντομα! Θέλω να κάνω ένα διάγραμμα το οποίο να έχει 2 διαφορετικές εξισώσεις τελοσπαντων
Επίσης θέλω να βάλω και στον x'x τιμές...Έχω δηλαδή 2 διαφορετικές σειρές τιμών και θέλω να βγούνε στο ίδιο διάγραμμα οι γραμμές
ναι, εμμ.. λιγο μπερδεμενα μας τα λες

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 13:14, 07-06-12:

έχω φτιάξει στο word 2 πίνακες..θέλω να πάρω 2 στήλες τιμών και να τις βάλω στο excel στο ίδιο διάγραμμα

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 13:21, 07-06-12:

Μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός για να σου εξηγήσουμε καλύτερα;

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 13:31, 07-06-12:

εντάξει αφήστε το, απλά έστειλα τους πίνακες στα υπόλοιπα παιδιά Ισως να μην χρειάζεται να κάνουμε τα διαγράμματα ξέρω πως δεν ήταν και ότι πιο ξεκάθαρο αυτό που είπα

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 01:01, 09-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
έχω φτιάξει στο word 2 πίνακες..θέλω να πάρω 2 στήλες τιμών και να τις βάλω στο excel στο ίδιο διάγραμμα
Επιλογή των στηλών με τις διαφορετικές τιμές >Εισαγωγή > Γραφήματα
Και δημιουργείς το γράφημα που εσύ θες
και ταυτόχρονα παρουσιάζονται οι διαφορετικές τιμές στο ίδιο διάγραμμα...

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 18:46, 18-07-12:

Ειμαι λιγο ασχετος με την χρηση excel,
Θα ηθελα να μαθω τα εξης:
1.πως εχωντας εναν πινακα στο excel κανω ΠΙΤΑ με συγκεκριμενα αποτελεσματα(δλδ πχ τις βαθμολογιες μου απο διαφορα μαθηματα να τις βαζω σε ενα excel και να επιλεγω απο βαθμους απο 1-5,5-10 ??? )

2.θελω να κανω στο excel ενα sheet το οποιο θα βγαζει ποσα μαθηματα εχω περασει απο την σχολη μου
τα μαθηματα ομως εχουν συντελεστες(ορισμενα),πως μπορω να το κανω να κανει τον πολλαπλασιασμο αλλα μετα να κανει και την διαρεση του μεσου ορου με το αθροισμα των συντελεστων????
(δλδ να κανω κατι σαν το προγραμματακι που εχει το ischool για τον υπολογισμο του βαθμου μου στις πανελληνιες)

Παράθεση

kosgan10 (Κωνσταντίνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kosgan10
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O kosgan10 έγραψε στις 15:28, 17-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
Ειμαι λιγο ασχετος με την χρηση excel,
Θα ηθελα να μαθω τα εξης:
1.πως εχωντας εναν πινακα στο excel κανω ΠΙΤΑ με συγκεκριμενα αποτελεσματα(δλδ πχ τις βαθμολογιες μου απο διαφορα μαθηματα να τις βαζω σε ενα excel και να επιλεγω απο βαθμους απο 1-5,5-10 ??? )
Εεεμ... πίτα θα κάνεις τις βαθμολογίες σου σε μαθήματα; Μήπως μπερδεύτηκες λιγουλάκι;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 17:45, 17-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από kosgan10
Εεεμ... πίτα θα κάνεις τις βαθμολογίες σου σε μαθήματα; Μήπως μπερδεύτηκες λιγουλάκι;
ναι εννοω οσοι πηραν 0-4,9-γκρι κουτακι, 5-κιτρινο κουτακι στην πιτα,6-8-πρασινο,9-10-κοκκινο κτλπ..

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,969 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:14, 19-02-13:

Καλησπέρα και συγγνώμη αν τυχόν έχει επαναληφθεί το ερώτημα... Ξέρει κανείς αν μπορώ να υπολογίσω εμβαδό γραφήματος στο excel;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 20:18, 19-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Καλησπέρα και συγγνώμη αν τυχόν έχει επαναληφθεί το ερώτημα... Ξέρει κανείς αν μπορώ να υπολογίσω εμβαδό γραφήματος στο excel;
μπες εδω, μπορει να σε βοηθησει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 20:27, 19-02-13:

Ευχαριστώ! Θα το ψάξω, γιατί δεν είναι απλό το γράφημα, μάλλον χρειάζομαι άλλο προγραμματάκι από το excel...

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 20:34, 19-02-13:

Ευχαριστώ! Θα το ψάξω, γιατί δεν είναι απλό το γράφημα, μάλλον χρειάζομαι άλλο προγραμματάκι από το excel...
τι γραφημα ειναι? γιατι ξερω καποια προγραμματακια που ειναι για γραφικες παραστασεις(geogebra,THE GEOMETER'S SKETCHPAD κ.τ.λ.)

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 21:09, 19-02-13:

Δεν είναι κάποια συγκεκριμένη συνάρτηση, είναι τιμές ταχυτήτων που μου προκύπτουν από φασματικές επιταχύνσεις συγκεκριμένου σεισμού και πρέπει να υπολογίσω εμβαδόν γραφήματος για να βρω σχετική μετακίνηση! Με βλέπω να το σχεδιάζω στο autocad και να το υπολογίζω...

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 21:29, 19-02-13:

Δεν είναι κάποια συγκεκριμένη συνάρτηση, είναι τιμές ταχυτήτων που μου προκύπτουν από φασματικές επιταχύνσεις συγκεκριμένου σεισμού και πρέπει να υπολογίσω εμβαδόν γραφήματος για να βρω σχετική μετακίνηση! Με βλέπω να το σχεδιάζω στο autocad και να το υπολογίζω...
δεν ξερω πως αλλιως μπορω να σε βοηθησω.

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 21:53, 19-02-13:

Υπόθεση εργασίας.
Τιμές:
Χ1,Υ1
Χ2,Υ2
Χ3,Υ3
...

Υπολόγισε το (Χ2-Χ1)*(Υ1+Υ2)/2 και κάνε το γνωστό με τον σταυρό που επαναλαμβάνει τις πράξεις. Πρόσεξε: θα έχεις μία τιμή λιγότερη από ό,τι ζεύγη. Άθροισε όλες τις τιμές.
Κάνε πρώτα ένα τεστ, υπολόγισε πχ αριθμητικά κάποιο ολοκλήρωμα και δες αν βγαίνει καλά.
ΥΓ: Θεώρησα μικρά τραπέζια (τραπέζιο).

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 21:53, 19-02-13:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ήδη! Μια παλιοεντολή δεν μπορούσε να έχει το excel; Τι να κάνουμε, ουδέν τέλειο...

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 22:04, 19-02-13:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ήδη! Μια παλιοεντολή δεν μπορούσε να έχει το excel; Τι να κάνουμε, ουδέν τέλειο...
Μήπως θες γραφήματα επιφανείας;
Αν γινει πιο συγκεκριμένο το ερωτημα θα βρεθει και η λύση...
ή για γρήγορα MATLAB

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 19-02-13 στις 22:17. Αιτία: προσθήκη στοιχείων
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 22:13, 19-02-13:

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα κάνω μερικές δοκιμές!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:47, 20-02-13:

Για διαφωτιστε και μενα που το office το εχω σαν τον χειροτερο εχθρο!
Γινετε σε ενα αρχειο excel να θεσουμε καποιες σταθερες στηλες, να τις κλειδωσουμε δηλαδη καπως ωστε να μην μπορει ο χρηστης (ευκολα τουλαχιστων) να αλλαξει την αξια/ονομασια τους;
Επισης, μπορουμε καπως να εισαγουμε εναν αλγοριθμο που να συνδιαζει κατα καποιον τροπο τις στηλες του για να μας δωσει ενα αποτελεσμα;

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 03:13, 20-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Για διαφωτιστε και μενα που το office το εχω σαν τον χειροτερο εχθρο!
1)Γινετε σε ενα αρχειο excel να θεσουμε καποιες σταθερες στηλες, να τις κλειδωσουμε δηλαδη καπως ωστε να μην μπορει ο χρηστης (ευκολα τουλαχιστων) να αλλαξει την αξια/ονομασια τους;
2)Επισης, μπορουμε καπως να εισαγουμε εναν αλγοριθμο που να συνδιαζει κατα καποιον τροπο τις στηλες του για να μας δωσει ενα αποτελεσμα;
1) Αν μιλάμε για τις νεότερες εκδόσεις, τότε πήγαινε στην καρτέλα Review. Εκεί θα βρεις τα Protect sheet/workbook.
Υπόψη ότι όλα τα κελιά είναι locked από προεπιλογή.
Τα κλειδωμένα τα καθορίζεις από τη μορφοποίηση κελιών: επιλογή->δεξί κλικ->Format cells->Protection-> επιλογή/αποεπιλογή του locked.
2) Τι ακριβώς εννοείς;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:27, 20-02-13:

Θελω να πω, οτι αν πχ θελω να προσθεσω ολη την γραμμη 1, ολη την γραμμη 2, ολη την γραμμη 3 κλπ (οσες γραμμες εχω) και μετα να προσθεσω το αποτελεσμα ανα γραμμη στην στηλη Α, και το αποτελεσμα αυτου να πολαπλασιαζετε με την στηλη Β και το αποτελεσμα αυτης της πραξης να εμφανιζεται σε καποιο προεπιλεγμενο κελι.

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 19:58, 21-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Θελω να πω, οτι αν πχ θελω να προσθεσω ολη την γραμμη 1, ολη την γραμμη 2, ολη την γραμμη 3 κλπ (οσες γραμμες εχω) και μετα να προσθεσω το αποτελεσμα ανα γραμμη στην στηλη Α, και το αποτελεσμα αυτου να πολαπλασιαζετε με την στηλη Β και το αποτελεσμα αυτης της πραξης να εμφανιζεται σε καποιο προεπιλεγμενο κελι.
Δεν μπορώ να πω πάλι πως κατάλαβα ιδιαίτερα τι εννοείς, αλλά για άθροισμα κελιών πληκτρολογείς
=SUM( και επιλέγεις την περιοχή που θες. Αν θες να επιλέξεις ολόκληρες γραμμές ή στήλες, τότε θα επιλέξεις πάνω-πάνω το γράμμα της στήλης ή αριστερά τον αριθμό της γραμμής αντίστοιχα.

πχ έστω ότι θες να προσθέσεις όλες τις γραμμές 1,2 και 3 και τα αποτελέσματα της άθροισης να φαίνονται στα κελιά Α4, Α5 ΚΑΙ Α6 αντιστοίχως:
Γράφεις στο Α4: "=SUM(", επιλέγεις απο αριστερά το όνομα της 1 γραμμής και μετά θα κλείσεις με παρένθεση ). Αυτό θα εμφανίσει "=SUM(1:1)".
Μετά με τον σταυρό επανάληψης, κατεβάζεις για να γίνουν οι αντίστοιχες πράξεις στα Α5 και Α6.
Αν έχεις κάποιες τιμές στα κελιά Β4, Β5 και Β6 που θες να πολλαπλασιαστούν με τα αριστερά τους της Α και τα αποτελέσματα να εμφανίζονται δεξιά στην C, τότε θα πας στo C4 και θα γράψεις "=Β4*Α4" και με τον σταυρό επανάληψης θα το κατεβάσεις μέχρι το C6.

Δες το συνημμένο.

Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls exc.xls (23,5 KB, 82 αναγνώσεις)
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 05:22, 24-02-13:

Οκ, δεν ειναι ακριβος αυτο που ηθελα, αλλα θα δω οποτε μπορεσω και το αρχειο που εστειλες και πιστευω μια ακρη θα βγαλω. Πιο πολυ ηθελα να μαθω περιπου τι ορια μπορει να εχει, καθως δεν ξερω ακομα τι ακριβως θα χρειαστει να κανω, αλλα φαινετε πως ειναι αρκετα ευρη για να με καληψει!

Σε ευχαριστω πολυ!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:17, 24-02-13:

Σίγουρα θα σε καλύψει και ειδικα για αυτό που περιγραφείς αφού έχει πολλές συναρτήσεις αλλά μπορεις να γραφείς και δικες σου. Στην ουσία οτι γράφεται και ως πολυώνυμο στα μαθηματικά, άνετα το κανείς στο excel.

Για αρχή θα σου ελεγα να ψάξεις το κουτάκι, δίπλα από εκεί που γραφείς.Ειναι μια λίστα με διάφορους ετοιμους υπολογισμούς που έχει και μάλιστα για τον καθένα υπαρχει gui με οδηγίες και απλό τρόπο εισαγωγής των δεδομένων.

Ένα άλλο κόλπακι που υποθέτω ότι θα σε βοήθησει ειναθ οτι μπορεις για παράδειγμα στο c1 κάτι του στυλ a1 + b1. Αν το c1 το "τραβήξεις" στο c2 τότε θα περασει τον υπολογίσιμο a2 + b2 και αυτό μπορείς να το κανείς όσες φορές θέλεις με ένα τράβηγμα. Επίσης δοκίμασε και το $a$1 + b1. Έτσι θα κρατάς σταθερό το a1.

Ειμαι σιγουρος οτι θα σε καλύψει

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 21:05, 05-04-13:

Στα excel 2007 πώς διάολο μπαίνουν οι τίτλοι στους άξονες σε ένα γράφημα;

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 21:12, 05-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Στα excel 2007 πώς διάολο μπαίνουν οι τίτλοι στους άξονες σε ένα γράφημα;
Κλικάρεις το γραφημα και πάνω βλεπεις την καρτελα Σχεδιαση
Σχεδίαση > Διατάξεις γραφήματος
και επιλεγεις αυτο με τους τίτλους των αξόνων

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 21:32, 05-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Κλικάρεις το γραφημα και πάνω βλεπεις την καρτελα Σχεδιαση
Σχεδίαση > Διατάξεις γραφήματος
και επιλεγεις αυτο με τους τίτλους των αξόνων
Εντάξει Veni το βρήκα. Μπροστά στα μάτια μου ήταν .
Ό,τι να ναι.

Παράθεση

KonstantinaKK

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KonstantinaKK
H KonstantinaKK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H KonstantinaKK έγραψε στις 13:59, 10-01-14:

Καλησπέρα θα ήθελα τη βοηθεια σας σε ενα τυπο.
Θελω να μετρήσω της συχνότητας εμφάνισης μιας τιμής, μεσα όμως απο ένα αθροισμα τιμων με sum

Δηλαδή οτι στο κελι C1 το αποτελεσμα =SUM(B2;B2;D2) μας δίνει 2 τετραδια και 1 μολυβι στο συνολο του

Προιον Tιμες Αθροισμα Ποσα τετραδια συνολικα Ποσα στυλο συνολικα Τετραδια 5 15

Στυλο 2 14

Γ 3 12

Μολυβια 5 20

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsx Βιβλίο3.xlsx (8,8 KB, 65 αναγνώσεις)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KonstantinaKK : 10-01-14 στις 14:05.
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 20:05, 10-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από KonstantinaKK
Καλησπέρα θα ήθελα τη βοηθεια σας σε ενα τυπο.
Θελω να μετρήσω της συχνότητας εμφάνισης μιας τιμής, μεσα όμως απο ένα αθροισμα τιμων με sum
Λογικά με την εντολή COUNTIF

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους