Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γυναικείο σώμα κι εγκυμοσύνη

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:40, 26-03-12:

Αλλά ρε αδέσποτο, σορυ για το οφ παιδιά αλλά μου γεννήθηκε απορία μόλις το είδα, απο πότε οι έγκυες θέλουν να κοιμούνται;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 21-04-12 στις 22:37. Αιτία: Περιεχόμενο ανάρτησης εκ μεταφοράς από άλλο θέμα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:42, 26-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
απο πότε οι έγκυες θέλουν να κοιμούνται;;;
Ισχύει. Για κάποιους μήνες σε πιάνει μια έντονη υπνηλία ακόμη και ώρες που κανονικά δεν κοιμόσουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:45, 26-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Ισχύει. Για κάποιους μήνες σε πιάνει μια έντονη υπνηλία ακόμη και ώρες που κανονικά δεν κοιμόσουν.

Για το φαί το ξερα, για ζαλάδες το ξερα, για ανακατοσουρες το ξερα, αλλα για την υπνηλια πρωτη φορα το μαθαίνω! Και συμβαινει σε ολες δηλαδη κατα πλειοψηφία; Η εξαρταται την καθε γυναικα και τον οργανισμό της;

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 20:47, 26-03-12:

Είναι από τα βασικά συμπτώματα της εγκυμοσύνης η υπνηλία. Βέβαια δε συμβαίνει σε όλες τις εγκύους, όπως άλλωστε και τα υπόλοιπα συμπτώματα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:02, 26-03-12:

Δεν ξέρω λεπτομέρειες, πάντως με θυμάμαι να σκουπίζω και να κλείνουν τα μάτια μου με τη σκούπα στο χέρι.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 23:13, 21-04-12:

Κατά την εγκυμοσύνη υπάρχουν γυναίκες που λατρεύουν το σώμα τους και άλλες που δεν μπορούν να εξοικειωθούν με αυτό....
Το πιο σημαντικό και στις δύο περιπτώσεις είναι να κατανοούν οι γύρω της, ότι είναι μια ιδιαίτερη περίοδο για την ίδια και για το μωράκι που φέρει στην κοιλιά της και να είναι διαθέσιμοι για ότι εκείνη χρειαστεί.....πάντα με το χαμόγελο στα χείλη....ακόμη κι αν γκρινιάζει λίγο παραπάνω από το κανονικό....

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 14:17, 22-04-12:

Τι ωραίο θέμα είναι αυτό! Λοιπόν, έχω πολλές απορίες και θέλω μαμάδες να μου απαντήσουν την πιό προσωπική (γιατί όσες μαμάδες ξέρω ψιλοντρέπομαι να τις ρωτήσω). Πότε ξανακλείνει το "πέρασμα" του μωρού? Ξέρω ότι η λεκάνη αμα ανοίξει πάει, μένει έτσι, αλλά οι ιστοί και οι μύες που τεντώνονται πότε επανέρχονται σε φυσιολογικά επίπεδα?
Α, και κάτι άλλο, τελικά η περινεοτομή είναι για καλό όπως λένε ή προκαλεί μεγαλύτερη πληγή από το φυσιολογικό σκίσιμο?

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:11, 22-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Τι ωραίο θέμα είναι αυτό! Λοιπόν, έχω πολλές απορίες και θέλω μαμάδες να μου απαντήσουν την πιό προσωπική (γιατί όσες μαμάδες ξέρω ψιλοντρέπομαι να τις ρωτήσω). Πότε ξανακλείνει το "πέρασμα" του μωρού? Ξέρω ότι η λεκάνη αμα ανοίξει πάει, μένει έτσι, αλλά οι ιστοί και οι μύες που τεντώνονται πότε επανέρχονται σε φυσιολογικά επίπεδα?
Α, και κάτι άλλο, τελικά η περινεοτομή είναι για καλό όπως λένε ή προκαλεί μεγαλύτερη πληγή από το φυσιολογικό σκίσιμο?
Εγώ ξέρω (σε θεωρητικό επίπεδο) ότι όλα επανέρχονται. Η λεκάνη δεν ανοίγει, απλά χαλαρώνουν οι αρθρώσεις της λεκάνης για να περάσει το μωρό. Η μήτρα χρειάζεται περίπου 6 εβδομάδες για να επανέλθει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 19:02, 24-04-12:

Το χαλάρωμα των αρθρώσεων είναι κάτι προσωρινό πάλι? Επίσης μετά από πολλούς μήνες θηλασμού, έχω ακούσει ότι "ξεφουσκώνει" το στηθος. Αυτό είναι μόνιμο να φανταστώ?

Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wonderfool
H wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H wonderfool έγραψε στις 10:54, 26-04-12:

αλήθεια μετά από Φ.Τ. πως είναι η διείσδυση στο σεξ;
και πείτε και για το στήθος απλά ξεφουσκώνει και γίνεται όπως πριν ή "μαραζώνει" ελαφρώς;

υπάρχει κάποιος άγραφος νόμος για το πότε πρέπει να ανακοινώσει κανείς την εγκυμοσύνη στη δουλειά;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:05, 26-04-12:

Ε την εγκυμοσυνη θες, δεν θες κατά τον 4ο μήνα υποχρεωτικά θα την ανακοινώσεις γιατί ..φαίνεται συνήθως κάπου εκεί

Για το στήθος, από φίλες που έχω δει, ξέρω πως πέφτει ελαφρώς και ξεφουσκώνει και ναι, είναι μόνιμο. Αλλά μη φανταστείτε κάτι τραγικό, μικρή διαφορά.

Υπνηλία παίζει πολύ ειδικά τους πρώτους μήνες καθώς και έξτρα όρεξη για φαγητό. Βέβαια έχω ακούσει πως υπάρχουν έγκυες που δεν είχαν καταλάβει τίποτα μέχρι και το τέλος του 2ου μήνα και γενικά είχαν πολύ καλή εγκυμοσύνη, ενώ άλλες είναι να πέσουν να πεθάνουν από τις ανακατωσούρες και την δυσφορία από τις πρώτες 15 ημέρες. Ρωτήστε την μαμά σας πως ήταν η εγκυμοσύνη της - είναι πιθανό πως κάπως έτσι θα είναι και η δική σας!

Για τα άλλα δεν ξέρω, δεν έχω κάνει παιδί ακόμα.

Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H wonderfool έγραψε στις 14:10, 26-04-12:

καλά για μένα η υπνηλία δεν παίζει.. χουζούρης εκ φύσεως..

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 14:34, 26-04-12:

Έχω διαβάσει για περιπτώσεις γυναικών που κατάλαβαν ότι είναι έγκυες επειδή ήταν συνέχεια εξαντλημένες. Μα καλά, δεν παρατήρησαν ότι δεν έχουν περίοδο; Εκτός αν έτυχε πια τόσες γυναίκες να έχουν άστατο κύκλο.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:26, 26-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Έχω διαβάσει για περιπτώσεις γυναικών που κατάλαβαν ότι είναι έγκυες επειδή ήταν συνέχεια εξαντλημένες. Μα καλά, δεν παρατήρησαν ότι δεν έχουν περίοδο; Εκτός αν έτυχε πια τόσες γυναίκες να έχουν άστατο κύκλο.
Μιλάμε για πριν από τη μέρα που περίμεναν περίοδο. Ναι, από τόσο νωρίς ξεκινούν τα συμπτώματα σε κάποιες περιπτώσεις.
Γενικά δεν θυμάμαι πολλά να σας πω, λυπάμαι. Στο επόμενο θα κρατήσω σημειώσεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H wonderfool έγραψε στις 15:57, 26-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Γενικά δεν θυμάμαι πολλά να σας πω, λυπάμαι. Στο επόμενο θα κρατήσω σημειώσεις.
γέννησες με φυσικό τοκετό;
αν ναι πως είναι μετά η διείσδυση στο σεξ;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:00, 26-04-12:

Γέννησα με καισαρική, άρα δεν είχα τομή εκεί που να δυσχεραίνει την κατάσταση. Είχα σεξουαλικό πρόβλημα μετά τη γέννα, αλλά ήταν καθαρά ψυχολογικό (κοινώς ήμουν μαλάκας. )

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 14:55, 20-07-12:

Σε αυτή την ερωτηση όλες μου λένε ότι επανέρχεται και άλλες μάλιστα περηφανεύονται ότι είναι "καλύτερα από πριν". Αλλά πείτε την αλήθεια...ξεχειλώνει κάπως έτσι δεν είναι? Δεν μπορεί να είναι όπως πριν ακριβως.
Κάτι άλλο που έχω δει, η κοιλια έχει "ρυτίδες" μετά? Υπάρχει περίπτωση να σφίξει το δέρμα εκεί, ή πάντα θα κρέμεται ένα κομμάτι?

Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H wonderfool έγραψε στις 14:59, 20-07-12:

για την κοιλιά παίζουν πολλά ρόλο, πόσα κιλά παίρνεις σύνολο, αν κάνεις καισαρική κλπ. και πάντα το τι δέρμα έχεις.
Τεσπα ως προς αυτά οι δερματολόγοι να είναι καλά.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:04, 20-07-12:

Αν κάνεις καισαρική νομίζω επιτόπου σου κάνουν και τύπου πλαστική στο κλείσιμο, οπότε ισιώνει καλύτερα. Τουλάχιστον σε ένα βίντεο που είδα στο Youtube έτσι έκαναν.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:49, 30-12-14:

Ας χαλασει το σωμα! Σιγα! Μετα οτι θες κανεις!
Σημασια εχει το μωρο να μεγαλωνει σε ασφαλες περιβαλλον!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους