Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,096 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,093 μηνύματα σε 74,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Διαδικασίες στο Εθνικό Σύστημα Υγείας

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη {~*1rèNe*~}
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,015 μηνύματα.

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 14:11, 21-04-12:

Γεια σας!
Λοιπόν, θέλω να εργαστώ το καλοκαίρι ως ομαδάρχισσα σε κατασκήνωση, και οι κατασκηνώσεις ζητάνε βεβαίωση καλής υγείας από δημόσιο νοσοκομείο. Συγκεκριμένα, μία κατασκήνωση που έκανα δήλωση, θέλει αυτή τη βεβαίωση μέσα στη βδομάδα (μέχρι 27/4/12). Το θέμα είναι ότι εγώ αυτή τη στιγμή είμαι ανασφάλιστη. Οπότε θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε, ποιες επιλογές έχω, και ποια είναι η πιο σύντομη και οικονομική.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:27, 21-04-12:

Ο τιμοκατάλογος φαίνεται εδώ:
http://www.scribd.com/doc/53400390/k...imes-exetaseis

Με κάθε επιφύλαξη καθώς μου φαίνονται πολύ φθηνές αυτές οι τιμές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 21-04-12 στις 15:39.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,015 μηνύματα.

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 15:38, 21-04-12:

Ουάου, καταλογάρα! Σε ευχαριστώ. Κάτι είδα, αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά...
Θα πρέπει να πάω σε εξωτερικά ιατρεία; Και χρειάζεται ραντεβού; (Δείξτε υπομονή με την άπειρη!... )

Edit: Αυτό λογικά δεν είναι; : "Για έκδοση ιατρικής βεβαιώσεως ή πιστοποιητικού κατόπιν εξετάσεως 1,88Ε".
Αλλά είναι μόνο αυτό, ή θα πρέπει να πληρώσω και την επίσκεψη, που είναι 20Ε όπως λέει παραπάνω;

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:53, 21-04-12:

Δεν νομίζω να τη βγάλεις τόσο φθηνά καθώς οι παραπάνω τιμές είναι κάτι παραπάνω από ουτοπία και δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.

Για να σου εκδόσουν πιστοποιητικό λογικά πρέπει να προηγηθούν μια σειρά από εξετάσεις (π.χ. ακτινογαφία θώρακος, γενική αίματος κ.λπ.). Μπορείς να ρωτήσεις στις πληροφορίες οποιοδήποτε νοσοκομείου που είναι ανοιχτά 8:30 - 14:00.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 15:55, 21-04-12:

Εγώ που έκανα πρόσφατα, όχι σε δημόσιο βέβαια, πλήρωσα 16,5 ευρώ, για τις εξετάσεις που λέει ο Φόκος.
Οπότε δε νομίζω να ξεπερνάει τα 20 στα δημόσια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 15:56, 21-04-12:

Οκ, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Θα πάρω τηλέφωνο από Δευτέρα...

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Εγώ που έκανα πρόσφατα, όχι σε δημόσιο βέβαια, πλήρωσα 16,5 ευρώ, για τις εξετάσεις που λέει ο Φόκος.
Α, ωραία... Μακάρι! (Οι εξετάσεις αίματος είναι αναγκαίες; Το καλοκαίρι είχα κάνει.. )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 22-04-12 στις 11:48. Αιτία: συγχώνευση
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 16:01, 21-04-12:

Έκανες αυτό το κατεβατό μόνο με 16.5 ευρώ. Μήπως ήσουν έμμεσα ασφαλισμένη στο ταμείο του κηδεμόνα σου και πλήρωσες μόνο συμμετοχή;

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 16:01, 21-04-12:

Οι τιμές πάντως ειναι εξαιρετικά χαμηλές,και μου κάνει τεράστια εντύπωση.
Ακόμα και οι πιό ακριβές επεμβάσεις/διαδικασίες είναι εντός λογικών ορίων.
Αυτά ισχύουν για τα νοσοκομεία ή για τους ιδιώτες γιατρούς.

Και Irene,πρίν πάς στο νοσοκομείο,να κλείσεις ραντεβού στο 1535,δεν δέχονται αλλιώς,και αν δεν κάνω λάθος οι ανασφάλιστοι πληρώνουν 5 ευρώ σε κάθε επίσκεψη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 16:03, 21-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από {~*1rèNe*~}
Α, ωραία... Μακάρι! (Οι εξετάσεις αίματος είναι αναγκαίες; Το καλοκαίρι είχα κάνει.. )
Δε ξέρω ακριβώς τι σου ζήτησαν, οπότε δε ξέρω τι χρειάζεται.
Αν θέλει απλή βεβαίωση, μπορεί και να μην είναι αναγκαίο ξέρωγω και να χρειάζεται ένα απλό χαρτί από εκείνα που σου δίνει ο παθολόγος για το γυμναστήριο.
Ρώτα πάντως.

Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 16:05, 21-04-12:

Δε ξέρω ακριβώς τι σου ζήτησαν, οπότε δε ξέρω τι χρειάζεται.
Αν θέλει απλή βεβαίωση, μπορεί και να μην είναι αναγκαίο ξέρωγω και να χρειάζεται ένα απλό χαρτί από εκείνα που σου δίνει ο παθολόγος για το γυμναστήριο.
Ρώτα πάντως.
Το ελπίζω να είναι κάτι απλό, γιατί αν θέλει βελόνες, με βλέπω να μην δουλεύω σε καμία κατασκήνωση φέτος! (σιγά μην ξαναλιποθυμήσω για ένα χαρτί!)

Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 16:06, 21-04-12:

Tι εννοείς ανασφάλιστη;Δεν έχεις περάσει σε κάποιο ίδρυμα (ΑΕΙ/ΤΕΙ)?

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 16:07, 21-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
Έκανες αυτό το κατεβατό μόνο με 16.5 ευρώ. Μήπως ήσουν έμμεσα ασφαλισμένη στο ταμείο του κηδεμόνα σου και πλήρωσες μόνο συμμετοχή;
Όχι, όχι, δε ρώτησαν καν αν είμαι ασφαλισμένη ή όχι, απλά μου' παν ότι είναι 16 ευρώ.
Εγώ μόνο ταυτότητα έδωσα.
Μάλιστα, στην απόδειξη, έχει αναλυτικά τις τιμές για τη κάθε εξέταση. Νομίζω η ακτινογραφία έκανε 9ευρώ και κάτι και οι άλλες 2 πιο λίγο.
Πάντως, ναι, δεν ήταν ακριβά.

Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 16:07, 21-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Econ
Tι εννοείς ανασφάλιστη;Δεν έχεις περάσει σε κάποιο ίδρυμα (ΑΕΙ/ΤΕΙ)?
Ναι, είμαι στο ΕΚΠΑ, αλλά δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται με αυτά, πριν ένα μήνα έμεινα ανασφάλιστη (από τον πατέρα μου ασφαλιζόμουν).
Ισχύει για όλους τους φοιτητές, ή πρέπει να γίνει κάποια ρύθμιση πρώτα ώστε να ισχύσει;

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 16:16, 21-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Αυτά ισχύουν για τα νοσοκομεία ή για τους ιδιώτες γιατρούς.
Αυτό είναι το κόστος των ιατρικών πράξεων κατά το κράτος (λογικά ισχύει και για τα δημόσια και για τα ιδιωτικά). Βέβαια δεν νομίζω καμία ιδιωτική κλινική ή δημόσιο νοσοκομείο να έχει αυτές τις τιμές.

Αυτές οι τιμές είναι ξεφτιλά εντελώς δεν μπορεί μια ακτινογραφία (4 ευρώ) να είναι φθηνότερη από φωτογραφία σε φωτογράφο

Ναι, είμαι στο ΕΚΠΑ, αλλά δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται με αυτά, πριν ένα μήνα έμεινα ανασφάλιστη (από τον πατέρα μου ασφαλιζόμουν).
Ισχύει για όλους τους φοιτητές, ή πρέπει να γίνει κάποια ρύθμιση πρώτα ώστε να ισχύσει;
Εφόσον είσαι φοιτήτρια δικαιούσαι εμμεση ασφάλεια από το ταμείο του πατέρα σου μέχρι τα 26. Πήγαινε στο ταμείο του πατέρα σου και ρώτα.

Ακόμα και εγώ που έκλεισα τα 26 και είμαι φοιτητής με κατακτήριες δικαιούμε άμεση ασφάλιση από το Πανεπιστήμιο (Πανεπιστήμιο Πατρών)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 22-04-12 στις 00:52. Αιτία: Συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 16:19, 21-04-12:

Απ' όσο ξέρω, δικαιούμαι την πανεπιστημιακή υγειονομική περίθαλψη. Άρα μήπως να πήγαινα στην Πανεπιστημικαή Λέσχη να ρωτήσω;

Το θέμα είναι ότι μέχρι να ρωτήσω από 'δω, να ρωτήσω από 'κει, να κλείσω ραντεβού, να πάω και να τις κάνω, θα έχει περάσει η εβδομάδα....

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 16:27, 21-04-12:

Απ' όσο ξέρω, δικαιούμαι την πανεπιστημιακή υγειονομική περίθαλψη. Άρα μήπως να πήγαινα στην Πανεπιστημικαή Λέσχη να ρωτήσω;

Το θέμα είναι ότι μέχρι να ρωτήσω από 'δω, να ρωτήσω από 'κει, να κλείσω ραντεβού, να πάω και να τις κάνω, θα έχει περάσει η εβδομάδα....
Και να πληρώσεις τώρα (αν σου κοστίσει το ίδιο με την princess) μικρό το κακό , αλλά μη το αμελήσεις γιατί αν σου τύχει κάτι δεν θα σου τα χαρίσει κανένα κοινωνικό κράτος.

Πάντως εγώ την ασφάλεια του Πανεπιστημίου την έβγαλα σε 2 μέρες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 16:31, 21-04-12:

Και να πληρώσεις τώρα (αν σου κοστίσει το ίδιο με την princess) μικρό το κακό , αλλά μη το αμελήσεις γιατί αν σου τύχει κάτι δεν θα σου τα χαρίσει κανένα κοινωνικό κράτος.

Ναι, το ξέρω, tsako... Οι βλακείες του ΙΚΑ φταίνε για όλα... Αλλάζουν τα μέτρα τελευταία στιγμή.... Τελοσπάντων.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας, για τη βοήθειά σας!
Θα πάρω τηλέφωνο σε νοσοκομείο να δω τι παίζει, θα περάσω και από την Πανεπιστημιακή Λέσχη, θα ρωτήσω και την κατασκήνωση τι ακριβώς θέλει, και μετά βλέπουμε....

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 07:55, 22-04-12:

εμένα μου τα χάρισε το κοινωνικό κράτος του 2009, παρόλο που μπορούσα να πληρώσω και τα κάλυπτε και η ασφάλεια μου (απο το εξωτερικό). Είχα έρθει στην Ελλάδα για διακοπές και κόλλησα την γρίπη των χοίρων και βρέθηκα στο ER. Με ρώτησε εκεί ένας γιατρός (ηταν και ωραίος γμτ, κρίμα να μη ζητήσω τηλέφωνο ) τα τυπικά και επειδή του είπα ότι είμαι από εξωτερικό μου είπε ότι θα έγραφε κάτι στα χαρτιά για να μη πληρώσω τίποτα. Του είπα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να πληρώσω, αλλά τελικά τα έκανε έτσι ώστε να μη πληρώσω τίποτα. Τώρα βέβαια με την κρίση ίσως να έχουν γίνει πιο αυστηροί. Πιστεύω πάντως ότι πρέπει να επικοινωνήσει με την σχολή της για να είναι σίγουρη ότι έχει περίθαλψη για κάθε ενδεχόμενο.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 11:49, 22-04-12:

Πάντως το 5ευρο δεν το γλιτώνουν ούτε οι ασφαλισμένοι. Και στο ΚΑΤ η ακτινογραφία έχει σίγουρα 4 ευρώ. Επισης έχω δει πολλές γύφτισσες και πακιστανούς να τους δέχονται τζάμπα σε νοσοκομεία, αλλά αυτό ίσως είναι άλλο θέμα και δεν σημαίνει ότι όλοι οι ανασφάλιστοι πάνε δωρεάν.
Αν μιλάμε για εξετάσεις αίμαστος, ο καλύτερος τρόπος είναι να πας σε νοσοκομείο που εφημερεύει και να πεις ότι κάτι έχεις. Θα στις κάνουν τζάμπα και αυθημερόν.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 11:55, 22-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Πάντως το 5ευρο δεν το γλιτώνουν ούτε οι ασφαλισμένοι.
Η μητέρα μου και η αδερφή μου,που έχουν βιβλιάριο απορίας απο την Πρόνοια,δεν πληρώνουν τίποτα πάντως.Τσεκαρισμένο,γιατί την αδερφή μου εγώ την πηγαίνω για τα εμβόλια και δεν δώσαμε τίποτα στο ταμείο...Αρκετές φορές...Δεν ήταν μεμονωμένο περιστατικό

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 12:03, 22-04-12:

Εσείς θα είστε η εξαίρεση, εγώ το έχω πληρώσει κανονικά όλες τις φορές και το ταμείο δεν τα δίνει πίσω (ΤΑΠΟΤΕ). Ασε που ανάλογα με το νοσοκομείο, κάποιοι απλά μου κόβουν χαρτάκι από το βιβλιάριο και δεν πληρώνω και άλλοι με βάζουν να πληρώσω και να πάω στο ταμείο να τα πάρω πίσω (για εξετάσεις ή μικροεπεμβάσεις).

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 18:44, 17-06-13:

Πνέουν τα λοίσθια τα απογευματινά ιατρεία στο ΕΣΥ. Ο αριθμός των ασθενών που επιλέγουν να εξεταστούν στα απογευματινά ιατρεία κάποιου δημόσιου νοσοκομείου συρρικνώνεται συνεχώς καθώς η οικονομική κρίση έχει καταστήσει απαγορευτική την επίσκεψη στους πανεπιστημιακούς ή μη γιατρούς του ΕΣΥ που δέχθηκαν να ενταχθούν στο σύστημα των απογευματινών ιατρείων ή ολοήμερης λειτουργίας των νοσοκομείων. Σημειώνεται ότι το κόστος της επίσκεψης κυμαίνεται από 35 έως 90 ευρώ για την ιατρική επίσκεψη.

Τα στοιχεία του ESY.net για τα 21 νοσοκομεία της 1ης Υγειονομικής Περιφέρειας (ΥΠΕ) Αττικής είναι ενδεικτικά για τη μείωση των επισκέψεων των ασθενών: το 2010 ο μέσος όρος εξετασθέντων ασθενών ανά μήνα ήταν 13.234 ενώ το 2012 «έκλεισε» με 11.730 επισκέψεις τον μήνα. Αυτό μεταφράζεται σε «απώλεια» περίπου 18.500 ασθενών κατά την τελευταία διετία.

Σε όλα σχεδόν τα νοσοκομεία της 1ης ΥΠΕ Αττικής καταγράφεται μείωση των επισκέψεων, εκτός από τα νοσοκομεία «Αγία Όλγα», Γενικό νοσοκομείο Πατησίων, «Αλεξάνδρα» και Οφθαλμιατρείο Αθηνών, που έχουν αυξήσει, έστω οριακά, τους ασθενείς. Στον αντίποδα, τους περισσότερους ασθενείς, σε σχέση με το 2011, τους «έχασαν» τα νοσοκομεία KAT, Ιπποκράτειο, Λαϊκό και Ευαγγελισμός.

Αναλόγως πήραν την… κατιούσα και τα έσοδα από τη λειτουργία των απογευματινών ιατρείων.
Το ταμείο για τα 21 νοσοκομεία της 1ης ΥΠΕ «έκλεισε» με 4,2 εκατ. ευρώ κέρδη το 2010, έπεσε στα 3,9 εκατ ευρώ το 2011 και 1,3 εκατ. ευρώ το πρώτο εξάμηνο του 2012 (για το δεύτερο εξάμηνο δεν είναι διαθέσιμα ακόμη τα στοιχεία). Ευλόγως συμπεραίνει κανείς όμως ότι στο τέλος του 2012 οι συνολικές εισπράξεις θα υπολείπονται κατά πολύ σε σχέση με το προηγούμενο έτος, αφού ο αριθμός των επισκέψεων των ασθενών βαίνει διαρκώς μειούμενος.

Ο «Ευαγγελισμός» και το «Αγία Όλγα» εμφανίζουν οικονομική ζημία ύψους 527.000 ευρώ και 35.000 ευρώ αντίστοιχα για το πρώτο εξάμηνο του 2012, μόνον από τη λειτουργία των απογευματινών ιατρείων.
Σχεδόν τα μισά νοσοκομεία της 1ης ΥΠΕ Αττικής εμφανίζουν μηδενικές εισπράξεις από εργαστηριακές εξετάσεις. Ενδεικτικά, το μαιευτήριο «Έλενα Βενιζέλου» και το «Ιπποκράτειο» δεν εμφανίζουν καμία σχετική είσπραξη για το πρώτο εξάμηνο του 2012.

Κέρδη καταγράφουν από τη λειτουργία των απογευματινών ιατρείων το «Σισμανόγλειο», το «Αμαλία Φλέμιγκ» και το Γενικό Κρατικό Αθηνών. Anytime Health Value, Κορυφαία νοσοκομεία & μοναδικές υπηρεσίες!

Σχόλια Χρηστών
4

katia | 15/01/2013 19:41

ειναι πολυ ακριβα τα απογευματινα ιατρεία το κανείς από ανάγκη για να έχεις καλύτερη πρόσβαση στα νοσοκομεία αλλά οι γιατροί κάνουν ότι θέλουν σε βλέπουν στο ιατρείο τους και δίνουν αποδείξει του νοσοκομείου τους ελέγχει κανείς.

Χ | 15/01/2013 18:11

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ.

tt | 15/01/2013 17:04

Τα απογευματινά ιατρεία τα επισκέπτεται κανείς για να βρει καλό γιατρό. Αυτοί είναι κατά τεκμήριο οι πανεπηστημιακοί. Οι εσίτες προσπαθούν να επιβιώσουν στα παράνομα ιατρεία τους.

Απλά τα πράγματα | 15/01/2013 16:43

Ο σημαντικότερος παράγοντας μείωσης των απογευματινών ιατρείων είναι το γεγονός ότι οι πανεπιστημιακοί γιατροί έχουν πλέον τη δυνατότητα να διατηρούν ιδιωτικό ιατρείο (νόμος Διαμαντοπούλου). Αποτέλεσμα; Οι ασθενείς τους πάνε πλέον στο ιδιωτικό ιατρείο και όχι στο απογευματινό του δημόσιου νοσοκομείου.

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=250177

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 17-06-13 στις 18:50.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους